spo0Rrrv Met man en macht in touw voor WK Rob Bink topscorer voor halve dagen De Zijl/LGB rekent op zege 'Ik zal blij zijn als ik uit dienst ben' 'Hij heeft een neusje voor doelpunten' Rotterdam klaar voor turnfestijn w leiden katwijk Adii van der Poel blijft in topvorm Eervol verlies handbalsters SPORT VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 LEIDEN - Zonder twijfel gaan de waterpoloërs van De Zijl/LGB een belangrijk weekeinde tegemoet. Morgen moet namelijk blijken of de Leidse ploeg rijp is voor de hal ve finale in het Europa Cup toer nooi voor bekerwinnaars. De re turn van de met 11-9 verloren uit wedstrijd tegen het Westduitse Duisburg moet uitsluitsel geven over wie verder mag bekeren. Zijl-captain Hans Nieuwenburg weet het antwoord al bijna zeker: "Ik ben heel optimistisch. Alle spe lers zijn fit en de sfeer in de ploeg is uitstekend. Iedereen gelooft in een positief resultaat". Nieuwenburg baseert zijn optimisme op de wed strijd van vorige week in Duisburg, toen De Zijl/LGB ingehouden speelde. "Bij halve kansen hielden wij de bal in de ploeg. Als zich mor gen in Katwijk zulke situaties voor doen, zullen wij meer risico nemen. Dat zal zeker de doelpunten ople veren, die wij tegen Duisburg moe ten goedmaken". De kracht van de Leidse man schappen ligt volgens de aanvoer der in het feit, dat De Zijl/LGB een hecht collectief vormt. "Bij Duis burg viel alleen Rainer Hoppe op, een ex-international, die wij nu nog beter in de gaten zullen houden. Maar hun internationals heb ik nauwelijks gezien. Hoppe scoorde trouwens voornamelijk uit man meer-situaties. Die moeten wij morgen zien te voorkomen". Behalve op de eigen kracht re kent De Zijl/LGB op het publiek, dat vermoedelijk van heinde en ver naar het Sportfondsenbad in Kat wijk komt, waar het Europa Cup duel morgenmiddag om 13.00 uur begint. Mocht De Zijl/LGB de in Duisburg opgelopen achterstand wegwerken dan wacht in de halve finale ongetwijfeld een gerenom-. meerde tegenstander. Wie dat wordt weet Nieuwenburg nog niet. "We moeten eerst met die Duitsers afrekenen. Daarna zien we wel ver der, al zou het me niets verbazen als de winnaar van dit duel tegen een Italiaanse ploeg zal uitkomen". LEIDEN - De bekendste voetballende militair uit Leiden heet momenteel Rob Bink. De 'voor zijn nummer' in 't Harde gestationeerde aanvaller van zaterdagderdeklasser Leiden voegt zich elke maandag trouw bij zijn dienstmaatjes van de Van Heutz Compagnie op de Veluwe. Tot vrijdag brengt de jongere broer van laatste man Rick zijn tijd door met wacht lopen "en een beetje hardlopen", aldus de topscorer van de Morsclub, die liefst acht tref fers voor zijn rekening nam en debutant Leiden met die produktie verrassend (met Kat wijk en Zevenhoven) aan kop van de derde klasse bracht. Karakteristieke houding van Rob Bink, die het doel van de tegenstander onder vuur neemt. Daarbij moet worden aangetekend dat hij slechts drie duels speelde. De overige wedstrijden miste Bink omdat hij tijdelijk in West-Duits- land 'lag'. Vorig jaar baarde de Morsclub al opzien door na de 'vlucht' uit de Af deling meteen naar de derde klasse te promoveren. Nu gooit het team weer hoge ogen. Winnen de Leide- naars morgen van Katwijk, dan schudden zij (voorlopig) in elk ge val één concurrent van zich af. LEIDEN - Hennie Beerenfenger is uiter aard. goed te spreken over de scoringsdrift van Rob Bink, maar volgens de trainer van Leiden heeft de spits nog veel te leren. Niet zo vreemd overigens voor een 19-jarige speler. Gevraagd naar de sterke punten zegt de in Zoeterwoude woonachtige en door zijn pu pillen bij voorkeur 'Beer' genoemde trainer: "Het feit dat hij altijd aanwezig is voor de goal, is een goed punt van hem. Hij heeft een neusje voor doelpunten. Het mooie van hem vind ik altijd dat hij nooit direct schiet, maar de bal altijd eerst controleert. Hij heeft natuurlijk ook veel te danken aan de andere jongens, die de bal op maat aangeven". "Sinds hij in dienst zit, heeft hij een condi tionele achterstand. Hij mist een beetje de scherpte. In de duels laat hij zich nog wel eens van de bal zetten. Hij heeft zelf nog wel geprobeerd om het ergens anders dienst te doen. Maar dat ging een beetje moeilijk. Er zijn natuurlijk een heleboel van die gasten die dichter bij huis dienst willen doen". Beerenfenger is een trainer die zich bij voorkeur in een underdog-positie manoeu vreert. Dus laat hij zich aan de vooravond van de topper tegen Katwijk niet positief uit over zijn ploeg, terwijl hij Katwijk de hemel in prijst. "Wij hebben goede resultaten behaald, dat wel. Maar voetbaltechnisch hebben we echt nog niet best gespeeld. Er is vooral gewerkt om bij balverlies verstandiger te spelen. Dat lukt goed, we hebben tot nu toe minder tref fers tegen dan vorig seizoen. Het niveau in de derde klasse valt me een beetje tegen. Het is fysiek allemaal wat sterker. Daaraan habben we ons redelijk aangepast. Van Kat wijk weet ik dat het een goede ploeg is, ze hebben toch een paar klasse spelers. Ik ken hun trainer, Peter Ciere, erg goed. In de jeugd heb ik altijd tegen hem gevoetbald. Hij zat bij Roodenburg, ik bij UVS. Peter is een fanatieke jongen die zijn karakter, denk ik, op een team kan overbrengen. Het zal ze ker geen makkelijke klus worden". Leiden rekent morgen weer op Rob Bink, die ondanks een condi tionele achterstand gemakkelijke het vijandelijke net vindt. "Hier in dienst is het vooral een kwestie van je tijd zien door te komen", aldus de 19-jarige Leidenaar. "Dat kan dus heel gevaarlijk zijn. Daarom ben ik maar begonnen met mijn biertje te laten staan. In plaats daarvan ga ik 's avonds lopen. An ders wordt mijn achterstand nóg groter". Voor Bink kan het daarom niet snel genoeg februari zijn, de maand dat hij afzwaait. "Ik zal heel blij zijn als het zover is. Want het komt mijn spel bepaald niet ten goede. Vorig seizoen maakte ik er voor de winterpauze zestien, daar na moest ik in dienst en maakte ik er nog maar vier. Je mist gewoon het ritme. Nu scoor ik weer wel veel, maar voor de rest is het nog niet alles. Ik heb natuurlijk veel te danken aan de andere jongens, die de ballen op maat voor me neerleg gen". In zijn bewoordingen is Rob Bink bescheiden, maar éénmaal in het veld maakt hij de indruk nooit van dat woord te hebben gehoord. De aanvaller bij uitstek laat zich soms een hele tijd niet zien, maar op de momenten dat het werkelijk nodig is, staat is hij paraat om, in veel gevallen met het hoofd, toe te slaan. "Dat koppen is inderdaad mijn ROTTERDAM (GPD) - Sportpaleis Ahoy' is te klein, de hotelaccommodatie van Rotter dam ontoereikend, de dopingcontrole duur, het vervoer gecompliceerd en het tijdschema krap. Bovendien heeft de International Management Group, het Amerikaanse bureau dat sponsors zou werven, zich niet aan zijn toezeggingen gehouden, waardoor er op bepaalde onderdelen van de begroting moest worden geschrapt. Toch ontkennen Piet Duiker en John Tielrooy, voorzitter en secretaris van het organisatiecomité WK turnen, dat er pro blemen zijn. „Er is hoogstens sprake geweest van wat meer werk", bagatelliseert het duo de inspanningen. Sinds de lobbyisten van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond elkaar driejaar geleden in Los Angeles juichend om de hals vielen is het KNGV constant in be weging geweest. Het Verbond kreeg een nieuwe voorzitter, werd onlangs omgedoopt tot Koninklijk Nederlandse Gymnastiekbond en haalde en passant de Gymnaestra- da 1991 naar Nederland. In de luw te van die activiteiten werkte het organisatiecomité in betrekkelijke rust toe naar, wat wordt genoemd, het grootste sportevenement na de Olympische Spelen van Amster dam. Pas de laatste maanden trad de organisatie officieel naar buiten. Ongewild kwam het uit zeven man bestaande college vorig jaar ook al een aantal malen in het nieuws. Dat gebeurde na de gene rale voor het WK, de strijd om de Ahoy'-Cup, toen bleek dat er in de adminstratieve voorbereiding hia ten zaten. Het diepst werd ingegre pen in het organisatiebureau, waar directeur Joop van Hattum werd vervangen door John Tielrooy. De post pers en publiciteit, die in han den was van oud-ANP-journalist Jan Koome, ging over naar ex- sportverslaggever Rien Bal. Na die ingreep zat het comité weer op de goede koers. Dreun Twee maanden voor het begin van de mondiale titelstrijd kreeg ADVERTENTIE Topper van de week! 3e klas KNVB Zaterdag 17 oktober aanvang 14.30 uur op het terrein Smaragdlaan De Mors Aangeboden door q CRAB J Verzekeringen J Rijnsburgerslngel 56 Leiden. Tel. 071-122205 de organisatie een nieuwe dreun te verwerken. Martin Bonenkamp, de man die was belast met de wed strijdleiding in Ahoy', overleed aan een hartstilstand. Gelukkig voor de organisatie konden de taken van Bonenkamp vrij eenvoudig wor den overgenomen door Anneke Kelder en Frans van Elteren, zijn directe medewerkers. „Zij maken sinds die tijd deel uit van ons comi- Pijnlijk verlies ROTTERDAM (ANP) - De Cu baanse mannen turnploeg voor de strijd om de wereldtitels van volgende week in Rotterdam heeft gistermiddag een gevoe lig verlies geleden. Bij de trai ning op de vrije oefeningvloer kwam Jesus Rivera zo ongeluk kig neer, dat de achillespees van zijn linkervoet volledig af scheurde. De 23-jarige Cubaan, die twee jaar geleden bij de wereldkam pioenschappen in Montreal als 23e eindigde, werd onmiddel lijk naar het Dijkzigt-zieken- huis overgebracht, waar hij in de avonduren werd geopereerd door orthopedisch chirurg Heijboer. Het WK in Rotterdam is het grootste dat ooit werd gehouden. In totaal nemen komende week 43 landen aan de titelstrijd deel. Bij de meisjes komen 238 turnsters in ac tie, het mannenprogramma kent 215 deelnemers. Naast deze 443 gymnasten heeft de organisatie ook nog de zorg over delegatielei ders, trainers, verzorgers, juryle den, persvertegenwoordigers en natuurlijk het contingent VIP's van de wereldturnfederatie, de FIG. In totaal heeft het comité 1001 'gasten' over de vloer. Huisvesting Grootste problemen waren het verzorgen van huisvesting en ver voer, een taak die rust op de schou ders van Kees Langeveld. Hij re serveerde het afgelopen jaar vrij wel alle bedden in en rond het cen trum van Rotterdam en moest, voor de supporters, zelfs Rijnsche pen afhuren om aan de vraag naar onderdak te kunnen voldoen. Voor het vervoer ontwierp hij een inge wikkeld schema voor autobussen, die een pendeldienst tussen de di verse hotels en het sportpaleis Ahoy' onderhouden. Omdat de bussen gebruik mogen maken van de vrije busbanen in de havenstad, is men van snel vervoer verzekerd. „We hebben twee jaar geleden ons licht opgestoken tijdens het WK in Montreal, maar daar kenden ze deze problemen niet", vertelt Tielrooy. Daar werkte men met zestig betaalde krachten en een aantal vrijwilligers. Wij hebben slechts twee betaalde adminstra tieve hulpen. Daarnaast bestaat on ze organisatie uit 550 vrijwilligers, die twee weken voor ons in touw zijn". de WK een steuntje i vrijwel rond was met de organisa- entreegelden 800.000. De rest tie, haakte op het allerlaatste mo ment af. „Daar hadden we in onze begroting al rekening mee gehou den, zodat we niet echt hoeven te bezuinigen. We hebben wat dingen promotieplan geschrapt, het geld komt van de sponsors. Met een beetje goeie wil maken we zelfs winst. Dat zou erg mooi zijn". Over belangstelling voor het WK hoeft de organisatie niet te klagen, r dat was geen probleem, want Het sportpaleis Ahoy is drie van de - toch overwel- ^ven dagen volledig uitverkocht en in het begin van de week zit de arena al voor meer dan de helft vol. Verplichtingen Ondanks het feit dat IMG niet volledig aan zijn verplichtingen heeft voldaan, zijn Duinker en Tiel- Meer problemen kende de orga- rooy toch uiterst tevreden over het nisatie met de betaalde krachten bureau. „We hebben geen cent van de International Management spijt dat we met IMG in zee zijn ge- Group, de Amerikaanse organisa- gaan. Het bureau zorgde toch voor tie die sponsors zou werven. In een behoorlijk sponsorbedrag, plaats van de toegezegde twee want naast Philips staat nog een hoofdsponsors kwam IMG slechts aantal geldschieters garant. We hiet Philips, goed voor 1,5 miljoen werken nu met een begroting van gulden, op de proppen. Canon, dat 5,5 miljoen gulden. De tv-rechten leveren 1,25 miljoen gulden op, de De televisie besteedt ruim aan dacht aan het evenement en de beelden zullen in bijna 80 landen over de hele wereld worden uitge zonden. De spontane medewerking en de enorme belangstelling hebben de organisatie goed gedaan. Voor John Tielrooy was het zelfs aanlei ding zich beschikbaar te stellen voor de organisatie van de Gym- naestrada, over vier jaar in Amster dam. Duinker zal zich nog slechts de komende maanden bezighou- Winnaar van Ronde van Piemont NOVARA (AFP) - Indien Adri van der Poel het seizoen perfect afsluit, wint hij zaterdag Ronde van Lom- bardije. De Nederlandse kampioen is van alle profs ter wereld het bes te in vorm. Op de overwinning in de Grote Herfstprijs van zondag en de winst in de Sluitingskoers der Lage Landen van dinsdag liet hij gisteren schier spelenderwijs een triomf in de Ronde van Piemont volgen. De Italiaanse semi-klassieker werd bij zijn 75e editie onder hevi ge regenval verreden. Na zestig ki lometer was de helft van het aantal gestarte renners al afgestapt. De doorzetters hielden een hoog tem po aan. De Italiaan Roberto Pagnin en de Australiër Phil Anderson, beiden regenspecialist, bepaalden het tempo met hun agressieve rij stijl. Lange tijd reden ze samen aan kop. Bij de tweehonderdste kilo meter werd het duo ingehaald door een peloton van zo'n zestig eenhe den, aangevoerd door Adri van der Poel en de Sean Kelly. Kort voor het binnenrijden van fmishplaats No vara vluchtte een viertal weg: de Italiaan Daniele Ca- roli, de Zwitser Pius Schwarzen- truber, de Franse kampioen Mare Madiot en Peter Winnen. Kort voor de finish werd dit kwartet bijge- beend door een uitermate gedeci meerd pelotonnetje. In de nieuwe, en beslissende, ontsnapping had den van hen alleen Caroli en Ma diot lucht om mee te gaan. Ze wa ren kansloos in het sprintduel tus sen Adri van der Poel en de Belg Eric van Lancker uit de formatie van Peter Post, dat door de Neder landse kampioen afgetekend werd gewonnen. den met de afwikkeling van het WK. „En dan gaan we lobbyen voor het WK van 1991", grapt de Velse- naar. „Want de conclusie is dat we uiteindelijk toch met heel veel ple zier op de afgelopen periode terug- F ootball-spelers weer aan het werk WASHINGTON (Rtr) - De spelers- vakbond van de NFL maakte giste ren een einde aan de staking in het American Football. De belangen organisatie besloot dat haar leden komend weekeinde weer aan het werk kunnen, in afwachting van de behandeling van het arbeidsge schil door de rechtbank. De spelers hebben 24 dagen gestaakt. De spelersvakbond (NFLPA) heeft een klacht ingediend tegen de National Football League, waar bij 28 clubs aangesloten zijn. De ei genaren van de teams zouden hun monopolie-positie hebben mis bruikt en daarmee de anti-trust wetgeving hebben overtreden. De spelers moeten volgens de vak bond onder meer de vryheid krij gen zelf naar een andere club uit te kijken, als het contract is uitge diend. 'T ZAND (ANP) - De Nederlandse handbalsters zijn geen partij voor Oost- Duitsland. Nog nooit hield Oranje tegen de sterke formatie van de DDR de schade tot minder dan tien doelpunten achterstand beperkt. Gister avond in 't Zand, op de tweede dag van het Hollandtoernooi, was het zo ver. Oost-Duitsland legde Nederland zoals gewoonlijk zijn wil op, maar kwam niet meer dan zeven doelpunten los: 25-18. Vorig jaar, bij de A-we reldtitelstrijd in eigen land, kreeg het toen nog door Jan Kecskemethy ge leide team op de openingsdag met 34-18 om de oren. Na een 12-6 ruststand werd door een opleving aan Nederlandse kant het verschil halverwege de tweede periode tot vier treffers teruggebracht (18- 11). Esther Hageman bleek toen eindelijk wel koelbloedig, ook (drie keer) van zeven meter. Marianne Bult bewees haar kwaliteit als soliste. De Oostduitse ploeg nam in de slotfase toch weer wat meer afstand en pakte probleemloos de zege (25-18). Tb sterkste punt. Ik heb de meeste goals met mijn hoofd gemaakt. En gelukkig komen die ballen regel matig van de zijkant. Dat koppen heb ik bij UVS geleerd. Aan dat on derdeel werd veel aandcht besteed. Daar pluk in nu de vruchten van". Toen al werd hij getraind door Hennie Beerenfenger, die even eens van UVS afkomstig is. Later kwamen ze elkaar in de Mors weer tegen. De samenwerking verliep ook daar goed. Na jaren te hebben aangemodderd in de Afdeling Lei den maakte de ploeg ruim een jaar geleden de sprong die, gerelateerd aan het het ledenaantal en de aan wezige kwaliteit, niet meer dan 'normaal' was. Dat de ploeg met een zou doorstoten naar de derde klasse, verraste echter vriend en vijand. "Het is voor een belangrijk deel aan Beerenfenger te danken", weet Rob Bink. "Vooral dankzij hem is de sfeer zo goed. Het is altijd hart stikke gezellig bij Leiden en daar naast wordt er ook hard gewerkt. Het is gewoon altijd lachen gebla- Daarom zou het hem ook moeite kosten om zijn club de rug toe te keren. "Je hoort wel eens geruch ten dat ze je bij een andere vereni ging willen hebben. Maar ik neem dat niet serieus. Ik wil het lieft met Leiden hogerop. Daarom is de wedstrijd van morgen belangrijk. Pak je ze, dan blijf je lekker mee doen". Spanjaard dood door speerworp MADRID (GPD) - In tegenstelling tot gevaarlijke sporten als autora cen, motorrennen of bergbeklim men, eist de atletiek zelden dodelij ke slachtoffers. Een uitzondering op die regel vormde afgelopen week Jesus Gil Angulo. De jeugdi ge Spaanse atleet kwam woensdag tijdens een training op het sport complex van de Spaanse atletiek - federatie in Madrid door een triest incident om het leven. Gil Angulo was met zijn trainer bezig met wat speerwerpoefeningen. Door ge brek aan materiaal hadden de atle ten slechts de beschikking over één speer, die zij over en weer naar elkaar toegooiden. Waarschijnlijk door de schaarse kunstverlichting zag de pupil de speer, die zijn trai ner wierp, niet aankomen. Het pro jectiel raakte Gil Angulo precies in de nek en doorboorde zijn halsslag ader. Spaanse atletiekofficials tra den deze week meedogenloos op tegen twee mindere Spaanse atle- tiekgoden. Juan Man Garin en Die- go Garcia gingen een wedden schap aan wie van de twee het snelst 8000 meter af zou leggen, waarbij ieder 8000 gulden inzette. Het decor van deze aparte wedloop was ook nogal bizar: de stierenare na van het Baskische dorpje Tolo- sa, waar de atleten 80 rondjes zou den moeten afleggen. Die nogal cu rieuze entourage en de aanwezig heid van bookmakers op de tribu ne was voor de bond voldoende om de twee atleten tot 31 december te schorsen VRIJDAG 14.15-17.30 BBC 2: Sport on Fri- I day. Met golf: Suntory World Matchplay. 20.25-21.00 Brt 2: Extra Time. 21.15-21.45 Did 2: Der Sport- Spiegel: reportage over delta vliegen en zweefvliegen vanaf de 6958 meter hoge berg Aconcagua in het westen van Argentinië. 22.50-23.20 Did 2: Die Sport-Re- portage. 23.10-23.55 BBC 2: Golf: Suntory World Matchplay.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19