Soefitempel in duinen mag uitbreiden Dertigste Jamboree on the air PAGINA 18 W III REGIO VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 VALKENBURG - "Ik kick niet op de moordwapens en bommen die de militaire vliegtuigen aan boord heb ben. Het gaat mij puur om de techniek van het vlieg tuig". Dat zegt Rob Schleif- fert (23) uit Valkenburg. Hij is een fervent 'vliegtuig spotter', hij observeert en fotografeert bij wijze van hobby vliegtuigen. Dikwijls staat hij dan ook, met zijn hoofd in de nek, bij het ma rinevliegkamp Valkenburg de aankomst en het vertrek van vliegtuigen te volgen. Vliegtuigspotten is een hobby die in Nederland door ongeveer 2000 mensen wordt beoefend. Spotters stellen zich, liefst als het mooi weer is, op bij één van de militaire- of burgervliegvelden van Nederland. Gewapend met verrekijkers en vaak kostbare fotoapparatuur brengen zij daar hun dag door met het observeren en fotograferen van al wat rondvliegt. In Valkenburg hebben de spotters zich verenigd in de Stichting Valkenburgse Vliegtuigspotters. Morgen, zater dag 17 oktober, houdt deze stich ting een informatiemarkt over de luchtvaart, waar onder meer door spotters gemaakte dia's te zien zijn, video-banden en twee films. Het vliegtuigspotten is ontstaan in de Tweede Wereldoorlog in En geland. Daar werd een aantal men sen getraind in het herkennen van naderende vijandelijke vliegtui gen. Zodra het soort en het aantal daarvan bekend was, konden de fensieve maatregelen worden ge nomen. Na de oorlog is het spotten naar Nederland overgewaaid. Rob Schleiffert was eigenlijk het liefst zelf piloot geworden. Door zijn relatief slechte ogen maakt hij echter geen kans. In 1979 begon hij met het spotten. Hij brengt volgens eigen zeggen heel wat uurtjes door op de 'spotplaats' bij het marine vliegkamp Valkenburg, die overi gens vlak achter zijn ouderlijk huis ligt. Inmiddels heeft hij daar een aardige vriendenkring opge bouwd. Kleuren Drie jaar geleden kwamen enige spotters op het idee om de Stich ting Valkenburgse Vliegtuigspot ters op te richten. Sindsdien houdt de stichting zich bezig met het be vorderen van contacten tussen spotters onderling en het organise ren van activiteiten. Ook heeft de stichting met het commando van het vliegkamp Valkenburg afspra ken gemaakt over het spotten, dat volgens Rob eigenlijk een illegale bezigheid is. Inmiddels heeft de club honderd leden, onder wie één De militaire vliegtuigen, die het meest in trek zijn, worden door de spotters herkend aan de kleuren, de lijn van het vliegtuig en het nummer. In naslagwerken zoeken de hobbyisten de nummers en de daarbij behorende naam van het vliegtuig op. Die boeken zijn niet altijd nodig. Rob herkent ook veel vliegtuigen door uit zijn geheugen te putten. Het lezen van vaktijd schriften en het onderling informa tie uitwisselen op de spotplek heb ben zijn kennis vergroot. Het spotten is, voor iemand die zo fanatiek is als Rob, niet de goed koopste hobby. Rob: "Het ligt er een beetje aan wat je er zelf van maakt. De aanschaf van foto-appa- ratuur is gelukkig eenmalig. Ik ben aardig wat geld kwijt aan filmrol letjes. En dan het reizen hè. Deze zomer ben ik nog in Californië ge weest. Twee weken rondgetrokken en de mooiste vliegtuigen gezien. Trouwens, de meeste spotters gaan wel één keer per jaar naar Enge land. Dat is het spottersland bij uit stek". Bosjes De Nederlandse spotters reizen ook wel naar Duitsland, Belgie, Frankrijk, Zweden, Portugal en de Verenigde Staten. Maar in deze landen worden spotters, waar ze hun hobby stiekem moeten beoe fenen (met de camera in bosjes ver scholen), dikwijls opgepakt. Het fotograferen van militaire vliegtui gen is daar verboden. In Engeland daarentegen doet niemand moei lijk tegen de spotters. "Het is altijd v/eer leuk om naar Engeland te gaan. Daar worden veel vliegfees- ten gehouden en deEngelse spot ters zijn uiterst sympathiek". Op de informatiemarkt zijn ex clusieve foto's uit het Oostblok te zien. Één van de spotters heeft on langs in Roemenië bij een luchtha ven gefotografeerd. Dat is een lin ke onderneming, want de autoritei ten aan de andere kant van het IJ zeren Gordijn deinzen er niet voor terug om een betrapte spotter we gens spionage enkele jaren gevan genisstraf op te leggen. Rob: "Ik ben zelf een keer in Luik, in België opgepakt. Ik heb twee uur in de cel gezeten en was mijn filmpje kwijt". Het is zaterdag de eerste keer dat de stichting een informatiemarkt houdt. Volgens Rob bestaat voor een dergelijke markt grote belang stelling. "Veel Nederlanders heb ben gewoon interesse in de lucht vaart of ze vliegen of spotten zelf'. De bezoekers van de markt krijgen een demonstratie van de werking van een luchtvaartscanner. Met zo'n scanner luisteren spotters naar de luchtmachtradio. Verder zijn er stands van spotters uit Val kenburgse en Rotterdam met boe ken, dia's en videobeelden. Ook de KNV Onze Luchtmacht en de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart hebben stands op de markt. De Valkenburgse marine vliegdienst heeft een parachute be schikbaar gesteld die op de markt wordt tentoongesteld. 's Avonds worden dia's en twee films vertoond. De eerste film is 'VSQ 321 op patrouille' uit 1971 over het in die tijd modernste pa trouillevliegtuig de Atlantic. De tweede film is de onlangs uitge brachte film 'Hoge ogen'. Hierin worden de mogelijkheden van de P-3C Orion vertoond. De luchtvaarinformatiemarkt wordt gehouden in De Terp in Val kenburg. De markt is geopend van 14.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 23.00 i Een aantal Valkenburgse spotters op hun vaste stek i KATWIJK - De Soefi-tempel in de Katwijkse zuidduinen zal waarschijnlijk toch kunnen worden uitgebreid met een wachterswoning en een slaapaccommodatie. Een meer derheid van de Katwijkse raadscommissie voor ruimtelij ke ordening heeft deze week ingestemd met de wijziging van het bestemmingsplan ter plaatse, waardoor de uitvoe ring van het bouwplan mogelijk wordt. De raadsleden ver gaderden achter gesloten deuren over dit onderwerp. Het advies van de commissie wordt komende dinsdag behan deld door het college van burge meester en wethouders en zal waarschijnlijk nog deze maand door de gemeenteraad worden be sproken. Het college heeft zich de afgelopen periode al steeds voor de uitbreiding van het Soefi-complex uitgesproken. Een meerderheid van de betrokken raadscommissie hield de behandeling van het bouwplan door de raad tot nog toe tegen, maar is na een periode van bijna twee jaar nu toch door de bocht. Het bouwplan voor de uitbrei ding van het soefi-complex werd al aan het begin van 1986 voor het eerst door de raadscommissie be sproken en kwam na die periode, in wat aangepaste vorm, geregeld terug op de agenda. De belangrijk ste argumenten om het plan tegen te houden waren voor een meer derheid van de commissie de aan tasting van het duingebied en de angst dat de slaapaccommodatie zou uitgroeien tot horeca-gelegen- heid. Juist voor de bouw van de slaap accommodatie had de stichting Murad Hassil, die de tempel be heert, de toestemming van de ge meente Katwijk nodig. De bouw van een wachters woning was vol gens het bestemmingsplan wel toe gestaan. Het totale bijgebouw werd met de extra slaapgelegen heid echter zo hoog dat. niet meer werd voldaan aan de maximale af metingen die in dit plan worden genoemd. Vernielingen Nadat eerder al voorzitter H.J Witteveen van de Soefi-beweging het bouwplan in de raadscommis sie had toegelicht, brachten de raadsleden afgelopen maandag een bezoek aan de tempel om met ei gen ogen te zien op welke plaats de uitbreiding zou worden gereali seerd. Bij de keuze voor deze plek is de Soefi-beweging ervan uitge gaan dat het nieuwe bijgebouw vanuit het omliggende duingebied niet zichtbaar mag zijn. Boskoop en Alphen mogen extra bouwen ALPHEN/BOSKOOP - Alphen mag het komend jaar zes woning wetwoningen extra bouwen. Dit is een gevolg van de hervedeling van woningen door de provincie-Zuid Holland. De provincie kan woningen op nieuw verdelen omdat sommige gemeenten hun plannen voor een bepaalde hoeveelheid woningen niet op tijd hebben ingeleverd en zo hun rechten verspelen. Om de zelfde reden kreeg Boskoop de toe stemming om zes premie-D koop woningen te bouwen. Alphen voegt de zes huizen toe aan een het complex van 59 wo ningwetwoningen aan de Heren hof. Deze huizen worden neergezel door woningbouwvereniging Sint Jozef. Voor Alphen zijn deze woningen werkelijk een extraatje hetgeen niet kan worden gezegd van Bos koop. Het kwekersdorp had het recht om de zes premie-D koopwo ningen neer te zetten aanvankelijk verspeeld. Dit omdat de gemeente niet voor 1 september had opgege ven waar de huizen moesten wor den gebouwd. Boskoop verstuurde de plannen drie weken later alsnog, hetgeen ertoe leidde dat de zes huizen toch worden gebouwd. Ze komen op de plaats waar voorheen de fabriek van Prior stond aan de Zuidkade BODEGRAVEN - Met de vader ontfermden twee te hulp geschoten auto mobilisten zich gisteren over drie kleine kinderen, nadat een uit Hong Kong afkomstig Brits gezin ter hoogte van Bodegraven door onbekende oorzaak met de auto van de A12 raakte. De auto rolde van het talud, waarbij de vader en twee kinderen licht gewond raakten. Het gezin werd voor controle naar een ziekenhuis overgebracht. (foto an pi Bezwaar tegen stort bagger in Braassem ingetrokken WOUBRUGGE - De gemeente Woubrugge trekt haar bezwaar- schift in tegen de stort van bagger specie in het Braassemermeer. Dit na overleg tusen de gemeente en het Hoogheemraadschap van Rijn land. Met het schap zijn afspraken ge maakt over de controle op de slib- stort, de toegestane hoeveelheid en verontreiniging ervan. De Braassemgemeenten Rijnsa- terwoude en Alkemade hebben in het begin van dit jaar heftig gepro testeerd tegen de stort. Woubrugge sloot zich aan bij de bezwaarma kers. Naar wordt aangenomen trekken de overige gemeenten binnenkort eveneens hun bezwaarschifen in. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Baart, tel: 220697. zo 8 uur tot 24 uur: H. Janssen, tel: 155010, spreekuur: Rijn en Schiekade 16. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, tel: 212025, spreekuur: Bronkhorststraat 43- 45. zo 8 uur tot 24 uur: M. Bergmeijer, tel: 121701, spreekuur: Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. C. Keijer, tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruijne, tel: 134345, spreekuur: de Laat de Kanter straat 32. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit. Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, tel: 768918, spreekuur: Me loenstraat 3. zo 8 uur tot 24 uur M. van der Waart, tel 311411, spreekuur: Petr. Moensweg 52 Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Medische Diensten Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel: 767646, spreekuur: Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: J.L. Schaefer, tel: 173964, spreekuur: Rijnsburgerweg 11. Leiderdorp za. J. v.d. Beek, tel: 894539, spreekuur: Hoofdstraat 8; zo: M. Landsmeer, tel: 413913, spreekuur: Florijn 10, tel: 891000; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur. van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel: 170605. Voorschoten za: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 766426; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeb oom. Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614. verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 16 tot vr 23 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel: 071-120502; DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, fel: 071-890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest en mevr. C.E. Birnie-Her- inga, Leidsweg 560, Voorschoten, tel: 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: J. Berendsen, Lammeschansweg 28, Leiden, tel: 071-124172. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Dienst in eigen praktijk. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. KATWIJK/LISSE/SASSENHEIM - Scoutinggroepen uit Katwijk, Lisse, Sassenheim, Leiderdorp en Zoeterwoude nemen dit weekein de deel aan de 30ste 'Jamboree on the air' (Jota). Door middel van de ze jaarlijkse internationale activi teit komen vele leden van scouting via de radio met elkaar in contact. Het is een activiteit die alleen open staat voor leden van scouting. Voor elk land begint zaterdag de Jota om 00.01 uur. Het evenement duurt tot zondagavond 23.59 uur lokale tijd. En die lokale tijd kan uiteraard nog wel eens verschillen. Zo zijn de scouts in Australië bij voorbeeld al vanmiddag in de lucht. Luisteramateurs die maan dagmorgen de kortegolfbanden af zoeken lopen de kans om op dat moment scoutingstations te horen uit Canada of Alaska. Die zijn op dat moment met hun laatste uren bezig. In Nederland zullen ongeveer 22.000 leden van Scouting Neder land, verdeeld over ruim 250 groe pen, deelnemen vanuit hun tot ra dio-station omgebouwde groeps- huizen. De activiteit in ons land wordt gecoördineerd vanuit twee zendstations (die van de Veron in Sassenheim en die van de VRZ A in Apeldoorn). Dit zijn twe.e Neder landse verenigingen van mdama- teurs. Het leggen van radioverbindin gen is werk dat alleen door specia listen mag worden gedaan. Deze zogenaamde radio-zendamateurs met vergunning werken dan ook met de scoutinggroepen samen. Zij zorgen voor het materiaal en bege leiden het berichtenverkeer tussen de radio-stations. Via de radiocon troledienst van de PTT hebben zij speciale toestemming ontvangen om met de scouts samen te werken. Naar verwachting zijn dit weekeinde ruim 1600 zendama teurs in touw om de Jota voor de scoutinggroepen tot een succes te maken. Ook de duin- eïi bollenstreek is dit weekeinde in de ether. In Kat wijk beginnen de activiteiten van de scouts vanavond al om half acht. Dan wordt voor de leden die niet bij de opbouw van de Jota zijn betrokken een alternatieve wan deltocht gehouden. Dit is een tocht door de kustplaats die geheel in het donker wordt gehouden. Mor genochtend staat er voor de kinde ren van zes tot tien jaar in het 'zendstation' 't Noorderlicht aan de Zwarteweg in de kustplaats een ge zamenlijk spel op het programma, waarin 'communicatie' zeker niet zal ontbreken. Ook Rijnsburg doet mee aan inin-25-proeent actie werkingsverband. Valkenburg doet helemaal niet mee. Van de bollenstreekgemeenten bleven alleen Warmond, Sassen heim en Rijnsburg over. Ook Oegstgeest kwam daarbij omdat in alle vier de gemeenten de rijkspoli tie al op diverse terreinen samen werkt. Oegstgeest zal als contact persoon optreden. RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg zal samen met Sassen heim, Warmond en Oegstgeest meedoen aan de landelijke actie om 25 procent minder verkeers slachtoffers te halen. De vier Rijks- politiegemeenten zullen een geza- melijke plan de campagne opstel len. In eerste instantie zou Rijnsburg samen met de andere duin- en bol lenstreek gemeenten aan de actie meedoen. Deelnemende gemeen ten krijgen van de rijksoverheid een jaarlijks bedrag en een premie wanneer daadwerkelijk het aantal verkeersslachtoffers daalt. Df sa menwerking strandde echter om dat veel gemeenten zelfstandig meedoen of in een ander samen- VRUDAG 16 OKT. Alphen expositie Anneke Tii bij Kunstuitleen, Sint Jorisstraat 4. tot 6/11. Leiden bingo, 20.00 uur in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 bingo-avond bij wijkver. Mui- derslot, aanvang 20.00 uur in chbhuis Morskwartier, Lage Morsweg 14 spreekbeurt over Adem en energie', door Aalt Alten in Cen trum Ex '85, Koppenhinksteeg, aanvang 20.00 uur. internationaal concours hippi- que. Indoor Leiden, Groenoord- hallen, tot 24.00 uur. film: The Mission' van Roland Joffé, 21.15 uur. LVC, Breestraat. theaterstuk The Family', Mi crotheater Imperium, aanvang 20.30 uur. 'De lente is onnozel' door De Omweg, Lak-theater, Cleve- nngaplaats, aanvang 20.30 uur 'Brasil Tropicalaanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg. stuif met levende muziek en volksdansgroep, aanvang 20.15 uur, Muzenhof, Cor Gordijnsin- Lisse nationale Bloembollenmarkt, CNB-Hal, Grachtweg, 19.00 tot Voorschoten optreden solo-entertainer Hans Liberg, Cultureel Centrum, Marijkelaan, aanvang 20.30 uur. ZATERDAG 17 OKT. Alphen optreden van Kees Ouwejan en Makkers in Hooftstraat-folk- club, Hooftstraat 210. vanaf 20.30 uur. postzegelruilbeurs in gebouw Nabij, van 10.00 tot 17.00 uur. Hazerswoude (Rijndijk) optreden Popgroep Ten Sharp' in Pleyn '68, aanavng 21.00 uur, Leiden rondleidingen in de Pieters kerk, aanvang 13.00 uur. klaverjasavond in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 2, aanvang 20.15 uur. manifestatie van Amnesty In ternational, 14.00 tot 16.00 uur in De Waag. concert door het Allan D. Smilh Trio. Jazz zolder Hol Hou se, De Waag, aanvang 21.30 uur. première kindervoorstelling ichard de Koning' door DWARF-ieugdtheater, aanvang r, Kapelzaal K n' van Roland Pop Show jr, LVC. Bree- 14.330 en 16.301 &0. Oude Vest. film: The Miss Joffé, 21.15 uur The Nits', 23.00 straat. Gospelconcert door Silver- wind, aanvang 20.00 uur. Stads gehoorzaal. optreden van 'Roosevelt Fran- kie'. caté Marenpoort, aanvang 22.00 uur internationaal concours hippi- que, Indoor Leiden, Groenoord- hallen. 17.00 tot 24.00 uur. Leiderdorp klaverjassen, sjoelen en schie ten bij buurtver. Zijlkwartier, aan vang 20.00 uur, wijkcentrum Zijl kwartier, Van der Marckstraat. Usse nationale Bloembollenmarkt, CNB-Hal, Grachtweg, 9.00 tot Nieuwkoop najaarsexpositie olieverfschil derijen in gebouw De Rank op het Marktplein, van 10.00 tot 16.00 afsluiting actieweek 'Honger Hoeft Niet' op de markt op het Re- ghthuysplein. ZONDAG 18 OKT. in kindertheater in gebouw De Treffers, Lucas van Leydenlaan 4, Roelofarendsveen, zaal open Alphen dichterspresentatie in Li Café, aanvang 15.00 Hoofistraat 210.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18