Zand zit wethouder Kohlbeck dwars Kanl^erverwekkende schroot bij Voorschotens fietspad Veroorzaker dodelijk ongeval: boete geëist Woniugcontiiigenten herverdeeld Aandelen teruggekocht Scorpions 'Geldstortplaats' in Zoeterwoude PAGINA lb REGIO LEIOEN 'iuiim, ,6 UKTUMUH 1987 De boerderij 'Wie kan keeren de hand des heeren'. Hier moet Van Lierop zijn spullen opslaan. Helaas doet hij dat ook iets verderop, vlak naast het Nicolaespad. (foto Holvast) DEN HAAG/WASSENAAR - Te gen een 40-jarige rij-instructeur uit Lelystad, voormalige inwoner van Wassenaar, is gisteren voor de Haagse rechtbank 1800 gulden boete, zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar voor waardelijke rij-ontzegging geëist, omdat hij op 8 december 1985 een ongeval op de Wassenaarse Land- scheidingsweg heeft veroorzaakt. Daarbij kwam een vierjarig meisje om het leven en raakte haar ander- halfjaar oude zusje zwaar gewond. De twee meisjes zaten bij hun ou ders in de auto die voor de ver keerslichten bij de Buurtweg stil stond toen de rij-instructeur met een geschatte snelheid van 140 ki lometer per uur op hen inreed. De rij-instructeur heeft altijd ver- klaard niet te weten hoe het onge luk heeft kunnen plaatshebben. "Ik weet van het moment dat de verkeerslichten op rood gingen tot aan de botsing niets meer", aldus de man gisteren ter zitting. Omdat de man niet zonder zijn rijbewijs kan, besloot de rechtbank tijdens een eerdere zitting akkoord te gaan met een straf in de vorm van dienstverlening. Uit de rappor tage blijkt dat de man goed heeft voldaan bij de instelling waar hij 160 uur heeft gewerkt. Officier van justitie, mr. Van Zeben, besloot dan ook zijn eerdere eis (twee jaar onvoorwaardelijke rij-ontzegging en zes weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf) te wijzigen in een geheel voorwaardelijke. Wel vroeg hij de rechtbank de man een boete op te leggen van 1800 gulden. Raadsman mr. Hooft Graafland kon de rij-instructeur, die in ver band met het ongeluk is verhuisd naar Lelystad, niets anders advise ren dan akkoord te gaan met deze 'rechtvaardige' straf. Over twee weken uitspraak. OEGSTGEEST/ZOETERWOUDE - Bij de herverdeling van woning contingenten zijn wat deze regio aangaat, de gemeenten Zoeterwou- de en Oegstgeest in de prijzen ge vallen. In Zoeterwoude gaat het om 12-premie A-woningen en in Oegst geest om vier woningen in de socia le huursector. In Oegstgeest was voor dit jaar om 55 van die huurwoningen ge vraagd. De hoofdingenieur-direc teur voor de woningbouw wilde echter dat Oegstgeest een splitsing aanbracht in dat aantal: voor 1987 kwam daardoor het aantal op 30, voor 1988 op 25. Door de herverde ling komt die verhouding nu dus op 34/21 te liggen. Alleen maar naar Vechten in café LEIDERDORP - Vier Leidenaars hebben gisteren voor heel wat tu mult gezorgd in een café aan de Zijldijk in Leiderdorp. De vier, van wie er drie broers waren, kregen onenigheid over de prijs van een boot. Bij de vechtpartij die daarop volgde liep een van de Leidenaars een snijwond aan het hoofd op. Die wond moest in het ziekenhuis wor den behandeld. de aantallen gekeken, verandert er dus welbeschouwd niets, legt een Oegstgeester gemeente- ambte naar uit. Wel is op deze manier de snelheid van de bouw van goedko pe huurwoningen in het dorp een lichtelijk opgeschroefd. En: "Bin nen is binnen". Burgemeester Houdijk van Zoe terwoude denkt er net zo over. Voor de locatie 'De Goede Herder had de gemeente voor dit jaar on der meer 16 van die premie-A-wo ningen willen hebben maar dat feest ging bij de verdeling van de contingenten, begin dit jaar, niet door. Nu valt Zoeterwoude alsnog in de prijzen. Iets dat de gemeente Zoeterwoude bij de herverdeling wel vaker overkomt. Het goedje zit in koelreservoirs en kan vrijkomen wanneer de eige naar te veel gooi en smijt of kinde ren en viervoeters over het lage hekje springen en nieuwsgierig gaan peuteren. Mens, omgeving en grondwater kunnen dan besmet raken met de ze "levensbedreigende stof', stelt hij in brieven aan B en W en de wet houder voor openbare werken, J. Visser. De wethouder vroeg ogen blikkelijk om een ambtelijk advies en stuurde W. Bedet, directeur van de dienst openbare werken, op de eigenaar van de spullen af. De eigenaar, Van Lierop, moest de vijftien koelkasten, vier auto wrakken en andere spullen ogen blikkelijk verwijderen van het 50 meter grote terrein en op zijn eigen grond opslaan. Dat terrein ligt iets verderop langs het fietspad, rond de boerderij 'Wie kan keeren de hand des heeren'. Enkele jaren ge leden, toen de gemeente Van Lier op uit de Nassauwijk wegsaneerde, wees de gemeente dit terreiritje toe. Het ligt op het tracé van rijksweg 11-west en heeft geen officiële be stemming. Of het opslaan hier vei lig is, is onbekend: de gemeente heeft nimmer een hinderwetver gunning verleend. Dat laatste is niets bijzonders in Voorschoten. In een vorige week besproken raadsvoorstel bleek dat een groot deel van de bedrijven geen vergunning heeft en het tijd wordt om. samen met een toege voegde mts-er, wat meer haast te maken met het uitdelen van hin derwetvergunningen. De grote ver- ZOETERWOUDE - Leden van de woningbouwvereniging Willibrord in Zoeterwoude zullen niet rijk worden van het aandeel dat zij (in sommige gevallen tientallen jaren geleden) voor dertig gulden hebben verworven in de vereniging. Dividend werd er al zo nooit uitgekeerd. En nu het be stuur heeft besloten de aandelen van de leden terug te kopen, blijkt de geldontwaarding buiten beschouwing te worden gelaten. Dertig gulden, en geen cent meer, krijgen de leden eerstdaags op hun rekening gestort. De aandelen van de leden, die moesten zorgen voor het kapitaal van de vereniging, kostten bij de oprichting in 1946 al dertig gulden. Een groot bedrag in die tijd, en dus kon het met dertig cent per maand bijeen wor den gespaard. De functie van de aandelen, versterking van het vermogen van de vereniging, is inmiddels echter volledig verloren gegaan. Ze bete kenen immers nog maar een peuleschilletje op het balanstotaal van ruinn 43 miljoen gulden en de algemene bedrijfsreserve van bijna twee miljoen gulden. Volgens de heer Van Steijn, voorzitter van de woningbouwvereniging, is het niet bij het bestuur opgekomen om meer dan dertig gulden voor de aandelen te geven. "Onze vereniging is er immers één zonder winstoog merk. Het zou dus niet reëel zijn wanneer de leden nu wél winst zouden maken". LEIDERDORP - De Leiderdorpse raadscommissie voor sport- en wel zijnszaken voelt er niets voor om, zoals B en W voorstellen, honk- en basketbalvereniging 'De Scor pions' volgend jaar de huur op te zeggen. Ze vindt dat de gemeente bestuurders niet duidelijk hebben gemaakt dat die maatregel echt no dig is en wil eerst overleggen met de vereniging, de gemeente Leiden en de plaatselijke sportraad. Begin volgend jaar hoopt de commissie een definitieve beslis sing te kunnen nemen. De sport vereniging, die niet alle huurpen ningen heeft betaald, wil voor die tijd enkele acties op poten zetten om extra geld en meer leden bin nen te halen. vuilers worden het eerst aange pakt, kleinere vervuilers wat later. Onschuldig lijkende bedrijven blij ven ook in de nieuwe regeling bui ten schot, tenzij er klachten bin nenkomen. Totdat Brussee zijn kankerver wekkende boodschap bracht, dacht de gemeente dat Van Lierop geen kwaad deed. Zo heeft de wet houder nooit geweten dat koelkas ten gevaarlijke stoffen bevatten, die gemakkelijk vrij kunnen ko men. Ook gemeentesecretaris H. Overbosch heeft het over een "min der urgent geval". De bezwaarma ker verbaast zich daarover. In ge sprekken met milieu- en hinder wet-ambtenaren had hij juist be grepen dat Van Lierop bij de 'ur gente gevallen' zit en een constante bron van zorg en werk is. Hij ving het woord saneren op en kreeg het advies om, bij een kort geding, ook mevrouw Begeer in te schakelen. Zij is eigenaresse van het aangren zende Berbice-bos en zou het meest merken van de chloorluor- koolwaterstoffen. De gemeente-secretaris be- maamt dat directeur Bedet Van Lierop in het verleden regelmatig heeft gevraagd het terreintje te ont ruimen. Maar volgens hem heeft dat vooral formele redenen: afval hoort op het eigen terrein. In de meeste gevallen ging het maar even goed, maar viel Van Lierop na verloop van tijd weer terug op zijn oude fouten. Moeilijkheid bij dit alles is dat de illegale storter "een nuttige taak vervult", zoals wethouder Visser het omschrijft. Van Lierop trekt voor de wagen van de grofvuil- dienst uit en haalt bruikbare zaken en oud ijzer tussen het afval uit. De gemeente hoeft dus minder tonnen vuil naar de vuilophaal te sturen en ziet met genoegen dat veel afval in de recycling terecht komt. Bezwaarmaker Brussee ziet geen reden voor vergoelijkende praat jes. Hij acht de situatie "heel ern stig: er lopen daar zat honden en kinderen", merkt hij op. Het druist ook in tegen zijn rechtvaardig heidsgevoel: "Toen ik een keer mijn vuilniszak te laat buiten zette, kreeg ik meteen een dreigbrief. En een ander mag zomaar aanromme len". En dreigend voegt hij toe dat een historisch gegroeide ontwikke ling moeilijk terug te draaien valt. zeker als het om autowrakken gaat. Daarover moet ook de provincie oordelen. ZOETERWOUDE - "Van vuil stortplaats is deze lege open plek aan de Nassaulaan geworden tot geldstortplaats". Dit zei burge meester Houdijk van Zoeterwoude gisteren bij de opening van het nieuwe bijkantoor van de Rabo bank. De burgemeester toonde zich erg verheugd dat, na veel pro cedures en kopzorgen voor de bank en de gemeente, dit plan toch gerealiseerd kon worden. Ook ir. L. Bosman, voorzitter van het bestuur wees in zijn openings woord op deze moeilijkheden. Het oorspronkelijke plan, dat voorzag in twee woonlagen, moest in ver band met bezwaarschriften wor den teruggebracht tot een boven laag. Naar zijn mening zou men op dit moment, rekening houdend met de rentabilitiet, niet meer tot nieuwbouw hebben besloten. His torie en ligging van het bijkantoor hadden in dit geval ook een rol ge speeld. In verband met de veiligheid is binnen het nieuwe gebouw geko zen voor gesloten balies. Dit lijkt onvriendelijk tegenover de klanten maar daar staat weer tegenover dat het bankpersoneel beschikt over zeer moderne automaten zodat ze alle geldhandelingen zeer snel kun nen verrichten. Bovendien is er voor privégesprekken een kleine ruimte aanwezig. De beveiliging van het geldtrans port geschiedt bij het nieuwe bij kantoor zodanig dat er geen men senhand meer aan te pas komt. Duidelijk is dat deze beveiligings maatregelen mede het gevolg zijn van de roofoverval die dit jaar op het Zoeterwoudse bankkantoor plaats had. De daders van die over val werden destijds trouwens wel in de kraag gegrepen. bijkantoor van de Rabobank. VOORSCHOTEN - Voor- schotenaar E. Brussee heeft een officiële klacht inge diend tegen het illegaal op slaan van koelkasten en au towrakken op een gemeen telijk terreintje, langs het Nicolaespad. Volgens de milieustudent bevatten koelkasten kankerverwek kende chloorfluorkoolwa terstoffen. Van het woord 'zand' alleen al krijgt de Oegstgeester PvdA- wethouder T. Kohlbeck (openba re werken, milieu) direct een slecht humeur. De perikelen rondom het zandoverslagterrein van de Merwecombinatie b.v., aan het einde van het Rustenbur gerpad, zitten de over het alge meen best gehumeurde bestuur der van Oegstgeest zicht- en hoorbaar dwars. Bij herhaling bijt hij van zich af. Doelwit daar bij zijn telkens de pers en de woordvoerder van de klagende Rijnzichtwegbewoners. Joop Keizer. Rijnzichtwegbewoners hou den vol dat de gemeente het veel hinder en verkeersonveiligheid veroorzakende bedrijf met flu welen handschoentjes aanpakt omdat de gemeente en de Mer wecombinatie zaken met elkaar doen en hebben gedaan. Deze ernstige en nog nimmer hard ge maakte beschuldiging maakt de wethouder boos. De pers heeft het bij Kohlbeck verpest omdat ze naar zijn smaak te weinig de nadruk zou hebben gelegd op zijn weerlegging van die beschuldiging. Die weerleg ging zit verpakt in een antwoord dat Kohlbeck heeft gegeven op een vraag van CD A-raadslid Hel- linga, luidende of de gemeente hoofdafnemer is van het zand dat de Merwecombinatie van de zandschepen op vrachtwagens overslaat en vervoert. Kohlbeck antwoordde dat Hellinga's vraag "een riskante vraag is" Dit van wege de suggestieve bijklank. In tweede instantie ging hij toch op de vraag in en meldde dat niet de gemeente maar de provincie hoofdafnemer van het zand is. De provincie krijgt momenteel veel zand van de Merwecombi natie aangevoerd voor de aanleg van de S54-nieuwe stijl (recon structie Haarlemmertrekvaart). De gemeente is inderdaad geen hoofdafnemer van het zand. Krant en Rijnzichtwegbewoners hebben zulks echter nog nooit beweerd. En zijn dan ook niet ge houden aan de een of andere mo rele verplichting om Kohlbecks weerlegging naar buiten te bren gen. Affaire De stelling dat de gemeente niet het meeste zand afneemt, is bovendien geen weerlegging van het vaststaande feit dat de ge meente zaken doet met de Mer wecombinatie (Haaswijk en de riolering in oud-Oegstgeest). Overigens: de krant heeft über haupt niets beweerd maar slechts bericht gedaan van deze hele affaire. En verder is er na tuurlijk niets illegaals aan een gemeente die een aannemer een klus laat opknappen. Toch voelt Kohlbeck zich "in de beklaagdenbank gezet". Dat is hij dan ook - overigens: alweer niet door de pers. Het is vooral de fanatieke anti-zandman Joop Keizer geweest die de wethouder stevig aan zijn jasje heeft getrok ken. Keizer verdient waardering voor de voortvarendheid waar mee hij aan het werk is gegaan. Want hoewel hij tot op heden lik op stuk heeft gekregen, staat zijn argumentatie nog als een huis. De gemeente staat heel zwak in deze zaak. Vooral de nu boven water gekomen misstand dat in Oegstgeest een groot aantal be drijven niet eens over een ver plichte hinderwetvergunning be schikt, pleit niet bepaald voor Kohlbeck en zijn milieu-ambte naren. Dat Keizer de wethouder op zijn verantwoordelijkheden wijst is dan ook meer dan te recht. Eigenlijk hadden de diver se raadsleden dat natuurlijk al veel eerder en met veel meer na druk moeten doen dan zij on langs in de raadscommissie openbare werken deden. Wat minder gelukkig, ontak- tisch ook, is de beschuldiging van "belangenvermenging" ge weest. Keizer heeft de boel over goten met een klandestien sausje en dat is van begin af aan 'over done' geweest. Keizer had Kohl beck niet de gelegenheid moeten bieden verontwaardigd te wor den. Dat de wethouder hierover boos is geworden, is overigens zeer begrijpelijk. Keizers optre den, zo zal ook Kohlbeck duide lijk zijn geworden, was er op ge richt de wethouder te beschadi gen, hem in een kwaad daglicht te stellen. Die aanval is inmid dels met steun van alle fracties afgeslagen. Keizer kan, door gewoon bij de zaak te blijven, veel betere troe ven uitspelen in de strijd tegen de aanwezigheid van het aanne mingsbedrijf. Zoals bekend ne men de bewoners geen genoegen met allerlei aanpassingen op vooral verkeerstechnisch gebied (bochtbeschermende paaltjes, verbetering van het wegdek van het Rustenburgerpad, een stop verbod enzovoorts) maar willen ze gewoon dat de Merwecombi natie ophoepelt. Voorkomen wil len ze ook dat in de toekomst de voor zandoverslag ideaal gelegen stek (aan de Rijnoever) als zoda nig wordt gebruikt. Welnu, de grond in kwestie heeft een agrarische bestem-, ming. Verder is de Merwecombi natie b.v., zo is duidelijk gewor den, wel degelijk hinderwet- plichtig en beschikt het bedrijf met over dergelijke paperassen. Sterker nog, de aanvraag moet nog de deur uit. De gemeente kan dan wel stellen dat zij "een aanzienlijke achterstand op het gebied van het verlenen van hin derwetvergunningen heeft en dat dit geen unicum is" maar dat is een zwaktebod van jewelste en doet niets af aan de bewering dat ook bedrijven zich aan de regels moeten houden. De gemeente is nu voorne mens zo'n hinderwetvergunning, vooruitlopend op de inhaalope ratie die ze wil verrichten, op te stellen en te verlenen. Daarmee spreekt de gemeente impliciet uit dat zij vóór de aanwezigheid aan de Rijnoever van de Merwe combinatie is. Kohlbeck stelt dat met zo'n vergunning vermoede lijk niets kan worden gedaan aan de dagelijks tientallen keren af- en aanrijdende zand vrachtwa gens. Vooral tegen die overlast richten de bezwaren van de be woners zich. Zo langzamerhand dringt de vraag zich op wat de gemeente eigenlijk wél voor de bewoners kan doen. Eén ding is duidelijk: de Mer wecombinatie heeft meer aan het Hinderwet Uitvoerings Pro gramma (HUP) dan de burger die overlast ondervindt van het bedrijf. Kohlbeck wilde aanvan kelijk nog praten over een recon structie van het Rustenburger- pad. Maar ook dat hoeft van hem niet meer zo nodig nu Keizer hem unfair heeft bejegend, de raad vermoedelijk geen drie ton in het Rustenburgerpad wil ste ken en Keizer zelf ook duidelijk te kennen heeft gegeven dat het niet zijn eerste streven is om de weg op te knappen maar om het bedrijf te laten verdwijnen. Keizer en de zijnen staan met lege handen en zijn dan ook te recht "hogerop" gegaan. Ge dacht moet hierbij worden aan de provinciale overheid. De Rijnzichtwegbewoners en de vele dagelijkse fietsers op het Rustenburgerpad hoeven niet de dupe te worden van het faillisse ment van het "piepsysteem" dat de gemeente Oegstgeest zegt toe te passen. Omdat de gemeente een achterstand van wel tien jaar heeft bij de uitvoering van de hinderwet, is zij al die tijd afge gaan op klachten van burgers. Waren die er niet, dan werd de hinderwetprocedure gewoon op de lange baan .geschoven. Op vrijwel geen enkel ander beleids terrein wordt er zo'n ad hocbe- leid gevoerd als juist op het ge bied van milieu. Dat zou zeker een socialistische wethouder zich moeten aantrekken. Piepsysteem Keizer wijst op de grote geva ren die van het piepsyteem uit gaan. "Afgaan op klachten, werkt niet. Daar waar de buurt in actie komt, hoeft immers niet eens de grootste bedreiging voor het milieu aanwezig te zijn. En wat is nou zo'n piep die de ge meente aan het werk zet? Een bellende burger of een doodgere den fietser? Het is volstrekte wil lekeur dat de klok slaat. Schan dalig". Los daarvan maakt de gemeen te het zichzelf op deze manier erg moeilijk. Zij is nu gedwongen el-, ke klacht over elke scheet die een bedrijf laat, oftewel 'bedrijfje pesten', serieus te nemen. Ver wijzen naar hinderwetvergun ningen kan immers niet, want die zijn er niet. Volgens wethouder Kohlbeck worden verdere onderhandelin gen met de bewoners ernstig be moeilijkt door de "gespannen at mosfeer" die is ontstaan. "Als er straks een ongeluk gebeurt op het Rustenburgerpad, komen ze mijn huis belegeren". Het meest cynische van alles is nu dat als zoiets echt zou gebeu ren, de wethouder geen poot heeft om op te staan. Kohlbeck verdient zo'n netelige positie niet, geen enkele bestuurder trouwens. Op deze wijze durft straks niemand meer milieu in zijn wethoudersportefeuille te stoppen. Ook om hun eigen wet houder in bescherming te nemen moeten de raad en de ambtena ren heel hard werken aan een Hinderwet Uitvoerings Pro gramma (HUP). WIM KOEVOET Mededelinaen Gemeentebestuur Overige vergaderingen Werkgroep Pancras-Oost: vrijdag 23 oktober a.s. Verkeersmaatregelen Asfalleringswerkzaamheden manrotonde" Diversen Nieuwe Directie Ruimtelijke Ordening en Stadsbeheer (ROS). Heemparkrondleiding zondag 25 okto ber a.s. Cursussen Tennis, Langlauf en Skiën. Zwem-spelmiddag in de herfstvakan tie. Verhoging van bepaalde WW-daglo- r Tijdelijke sluiting spreekuur Instituut Burgerraadslieden, r Begrotingsstukken 1987 verkrijgbaar en ter inzage. Begroting 1987 Binnenkort vindt de behandeling van de begroting van de gemeente Leiden voor het volgend jaar plaats. Alle begrotings stukken zijn inmiddels gedrukt en voor een ieder te koop of in te zien. Voor wie geinteresseerd is in het financiële reilen en zeilen van de gemeente is het verstan dig de gemeentelijke advertentie van zondag a.s. goed te lezen. Hierin vindt u informatie over de begrotingsbehande ling in de Raadscommissies en de Ge meenteraad. Ook treft u een venwijzing aan naar een speciale begrotingsadver tentie die op 25 oktober a.s. in Nieuws- week zal verschijnen. GroMiulsvuilophaaldienst Het grofvuilophaalschema voor vol gende week Bouwplannen Verlenen van diverse vergunningen leiden Lees in gS^VEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16