TAD LEIDEN Omwonenden willen Breestraat weer open LEIDSCH DAGBLAD Volgens enquête wijkorganisaties Leiden mag 97 huizen extra bouwen dit jaar OVEREENKOMST GEMEENTE EN GAB afdeling Gebouwen universiteit moeilijk toegankelijk voor gehandicapten Wijkvereniging opgericht voor Leiden Zuid-West s VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 LEIDEN - Het merendeel van de bewoners van de binnenstad is niet tevreden met de afsluiting van de Breestraat. Dat blijkt uit een en quête die zes wijkorganisaties in een zelfde aantal wijken heeft ge houden. Het overgrote deel van de ondervraagde bewoners gaf te ken nen dat de verkeersveiligheid heeft geleden onder de afsluiting van de Breestraat terwijl de binnenstad bovendien aan gezelligheid heeft moeten inboeten. digd aan wethouder Peters (ruim telijke ordening en verkeer). De zes organisaties kwamen tot dit initiatief omdat de bewoners van de binnenstad niet werden be trokken bij de besluitvorming over de Breestraat. In de wijken Noord- vest, Pancras-Oost en -West. Mare- dorp/de Camp. Vreewijk en Zijlsin gel werden in het totaal 3100 en quêteformulieren verspreid. 342 bewoners stuurden hun formulier ingevuld terug, een respons van tien procent. De wijkkomités van de Pieters- en Academiewijk en van de Hogewoerd wensten niet mee te doen aan de steekproef. Opmerkelijk is dat de helft van it aantal formulieren dat werd te- enquete is vanmiddag overhan- ruggestuurd afkomstig is uit Vree- De conclusie van de wijkorgani saties is dan ook dat de Breestraat weer opengesteld moet worden voor het verkeer. De uitslag van de het aantal"formulier LEIDEN - De gemeente Leiden mag dit jaar 97 woningen meer bouwen dan tot dusver was ge pland. Dit zijn huizen die over schieten omdat andere gemeenten geen kans hebben gezien ze daad werkelijk neer te zetten. D. Schilder, hoofd van de ge meentelijke afdeling volkshuisves ting, vindt dat Leiden er bij deze verdeling goed is afgekomen. De gemeente is in de prijzen gevallen omdat ze de haar toegewezen hoe veelheid woningen wel heeft gerea liseerd en bovendien nog plannen klaar heeft liggen voor meer wo ningen. Dank zij die extra toewijzing, door het provinciebestuur, kan dit jaar nog een begin worden ge maakt met de verbouw van het voormalige fabriekscomplex van Van Wijk aan het Levendaal (bo ven de Codimarkt) en de bouw van extra woningen in de Stevenshof. In totaal gaat het om respectieve- Te verdelen is nu nog het over schot aan woningwetwoningen. Hoe dat zal aflopen is op dit mo ment onduidelijk. De gemeente heeft inmiddels gevraagd een klei ne honderd woningwetwoningen extra te mogen bouwen. Een en an der is vooral afhankelijk van de plannen van de gemeente Den Haag. Als Den Haag onvoldoende bouwplannen klaar heeft liggen, maakt Leiden een goede kans cm ook nog wat woningwetwoningen extra te krijgen. Leiden heeft na melijk hiervoor nog een aantal plannen op de plank liggen. Vooralsnog is volkshuisves- tingshoofd Schilder niet ontevre den over het deel van het overschot dat Leiden is toegewezen. Het to taal aantal nieuwbouwwoningen in Leiden komt (inclusief de extra toegewezen woningen) in 1987 uit op boven de duizend. wijk. Deze buurt keerde zich de laatste maanden fel tegen de afslui ting in verband met overlast op de Witte Singel. In de andere wijken was de respons aanmerkelijk lager. Noordvest scoorde nog het hoogst met 65 reacties, in Maredorp gaven met meer dan 15 woord. Leefbaarheid De reacties op de proef met een autovrije Breestraat zijn vrijwel al le negatief. Tweederde van het aan tal mensen dat reageerde op de steekproef, gaf te kennen dat het in de binnenstad ongezelliger is sinds de afsluiting. Eenzelfde aantal stel de dat de binnenstad onveiliger is geworden. Het merendeel van de ondervraagden vindt bovendien dat de stad zowel te voet, in de auto als op de fiets niet beter bereikbaar is geworden. In de eigen straat, zo zeggen de meesten, is het sluipver- keer toegenomen. Een derde van de ondervraagden meent dat ook het aantal geparkeerde auto's in de buurt is toegenomen. De wijkorganisaties hebben ook formulieren via de scholen in de binnenstad verspreid om er achter te komen wat de consequenties van de afsluiting voor het verkeer van en naar school is. Voor een deel overlapte deze steekproef die on der de binnenstadbewoners. Ook het merendeel van de ouders van de kinderen vond de Breestraat geen verbetering. Weinigen namen echter een andere route naar school dan voorheen. Wel spraken veel ouders zich uit tegen het feit dat een aantal verkeerslichten bui ten werking zijn gesteld. Als onvei lige routes werden genoemd: de Witte Singel, de St. Jorissteeg- /Hooigracht/Pelikaanstraat en de kruising Breestraat-Steenschuur. Conclusies van de organisatoren van de enquête is dat de overlast die de afsluiting met zich mee brengt zo groot is, dat de Breestraat weer voor het verkeer moet wor den opengesteld. "Waarom voor 6 x 8 uur winkelgenot, 7 x 24 uur overlast. Wiens economische be langen wegen zwaarder dan onze leefbaarheid?", aldus de wijkorga nisaties. LEIDEN - Het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) en de gemeen te Leiden hebben gisteren een sa menwerkingsovereenkomst geslo ten met het doel meer langdurig werklozen en werkloze jongeren aan een baan te helpen. De over eenkomst werd ondertekend door directeur Tibbe van het arbeidsbu reau en wethouder De la Mar van sociale zaken, (zie foto Jan Holvast) Door de handen ineen te slaan, hopen het arbeidsbureau en de ge meente beter gebruik te kunnen maken van allerlei nieuwe regelin gen die het rijk heeft uitgevaardigd om de werkloosheid te bestrijden. Dat is geen overbodige luxe, daar er in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek nog altijd meer dan 5000 mensen langer dan zes maan den als werkloos staan ïngeschre- De regelingen waarvan het GAB en de gemeente gebruik willen ma ken, zijn onder meer het project werkervaringsplaatsen - waarbij jongeren ervaring op kunnen doen in de niet-commerciële dienstver lening - en het tijdelijke jeugd- werkc :antieplan. Bij dit laatste project kunnen jongeren die langer dan een half jaar werkloos zijn, twintig uur per week werken bij al lerlei gemeentelijke en aan de ge meente verbonden instellingen. Op die manier doen zij ervaring op en bovendien krijgen ze enige be roepsscholing. Behalve dit, bieden GAB en ge meente langdurig werklozen - mensen die langer dan twee jaar zonder baan zitten - de mogelijk- Vechtpartij in koffiekamer bibliotheek LEIDEN In de koffiekamer van de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat is gistermiddag een fikse ruzie ontstaan tussen drie Leidenaren. Aanleiding vormde de paraplu van een 28-jarige man. Hij Groenoord(l) "Je zou het verkrotting- kunnen noemen wat er gebeurd is. Van de schommels is niet veel meer over dan oud roest. En dus be hoorlijk gevaarlijk. Zo is het ook met het andere materiaal van wat er nog over is van een vroeger bloeiende speeltuin". Sombere berichten versche nen er tien jaar geleden over speeltuinvereniging Groenoord, toen nog gevestigd aan de Mus- schenbroekstraat. Als gevolg van een langslepend conflict tus sen een groep bewoners en het toenmalige bestuur van Groen oord was het in de speeltuin een armzalige bedoening geworden. Groenoord kan het 50-jarig be staan deze maanden evenwel in meer florissante sfeer en entou rage vieren: in 1982 verhuisde de speeltuin, in navolging van buurthuis Groenoord, naar een gloednieuw onderkomen aan de Pasteurstraat. In de periode dat het de speel tuin niet voor de wind ging is, vertelt huidig voorzitter Emile van Aelst op spijtige toon, een heleboel materiaal over de ge schiedenis kwijtgeraakt. Van oudgediende W. van der "Linde, die bij de opening van buurthuis Groenoord herinneringen aan de goeie ouwe tijd ophaalde, weten we: "B en W zeiden: 'Ga maar naar Noorderkwartier', toen we in 1937 om een speelterrein vroe gen omdat er zo weinig groen in Groenoord is. Dan doen we het zelf wel, zeiden wij. Het waren de crisisjaren. Het werk lag telkens twee uur stil omdat de mensen moesten stempelen. Van de lichtfabrieken bemachtigden we 2000 kilo oud ijzer en van de So ciale Werkplaats dertig meter hekwerk". Over het speeltuinwezen in de oorlogsjaren is weinig bekend. vertelt Van Aelst. Maar veel kan dat gezien de omstandigheden niet geweest zijn. "Na de oorlog zijn de verenigingen helemaal opgebloeid". Dat blijkt wel uit het feit dat de 12 speeltuinvereni gingen die Leiden in de jaren '50 rijk was, gezamenlijk zo'n 10.000 kinderen bedienden. Een groot aantal van hen, inclusief de Groenoordertjes, liep mee in een défilé dat op 15 juni 1950 in Lei den werd gehouden ter nage dachtenis van 'Vader Klaaren', de man die op dat moment vijftig jaar geleden in Amsterdam het initiatief tot het speeltuinwerk had genomen. Groenoord (2) Een aantal van honderden leden, daarvan kan de vereniging nu al leen nog maar dromen. "Vijfjaar geleden waren 25 tot 30 gezinnen lid van Groenoord, nu zijn dat er 70", staaft Van Aelst dat met eni ge cijfers. Toegangsprijzen van een duppie per dag en een kwart je voor een weekkaart stammen eveneens uit de tijd dat Van Aelst zelf nog van de glijbaan suisde. Groenoord koos in 1977 wel voor opheffing van het sys teem van entreegeld. Volgens de voorzitter is dat een principiële keus geweest, waarmee Groen oord zo niet helemaal, dan toch wel een beetje bijzonder is in Lei den. "Kinderen die geen lid zijn, mogen er bij ons ook in. Die kun je niet de dupe van laten worden van het feit dat ouders geen geld (over) hebben voor de speel tuin". Niet dat alle leden het met dit nobele standpunt eens zijn: "Op elke ledenvergadering zijn er wel mensen die zeggen: dat kun je niet maken". Volgens Van Aelst kunnen de jaren '50 als de bloeiperiode van Groenoord worden aangemerkt. In die tijd was de speeltuin ook Het Damescomité nog in het bezit van een heus Da mescomité, dat de organisatie van allerhande activiteiten op zich nam. Gezien de vele publici teit die Groenoord daarmee wist te halen, moet de bazar in de Lo ge aan de Steenschuur in 1952 een knaller zijn geweest. Als het goed is, is daar ook een door toenmalig koningin Juliana ter beschikking gestelde pop ver loot, waarschijnlijk zonder dat de gelukkige winnaar op de hoogte was van de afkomst van zijn prijs. De particuliere secreta resse van Juliana verzocht presi dente mevrouw M.L. Rijnardus- Vinkestein, die om een konink lijke bijdrage voor de bazar had gevraagd, namelijk om daaraan geen ruchtbaarheid te geven. Groenoord (3) de speeltuinvereniging voor een gezellig kopje thee bijeen de Zwijgerlaan en de Musschen- broekstraat (in 1963 werd de tuin aldaar officieel geopend door de toenmalige wethouder C.J. Pie- na van openbare werken), kwam in 1982 de Pasteurstraat in beeld. Van Aelst: "De wijk Groenoord kreeg een nieuw buurthuis. De speeltuin was ook een nieuw on derkomen toegezegd en daarom zei wethouder Tesselaar: als jul lie samen gaan, kan het allemaal wat groter worden". Aldus ge schiedde; speeltuin en buurthuis zitten nu gezamenlijk in een stichting. Volgens Van Aelst is de speel tuin ook in de jaren '80 nog van het grootste belang. "Kijk, het echte speeltuinwerk is goed deels verdwenen. Vroeger waren er weinig tot geen buurthuizen en dus organiseerden de speel tuinen heel veel, zoals kinder middagen en dagjes uit. Er was ook niet veel anders dan die schommel en die wip, geen video of zo. Nu hebben de buurthuizen X de jaren '50. (foto Groenoord) de activieiten gedeeltelijk over genomen, wij organiseren alleen nog dingen als Sinterklaasfees ten en Koninginnedag. Maar het belang van speeltuinen is dit: vroeger kon je gewoon buiten spelen, nu met'die overvolle wij ken vol auto's is daar een veilige plaats voor nodig: de speeltuin". Groenoord viert het jubileum morgen met een receptie en een feestavond voor de leden, waar zanger/musicus Frank Nodelijk en Leidse Kees acte de presence geven. Voor de kinderen wordt op 21 oktober in de Leidse Schouwburg een voorstelling van het Nederlands Jeugdthea ter gegeven, in november volgt een tweede nog onbekende acti viteit. Ter afsluiting van de festi viteiten is er in november een Leidse artiestenavond met me dewerking van onder anderen de travestiet Zaza, die twee jaar ge leden al een ruchtmakend optre den bij Groenoord verzorgde. heid om hun ervaring en beroeps kennis bij te spijkeren zodat ze, wanneer ze willen solliciteren, meer kans hebben om een nieuwe baan te krijgen. Ook willen beide instanties meer werklozen en werkgevers warm krijgen voor de mogelijkheden van de Wet Verm eend/Moor. Volgens deze wet hoe ven werkgevers vier jaar lang geen sociale premies te betalen wanneer ze iemand in dienst nemen die lan ger dan drie jaar werkloos is ge weest. Bovendien krijgen de werk gevers een eenmalige subsidie van 4000 gulden om die nieuwe werk nemer te begeleiden. Bij het GAB en de gemeentelijke sociale dienst zijn in totaal acht mensen aangesteld die de verschil lende projecten moeten begelei den. Josias hoofd huisvesting LEIDEN - Mevrouw M. Josias is benoemd als hoofd van de directie woonruimteverdeling (het voor malige bureau huisvesting) van de gemeente Leiden. Josias was tot voor kort bestuursmedewerker van de wethouder van volkshuis vesting, Tesselaar. Zij volgt Th. J. van der Valk op die per 1 oktober hoofd van directie stadsvernieu wing van de gemeente Leiden is geworden. Politie neemt illegale zenders in beslag LEIDEN - De Leidse politie heeft in samenwerking met de Radio Controledienst gisteren twee Lei denaren van 25 en 19 jaar aange houden wegens het bezit van ille gale zendapparatuur. Bij een huis zoeking in een woning aan de Jo hannes Postlaan werd een 27 mc- zendinstallatie en zender aange troffen. Familie van de Leidenaren wilden de inbeslagname verhinde ren, maar na assistentie ingeroepen te hebben van collega-politie werd alles alsnog rustig afgehandeld. De Leidenaren zijn voor verhoor naar het bureau meegenomen. Potloodventers actief op Leids station LEIDEN - Op een perron van het Centraal Station hebben gister morgen twee personen los van el kaar openbare schennis gepleegd. Twee vrouwen van 19 en 20 jaar uit Uitgeest zaten in de trein en wer den verrast door een man die zijn regenjas opende. Even later kwam een tweede persoon die dezelfde handeling verrichtte. Zij hebben daarvan aangifte gedaan bij de Leidse politie. reageerde nogal impulsief door een 21-jarige man, die de paraplu wilde meenemen, met een bierfles op het hoofd te slaan. Een 23-jarige Leidenaar werd daarbij ook geraakt. Er volgde een vechtpartij waarbij stoelen en ta fels werden omgegooid en de nodi ge glasschade werd veroorzaakt. Tevens werden twee hanglampen vernield. De vechtersbazen zijn ter afkoeling naar het politie-bureau gebracht. De Leidenaren hielden aan de onvriendelijkheden geen ernstig letsel over. LEIDEN - Geen enkel gebouw van de Leidse universiteit is volledig toegankelijk voor gehandicapten. Dat blijkt uit de vervolgnota ge handicaptenbeleid. Deze nota is voorbereid door de universitaire werkgroep gehandicaptenbeleid, waarin verschillende universitaire diensten, de studentensportarts en leden van de werkgroep gehandi capte studenten zitten. Het gaat niet alleen om oude ge bouwen, maar ook om nieuwe als de universiteitsbiliotheek, het cen traal faciliteitengebouw en het Ar senaal. Het door de universiteit be schikbaar gestelde budget van twee ton per jaar is volgens de nota verre van toereikend om alle ge bouwen in een snel tempo toegan kelijk te maken. Vandaar dat de werkgroep een aantal prioriteiten stelt, waarna verdere keuzes pas gemaakt kunnen worden als er enig zicht is verkregen op de aan slag die daardoor op het budget wordt gepleegd. Daarnaast stelt de werkgroep voor om rekening te houden met de mogelijkheid van plotselinge knelpunten. De gebouwen die vol gens de werkgroep het eerst aan de beurt moeten komen zijn: de colle gezalen van wiskunde en natuur wetenschappen, de faculteitsge bouwen van rechtsgeleerdheid aan de Hugo de Vriesstraat, het lette- rencomplex en de universiteitsbi bliotheek. De nota constateert ook dat de universiteit volgens de Wet arbeid gehandicapte werknemers meer gehandicapten in dienst zal moe ten nemen. In totaal zullen zij vijf procent van het totale personeels bestand moeten uitmaken. Nu zijn er naar schatting 50 gehandicapten in dienst van de universiteit. Regi stratie van gehandic'apten wordt door de wet voorgeschreven. Een taak die, aldus de nota, de bedrijfs geneeskundige dienst zou moeten uitvoeren. voor tafeltennisvereniging Scylla te bouwen. Om dat te vieren, wordt volgend voorjaar op het veld een feest georganiseerd. "En dat moet een jaarlijks terugkerend iets wor den", aldus Van Eek. LEIDEN - Leiden is sinds gisteren een wijkvereniging rijker en wel in Zuid-West. De vereniging, die er met behulp van de stichting Wel zijn is gekomen, werkt samen met de speeltuinvereniging De Vijfho ven en draagt ook die naam. Een bestuur wordt volgende week ge formeerd. De wijkvereniging is op dit moment nog de zaak van negen mensen, maar men streeft'er vol gens initiatiefnemer Joop van Eek naar dat aantal snel uit te breiden. Eerste zaak die de wijkvereni ging wil aanpakken - en die mede aanleiding was om de vereniging op te richten - is de aanwezigheid van een aantal glasbakken en con tainers in en om de Hoflaan. Vol gens Van Eek staan de bakken te dicht op de hoeken van de straat "en dat is levensgevaarlijk voor kinderen". De buurt zou graag zien dat de bakken en containers in het weekend worden verwijderd. Voorts beijvert de vereniging zich voor de komst van doelpalen en bankjes op het speelveld op de hoek van de Telderskade/Hoflaan. Dat veld blijft voor de buurt behou den nu het college van burgemees ter en wethouders na heftige pro testen van bewoners afzien van het plan om daar de nieuwe sporthal Flinke schade aangericht door storm LEIDEN - Op verschillende plaat sen heeft de storm vannacht een tiental bomen ontworteld en is er door losgewaaide voorwerpen schade aangericht. Daarbij heeft zich geen persoonlijk letsel voorge daan. Aan de Stationweg is door de harde wind een ruit van zeven bij twee meter ingewaaid. Aan de Smaragdlaan is bij een bouwwerk een heistelling omgewaaid, maar heeft geen schade aangericht. Bij de Leiderdorpse brug is een recla mebord op het dak van een gepar keerde auto terecht gekomen. Aan de Pieter de la Courtstraat is de lichtkap van een lantaarnpaal ge waaid en op een auto gevallen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15