KOM KIJKEN BIJ BAALBERGEN CLAIR IJsland: 'n vredig en gezond eiland Tuingereedschap klaar voor de winter W oonmode is een Vliegende start dischidia Vloerlijm Handig boekje GALERIE Chic met een vleugje romantiek Deze oude turfkapel in Nupsstadur werd in de 17e eeuw gebouwd en ligt ten westen van Europa's grootste gletscher de Vatnajokell. «foto gpd» De daling met de Boeing-737 van Eagle Air is reeds minuten geleden ingezet boven IJsland. Maar immense wolkenpartijen, waaruit regen klettert, houden het eiland verborgen voor het nieuwsgierige oog. Zou het waar zijn, wat kwade tongen beweren, dat IJsland een land van wind, regen en extreme koude is? Het lijkt er even op. door Peter Contant Maar eenmaal geland op Keflavik Airport, zo'n 45 kilometer van de hoofdstad Reykjavik, blijkt de uit drukking, dat niets veranderlijker is dan het wèer, direct van toepas sing op het noordelijk gelegen vul kanische eiland, dat aan alle kan ten omgeven is door het water van de Atlantische Oceaan, de Straat van Denemarken en het Noors Bekken. In minder dan een half uur is het wolkendek opengerukt en doen zonnestralen de tempera tuur aangenaam laten oplopen tot tegen de twintig graden Celsius. IJsland raakt steeds meer in de ban van het toerisme. Dat is in hoofdzaak te danken aan de inter nationale topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov. waardoor de schijnwerpers wereldwijd op het eiland kwamen te staan. Ook de frequente vergaderingen van de Navo-ministers dragen daartoe bij. Nieuwsgierig gemaakt door fraaie televisiebeelden, zoeken steeds meer vakantiegangers de rust en stilte op IJsland. Maar ook zakenmensen vinden in IJsland in toenemende mate een ideaal conferentie-oord. Voordelen zijn de centrale internationale lig ging, de uiterst moderne hotelac commodaties en de natuurlijke rust op het eiland, die geheel haaks staat op de hectische sfeer in we reldsteden als Parijs. Londen of Rome. Het oprapen van gelijmde vloerbe dekking is vaak een verschrikke lijk karwei. Het komt er in stukken en brokken af en je bent nog wel een uurtje zoet met het verwijde ren van de laatste restanten. Dat is afgelopen met de Bison universeel vloerlijm. Met deze lijm is het mo gelijk, ook na enkele jaren, de vloerbedekking in korte tijd op te rapen. De lijm is met een roller aan te brengen. Met een pot van 750 g. (11,95 gulden) doet u tussen de 5 en 8 vierkante meter. Nadere informatie: Perfecta Chemie BV, Goes, tel. 01100-31944. De hotelindustrie is er helemaal op aan het inspelen. De Nederland se hotelketen Golden Tulip speelt hierin een toonaangevende rol. Ho tel Saga in Reijkjavik, met 219 ka mers, is het grootste en meest com fortabele hotel van IJsland Flora en fauna De toerist komt in eerste instan tie voor de flora en fauna op IJs land. Prachtige meertjes staan in een fraai contrast met grillige rivie ren; kale, uitgestrekte vulkanische vlakten hebben als tegenpool steile bergen, waarop de eeuwige sneeuw ligt. De vulkanische onder grond heeft het voordeel dat er op het eiland - dat enkele malen groter is dan Nederland, vele openlucht zwembaden telt - die het gehele jaar geopend zijn. Een bezoek aan zo'n openluchtzwembad is de moeite waard. Voor de IJslanders is het vooral de combinatie van li chamelijke ontspanning en sociaal contact, die dit soort baden zo aan trekkelijk maken. Gezondheid betekent veel voor de IJslander. Dat valt bijvoorbeeld op bij het kopen van een pakje siga retten, waarop grote waarschuwin gen prijken tegen longziekten. Al coholische drank is er ronduit een kostbaar goedje. Er moet in ver houding tot Nederlandse tarieven vaak drie tot vijf keer zoveel voor worden betaald. Het bier, zoals wij dat in ons land kennen, mag niet eens verkocht worden. Er bestaat wel een brouwsel dat er enigszins op lijkt, maar daarin zit slechts 1 procent alcohol. Vandalisme, rellen en andere vormen van criminaliteit kent men nauwelijks op het eiland. Het leven is er vredig, in allerlei opzichten. De laatste bankoverval, nu alweer twaalf jaar, geleden ligt bij een ie der nog vers in het geheugen. Het waren niet eens IJslanders, die „de kraak van de eeuw" zetten, zo valt te beluisteren uit de monden van autochtonen. Must Een bezoek aan Reijkjavik is een „must". Deze 84.000 inwoners tel lende hoofdstad en havenplaats vormt een knus geheel. Gezellige winkels, musea, bioscopen, thea ters en andere uitgaansmogelijkhe den zijn er volop te vinden. Pitto reske restaurantjes zijn er ook. Al valt het aantal wat tegen. Visge rechten vormen de specialiteit, en de prijzen zijn hier voor Neder landse begrippen redelijk. Reykjavik biedt verder, zoals op het gehele eiland, schilderachtige woningen, die de meest uiteenlo pende kleuren hebben. Een bonte vertoning? Dat valt best. mee. Het staat in ieder geval vrolijk en ge durfd. De IJslander zelf is van nature gastvrij. Het volk is trots en grote waarde aan eigen zeden en ge woonten. De industrie, visvangst en toerisme blijven belangrijke bronnen van inkomsten. Toeristen kunnen er echt hun hart ophalen. Er zijn allerlei trips, die per paard, ski's of met de auto gemaakt kunnen worden. Sommi ge duren enkele dagen, andere een week tot tien dagen. De tochten verschillen van een avontuurlijke ontdekkingsreis tot volledig ver zorgde reizen, inclusief gids. Meer informatie over IJsland wordt verstrekt door het IJslands Verkeersbureau, Strawinskylaan 1101, 1077 XX te Amsterdam. Tel. 020 - 621198. Als het uit is met het buitenleven kunt u in de weekeiden weer rustig met een boek voor de open haard kruipen. Geen gewied meer en ge- schoffel en voorlopig verlost van het maaien van het gazon. Maar voordat u onderuit kunt zakken, moet er nog wel het een en ander gebeuren om uw tuingereedschap goed de winter door te loodsen. Om maar eens met de benzine maaier te beginnen. Haal de bougie eruit, druppel op die plaats een beetje olie in de machine en zet de bougie weer op zijn plaats. Vervol gens het slangetje van de carbura teur afkoppelen en de benzine er uit laten lopen (niet de machine op z'n kop houden, het loopt er zo wel uit). Vang benzine op in een oud bakje of lege fles en laat die niet zo maar op terras of gazon weglopen: bodemvervuiler! Het is ook verstandig om voor de winterslaap van de maaier de olie te verversen. Voor benzinemaaiers is een speciale motor-serviceset te koop. Die bestaat uit een pompje waarmee men de oude olie kan wegzuigen, een flacon waarin je de olie opvangt (om de inhoud later bij de garage in te leveren) en een trechter. Geen vuile handen meer en het klusje is snel geklaard. Ten slotte de messen invetten met kruip/smeerolie of een speciale verzorgingsspray gebruiken die in de winkel voor dit doel te koop is. Borstel alle tuingereedschappen met een harde borstel goed schoon en geef ook die een invetbeurt met olie of verzorgingsspray. Zo komen ze roestvrij de winter door. Hebt u een slangen wagen? De hele zomer door zet u die waar schijnlijk na elke sproeibeurt met slang en al weg. Voor de vorst in valt de slang afkoppelen en ook de koppeling aan de andere kant van de waterdoorvoer eraf nemen. Laat het water er goed uitlopen. Zou die doorvoer vol water blijven staan dan loopt u de kans dat hij kapot vriest bij het uitzetten van water als het ijs wordt. En natuurlijk meteen ook de buitenkraan aftappen en eventueel afkoppelen. Bent u een fontein rijk, dan zal die meestal functioneren via een onderwaterpomp. Haal de pomp uit de vijver, laat alle water er zo veel mogelijk uitlopen en berg hem vorstvrij op. Laat nu de vorst maar komen. Als hij dan is gearriveerd, wordt het toch nog even opletten voor vij- verbezitters. Zodra zich op het wa ter een gesloten ijslaag heeft ge vormd, moet er een wak in worden gemaakt, om te voorkomen dat al les wat daaronder leeft en rond zwemt door gebrek aan zuurstof het loodje legt. En zo'n wak moet tijdens vorstperioden steeds wor den opengehouden. Wilt u daar Het komt min of meer regelmatig voor dat er nieuwe kamerplanten worden geïntroduceerd. Nu is nieuw een betrekkelijk begrip. Zo'n plant bestaat natuurlijk al heel lang maar heeft zich tevreden moeten stellen met een onopval lende rol in het wild of in een bota nische tuin. Dan wordt zo'n plant plotseling 'ontdekt' door een kwe ker die verwacht dat hij ook als ka merplant goede eigenschappen heeft. En als dat dan bewaarheid wordt is hij meteen uit zijn isole ment verlost. Zo'n plant nu is Dischidia pectenoides. De meest opvallende eigenschap van deze plant wordt gevormd door de grote holle bladeren die zich naast de gewone aan de sten gel ontwikkelen. Deze holle ruimte wordt gebruikt voor opslag van voedsel en vocht. In dit milieu leeft, alleen in het land van her komst, de Filippijnen natuurlijk, een kleine mieresoort, die er een kolonie vormt. Dischidia is een epiphyt, een plant dus die zich op andere plan ten vestigt, zonder dat hij ten koste van de gastheer leeft, zoals wel bij zgn. parasieten het geval is. De bloemen zijn klein, knopvormig en helder karmijnrood. De plant vraagt een lichte standplaats en re gelmatig nevelen is noodzakelijk om de relatieve luchtvochtigheid zo hoog mogelijk te houden. De wortels van Dischidia, zoals trouwens van alle epiphyten zijn slecht ontwikkeld en daarom ook geen omkijken naar hebben, dan bestaat er twee hulpmiddelen. Spe ciaal voor vijvers zijn er dompe laars die aangesloten worden op het lichtnet. Die verwarmen het water ter plaatse net voldoende om te voorkomen dat een eenmaal ge maakt wak dichtvriest. Wilt u het water energiezuiniger aanpakken - hoewel een dompe laar heel weinig stroom vraagt, maar toch - koop dan een zoge naamde ijsvrijhouder. Die bestaat uit een ring van polystyreen (piep schuim) en een deksel. Leg de ring in het wak en doe het deksel erop. De vissen krijgen toch lucht - het deksel sluiten niet helemaal af - en u hoeft niet iedere morgen naar buiten te hollen om te kijken of het wak nog wel open is. Onder het deksel bevriest het water niet. Om te voorkomen dat de ijsvrijhouder afdrijft, kunt u hem met een touw tje vastleggen aan een struik of een stokje in de grond. moeten we ervoor zorgen dat bij het gieten overtollig water direct wordt weggegooid. Het is opmer kelijk hoe populair deze plant in zeer korte tijd is geworden. Hij heeft, wat je zou kunnen noemen, een vliegende start gehad. Wat heeft die plant? Bij het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer is een handzaam boekje verschenen onder de titel 'Wat heeft die plant'. Ir. Tonny Speetjens-Post geeft hierin een opsomming van de meest algemene ziekten en plagen die in moes- en siertuin voorko men. Ze zijn nu niet alleen gemak kelijk te herkennen, er worden ook middelen genoemd die ter bestrij ding kunnen worden ingezet. Deze middelen, deels chemische, zijn in het algemeen weinig giftig en spe ciaal voor kleinverbruik ontwik keld. Aandacht wordt ook besteed aan niet chemische middelen en vooral aan het voorkomen van aan tastingen door het opnemen van teelttechnische maatregelen. U kunt dit boekje bestellen bij het Distributiecentrum Overheids publicaties, postbus 20014, 2500EA Den Haag (tel.:070-789527). De prijs is f3,50. Een nuttige werkje voor mensen met een moes- of siertuin. Met teke ningen en duidelijke beschrijvin gen. Baalbergen, Aleubelpletn Leiderdorp GALERIE CLAIR is een weerspiegeling van stijl met uitzonderlijke kwaliteit vooreen betaalbare prijs een opvallende stijl van wonen. afspiegeling van een tijdgeest, van mentaliteit en van emotionaliteit. GALERIE CLAIR laat eigentijds wonen zien met meubels, karpettenen accessoires meen persoonlijke stijl voor een eigenzinnig interieur. Opvallende interieur elementen met een tikje oostaziatische invloed. Uitzonderlijke kwaliteit voor een betaalbare

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13