Thatcher op Gemenebest: geen sancties De Lancia Thema: de klasse is nu kompleet. De lage leaseprijs zegt alles over de kwaliteit RTXH van de Thema, een lange testrit alles over het totale komfort! Nieuw is de schitterende Thema Pininfanna Station wagen. En niet te vergeten de sensationele Thema 8-32, met Ferrari- motor. Het enige probleem zou kunnen zijn wélke Thema u moet kiezen! Belt u ons voor een testrit Kamer: zuivelhulp aan India werkt averechts Voedingsbond FNV hekelt niet-deelname demonstratie Franse ambtenaren in staking voor meer loon DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Maatregelen tegen Zuidafrika VANCOUVER (AP/GPD) - Groot-Brittannië blijft zich ver zetten tegen sancties met betrekking tot Zuidafrika. Dit bleek gisteren tijdens de tweede dag van de conferentie van de landen van het Gemenebest in Vancouver. De Ca nadese minister van buitenlandse zaken Joe Clark gaf toe dat men de discussie over wel of geen sancties zo langza merhand zat wordt. "Wij zijn nu in het stadium dat ie dereen er even genoeg van heeft om over sancties te discussieren", aldus Clark. Hij voegde eraan toe dat de sancties die door Canada zijn toegepast in feite weinig effect hebben. Canada heeft een eerder door de landen van het Gemene best overeengekomen pakket van sancties tegen Zuidafrika volledig ten uitvoer gebracht. Groot-Brit tannië, dat een veel belangrijker handelspartner van Pretoria is, heeft echter geweigerd deze sanc ties ten uitvoer te brengen, met het argument dat zij niet het beoogde effect hebben en alleen maar scha delijk zijn voor de zwarte bevol king. Britse functionarissen zeiden dat premier Margaret Thatcher ervan overtuigd is dat veranderingen in Zuidafrika alleen mogelijk zijn op basis van economische groei en dat sancties om die reden geen oplos sing bieden. Mozambique stelde juist dat sancties wel tot veranderingen hebben geleid en gaf als voorbeeld de ontmoeting tussen blanke Zuid- afrikaanse zakenlieden en leiders van het in Zuidafrika verboden Af rican National Congress (ANC), eerder dit jaar. In een speciaal voor de Gemenebest samengesteld rap port wordt eveneens 'geconludeerd dat economische sancties tegen Zuidafrika wel degelijk werken. Het is niet zo dat de huidige maat regelen het land op de rand van de ineenstorting hebben gebracht, maar wel veroorzaken ze duidelijk stagnatie, meldt het rapport dat is opgesteld door de Jamaicaanse premier Eduard Seaga. De grote vraag is nu: wat kan en wil het Gemenebest doen zonder Groot-Brittannië, dat nu Zuidafri- ka's belangrijkste handelspartner is. Volgens premier Seaga van Ja maica wordt er al een verhoogde sanctiedruk bereikt als elk land de zelfde maatregelen neemt. Tot nu toe is dat echter niet het geval. Niettemin heeft hij, ook met be hulp van Zuidafrikaanse industrië le cijfers berekend dat de huidige sanctiemaatregelen het land nu jaarlijks zo'n 5 miljard gulden aan verloren handel kost. Dat ondanks de recordprijzen van goud in de ja ren 1979-1981, de groei van de Zuidafrikaanse economie vrijwel is gestagneerd en de levensstan daard scherp gedaald. De Zuidafrikaanse president Bo tha heeft gisteren fel uitgehaald naar het Britse Gemenebest. Hij zei in een toespraak dat de Gemene best-landen Zuidafrika beter met rust kunnen laten. "Deze landen doen er beter aan zich te concentre- ren op hun eigen problemen in plaats van te praten over sancties tegen Zuidafrika", aldus de presi dent. Hij voegde er aan toe, "dat de meeste Gemenebest-landen in geen enkel opzicht te vergelijken zijn met Zuidafrika als het gaat om gezondheidszorg, economie en so ciale zekerheid. Evenmin kennen deze landen zulke democratische instituties als Zuidafrika. Terwijl wij hard bezig zijn om met onze hervormingen dit land in de vol gende eeuw te plaatsen, worden wij door het Gemenebest aangeval len, oipdat wij niet zouden hervor- Paskamermoord HAARLEM (ANP) - De Haarlemse rechter-commissaris mr. J. du Pon begint morgen in opdracht van het gerechtshof in Amsterdam met een nieuw onderzoek naar de Zaanse paskamermoord. Het gaat om de moord op de 21-jarige Sandra van Raalten op 30 november 1984 in de paskamer van een Zaanse boetiek waar zij werkte. De 35-jarige R. van Z. uit Zaandam is daarvoor tot 12 jaar Cel veroordeeld. Afgelopen maandag heeft een getuige bij de politie van Zaanstad gemeld met de mededeling dat R. van Z. onschuldig is. De politie maakte voor dinsdag een nieuwe afspraak met de man, maar die kwam toen niet opdagen. De vaste woon- of verblijfplaats van de man is niet bekend. De advocaat van Van Z. vindt het onbegrijpelijk dat de politie de man heeft laten gaan. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer wil dat er een einde komt aan de zuivelhulp van de Europese Gemeenschap aan India, omdat de melkproduktie in dat land zelf in gevaar komt. In een mondeling overleg van de vaste kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking met mi nister Bukman kwamen de meeste fracties tot de conclusie dat de zoge naamde 'Operatie Vloed' het doel voorbij schiet. Sinds 1970 geeft de EG omvangrijke zuivelhulp aan India, die erop is gericht een nationale Indiase coöperatieve zuivelsector te vormen. De EG, die kampyt met forse zuiveloverschotten, is van plan daarvoor tot 1994 nog 75.000 ton melkpoeder en 25.000 ton boterolie te schenken. Dat is eenderde van de hoeveelheid die India vanaf 1978 tot 1986 heeft ontvan gen. PvdA-woordvoerder Knol vindt dat de zuivelhulp geleidelijk moet worden verminderd, om te voorkomen dat de zuivelhulp gaat concurre ren met Indiase melk en zo de prijs en produktie van lokale melkprodu centen drukt. Beckers (PPR) ging nog verder en ziet het zuivelhulpprogramma maar liever gelijk stopgezet. Samen met Terpstra (WD) wees zij erop dat de oorspronkelijke doelstellingen van de operatie om juist de armste produ centen en consumenten van het programma te laten profiteren niet ge haald dreigen te worden. Ook de traditioneel sterke invloed van vrouwen in de zuivelsector dreigt minder te worden, terwijl de werkbelasting is verhoogd, aldus Terpstra. Minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking) benadrukte gisteren de positieve resultaten van het zuivelprogramma. "Men moet niet verge ten dat met de EG-hulp een betere voorziening van zuivelprodukten in In dia tot stand is gebracht", aldus de bewindsman. Hij wees erop dat dit jaar zo'n vijf miljoen boerengezinnen in India bij de operatie zijn betrokken en dat de zuivelcapaciteit aanzienlijk is gestegen. De organisator van de demonstra tie, BIVAK (breed initiatief voor verdergaande acties tegen kruisra ketten), kan wel rekenen op hun steun, zo werd in Den Haag meege deeld. Het motto van de demonstratie is "Kruisraketten nee, stop de bouw in Woensdrecht nu". Ondanks de grote kans dat het kernwapen-ak koord tussen de VS en de Sovjetu nie doorgaat, moet er toch nog ac tie worden gevoerd, aldus BIVAK. Vooral ook omdat de regering doorgaat met de bouw van de basis in Woensdrecht. Er worden op 31 oktober in Den Haag ongeveer 20.000 mensen ver wacht. Er zullen sprekers en spreeksters uit binnen- en buiten land zijn. Verder treden artiesten op als Liesbeth List en Henk van Ulsen. DEN HAAG (ANP) - Teleurstel lend en bevoogdend. Zo noemde voorzitster Greetje Lubbi van de Voedingsbond FNV gisteren de be slissing van de vakcentrale FNV om niet deel te nemen aan een de monstratie tegen kruisraketten op 31 oktober in Den Haag. Boven dien is de vakcentrale niet bereid om alle FNV-leden over de actie te informeren, aldus Lubbi. De vakcentrale FNV maakt wel deel uit van het KKN (Komité Kruisraketten Nee), maar Lubbi noemt dat "een alibi om in de prak tijk niets meer te doen". Hoewel er inhoudelijk gezien geen Verschil van mening bestaat binnen de FNV-bonden over de afwijzing van kruisraketten gaf Lubbi vier bon den de naam 'dissidenten van de FNV': de voedingsbond, kunsten bond, vrouwenbond en de ABOP. ROTTERDAM (GPD) - De ontvoering van Gerrit Jan Heijn legt John van Dijk geen windeieren. Normaal verkoopt de Rotterdamse autodealer drie gepantserde Mercedessen 500 SEL per jaar, sinds de ontvoe ring van Gerrit Jan Heijn bijna anderhalve maand geleden heeft hij al drie serieuze aanvra gen gehad. De wagens, waarin de allernieuwste snufjes op be veiligingsgebied zijn verwerkt, kosten bijna vijf ton. De aller duurste, de 560 SEL, zelfs ruim zeven ton. "Dus reken maar dat het om hele rijke jongens gaat", zegt Van Dijk. Angst is een slechte raadge ver. Toch blijkt bij elke aan vraag dat het beste nog niet goed genoeg is voor de Neder landse 'captains of industry'. Zouden de 5 millimeter bepant sering en de 45 millimeter dik ke ruiten toch enig veiligsge- voel moeten opleveren, vrijwel elke klant vindt die zekerheid bij lange na niet genoeg. "Ze willen alle extra's hebben", al dus Van Dijk. "Die mensen kij ken echt niet op tienduizend gulden". De technische snufjes, die tij- Gepantserde wagens voor zakenmensen aantrekkelijk dens de zes weken levertijd worden ingebouwd, doen voor een normaal mens absurd aan. Natuurlijk heeft iedereen wel eens gehoord van een autobom, die ontploft na het omdraaien van het contactslot. Hoewel de meeste mensen denken dat zul ke dingen alleen ver weg ge beuren, willen de klanten van Van Dijk op dergelijke aansla gen zijn voorbereid. Als extra wordt daarom bij vrijwel elke gepantserde Mercedes een ap paraatje bijgeleverd, waarmee de chauffeur op veilige afstand de motor kan starten. Zou ie mand een bom hebben ge plaatst, dan ontploft de auto zonder inzittenden. Dat is nog lang niet alles. Worden bijvoorbeeld tijdens een ritje de banden lekgescho- ten, geen nood; door een speci ale constructie kan de chauf feur gewoon blijven doorrij den. Er is zelfs een speciaal elektrisch systeem, dat waar schuwt als zich in of onder de wagen explosieven bevinden. De bepantsering zelf is 'veilig' zolang geen zwaardere wapens worden gebruikt dan het ge vreesde Kalashnikov-snelvuur- geweer. De vloer van de auto blijft overigens intact, wanneer een granaat onder de wagen ontploft. Ook Albert Heijn, de broer van de ontvoerde Gerrit Jan, rijdt in een dergelijke Merce des. Ook bierbrouwer Heine- ken rijdt een zwaar gepantser de Amerikaanse 500 SEL, zegt Van Dijk. De een zijn dood is de ander zijn brood, weet Van Dijk. Hij realiseert zich dat hij een dikke re boterham verdient door de nu grotere angst voor ontvoe ring. "Het is de angst, waardoor die markt aantrekt. Als Heijn terecht is, dan valt die vraag ge garandeerd weer weg". PARIJS (Rtr/GPD) - ïjet onderwijs en de posterijen in Frankrijk liggen plat als gevolg van een ambtena- renstaking die vandaag is uitgebro ken. De staking is een protest tegen het feit dat de regering-Chirac sinds haar aantreden in maart 1986 weigert loononderhandelingen te voeren. Ook het openbaar vervoer onder vindt vertragingen, maar volgens de Franse spoorwegen rijden de in tercity-treinen, de TGV-sneltrei- nen en de Parijse ondergrondse normaal. Twintig procent van de Parijse forenzentreinen is uitgeval len. De vakbonden hadden bij voorbaat uitgesloten dat het perso neel van de nutsbedrijven, dat in BEKOGELD - Minister Deetman (onderwijs) is gisteren met mest bekogeld toen hij de officiële ope ning verichtte van de nieuwbouw voor de akademies voor fystiohera- pie en logopedie op de Uithof in Utrecht. Nadat hij zijn colbert had uitgetrokken, ging de minister in hemdsmouwen verder met zijn werk. De dader, een student, is aan gehouden. loon er wel wat op vooruitgegaan is, het werk zou neerleggen. De staking was uitgeroepen door de FEN, de grootste bond van on derwijzers en leraren. De oproep werd overgenomen door de be langrijkste landelijke bonden. Zij werken echter - zoals in Frankrijk gebruikelijk is - naast elkaar en langs elkaar heen. De FEN protes teert vooral tegen de vermindering van de koopkracht voor zijn leden. Sinds de regering-Chirac in maart '86 was aangetreden heeft ze geen enkel salaris-akkoord met zijn ambtenaren gesloten. Plannen die met het openbaar onderwijs op sta pel staan zijn - volgens de FEN - ge maakt zonder dat de betrokkenen er in zijn gekend. De landelijke staking van van daag wordt gezien als een test voor de bonden, wier invloed op de ach terban is getaand. Vooral de com munistische CGT, die altijd ijverig is met het uitroepen van stakingen, kon de laatste tijd op zo weinig suc cessen bogen, dat de positie van zijn leider, Henri Krasucki, er door in het geding is gebracht. 25000 KM/48 MAANDEN/EXKL. BTW. Themo 2.0 I.e., 88 Kw (120 pit), 195 km/h,0-100 km/h in 9.7 sec.Themo 2.0 i.e.Tbrbo, 122 (165 pk), 218 km/h, 0-100 km/h in 7.2 secThemo 2.8 V6,110 Kw (150 pk), 208 km/h, 0-100 km/h in 8.2 sec.Thema 2.5 Turbo D., 74 Kw (100 pk), 185 km/h, 0-100 km/h in 11.9 sec.Thema Stationwagen 2.0 i.e.Turbo, 122 Kw 065 pk), 210 km/h, 0-100 km/h in 8.0 sec.Thema Stationwagen Turbo D., 74 Kw (100 pk), 180 km/h, 0-100 km/h in 12.7 sec.Thema 8-32 (2927 cc), 158 Kw (215 pk), 240 km/h, 0-100 km/h in 6.8 sec. LEIDEN Van Creij B.V. Korevaarsfraat 43, tel. 071 -142146 LEIDERDORP Van Creij B.V. Weversbaan 12, tel. 071 -899264 NOORDWIJK Autobedrijf Beuk B.V. Van Berckelweg 34, tel. 01719-19213 ALPHEN a/d RIJN Avifauna Hoorn 65, tel. 01720-20990 De lady Star of de Elegance. Twee superlichte naaimachines, voorden van vele extra's. Kies uw favoriet en neem die een weekend*geheel vrijblijvend ntee naar huis. Gewoon, om eens I |VJ |1 C* E3 kennis te maken. Vraag uw Singer 't Lm lV winkelier om nadere informatie. The Sound of Fashion Leiden: Breestraat 21, tel. 130568; Haarlemmerstraat 73, tel. 122109«Katwijk aan Zee: Princestraat 24a, tel. 72063* Leidschendam: winkelcentrum Leidsehage, Berkenhove 18, tel. 272430 Alphen a/d Rijn: winkelcentrum de Aarhof, Aarhof 20, tel. 74329 Leiderdorp: Winkelhof 21, tel. 413496 Noordwijk: Boerenburgerweg 1, tel. 12654.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9