Definitief akkoord met ambtenaren EG pakt fraude aan Staalarbeiders Zuidafrika ontslagen Kluwer blijft twistappel Guinness-affaire velt financiële kopstukken en multimiljonairs VNO: looneis bonden kost werkgelegenheid (UWAUTO PARKEREN IN UW EIGEN PARK. DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 PAGINA 7 Geen instemming FNV-eentrale DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse za ken) en drie van de vier ambtenarencentrales hebben gis termiddag definitief overeenstemming bereikt over de ar beidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel in 1987 en 1988. De ambtenaren en degenen met wachtgeld, een inva- liditeitsuitkering of pensioen krijgen 0,3 tot 1,3 procent meer. De FNV-ambtenarencentrale ACOP stemt niet in met het akkoord. LONDEN (GPD) - Een van Enge- lands rijkste zakenmensen, multi miljonair Gerald Ronson, is er gis teren voor een Londense recht bank van beschuldigd de whiskey- en biergigant Guinness voor 20 miljoen gulden te hebben bestolen. Ronson is de derde vooraanstaan de miljonair die gearresteerd is in verband met het Guinness-schan- daal. door Lia van Bekhoven Eerder werd oud-Guinness- voorzitter Ernest Saunders in staat van beschuldiging gesteld. Hij zou zevendertig overtredingen hebben begaan, waaronder diefstal ter waarde van 65 miljoen gulden. Vo rige week werd de miljonair Jack Lions gearresteerd en beschuldigd van vervalsing. Alle drie ontken nen wetten te hebben overtreden bij de overname door Guinness van het kleinere slijterij bedrijf Dis tillers. De Guinness-affaire is een van de grootste recente schandalen uit de Britse financiële wereld. Vol gens Scotland Yard beging Guin ness vorig jaar talloze overtredin gen tijdens pogingen de Distillers- groep op te kopen. Miljoenen Guinness-aandelen werden ver handeld en kunstmatig hoog ge houden zodat Guinness een betere kans dan aartsrivaal Argill zou ma ken op de overname van Distillers. Bij de grootste deal die oud-voor zitter Saunders sloot was ook de Zwitserse Leu-bank betrokken. De bank deinsde er niet voor terug om veertig miljoen aandelen op te ko pen ter waarde van 4300 miljoen gulden. In ruil daarvoor maakte Saunders 165 miljoen gulden aan de bank over met de belofte de Guinness-aandelen na de me weer terug te kopen. Dit is re gelrecht in strijd met de Britse wet en kan de overtreder op zeven jaar gevangenisstraf komen te staan Met diverse binnen- en buiten landse miljonairs maakte Saun ders soortgelijke afspraken. De prestigieuze Morgan Grenfell- bank ontsloeg een aantal medewer kers toen duidelijk werd dat zij ver antwoordelijk waren voor de over name van tenminste 13 miljoen Guinness-aandelen. In de laatste twee weken voor het definitieve bod op Distillers ging een kwart van de Guinness-aande len in andere handen over. Het ge volg was dat Guinness-aandelen er op de beurs bijzonder gezond uit zagen en dat de investeerders van Distillers hun portie graag verwis selden voor dat van de grotere whiskeyfirma. Het aandelengesjoemel leidde tot klachten over vals spel van de verliezende Argill-groep, maar het zou nog maanden duren voordat Scotland Yard tot actie overging. Al in het vooijaar van 1986 gonsde het in de City waar de Britse finan ciële en zakenwereld gevestigd is, van geruchten over een miljoenen- handel in Guinness-aandelen, van smeergelden en het kunstmatig op drijven van aandeelprijzen op de beurs. geheim. Dat hoefde ook niet omdat slechts weinigen in de City de acti viteiten van Guinness als wettelij ke overtredingen beschouwden. Behalve natuurlijk Argill. Maar de beursraad, een controlerend City- orgaan, en het ministerie van han del en industrie knipperden nau welijks met de ogen over de prak tijken van Guinness. De City heeft nadat het compu tergestuurde systeem Big Bang de beurs opengooide, duidelijk ge maakt niets van strakke reglemen ten te willen weten en de regering van premier Thatcher heeft zich bij die wens neergelegd. Maar de re cente arrestaties maken voor het eerst duidelijk dat de politie de mil- joenenhandel beschouwt als een il legale samenzwering. Een samen zwering die tot doel had de aan deelhouders van Distillers om de tuin te leiden. Op de korte termijn worden meer arrestaties verwacht. De re putatie van Guinness is er niet be ter op geworden en de waarde van de aandelen van de firma is inmid dels flink gedaald. Voor de ambtenaren is 795 miljoen gulden beschikbaar alsmede 245 miljoen voor een eenmalige verla ging van de vut-leeftijd tot 60 jaar. De loonstijging loopt op met het inkomen. De leeftijd voor ver vroegde uittreding wordt verder tijdelijk verlaagd van 61 naar 60 jaar. Samen met werkgelegen- heidsmaatregelen voor het onder wijs ontstaan daardoor 7500 nieu we arbeidsplaatsen. Hoewel de ACOP niet instemt, zei Van Dijk na afloop van het overleg dat het "tot mijn grote vreugde mogeUjkheid is gebleken de formele eindstreep te berei ken". Het na maandenlange moei zame onderhandelingen bereikte akkoord omhelst het laatste bod van Van Dijk. De minister deed dit nadat hij door het kabinet was te ruggefloten toen hij alleen met de Centrale voor Hogere en Middelba re Ambtenaren (CMHA) overeen stemming bereikte. De waardering voor de huidige voorstellen lag bij alle centrales verschillend. De CMHA ging van harte akkoord, de algemene cen trale (ACOP) zei nee, de christelij ke centrale (CFO) en het Ambtena- rencentrum waren niet enthou siast. De drie grote centrales willen volgend jaar, als weer wordt ge sproken over de arbeidsvoorwaar den voor 1989, opnieuw pogen de Hogere rente op hypotheken AMSTERDAM (ANP) - De hypo theekrente blijft stijgen. Als eerste instelling heeft de Nederlandsche Middenstandsbank, gedwongen door de ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt, verschil lende tarieven verhoogd. Het gaat daarbij om hypotheken met een 5, 7 of 12 jaar vaste rente: deze rente is met ingang van gisteren 0,3 pro cent verhoogd. Ook de Spaarbank volgde al spoedig met de aankondiging van tariefsverhogingen en verwachting wordt gewettigd, dat andere instel lingen spoedig soortgelijke stap pen zulen loonsontwikkeling van de ambte naren op gelijke voet te krijgen met die in het bedrijfsleven. De overeenstemming met minis ter Van Dijk van binnenlandse over de arbeidsvoorwaarden heeft overigens wel tot gevolg dat de drie grote ambtenarencentrales, de algemene, de christelijke en het Ambtenarencentrum willen niet meer samenwerken met de CMHA. Het Ambtenarencentrum (120.000 leden), dat graag wilde toetreden tot de Vakcentrale voor Middel baar en Hoger Personeel, waarvan het CMHA (30.000 leden) deel uit maakt, kondigde nu aan op zo kort mogelijke termijn over te gaan tot de oprichting van een onafhanke lijke ambtenarencentrale. De CMHA zal geen initiatief ne men om weer in het gangbare voor overleg met de andere centrales te worden opgenomen. Gerard van Dalen van de CMHA daarover: "Willen de drie centrales niet ver der met ons samenwerken en moe ten we alleen verder, dan voelen we ons als een vis in het water. Wij hebben de taak op te komen voor de belangen van de middelbare- en hogere ambtenaren en zullen dit blijven doen". Hij zei er trots op te zijn dat de soloactie van de CMHA begin september - wat leidde tot een akkoord CMHA-Van Dijk - een doorbraak heeft betekend. BORDEAUX - De c r begonnen. Voor deze boer i Economie kort Van Ommeren Het Rotterdamse transport- en handelsconcern Van Ommeren is niet voornemens om de centrale ondernemingsraad van het bedrijf advies te laten uitbrengen over de overname van de handelsmaat schappij Ceteco. Dat hebben dele gaties van de vakbonden in een ge sprek met de directie van Van Om meren te horen gekregen. De bon den hebben daarom geweigerd ver der met de directie over de overna me te overleggen. Verolme Botlek Op de failliete scheepsreparatie- werf van Verolme Botlek kan in de loop van volgende week weer wor den gewerkt. Gisteren hebben de curator en de rechter-commissaris van Verolme Botlek en de directie van Wilton Fijenoord de overeen komst getekend waarin wordt ge regeld wat er uit de failliete boedel wordt overgenomen. Auto's Het aantal personenauto's in ons land is de vijf miljoen gepasseerd. Op 1 augustus bedroeg het aantal personenauto's 5.118.000. Daar naast waren er 507.000 bedrijfs voertuigen en 131.000 motortwee- wieiers, waarmee het totaal aan motorvoertuigen op 5.755.000 komt. Acties Een dreigende stakingsactie bij margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens, onderdeel van Unile ver, is van de baan. De achterban van de Industriebond FNV besloot dit nu de directie heeft toegezegd dat ze plannen om de catering, waar 23 mensen werken, uit te be steden opnieuw wil bekijken. Credit cards De Europese banken gaan het hun klanten makkelijker maken bij het gebruik van credit cards op het vasteland van Europa. Gisteren heeft de Europese Raad voor Beta lingsdiensten, waarin de Europese banken zijn verenigd, laten weten dat de aangesloten banken eikaars credit cards in principe zullen er kennen en de houders van deze kaarten een volledige dienstverle ning zullen bieden. BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap krijgt binnenkort een speciale anti-fraude-eenheid, die korte metten moet maken met de fraude met EG-subsidies. De eenheid zal echter slechts bestaan uit tien Europese ambtenaren met geringe bevoegdheden. Daarom is de vraag gerezen of deze aanpak van de Europese Commissie wel tot resultaten zal leiden. De bestrijding van EG-frau- de is in de eerste plaats een zaak voor de twaalf lidstaten. Het frau de-team zal vooral de activiteiten van de EG-diensten en van de lid staten op elkaar afstemmen. Tot nog toe lijkt de EG niet erg succesvol bij het bestrijden van de subsidie-fraude, die vooral in de landbouw voorkomt. Er zou daar sprake zijn van 3000 fraudegeval len. Volgens een woordvoerder van de Commissie is tussen 1972 en 1986 voor niet meer dan 1,2 mil jard gulden aan fraude geconsta teerd, gemiddeld dus niet meer dan 80 miljoen per jaar. Dat cijfer wordt genoemd in een rapport van het EG-landbouw- fonds dat binnenkort verschijnt. Maar er bestaan grote twijfels over de juistheid van dat cijfer, gezien de grote subsidiebedragen die jaar lijks in de EG omgaan; dit jaar bij voorbeeld al zo'n 50 miljard gul den. De laatste jaren is al diverse ma len fraude aan het licht gekomen, waarbij veel grotere bedragen om gingen dan die welke het fonds nu opgeeft. In Italië kwam een grote wijnfraude aan het licht, in Neder land een miljoenenfraude met vlees en in ons land en Denemar ken werd een fraude met kaas ont dekt die in de tientallen miljoenen gulden loopt. En dat zijn slechts enkele voorbeelden. Het Europees Parlement en de Europese Rekenkamer hebben de Commissie al herhaaldeljk om har dere maatregelen tegen fraude ge vraagd. De Commissie verdedigde zich echter door te wijzen op de ei gen bevoegdheden van de lidsta ten, die de EG-subsidies uitbetalen en de douaneheffingen innen. WERELDBANK - De Amerikaan se regering heeft haar aarzelingen over medewerking aan een forse kapitaalvergroting voor de Wereld bank laten varen en is nu bereid te beginnen met de onderhandelin gen daarover. Dit heeft de Ameri kaanse minister van financiën, Ja mes Baker, verklaard op een persconferentie in Washing ton. LONDEN - Niet minder dan ongeveer 16,5 miljoen gulden moeten ge gadigden bieden voor een drie-kamerappartement op het dak, met het meest exclusieve uitzicht op Londen. Dit blok appartementen is ge bouwd in hartje Londen en biedt ook uitzicht op de schoorsteen van een nabijgelegen elektriciteitscentrale. Naar verluidt zouden de acteurs Telly Savalas en Michael Caine er een huis hebben gekocht. <ioto af» DEN HAAG (ANP) VNO-voorzitter Van Lede heeft gisteren uitgehaald naar de FNV-bonden, die van plan zijn bij de komende ronde cao-onder- handelingen meer loon te eisen. "We zijn niet bezig een basis te leggen voor de jaren '90 maar gaan op een draf terug naar de zeventigerjaren. De vakbeweging is weer terug op de oude stelling door looneisen te stellen". De FNV denkt blijkbaar 'als we het niet in de politiek kunnen halen dan doen we het maar bij de bedrijven'. In het parlement waar al jaren wordt beweerd dat werk boven inkomen gaat, wordt tijdens de algemene beschouwingen vooral gepraat over de koopkrachtgaranties voor de mi nima. Over de lastenverzwaring voor het bedrijfsleven van 1 miljard gul den wordt niet gepraat", nam Van Lede van de werkgeversorganisatie VNO gisteren tijdens een persconferentie van zijn organisatie ook het parlement onder vuur. Volgens de VNO-man staat op deze manier de werkgelegenheid onder druk. "Het is het nodig dat de lonen zich gematigd ontwikkelen. De doe len van de FNV - loonkostenmatiging en herverdeling van arbeid - lijken in overeenstemming maar zijn het in hun uitwerking toch niet". Op de keper beschouwd meende Van Lede dat die anderhalf procent een extra prijsstijging betekent van een kwart tot een half procent. Dat heeft minder koopkracht voor de burgers tot gevolg en haalt daarmee het koopkrachtpleidooi van de FNV voor de minima onderuit. Bovendien ko men de inkomensverschillen tussen ambtenaren en de werknemers in het bedrijfsleven zo verder onder druk en te staan, aldus de VNO-voor- man. Bovendien is de anderhalf procent loonsverhoging al éën procent meer dan het Centraal Planbureau (CPB) als wenselijk acht voor de loonont wikkeling. "De koopkracht wordt geweld aangedaan maar ook het schep pen van meer banen," aldus Van Lede. "Als de werkgelegenheid zo hoog in het vaandel staat moet je je wel twee keer bedenken voordat je met looneisen komt". Het antwoord op de looneisen moet volgens Van Lede verder van de ondernemingen komen met wie de bonden in overleg gaan over de cao. JOHANNESBURG (Rtr/AP) - De grootste mijnmaatschappij van Zuidafrika, de Anglo American Corporation, heeft 4000 zwarte ar beiders ontslagen naar aanleiding van een maandlange staking in een van haar staalfabrieken. Het mas sa-ontslag bij de mijn Highveld Steel and Vanadium ten oosten van Johannesburg is een gevolg van de afwijzing door de arbeiders van een loonaanbod. Ook hadden zij de uiterste termijn om weer aan het werk te gaan laten verstrijken. De 130.000 leden tellende Natio nale Bond van Staalarbeiders heeft gereageerd met een oproep aan de internationale federatie van staal- arbeidersbonden die 14 miljoen leden in 70 landen heeft een boy cot van Highveldprodukten in te stellen. Bij de synthetische oliefabriek van het staatsbedrijf SASOL in Sasolburg, 200 kilometer ten zui den van Johannesburg, zijn 1000 arbeiders ontslagen, nadat zij twee weken geleden in staking waren gegaan voor loonsverhoging. Het Hooggerechtshof bepaalde maan dag dat de directie 400 stakers uit hun pensions kan zetten om plaats te maken voor nieuwe arbeids krachten. De Zuidafrikaanse Vakbond van Werknemers in de Chemische In dustrie stelt dat de uitzetting erop gericht is verdeeldheid te zaaien onder de stakers. Volgens de bond staken vrijwel alle zwarte werkne mers van het bedrijf. Schaarste In sommige delen van Zuidafri ka is schaarste ontstaan aan brood en bier als gevolg van stakingsac ties in de voedselindustrie. Ook in de staal-, chroom- en olie-industrie hebben werknemers het werk neergelegd. De stakingsacties be gonnen maandag en duren voort, ondanks gerechtelijke bevelen om weer aan het werk te gaan, dreiging met uitsluiting en voortgaande on derhandelingen tussen werkge vers en werknemers. Dollar en Wall Street omlaag AMSTERDAM (GPD) - Wall Street beleefde gisteren de groot ste puntendaling op één dag in haar geschiedenis. De Dow Jones- index van 30 toonaangevende aan delen op de Amerikaanse effecten beurs in New York ging met 95,51 punten omlaag tot 2412,65 punten, als gevolg van de zeer teleurstellen de Amerikaanse handelscijfers over het derde kwartaal. Verwacht was dat het handelstekort van de VS in augustus 14 tot 15 miljard dollar zou bedragen; het blijkt 15,68 miljard te zijn geworden. Ook de dollar ging in reactie naar bene den, tot 2,02.70 vandaag rond het middaguur. De vorige recorddaling van Wall Street is nog maar ruim een week oud. Dinsdag 6 oktober kelderde de Dow Jones met 91,55 punten tot het niveau van 2548,63. Deze week gingen de koersen aanvankelijk weer behoorlijk omhoog. Vier grote bakkerijen op het Kaap-schiereiland liggen sinds maandag stil, waardoor in de zwar te woonoorden in het gebied een tekort aan brood ontstond. De on geveer 1000 werknemers van de bakkerijen eisen een zelfde loon als hun collega's bij twee andere broodfabrieken, waar niet wordt gestaakt. De Vakbond van Werknemers in de Voedselindustrie deelde dins dag mee dat de werkgevers een loonsverhoging van gemiddeld 19,50 rand per week hadden aange boden. Het weekloon zou daarmee stijgen naar 110,50 rand. De bond eist echter 10 rand meer. Ook bij de bierbrouwerij South African Breweries hebben de werknemers het werk neergelegd. De brouwerij voorziet nagenoeg het hele land van bier en in Trans vaal en in de oostelijke Kaappro vincies kan de nationale drank op veel plaatsen niet meer geschon ken worden. Eerst weigerden de werknemers nog langer overuren te maken, omdat de loononderhan delingen naar hun smaak te traag verliepen. Later gingen zij in sta king, toen een aantal werknemers was ontslagen wegens deelname aan stiütheidsacties. de brouwerij het werk neerleggen. Bij de vorige actie verzette het per soneel zich tegen de verplichting om 's nachts door te werken om zo de bierproduktie gaande te hou den. De Winterveld chroommijn in Steelport, Transvaal, ligt inmid dels al 46 dagen plat, omdat 1200 zwarte mijnwerkers staken voor een hoger loon. Dinsdag voerde de mijneigenaar, Rand Mines, overleg met de Nationale Mijn werkers vak bond (NUM). De werknemers eisen een loonsverhoging van 26 pro cent, maar Rand Mines wil voorals nog niet verder gaan dan 17 pro cent. De NUM ejst voorts langere rustpauzes. DEVENTER (ANP) - Wolters Klu wer heeft Elsevier de oorlog ver klaard. Dit stelde Elsevier-woord- voerder Den Boogerd gisteren tij dens een aandeelhoudersvergade ring van Kluwer. Deze was bijeen geroepen om van Kluwer een be sloten vennootschap te maken, die als dochter van de nieuwe combi natie Wolters Kluwer gaat funge- 'Snel hulp aan Fokker nodig' DÉN HAAG (GPD) - Volgens voorzitter J. Pronk (PvdA) van de Tweede-Kamercommissie voor economische zaken moet de rege ring snel beslissen over steun voor de noodlijdende vliegtuigbouwer Fokker. Pronk denkt dat er nog een aantal gesprekken tussen Ka mer en minister nodig is voordat definitief besloten kan worden hoeveel nieuw krediet Fokker krijgt en aan welke voorwaarden een lening moet voldoen. Tot nu toe heeft de overheid al meer dan 1,9 miljard gulden in de vliegtuig fabriek gestoken. Minister'De Korte (economische zaken) moest woensdag de kamer commissie inlichten over de ernsti ge financiële problemen van Fok ker. In feite verkeert het concern in liquiditeitsmoeilijkheden. Na af loop weigerden alle betrokkenen commentaar. Volgende week woensdag 21 oktober komt de commissie opnieuw bijeen. Dan zal er, in tegenstelling tot gisteren, echt overleg plaatsvinden. De koers van de aandelen-Fok ker is vandaag verder gekelderd. Gisteren ging de koers van 51 gul den tot 41,50 gulden omlaag. De laagste notering was 40 gulden. Vanochtend rond de middag no teerde Fokker weer 43,50 gulden. RUSSEN STAKEN - Werkne mers van een grote autobusfabriek in Likino, bij Moskou, hebben on langs drie dagen het werk neerge legd. Dit schrijft het weekblad Moskou Nieuws. Onder de kop 'Ongewoonlijke gebeurtenis' doet het weekblad verslag van de sta king. ren. Elsevier, die tegen de zin van Kluwer via een bod bijna 49 pro cent van het bedrijf in handen kreeg, meent dat zij als grote aan deelhouder niet gelijk wordt be handeld als de andere, Wolters. De omzetting van Kluwer in een bv had bij Elsevier niet op verzet gestuit als Wolters een echt succes vol bod op Kluwer had gedaan. Maar daarvan is geen sprake omdat Wolters 'slechts' 51 procent van de aandelen Kluwer in handen heeft gekregen. Op een meerderheid van 51 procent bouwt men geen fusie, zo vindt de Amsterdamse uitgever Elsevier. Juridisch gezien bóuwt men ook op drijfzand. Samensmel ting van de bedrijven is alleen in overleg met alle belangrijke aan deelhouders mogelijk. Wolters probeert Elsevier echter buiten spel te zetten. Voor de wijzi ging van Kluwer, van nv in bv, is een stemming op basis van twee derde van de aandelen nodig. Die was er gisteren niet omdat Wolters de preferente (met voorkeur) aan delen Kluwer niet had 'meegeno men'. Deze aandelen zijn gebruikt om Elsevier in de overnemings- strijd buiten spel te zetten. Met de bedoeling discussie over deze truc te vermijden had Wolters de preferente aandelen gisteren voor de vergadering gemeld. Vol gens de statuten'is op een tweede vergadering slechts een eenvoudi ge meerderheid nodig. Wolters kan dan van Kluwer op de emest ge makkelijk manier een bv maken, zonder zich verder wat aan te trek ken van de wensen van Elsevier. Wolters en Kluwer proberen ver der ook Elsevier zo veel mogelijk buiten de deur te houden. Gesprek ken worden uit de weg gegaan. Met Elsevier is volgens zijn vertegen woordiger over alles te praten, of het nu het creëren van een status quo voor Kluwer is of de verkoop van het Elsevier-pakket. De pogin gen van Elsevier lijven echter ver- ADVERTENTIE En dat is nog maar één van dei vele attractieve verworven heden, die de exclusiviteit van het wonen in de 'Residence Curium* nog eens extra onderstrepen. De toekomstige bewoners van de 15 luxe appartementen die in de loop van 1988 op een unieke lokatie te Oegstgeest worden gerealiseerd, behoren tot een zeer bevoorrechte groep. De koopsommen variëren van f398.000 - tot f492.000,-. Pas als u kennis heeft genomen van de uitgebreide informatiebrochure (op aanvraag beschikbaar, telefoon 071-170741) zult u ervaren dat de koopprijs in een gunstige verhouding staat tot de geboden kwaliteit, gezien de fraaie architectuur en de optimale bouw- kwaliteit, de ideale ligging en de absoluut gewaarborgde privacy. De Residence Curium is een project van ERA Bouw ERA

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7