Familie wil Duitse sectie Uwe Barschel (^Hulshoff 'Oud-Nederlandse attaché is adviseur van Brunswijk Politie zoekt contactman Ruzie over omstreden rechter VS voortgezet Indische troepen breken op Jaffna door Tamilstellingen fm'HKummiutiuitHBUftBa FEBÜ <k~wlwrfb..! China sluit grenzen Tibet 'Vulcanus' verbrandt afval alsnog op zee DEMONSTRATIE DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BONN - De familie van de overleden premier Barschel van de Westduitse deelstaat Schleswig-Holstein heeft een tegen-onderzoek geëist. Zijn weduwe Freya en zijn broer Ei- ke staan op een tweede lijkschouwing in Westduitsland. Zij gaan er nog steeds vanuit dat de politicus, die zondagmiddag dood werd gevonden in de badkuip van zijn hotelkamer in Genève, is vermoord. Volgens hen was er een complot tegen Barschel gesmeed. WASHINGTON - De Amerikaan se president Reagan en de Demo cratische fractie in de Senaat heb ben gisteren hun ruzie over de be noeming van rechter Bork tot lid van het Hooggerechtshof via de tv verder uitgevochten. door Henk Dam Reagan hield vanuit het Witte Huis een tv-rede, waarin hij de Se naat er onder meer van beschuldig de door „verdraaiingen van de waarheid en het opzij zetten van de regels van fatsoen en eerlijkheid" de benoeming van Bork te hebben tegengewerkt. Zoals bekend, sprak de Senaats commissie van justitie zich on langs uit tegen de benoeming van Bork, die door Reagan persoonlijk werd voorgedragen. Het staat wel vast, dat de voltallige Senaat bin nenkort dit voorbeeld zal volgen. De Senaat is daarbij vooral be zorgd over de extreem-conserva tieve denkbeelden van Bork. In zijn speech leek Reagan zich erbij neer te leggen, dat Bork het in de Senaat niet zal halen. Maar hij zei dat, als zijn opponenten win nen, de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht op het spel staat. Hij zei verder dat hij "vastbe sloten is de strijd voort te zetten". Daarom riep hij, over de hoofden van de senatoren heen, het volk op om te protesteren tegen de gang van zaken om er voor te zorgen, dat zich geen tweede affaire-Bork zal kunnen voordoen. De tv-rede van Reagan werd ge volgd door het traditionele ant woord van de Democraten. Sena tor Terry Sandford van Noord Ca rolina pakte de president daarbij niet minder hard aan als die even eerder de Democraten had aange pakt. Sanford zei onder meer dat Reagans opstelling van confronta tie met de Senaat „niet erg past bin nen het grondwettelijke raamwerk waarin wij opereren". Sanford zei ook dat de Senaat het „zat is dat on ze integriteit en eerlijkheid in twij fel worden getrokken. We zijn het ook zat om onze intelligentie bele digd te zien". De fractieleider van de Democra ten in de Senaat, Robert Byrd, ging gisteren nog een stapje verder door te zeggen dat als Reagan maar door blijft gaan met zijn beledigingen ook „zijn volgende voordrachten voor het Hooggerechtshof in ge vaar kunnen komen". Van onverwachte zijde kreeg president Reagan gisteren nóg een duw te verwerken. De grote com merciële omroepen NBC, CBS en ABC besloten, in tegenstelling tot wat gebruikelijk is, zijn tv-speech niet rechtstreeks en volledig uit te zenden. Geen van deze drie omroepen wilde voor de rede van de presi dent de geprogrammeerde, popu laire 'soap-opera's' onderbreken. De woordvoerder van Reagan, Marlin Fitzwater, gaf daar gisteren als reactie op dat de omroepen hiermee „hun publieke verant woordelijkheid" hébben ontlo pen". Barschel zou het afgelopen week einde op het punt hebben gestaan een ontdekking te doen, die een wezenlijke bijdrage tot de oplos sing van dit complot zou leveren. door Hans Hoogendijk Het politie-onderzoek concen treert zich nu op een speurtocht naar „Rudolf Roloffde man die Barschel de ontlastende documen ten zou hebben overhandigd. Op Barschels kamer is echter niets ge vonden. Onder de mysterieuze do cumenten is volgens diverse be richten een foto van Reiner Pfeiffer met SPD-voorzitter in Schleswig- Holstein Janssen. Pfeiffer bracht de hele zaak aan het rollen. Maar deze foto kan weinig waarde heb ben gehad voor Barschel, omdat Janssen al lang heeft toegegeven een ontmoeting te hebben gehad met Pfeiffer. De Zwitserse politie zoekt verder naar de taxi-chauffeur, die Bar schel vermoedelijk van het vlieg veld naar een rendez-vous met zijn informant „Rudolf Roloff' heeft gebracht. Bij een Zwitsers krant kwam een anoniem telefoontje bin nen van een taxichauffeur die zei zaterdag een man die op Barschel leek te hebben vervoerd naar het station, waar hij door twee mannen werd afgehaald. De politie wilde hierop nog niet reageren. Ook niet op de vraag of er ook alcohol in het bloed van Bar schel is gevonden en waarom de politicus met gesloten ogen en met een handdoek om zijn arm vrijwel geheel gekleed in het bad lag. Uit de politiemededeling dat de politi cus mogelijk uren in bad heeft ge legen voordat hij door verslagge vers van het weekblad Stern werd ontdekt, kan wel worden afgeleid dat hij al dood was toen zjjn broer Amerikanen en Fransman winnen Nobelprijs chemie STOCKHOLM (Rtr/AFP) - De No belprijs voor scheikunde 1987 is toegekend aan de Amerikanen Do nald Cram en Charles Pedersen en de Fransman Jean-Marie Lehn. Dit heeft de Zweedse Academie van Wetenschappen gisteren bekend gemaakt. De drie wetenschappers krijgen de prijs (ter waarde van ongeveer 700.000 gulden) voor hun „ontwik keling van en onderzoek met mole culen die gekenmerkt worden door uiterst selektieve structuur-speci fieke interacties". Het onderzoek van de drie prijs winnaars ligt op het terrein van de biochemie dat ook wel supra-mole- culaire chemie of „gastheer-gast chemie" wordt genoemd. Veel bio logische processen zijn gebaseerd op het gegeven dat verschillende moleculen elkaar kunnen „herken nen" en op zeer specifieke punten een chemische binding kunnen aangaan. Het gaat hierbij in de meeste gevallen om stoffen met een laag molecuulgewicht die zich hechten aan stoffen met een hoog molecuulgewicht, zoals nucleine- zuren en eiwitten. De plaats op de moleculen waar de binding plaats vindt en de wijze waarop is echter zeer specifiek; het Nobelprijsrap port spreekt in dit verband van „een sleutel en een slot." hem zondagmorgen probeerde te bellen. Dit betekent dat het tijdstip van zijn overlijden, elf uur zondag morgen, moet worden bijgesteld. Intussen gaat in Westduitslands noordelijkste deelstaat Schleswig- Holstein de politieke strijd rond het 'Waterkantgate-schandaal' door. SPD-woordvoerder Nilius, die heeft toegegeven lang voor de publicaties van Der Spiegel con tact te hebben gehad met Pfeiffer, is op eigen verzoek met vakantie gestuurd. En ook andere leidende sociaal-democraten zouden heb ben geweten van de lastercampag ne die Pfeiffer op verzoek van Bar schel tegen de SPD-lijsttrekker Engholm had ondernomen. Zij zeggen Engholm niets te hebben verteld, omdat deze dan mogelijk uit pure weerzin de politiek vaar wel zou hebben gezegd. Mensen die Engholm goed ken nen, sluiten een dergelijke reactie van de SPD-politicus inderdaad niet uit. De sociaal-democraten ga ven gisteren toe fouten te hebben gemaakt, maar zij herhaalden dat het niet Engholm of de SPD is ge weest die dergelijke "smerige trucs" hebben uitgehaald, maar Barschel en diens CDU. Het parlement in Kiel besloot gisteren dat de afgebroken verho ren door de parlementaire onder zoekscommissie maandag weer be ginnen. De eerste die wordt ge- koord is Reiner Pfeiffer. De foto van het Duitse weekblad Der Stern toont Barschel dood in bad, zoals hij door verslaggevers afgelopen zondag werd aangetroffen, (foto Der SINGAPORE (GPD/AP/Rtr) - De Bevrijdingstijgers van de Tamil Eelam op het Srilankaaanse schier eiland Jaffna hebben de opdracht gekregen zich massaal te verzame len voor wat heet het beslissende gevecht tegen de 6000 man sterke Indische vredestroepen. De Indi sche troepen zouden op het punt staan om de stellingen van de Tij gers in het dichtbevolkte centrum van de omsingelde stad te bestor- Commandotroepen, die door he likopters achter de posities van de Tijgers zijn neergelaten, zijn giste ren door een aantal verdedigingsli nies van de Tamils rond Jaffna heen gebroken, zo is in in de Srilankaanse hoofdstad Colombo bekendgemaakt. In New Delhi is gezegd, dat India het offensief alleen zal stoppen, wanneer Tijger-leider Velupilai Prabakharan de 'volledige overga ve van de Tijgers garandeert en het Srilankaans-Indische vredersak- koord accepteert'. Eerder werden gisteren opnieuw hevige gevechten tussen de Tamil- verzetsstrijders en het Indiase vre- desleger gemeld. Als gevolg van de voortdurende strijd en de uitgaans verboden heeft de plaatselijke be volking te kampen met voedselte korten, aldus zegsüeden. Andere bronnen verklaarden dat de vre desmacht hoopte tegen het week einde de stad Jaffna volledig te hebben veroverd. Prabhakaran, leider van de Be- vrijdings Tijgers van Tamil Eelam, Mager kalfsvlees en echte roomboter dat is het geheim. noemde het offensief in het schrij- ven aan de Indische premier Gand- hi „onredelijk en onwettig" en „niet karakteristiek voor een de mocratisch land als India". Gandhi bevindt zich overigens momenteel niet in New Delhi, maar in Vancou ver, Canada, waar hy een topconfe rentie van het Gemenebest bij woont. In de nu al vijf dagen durende strijd zouden vele slachtoffers ge vallen zijn onder de burgerbevol king, de Indische soldaten en on der de Tamils. Volgens Indische militaire autoriteiten zijn tot dus ver 57 Indische militairen gesneu veld en zijn er 200 gewond geraakt. Er zouden meer dan 500 Tamil Tij gers zijn gedood, maar het is ondui delijk hoeveel burgers er zich on der deze slachtoffers bevinden. In de Zuidindische staat Tamil Nadu heeft de politie de bewaking van regeringsfunctionarissen ver scherpt na dreigementen van de Tijgers dat zij een minister zouden vermoorden. De huizen van de functionarissen zijn gebarrica deerd en worden bewaakt door po litiemannen met snuffelhonden en metaal-detectoren. De Tamil Tij gers hebben de dreigementen ont kend. PARAMARIBO Ex-ambassade medewerker Bas van Tussenbroek treedt op als adviseur van de Suri naamse junglecommando-leider Brunswijk en heeft hem wapens en dynamiet geleverd. Dit zegt de in het militair hospitaal opgenomen krijgsgevangene Ronald Adipie (23). Adipie werd gewond aange troffen na het gevecht tussen het junglecommando en het nationaal leger in een verlaten dorp aan de overkant van de Suriname-rivier bij Pokigron. door Marie Annet van Grunsven Van Tussenbroek was als mili tair attaché werkzaam op de Ne derlandse ambassade in Paramari bo. In 1982 werd hij uitgewezen als reactie op de uitwijzing van de toenmalige Surinaamse militair at taché Laurens Neede. Van Tussen broek stond in zijn Surinaamse pe riode bekend als een "kenner van het binnenland" en natuurvorser. Sinds enkele jaren woont hij in Frans-Guyana, dicht bij de Maro- wijnen, de grensrivier met Surina- Zowel de Nederlandse ambassa de als Van Tussenbroek zelf ont kennen de bewering van Adipie. Deze zegt te weten dat van 'Dissen- broek per vliegtuig naar Suriname kwam in het gezelschap van Br unswijk. "Hij is lang en heeft een snor. Ik heb zitten kijken hoe de mannen instructies kregen van Van Tussenbroek". Volgens Adi pie leerde Van Tussenbroek de junglecommando's met dynamiet te werken. Adipie zegt dat "witmannen" een belangrijke rol spelen in de lei ding van het junglecommando. In totaal zouden er vier blanken, waarvan twee Nederlandstaligen, met Brunswijk meevechten. Het nationaal leger heeft verklaard twee blanke huurlingen te hebben gedood bij de gevechten. Eén van de slachtoffers zou Nederlandsta lig zijn. Adipie's beschrijving van het ge vecht tussen het junglecommando en het nationaal leger waarbij hij gewond raakte waarna hij gevan gen werd genomen, wijkt niet af van de versie gegeven door het na tionaal leger en de constatering van journalisten ter plekke. Zelf zegt Adipie niet meegevoch ten te hebben. Hij was niet bang om geraakt te worden, omdat hij een "Wierie Wierie (kruiden)-bad" had genomen waardoor hij meende in het gevecht onzichtbaar te zijn. Op de vraag, waarom hij niet als veel andere junglecommando's ijzeren boeien om zijn bovenarm had, zei Adipie: "Toen ik de militai ren zag, heb ik miin boeien wegge- BOMAANSLAG - Voor de deur van het Amerikaanse consulaat in de Spaanse stad Barcelona is giste ren een bom ontploft. Acht mensen raakten licht gewond, onder wie twee Spaanse medewerkers van het consulaat. De kantoren liepen zware schade op. Ambassade- woordvoeder Bob Meade zei in Ma drid dat hij contact had gehad met het consulaat in Barcelona. De ver antwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de Atalaanse af scheidingsbeweging Terra Lliure. gooid. Ik was bang dat de soldaten me zouden doden". Veel leden van het junglecommando dragen arm banden waaraan een magische be tekenis wordt toegekend, om be scherming te bieden tegen kogels. Uit de verklaringen van Adipie bleek, dat het junglecommando zich in het binnenland snel kan verplaatsen met vliegtuigjes. Adi pie: "De vliegtuigen landen twee keer per week. Op maandag en vrij dag brengen ze rijst". Ook worden de vliegtuigjes gebruikt voor het vervoer van gewonden. PEKING (AP) - De Chinese rege ring heeft bekend gemaakt dat met ingang van gisteren alleen reisge zelschappen die al een reis hebben geboekt Tibet nog mogen bezoe ken. Alle andere buitenlanders is vanaf heden de toegang tot dit ge- ;bied ontzegd. De maatregel houdt verband met de recent bloedige on lusten in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Het besluit werd gisteren be kendgemaakt door het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken. Woordvoerster Li Jinhua zei niet wanneer do reisbeperkingen voor Tibet weer zullen worden opgehe ven. Behalve voornoemde reisge zelschappen, mogen alleen men sen naar Tibet reizen, die hiervoor speciale toestemming hebben, al dus de woordvoerster. Zij zei niet wie hiervoor in aanmerking ko men. De Chinese staatsluchtvaart maatschappij heeft de verkoop van tickets naar Tibet aan individuele buitenlandse reizigers al gestaakt en de politie in Lhasa heeft de ho tels in de stad geadviseerd buiten landse toeristen tot vertrek te ma- Het jongste besluit van de Chine se autoriteiten lijkt erop te wijzen dat Tibet volledig zal worden afge sloten voor buitenlanders, zodra het laatste geboekte reisgezelschap uit het gebied is vertrokken. Na de bloedige demonstraties voor de Tibetaanse onafhankelijk heid in Lhasa op 27 september en op 1 en 6 oktober, heeft de Chinese regering bij herhaling de beschul diging geuit dat buitenlanders in het gebied onjuistheden over de gebeurtenissen naar buiten heb ben gebracht en zelfs tot de ongere geldheden hebben aangezet. Veel toeristen en journalisten werden naar aanleiding van hun berichtge ving over de onlusten het land uit gezet. ADVERTENTIE M'Bow De steun voor de omstreden zit tende directeur-generaal van Unes co, M'Bow, is gisteren in de vierde stemronde voor een nieuwe chef afgebrokkeld. Hijkreeg 21 van de 50 stemmen, twee minder dan bij de vorige stemming. Zijn belang rijkste tegenkandidaat, de Span jaard Mayor, haalde 19 stemmen vergeleken met 18 in dè vorige ron de. Mayor wordt door de meeste westerse landen gesteund. De be slissende stemming wordt morgen gehouden. Turkije De Moederlandpartij van de Turkse premier Turgut Özal heeft gisteren een wetsvoorstel inge diend om de algemene verkiezin gen niet op 1 november, maar vier weken later, op 29 november te houden. De regeringspartij had aanvankelijk grote voorkeur voor verkiezingen op 1 november Uitreisvisum Vladimir Slepak, de nestor van de joodse emigratiebeweging in de Sovjetunie, heeft van de autoritei ten toestemming gekregen zijn land te verlaten. De 59-jarige Sle pak wacht al sinds 1970 op een uit reisvisum voor Israël. Het besluit van de Sovjetrussische autoritei ten komt als een verrassing. BRUSSEL/ANTWERPEN (GPD) - Pogingen van de milieu-organi satie Greenpeace het afvalverbran dingsschip Vulcanus 11 het uitva ren te beletten zijn mislukt. Het schip, dat 3000 ton chemisch afval op de noordzee gaat verbranden, is gisteravond onder begeleiding van enkele politieboten uit Antwerpen vertrokken. Het Greenpeace schip Beluga en enkele rubberbootjes werden door de politie op een afstand gehou den. Volgens Greenpeace werd het schip door de politie boten geramd en vervolgens weggedrukt. De rub berbootjes kwamen door het opte- den van de politie in gevaar, waar op de milieuorbganisatie besloot de bootjes terug te trekken. Vandaag begint de eigenaar van het schip, het Rotterdamse afval verwerkingsbedrijf Ocean Com bustion Services met het verbran den van het afval. De Belgische autoriteiten hieven gistermiddag het uitvaarverbod voor het schip op, nadat was geble ken dat OCS geen enkele milieure gel had overtreden, voor de lading de vereiste papieren bezat en bo vendien beschikte over een ver gunning van Rijkswaterstaat in Den Haag om te verbranden. Afge lopen zaterdag kwam de Vulcanus in de haven van Antwerpen aan en werd daar aan de ketting gelegd omdat de benodigde doorvoerver- gunning ontbrak. Het Rotterdamse bedrijf is woe dend op Greenpeace. Op een pers conferentie in Brussel werd ge sproken van „een vulgaire hetze" van Greenpeace tegen OCS. De or ganisatie heeft zaken beweerd die niet stroken met de waarheid, al dus OCS. Volgens Greenpeace zou het om gevaarlijke chemische stof fen gaan en zou OCS niet over de vereiste vergunningen beschik ken. OCS zegt echter over alle nood zakelijke vergunningen te beschik ken. Ook de internationale Oslo- Commissie, die toezicht houdt op afvallozingen op zee, heeft Ocean Combustion Services op 30 sep tember toelating gegeven het che misch afval op zee te verbranden. Rijkswaterstaat in Den Haag liet maandag al weten verwonderd te zijn over het feit dat de Belgische staatssecretaris voor leefmilieu Miet Smet opdracht had gegeven het schip voorlopig niet te laten uit varen. Het gewraakte chemisch af val wordt immers niet in België in gevoerd. Het Spaanse en Franse af val blijft aan boord en Belgie heeft er dus eigenlijk niets over te zeg gen. Volgens OCS leidt de afvalver branding niet tot verontreiniging van de Noordzee. Het hoofdzake lijk uit de farmaceutische industrie afkomstige afval wordt voor 99,9 procent verbrand. Er blijft een mi nimale hoeveelheid zoutzuur over die in het zeewater wordt omgezet in gewoon keukenzout, aldus OCS. Oen Haag: Spui. Rl|8wljk: Wi Leidschenhage. Eindhoven: Bogaard Lelden: Niouv Hilversum: Grc BRASILIA - Een groep Amazone-indianen van verschillende stammen demonstreerden gisteren bij het Braziliaanse presidentiële paleis tegen de voorgenomen dumping van radio-actief afval in hun gebied. (foto epa> mm* ►Sn m Deze maand staat bij Hulshoff Wonen het schuifdeurkastenprogram- ma in het middelpunt van de belangstel ling. U kunt te kust en te keur kiezen uit Q.a. de exclusieve kasten programma's van gerenommeerde fabrikanten w.o. Hülsta en Plural. Van de meest eenvoudige uit voering tot kastenwanden die tot op de centimeter nauwkeurig aan uw wensen en aan uw kamer worden aangepast Kom in ieder geval ook kennismaken met de uiterst voordelige en zeer royaal bemeten SPAZIO-schuifdeurkasten, waarin ook een ruime keuze mogelijk is. U bent meer dan welkom! -ff- Uit het schuifdeurkasten- programma van Hulshoff Wonen Lelden: Nieuwe Rijn, tel. 071-133100. anders denken over wonen met-2 planken 1 roede achter elke deur Schuifdeurkast 201/224/63 cm met 1 spiegeldeur f 1.150.-* Schuifdeurkast 250/224/63 cm met 1 spiegeldeur f 1.350.-* Schuifdeurkast 300/224/63 cm met 1 spiegeldeur f 1.450.-*

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5