Wat is, 1 net verschil? Controle op kwaliteit van huisarts Britten spreken vervuiling van Noordzee tegen 'Asielzoekers niet weigeren' Ambtenaren wisten wèl van gerommel met bouwkosten LHV komt met toekomstvisie Parlementair onderzoek bouwfraude DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - Een huisarts die niet aan bepaalde kwaliteitseisen voldoet raakt in de toekomst zijn registra tie en daarmee de mogelijkheid om zijn beroep uit te oefe nen kwijt. Dat is althans het streven van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), die gisteren een discussie nota presenteerde over de positie van de huisarts in de toe komst. Sleutelwoorden in de visie van het LHV-bestuur zijn opleiding (na het artsexamen drie jaar in plaats van één zoals nu), deskundigheidsbe vordering, toetsing en nascholing. Verder zou de wijze van honore ring zo moeten worden veranderd dat ze een belangrijke stimulans wordt voor 'het leveren van een goed produkt'. Dat produkt bestaat uit het al eerder aanvaarde basis-takenpak ket van de huisarts. Uitoefening van werkzaamheden die buiten dat pakket vallen, moet worden ver bonden aan afzonderlijke toetsing en nascholing. Als voorbeelden noemt de nota de verloskunde, het aanmeten van een bril, preventieve jeugdgezondheidszorg en het afle veren van geneesmiddelen. De huisartsen zouden daarvoor een aparte 'aantekening' (registratie) moeten krijgen. Huisartsen die het basispakket uitvoeren moeten een behoorlijk inkomen kunnen verdienen.. Voor huisartsen die extra taken op zich nemen moet een extra beloning mogelijk zijn. Daarbij wil de LHV af van het verschil tussen zieken fonds (abonnementssysteem) en Rechter verbiedt gebruik werpster ENSCHEDE (ANP)- De zoge noemde werp-ster is een verboden wapen. Dit heeft mr M. Kuipers, kantonrechter in Enschede, be paald in een zaak tegen in een in woner van Denekamp. Omdat deze de werp-ster in het openbaar bij zich had kreeg de man een boete van honderd gulden opgelegd. De rechter heeft het voorwerp ver beurd verklaard. Mr F. de Groot, pers-officier van justitie in het arrondissement Al melo, heeft dit vandaag bekend ge maakt. Voor zover hem bekend is dit de eerste keer dat een Neder landse rechter de werp-ster als een verboden wapen aanmerkt, dat on der de Wapenwet valt. Dit betekent dat men de werp-ster niet in het openbaar bij zich mag hebben. Het in huis hebben van de ster of het gebruik ervan in een sporthal is wel toegestaan omdat de rechter de ster niet als een geheim wapen be schouwt, aldus mr de Groot. Relschoppers Twintig relschoppers die in okto ber 1985 werden opgepakt bij de ontruiming van een kraakpand in de Amsterdamse Schaepmanstraat zijn gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot (deels voorwaardelijke) gevangenisstraf fen variërend van één tot vier maanden. De ontruiming kwam destijds in het nieuws vanwege het overlijden van de aan drugs ver slaafde kraker Hans Kok in een po litiecel. Bom verloren Een F-16 heeft gisteren boven het Twentse Stad Delden een oe- fenbom verloren. Het projectiel, twaalf pond zwaar en veertig centi meter lang, kwam op een trottoir terecht. De rijkspolitie in Delden noemt het een wonder dat geen on gelukken zijn gebeurd en dat de schade is beperkt tot een kapotte trottoirtegel. Uit onderzoek moet blijken hoe de op de vliegbasis Twente gestationeerde F-16 de bom kwijt kon raken. Incesthulp De overkoepelende vereniging van RIAGG's (instituten voor psy- cho-sociale hulp) vindt ieder sek sueel contact tussen hulpverleners en cliënten uit den boze. Hiermee reageerde de vereniging op het gis teren verschenen onderzoek van de seksuoloog prof. dr. J. Frenken, waaruit bleek dat sommige incest- slachtoffers sexueel worden mis bruikt door hun hulpverlener. Op seksueel contact met een cliënt moet in principe ontslag staan, al dus de RIAGG's. Merrie mishandeld Een 12-jarige merrie, die graasde in een weiland in de Drentse ge meente Roden, is ernstig mishan deld. De vagina van het rijpaard werd bewerkt met een scherp voor werp. Een dierenarts die de merrie behandelde, vermoedt dat er een stok of een buis in het geslachts deel van het paard is gestoken. Hij is ruim vier uur bezig geweest met het hechten van twee inwendige wonden. particulier (honorering per verrich ting). Ze is voor een gemengde vorm: een abonnementsbedrag per patiënt met daarnaast een bedrag per verrichting (consult). Nu de nadruk steeds meer komt te liggen op het thuis verzorgen van zieken, is volgens de huisart senvereniging samenwerking no dig tussen de verschillende soorten hulpverleners. Omdat de huisarts vaak voor de coördinatie zal moe ten zorgen, zal hij de daarvoor no dige vaardigheden moeten kunnen opdoen. Verplichte nascholing is bij de huisartsen overigens nog een heet hangijzer. Maar LHV-voorzit- ter A.M.C. van de Zandt zei giste ren dat er een eind moet komen aan de vrijblijvendheid, willen de huis artsen de kwaliteit van hun zorg kunnen garanderen. DEN HAAG (GPD) - Koningin Wilhelmina heeft in 1936 gebruik gemaakt van haar voorkennis omtrent een aanstaande devalua tie van de Nederlandse gulden om haar persoonlijke vermogen veilig te stellen. De historicus J. G. Kikkert in Oostvoorne komt tot die conclusie in zijn zojuist uitgegeven boek 'Wilhelmina, vorstin tussen verleden en he den'. Volgens Kikkert heeft Wilhel mina er in september 1936 voor gezorgd dat haar vermogen niet werd aangetast door een devalu atie van de Nederlandse gulden Wilhelmina was waardedaling van gulden voor die toen aanstaande was. Zij kreeg daarbij hulp van de toen malige president-directeur van de Nederlandsche Handel Maat schappij, Van Aalst. Die trad meer als haar financiële adviseur op. Wilhelmina's transacties aan de waardedaling van de gul den te ontsnappen, betroffen in het bijzonder beleggingen in Ne- derlandsch Oost-Indië, onder meer in ondernemingen als de Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij die er ac tief waren bij het winnen van al lerlei delfstoffen. De toenmalige minister-president Colijn is vol gens Kikkert van de transacties op de hoogte geweest. Hij heeft er echter niets tegen durven doen, meent Kikkert. Wilhelmina, grootmoeder van de huidige koningin, overleed 25 jaar geleden. DEN HAAG (GPD) - De kwaliteit van het Noordzeewater is goed. De activiteiten die de mens op het wa ter ontplooit, hebben geen invloed van betekenis op de Noordzee als geheel. Negatieve effecten zijn slechts meetbaar op plaatsen waar lozingen plaats vinden, vooral in sommige riviermonden waar be trekkelijk weinig water wordt ver verst en veel afvalstoffen het water bereiken. Dit staat in een rapport van een internationale ambtelijke werk groep die de tweede ministerscon ferentie over de Noordzee voorbe reid. De Britse minister van milieu. Lord Belstead, die gisteren overleg voerde met de ministers Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) en Nijpels (milieubeheer), presenteer de de nota en concludeerde dat de gevolgen van de lozingen die via ri vieren in Groot-Brittannie plaats vinden, slechts een beperkt gebied bestrijken en daarom geen bijdra ge leveren aan de algehele vervui ling van de Noordzee. Rijkswaterstaat heeft echter computermodellen ontwikkeld, waaruit blijkt dat afvallozingen in Engeland gevolgen hebben voor onder meer de vervuiling van de Waddenzee. Lord Belstead betwij felde de juistheid van deze model len. Volgens hem veroorzaken de Rijn en de Elbe de verontreiniging van de Waddenzee en het kustwa ter van Nederland en heeft Groot- Brittannië daar part noch deel aan. Die houding zal het succes van de ministersconferentie negatief beinvloeden. Drie jaar geleden stond Groot-Brittannie tijdens de eerste vergadering van milieumi nisters van de Noordzeelanden een voortvarende aanpak van de ver vuiling in de weg. Lord Belstead zei na afloop van zijn besprekingen in den Haag dat zijn land nog steeds hetzelfde over de problema tiek denkt als in 1984. Dat betekent dat voor Groot- Brittannië alles op de Noordzee kan gebeuren, totdat wetenschap pelijk onderzoek aantoont dat er negatieve gevolgen zijn. De andere landen staan meer op het stand punt dat niets kan, totdat is aange toond dat geen schadelijke effec ten optreden. Lord Belstead pleitte voor meer wetenschappelijk onderzoek. Ook toonde hij zich voorstander van preventieve maatregelen. Om die reden voert zijn land belangrijke projecten uit om de kwaliteit van het water in de Firth of Forth en in de riviermonden van de Tyne, de Tees, de Humber en de Theems te verbeteren. De Engelse minister zei geen be hoefte te hebben aan een speciale status voor de Noordzee die het wa termilieu beter zou kunnen be schermen. Lord Belstead wilde zich niet uitlaten over de mogelijke resultaten van de ministersconfe rentie, die eind november in Lon den zal worden gehouden. 300 gemeenten gevraagd om standpunt te herzien 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. DEN HAAG (GPD) - De ruim 300 gemeenten die niet bereid zijn asielzoekers op te vangen, zijn van daag aangeschreven door de Vere niging Vluchtelingenwerk met het dringende verzoek hun standpunt te herzien. Ook de protestantse kerken en de Stichting Humanitas oefenen via diakonieën en afdelin gen druk uit op de gemeenteraden om toch asielzoekers op te De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft haar leden aange schreven om de negatieve beslis sing te heroverwegen. Vandaag debatteert de Tweede Kamer over de nieuwe regeling voor de opvang van asielzoekers, zoals die door minister Brinkman van WVC is ontworpen. De rege ling, die op 1 november moet in gaan, dreigt een mislukking te wor- den nu zoveel gemeenten mede werking weigeren. Volgens het plan van Brinkman zouden de ge meenten een aantal asiêlzoekers moeten opnemen dat gelijk is aan 3 promille van het inwonertal. Op dit moment heeft het ministe rie zo'n 4000 plaatsen beschikbaar. Dat is veel te weinig, omdat alleen al in het laatste halfjaar bijna 8000 asielzoekers zich in ons land heb ben gemeld. Als de regeling met te rugwerkende kracht tot 1 april in werking treedt - en dat is de be doeling van Brinkman - kan nog niet de helft van het aantal asielzoe kers worden ondergebracht. Wan neer de 300 weigerachtige gemeen ten alsnog meedoen, kan in totaal aan 14.000 asielzoekers plaats wor den geboden. De regeling is bedoeld om de grote steden te ontlasten, waar de meeste asielzoekers onder erbar melijke omstandigheden verblij ven. Brinkman wil de asielzoekers in kleine groepjes over het land te spreiden. Zolang daarvoor onvol doende plaatsen beschikbaar zijn, moeten de asielzoekers in centrale opvangcentra worden onderge bracht. Het is de bedoeling dat ze daar nooit langer dan negen weken blijven. Vluchtelingenwerk verzet zich tegen een centrale opvang, gezien de negatieve uitwerking daarvan op asielzoekers. Het lang bijeen houden in centra van veel mensen van verschillende leeftijden, cultu rele achtergronden en religieuze en politieke overtuigingen draagt een groot risico met zich mee. In de centra hebben de mensen geen pri vacy om hun traumatische ervarin gen te verwerken en geen wezenlij ke bezigheden. Met elkaar wachten ze, soms maandenlang, in span ning het antwoord op hun asielaan vraag af. In brand Die opeenhoping van frustraties en spanning kan tot escalatie lei den. De opvang van Tamils in pen sions is daar een sprekend voor beeld van. Ten einde raad staken de Tamils de pensions in brand of vernielden de inboedel. Volgens voorzitter Jan-Nico Scholten van Vluchtelingenwerk is de negatieve uitwerking daarvan nog steeds merkbaar. Het gedrag van de Ta mils wordt volgens hem vaak ge bruikt als reden om geen huisves ting aan asielzoekers te gunnen. De weigerachtige gemeenten noemen als argumenten het tekort aan woningen, de angst voor een definitief verblijf van de asielzoe kers en het ontbreken van ervaring met de opvang van vluchtelingen. De gemeenten hoeven zich naar het oordeel van Vluchtelingen werk echter geen zorgen te maken over zinvolle bezigheden voor asielzoekers. Overal in het land heeft Vluchte lingenwerk groepen vrijwilligers geformeerd, die zich met de op vang zullen bezighouden. „We be schikken nu al over 150 groepen en het is de bedoeling dat we in elke gemeente met asielzoekers vrijwil ligers stationeren", aldus Scholten. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - Lang zaam maar zeker komen er barsten in het beeld van een ministerie van volkshuisvesting dat niets zou af weten van geschuif met bouwkos ten. Voormalige en huidige ambte naren beginnen mondjesmaat toe te geven dat de beleggers in bouw projecten altijd op hun wenken werden bediend wanneer zij pro blemen hadden hadden met de fi nanciële afwikkeling van hun plan nen. Dit is gisteren duidelijk ge worden na de verhoren - voor de tweede maal - van de voormalige ambtenaren Keus en Biesma. Het gaat vooral om het inmiddels roemruchte begrip geactiveerd on derhoud. Beleggers stopten mooie keukens, comfortable badkamers en dure materialen (hardhout) in hun huizen, en vulden op de for mulieren standaard-voorzieningen in. Effect: meer subsidie, betere verhuurbaarheid, lagere onder houdskosten op termijn. Hoewel de verscheidene beleg gers keer op keer stelden dat een en ander dagelijkse praktijk was, was er in de eerste weken van de verhoren door de parlementaire enquêtecommissie geen ambte naar die zich dat nog kon herinne- De ambtenaren Keus en Biesma waren al eerder verhoord. Toen hadden ze beiden ten stelligste ont kend dat ambtenaren van het mi nisterie aan dergelijke praktijken hadden meegewerkt. Bij hun eer ste verhoor hadden beiden wel er kend dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds toestemming had een bouwrente van 1 procent op te voeren. Ook andere beleggers maakten daar wel gebruik van, maar ze hadden aangenomen dat het daarbij om de werkelijke rente ging. Nu was hen duidelijk geworden dat dat niet zo was. Het ABP han teerde in interne stukken een veel hoger rentepercentage en andere beleggers berekenden de lage pro cent ook stelselmatig. Gisteren erkende Keus, destijds hoofd van de afdeling, dat ook de Getuige K. Biesma, voormalig hoofd particuliere woningbouw (foto anpi praktijk van het geactiveerde on derhoud er anders uitzag dan hij al tijd had gedacht. "Ik heb zeer re cent gepraat met een voormalig hoofd van de technische dienst van een provinciale directie. Die vertel de mij dat men daar akkoord ging met de aftrek van meerkosten bij het gebruik van hardhouten kozij nen en van een luxe uitvoering van de keuken en de badkamer. Vol gens hem is daarover zeker overleg geweest met het ministerie". Keus benadrukte dat hijzelf van niets wist. Volgens hem bestond er blijkbaar een verschil in inzicht tussen de technische en de finan ciële afdeling van het ministerie en hebben beide afdelingen langs el kaar heen gewerkt. "In praktijk was het blijkbaar gebruik, maar zonder dat de afdeling waar ik hoofd van was, dat wist". Er IS nooit op papier gezet dat dergelijke aftrekposten toegestaan waren. Hij kon zich echter inden ken dat beleggers de hen geboden mogelijkheden aangrepen: "Beleg gers die hiervan wisten, hadden aan een half woord natuurlijk vol doende". Dat was ook de indruk van zijn collega Biesma. Keus en Biesma ontkenden dat het op het departement normaal was om bij beleggerswoningen de hoogte van de huur (en de subsi die) aan te passen tot een niveau dat vanuit het oogpunt van volks huisvesting wenselijk was. Dat werd afgelopen maandag beweerd door het hoofd van de hoofdafde ling financiering woningbouw, mr. A.F. Cocheret de la Morinière. Vol gens de twee ambtenaren komen dat soort zaken in de stadsvernieu wing wel voor, maar dan gaat het om woningwetwoningen. Grundig stereo kleuren TV bij de radio/TV handel. Geen kwaad woord over de radio/ TV handel. Maar meer dan het apparaat zelf, met uiteraard de fabrieksgarantie, levert men niet zonder extra kosten. En meer kunt u ook niet van ze eisen. Een Skala kijker is een veeleisende kijker. Grundig stereo kleuren TV bij Skala. Dezelfde Grundig stereo kleuren TV wordt bij u thuisbezorgd en geïnstal leerd. Plus de onbeperkte en volledige garantie, zonder voorrij- en reparatie kosten. Plus de extra korting vanaf het 2e toestel. Plus de onbeperkte omruil- garantie voor een nog nieuwer, moderner apparaat. Plus de extra korting van 25% op korte termijn huur van o.a. video camera's. En de mogelijkheid uw oude televisie in te ruilen. Plus de gespreide betaling, zonder borg en aanbetaling. En dat alles vanaf f 20.6c per week* Overigens huurt u al een kleuren TV v.a. f7,50 per week bij een 3-jarig contract*. Eenmalige administratie kosten f 50,-. Nog meer van uw dienst? U zegt 't maar. We zijn namelijk gewend aan veeleisende kijkers. Leiden Haarlemmerstraat 168 071-131141.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3