Kinderen onnodig te vroeg geboren Achtergrond Verkiezing Wörner nog lang niet zeker Secretaris-generaal NAVO Raad van Kerken wü afspraken over gesprekken met Shell PAGINA 2 DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 1 BRUSSEL - De kans dat Manfred Wörner al begin december wordt aangewezen om lord Peter Carring- ton op te volgen als secretaris-ge neraal van de NAVO wordt steeds kleiner. De kansen van de Duitse minister van defensie zijn nog steeds goed. maar uit vrees voor een vervelende botsing binnen de alliantie wordt de benoeming mo gelijk uitgesteld. door Hans de Bruijn De aanwijzing van een nieuwe secretaris-generaal is tot nu toe al tijd zonder stemming en bij een stemmigheid gebeurd. Een stem ming over personen wijst immers op verdeeldheid en het op veel ter reinen toch al niet zo eensgezinde bondgenootschap kan dat missen als kiespijn. Niets wijst er echter op dat de Noorse regering bereid is haar te genkandidaat. de conservatieve oud-premier Kare Willoch, al te la ten vallen. De bondgenoten kun nen daarom nog wel een paar maanden gebruiken teneinde de plooien rond de opvolging van Car- rington glad te strijken. De Noren zijn boos op de Duit sers en andersom. Bonn vindt dat de Noren te onverwacht en te vroeg met hun kandidaat naar buiten zijn gekomen. En Oslo vindt dat de kandidatuur van Wörner teveel het gevolg lijkt van 'handeltjes' tussen de grote, machtige NAVO- leden. Zo maakte de Duitse bondskan selier Kohl de kandidatuur van Worner bekend op dezelfde pers conferentie waarop hij aankondig de dat de Bondsregering bereid is de ontmanteling van de Pershing- 1-raketten te aanvaarden. Wörner had ook de steun van Washington, deelde Kohl mee. Er werd dan ook meteen over handjeklap gesproken. De Ameri kanen krijgen hun zin omdat de Duitsers een belemmering voor een rakettenakkoord met de Rus sen wegnemen, en de Duitsers krij gen in ruil daarvoor hun eerste NAVO-chef. De laatste weken hebben al tal van argumenten voor en tegen Wörner de ronde gedaan. Hij zou te weinig diplomaat zijn om het NAVO-apparaat te kunnen leiden en om de samenwerking tussen de VS aan de ene en de Europese lid staten aan de andere kant soepel genoeg te laten verlopen. Hij heeft ook misgekleund in de affaire rond de Duitse generaal en plaatsvervangend NAVO-bevel- hebber Kiessling, die moest op stappen omdat hij homoseksueel zou zijn. En ook zou Wörner een te 'harde' Atlanticus zijn, die meer naar Washington zou luisteren dan naar zijn mede-Europeanen. Uit die meningen blijkt dat het secretariaat-generaal van de NAVO nogal wordt overschat. De NAVO is niet zoals de Europese Gemeenschap een organisatie met boven-nationale bevoegdheden. 'De' NAVO bestaat niet. Het beleid van de alliantie wordt niet gemaakt op" het hoofdkwartier in Brussel, maar in Washington, Bonn of Lon den. De secretaris-generaal heeft daardoor weinig bevoegdheden. Als in de krant staat dat 'de NAVO' iets vindt, dan is dat vaak slechts de mening van de secretaris-gene raal en diens (internationale) staf, en niet van het bondgenootschap als geheel. Die secretaris-generaal let er daarbij goed op geen meningen te verkondigen die niet overeenko men met de algemene opinie van de regeringen van de lidstaten. Me de daarom vallen de speeches van lord Carrington al jaren op vanwe ge het grote aantal gemeenplaatsen dat zij bevatten. De secretaris-generaal heeft vooral tot taak het ambtelijke ap paraat van de NAVO draaiende te houden. De diverse afdelingen van dat secretariaat bereiden vergade ringen voor, maken rapporten over strategische en politieke kwesties en doen aanbevelingen aan de bondgenoten. Het zijn echter de regeringen van die zestien lidstaten die - in verga deringen van de NAVO-minister- raad - uiteindelijk beslissen. De secretaris-generaal is vooral dege ne die dat overleg tussen de bond genoten soepel moet laten verlo pen, die bemiddelt en verzoent als er problemen ontstaan en die zorgt dat de NAVO als organisatie goed functioneert. Dat gebeurt minder in de open heid als-wel binnenskamers en ver eist diplomatieke gaven, die de oud-diplomaat en oud-minister van buitenlandse zaken Carrington bij uitstek heeft en Wörner bij uit stek schijnt te missen. Maar bij de benoeming van een nieuwe 'SG' geven andere argu menten de doorslag. Zijn land van herkomst bijvoorbeeld. Totnogtoe is de NAVO geleid door twee Ne derlanders (Stikker en Luns), twee Britten (de lords Ismay en Carring ton), een Italiaan (Brosio) en een Belg (Spaak). Altijd een Europeaan dus, als tegenwicht tegen het mili taire NAVO-commando dat altijd in Amerikaanse handen is. Tegen de benoeming van een Duitser hebben lang bezwaren be staan. Maar 40 jaar na de Tweede Wereldoorlog valt niet meer vol te houden dat een Duitser nooit de NAVO zou mogen leiden. Eventue le anti-Duitse sentimenten dienen anno-1987 verdwenen te zijn. De Duitsers dragen bovendien na de Amerikanen de grootste last van de NAVO. Zij betalen het meest, leveren de meeste troepen en wapens en hebben bovendien troepen uit zes andere landen op hun grondgebied. En vooral: als het ooit tot een (conventionele) oorlog met het Warschaupakt komt, zal die grotendeels op Duits grondgebied worden uitgevoch ten. De tijd is dus rijp voor een Duitse NAVO-baas, al verschillen de me ningen dus over de vraag of dat nu juist Wörner moet zijn. Aan de an dere kant menen kleinere landen als Noorwegen en Denemarken - die ook nooit 'aan de beurt' zijn ge weest - dat'zij een internationale topfunctie verdienen. Manfred Wörner. Stichting Lichtgewicht: voorlichting en onderzoek DEN HAAG - "Onze stichting is uit nood geboren", zegt voorzitter dr.H.W.Bruinse van de stichting Lichtgewicht. "Wat we willen is door middel van betere voorlichting en onderzoek het aantal te vroeg geboren kinderen drastisch terugbrengen". Jaarlijks worden in Nederland 15.000 kinderen te vroeg geboren. De pas door een aantal specialisten (vooral gynaecologen en kinder artsen) opgerichte Stichting Lichtgewicht wü proberen dit aantal met minstens 20 procent terug te brengen door voorlichting aan zwangere vrouwen en onderzoek. De voorlichting zal onder meer zijn gericht op de gevolgen van ro ken, alcohol- en druggebruik. Verder moeten infecties tijdig worden behandeld: er zijn aanwijzingen dat ook die vroeggeboorten kunnen veroorzaken. Een andere risicofactor is het doen van zwaar lichame lijk werk. Volgens de voorzitter van de stichting, de Utrechtse gynaecoloog dr. H.W. Bruinse. is onderzoek nodig naar mogelijkheden om geestelijke en lichamelijke afwijkingen bij te vroeg geboren kinderen te voorko men. Op hel ogenblik heeft vijf tot tien procent een of andere handi cap, terwijl een nog groter percentage later problemen krijgt, bij voorbeeld leermoeilijkheden. Ook de begeleiding van de ouders kan worden verbeterd. De directe medische zorg voor te vroeg geboren kinderen, die op een couveuse-afdeling moeten worden opgenomen, kost volgens de stich ting 150 miljoen gulden per jaar. De stichting zelf gaat proberen om via sponsors en donateurs 750.000 gulden bij elkaar te krijgen voor onderzoek. door Kees Cornelisse De vrouwenarts uit het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht pre senteerde deze week met zijn be stuur een geheel nieuwe hulpverle ningsorganisatie. Als eerste steun in de gewenste financiën werd de stichting verblijd met een nieuwe Een aantal medisch betrokke nen, maar ook ouders van couveu sekinderen. heeft de handen ineen geslagen. Bruinse: "Feit is dat in deze tijd van bezuinigingen grote problemen de voortgang van de hulpverlening bedreigen. Medi sche faculteiten hebben nauwe lijks geld om klinisch onderzoek te doen. We komen zo niet op een ho ger peil van zorg en nazorg". De stichting Lichtgewicht wil duidelijk meer. Ze vindt bijvoor beeld het aantal van 5000 kinderen die intensieve zorg nodig hebben te veel. Dat is een derde van het aantal te vroeg geboren kinderen per jaar in ons land. Totaal dus 15.000, van wie de medische kosten tot 150 miljoen oplopen. Het aantal centra voor neonato logie (zieke pasgeborenen) wordt uitgebreid van acht tot tien. "Een goede stap." aldus Bruinse. "maar daarmee zijn de problemen niet opgelost". Zijn collega, de neona toloog drs.B.P.Cats (ook Utrecht), bestuurslid van de stichting, valt hem by. "Het gaat er om dat er een te hoog percentage baby's met een te licht gewicht wordt geboren". Agressief Kinderen die voor een zeer inten sieve zorg in aanmerking komen, hebben meestal een geboortege wicht van minder dan 1500 gram en zijn van een zwangerschaps- duur van minder dan 8 maanden. Cats: "Wij willen zwangere vrou wen agressief voorlichten. Erop wijzen dat ze niet moeten roken en geen alchol moeten gebruiken. Feit is ook dat na een eerste ge boorte van een te licht en te vroeg kind de kans op herhaling 40 pro cent is." Dit doel wil de stichting berei ken door folders bij verloskundi gen, huisartsen en andere plaatsen te deponeren. Ook vindt de stich ting Lichtgewicht dat een veel drastischer opsporing van dergelij ke zwangerschapsgevallen nodig is "Belangrijke oorzaak van vroeg geboorte zijn infecties, zoals aan de baarmoedermond Behandeling met medicijnen is mogelijk, ook bepaalde aanvullingen (zoals mine ralen) in het dieet", aldus Cats Bruinse vult aan "Voor kinde ren die toch te vroeg worden gebo ren. moeten we trachten lichame lijke en geestelijke handicaps te voorkomen. Vroeggeboorte brengt voor veel kinderen problemen mee Maar ook ouders en directe familieleden maken een emotione le periode door die trouwens vaak veel langer duurt dan men wel eens denkt" Alleen al voor de directe medi sche zorg rondom te vroeg gebore nen is 150.000 gulden per jaar no dig. zo heeft de stichting Lichtge wicht berekend. Daarbij is afge zien van de extra kosten in het zie kenhuis vóór de geboorte, het werkverzuim van ouders, extra reiskosten en kosten die gehandi capte kinderen opleveren. En ver der zou de stichting per jaar 750.000 gulden willen hebben om (meer) onderzoek te kunnen doen en voor de psychosociale (na)zorg. Zorg en angst Drs. M. Manshande, voorzitter van de Vereniging Ouders van Couveusekinderen, heeft zich als lid van de adviesraad bij Lichtge wicht aangesloten. Hij wijst erop dat ouders nog te weinig bij de zorg voor de couveusekinderen worden betrokken. Ze hebben te weinig inzicht in wat eigenlijk in zo'n afdeling van een ziekenhuis gebeurt. Bovendien komen cou veusekinderen. juist in de belang rijke eerste periode van hun leven, veel te kort. Duidelijk is dat zij. liggend in een steriele ruimte, warmte, rust en genegenheid missen, die voldra gen baby's wel ontvangen van (voornamelijk) de moeder. Welis waar wordt nu het tekort aan inten De bestuursleden van de stichting Lichtgewicht. Van links naar rechts: drs. Manshande. prof. Koppe, drs. Cats en dr. Bruins voorzitter). (foto gpdi ze stichting. Maar we zullen het ook moeten hebben van sponso ring door het bedrijfsleven. Wat dit Door betere voorlichting en onderzoek wil de stichting Lichtgewicht voorkomen dat kinderen te vroeg worden geboren en daardoor in couveuses belanden. (archieffoto) Geen geld Het is volgens de stichting dui delijk dat vermindering van het aantal kinderen dat in de intensie ve zorgafdelingen moet worden opgenomen, doorwerkt op al deze gebieden. Op termijn kunnen daar mee de kosten van zorg worden verminderd. Ook vermindering van lasten voor ouders wordt zo bereikt. Al is de situatie beter dan vroeger; er is zeker een verschil van 40 procent bereikt. "Alleen met meer geld krijgen we onze aanpak voor elkaar", aldus Cats. "Het tragische is nu dat er vroeger wel geld was, maar geen mensen. Nu lopen er vele honder den artsen werkloos rond. die we goed voor onderzoek zouden kun nen inzetten, maar is er geen geld. Een programma voor zeven, acht mensen zouden we zo in elkaar kunnen draaien". Hoe de benodigde gelden dan bijeen te brengen? Bruinse: "Men kan lid of donateur worden van on- sieve zorgplaatsen voor deze kin deren in ziekenhuizen opgelost. Maar het wezenlijke probleem ver dwijnt daarmee nog niet. Manshande: "Voor de ouders is de couveuseperiode van hun kind een tijd van grote zorg, angst en on zekerheid, maar ook van verdriet en boosheid. Te weten dat je niet dicht genoeg bij je kind mag of kan komen, niet die intimiteit kan op bouwen die je graag zou wensen. Te weten dat het anderen zijn die voor je kind zorgen, datje het moet afstaan aan het ziekenhuis. Op vang en begeleiding van de ouders schiet in het algemeen nog ernstig tekort. Het vertoeven van ouders op de couveuse-afdeling mag geen gunst, maar moet een recht zijn". Men slaagt er nu gelukkig in het grootste deel van de te vroeggebo- renen te laten overleven. Maar nu zitten we, aldus de medici, met de vraag hoe deze kinderen in leven blijven. Daarbij werd vroeger voor namelijk gekeken naar kinderen met een ernstig handicap, zoals spasticiteit, blindheid enzovoort. Weinig bekend is dat 15 tot 20 pro cent van de vroeggeborenen niet normaal de basisschhool kunnen doorlopen. Hun startkansen voor de maatschappij zijn niet al te best. Het gaat om een grotere groep dan bijvoorbeeld de lichamelijk en geestelijk gehandicapte niet-vroeg- geborenen, voor wie toch allerlei voorzieningen bestaan. Voor de vroeggeborenen is zo goed als niets geregeld om later be ter te kunnen worden opgevangen. De laatste tijd is in toenemende 'mate aandacht voor de medische en psycho-sociale problematiek van couveuse-kinderen. Uitingen daarvan zijn frequente heropna men in ziekenhuizen gedurende de eerste levensjaren en gedragsmoei lijkheden en leerstoornussen op de leeftijd van het basisonderwijs. betreft zijn al diverse contacten ge legd. De eerste resultaten zijn er ook. Zich uitend in de aanbieding van een spiksplinternieuwe cou veuse door Drager Nederland". Dit apparaat heeft als bijzonder heid dat het beweegbaar is. Dat be tekent dat de glazen 'kooi' met de baby hoger of lager kan worden ge zet. De Westduitse fabriek van me- disch-technologische apparatuur (veelal op ademhalingsgebied) vond daarmee een soort 'ei van Co lumbus'. En komt meteen tege moet aan de wensen van de ouders om hun kind dichter te kunnen be naderen... (Voor nadere informatie: Stich ting Lichtgewicht, postbus 81,3960 BB Wijk bij Duurstede; tel. 06- 3212121). De Raad van Kerken wil duide lijke afspraken maken over even tuele gesprekken met Shell en Philips. Gisteren kwam in de raad het gesprek ter tafel dat de rooms-katholieke bisschoppen conferentie twee weken geleden met Shell heeft gevoerd, op ver zoek van Shell wel te verstaan. Secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken had dit contact een poging van Shell ge noemd "om ons uit elkaar te drij ven" (De Rooms-Katholieke Kerk in ons land is lid van de Raad van Kerken). Het was de bedoeling, aan dit gesprek van een rooms-katholie- ke delegatie met vertegenwoor digers van Shell geen ruchtbaar heid te geven, maar twee dagen later lekte het via het ANP toch uit. In eigen kring hadden de voorzitter van de rooms-katho- heke vredesbeweging 'Pax Christi', bisschop Ernst van Bre da, en de voorzitter van de bis schoppelijke commissie voor ge rechtigheid en vrede 'Justitia et Pax', mevrouw mr. Ph. Weijen- borg-Pot, niet meegedeeld dat zij aan het gesprek zouden deelne men. Dat kwam hun na afloop op forse kritiek uit eigen gelederen te staan. De Raad van Kerken verklaar de zich begin vorig jaar bereid, eventuele besluiten van kerken om aandelen Shell of Philips af te stoten tegenover de raad van bestuur en de ondernemings raad van het bewuste bedrijf toe te lichten. De afdeling 'interna tionale zaken' van de raad zal vol gende maand voorstellen doen hoe zulke gesprekken gevoerd moeten worden. Voorzitter dr. D. C. Mulder van de Raad van Ker ken zei nog wel, dat de afzonder lijke kerken die lid zijn van de raad, op dit ogenblik niet gebon den zijn om alleen via de raad met Shell te spreken De Hervormde Kerk en Gere formeerde Kerken zullen alleen in het kader van de Raad van Kerken met Shell willen praten, verklaarde drs. G. Boer van het hervormd Werelddiakonaat, te vens voorzitter van 'Betaald Ant woord', de Nederlandse steun groep voor het anti-racismepro- gramma van de Wereldraad van Kerken. "Deze kerken voelen er weinig voor, met Shell te praten over de vraag hoe en waarom dit bedrijf in Zuid-Afrika opereert". Shell heeft dit namelijk telefonisch aan de kerken voorgesteld. "De gesprekken hierover met Shell zijn al bijna twintig jaar vruchte loos geweest", zei Boer. "Wel wil len de kerken aan Shell uitleggen wat zij inzake beleggingen in Zuid-Afrika hebben besloten". Klokslag 12 uur vanmiddag belde Pax Christi-secretaris Jan ter Laak aan bij het Shell-ge- bouw in Rotterdam om drs. M. van Rooijen, directeur pubÜeke zaken van Shell Nederland, de brochure 'Handel tegen apart heid - kerkelijke organisaties vragen om economische druk op Zuid-Afrika' aan te bieden. Een uitgave van het Centraal Missie- Commissariaat, Justitia et Pax, de Nederlandse Missieraad, Pax Christi Nederland en de Bis schoppelijke Vastenaktie. Oost-West. Op korte termijn zal de Raad van Kerken in Ne derland een kring bijeenroepen voor gesprek over de actuele Oost-West-verhouding. Die kring - een voorstel van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) - moet een standpunt van de raad voorbereiden. Voorzitter dr. D. C. Mulder van de raad zal als gespreksleider fungeren. Het plan zal nader worden uitge werkt met de werkgroep 'inter nationale zaken'. Los van Dorenbos De naam van het toekomsti ge christelijke themapark 'Rain bow World' wordt veranderd in 'Diamonda Europa BV'. Dat heeft het bestuur van de stich ting gisteren besloten, zo deelde bestuurslid G. Versteeg uit Nun- speet mee. Daarmee wordt het park losgemaakt van de andere activiteiten van de stichting Rainbow', waarvan de vroegere EO-directeur L. P. Dorenbos de leiding heeft. Ondernemer Versteeg: "De doelstellingen van het park en van de activiteiten van Dorenbos blijven in wezen dezelfde. Alleen worden de strikt zakelijke activi teiten gescheiden van de princi piële aanpak van Dorenbos. Zo'n themapark is per slot van reke ning een bedrijf'. Het park komt niet in Zee wol- de. B. en W. waren bij nader in zien toch tëgen omdat het beeld van hun gemeente mogelijk te zeer door de anti-porno-activitei ten van Dorenbos zou worden bepaald. De stichting is nu in on derhandeling met twee plaatsen in Nederland en één in het bui tenland voor de vestiging van het themapark. Versteeg wilde geen namen noemen. Wel zei hij dat er negen aanbiedingen binnenkwa men toen Zeewolde was afgeval len. Afscheid. Dr. C. H. Koetsier heeft afscheid genomen als voor zitter van de werkgroep 'Kerk en Ontwikkelingssamenwerking' van de Raad van Kerken. Hij is dat elf jaar geweest. Zijn opvol ger is dr. K. van der Poort, die al geruime tijd lid van de werk groep was. Van der Poort heeft in verscheidene ontwikkelingslan den gewerkt. Secretaris. Het bestuur van de Gereformeerde Zendings- bond in de Hervormde Kerk be noemde ds. C. Snoei (55) te Scherpenzeel (G.) tot algemeen secretaris als opvolger van ds. C. J. P. Lam, die binnenkort met pensioen gaat. Sinds 1984 is ds. Snoei toerustingspredikant voor de Zendingsbond en de her- vormd-gereformeerde bond voor binnenlandse zending. Enquête De bouw- en restauratiecom missie van de Hervormde Kerk houdt nu een enquête onder de colleges van kerkvoogden om te weten welke bedragen gemeen teleden via hun vrijwillige bij dragen betalen voor het onder houd van hun monumentale kerk. De commissie heeft die ge gevens nodig om goed beslagen ten ijs te komen in de onderhan delingen met de overheid over fi nanciële steun voor onderhoud en restauratie van oude kerken. De enquête bevat 43 vragen. De commissie heeft het ingevulde formulier graag vóór 20 novem ber terug. Hervormde Kerk: beroepen te Nunspeet (deelgemeente 'De Ontmoeting') kandidaat me vrouw K. M. Heijnis aldaar; be dankt voor Barneveld J. W. Goossen Waddinxveen. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot gees telijk verzorger van het Talma- huis en het Menno Lutterhuis te Groningen-Zuid (deelwerk) G de Ruiter, emeritus-predikant te Roden. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Kapelle-Biezelinge H. Hofman Kalamazoo (Ver. Sta ten). Hoogleraar. Drs M. van Knippenberg (50), sinds 1978 werkzaam bij de vakgroep pasto- raal-theologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, is met in gang van 1 januari 1988 benoemd tot hoogleraar in dit vak aan de theologische faculteit in Tilburg. Volgende maand hoopt Van Knippenberg in Nijmegen te promoveren op een proefschrift over dood en religie. Hij volgt dr. H. Boeracker op, die begin dit jaar overleed.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2