KOCKPOiri We hebben grandioos gespeeld' r i Hongaren maken Griekse 'voetbalgoden' kansloos 'Het werd tijd' SpooTTV Uitblinker/aanvoerder Gullit trots op Oranje Reacties op bijna-plaatsing Vriesekoop naar Seoul DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 19 BOEDAPEST (GPD) - Geknakt waren ze, de Griekse voetbalgoden. Vlak voor de EK- kwalifïcatiewedstrijd tegen het al kansloze Hongarije gingen de kammetjes nog even door de toch al vlekkeloze kapsels. Maar binnen 15 minuten had een herboren Hongaars team elke poging tot macho-gedrag in de kiem gesmoord. Op de tribune wreven Hongaarse journalisten en de rond 3000 Hongaarse toeschouwers zich de ogen uit, maar het score bord loog niet: 3-0 na 15 minuten en dat zou ook de eindstand blijven. ZABRZE (GPD) De zwerftocht van Oranje krijgt opnieuw West-Duitsland als tussenstation. Na tal van omzwervin gen, drie mislukte kwalificatietoernooien en een reeks an dere desillusies, legde Ruud Gullit en co gisteravond in het Poolse Zabrze het fundament voor betere voetbaltijden. Zestien jaar na dato keert het Nederlands elftal terug naar -het land, waar destijds de triomftocht begon en die vier jaar later zou eindigen in Argentinië. Ruud Gullit wordt na zijn eerste treffer bedolven door zijn Milanese teamgenoot Marco van Basten. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - Niets dan lof voor de manier waarop Oranje gisteravond afrekende met Polen. De 'achterblij vers', de clubtrainers, spelers en voormalige internationals die de wedstrijd Polen-Nederland via de televisie volgden, hebben een massale bewondering voor de uiteindelijk be reikte 0-2-overwinning, die Oranje, bij winst op Cyprus 28 oktober, weer eens naar een groot internationaal toernooi loodst. Het was 'kapitalist' Lajos Detari, dis de Hongaren al na vier minuten in extase bracht. Door velen ver guisd vanwege zijn 'geldvlucht' naar Eintracht Frankfurt (partijk rant Volksvrijheid moest zijn transfer onlangs nog eens verdedi gen), maar gisteren de grote man in het Hongaarse elftal. Bij hem wer den alle ballen ingeleverd. Hij zette met schitterende passes iedereen aan het werk. Een schot van linkerspits Gyula Hajszan, door interim-bondscoach Jozsef Garami weer terug in de se lectie gehaald, probeerde de onze kere Griekse doelman Papadopou- los vergeefs klemvast te pakken. De wegspringende bal werd door Detari koelbloedig in het doel ge schoven. Misschien zou het voor de Grie ken allemaal anders zijn gelopen als de Westduitse scheidsrechter Pauli een strafschop had toege kend toen de eenzame spits Anas- topoulos door verdedigers Peter en Torna in de mangel werd genomen. Maar Pauli bleek de Hongaren een warm hart toe te dragen en in Griekse valpartijen slechts toneel prestaties van het slechtere soort te Acht minuten na Detari's goal za gen de stomverbaasde Hongaren, niet gewend aan de weelde van zo'n voorsprong, linkerverdediger Vamvagoulas kinderlijk in de fout gaan. De tweede uitblinker in het Hongaarse elftal, Jozsef Kiprich kon makkelijk onderscheppen en Giorgi Bognar bedienen, die de niet te missen kans benutte: 2-0. Het was toen al duidelijk dat de Grieken niet meer in de wedstrijd zouden komen. Ze bleven verdedi gend voetballen, ook nadat Mes- zaros in de 15e minuut een hoek schop op maat met een prachtige kopstoot tot doelpunt omzette. De Griekse elf bleek na die Hongaarse doelpunten niet in staat de laffe tactiek met één spits in een sterk offensieve om te zetten. Bo vendien kon heethoofd Mitropou- los de teleurstelling niet verwer ken: eerst eèn gele kaart na een aanslag op Detari in de 5e minuut, vervolgens enkele opzichtige po gingen tot natrappen, die door Pauli met een extra waarschuwing werden beloond en uiteindelijk vijf minuten voor rust de rode kaart tot gevolg had na het neerleggen van Hajszan. De rond 5000 meegereisde Griekse supporters hadden het hoofd toen al in de schoot gelegd. Er werd uit lamlendigheid nog wat met vuurwerk op het Hongaarse supportersvak geschoten, maar ge durende de uiterst vervelende tweede helft kon je af en toe een speld horen vallen. De Hongaren wisten geen raad meer met de kan sen die ze kregen, de Grieken kon den of wilden niet echt uit de ver dediging komen. De Hongaarse tijdelijke bonds coach (1 januari wordt hij opge volgd door oud-voetballer Balint) glunderde na afloop. „We hebben jullie aardig geholpen, is het niet", zei hij tegen de Nederlandse jour nalisten. De eerdere zwakke verto ningen van de Hongaren in de bei de wedstrijden tegen Nederland en Polen uit waren naar zijn mening te In het buurland, waar in 1974 de beste Nederlandse voetballichting van na de oorlog furore maakte en toen doordrong tot de wk-finale, mag Oranje zich volgend jaar juni meten met de beste Europese lan den. Beduusd door de eigen over winning (0-2) en de averij die Grie kenland in Boedapest (4-0) had op gelopen, drong het eigenlijk pas diep in de nacht tot de spelers door, dat Oranje voor het eerst sinds 1980 eindelijk weer „ergens naar toe mag". De blijdschap daarover zonk echter in het niet bij de euforie on der de bondsbestuurders. „Dit is een kick voor de hele ere divisie", doorzag Hans van Breuke- len de waarde van de geslaagde EK-missie. „Want elke speler wil graag naar zo'n Europees kampi oenschap". Met Rinus Michels voorop, vermeden 'de Oranje-spe lers aanvankelijk angstvallig het eindstation van deze kwalificatie- wijten aan het niet opstellen van ta lenten als Kipric en verdediger To- „Wat mij betreft komt Antal Roth weer terug in het nationale team", verzekerde de oud-coach van Pecs. Want er was hem toch wel wat geschutter in de verdedi ging opgevallen. De Feyenoorder zal zich eerst na zijn langdurige blessure weer moeten bewijzen. Glunderende Nederlandse gezich ten waren er op de tribunes in Boedapest overigens genoeg. Van KNVB-trainer Bert van Lingen bij voorbeeld, die volkomen verrast was door het optreden van het Hongaarse elftal. Of van die 50 heao-studenten uit Emmen, op stu diereis in Hongarije, maar speciaal naar het Volksstadion gekomen om in een Oranje-outfit de Honga ren aan te moedigen. Wat prima lukte. reeks. „Natuurlijk is het voor 80 procent zeker dat wij ons geplaatst hebben", hield Adri van Tiggelen de boot af, „maar we zullen toch nog eerst de wedstrijd tegen Cyp rus moeten spelen". Bijkans door het dolle heen zag Jan Huybregts al halverwege Po len-Nederland de voordelen van de blinkende tusssenstand in Zabrze en Boedapest. „Nu kunnen we op 13 december rustig inhalen", gnif felde de competitieleider. Net als ieder ander durft Huybregts er al les onder te verwedden, dat Oranje over twee weken in Rotterdam Cy prus met een nulletje of acht op rolt, zodat de slotontmoeting in Athene tegen Griekenand nog slechts een formaliteit is. Tot woe de en ergernis van Michels, die als geen ander beseft welk gevaar Oranje besluipt. Om die reden haalt hij de internationals al op de vrijdag voor 'Cyprus' naar Zeist en wil hij de dag erna een oefenwed strijd spelen. De bondsmanager wil niets aan het toeval overlaten en verkneutert zich al op voorhand met de gedach te, dat hij andermaal aan de basis staat van een elftal, dat internatio naal flink aan de weg kan timme ren. Dat het opbouwwerk goeddels de verdienste is van Kees Rijvers is iedereen in en om Zeist allang ver geten. Destijds had Michels de pu re mazzel dat hij kon beschikken over Johan Cruijff, die een extra di mensie gaf aan het totaalvoetbal dat de generaal indertijd predikte, nu bezit hij in Ruud Gullit en Mar co van Basten twee spelers, met wie je internationaal voor de dag kunt komen. Bijna unaniem zien de kenners in Ruud Gullit de voetbalpersoon lijkheid die Oranje de weg naar de top kan wijzen. Dat beeld bevestig de hij gisteravond in het duel met de Poolse stuntelaars, die werden bedolven onder lachsalvo's en fluitconcerten. Niet alleen dank zij de twee doelpunten die Gullit scoorde, maar vooral door de ma nier waarop hij in dienst van het elftal speelde. Die eer wenste hij te delen met zijn ploeggenoten. „Als aanvoerder ben ik trots op dit Ne derlands elftal. Je proefde eigenlijk al tevoren dat het niet fout kon gaan, zo geconcentreerd leefde ie dereen naar de wedstrijd toe. We hebben grandioos gespeeld, een foutloze partij", overdreef Gullit. „Dan mag je als aanvoerder toch trots zijn". Het deed hem vooral deugd, dat Michels lering heeft getrokken uit de zwakke thuisbeurten vorig na jaar tegen Griekenland en Polen. „Het verschil met toen en nu", hield hij de kwalificatieduels tegen het licht, „is de veranderde speel wijze. In die twee wedstrijden speelden we het Ajax-systeem met drie spitsen. Maar dat liep gewoon niet. Toen hebben we Michels voorgesteld dat de flankspelers wat meer vanuit het middenveld zouden opereren, zodat er meer ruimte zou komen voor Marco en mij". Die veranderde speelwijze pak te, evenals eerder tegen Hongarije (2-0), prima uit en resulteerde voor de derde keer op rij in een overwin ning in een uitwedstrijd voor het EK. „Er is gespeeld zoals de bedoe ling was", prees de bondsmanager het elftal. „Ze moesten spelen om te winnen, dus vanuit een gesloten verdediging. Dat er in de eerste helft ook nog goed gevoetbald werd, is aardig meegenomen. Na de rust hebben we de zaak bewust geconsolideerd. In Nederland ma ken we daar een probleem van, maar als je internationaal mee wilt tellen, kom je er niet onderuit om op resultaat te spelen. Goed voet bal kan dan nooit het uitgangspunt zijn". Dat ook beide tot de mogelijkhe den behoort, bewees Oranje in de eerste drie kwartier. „Als je zo'n start hebt", gniffelde Arnold Mü- hren, „kun je niet meer kapot. We hebben aanvallend en geconcen treerd gevoetbald, zonder daarbij risico's te nemen". Hoe waardevol de Volendammer voor het Neder lands elftal is, onderstreepte hij nog eens. In Zabrze groeide hij uit tot de grote architect en controleur aan de linkerkant, die in deze vorm onmisbaar is voor Oranje. Toch heeft het maar een haar gescheeld, of hij zou gisteravond thuis voor de buis hebben gezeten. Dat zit hem nog steeds dwars. „Als ik zelf de te lefoon niet had gepakt, „had ik hier nu niet gezeten. Ik snap nog steeds waar die berichten over mijn con ditie vandaan komen. In Neder land moeten ze gedacht hebben dat ik half dood was, maar ik ben echt zo fit als een hoentje. Ik zit iets on der mijn gewicht, maar dat is toch geen reden om niet in het Neder lands elftal te spelen". Als geen ander was Mühren zielsblij met de onverwachte wen ding in groep 5. „Het is maar goed, dat we in Griekenland niet meer een of twee punten hoeven te ha- Stand groep 5 Nederland 6 4 2 0 10 8-1 Griekenland 7 4 1 2 9 12-10 Hongarije 7 3 0 4 6 12-11 Polen 7 2 2 3 6 8-11 Cyprus 5 0 14 1 3-10 De resterende wedstrijden in groep 5 zijn: 28/10 Nederland - Cyprus, 11/11 Cyprus - Polen, 2/12 Honga rije - Cyprus, 16/12 Griekenland - Nederland. DONDERDAG 10.23-11.55 Did 1: ARD-Sport extra. 16.40-17.30 BBC 2: Golf: Sunt- 1 ory World Matchplay (dag 1). 18.50-19.20 BBC 2: Starshot: wedstrijd geweerschieten tus sen bekende sporters en andere beroemdheden. 22.30-23,35 SCH: Super Sport: La Manga Trophy. 23.00-24.00 SKY: Spaans com petitievoetbal. 23.10-00.05 BBC 2: Golf: Sunt- ory World Matchplay. VRIJDAG 14.15-17.30 BBC 2: Sport on Fri day. Met golf: Suntory World Matchplay. MILAAN (SID/Rtr) - De Italiaan se voetbalbond heeft landskam pioen Napoli twee extra punten toegekend, waardoor de club van Maradona nu in de serie A de eer ste plaats bezet met tien punten uit vijf wedstrijden. Op 27 sep tember verloor Napoli in Pisa met 0-1 van de promovendus. Tijdens dat duel werd de Napoli- taanse verdediger Alessandro „Met Rijkaard en Wouters er weer bij", zegt Willy van de Kerkhof, „beschikt Michels straks over een groep van twintig spelers, die ver schrikkelijk sterk is". „Nederland hoort op de EK thuis", meent voor malig assistent-bondscoach Dick Advocaat. En enigszins nuchtere woorden van Willem van Hane- gèm: „Het werd tijd". Pijn „Het deed wel even pijn om de wedstrijd via de televisie te vol gen", geeft Dick Advocaat, enkele maanden geleden nog assistent- bondscoach van Rinus Michels, toe. „Maar ik wist waarvoor ik koos toen ik mijn handtekening onder het contract van Haarlem zette. Ik vertrok op het moment dat de weg len. Want in dat geval ga je bij de duivel te biecht". De pas 13-voudi- ge internationaal wil er volgend jaar in West-Duitsland dolgraag bij zijn. „Een mooiere afsluiting van mijn interlandloopbaan kan ik mij niet voorstellen". „Met dit elftal", blikte Marco van Basten in de na bije toekomst, „is meer eer te beha len. Elke keer komen we een ni veau hoger. Daarom moeten we naar West-Duitsland om te preste ren, niet alleen om deel te nemen. De Europese top is voor deze ploeg echter nog net iets te hoog. We zijn nog niet zover als Spanje of Italië.". Het Europees kampioenschap is ook eerder een tussenstation dan de eindbestemming van Oranje. Met slechts drie dertigers in het elf tal (Mühren, Spelbos en Van Breu- kelen) heeft de ploeg voldoende jeugd en kwaliteit om het vizier te richten op de wk van 1990 in Italië. De achilleshiel van Oranje blijft echter Arnold Mühren, met 36 jaar de veruit oudste international. Zijn evenknie is in geen velden of we gen te bekennen. Voor Michels' op volger Thijs Libregts is het daarom te hopen, dat zich snel een oplos sing aandient, zoals Van Aerle gis teren voor de geblesseerde Wou ters. Voor de rest kent Oranje nau welijks problemen en zou het in Polen zelfs een hele puzzel zijn ge weest om Rijkaard in te passen in een ploeg zonder uitgesproken zwakke plekken. Waar het Nederlands elftal in voorgaande jaren drie keer faalde op beslissende momenten, slaagde Oranje in deze kwalificatiecyclys cum laude met slechts een tegen treffer in zes wedstrijden. „Als ze er in Rotterdam nu voor zorgen", re kent Ruud Gullit op de directie van het stadion Feyenoord, „dat ze die grasmat een beetje in orde maken, zorgen wij wel voor de rest. Dan kan het over veertien dagen tegen Cyprus een leuk feest worden. En dat wordt tijd ook, want zoveel feestjes hebben ze de laatste jaren daar niet kunnen vieren". De com merciële jacht op Oranje kan dan officieel beginnen. Renica aan het hoofd getroffen door een muntstuk. Het kwam hem te staan op een diepe wond. De blessure bleek zo ernstig, dat Renica na rust niet meer op het veld terugkeerde. Ia de tweede helft maakte Pisa het winnende doelpunt, waartegen Napoli later protest aantekende. Dat had woensdag succes. Behalve de ne derlaag kreeg Pisa ook nog een boete van bijna 50.000 gulden. naar West-Duitsland open lag, nu is Oranje die weg ook echt ingesla gen. Terecht, zoals de ploeg met na me de eerste helft tegen Polen speelde, hoort het Nederlands elf tal aanwezig te zijn bij de EK. Po len dus duidelijk niet, die ploeg heeft in Rotterdam duidelijk boven zijn krachten gespeeld, een herha ling zat er niet in en dat is dus ge bleken. Ze hebben geen moment de kans gehad om in de wedstrijd te komen, een verdienste van het gedegen Nederlandse spel, dat als collectief heeft overwonnen, met Gullit als absolute afmaker". De nederlaag van Griekenland tegen Hongarije viel te verwach ten, volgens Advocaat. „Het is nu eenmaal bekend van de Grieken dat wanneer ze moeten presteren, ze niet thuis geven. Ze kunnen de weelde niet aan van het favoriet zijn. Die 3-0 tegen Hongarije is daar weer eens het bewijs van. Het Ne derlands elftal is er in ieder geval mee geholpen". Tussenstation PSV'er Willy vail de Kerkhof (36) verwacht „een enorme opleving" voor het Nederlandse voetbal. „Mits de goede prestaties natuur lijk doorgezet worden. Maar daar heb ik alle vertrouwen in. Als je Rijkaard èn Wouters er ook nog bij telt, heeft Michels een groep van zo'n twintig spelers die verschrik kelijk sterk is". „Het EK in West-Duitsland moet Oranje zien als een tussenstation voor het WK twee jaar later in Ita lië. Al wil ik daar niet mee zeggen dat ze in Duitsland geen kans heb ben. Nederland kan met dit materi aal bij de laatste vier van Europa komen. Vooral omdat Duitsland dichtbij ligt. Er zullen daardoor veel Nederlandse supporters bij de wedstrijden van Oranje op de tri bunes zitten. En het is best moge lijk dat je dan weer het effect van '74 krijgt". Hoop Ook volgens Feyenoord-trainer Rinus Israel gloort er hoop voor Oranje aan de horizon. „Ik vond Nederland in de eerste helft erg goed spelen tegen Polen. En als dat gebeurt in een uitwedstrijd, dan heb je uiteraard niets te klagen", al dus de oefenmeester. Nu Oranje bijna zeker is van plaatsing telt Nederland interna tionaal weer mee. „Ik denk dat de ze ploeg geen gek figuur slaat bij het EK. Tegen Polen speelde Van Basten nog onder zijn kunnen. Als hij in vorm is, zit er helemaal mu ziek in". Ben Wijnstekers zag Oranje, evenals zijn trainer, „prima spe len". „Met een volle Kuip straks kan er niets meer misgaan tegen Cyprus. Een goede zaak voor het Nederlandse voetbal". De verdediger van Feyenoord speelde ruim een jaar geleden zijn laatste interland. De hoop op een uitverkiezing heeft Wijnstekers in middels uit zijn hoofd gezet. „Het gaat toch goed met Oranje? Nee, ik denk dat ze mij niet meer nodig hebben. Voor mij is het veel be langrijker dat ik goed speel bij Feyenoord. Als dat lukt zie ik van zelf wel of dat een selectie oplevert. Maar voorlopig denk ik daar niet Het werd tijd Wim van Hanegem vindt het een prima zaak dat het Nederlands elf tal er bij het volgende Europees kampioenschap vrijwel zeker weer bij is. „Het werd tijd en ik vind dat we er horen. De manier waarop in de eerste helft tegen Polen werd gespeeld, sprak me wel aan. Afge zien van twee scrimmages heeft de ploeg geen kans weggeven omdat achterhoede en middenveld goed op elkaar aansloten. Vanaf het be gin had de ploeg een sterke uitstra ling waardoor de Polen zelfs niet in hun kansen durfden te geloven. Wanneer je zo'n middelmatige te genstander even in de waan laat dat ze een kans hebben, groeien ze meteen in de wedstrijd. Het is de verdienste van dit Nederlands elf tal de tegenstander vanaf de aftrap ontmoedigd te hebben. Ik zie daar om ook mogelijkheden bij het Eu ropees kampioenschap: dit team kan koel en professioneel voetbal len, die sterke punten moeten nog verder uitgebouwd worden via oe fenwedstrijden". Verbazing Wim Jansen heeft gisteravond met stijgende verbazing naar de verrichtingen van het Poolse natio nale elftal zitten kijken. „Dit team", aldus de 65-voudige ex-in ternational, „was gewoon te zwak voor Oranje. Er zat geen enkele lijn, geen enkele overtuiging in het spel. Ik vraag me dan ook af waar die Poolse coach mee bezig is. Op dit niveau gaat het erom resultaten te halen, en dan maakt het niet uit waar je je spelers vandaan moet ha len. Toen ik hoorde dat mensen als Boniek en Okonski niet opgeroe pen waren, dacht ik nog even dat er wel voldoende kwaliteit over zou zijn in eigen land, maar na van avond kan ik me de kritiek op de bondscoach wel voorstellen". DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van het Nederlands Olympisch Co mité (NOC) heeft gisteren de eerste sportmensen aangewezen voor de Olympische Zomerspelen van 1988 in Seoul. Het betreft zes individu ele sporters, onder wie de Hazerswoudse tafeltenisster Bettine Vriese koop en verder de hockeyploegen van de vrouwen, die hun titel verde digen en bovendien Europees - en wereldkampioen zijn, en de man nen, die in augustus in Moskou het Europees kampioenschap prolon geerden. Aangewezen zijn: Boksen: Arnold Vanderlijde, Europees kampi oen zwaargewicht;. Schoonspringen: Daphne Jongejans, Europees kampioene 3 meter plank; Tafeltennis: Bettine Vriesekoop; Atletiek: Elly van Hulst, zesde op het WK op de 3.000 meter; Kanovaren: Annemiek Derckx en Annemarie Cox, tweede op het WK in de K2 500 meter vrouwen; Hockey: de vrouwen- en de mannen-ploeg. ADVERTENTIE KATWIJK LEFFERTS SCHOENEN BV VOORSTRAAT 17 LEIDEN SCHOENWINKEL "BRABANT" N00RDEINDE 42 LEIDEN VAN DALEN SCHOENEN D0NKERSTEEG 21 LEIDEN TRENDY VAN DALEN SCHOENEN HAARLEMMERSTRAAT 128 LISSE VAN ZELST SCHOENEN BV KANAALSTRAAT 28 N00RDWIJKERH0UT SCHOUTEN SCHOENEN DORPSSTRAAT 13 0EGSTGEEST VAN ALPHEN'S SCHOENEN DE KEMPENAERSTRAAT 32 F LEVEN. LEES JE IN PROMENADE MAGAZINE VERKRIJGBAAR BIJ DE R Napoli krijgt de punten cadeau

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19