'Ruilverkaveling om handelspositie te behouden' Stichting Zorg Ter Aar eist zelfstandigheid 'Winst nutsbedrijf naar verbruikers' Vandalisme in Leimuiden wordt ernstig probleem Halve ton Rijnsburgse mavo voor Jamaica PAGINA 18 W III 'DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 TER AAR - De stichting Zorg in Ter Aar, die zich de afgelopen vier jaar in deze gemeente bezighoudt met maatschappelijk werk en de gezondheidszorg, heeft een diep gaand conflict met burgemeester P. Verhoef over het behoud van haar zelfstandigheid. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad spreekt de stichting haar verontrusting uit over het be leid dat met name burgemeester Verhoef voorstaat. Hem staat een nauwe samenwerking voor ogen tussen de stichting Zorg en de stichting maatschappelijke dienst verlening Aar- en Veenstreek. De Ter Aarse stichting is fel gekant te gen het opgeven van haar zelfstan digheid. Burgemeester Verhoef voor leugenaar uitgemaakt In 1983 scheidde de Stichting Zorg zich af van Aar- en Veen- streek. De gemeente Ter Aar dacht dat een deel van de rijkssubsidie van Aar- en Veenstreek ten goede zou komen aan de plaatselijke stichting. Een procedure tot voor de Raad van State, aangezwengeld door Aar- en Veenstreek, maakte duidelijk dat dat niet het geval was. Burgemeester Verhoef heeft na de negatieve uitspraak van de voorzitter van de Raad van State getracht een regeling te scheppen, waardoor de stichting Zorg alsnog subsidie kan krijgen. Dat blijkt al leen mogelijk bij een hernieuwde, vergaande samenwerking met Aar- en Veenstreek. Daarover zijn diver se besprekingen gevoerd. Toen echter bleek dat de me ningsverschillen tussen beide stichtingen dermate groot waren, deed burgemeester Verhoef eind september zelf een voorstel tot sa menwerking. De toezeggingen die daarbij werden gedaan aan Aar- en Veenstreek leidden tot onenigheid binnen het college en uiteindelijk ook tot het vertrek van welzijns wethouder V. Bom. Zij was zelf voorzitter van de stichting Zorg totdat zij wethouder werd. "De belangrijkste reden van mijn voorstel is om die subsidie binnen te halen. Dat bedrag kan oplopen tot boven de honderddui zend gulden. Maar ik kan u zeggen dat er, in tegenstelling tot wat in de brief van de stichting Zorg staat, nog geen definitieve beslissing over samenwerking met de stich ting Aar- en Veenstreek is geno men". aldus Verhoef tijdens een in gelaste raadsvergadering deze week. Born Jpestreedt de uitspraken en berekeningen van Verhoef. Uit overleg met een ambtenaar van het ministerie van WVC was haar ge bleken dat de Stichting Zorg in geen geval meer dan tienduizend gulden zou krijgen. "Voor dat be drag wilt u de Stichting Zorg dus verkopen", stelde zij. Verhoef op zijn beurt probeerde met een nieuwe uiteenzetting het ongelijk van Born aan te tonen Zijn woorden waren voor de huidi ge voorzitter van de Stichting Zorg, J. Born (echtgenoot van V. Born) aanleiding om woedend van de publieke tribune weg te lopen. "Wat een leugenaar. Hier wil ik he lemaal niets meer over horen", riep hij uit. Na dat incident zat de schrik er goed in bij de raadsleden. Zij na men voorlopig genoegen met de toezegging van Verhoef dat hij zo snel mogelijk opnieuw in overleg zal treden met de stichtingen. Boskoopse kwekerijen te smal en moeilijk bereikbaar BOSKOOP - Het sierteeltcentrum Boskoop moet een ruilverkaveling doorvoeren als het zijn goede handelspositie wil behouden. Dat valt af te leiden uit het rapport Herstructure ring Boomteeltcentrum,, dat een werkgroep van de Stichting Boomkwekerijbelangen Sierteeltcentrum (Stibos) heeft uitgebracht. Volgens de stichting kan Boskoop moeilijk om ruilverkaveling heen omdat er grote problemen zijn met de wegen, de waterhuishou ding, de grootte van de kwekerijen en ontoereikende nutsvoorzieningen. Vorige week sprak de Kring Boskoop van de Nederlandse Bond van Boomkwekers voor het eerst over de mogelijkheid van herstructurering. De bond boekte succes: de kwekers verklaarden zich akkoord met de voorbereiding van een ruilverkaveling. het waterschap terughoudend is wat het dempen van sloten betreft. Concurrentie P. van Vugt, landbouwkundig beleidsmedewerker van de dienst Ruimte en Groen van de provincie Zuid-Holland, stelde dat de inrich ting van Boskoop moet worden verbeterd. Van Vugt was zelf nauw betrokken bij het onderzoek naar de mogelijkheden het boomteelt centrum Boskoop, Hazerswoude, Reeuwijk en Waddinxveen te her structureren. Volgens Van Vugt, die de Bos koopse kwekers complimenteerde met de prestaties die zij leveren on danks de slechte infrastructuur, vond dat er juist nu aan ruilverka veling moet worden gedacht. "Het is nodig om de handelspositie te behouden. Ook is de nu econo misch gezien sterke basis gunstig om knelpunten aan te pakken. De Boskoopse bedrijfstak is gezond en sterk, een zwakkere bedrijfstak heeft het wat dit-betreft veel moei lijker". "Toekomstgericht handelen is ook noodzakelijk omdat er tal van nieuwe technische en economi sche ontwikkelingen zijn en omdat Boskoop in de toekomst steeds meer concurrentie ondervindt van andere boomteeltcentra". Van Vugt wees erop dat de overheid best bereid is veel te investeren in veelbelovende ruilverkavelings projecten. "En daar moet u gebruik van ma ken", riep hij de kwekers toe. Hij riep dit met succes, want de twee honderd aanwezigen gingen ak koord met de aanvraag van een voorbereidingsplan voor ruilver kaveling voor het gehele sierteelt- gebied Boskoop. Boskoops probleem is dat de stuk ken land, de percelen, waarop de boomkwekerijen zijn gevestigd, in veel gevallen te smal, te lang en soms ook te klein zijn. Bovendien is het moeilijk om van het ene stuk naar het andere te komen, terwijl de openbare weg moeilijk of soms niet te bereiken is. Werd er vroeger veel per boot en trein vervoerd, tegenwoordig is het voornamelijk een zaak van trans port over de weg. Het huidige we gennet van Boskoop is daarop niet berekend. Boomkwekerijproduk- ten zijn te zwaar en te breed voor vervoer over Boskoopse wegen. Het vergroten van bedrijven is verder alleen maar mogelijk op af stand, want grond van de buurman is nooit te koop. Die is zelf immers ook kweker. Verbeteringen zijn al leen maar mogelijk als er een ruil verkaveling komt. Boomkweker H. Smit: "Verkaveling heeft grote voordelen. Niet alleen voor de indi viduele kweker, maar voor het hele sierteeltcentrum". "Het ontstaan van het sierteelt- centrum Boskoop (dat ook delen van Hazerswoude, Reeuwijk en Waddinxveen omvat) is in belang rijke mate toe te schrijven aan de goede vervoersmogelijkheden die er vroeger waren", aldus Smit. "Er was een aansluiting op de vaarrou tes in ons land waardoor produk- ten in korte tijd vanuit Boskoop naar de zeehavens van Rotterdam konden worden gebracht" Later heeft Boskoop ingespeeld op het transport per trein. Als het dorp zijn voortrekkersfunctie op kwekersgebied wil houden, - Bos koop is goed voor zo'n 3000 ar beidsplaatsen en een productie van 200 miljoen gulden per jaar - dan is door Sjaak Blaazer het nodig om nu in te spelen op transport per auto. Hiervoor zijn voorzieningen nodig. Zonder ruil verkaveling verwacht ik niet dat deze kunnen worden getroffen", al dus de kweker. Bodëmsoort De werkgroep Stibos komt tot de conclusie dat er in Boskoop nodig 23 wegen met een totale lengte van 27 kilometer moeten worden gere construeerd. De kosten hiervan be dragen ongeveer 22 miljoen gul den. Naast reconstructie moeten ook nieuwe wegen worden aange legd. Hieraan hangt een prijskaart je van ongeveer 16 miljoen gulden. De werkgroep vindt verder dat de vaarrechten zoveel mogelijk moe ten verdwijnen. De inrichtingsproblemen van het boomteeltcentrum hangen nauw samen met de bodemsoort en het vele water dat in het gebied aanwezig is. Beide factoren zijn van wezenlijke betekenis voor de boomkwekerij, maar ironisch ge noeg vormen beide ook een duide lijke belemmering. Omdat de veen grond te slap is, kost de aanleg van wegen erg veel geld. De waterkwaliteit loopt op het moment terug doordat het water begint te verzilten. Dit is een pro bleem voor de toenemende pot- en containerteelt. De hoeveelheid wa ter levert geen moeilijkheden op. Ook een zorgelijk punt is de be hoefte aan slootdemping. Dit is vaak nodig om de bereikbaarheid van kwekerijen te vergroten, maar daardoor neemt het vermogen om water te lozen af. Vandaar ook dat LEIMUIDEN - Het vandalisme rondom basisschool De Schakel in Leimuiden heeft schrikbarende vormen aangenomen. Tijdens de commissievergadering algemeen bestuurlijke zaken beweerde CDA- voorman H. Kok dat omwonenden hun kinderen in de ouderslaapka mer nemen 'omdat nachtmerries de schaapjes wakker houden'. Rond het schoolgebouw houdt zich veelvuldig een groep jongeren op. Burgemeester M. Boelen erken de het probleem en zei het al enkele malen met de politie te hebben be sproken. Om de overlast tegen te gaan zijn in dat overleg drie moge lijkheden besproken. Op de eerste plaats het inhuren van een profes sionele kracht voor de opvang van jongeren. Een dure oplossing en bovendien twijfelt men aan het re sultaat. Frequenter surveilleren door de politie is een tweede moge lijkheid, maar door het personeels gebrek bij het korps lijkt dit on haalbaar. Derde mogelijke oplos sing is het plaatsen van een hek om De Schakel. "Hoe triest ook, lijkt me dat laatste het meest voor de hand liggende", aldus Boelen. Kok merkte op dat het schoolbe stuur inmiddels ook maatregelen heeft getroffen. Onder meer is een fietsenrek verwijderd. "Maar ook bij de gemeente ligt een taak. Bete re voorlichting kan leiden tot een scherpere sociale controle", aldus Kok, die tevens aandrong op een hardere aanpak door de politie. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Antillianen en Surinamers in Alphen kregen gisteravond in De Thermen de gelegenheid om te praten met verte genwoordigers van het arbeidsbureau, de gemeente en het onderwijs. Cen traal tijdens de discussie-avond stond de achterstandpositie van etnische minderheden op de arbeidsmarkt. Tijdens een geanimeerde discussie bleek een meerderheid het erover eens dat er nog steeds te vaak sprake is discriminatie van etnische minderheden, ongeacht de opleiding die ze hebben genoten. De toehoorders werden gewezen op de diverse mogelijk heden die er zijn om zelf iets te doen aan hun positie, met name door ge bruik te maken van projecten die de gemeente en het arbeidsbureau opzet ten. De avond werd georganiseerd door de Stichting Antillianen en Suri- Alphen (SASA). foto Will Dgkman) RIJNSBURG - De Christelijke Mavo Rijns burg is bezig met een zendingsproject waarbij geld ingezameld wordt voor de bouw van een waterwinningsinstallatie op het eiland Jamai ca. De leerlingen van de Mavo krijgen in het ka der van dit project tijdens de godsdienstlessen onderwijs over de Derde Wereld. Het zendings- geld moet worden opgebracht door een volgen de week te houden activiteiten avond en een sponsorloop. Verheij, leraar aan de Rijnsburg se Mavo, verwacht dat de totale opbrengst zón 50.000 gulden zal bedragen. In het dorpje Mispah op Jamaica wordt van het geld een watertank gebouwd. Het regenwa ter dat gedurende de regentijd op het dak van de dorpskerk valt, wordt opgevangen in de dakgoot en naar de tank geleid. Zo ontstaat een flinke watervoorraad die in droge tijclen kan worden gebruikt. Het Zeister zendingsgenoot schap zorgt ervoor dat het geld op Jamaica bij Unitas, een hulporganistie, terecht komt. Tijdens de godsdiensturen wordt sinds vier weken aan de hand van videobanden lesgege ven over de toestand in Jamaica, over de Derde Wereld en zending in het algemeen. Aan de les sen worden ook bijdragen geleverd door spre kers van het zendingsinstituut in Oegstgeest. Godsdienst is een vak waarbij de aandacht van leerlingen moeilijk te vangen is. Een pro ject als dit is voor de leraren een uitkomst. Ver- weij"We willen in lessen niet alleen praten over de bijbel. We willen graag iets doen, zoals nu. De leerlingen zijn tot nog toe enthousiast bezig. Ze vinden het geen probleem om volgende week vrijdag aan de sponsorloop mee te doen. Terwijl ze die dag, vanwege de herfstvakantie al om één uur vrij zijn'. Donderdagavond 15 oktober kunnen leerlin gen, ouders en belangstellenden tegen lage prijsjes in de Rijnsburgse school dammen en schaken. De avond begint om 19.30 uur. Er is ook een rad van avontuur aanwezig en in de gymnastiekzaal kan vrij geturnd worden. Voor de sponsorloop in Rijnsburg vrijdagmiddag, hebben de leerlingen zelf sponsors gezocht en het aantal te lopen kilometers bepaald. De week daarop wordt de balans opgemaakt en kan het Zeister zendings-genootschap het geld in ontvangst nemen. KATWIJK - De kans is groot dat de zogenaamde overwinst die de Katwijkse gemeentebedrijven het afgelopen jaar hébben gemaakt, alsnog wordt teruggegeven aan de inwoners van de kustplaats. Wet houder J. van der Plas zegde gister avond tijdens de behandeling van de gemeentebegroting toe dit voor stel van de CDA'er C.L. van Keste- ren op korte termijn in de raads commissie voor financien aan de orde te stellen. Het college van burgemeester en wethouders had aanvankelijk be sloten geen overwinst, de extra winst waarop niet vooraf in de be groting is gerekend, aan de burgers uit te betalen. De belangrijkste re den daarvoor was dat de Katwijkse gemeentebedrijven binnen één of twee jaar opgaan in een regionaal nutsbedrijf en voor de gemeente een belangrijke inkomstenbron ('een melkkoe', aldus Van Keste- ren) wegvalt. De schade die door de fusie van de nutsbedrijven in de re gio wordt geleden, schat Katwijk op jaarlijks een miljoen gulden. "We hebben gezocht naar moge lijkheden om dit 'gat' te dichten", zei wethouder Van der Plas, "en hebben ervoor gekozen om het jaarlijkse meevallertje niet meer aan de burgers uit te keren". Volgens het CDA-raadslid Van Kesteren onthoudt het college daarmee de inwoners echter een bedrag waar ze recht op hebben en worden eerdere afspraken met de gemeenteraad geschonden. "Er wordt hier vanavond onder meer gesproken over het zoveel moge lijk ontzien van de burgers en met name de groep met de laagste inko mens. Maar aan de andere kant wordt de mensen een bedrag van 15 tot 20 gulden onthouden waar ze gewoon recht op hebben", aldus Van Kesteren. Het raadslid stelde voor de over winst gewoon uit te keren en, als compensatie daarvoor binnen de gemeentebegroting, geen rente bij te schrijven op de omvangrijke re serves van de gemeentebedrijven. Het voorstel van Van Kesteren werd in principe door een meerder heid van de gemeenteraad ge steund, maar de partijen toonden zich bereid eerst binnen de raads commissie voor financiën over de ze zaak te discussiëren. "We moe ten dit niet overhaasten", aldus wethouder Van der Plas, "en eerst ook bekijken hoe de tarieven zich gaan ontwikkelen. Mochten we nog een gaatje vinden, dan kan de overwinst altijd worden terugbe taald bij de eindafrekening voor de levering voor gas, licht en water, die de inwoners in februari vol gend jaar in de bus krijgen". OMGEWAAID - Als gevolg van het noodweer is vannacht een boom in Leimuiden omgewaaid en precies op een auto terechtgeko men die in het naastgelegen woon wagenkamp stond geparkeerd. Er zaten geen mensen in het voertuig. De auto werd beschadigd. DONDERDAG 15 0KT. Hazerswoude wereldvoedsel-avond in het te- Burkina Faso, aanvang Combination met African-Indian and world fusion, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg dienstweigeren, 20.00 tot 21.30 uur. Troef, Stationsweg 32. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht films over het vakantie land Tunesié in de Kapelzaal van K&O Oude Vest, aanvang 20.15 Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij buurtvereniging De Buitengewo nen, aanvang 20.00 uur, Muzen- hof. Cor Gordijnsingel. VRUDAG 16 0KT. Alphen expositie Anneke Ti bij Kunstuitleen, Sint Jorisstraat 4, tot 6/11 Lelden volksdansinstuif voor ouderen, 14.00 uur; bingo. 20.00 uur in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. bingo-avond bij wijkver. Mui- derslot, aanvang 20.00 uur in clib- huis Morskwartier. Lage Morsweg energie', door Aalt Alten in Cen trum Ex '85, Koppenhinksteeg, aanvang 20.00 uur. internationaal concours hippi- que, Indoor Leiden in de Groen- oordhallen, 9 00 tot 24.00 uur. film: The Mission' van Roland Joffé, 21.15 uur. LVC, Breestraat. theaterstuk The Family', Mi crotheater Imperium, aanvanq 20.30 uur. 'De lente is onnozel' door De Omweg, Lak-theater, Cleve- ringaplaats. aanvang 20.30 uur. 'Brasil Tropical', aanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg Leiderdorp openingsfeest volksdansinstuif met levende muziek en volks dansgroep, aanvang 20.15 uur, Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Usse nationale Bloembollenmarkt, CNB-Hai. Grachtweg, 19.00 tot 21.00 uur, Voorschoten optreden solo-entertainer Hans Liberg, Cultureel Centrum, Marij- kelaan, aanvang 20.30 uur. ZATERDAG 17 0KT. Alphen optreden van Kees Ouwejan en Makkers in Hooftstraat-folkclub, Hooftstraat 210, vanaf 20.30 uur. postzegelruilbeurs in gebouw Nabij, van 10.00 tot 17.00 uur. Hazerswoude (Rijndijk) optreden Popgroep Ten Sharp' in Pleyn '68, aanavng 21.00 uur. Leiden rondleidingen in de Pieters kerk, aanvang 13.00 uur. klaverjasavond in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 2, aan vang 20.15 uur. manifestatie van Amnesty In ternational, 14.00 tot 16.00 uur in De Waag. concert door het Allan D. Smith Trio, Jazz zolder Hot House, De Waag, aanvang 21.30 uur. Gospelconcert door Silver- wind,. aanvang 20.00 uur, Stads gehoorzaal. optreden van 'Roosevelt Fran- kie'. café Marenpoort, ainvang 22.00 uur. internationaal concours hippi- Lciderdorp klaverjassen, sjoelen en schie- i bij buurtver. Zijlkwartie Usse nationale Bloembollenmarkt, CNB-Hal, Grachtweg. 9.00 tot 17.00 uur. Boskoop vanuit de lucht. Zowel linksboven als rechtsonder is goed te zien hoe lang en smal de stukken land van de Boskoopse kwekers zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18