LWG na de verkiezingen groter dan Links Leiden' Links Leiden wil opheldering over ontruiming Korte Mare Stöxen (Leiden weer gezellig) wil spijkers met koppen slaan Vrouwentelefoon Leiden zoekt vrijwilligsters Expositie kiezelstenen in Rijksmuseum geologie Lage Rijndijk dicht voor autoverkeer VLUCHTELINGENWERK (VVN) Leiden-Oegstgeest DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 LEIDEN LEIDEN - Het is al enige tijd stil rond 'Leiden Weer Gezellig' (LWG), de partij die bij de vorige verkiezingen furore maakte door uit het niets een raadszetel te be machtigen voor lijsttrekker Ber nard Stöxen. Van dè items van de partij - de kroegen langer open, hondepoep en Waal-palen de stad uit - is vooralsnog niets terecht gekomen. Ook ae lijsttrekker zelf kwam de afgelopen anderhalfjaar maar weinig voor het voetlicht. Bij de begrotingsbehandeling van vo rig jaar viel hij op door een speech onder het motto 'Het col lege is een legbatterij en Goe- koop de enige scharrelhaan'; hij hield een pleidooi voor behoud van het huisje van Goeie Mie, maar verder leek het er niet op dat er hard werd gewerkt aan de realisering van de punten uit het verkiezingsprogramma. Wat Stöxen betreft moet daar de komende tijd verandering in komen. Hij wil tijdens de komen de begrotingshandeling in no vember eens spijkers met kop pen slaan over de verplichte slui tingstijden van de kroegen. De Leidse cafébaas kondigt zelfs aan om met een concreet voor stel te komen. Het plan van Stö xen houdt in om de verplichte sluitingstijden op te heffen. In Utrecht is dit systeem al enige tijd geleden ingevoerd en dat Stöxen denkt dat het plan ook bij de politie in goede aarde zal vallen. "Het werk voor de politie wordt veel gelijkmatiger over de nacht verdeeld. Er onstaan geen pieken waarop het erg druk is en waaraan de politie de handen vol heeft", meent de Leidenaar. door Willem Spierdijk Steun De haalbaarheid van het plan is natuurlijk volstrekt afhanke lijk van de politieke steun die Stöxen voor zijn ideeën weet te verwerven. Het raadslid denkt dat dat wel goed zit. Volgens hem hebben de fractie-voorzit ters - met uitzondering van die van PvdA en Links Leiden - hun steun aan Stöxen toegezegd. Of de fractievoorzitters hun woord gestand doen is volgens het LWG-raadslid afhankelijk van het feit "of de partijen mij als eenling in de raad dit succes gun- Als de gemeenteraad het voor stel van Stöxen overneemt, moet het plan in elk geval niet in de vorm van een proef worden ge goten. "Leiden is zo langzamer hand een 'proeven-moe'. Ieder heet hangijzer wordt omsluierd door het een proef te noemen. Daar moeten we maar eens van af' zegt de eigenaar van café Sca- rabee. Het opheffen van de verplichte sluitingstijden zou het eerste succes zijn voor de partij, die door de meesten nog altijd niet serieus wordt genomen. Zelfs in de 'Wegwijzer voor Leiden 1988', de gemeentelijke informatiegids is Leiden Weer Gezellig onder het kopje 'politieke partijen' niet te vinden. Het stoort Stöxen nauwelijks. "Wij zijn ook geen politieke par tij. Wij zijn een gezond-verstand- partij. Dat blijkt wel uit mijn stemgedrag. Ik heb tegen de sloop van de 44 huizen aan de Morsweg gestemd. Hoe kan het college nou verkopen aan de ene kant tien miljoen te moeten be zuinigen en aan de andere kant zeven miljoen voor dat project uitgeven. Niemand zal mij kun nen aanwrijven niet te hebben meegedacht over de bezuinigin gen". Wethouders Ook het feit dat het Leidse col lege van B en W zeven wethou ders telt is LWG een doorn in het oog. "Ex-wethouder Cees Waal heeft nu als burgemeester van Deventer maar vijf wethouders. De kwaliteiten van onze best be taalde ambtenaar, onze Cees Goekoop, worden niet goed ge bruikt. We moeten zuinig op die man zijn, hij doet erg veel goed voor de stad". De kritiek van Stoxen ncni zich vooral op het socialistische gedeelte van de gemeenteraad. Het LWG-raadslid behoort ook bepaald niet tot de fanclub van PSP-wethouder De la Mar. "Het raadslid Cor Vergeer van de So cialistische Partij staat heel wat dichter bij z'n kiezers dan De la Mar, die zo langzamerhand tot de gegoede burgerij gaat behoren". Tevens is het standpunt van Links Leiden - die in een evalua tie van anderhalf jaar lidmaat schap van het college Leiden Weer Gezellig bij de rechtse par tijen indeelde - aanleiding voor een tirade aan het adres van klein links. "Links Leiden lijkt op een muisje met afgezaagde tandjes dat tegen de olifant gromt 'wat stampen we lekker'. Volgens Stöxen is de stellingna- me van Links Leiden ingegeven door angst. "Ons doel is om de volgende verkiezingen groter te zijn dan Links Leiden. Ik denk dat men er dan ook niet om heen kan ons bij de collegevorming te betrekken". Hoewel nog maar afgewacht moet worden of Leiden Weer Ge zellig één van de punten uit het verkiezingsprogramma reali seert. kan Stöxen niet worden verweten gebrek aan ideeën te hebben. "Een van de belangrijk ste voordelen van het raadslid maatschap is dat er beter naar je plannen wordt geluisterd. Ik denk ook dat het mijn belang rijkste taak is om met ideeën te komen die de stad leefbaarder maken, er voor te zorgen dat er meer bij wordt stilgestaan dat in de stad wordt geleefd". De meest recente ideeën van Stöxen betreffen jubilea die vol gens LWG een feestelijke her denking verdienen. Het feit dat het volgend jaar 250 jaar geleden is dat Boerhaave overleed, ver dient volgens het raadslid de no dige aandacht. Ook denkt Stö xen dat de toekenning van de Nobelprijs aan Kamerlingh On nes - volgend jaar is dat 75 jaar geleden - door het college van B en W moet worden herdacht. "Kamerlingh Onnes kreeg de prijs voor zijn onderzoek naar het absolute nulpunt. Omdat de onderlinge verhoudingen in het college regelmatig tot het absolu te nulpunt dalen, moeten burge meester en wethouders aan dit heuglijke feit maar eens aan dacht besteden". LEIDEN - Het Links Leiden- raadslid Van Lint heeft burge meester Goekoop gevraagd ophel dering te verschaffen over de gang van zaken rond de ontruiming en sloopwerkzaamheden van het pand Korte Mare 24. Volgens van Lint is de indruk bntstaan dat de ei genaar en aannemer de gelegen heid- is geboden eigen rechter te spelen en is er mogelijk gehandeld in strijd met een beslissing van de burgemeester. Aanvankelijk heeft de politie, na gewaarschuwd te zijn door de be de sloopwerkzaamheden het pand doen stoppen. Later LEIDEN - De vrouwentelefoon zoekt vrijwilligsters die de huidige team kunnen versterken. Het team zet zich in voor vrouwen in Leiden en omgeving die hun hart willen uitstorten over seksuele mishande ling. De lijn is open voor alle vrou wen die te maken hebben gehad met ongewenste intimiteiten, ver krachting, aanranding, seksuele kindermishandeling of seksueel geweld binnen het huwelijk. De vrouwentelefoon verwijst de betreffende persoon door naar hulpverlenende instanties. Vrijwil ligers die zich willen aanmelden moeten twee keer per jaar bij de vergadering aanwezig zijn en drie keer in de maand dienst draaien. Er wordt deelneming van hen ver wacht aan de trainingen en aan ten minste één werkgroep^ Minstens één jaar dienen de nieuwe vrjwilli- gers hun medewerking te verlenen, waaraan een inwerkperiode van twee maanden is gebonden. Voor meer informatie of aanmelding kunnen geïnteresseerden zich wenden tot de vrouwentelefoon: 071-126844. kregen de slopers, volgens de le zing van de ex-bewoners, onder het toeziend oog van de politie toch de gelegenheid de ramen te verwijde ren omdat zij over een ontrui mingsbevel beschikten. Volgens het raadslid is dat in strijd met de beslissing van de burgemeester dat hangende het beroep geen politie- assistentie zou worden verleend. Van Lint zegt voorts getuige te zijn geweest van de aangifte van huisvredebreuk, door de ex-bewo ners, en geconstateerd te hebben dat "de bijzonder rustig optreden de bewoners buitengewoon on heus door de recherche zijn beje gend. Een heel verschil", volgens het raadslid, "met de wijze waarop andere mensen die aangifte wilden doen werden behandeld". Een en ander roept bij Van Lint de nodige vragen op met betrekking tot de re gels bij het doen van aangifte. Het Links Leiden-raadslid wil onder meer van de burgemeester weten waarom niet ter plekke pro ces verbaal tegen de slopers is op gemaakt en welke instructies de in het pand optredende agenten wa ren meegegeven. Ook vraagt het raadslid naar een verklaring voor het negeren door de politie van de beslissing van de burgemeester. Het ontruimde kraakpand LEIDEN - In het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse kerkgracht is van 30 oktober tot en met 10 april de tentoonstelling 'Van kiezelsteen tot edelsteen' ingericht. De ten toonstelling vertelt het verhaal van de kiezelsteen: van grote door glet sjers en landijs meegenomen brok stukken tot zeer fijn grind dat lang zaam stromende rivieren meesle pen. Een aantal van deze stenen wordt tot de sier- of edelstenen ge rekend. Mineraal kwarts zijn in alle vor men en kleuren te bezichtigen, zo als doorzichtige kwarts of bergkris tal. Niet alleen de natuurlijke vorm is te aanschouwen, maar ook enke le resultaten na bewerking. De Stichting Goed Handwerk heeft haar jaarlijkse wedstrijd namelijk de naam Natuursteen gegeven en de tentoonstelling bestaat voor een deel uit de inzendingen. Voorts zijn andere edelstenen, onder meer afkomstig uit Sri Lanka, te bezichtigen, zoals de groene malachiet en de toermalijn. Een deel van de expositie is gewijd aan edelstenen die in de bijbel wor den genoemd. De stenen zelf kun nen worden bewerkt, zoals aan de gesneden stenen in een vitrine te zien is. Enkele van deze stenen la ten bijbelse voorstellingen zien. Belangstellenden kunnen maan dag tot en met vrijdag van 10 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur terecht. Op zaterdagen en feestdagen is het museum geslo ten. LEIDEN - Het gedeelte van de La ge Rijndijk tussen de Suma- trastraat en de Spanjaardsbrug is in de week van 26 oktober voor au toverkeer afgesloten in verband met rioleringswerkzaamheden ten behoeve van het voormalige Boot- terrein. Fietsers en voetgangers kunnen wel van de Lage Rijndijk gebruik blijven maken. Omwonen den zullen het even zonder hun ge bruikelijke parkeerplaatsen moe ten stellen, terwijl ze gedurende de werkzaamheden het huisvuil op de hoek van de straat moeten zetten daar ook de vuilnisauto dat gedeel te van de Lage Rijndijk niet kan be reiken. LEIDEN - Geboren: Ruben Rewien, zv. R. Kalijan en S.A. Thakoerdien; Fatma, dv. Y. Ta§an en S. Ta§an; Mattheus Ber- nardus, zv. B.A.G. Kleikamp en E.M.C.J. Rethans; Sabrina, dv. A. Bronsgeest en C. Duijverman; Maurits Fabian, zv. H.W. Schelvis en P. Triest; Erwin. zv. H. de Ridder en J. van der Niet; Liselotte Wilhelmina Jacoba, dv. W.C. van Kesteren en C.J.M. de Zwart; Robbert Franciscus Paulus, zv. F.S.A.N. van Noort en N.C.M. Pieterse; Lmda Harriette Maria. dv. C. Westerbeek en H.B.M. Verdegaal; Niesje Cornelia, dv. W. de Mol en N.C. van Leeuwen; Pim Cornelis Adriaan. zv. P.W. Akkerman en J.H.J, van den Berg; Tibo Ferdinand, zv. R.F.M. Bouter en B.M. ter Beek; Christof Lodewijk, zv. R.F.M. Bouter en B.M. ter Beek; Henk, zv. J. van Duijven- bode en G. Haasnoot; Bob, zv. J.H.M. van Schie en M.M. Borst, Heieen Ger- trudis Maria, dv. C.W.A.M. van Haaien en M.C.G. Kusters; Annelyn Louise, dv. A.P. Aldenkamp en E. Doeve; Leonie Marina, dv. C. van der Plas en P.C. van Prooijen; Laura Charlotte Christina, dv. J.J.C.A.M. Nijhuis en J.A.M. Freriks; Mark Robert, zv. J. Miedema en S. de Raaf; Raymond Martijn. zv. C.M. van Staveren en A.M.L. Klein; Cindy Desi- ree, dv. C.M. van Staveren en A.M.L. Klein; Niels, zv. R.T.F. van Scheppin gen en W.A. van Vliet; Edwin, zv. T. de Jong en C.A.P.M. van Mierlo; Ronny Abraham Johannes, zv. I. Siera en M.J.C. Brouwer; Alev, dv. M. Kirag en E. Kirag; Renate, dv. J. Ouwehand en I. van Beelen; Elsemieke Stephanie, dv. E.J. Daalder en S.W.E. de Ruiter; Jaco ba Adriana Jannetje, dv. J.J. van Eg- mond en J. Heemskerk; Amanda, dv. C. Haasnoot en M. van der Plas; Pim Pe trus Maria, zv. C.H.M. Bouwmeester en M.J. Ganzevles; Fadime, dv. M. Basar en S. Basar; Saloua, dv. M. Kerrat en H. Jouhari; Cecilia Elisabeth, dv. E.J.M. Kuipers en J.P.S. Bouten; Adrianus An- tonius, zv. A.C.M. Engel en J.M.P.T. de Ridder; Erik Johan Nicholas, zv. F.J.A. Geiger en B.E.C.M. Brink; Sanne, dv. L.H.J. Boes en F.M. van Lienden; Em- 'Barek, zv. L. Karim en F El Khomsi; Marvin, zv. P. Sloos en M.C. Neute boom; Alexandra Dorothea, dv. S.K. Schuur en G.M Visscher; Lisa, dv. H M. van Hulst en S.G. Donker: Kevin, zv. T. van der Heijden en J.N.I. Kwestro; Bianca. dv. B. Koemans en A. de Best; MeUe Mels, zv. R. van der Wildt en J H.M. van der Valk; Josephus Johan nes Willem, zv. M.A.J. Berböe en M.L. de Vogel; Sabine, dv. M.H.M. de Roos; Sevtap, dv. M. Guner en K. Güner; Jean-Paul, zv. J.J. Verlint en P.C. Bek- kerin; Naweed Murad. zv. M.I. Sheikh en B.R. Karimbeg; Jeffrey, zv. J.W. Ruigrok en E.J. Mulder; Brian, zv. R. Matters en J. Bekooy; Ho Yip Wilson, zv. S.F. Lee en Y.M. Tam; Ciro Stefano Giuseppe, zv. G. Borriello en M. Santa- gati; Mark, z.v. R.P. van der Heijden en M.J. Tukker; Jeroen, zv. R.P. van der Heijden en M.J. Tukkpr Roland Bastiaan Martinus zv. H.J. van Donge en I. Sjerp, Charlie Céleste dv. G.A. van Velzen en A.H. van Maurik, Sammie dv. R. Quist en M.A.G. Bakker. Willemijn dv. A. Kwerreveld en A.F. Weideman, Arie- Jan zv. A. Havenaar en A. van der Plas, Saida dv. B. Ait-El Houssi en I. Arjdal. Ezau zv. R.P. Souhoka en D.A.C. Pikaar, Hermine Christine dv. S.A. Sampoux en A.M.M. Bohler, Cynthia Christina Jo hanna dv. P. Kralt en M. van Klaveren, Wilhelmus Theodorus Nicolaas zv. N.C. Vlasveld en A.M.C. de Klerk, Mariska dv. P.A.M. Zuidhoek en J. de Haan, Ekraam dv. A. El Atmani en M. Bais, Marco zv. J. Schaap en C.L. van Beelen, Kim Marleen dv. H.A.P. van Polanen en P.E. Tesselhoff. Melina Nadia dv. E.E. van Schie, Rosalisa Margaretha Christi ne dv. E.M. Boekkooi en M.E. de Goede, Marianne dv. A.G.T. Beglinger en J.E. van der Klaauw, Dirkje Neeltje Johanna dv. A. Masmeijer en H. Tjebbes, Anasta- sia Natascha dv. C. Heemskerk en P. Houtman. Aart Hendrik Hayo zv. H.M. Koese en J.M.T. van der Bijl, Sanne Floortje dv. E. Baart en A.J.P. de Haas. Ruth dv. P. Barnhoorn en L. van der Bent, Lennart zv. B.L.W. den Eisen en M.H. van der Deijl, Dirk Amerik zv. D. A, Maagdelijn en L.A.M. Bavelaar, Eric Johan zv, B.C.M.L. van der Kraan A.M.J. van der Drift, Dennis Maurice zv. R.M. Imthorn en C.L. Jonker, Kevin Jan-Paul zv. P. Hofman en J.H. van der Spek, Hendrik zv. A. Rijsbergen t mina Maria dv. H.J.J. van der Poel M.A.R. Burghouwt, Cornelia Maria dv. M.C. Bergman en G.J.M. Hogervorst, Maikel Davy zv. M. Springer. Elise dv. P.A.M. van Schie en Y. Beekman, Mi- chèle dv. J.J.W. Seijen ten Hoorn en M.C.M. van Eeden, Floris zv. H.L. van der Boon en J.A.J. de Koning, Michel David zv. J.C.D. van der Kroft en C.J.M. Koppers, Merryn Jeroen zv. J R. Cas- tens en S.A. Kuperus, Sabrina dv. F.PM. Walter en M.I. van der Zeeuw,- Valentijn zv. C.A. de Leeuw en A.H. Rosbergen, Patricia dv. A.C.W. Zonne veld en S. van der Hoeven, Sven Willem Gijsbert zv. G. Bergman en G. Haasbroek, Chantal Maria dv. C. Obres- ki en S.V. van Tongeren. René zv. P.C Potters en J.A. Ouwehand, Valérie Ni cole dv. S.F. Colin en P. van Leeuwen, Melissa dv. N. Nagtegaal en M. van Westbroek. Cornelia Derkje Miranda dv. J.P. Mink en M. Brouwer, Dianne dv. P.H.M. Verschoore en L. Kramer, Liset dv. P.H.M. Verschoore en L. Kramer, Petrus Nicolaas zv. N.C, van Dam en H.R.M.M. Straathof, Lianne dv. J.L. Grimberg en J. Mulder, Rachid zv. A. El Yaichi en F. El Haddad, Timothy Sebas- E.J.G. Ruhe en E.C.G. Ooije- ir, Valentijn Vincent zv. C.A. Meeu- wis en L. Brante, Florens Pepijn zv. C.A. Meeuwis en L. Brante, Arnoud Antony zv. C.A. van Herpen en A. Schoordijk, Nathalie Ingrid dv. T.M.G.M.G. Dewan- dre en F.M. J.H. Vanpée, Joris zv. J.J.M. van Alphen en F. Galis. Nina, dv. D.H. Ha- zenoot en D.J. de Jong; Amerik, zv. M. van Duijvenbode en C.K. Ouwehand; Mark, zv. H.L.C. van der Marei en J.W. van Schie; Nina, dv. G.H.F.J. Hooger- vorst en W. Kattenberg; Patricia, dv. L.S.F. Dros en G.S.S. de Kleijn; Amy, dv. P. Stokkel en Y.C. van Goozen; Rob. zv. A. Braam en C.W.M. Koelwijn; Rick Alexander, zv. H.A. van der Vlugt en B.J.H.M. van Kimmenaede; Arnold, zv. P. Bauw en P.G. van Duijn; Theodorus Petrus Johannes, zv..P.C.M. Spaan en A.W.M. Kleijhorst; Petronella, dv. L. Ha- zenoot en P. Ros; Jeanette, dv. S.J. Lok- as en T. Jensen; Shirley, dv. E.C.J.M. Baak en J. de Vries; Hanife, dv. C. Ka- rata§ en S. Karata§; Felix Wouter, zv. L.G. Kienjet en J.M.L. van den Hout; Markus Cornelus, zv. M.P.J. van der Laaken en C.M. Broekhof; Roel Ludo- vicus Nicolaas, zv. R.C.N. Nooijens en S.M. Overdijk; Gijs, zv. T.A.J. Lamboo en A.W.M. Swinkels; Niels, zv. W. Kui ters en C.M. Boer; Dorien Gerarda Hele na, dv. M.G. Sellmeijer en S.J.L.M. Fau- ser; Johannes Robertus Paulus, zv. J.N.M. Heijer en H.C.E. Joshua; Timber, zv. H.P. Kerkvliet en J.E.F. van der Steen; Julie Frederique, dv. J.W. Tromp en E.G.M. Klaren; Maarten Laurens, zv. W.M. Bosch en G. Bellaart; Caspar Bent, zv. R.C. Stuyling de Lange en J.E. Stolp; Ton, zv. T.G.A. Mul en A. Blikman; Marc, zv. J. van der Zwart en M. Paap; Nicole Sanne, dv. N.J.F. van Beugen en I. de Paauw; Shirley Samantha, dv. R.C. Heins en A.P.G. Stotijn; Melissa, dv. L.M. Noort en E.M. Bergman; Kelly, dv. M. van Harskamp en H.H. Spring in 't Veld; Rutger Jan Cornelis, zv. R.M. van den Berg en M.J. Meerburg; Anneleen Jacinda, dv. P. de Vreugd en M. Zwaan; Ria Maria, dv. W.J. de Boer en M. van der Kraan; Olaf, zv. J.A.H. Kluivers en M.J. Versteeg. Overleden: E.J. van den Berg, geb. 13-6-1927, man; P.M. Sjardijn, geb. 1-12- 1918, man; P. Kromhout, geb. 5-5-1920, man; J.C. van Klaveren, geb. 7-5-1916, vrl. echtg. van T G. Buis; A.H. Hagen- stein, geb. 22-11-1934, vrl. echtg. van J.J. Commijs; C.C. van de Velde, geb. 13-11- 1923, man; G. Kalshoven, geb. 14-10- 1914, man; T. Hoogkamer, geb. 25-10- 1900, man; J.P. Blom, geb. 18-4-1902, vrl. geh. gew. met J. Christiaanse; C. Kralt, geb. 25-7-1936, man; C. de Ronde, geb. 8-6-1930, man; W. Mühlen. geb. 21-12- 1920, man; L.A.V. van Kerkhoff, geb. 26- 3-1914, vrl. geh. gew. met J.J. van Kms; G.R.J. Jochems, geb. 15-4-1954, man: C. Strumpel, geb. 7-2-1913, man; I.W. Wol- fers, geb. 27-3-1893, vrl. geh. gew. met P.F. Pelgrim; D.J. Derksen, geb. 7-2- 1921, man; W. Barendse, geb. 18-12-1902, man; F. Kamma, geb. 16-2-1906, man; H.G. Buijn, geb. 17-10-1926, man; H. Nijgh, geb. 17-1-1899, vrl.; E. Souhoka, geb. 3-10-1911, man; J.L.A. Uyttewaal, geb. 17-9-1921, man; C.M.C. Stokman, geb. 9-9-1930, vrl. echtg. van C.P. Duin- dam. W.A. Romijn, geb. 10-9- 1915, man; W. Brak, geb. 17-1-1921, man, J.F. Ouwerkerk. geb. 11-7-1914, man; S. Brouwer, geb. 17-12-1893. man; J. Dreef, geb. 13-9-1912, man; M.W.C. Schrier, geb. 21-5-1896, vrlJ. Foudraine, geb. 10-1-1912, man; A.J. Eekman, geb. 29-7- 1934, vrl. geh. gew. met W.F. Meier; A.J. Rijnders, geb. 6-6-1917, man; M.E. van der Blom, geb. 30-11-1897, vrl. geh. gew. met J.M. van Dorp; N.A. Vaandrager, geb. 20-7-1920, man; A.P.A. Hosman, geb. 23-8-1927, man; W.A.M. Wamelink, geb. 30-11-1924, man; P. Rodenburg, geb. 13-11-1906, man; E.A.C. Strik, geb. 7-3-1910, vrl. geh. gew. met T.J. Aker boom; G. van Koetsveld, geb. 27-4-1934, vrl. geh. gew. met B.P.T. Veltman; D. van Duijn, geb. 16-4-1906, man; H.C.G. Hansen, geb. 4-7-1913, vrl. geh. gew. met M.G. van Rijswijk; K. van der Nat, geb. 16-4-1902, vrl. geh. gew. met J. van den Berg; J. Vermont, geb. 8-9-1909. vrl. geh. gew. met H. Sinteur; H. Edinga, geb. 3-9- 1912, man; L. Rijnaard, geb. 24-9-1921, man; M.C. Kramp, geb. 8-4-1910, vrl. echtg. van H. Tisseur; G. Zirkzee, geb. 23-2-1900, man; A. van der Vijver, geb. 27-7-1917, vrl. echtg. van J. van der Zwam; W. Masmeijer, geb. 28-1-1906, H. Brouwer, geb. 19-2- 1902 man, P.B. Pluimert, geb. 9-3-1943 man, W.J. van Empel, geb. 16-7-1899 vrl. geh. gew. met J.H. Schuller, W.T. Alting, geb. 27-4-1898 man, R.A.G. van Oevelen, geb. 7-5-1950 man, J. de Graaf, geb. 31- 10-1920, vrl. echtg. van R. Werdekker, W. Tahaparij, geb. 31-8-1912 man, J. Rietho ven, geb. 28-9-1900 man, P. Ouwehand, geb. 21-6-1921 man. E.C.A. Keijzer geb. 10-10-1968 vrl., J.C. Jansen, geb. 30-7- 1929 man, E.A.A. Sloote, geb. 7-12-1920 man, A. van der Burg, geb. 18-4-1936 man, J.T.J. Ludlage, geb. 4-7-1917 man, S.J. van Soessel, geb. 24-7-1986 vrl.M.P. Wijnands, geb. 2-1-1910 man, J. Eiker bout, geb. 10-3-1901 man, L.M. van der Meijs, geb. 1-4-1926 man. R. Jansen, geb. 8-3-1919 man, Gehuwd: F.A. Schiphorst en A. Nyf- feler; C.W. Pouw en C.S. Sips; R. Koo ien en E. Jongkind; S.B. Luitjens en M.M.M. Pauwels; A. van der Lmden en W. Cambier; J.T.M. Noordman en S.T.C. du Prie; B.J. Favier en Y. Helmink; L.B.J. Vertegaal en M.H.J. Stroot; M.J. Buikhuisen en M.A. Rijnsburger; B.G. Goulooze en I.W. Lamboo; C. Klop en I.E.H. van Kesteren; A.J. Hartel en J.N Balhan; C.L. Koeman en K.J.F. van Westbroek; P.R.J. Spienngs en L. Wes terhof; R. Eradus en J.C. den Os; U Boulos en D. Pajcin; A.S. Nieuwenburg en A.E. Gijzenij. Aan de bevolking in Leiden en de regio Bureau De Bakken W*e ^rant leest, de radio hoort en de televisie ziet moet OudeRin44c we^ inc*ruk krijgen dat Nederland door een ramp getroffen 2312hg leiden of spoedig zal wordenRustige dorpen worden opgeschrikt Tei.071 -1330ee door de mededeling dat er enkele honderden asielzoekende vluchtelingen tijdelijk gehuisvest zullen worden. Postgiro5368542 pe emoties laaien hoog op, demonstraties worden gehouden en t>ankNutsspaarbank beledigende teksten worden op muren en straten e6.5s.7a.76i gekalkt Wat is er aan de hand? Vluchtelingen die hun land moesten verlaten, omdat zij slachtoffer werden van schending van mensenrechten, zoeken een plekje in ons land. Over de gehele v/ereld verspreid zijn ruim 15 miljoen mensen, die alles moesten achterlaten, op de vlucht. De meesten verblijven in troosteloze vluchtelingenkampen of ondergedoken en anoniem in propvolle steden in de armste derdewereld landen. Die landen dragen daarmee verreweg de zwaarste last van de opvang van vluchtelingen. Van degenen die kans zien om naar West-Europa te vluchten weten enkele duizenden ons land te bereiken. Daar wacht hen, in plaats van de spreekwoordelijke gastvrijheid, de kennismaking met een regeringsbeleid dat gericht is op tegenhouden en wegsturen: Tamils uit het door burgeroorlog verscheurde Sri Lanka, jonge dienstweigeraars uit Iranalleenstaande vrouwen soms met kinderen uit Eritrea, gezinnen uit Libanon, Koerden uit Turkije en zoveel anderen zoeken een plek om op adem te komen. Zij zijn geen profiteurs en avonturiers, zoals al te gemakkelijk wordt beweerd, maar mensen die verlangen naar hun eigen land en hun familie en die het liefst zo snel mogelijk willen terugkeren zodra de situatie dat toelaat en gevangenschap, marteling en executies niet meer voorkomen. Het is voor een land als Nederland met grote problemen en toenemende bezuinigingen geen geringe opgave om op grote schaal hulp te bieden. Toch moet het mogelijk zijn om als rijk Westeuropees land een redelijk aandeel te nemen in de opvang van deze miljoenen mensen uit alle delen van de wereld Al te snel wordt gezegd: Nederland is vol Laten wij niet vergeten dat nog geen vi j ftig jaar geleden dit ook werd gezegd toen Joden uit Duitsland vergeefs hier om ene plekje vroegen toen in ons land nog geen negen miljoen mensen woonden. Als Stichting Vluchtelingenwerk hebben wij in Leiden en de regio in de afgelopen vijf jaar - vooral dankzij de inzet van velen: gemeenten, kerken, particulieren - vluchtelingen opgevangen en ondergebracht. Wij vertrouwen erop dat de gemeenschap in Leiden én in de regio zich ook in de komende periode mede verantwoordelijk blij ft weten voor de opvang en huisvesting van een redelijk aantal nieuwe asielzoekende vluchtelingen. Slechts op die manier - wanneer sprake is van spreiding van lasten en verantwoordelijkheden - is het mogelijk om emoties die nu op verschillende plaatsen voorkomen en de daaruit voortvloeiende weerstand tegen deze mensen te vermijden. Leiden, oktober 1987 Stichting Vluchtelingenwerk (V.V.N. Leiden/Oegstgeest De Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (VVN) zet zich in voor toelating en opvang van hen die hun land-moesten verlaten wegens ervaren schendingen van de rechten van de mens. (Deze adv. is mogelijk gemaakt door diverse dlakonieén in Leiden)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17