Uitbreiding Winkelhof uitgesteld 'Waar blijft die keet?' 'Kroosvorming is oorzaak vissterfte' Eikenlaan bomen: weg of blijven? Honk- en softbalclub weg uit Leiderdorp Vanwege bezwaren en mogelijk vertrek twee meubelzaken Strontrace voor veertiende keer van start Dagb\ad"le,t1opV!!?,PhenS The Young Amadeus én The Young Messiah nu ais concert DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 REGIO LEIDEN LEIDERDORP - Het is nog onze ker of de oude bomen aan de hui zenkant van de Eikenlaan in Lei derdorp volgende week worden ge rooid. Aanvankelijk had de ge meente dat deze week al willen doen naar aanleiding van klachten van bewoners. Men zou de bomen te groot vinden: ze nemen teveel zonlicht weg, heet het. Snoeien kon niet meer. Dat zou de levensvat baarheid van de bomen teveel aan tasten. aldus gemeentewerken. Vlak voordat de mannen van ge meentewerken wilden beginnen, kwamen er ineens telefoontjes bin nen op het gemeentehuis van Ei kenlaan-bewoners die het oneens zijn met de snoeiplannen. Waarop de gemeente aan het twijfelen is ge slagen. Voor alle zekerheid heeft zij bij alle bewoners een briefje in de bus gedaan waarin om een mening wordt gevraagd. Tot en met maan dag kan men via een telefoontje naar de afdeling voorlichting van het gemeentehuis laten weten of men het met de plannen eens is. Dinsdag beslissen burgemeester en wethouders definitief over het lot van de bomen. Vanwege de geplande rooiwerk- zaamheden is het herbestratings- werk in de Eikenlaan, dat deze week zou beginnen, even uitge steld. Volgende week of de week daarop is het wel zo ver. Het werk zal ongeveer vier weken duren. In die tijd kan het doorgaand verkeer de Eikenlaan niet gebruiken. Overlast voor weggebruikers onstaat er de komende weken ook op het gedeelte van de Hoogmade- seweg tussen het Wilgenpark en de Acacialaan. Acht weken lang wordt er gewerkt aan de riolering. Deze week is de gemeente begon nen met het weghalen van delen van het groen langs de weg. Voor lopig kan het verkeer gewoon blij ven passeren. In de week van 26 ok tober tot 6 november wordt de weg echter opgebroken en kan het doorgaand verkeer de Hoogmade- seweg niet gebruiken. Na 6 novem ber hebben de nutsbedrijven nog drie weken nodig om de weg weer af te werken. Bromfietster botst tegen auto OEGSTGEEST - Een 17-jarig meis je uit Oegstgeest is gisteren met haar bromfiets op een door een 44- jarige Woubruggenaar bestuurde auto gebotst. Het meisje moest met onbekend letsel naar het Leider- dorpse Elisabethziekenhuis wor den overgebracht maar volgens een politiewoordvoerster "viel het allemaal wel mee". Het ongeluk gebeurde op de kruising Geversstraat/Deutzs- straat. Het meisje reed in de rich ting Rijnsburg, wilde linksaf de Deutzsstraat in slaan en zag daarbij de personenauto, die richting Lei den reed, volslagen over het hoofd. Hoogheemraadschap wil zuiveringsinstallatie uitbreiden STOMPWIJK - De verouderde, overbelaste waterzuiveringsin stallatie aan de Stompwijkse Meerlaan is volgens het Hoog heemraadschap van Rijnland "vrijwel zeker niet de oorzaak" van de vissterfte, die onlangs in de Stompwijksevaart werd ge constateerd. Het Hoogheem raadschap zegt daarna de dode vissen en het kroosdek te hebben opgeruimd en de zoutkering te hebben opengezet om het water in de polder te kunnen verver sen. Het Hoogheemraadschap zegt het lozingspunt van het min of meer gereinigde water midden augustus te hebben verlegd van de Drooggemaakte Groote Pol der naar de Jan Koenensloot in Stompwijk. De Jan Koenensloot is een zijtak van de Stompwijkse vaart. Op het moment dat de vis sterfte werd geconstateerd, was volgens het Hoogheemraad schap de pomp van het verlegde lozingspunt kapot Het water werd toen weer op het oude punt geloosd. Het lozingspunt was verlegd omdat de doorstroming in de Drooggemaakte Groote Polder zeer gering is. Nu het water in de ruimtere Jan Koenensloot wordt geloosd, stroomt het recht streeks naar het gemaal dat het water uit de polder wegpompt. De tijdelijke pijpleiding die over het land naar de Jan Koenens loot loopt, kostte 30.000 gulden. In het tweede kwartaal van 1988 hoopt het Hoogheemraadschap de tijdelijke leiding te hebben omgezet in een permanente. De oorzaak van de vissterfte moet worden gezocht in een overmatige kroosvorming, dat in stilstaand, voedselrijk water ont staat. Of diezelfde stroming ook voor de aanvoer van het gereinigde water heeft gezorgd, is nog de vraag. De uit 1967 stammende zuiveringsinstallatie in Stomp wijk is verouderd en overbelast. Het Hoogheemraadschap was vorig jaar 120.000 gulden kwijt om de installatie te verbeteren. Ze is berekend op een aanvoer van afvalwater van 700 huishou dens, maar de werkelijke aan voer is die van ongeveer 1300 huishoudens. De overcapaciteit wordt ongezuiverd geloosd in het oppervlaktewater. Het Hoog heemraadschap wijt de overbe lasting aan het te snel uitvoeren van de rioleringen van woningen en bedrijven door de gemeente Leidschendam. Omdat een te snelle stijging van de verontreinigingsheffing volgens de woordvoerder van het Hoogheemraadschap "maat schappelijk niet aanvaardbaar" is, heeft Rijnland prioriteiten ge steld. De zuiveringsinstallatie in Stompwijk staat nummer elf op dat prioriteitenlijstje. In het der de kwartaal van 1989 hoopt het de installatie te hebben uitge breid. De kosten van die uitbrei ding worden geschat op vier mil joen gulden. LEIDERDORP - Honk- en softbal- vereniging 'The Scorpions' houdt volgend jaar op te bestaan in Lei derdorp, omdat haar accommoda tie in sportpark de Bloemerd ver valt. Dat is het gevolg van de beslis sing die burgemeester en wethou ders van Leiderdorp hebben geno men om het terrein in de Bloemerd in 1988 niet meer aan de club te ver huren. Ze hebben hiertoe besloten om dat 'The Scorpions' de huur niet langer kan betalen. De vereniging* heeft de huurpenningen voor dit jaar ook nog steeds niet helemaal betaald. Burgemeester en wethouders menen dat het verdwijnen van de enige Leiderdorpse honk- en soft- balvereniging voor de inwoners geen ramp is. Leiderdorpers kun- LEIDERDORP - Het Leiderdorps winkelcentrum 'Win kelhof wordt niet uitgebreid. Nationale Nederlanden, de eigenaar van 'Winkelhof, ziet voorlopig af van haar plan nen in die richting. De aangevraagde bouwvergunning voor een uitbreiding met 3000 vierkante meter is ingetrok ken. was", zegt de wethouder daarover. Van uitstel komt echter nog geen afstel. Niet wat Nationale Neder landen betreft en evenmin wat Lei derdorps wethouder Den Boeft aangaat. Hij zegt in een eerste reac tie er goede hoop op te hebben dat het er ooit wèl van zal komen, maar "Er is wel nog wat studie nodig Jongste schooldirecteur zegt'ja Deze beslissing is genomen omdat Nationale Nederlanden eerst haar huiswerk wil overdoen en wil af wachten wat er met de volgend jaar vrijkomende 3000 vierkante meter showroomruimte gebeurt. Verder is duidelijk dat de eige naar in tijdnood is gekomen. De ge meente had voor Nationale Neder landen een zogeheten voorberei- dingsbesluit willen nemén, maar toen gooiden bezwaarmakers als het Oegstgeester winkelcentrum Lange Voort, het KNOV en de ge meente Leiden roet in het eten. Hun bezwaren werden halverwege dit jaar gegrond verklaard door de commissie beroep- en bezwaar schriften. De commissie was van oordeel dat de gemeente Leider dorp niet had bewezen dat met de beoogde uitbreiding haast is gebo den. En haast is motief voor het aanvragen van een voorbereidings- besluit, die jarenlange procedures rond een noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan overbo dig zou moeten maken. Nationale Nederlanden wil nu eerst nog eens goed bekijken of met de huidige ruimte die 'Winkel hof biedt, inclusief showroom, het aantal en soort winkels niet uitge breid kan worden. "En dat kost tijd", weet woordvoerder J.W. Dal- meijer van Nationale Nederlanden. Het ontbreken van eventuele ge gadigden voor de uitbreiding is volgens hem het probleem niet ("Integendeel, er is veel belangstel ling"). Leiderdorps wethouder Den Boeft daarentegen laat door schemeren dat de winkeliers be paald niet rijen dik stonden te trap pelen. "Maar dat was niet het voor naamste probleem. Ik vermoed dat men daar nog wel uitgekomen r het 2 Volgens Den Boeft moeten het gemeentebestuur en Nationale Ne derlanden het nu misschien maar in een andere richting gaan zoeken. Hij doelt op de aanwezigheid in het huidige winkelcentrum van een 3000 vierkante meter grote show room. Daarin zijn nu nog enkele meubelzaken gevestigd, maar die blijven er na volgend jaar, als het huurcontract afloopt, waarschijn lijk niet langer zitten. Met de dan vrijkomende ruimte zou de eige naar aardig uit de voeten kunnen. Probleem is alleen dat op die ruim te de bestemming showroom rust en er dus geen 'gewone' zaken ge vestigd kunnen worden. Maar door "het bewandelen van de juiste we gen", zoals Den Boeft het betitelt, zou een wijziging van het bestem mingsplan volgens hem wel haal baar zijn. Of de uitbreiding in die richting moet worden gezocht, kan de wet houder in dit stadium nog niet zeg gen. Het gesprek van gisteren was louter "oriënterend". Wel zegt Den Boeft er bij die gelegenheid op te hebben gehamerd dat er nu snel duidelijkheid komt over het braak liggende terrein naast Winkelhof. Op dat terrein was de uitbreiding gepland. Het gemeentebestuur wil nu gaarne weten wat Nationale Ne derlanden met die strook grond wil gaan doen. Z OETERWOUDE -De- voor zover bekend -jongste schooldi recteur van Nederland, het Zoe- terwoudse schoolhoofd Gert Rietkerk (24), is gistermiddag in het huwelijk getreden met Jo- la,nda Hoogkamer. De leerlin gen van zijn protestants-chris telijke basisschool, 'Klimop', stonden hem bij de kerk in de Leiderdorpse Hoofdstraat op te wachten. Het bruidspaar moest zich door een schoolbord van papier heenbreken voordat het, begeleid door kinderzang, de kerk binnen kon. (foto Holvast) nen altijd nog terecht bij in totaal twintig honkbalclubs in de regio. Het college merkt ook op dat de le den van 'The Scorpions' voor het merendeel uit Leiden afkomstig zijn. Daarbij telt de vereniging wei nig leden en heeft ze op het mo ment te kampen met ledenverlies. De gemeente wil bij het beeïndi- gen van het contract met 'The Scor pions' de nog niet helemaal betaal de huur voor 1986 en 1987 maar kwijtschelden. Eigenlijk zou de club de gemeente nog 2.517,50 gul den moeten betalen, maar dat zit er gewoon niet meer in. 'The Scorpions' maakten sinds juni 1985 gebruik van het zesde veld van de accommodatie van voetbalvereniging RCL in Leider dorp. De gemeente Leiden, die de afspraak met de vereniging aan ging, stelde de vergoeding voor het veld toen vast op 2500 gulden per seizoen. In april dit jaar benaderde de honkbalclub het college met het verzoek de veldhuur eenmalig te rug te brengen tot 250 gulden. De gemeente Leiderdorp wilde echter niet afwijken van de twee jaar gele den gemaakte afspraken over de gebruiksvergoeding. Tijdens een gesprek dat de honkbalvereniging eind augustus had met de gemeen te, kwam vast te staan dat 'The Scorpions' de komende jaren niet in staat is de huurpenningen te be talen. De vereniging stelde toen voor om de vergoedingen voor 1986, 1987 en de komende jaren te halveren. Mocht de gemeenteraad de sportclub voor Leiderdorp willen behouden, dan moeten er voorzie ningen worden getroffen. Het ont breken van een onderkomen levert een onverantwoord gevaar op bij onweer, aldus burgemeester en wethouders. Boete voor veroorzaken ongeluk DEN HAAG/W ASSENAAR - Een 35-jarige Leidenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank tot een boete van vijfhonderd gulden ver oordeeld. De rechtbank achtte hem schuldig aan het veroorzaken van een ongeluk vorig jaar in Wasse naar, waarbij een vrouw zwaar ge wond raakte. Tegen de man was 2000 gulden boete en een voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de duur van zes maanden geëist. 'Buitenkist' wacht al maanden op buurthuis WARMOND "Dinsdag 20 en woensdag 21 oktober zullen vele voormalige, zeilende vrachtsche pen zoals skütsjes, tjalken en aken over de Ringvaart om de Haarlemmermeer en over de Ka- gerplassen richting Warmond varen. Het zijn de deelnemers aan de veertiende Strontrace (Workum-Warmond-Workum) die op maandagmiddag 19 okto ber in het Friese stadje Workum van start gaat". Aldus de aanhef van het persbericht van de Stich ting Zeilvaart Warmond over de veertiende Strontrace. Voor de veertiende keer wordt uitgelegd dat de schippers in Warmond aan de kade van het park Groot Leerust hun lading in zakken verpakte koemest ko men lossen. Warmond is niet meer en niet minder dan keer punt in de race. Vorig jaar was het voor het eerst dat de schip pers verplicht waren een uur in Warmond te blijven. Die nieuwe regel en de slimme wijze waarop de Stichting Zeilvaart Warmond daarop inspeelde, maakten van het dorp aan de Leede een keer punt met allure. In het park is een tent met café terras. ingericht waar de naar ver wachting vele honderden toe schouwers een prima zicht op de aankomst van de schepen met hun stoere bemanning zullen hebben. De Strontrace is een herleving van het vroegere vervoer van koemest naar de bollenvelden tussen Haarlem en Leiden. De 'Lutgerdina Smeltekop' van N. Hoek uil Weteringbrug op de Ringvaart. Hoek is meervoudig i ar van de Strontrace. Vorig jaar won zijn broer A. Hoek met zijn 'Ute Striid' uit Franeker. (eigen OEGSTGEEST - "Waar die keet blijft? Dat vraag ik me ook af', zegt Jan Turk voorzitter van de Oegst geester buurtvereniging Buiten- lust, het wijkje aan de 'verkeerde' kant van het Rijnzichtviaduct. Bui tenkist wacht al weer enkele maan den op het buurthuis. De keet in kwestie betreft 'Tabernaast' een houten bijgebouw van de SJJO (stichting voor jeugd- en jongeren werk) dat het bouwsel niet meer nodig heeft, nu zij is verhuisd naar het multi-functionele gebouw in Haaswijk. Naar nu blijkt, is er een enorme kink in de kabel gekomen. B en W van Oegstgeest hebben Buitenlust de keet toegezegd. Ook hebben ze beloofd dat ze het afbre ken van Tabernaast (15 meter lang, 7.5 meter breed) aan de Julianal- aan, het transport naar Buitenlust en de heropbouw van de keet in Buitenlust zullen subsidiëren voor 40.000 gulden. Hoe het met de ex ploitatie van het langverwachte buurthuis moet, moet Buitenlust zelf maar uitzoeken. De kink in de kabel heet ook al Buitenlust. Want ook de woning- bouwvereniging is zo geheten. De grond waarop de keet moet komen te staan, aan het uiterste eind van de Surinamestraat, is eigendom van de woningbouwvereniging Buitenlust. En die gaat niet zomaar zonder slag of stoot akkoord met de plaatsing van de keet. Of, zoals bestuurslid mevrouw W. Meden- dorp-Glijn het uitdrukt: "Heeft u wel eens een paard gekocht zonder naar een stal of wei te hebben geke ken?". Die boodschap is vooral ge richt aan het adres van de gemeen te. Medendorp meldt tenminste dat de gemeente nog altijd geen over leg met de woningbouwvereniging heeft gepleegd. Medendorp: "Wij kunnen niet voetstoots aannemen dat alles or dentelijk zal gaan. Ik geloof ten minste niet dat die keet er komt om te domino'en. Er zal disco zijn, kaartavonden, bingo en ook zal er een pilsje worden geschonken. Ik begrijp best dat die keet voor de Buitenlusters heel welkom is maar de woningbouwvereniging komt op voor de belangen van de 16 be woners van de Curacaostraat. Die komen straks met de overlast te zit ten". Maar hoe moet het nu verder? Medendorp: "Dat is niet mijn probleem. Ik denk dat de bal bij de gemeente ligt. Die moet maar een hoorzitting houden voor de bewo ners. Maar wat er moet gebeuren? Een geluidswal eromheen kan, denk ik, niet. Zelf heb ik het moei lijk met deze zaak. Ik heb eigenlijk twee petten op, want ik ben mede oprichter van de buurtvereniging en nu zit ik als bestuurder van de woningbouwvereniging die keet een beetje dwars". Impasse De garanties waar de woning bouwvereniging om vraagt (geen geluids- en andere overlast), zo zei wethouder Kohlbeck (PvdA) in commissieverband al, kan de ge meente niet bieden. De buurtvere niging kan dat evenmin. Ook de wethouder sprak van "een impas- Jan Turk. voorzitter van de buurtvereniging, meldt dat 'zijn' wijk om de keet staat te springen. Een brief met die strekking is al weer een tijdje geleden de deur uit gegaan. "Wij kunnen zo geen acti viteiten ontwikkelen". Turk: "Het rolt nog steeds allemaal wel, ik be doel: er is nog niet gezegd dat we die keet niet krijgen, maar alles ge beurt op een manier waarvan ik zo ontzettend de zenuwen krijg. Ik ben er de laatste weken alleen maar magerder op geworden". Turk vertelt over een botsinkje dat hij met welzijnswethouder me vrouw Blom (WD) had. Zoals be kend is de buurtvereniging eigen lijk pas sinds kort een 'échte' vere niging met statuten en bemoeienis sen van de notaris. De vereniging is echter al enkele decennia actief. Zij regelde zo veel mogelijk zelf en onttrok zich goeddeels en bewust aan de sociaal-culturele grijpar men van de gemeente. Dit tot er gernis van ambtenaren en bestuur ders. Welzijnswethouder mevrouw Blom gaf Turk onlangs te verstaan dat deze nog altijd geen subsidie aanvraag heeft ingediend, waarop Turk haar van repliek diende: "Waarom zou ik, als er niet eens huisvesting is". Volgens Turk is Medendorp een beetje overbezorgd. Hij wijst erop dat 90 procent van de activiteiten van de buurtclub "buiten de buurt" worden afgewikkeld. Hij doelt op busreizen en dergelijke. "Waar we het over hebben is mis schien zes keer per jaar een disco, vier keer per jaar een bingo-dan sant, hoewel, dat laatste is niet eens haalbaar in die keet. Waar het alle maal om draait is dat de woning bouwvereniging bang is dat ze wel eens klachten zou kunnen krijgen. Mevrouw Medendorp heeft ook al het speeltuintje als alternatief plek aangewezen. Dan zouden we nog dichter op de huizen komen te zit ten. Maar ik begrijp het wel, die huizen daar zijn koophuizen en dat is niet het pakkie-an van de wo ningbouwvereniging". En: "Die zestien bewoners van de Curaca ostraat zijn helemaal niet zo be zorgd. Die mensen wonen hier alle maal langs een rijksweg. Dus, zelfs al zetten wij straks de boxen bui ten, als je van het terreintje af bent, hoor je ze al niet meer". Wethouder mevrouw Blom laat via gemeentevoorlichtster J. Kolf schoten weten geen commentaar te hebben. "Ze hoopt wel dat op korte termijn op basis van goede afspra ken alles kan worden geregeld", al dus Kolfschoten. Op 28 oktober as. zal in de Groenoordhallen in Leiden een bijzondere muzikale manifestatie plaatsvinden. The New London Chorale die in ons land zoveel succes heeft met de Ip's The Young Messiah en The Young Amadeus, welke laatste dit jaar de Edison kreeg, geeft dan voor het eerst in Leiden een live concert van deze werken. Het wordt een groots opgezette show waaraan tweehonderd personen meewerken, met als solisten Vicki Brown, Madeline Bell en Gordon Neville. Toegangsprijs: 39,-. Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun kaarten halen bij het hoofdkantoor van deze krant, Witte Singel 1 in Leiden genieten tegen inlevering van de bon een korting van 3,- per kaart. 5 Naam: p Adres: B Plaats:Tel sl- Abonnee Leidsch/Alphens Dagblad ja/nee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16