TAD LEIDEN Maatschappelijk werk biedt straks nachthulp Bewoners aan de slag in Slaaghwijk LEIDSCH DAGBLAD Instellingen in regio slaan handen ineen Bibliobus volgend jaar weg uit Houtkwartier Boerema praat met RZLA over particuliere kliniek SSR viert 86-jarig bestaan Gemeente wil na-oorlogse wijk voor verval te behoeden Laurier (LL) betwijfelt nut promotiereis Japan Mannen betrapt bij inbraak Leidenaar verdacht van incest Occasionshow Groenoordhallen s DONDERDAG 15 OKTOBER 1 LEIDEN - De Stichting Maat schappelijk Werk begint op 1 janu ari 1988 met de zogenaamde 7 x 24 uurs bereikbaarheid. Hierdoor kunnen mensen die in nood zitten ook buiten kantooruren bij maat schappelijk werkers terecht. Er komt een meldpunt onder de naam Spoedhulp. Deze instantie zal in beoordelen of er sprake is van een crisisituatie bij de persoon die om hulp vraagt. Is dit het geval dan wordt per se mafoon een maatschappelijk wer ker opgeroepen die naar de per soon in kwestie gaat. De zogeheten bereikbaarheidsdienst buiten kan tooruren (BBK) is een samenwer kingsverband tussen vier instellin gen uit de regio. In totaal zijn daar 17 gemeenten bij betrokken. LEIDEN - De bibliobus van de Openbare Bibliotheek Leiden komt met ingang van 1 januari 1988 niet meer in het Houtkwartier. Voor de Stevenshof geldt hetzelfde met ingang van 1 juli 1988. Voor de ze wijk is dat geen probleem omdat tegen die tijd de permanente be huizing van de bibliotheek gereed zal zijn. De bibliobussen verdwij nen omdat het relatief dure voor zieningen zijn. De gemeente heeft daar geen geld meer voor. Tijdens de behandeling van de begroting van de Openbare biblio theek Leiden in de raadscommis sie voor cultuur protesteerde een bewoner uit het Houtkwartier te gen de verdwijning van de biblio theek uit de buürt. Volgens hem gaat de oude voorziening in het Houtkwartier ten koste van de voorziening in de Stevens hof. De bewoner vToeg zich af of er geen onderzoek kan komen naar een alternatief. Hij wees daarbij op de aanwezigheid van twee basis scholen waarin volgens hem wel licht een permanente bibliotheek kan worden gevestigd. Volgens een woordvoerder de Openbare Bibliotheek Leiden is het een kwestie van kiezen of de len. Als gekozen wordt voor een uitbreiding van de dienstverlening in een wijk, gaat dat ten koste van een andere voorziening. Het huidi ge budget van de bibliotheek is te beperkt voor om in alle wijken een voorziening te hebben. Een begin- collectie kost ongeveer 50.000 gul den en dat is er niet. Raadslid Hoe- kema (D66) stelde voor om het be sluit hierover nog een paar maan den uit te stellen. LEIDEN - Het Regionaal Zieken fonds Leiden en Alphen (RZLA) heeft vrijdag 6 november een ge sprek met de Nijmeegse uroloog Boerema over de vraag hoe serieus de plannen zijn om in Leiden een kliniek te vestigen. Onlangs bracht directeur Kool van het ziekenfonds die informatie naar buiten. Hij deed dat tijdens een vergadering van een advies commissie van de provinciale raad voor de volksgezondheid. Boere ma had tegen een van Kools naaste medewerkers gezegd dat hij plan nen had om in Leiden een kliniek van de grond te tillen. Boerema zelf wil daar echter niets over kwijt. Het bureau dat zijn publiciteit verzorgt, zegt van niets te weten. Boerema exploi teert - in samenwerking met Ven- dex - inmiddels in Nijmegen en Den Haag twee klinieken. zondheid en cultuur. Dat drong er in 1985 bij gemeentebesturen op aan om elke dag 24 uur een instan tie beschikbaar te hebben waar mensen in nood zich kunnen mel den voor het verkrijgen van hulp. In Leiden stuitte dat aanvankelijk op financiële problemen. De BBK is nu van de grond gekomen door dat meer stichtingen uit de regio zijn gaan meewerken. De hierdoor ontstane schaalvergroting maakte de BBK financieel haalbaar. Het ministerie geeft namelijk een vast bedrag per inwoner van het gebied dat door het meldpunt wordt be streken. Zeef In mei van dit jaar zijn de stich tingen voor maatschappelijk werk uit Leiden, de bollenstreek, de duinstreek en Midden-Rijnland tot overeenstemming gekomen. Het totaal aantal inwoners in dit gebied is 385.734. De 7x24 uurs bereik baarheid gaat per jaar 105.000 gul den kosten en wordt betaald door het ministerie van wvc. Het meldpunt Spoedhulp moet gaan werken als een 'zeef. Pas als de medewerkers van deze dienst vinden dat er sprake is van een noodsituatie, wordt de maatschap pelijk werker die dienst heeft per semafoon opgeroepen zodat die kan 'uitrukken'. Spoedhulp is be reikbaar via een 06-nummer. Het meldpunt doet dienst voor de 17 deelnemende gemeenten in de re gio. Bij de BBK gaan drie maat schappelijk werkers aan de slag en daarbij wordt voor 11 uur in de week een coördinator aangetrok ken. De coördinator wordt gehuis vest in een van de instellingen en de anderen zijn thuis oproepbaar. Leden van de Leidse commissie volksgezondheid spraken gisteren hun teleurstelling uit over het feit dat het RIAGG - als enige hulpver leningsdienst in de regio - niet be reid is om noodsituaties die door de BBK zijn gesignaleerd buiten de kantooruren op te nemen. Het RIAGG heeft ook een 24 uurs be reikbaarheidsdienst, maar alleen huisartsen en de GG en GD kun nen de hulp van de RIAGG-psychi- ater inroepen. De maatschappelijk werkers zullen deze omweg ook moeten bewandelen. "Wij kunnen slechts werken als de huisarts een voor-check heeft gedaan", aldus het RIAGG. De in stelling heeft wel aangeboden de maatschappelijk werkers van de 'Spoedhulp' te begeleiden. Na een jaar zal worden bekeken of deze manier van werken goed verloopt, dan wel dat andere afspraken moe ten worden gemaakt. LEIDEN - Kroonprins Willem Alexander heeft gisteren het eerste exemplaar van het herschreven boek 'Soldaat van Oranje' ontvangen uit handen van de auteur, Erik Hazelhoff-Roelfzema. De prins kreeg het boek tijdens een onofficiële bijeenkomst in café Barrera aan het Rapenburg, het pand waar Hazelhoff-Roelfzema in het begin van de oorlogsjaren verbleef. <foto ANP) LEIDEN - In verband met haar 86- jarige bestaan viert de Leidse stu dentenvereniging feest in de week van 26 tot en met zondag 31 okto ber. De meeste avonden zijn alleen voor leden van vereniging toegan kelijk, wel zijn er twee avonden opengehouden voor belangstellen den. Op woensdag 28 oktober komen een helderziende, een vooraan staand lid van een vereniging die zich bezighoudt met paranormale verschijnselen, en een parapsycho loog praten over dit onderwerp. De aanvangstijd is 20.00 uur. Peter van der Linde een bekende sprookjesverteller van het sprook jestheater, vertelt op donderdag 29 oktober een uur lang sprookjes. Het publiek kan op deze dag vanaf 21.00 uur terecht. Voor meer infor matie kunnen belangstellenden zich wenden tot de SSR: 120900. LEIDEN - Een aantal bewoners van de Slaaghbuurt heeft gister avond drie werkgroepen gevormd om de problemen in deze buurt op een rijtje te zetten en om in overleg met de gemeente een oplossing hiervoor te vinden. Tijdens een eerste verkennende bijeenkomst, georganiseerd door de bewonersadviseurs van de Stichting Welzijn, kwamen zaken aan de orde als hoge stookkosten, slecht onderhoud, vandalisme, drugsgebruik en prostitutie, over last van hondepoep en slechte wo ningtoewijzing. In mei van dit jaar stelde wethouder Peters (ruimtelij ke ordening) een centrale werk groep in, die moest bekijken in hoeverre deze nog vrij jonge wijk voor totaal verval kan worden be hoed. In de werkgroep zitten vertegen woordigers van de gemeente, de twee woningbouwverenigingen die de flats in de wijk beheren, en een aantal buurtbewoners. Vol gens Kees Walle van de Stichting Welzijn haakten nu juist de buurt bewoners snel af, omdat zij zich niet echt bij de gesprekken betrok ken voelden. Door het vormen van werkgroepen die geregeld bijeen zullen komen, hoopt men de bewo ners meer bij de besluitvorming te kunnen betrekken. In februari volgend jaar moet er een advies van de centrale werk groep op het bureau van de wet houder liggen, die vervolgens zal bekijken of er iets aan de proble men in deze na-oorlogse wijk kan worden gedaan. Het is de bedoe ling dat in dit rapport de adviezen van de bewonersgroepen zijn ver werkt en dat er ook een uitvoe ringsplan bijgevoegd is. De Slaaghwijk is overigens de enige wijk in Leiden die geen wijk- comité heeft. Een situatie die mede veroorzaakt wordt door het feit dat deze wijk een soort 'doorgangs huis' is geworden. Mensen die snel aan een woning moeten worden ge holpen, worden door de gemeente naar de Slaaghwijk verwezen. Kritiek Gisteravond was er kritiek op de ze gang van zaken te beluisteren. Toen de flats in de Slaaghwijk wer den gebouwd, was er nog behoefte aan grote gezinswoningen (de meeste flats hebben vier of vijf ka mers). Maar de bewoners van toen zijn ouder geworden en hebben niet zo'n behoefte aan grote, dure woningen. Velen van hen zijn door gestroomd naar een kleinere flat. Degenen die er nog zitten, zouden liever zien dat de woningen wer den opgesplitst in kleinere eenhe den. Door de grote doorstroming is er in sommige flats veel leegstand. Reden waarom de gemeente een aantal flats aan de Stichting Stu denten Huisvesting heeft toebe- Erepenning (1) Vrijdagavond 2 oktober. Burgemeester Goekoop reikt de erepenning in goud van de ge meente Leiden uit. Gegniffel in de rangen der wethouders, ja, die hebben duidelijk lol gehad tij dens de college-vergaderingen over dit onderwerp. "Wegens de grote verdienste voor Leiden en haar inwoners" valt de onder scheiding ten deel aan het Rijks museum voor Volkenkunde, dat dit jaar het 150-jarig bestaan viert. Waar bestaat die 'bijzondere' verdienste dan wel uit? Goed, het museum is 150 jaar lang ge opend geweest, maar dat mag ook wel met zo'n rijkssubsidie. Verschillende instellingen zou den de poorten dag en nacht ope nen met een dergelijke steun van het rijk. Zou het eigenlijk niet voor de hand liggen dat het museum de gemeente een onderscheiding toekent? Heeft Leiden door zich zelf tot 'museumstad' uit te roe pen niet een bijzonder positieve bijdrage geleverd aan de belang stelling voor het museum? Alle reden dus voor de nodige discussie en...die is er dan ook geweest. Uit betrouwbare informatie blijkt dat het museum tijdens de beraadslagingen over dit onder werp een concurrente had: de Zangeres zonder Naam. Mary Servaes-Bey, de Zangeres zon der Naam, de vrouw die werd ge boren in de Leidse Weversstraat, die onmetelijke roem vergaarde bij jong en oud, de koningin van de smartlappen, de vrouw die met een heup- en knieprothese de discotheken afreisde om haar hit 'Mexico' ten gehore te bren gen, verliest het van een mu seum dat...bestaat. Misschien valt de volgende erepenning wel ten deel aan de Breestraat (vier eeuwen ver keersader in Leiden) of aan het borstbeeld van Rembrandt (blijft ondanks weer en wind toch maar mooi staan). Erepenning (2) Wat nu met de Zangeres zonder Naam? Zij komt op 20 oktober naar Leiden en naar verluidt ver schijnt ook burgemeester Goe koop op die bijeenkomst. Niet om haar de erepenning te over handigen, zij zal wel een tweede rangs onderscheiding in ont vangst mogen nemen (een setje ansichtkaarten, een miniatuur van Molen de Valk). Geen Straat zonder Naam in Leiden, geen Plein zonder Naam. En wat nu met die wethouders die de zangeres de erepenning hebben onthouden? Na afloop van de plechtigheid op 2 oktober wilde wethouder Tesselaar niets zeggen over de mate van unani miteit waarmee burgemeester en wethouders hebben besloten voor het museum te kiezen. En ook nu hullen de gemeentebe stuurders zich in stilzwijgen. Wethouder Van Dongen (zij moet toch wel voor de zangeres hebben gestemd): "De erepen ning is een zaak van het college. Buik De ongekroonde koningin van het levenslied is, zo blijkt uit betrouw bare bron, door het college van BenW gepasseerd voor de erepenning in goud van de gemeente Leiden. Mogelijk dat haar, wanneer ze op 20 oktober naar Leiden komt, als goedmakertje alsnog enig eerbetoon ten deel Valt. (archlcfoto ANP) dus daarover kan ik niets zeg gen". Wethouder De la Mar (normaal toch een mededeelzaam man): "Dit is zo ongeveer de meest ge heime zaak bij de gemeente en het enige waarover ik niet met mijn fractie praat". Wethouder Peters (lijkt ons een museumman) "Hier zeg ik niets over en ik ben blij dat m'n collega's er hetzelfde over den ken". Het is onthutsend dat het ge meentebestuur er in een derge lijk belangrijke zaak het zwijgen toe doet. Laten die wethouders die tegen de zangeres hebben ge- Bij het kersverse Art Center De Droomfabriek aan de Oude Vest gaan ze op 13 en 14 december met de buiken bloot. Onder lei ding van Catharina Ruillet, een volgens Droomfabriek-mede- werker Arie van der Broek inter nationaal goed aangeschreven danseres van Franse komaf, kan een iedef zich de beginselen van het buikdansen eigen maken. Op z'n Arabisch, z'n Turks en z'n Egyptisch. Buikdansen? Voor ons geeste soog verschijnen slanke, zwoel kijkende Oosterse schonen met joekels van edelstenen in hun na vel. Zo tref je ze in films en nachtclubs nogal eens aan. Maar slank, dat is eigenlijk wel het laatste wat een ware buikdanse res is, begrijpen we van Van der Broek. "Dat is het vooroordeel wat bij ons leeft: buikdanseres sen zijn bloedmooie, slanke vrouwen. Maar als je buikdanst, moet op de plaats van de buik wél iets zitten". Volgens Vein der Broek kent de Westerse wereld de buikdans alleen als iets folkloristisch, maar is het eigenlijk een mystie ke aangelegenheid, die trouwens al uit de tijd van ver vóór Chris tus stamt: "Het komt oorspron kelijk uit Perzië, Turkije en Egypte. Daar staat de buik van de vrouw symbool voor de vruchtbaarheid en dus voor het voortbestaan van de mensheid". Mannen mogen ook aan de workshop meedoen, al verwacht Van der Broek dat het merendeel van de deelnemers van het vrou welijk geslacht zal zijn. "Maar net als bij bijvoorbeeld jazzbal- let, dat vroeger ook alleen voor vrouwen was, zal dat op den duur wel veranderen". Op de lan ge, hele lange duur, mag je wel aannemen. deeld. Deze stichting treedt min of meer op als bemiddelaar tussen de studenten en de eigenaar van de flats, de woningbouwvereniging. Maar het onderhoud van deze wo ningen laat veel te wensen over. De stichting is hierover al eens friet de woningbouwvereniging in de clinch gegaan, maar werd volgens haar bot afgewezen. Voor ouderen is de wijk weinig toegankelijk, was eveneens een van de klachten. De enige goed be reikbare buslijn rijdt 's avonds na kwart over negen niet meer. Ande re buslijnen, bijvoorbeeld naar het Elizabethziekenhuis, zijn onbe reikbaar voor ouderen, omdat de bushaltes ver verwijderd zijn. Door alle klachten van bewoners nu eens goed te inventariseren, ho pen de bewonersadviseurs tot een goed beheer van deze buurt te ko men. De gemeente is bereid hier voor geld uit te trekken, opdat buurtbeheer - vooruitlopend op to tale stadsvernieuwing in deze wijk - de Slaaghwijk beter bewoonbaar maakt dan nu het geval is. LEIDEN - Het raadslid Laurier (Links Leiden) stelt vraagtekens bij de promotiereis naar Japan van wethouder Fase (economische za ken) en een medewerkster van de directie economische zaken. Lau rier betwijfelt of de kosten van de reis (circa 20.000 gulden) opwegen tegen het resultaat er van. Hij heeft Fase gevraagd bij terugkomst uit Japan in de raadscommissie uitge breid verslag te doen van de reis. Laurier wil dan bekijken of de ge meente in de toekomst nog wel geld beschikbaar moet stellen voor dit soort uitstapjes. Wethouder Fase vertrekt vrijdag naar Japan om op de trein te stap pen die ter promotie van het Ne derlandse bedrijfsleven door dat land rijdt. Samen met haar mede werkster vertegenwoordigt zij de gemeente Leiden op een tentoon stelling die in de trein is ingericht, inclusief het opzetten van de expo sitie, kost het project de gemeente circa 20.000 gulden. Laurier verkeerde in de veron derstelling dat dit bedrag vergoed wordt door het ministerie van eco nomische zaken hoewel het college al in augustus had aangekondigd dat de gemeente Leiden de reis zelf moet betalen. Toen het raadslid dat deze week hoorde, was het te laat om het doorgaan van de reis nog ter discussie te stellen. Laurier laat in zijn brief aan wet houder Fase echter duidelijk door schemeren dat hij betwijfelt of de uitgave van 20.000 gulden enig re sultaat oplevert. "Navraag heeft mij geleerd dat de kansen op kon- krete en direkte resultaten niet al te hoog moeten worden ingeschat", aldus Laurier. Hij wijst er op dat ook de wethouder zich niet erg op timistisch heeft uitgelaten over de resultaten van de reis. Fase zei in de raadscommissie economische zaken: "Omdat Amsterdam, Den Haag en Utrecht wél vertegen woordigd zijn, kan Leiden niet ach terblijven". "Op zijn gunstigst lijkt hier spra ke van een lange termijn investe ring", aldus Laurier. Hij wil weten of er nu voor andere projecten in de sfeer van bedrijfswerving minder geld kan worden uitgegeven. Bo vendien moet het college hem dui delijk maken of onderzocht is de reis (gedeeltelijk) te laten sponso- Ook burgemeester Goekoop is meerdere malen naar Japan afger eisd ter promotie van de gemeente Leiden. Zijn uitstapjes vonden 'echter steeds plaats op uitnodiging van organisaties in Japan en wer den ook door die instellingen be taald. Toen vorig jaar de gemeente begroting werd behandeld, kwam er kritiek op het college omdat de ze naar de mening van de gemeen teraad teveel geld uitgaf aan bui tenlandse reizen. legenheid gehad iets van hun ga ding uit te zoeken. Twee Leidenaren (25 en 27 jaar) zijn vannacht opgepakt in verband met een inbraak in een woning aan de Geregracht die gisteravond is gepleegd. Uit de woning werden geluidsapparatuur en een camera ontvreemd. LEIDEN - Een 26-jarige man uit Nieuw-Zeeland en een 20-jarige Leidenaar zijn gisteravond op he terdaad betrapt bij een inbraak in een meubelwinkel aan de Nieuwe Rijn. De politie was gewaarschuwd door een voorbijganger. De beide mannen hadden nog amper de ge- LEIDEN - De politie heeft gisteren een 37-jarige Leidenaar aangehou den die er van wordt verdacht ge durende een periode van zeven jaar ontucht te hebben gepleegd met zijn nu 15-jarige dochter. De politie was op het spoor gezet door familie en kennissen van het meisje. De man wordt vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie, in afwach ting daarvan zit hij vast op het poli tiebureau. Het meisje is onder be handeling gesteld. LEIDEN - De VAG-garages van Kamsteeg, Jansen (Wassenaar) en Van der Hoof (Heemstede) houden van donderdag 22 tot en met zater dag 24 oktober in de Leidse Groen oordhallen een occasionshow. Er worden auto's verkocht met een jaar garantie. De show wordt ge houden op donderdag van 16.00 tot 22.00 uur, vrijdag 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag 10.00 tot 17.00 uur. STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15