Fokker: ingrijpende reorganisatie nodig IVERffl/: 298r FNV eist loonruimte op Lot Fokker in handen banken en overheid mum Ook CFO akkoord met 'pijnlijk' bod Van Dijk Schoonmakers in actie Noodlijdende vliegtuigbouwer neemt te veel hooi op de vork WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 PAGINA 7 Mogelijk ontslagen NIJKERK (GPD/ANP) - De CNV- ambtenarenbond CFO en daarna alle CNV-bonden die deel uitma ken van de christelijke centrale van overheidspersoneel zijn giste ren akkoord gegaan met het eind bod dat minister Van Dijk (binnen landse zaken) voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Een akkoord met zeer veel pijn, omdat de laagstbetaalden er geen cent bij krijgen, terwijl de lager be taalden een salarisverhoging krij gen van 0,3 procent oplopend tot 1,3 procent voor de topambtena ren. In de algemene vergadering van de CNV-ambtenarenbond CFO werden bittere en harde Wat AMSTERDAM (GPD) - Vliegtuigbouwer Fokker zal een drastische vermindering van het dén" gesproken.'"Maar uiteindelijk betervan worden, aantal personeelsleden doorvoeren om de kostprijs van zijn vliegtuigen met tien tot vijf- ging de meerderheid akkoord, tien procent te verminderen. Ontslagen worden daarbij niet uitgesloten. Fokker wil tot 1990 200 miljoen bezuinigen op de produktiekosten van de Fokker 50 en Fokker 100. Dit heeft de Raad van Bestuur van Fokker gisteren in spoedoverleg met de vakbonden aan de werknemersorganisaties meegedeeld. Fokker kampt met ernstige finan- overheid moet vragen. De overheid name van Fokker aan de bouw van ciële problemen, die worden ver- heeft overigens al zo'n 1,1 miljard de Airbus A 330 en A 340 or> te oorzaakt door een overschrijding gulden in de ontwikkeling van de schorten. Fokker heeft 1 dat 'men met de rug tegen de muur was gezet'. Het was de vergadering duidelijk dat bij afwijzing de minister, die 1040 miljoen gulden voor dit en volgend jaar biedt, zou terugvallen op het eerder door hem met de Centrale voor Middelbare en Hoge re Ambtenaren (CMHA) gesloten overeenkomst. Daar zouden alleen de midden- en hogere inkomens velen ook zwaar woog om toch maar te kiezen voor het voorstel van de minister was dat nu de gepensioneerden ook nog een graantje zullen meepikken. Una niem was men het ook eens met de verlaging van de vut-leeftijd van 61 naar 60 jaar en de Financiering daarvan via het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. De overgrote meerderheid die uiteindelijk voorstemde, viel over de verschillen in de salarisverho gingen. Iedereen had graag gezien dat er voor allen hetzelfde percen tage zou uitrollen. De afgevaardig den die tegen stemden, vonden dat een christelijke organisatie als de CFO niet voorbij mag gaan aan het principe dat men op de bres dient te staan voor de minst bedeelden. Voorzitter Ton de Jong zei dat hij geen problemen zag in een verdere samenwerking met de algemene ambtenarencentrale van Jaap van de Scheur die maandag alle voor stellen van Van Dijk zonder meer had afgewezen. "We hebben een zakelijk meningsverschil; geen principieel". De Jong vond dat een verdergaande samenwerking met de CMHA veel moeilijker zou zijn, omdat deze kleine centrale alleen maar opkomt voor de middelbare- en hogere inkomens. de ontwikkelingskosten van nieuwe Fokker vliegtuigen gesto- de Fokker 50 en de Fokker 100 met ken. enkele honderden miljoenen gul- Volgens een woordvoerder van dens. Ook de vermindering van in- het ministerie van economische za- komsten vanwege tegenvallende ken is verdere overheidssteun aan opbrengsten en vertraging in de af- de vliegtuigfabrikant mede afhan- levering van nieuwe vliegtuigen kelijk van de aard en omvang van spelen de vliegtuigbouwer parten, de reorganisatie. Een deel van de Fokker zou door de lage koers van eerdere kredieten voor de Fokker de dollar nauwelijks een cent aan 50 en Fokker 100 kan mogelijk wor- zijn vliegtuigen verdienen. Daar- den kwijtgescholden. Dat zou dan deel- dit project zo'n half mil jard gulden overheidssteun nodig. De vaste commissie voor econo mische zaken uit de Tweede Ka mer heeft minister De Korte om in formatie gevraagd over de situatie bij het vliegtuigconcern Fokker. Begin april was in de Tweede Ka mer nog uiterst verontwaardigd ge reageerd op de kritiek van Reken kamer-president F. Kordes op de 'Compensatie voor bezuinigingen kabinet' i moet de kostprijs drastisch om- ten koste gaan van toekomstige overheidsleningen aan Fokker. projecten. Een tweede mogelijk- Nog voor het eind van dit jaar zal heid is fiks te bezuinigen op de Fokker een ingrijpende bezuini- overheidsbijdrage aan de ruimte- gingsoperatie bekend maken, die vaartactiviteiten van Fokker. Ten- in 1990 volledig moet zijn doorge- slotte zou worden overwogen deel- voerd. Fokker sluit niet uit dat daarbij ontslagen vallen, hoewel de vliegtuigbouwer de bonden heeft toegezegd dit zoveel mogelijk door natuurlijke afvloeiing en omscho ling te willen beperken. De bonden hebben op voorhand laten weten niet akkoord te zullen gaan met ge dwongen ontslagen. Bij Fokker werken nu een kleine 11.000 men- Te verwachten valt dat de pro- duktieafdelingen van Fokker in ie der geval tot 1990 niet worden inge krompen. Fokker moet juist hier alle zeilen bijzetten om op tijd aan haar verplichtingen te voldoen. Wel denkt Fokker na 1990 slechts 24 Fokker 50's en 33 Fokker 100's te zullen bouwen, terwijl oorspronke lijk werd gerekend met respectie velijk 33 Fokker 50's en 46 Fokker" 100's. De Financiële nood bij Fokker kan worden gestelpt met 200 mil joen gulden, zo wordt in financiële kringen aangenomen. Gesprekken met de overheid en de banken over een oplossing voor de Financiële problemen bij Fokker zijn reeds in een gevorderd stadium, aldus de vliegtuigfabriek gisteren in een summiere reactie op berichten dat Fokker opnieuw om steun aan de Vooral de vergelijking die Kordes toen maakte tussen de leningen aan Fokker en de kostbare onder gang van het RSV-concërn, was de Kamer een doorn in het oog. Economie kort IBM IBM zal in elf Europese landen, waaronder Nederland, een reeks telecommunicatieprodukten intro duceren, waaronder een digitale te lefooncentrale waarop zowel tele- foontoestellen als personal compu ters en IBM-werkstations kunnen worden aangesloten. De nieuwe centrale is speciaal ontwikkeld voor de Europese markt en be schikt over programmatuur voor geavanceerde spraak- en datafunk- ties. Microsoft Microsoft Benelux, onderdeel van de Amerikaanse onderneming die besturingssystemen en pro grammatuur voor computers ont wikkelt en verkoopt, heeft in het eerste jaar van zijn bestaan een om zet geboekt van 11 miljoen gulden en was al direct winstgevend. Acht miljoen werd omgezet via de de tailhandel en dat de rest kwam uit rechtstreekse leveringen aan be drijven in de Benelux die zelf com puters ontwikkelen en fabriceren. Staatslening De jongste 7 procents staatsle ning heeft 4 miljard gulden opgele verd, zo heeft het ministerie van fi nanciën gisteren bekendgemaakt. De achtste lening van dit jaar wordt geplaatst tegen een uitgifte- koers van 99 procent. De effectieve rente komt daarmee op 7,21 pro cent. Bredero De administratiekantoren van BVG (Breevast) en VBB (Bredero) hebben definitief een verzoek inge diend bij de Ondernemingskamer om een onderzoek naar de gang van zaken bij de inmiddels failliet verklaarde bouwer Bredero. Als begindatum van dit onderzoek is 15 oktober voorgesteld, dezelfde datum als voor het onderzoek bij Breevast, de onroerend goed-poot van .de.Bred£Ep-groep. Bruynzeel De rechtbank in Haarlem heeft op verzoek van het bedrijf de sursé ance van betaling van Bruynzeel Multipanel in Zaandam opgehe ven. Het bedrijf is weer in staat zijn schuldeisers te betalen, aldus een mededeling van bewindvoerder mr. P. Heidinga. Na een reorgani satie zijn de resultaten weer posi tief Bodemonderzoek Fugro in Leidschendam is sa mengegaan met McClelland in het Amerikaanse Houston en heeft daarmee wereldwijd de grootste in genieurscombinatie gevorm voor bodemonderzoek en funderings adviezen: 950 personeelsleden en een omzet van 120 miljoen gulden. Het bedrijf is tot stand gekomen mede dank zij een Financiële injec tie van 3 miljoen gulden van de Maatschappij voor Industriële Pro jecten. In ons land werken 350 mensen voor Fugro-McClelland. LONDEN - Zo groot is-ie niet, de nieuwe gouden munt 'Britannia', die gisteren in Londen is gelan ceerd. Deze plas tic replica van de 'gouden dame' moest er slechts de aandacht op ves tigen. De Britan nia bevat een oun ce (28,35 gram) goud, en gaat de belegger of verza melaar ongeveer 1200 gulden kos ten. (fot AMSTERDAM (ANP) - Meer dan duizend personeelsleden van het gemeentelijk schoonmaakbedrijf (WSBZ) hebben gisteren besloten in staking te gaan tegen de reorga nisatieplannen van de gemeente Amsterdam. Zij protesteren hier mee tegen de plannen van perso- neels-wethouder Jonker om het schoonmaakpersoneel op te ne men in een gemeentelijke NV. Deze ambtenaren verliezen daar mee hun ambtelijke rechtspositie en vallen dan onder de cao voor het schoonmaakwezen. Het college van B en W maakte vorige week be kend grootscheepse reorganisaties door te willen voeren bij een aantal gemeentelijke diensten en bedrij ven in de hoop dat deze in de jaren negentig zonder verlies kunnen functioneren. AMSTERDAM (ANP) - De FNV- bonden gaan looneisen stellen bij de komende cao-onderhandelin gen om de koopkracht op peil te houden. De Tweede Kamer heeft de bezuinigingsplannen van 4iet kabinet onvoldoende bijge schaafd. Vooral het schrappen van de tandartsenhulp voor volwasse nen uit het ziekenfonds ligt de vak centrale volgens vice-voorzitter Stekelenburg zwaar op de maag. Hij presenteerde gisteren het ar beidsvoorwaardenbeleid van de FNV voor 1988. Centraal staan behoud van koop kracht en werkgelegenheid. Nu er weer geen centraal akkoord is ge komen, wordt net als vorig jaar de loonruimte door de FNV-bonden zelf per bedrijfstak of onderne ming worden bepaald. Die willen alle beschikbare loonruimte opei sen voor het behoud van koop kracht en werkgelegenheid. De FNV blijft overigens in het belang van de werkgelegenheid een gema tigde loonkostenontwikkeling na streven. Stekelenburg herhaalde dat de FNV-bonden geen loonruimte wil len laten zitten en extra looneisen zullen gaan stellen als er met de werkgevers niet over herverdeling van arbeid te praten valt. De FNV- bestuurder constateerde dat bij voorbeeld minister De Koning (so ciale zaken) en de werkgevers 'doen of de hele wereld in elkaar stort' van eventuele looneisen. De FNV schat dat er volgend jaar 1 tot 1,5 meer loon nodig is om de koopkracht op peil te houden, wat overeenkomt met de looneisen die de meeste FNV-bonden inmiddels hebben geformuleerd. Stekelen burg betreurt het dat er door het uitblijven van een centraal ak koord ook geen meer gecentrali seerd arbeidsvoorwaardenbeleid Winst IBM NEW YORK (UCN) - Het Ameri kaanse computerconcern IBM heeft in het derde kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 1,21 miljard dollar tegen een winst van 1,08 miljard dollar in het derde kwartaal van vorig jaar, zo is giste ren in New York bekendgemaakt. Per aandeel steeg de winst van 1,76 tot twee dollar. De omzet groeide van 7,7 miljard tot 8,4 miljard dol lar. Gerekend over de eerste negen maanden van dit jaar moest IBM genoegen nemen met een winstda ling van 3,4 tot 3,17 miljard dollar. Per aandeel ging de winst van 5,53 naar 5,25 dollar. De omzet in deze periode groeide van 22 miljard tot 23,4 miljard dollar. kan worden gevoerd. Bij zo'n de centraal beleid is de kans groter dat de cao-eisen gaan 'uitwaaieren', waarbij in sterke bedrijven aan zienlijk meer wordt gevraagd dan bij zwakke broeders. Wel zullen de bonden proberen de loonontwikkeling zoveel moge lijk gelijk op te laten lopen door in sterke bedrijven geen aanvullende looneisen te stellen maar bij voor beeld aanvullende winstdelingsre- gelingen en andere zaken die niet direkt in het loon doorwerken. De FNV blijft streven naar een 36-urige werkweek in 1990. Steke lenburg beaamde dat bij de FNV- bonden het enthousiasme daar voor is bekoeld. Met name de grote Industriebond FNV rept in zijn ei gen cao-nota niet eens meer over de 36 uur, maar Stekelenburg stelt dat die bond niettemin toch de 36 uur geenszins heeft afgeschreven. Een ander is dat de FNV in het al gemeen de vut-grens niet onder de 60 jaar wil laten zakken, bedrijven met acute werkgelegenheidspro blemen daargelaten. De onder grens moet bij 60 blijven omdat bij verdere verlaging de kosten van de vut de pan uit zouden rijzen vanwe ge de vergrijzing. In werkgevers- kring is gesuggereerd de vut maar helemaal af te schaffen, maar daar voelt de FNV niets voor. Ruimte voor kip in legbatterij DEN HAAG (ANP) - Op 1 ja nuari 1988 worden nieuwe re gels van kracht voor het hou den van legkippen. In beginsel is het verboden een legkip in een kooi te houden, maar dit verbod geldt niet als een derge lijke kooi aan een aantal eisen voldoet. Dit staat in een ont- werp-besluit legbatterijen van minister Braks (landbouw). Met het ontwerp-besluit komt Braks tegemoet aan een richtlijn van de Europese Ge meenschap over het houden van kippen in legbatterijen. Vanaf 1 januari 1988 in gebruik- genomen kooien moeten per kip een oppervlakte hebben van minstens 450 vierkante centimeter. Ook aan de hoogte worden minimummaten ge steld. ADVERTENTIE mmmm Lange jas uit de fgS Bijenkorf Hüis EfiSI Collectie, in ma rine of anthraciet en in de maten 46 t/m 56, nu voor de verbijste rende prijs van BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF AMSTERDAM - Het tegelijkertijd ontwikkelen en bouwen van twee nieuwe verkeersvliegtuigen is voor een kleine, sterk van overheidssub sidie afhankelijke vliegtuigbouwer als Fokker een buitengewoon zwa re opgave. Kritici die dit bij de start van de projecten waagden op te merken werden voor zwartkijker uitgemaakt. De problemen die zich echter in toenemende mate aan dienden en het nieuws dat de vlieg tuigbouwer Financieel zwaar in de problemen zit bewijzen echter toch dat Fokker te veel hooi op de vork heeft genomen. door Bill Meyer Voor ingewijden komt de nu aangekondigde reorganisatie niet als een verrassing. De vraag mag dan ook opnieuw worden gesteld of de Raad van Bestuur van Fokker niet beter had kunnen kiezen voor aansluiting bij het Europese Air bus-consortium in plaats van op ei gen kracht en met geld van de over heid nieuwe vliegtuigen op de markt te brengen. Waarbij mag worden aangetekend dat samen werking met het Financieel even min sterke Duitse Messerschmitt- Bolköw-Blohm (MBB) verre van ideaal lijkt. Het ministerie van Economische Zaken laat al jaren doorschemeren voorstander te zijn van een aanslui ting bij Airbus. Dat zou betekenen dat Fokker zich in de toekomst moet toeleggen op de bouw van speciFieke onderdelen van vliegtui gen voor derden. Fokker heeft ech ter mede dank zij steun van diezelf de overheid voor de moeilijke weg gekozen. Voorzitter van de Raad van Bestuur Frans Swarttouw wenste Fokker namelijk niet te de graderen tot 'blikfabriek'. Er zou den na de mislukte poging tot sa menwerking met de Amerikaanse vliegtuigbouwer McDonnell Doug las koste wat kost nieuwe Fokker vliegtuigen van de eindlijn op Schiphol rollen. Dat gebeurt nu ook, zij het met ruim een jaar ver' traging. Niet mislukt Fokker houdt dan ook vol dat er beslist geen sprake is van een mis lukt project. Er is slechts geld no dig om het tijdelijke gat tussen uit gaven en inkomsten te overbrug gen dat door de vertragingen in de produktie en aflevering van nieu we vliegtuigen is ontstaan. De overheid en de banken hebben al ruim anderhalf miljard gulden in de nieuwe vliegtuigen gestoken en het is alleen al daarom niet waar schijnlijk dat zij Fokker nu in ae kou zullen laten staan. Toch zal menig kamerlid zich de komende dagen buigen over de vraag of de Nederlandse vliegtuig industrie op deze voet door kan blijven gaan. Fokker is volgens sommigen hard op weg te geschie denis in te gaan als een tweede RSV. De overheid pompt honder den miljoenen guldens in de Ne derlandse vliegtuigbouw zonder SCHIPHOL - De produktiehal waar de Fokker 50 wordt gebouwd. De produktie van dit type liep vertraging op doordat de verf onvoldoende roestbestendig bleekOnlangs zakt 'grote broer' de 100 bij een proeflanding door het landingsgestel doto anpi dat zij er zeker van is ooit het geïn vesteerde geld terug te zien. De eni ge motivatie om nu nog geld in het bedrijf te stoppen, zou dan ook het behoud van de werkgelegenheid van een kleine elfduizend mensen zijn. De internationale concurrentie is voor Fokker een ernom probleem. Kapitaalkrachtige bedrijven als Boeing en McDonnell Douglas zijn niet zo maar af te troeven, zoals ook al in de race om orders is gebleken. Boeing bij voorbeeld brengt zoveel typen vliegtuigen op de markt dat de Amerikanen goedkoper kunnen produceren en veranderingen in de vraag van luchtvaartmaatschappij en naar bepaalde typen vliegtuigen beter kunnen opvangen. Boven dien kunnen dergelijke grote vlieg tuigbouwers aan luchtvaartmaat schappijen dermate aantrekkelijke Financieringsvoorwaarden bieden dat het voor een kleine vliegtuig bouwer als Fokker moeilijk wordt een vaste leverancier van grote luchtvaartmaatschappijen te wor den. Samenwerking Samenwerking is dus het motto voor de jaren negentig in de vlieg tuigindustrie. Een goed voorbeeld hiervan is het Airbus-project waar van enkele grote vliegtuigbouwers uit Frankrijk, Duitsland, Engeland en Spanje deel uitmaken. Fokker neemt al deel aan de produktie van onderdelen van de Airbus A 310 en A 300. Deelname aan het A 320 pro ject moest echter worden afgezegd omdat Fokker alfe kapitaal en mankracht nodig had bij de pro duktie van de eigen nieuwe toestel len. Nu wil Fokker weer wel als partner meewerken aan twee nieu we Airbus-vliegtuigen. Airbus is overigens binnen enkele jaren uit gegroeid tot een serieuze concur rent voor de Amerikaanse vlieg tuigbouwers. Hoe de toekomst ook mag uit pakken, nu al staat vast dat verdere deelname aan het Airbus-project door Fokker de Nederlandse over heid geld gaat kosten en wel zo'n half miljard gulden. Het is name lijk totaal niet ongewoon dat over heden hun vliegtuigindustrieën steunen met omvangrijke kredie ten. Nog onlangs staken Engeland, Frankrijk, en Duitsland miljarden guldens in de nieuwste Airbus-pro jecten. Toekomstplannen veranderen echter niets aan de situatie van dit mpment. Door vertragingen in de produktie en aflevering van nieu we vliegtuigen en door overschrij dingen van de ontwikkelingskos ten heeft Fokker op korte termijn een half miljard nodig om beide projecten te blijven voortzetten en zijn werknemers salaris uit te kun nen blijven betalen. De vliegtuigverkopen willen het laatste jaar in ieder geval niet erg vlotten, hoewel de orderportefeuil les voorlopig nog voor ruim twee jaar werk bieden. Maar om van daag aan contant geld te komen, moet Fokker nu al het vliegtuig verkopen dat pas over twee of drie jaar kan worden afgeleverd. Dat de huidige situatie weinig andere mo gelijkheden openlaat dan steun be trekken van oveheid of banken mag duidelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7