Geen reactie India op aanbod Tamils Openheid Moskou heeft succes in Zuid-Amerika DE VLEKKEN-KAMPIOEN GEEFT'MGRA VANKATOEN. In nauw gedreven rebellen willen weer overleg Voorstel Hedy d'Ancona voor vrouwensportweek Presidents kandidaat op Haiti gedood Nobelprijs winnaar Arias geen Vriend' van Reagan Noordduitse SPD stuurt woordvoerder met verlof 10% EXTRA IN EIK PAK IN F4,-TERUG'N GRATIS HANDDOEK BIJ TWEE PAKKEN. WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA SINGAPORE - India zwijgt in alle talen over het aanbod van de Tamil Tijgers om op nieuw om de tafel te gaan zitten. De in het nauw gedreven Tamil Tijgers hebben herope ning van de vredesonderhandelingen aangeboden, mits de Indische troepen hun offensief beiders te versoepelen in Sri Lanka beëindigen. Tamil-hoofdman, Prabakharan, President Jayawardene van Sri liet dit New Delhi gisteren weten Lanka zei onlangs, dat Gandhi zijn via een brief aan de leider van de troepen opdracht had gegeven om oppositie in de Zuidindische staat de Tamils te ontwapenen en ze te i Tamil Nadu. De Indische rege- vernietigen. In Vancouver, doel zou zijn van hun gewelddadi ge acties tegen de Singalese min derheid. STRAATSBURG (GPD/DPA) - De positie van de vrouw stond gis teren centraal in het Europees Par lement dat niet minder dan vier rapportages over haar emancipatie behandelde. Drie ervan: vrouwen in de sport, het beeld en de positie van de vrouw in de massamedia en de wederopneming van de vrouw in het arbeidsproces, lijken in goe de aarde te vallen bij een meerder heid van de parlementsleden. Het vierde rapport over de discri minatie van vrouwen en de immi gratievoorschriften, reikt volgens de Europarlementariërs te ver en zal naar alle waarschijnlijkheid worden afgestemd. De kritiek richt zich vooral op het voorstel het visumbeleid voor niet-Europese kinderen van gastar- Behalve dat de vier rapporten door vrouwen zijn opgesteld, wer den de debatten ook voornamelijk door vrouwen gevoerd. Van de 518 afgevaardigden van het uit twaalf landen bestaande Europarlement is 17 procent van vrouwelijke kun ne. Dat is minder dan in het Neder landse parlement waar de uit 150 personen bestaande Tweede Ka mer 31 vrouwelijke volksvertegen woordigers telt, oftewel 21 procent van het totaal. De Nederlandse socialistische Europarlementariër Hedy d'Anco- na drong er bij de Europese Com missie op aan van 7 tot 14 maart 1988 een Europese sportweek voor vrouwen te laten organiseren. Zij wenst de vrouw op numeriek ge lijkwaardige basis vertegenwoor digd te zien op bestuurlijk en orga nisatorisch niveau in de amateur sportcommissies en in het Olym pisch Comité. Meer aandacht van de media voor vrouwelijke sportbeoefe naars, aldus mevrouw d'Ancona, zal de vrouwen aanmoedigen meer aan sportevenementen deel te ne men. De sportcomplexen zouden met bewaakte kinderbewaarplaat sen moeten worden uitgerust. Volgens de liberale Europarle mentariër Jessie Larive-Groenen- daal moeten, ook voor de vrouw, werk en gezinsleven gecombi neerd kunnen worden. Vrouwen, die bij huwelijk of zwangerschap hun werk opgeven, dienen meer mogelijkheden te krijgen dat werk te hervatten. De Europese Com- ring heeft er nog niet op Politieke waarnemers geloven, dat premier Gandhi vooralsnog niet met de Tamils om de tafel wil gaan zitten voordat de vredestroe pen in Sri Lanka de militaire kracht van de Tijgers in de oostelij ke en noordelijke provincies heb ben gebroken. Presidentskandidaat Yves Volei (foto AP) PORT-AU-PRINCE (AFP/AP) - Voor het hoofdcommissariaat van politie in Port-au-Prince is gisteren een kandidaat voor het president schap van Haïti, de advocaat Yves Volei van het Christen Democra tisch Verbond, door agenten in burger doodgeschoten. Dit heeft een ooggetuige meegedeeld aan het Franse persagentschap AFP. De ooggetuige mocht van de po litie niet in de buurt van het stoffe lijk overschot komen. Volei was in het gezelschap van enkele journa listen naar het hoofdcommissari aat gegaan om een van zijn cliënten op te zoeken die sinds juli zonder opgaaf van redenen wordt vastge houden. Toen Volei een verklaring in het Engels wilde afleggen, sloegen ge wapende mannen hem in het ge zicht. Zij waren het ook die schoten afvuurden waarvan er minstens één Volei in het hoofd trof. Volgens de meeste ooggetuigen waren de gewapende mannen agenten in burger. Volei, een vurig tegenstander van de huidige Nationale Rege ringsraad, is de tweede presidents kandidaat die op gewelddadige wijze aan zijn einde gekomen is. Op 2 augustus werd in de buurt van Port-au-Prince Louis Eugène Athis, leider van de democratische bevrijdingsbeweging van Haiti, door onbekenden vermoord. Volgens oppositieleider Jean- Claude Bajeux is de politie verant woordelijk voor de moord op zijn mede-presidentskandidaat Volei. Maar hij denkt er niet aan om zijn deelname aan de verkiezingsstrijd volgende maand te staken. De hoofstedelijke politiechef Figaro heeft op de beschuldigin gen in de richting van zijn korps ge reageerd door erop te zinspelen dat Volei de schietpartij zelf heeft uit gelokt door met een gewapende lijfwacht te verschijnen. Buitenland kort regeringsleiders van de 47 Geme- nebestlanden bijeen zijn, bena drukte Gandhi, dat de Indische troepen in Sri Lanka zijn om de "soevereiniteit en de territoriale in tegriteit van Sri Lanka te verdedi gen tegen terreur'. door Bob Mantiri Het aanbod van de Tamil-leider kwam op een moment dat Indische en Sri Lankaanse marineschepen het noordelijke deel van het eiland Jaffna hadden afgesloten. Daar mee is een vlucht-en wapenaan voerroute naar en uit de Zuidindia- se staat Tamil Nadu voor de Tamil Tijgers afgesneden. Vier schepen, die militaire wa pens aan boord hadden, werden voor de kust van Jaffna de grond in geboord. In de stad Jaffna werd gisteren voor de vierde achtervol gende dag fel gevochten. Indische troepen, ondersteund door tanks en zwaar geschut, heb ben de stad omsingeld. Naar ver luidt pogen de Tamil Tijgers in het oostelijke deel van het eiland een tweede front te openen. De Indi sche legerleiding heeft troepenver sterkingen gestuurd naar Trinco- malee waar de Tamils een leger kamp en een politiebureau zouden hebbgn bestormd. Volgens militaire autoriteiten zijn bij de operaties van de afgelo pen dagen ruim 300 Tamil burgers en guerrilla's om het leven geko men. Aan Indische zijde zouden 34 soldaten zijn gesneuveld. Intussen zijn als gevolg van de terreuracties van de Tamils en de daaropvolgen de militaire operaties 20.000 Singa- lezen uit de oostelijke provincie ge vlucht. De Srilankaanse regering heeft een dringend beroep op hen ge daan naar hun woonplaatsen terug te keren om te voorkomen dat de hele provincie in bezit wordt geno men door de Tamils, hetgeen het Busongeval In Egypte is een bus in volle vaart ingereden op een lagere school, waar leerlingen in de rij stonden tot de lessen zouden be ginnen; 15 scholieren kwamen om het leven en 34 raakten gewond. Het ongeluk gebeurde in het dorp Kafr El-Hag in de Nijldelta. MEXICOSTAD - „Volkomen verdiend". Zelfs Ronald Rea gan heeft zich gehaast om zijn goedkeuring uit te spreken over de toekenning van de No- bel-prijs voor de vrede aan de Costaricaanse president Oscar Arias. Maar dat betekent niet dat Reagan's bezwaren tegen het begin augustus in Guate mala ondertekende vredesak koord nu plotseling zijn ver dwenen. door Rob Sprenkels De ironie wil dat de oor spronkelijke auteursrechten op het vredes-initiatief niet aan Arias zelf toebehoren, maar aan trouwe medewerkers van Rea gan zelf. Vorig jaar december riepen Elliot Abrams en Philip Habib de Costaricaanse minis ter van buitenlandse zaken, Ro- drigo Madrigal, naar Miami. En tijdens die ontmoeting werd de basis gelegd voor het 'plan- Arias'. Het was de bedoeling dat de gezamenlijke Middenameri- kaanse landen van Nicaragua een komplete democratisering zouden eisen. Abrams en Ha- bib gingen er vanuit dat de Sandinisten dergelijke plannen zouden verwerpen, hetgeen in eerste instantie ook prompt ge beurde. De Sandinisten zouden zich op die manier nog verder isoleren. Een vredesplan op zoek naar oorlog, zo leek het in eerste in stantie. Maar slim en ongrijp- .baar als hij is, wist Oscar Arias Nobelprijswinna het plan om te toveren in een daadwerkelijke kans op vrede in Midden-Amerika. Arias, een in de Verenigde Staten en Engeland geschoolde economoon, wordt gedreven door het idee dat het legerloze Costa Rica niet direkt bij het Middenamerikaanse oorlogsge weld mag worden betrokken. Maar toen hij vorig jaar aan de macht kwam was het al bijna Zijn voorganger, Luis Alber to Monge, had de Contra's steeds meer bewegingsvrijheid gegeven in ruil voor economi sche steun uit de Verenigde Staten. Het was zelfs gekomen tot de bouw van een geheim vliegveld in het noorden van het land, niet ver van de grens met Nicaragua. Arias maakte daar korte met ten mee. Het vliegveld werd ge sloten en de Contra's kregen bevel zich rustig te houden. „Wij kunnen ons geen oorlog permitteren", zo luidde het cre do van de nieuwe president. Maar tegelijkertijd sprak Arias felle veroordelingen uit over de Sandinisten. Op het militaire vlak niets, op het diplomatieke alles, zo luidde zijn boodschap aan Washington. Abrams en Habib besloten uiteindelijk daarop in te gaan. De eerste versies van het 'plan- Arias' deden al voor het einde van vorig jaar de ronde. Maar nog voor de officiële presenta tie begon reeds iedereen zich ermee te bemoeien, inclusief Europa en de in Midden-Ame rika bemiddelende Contadora- groep. Arias greep zijn kans. Om het vredesinitiatief aannemelijk te maken moesten de principes op heel Midden-Amerika van toepassing zijn, en dus niet al leen op Nicaragua. Zelfs Was hington was daarvoor wel te vinden, zolang het plan de San dinisten maar zou isoleren. En Arias gaf daaraan toe door alle Middenamerikaanse presiden ten behalve Daniel Ortega uit te nodigen voor de officiële pre sentatie van zijn initiatief. Sindsdien zijn de zaken in een stroomversnelling geraakt. Ortega bleek plotseling toch bereid om over een interne de mocratisering te praten. En dankzij de bemiddelingskun sten van de Contadora-groep aan de ene kant en Oscar Arias aan de andere, lag er op 7 au gustus in Guatemala plotseling een document op tafel dat voor alle vijf Middenamerikaanse presidenten aanvaardbaar was. Ronald Reagan zit ermee in het schip. Hij beschuldigt Arias ervan dat hij de Sandinisten een reddingsboei heeft toege worpen. Ze hoeven niet met de Contra's te onderhandelen zo lang dezen de wapens niet neerleggen en ze worden ook niet gedwongen om voortijdig verkiezingen te houden. Kort om: Reagan's droom om de Sandinisten van de wereldbol te vegen zijn van de baan zo lang de Middenamerikaanse vredesafspraken stand houden. Zelfs zijn pogingen om de Con tra's op de been te houden lij ken tot mislukken gedoemd. „Volkomen verdiend", zei Reagan over de toekenning van de Nobelprijs. Maar Reagan heeft Arias de afgelopen weken nog meer 'beloningen' voor zijn streven naar vrede gegeven: een blokkade van de economi sche hulp vanuit Washington aan Costa Rica; tegenwerking van de VS bij de pogingen van Costa Rica om te komen tot een herstructurering van de buiten landse schuldenlast; een pak ket nieuwe voorwaarden op de export van Costa Rica naar de Verenigde Staten; en het uit blijven van de benoeming van een nieuwe Amerikaanse am bassadeur in de hoofdstad San Jose. missie besteedt volgens haar te weinig aandacht aan de herintegra tie van de vrouw in het beroepsle- Over vrouwen die werken bij de massamedia merkte de christende mocratische afgevaardigde Marie ne Lenz op dat het aandeel van de vrouw bij radio en televisie in de EG ongeveer eenderde uitmaakt. Zestig procent van deze vrouwen werkt overigens op het administra tieve vlak. Op de redacties houden vrouwen zich hoofdzakelijk bezig met kinder- en onderwijsprogram ma's. In leidinggevende functies zijn zij nauwelijks te vinden. Tijdens de debatten werd gewe zen op positieve veranderingen bij de reclame. De reclameontwerpers stellen zich steeds meer in op het nieuwe type van de buitenshuis werkende vrouw van tussen de 30 en 40 jaar. Dit heeft meegebracht dat reclame met de vrouw als lust object de laatste jaren is afgeno- KIEL (DPA) - De sociaal-democra tische partij in de Westduitse deel staat Schleswig-Holstein heeft haar woordvoerder Klaus Nilius met verlof gestuurd. Hiermee heeft de SPD een personele consequen tie getrokken uit het voorlichtings beleid van Nilius met betrekking tot de affaire rond de vroegere persmewerker van wijlen premier Uwe Barschel, Reiner Pfeiffer. Fractievoorzitter Björn Engholm deelde na een spoedvergadering van de fractie en het regionale be stuur van de SPD mee. dat men heeft ingestemd met het verzoek van Nilius om met verlof te gaan. In de vergadering is scherpe kri tiek geuit op de communicatie bin nen de top van de regionale SPD en de voorlichting naar het pu bliek. Nilius had al in juli uitvoerig met Pfeiffer - de persmedewerker van ex-premier Barschel - gesproken en gehoord van de acties die tegen Engholm waren ondernomen. Van dit feit heeft de SPD pas op een persconferentie op 9 oktober mel ding gemaakt. Engholm zei giste ren dat die contacten „eerder in de publiciteit gebracht hadden moe ten worden". Voorts is vanuit Genève bekend gemaakt dat de politie probeert vast te stellen wat de ex-premier Uwe Barschel heeft gedaan in de 17 uur voor hij werd gevonden. Maar dit onderzoek heeft nog niets opgeleverd. Volgens een televisie correspondent heeft de politie de foto in haar bezit, die Barschel te zijner ontlasting van een onbeken de met de naam Robert Roloff wil de aannemen. De Westduitse krant Bild meldt dat Barschel bij de ontmoeting met zijn geheime informant in Genève aantekeningen gemaakt heeft, die verdwenen zijn. Vóór zijn dood heeft Barschel via de telefoon aan zijn zuster, Folke Junker, meege deeld dat hij nauwkeurige notities over het gesprek met de voor hem ontlastende getuige gemaakt heeft. ADVERTENTIE Unesco De Senegalees M'Bow heeft ook zoek de in de derde stemronde om het y^dnadze voorzitterschap van de VN-organi- satie Unesco geen meerderheid van stemmen behaald. De bij de meeste westerse landen in ongena de gevallen M'Bow haalde 23 van SAN JOSE (IPS) - De rondreis die Sovjet-minister Eduard Sjevard- nadze van buitenlandse zaken door vier Latijnsamerikaanse landen maakte, is een succes. Uit reacties blijkt dat Moskou's nieuwe imago van openheid goed is overgeko men en Sjevardnadze heeft duide lijk gemaakt dat de hervormingen van partijleider Michail Gorbatsjov ook gunstige effecten voor Latijns- Amerika kunnen hebben. Het is de bedoeling dat Gor batsjov komend jaar zelf op bezoek komt. Sjevardnadze sloot zijn bijna twee weken lange trip door Brazi lië, Uruguay en Argentinië eind vo rige week af met een kort bezoek aan Cuba. Naast de talrijke afspra ken die er gemaakt zijn over sa menwerking, ademde het hele be- e Moskou-stijl. Sje- joviaal en brak her haaldelijk met het protocol. De Sovjet minister van buiten landse zaken Sjevardnadze. In Uruguay verklaarde Sjevard nadze dat de buitenlandse schuld een "levensgevaarlijk wapen is" dat "de peilers van de internationa le gemeenschap" kan vernietigen. Terugbetaling moet volgens hem tot een „verstandig niveau" wor den teruggebracht. De twee landen willen een internationale conferen tie over hervorming van het finan- cieel-monetaire wereldsysteem. Ook president Julio Sanguinetti kreeg een uitnodging voor Mos kou. Het opmerkelijkste van Sje- vardnadze's bezoek aan Montevi deo was dat hij de Sovjet-ambassa de uitging om demonstrerende jo den te woord te staan. De joden protesteerden tegen de behande ling van de Sovjet-joden en eisten voor hun rasgenoten het recht op emigratie. In Brazilië is men bijzonder ge charmeerd van de Sovjet-bewinds man. Het was voor het eerst dat een de opperbevelhebber v stralend humeur aan de dag. Hij zat enkele minuten vast in een lift maar dat was slechts grappen te maken. Dat deed de minister weer toen hij de 50 stemmen, bij de twee vorige niinister van buitenlandse zaken stemronden haalde hij 18 stem- Sovjetunie op bezoek men. De Spanjaar Mayor, die wordt E_n_die legde gezien als een compromisfiguur, verdubbelde zijn aanhang en kreeg nu 18 stemmen. De overige stem- j j men werden verdeeld over drie an dere kandidaten. Als in de vierde stemronde ook niemand de meer derheid behaalt wordt in de vijfde en laatste stemronde gekozen tus sen de twee leidende kandidaten. Reisverbod Taiwan heeft het verbod op rei zen naar China opgeheven, zo heeft een regeringswoordvoerder be kendgemaakt. Sinds 1949 waren al le contacten met het Chinese vaste land verboden. De regering van Taiwan heeft om humanitaire rede nen besloten tot intrekking van het reisverbod, zodat mensen op Tai wan die afkomstig zijn van het vas teland daar hun familie kunnen be zoeken. Militairen en ambtenaren mogen niet naar de Volksrepubliek reizen. Het is ook niet de bedoeling dat er toeristische reizen worden gemaakt. macht vertelde hoe gemakkelijk Pedro hij het Braziliaanse luchtruim binnengedrongen. Voor de draaiende camera's zei de minister tegen de leider van de de lucht- Joodse gemeenschap in Uruguay, Scloffsky, dat gewerkt wordt aan oplossing van het pro bleem van de emigraties. Voorts Ten aanzien van de betrekkingen m°cht Scloffsky zelf in Moskou ko- van Brazilië met Washington be- [Pen Rijken hoe deze oplossing ver- treft zei hij dat hij geen roet in het "eP- Dit leverde hem luid applaus eten wilde gooien. Hij nam moge- °P van de duizend omstanders, lijke zorgen weg met de medede- ^et laatste land, Cuba, werd ling dat de Sovjetunie zich niet wil- maar voor 24 uur aangedaan. Sje- de mengen in „bestaande patro- vardnadze onthield zich van scher- nen" in de verhouding tussen de Pe kritiek od de Verenigde Staten. Verenigde Staten en Latijns-Ame- rika. De Braziliaanse president, Jo- Hij sprak zijn steun uit voor het se Sarney, werd uitgenodigd naar Middenamerikaanse vredespro- Moskou te komen. gramma. De minister hoopte dat de In Argentinië won Sjevardnadze Cubaanse en Sovjet-adviseurs Ni- veel harten toen hij zei „sympathie caragua konden verlaten en dat met Argentinië" te hebben in „het Washington met Managua om tafel conflict over de Malvinas" (Falk- wil gaan zitten, land-eilanden). Moskou zal de Ar gentijnse eis tot soevereiniteit over Het bezoek demonstreert dat La de eilanden steunen, beloofde hij. tijns-Amerika weer duidelijk op Met president Raul Alfonsin te- Moskou's diplomatieke kaart ligt, kende hij wetenschappelijke en zei een Braziliaanse journalist. Ook culturele akkoorden. Moskou en elders op het continent heeft men Buenos Aires zijn al jaren belang- er goede nota van genomen dat de rijke handelspartners. De leiders nieuwe Sovjet-leiding goede be kwamen overeen dat de Sovjetunie trekkingen met het continent voor een consulaat-generaal mag ope- staat, gebaseerd op pragmatisme nen in Buenos Aires zodra de Ar- en dat de Sovjetunie afwil van gentijnse hoofdstad wordt overge- steun aan revolutionaire experi- plaatst naar Viedma. menten. De aankoop van twee 2 kg pakken Dixan levert u in de maand oktober specta culair voordeel op. Want iedereen die vóór 31 oktober a s. de twee geld-terug-zegels opstuurt.krijgt gratis een prima handdoek thuisgestuurd.Een extra voordeel bovenop het aanbod dat u op het aktiepak aantreft. Profiteer nu van dit driedubbel voordeel. daarbij ingesloten een groene betaalcheque/girokaart t.w.v.f 2,95 (als vergoeding voor handling/verzendkosten) naar Dixan ~'nr'nn ,onn - r. Maximaal 1 inzendingper gezin. Dit aanbodis geldig t/m 31 oktober 1987. Handdoekaktie. Postbus 30390,1800 EC Alkmaa

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5