Hulpverlening bij incest Jammer dat ze 's avonds weer uit moeten. 'Heroïnetoeristen' nemen toevlucht tot criminaliteit ABP-rapporten bewust vervalst Ontvoering Heijn: na 5 weken ruim 700 tips Koningin: ambtenaar of iiitkeringstrekker? Vender dan \^n Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. 87 WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Slachtoffers soms dubbel misbruikt HAARLEM (ANP) - Het be leidsteam in de ontvoeringszaak Gerrit Jan Heijn, dat nog steeds uit ongeveer zestig mensen bestaat, heeft tot nu ruim 700 tips binnen gekregen. "Die tips komen werke lijk uit heel Nederland, van Gro ningen tot Maastricht. Ze zijn of worden allemaal nagetrokken", al dus zegsman A. Geelof van de rijkspolitie. Uit het buitenland kwam geen enkele tip. De ontvoe ringszaak is vandaag de zesde week ingegaan, dat is een record voor Nederland. Het in Haarlem gevestigde be leidsteam van justitie en politie be sloot op de zevende dag van de ont voering tot een totale informatie stop. Dat gebeurde zoals bekend op verzoek van de familie Heijn. DEN HAAG (ANP) - De hulpverlening aan incest-slachtoffers is zeer gebrekkig. Slechts Ook het Ahold-concem (G.J. Heijn de helft van de meisjes of vrouwen die een beroep doen op hulp, heeft daar baat bij. In de 's vice-voorzitter van de raad van overige gevallen haken ze teleurgesteld af. Bij twee van de drie meisjes kan de hulpverle- ove^deze^aak Het^Tslui^om ning niet voorkomen dat de incest gewoon doorgaat. Ook hulpverleners zelf misbruiken geen reclame meer via de tv te ma- hun cliënt soms. Het personeel van de Albert Heijn-winkels was overigens reeds na enkele dagen - toen er nog slechts sprake was van een vermis sing - via een circulaire dringend gevraagd daarover niet met de pers te praten. Die circulaires hangen er nog steeds. Geelof: "Ik heb als woordvoerder van de rijkspolitie inmiddels zelf ook een record ge vestigd. Nog nooit hoefde ik over een zaak zo lang mijn mond te hou den als nu". Geelof en zijn collega-woord voerder A. Folgerts zien niet alleen beroepsmatig, maar ook persoon lijk het nut van de stop zeker in, be nadrukken zij steeds. Daarover uit wijden willen ze nu niet. De infor matiestop verhinderde overigens Dat blijkt uit een onderzoek onder 50 slachtoffers van incest en 130 hulpverleners dat in opdracht van het ministerie van WVC is uitge voerd. Volgens de onderzoekers, prof. dr. J. Frenken en drs. A. van Stolk, faalt de hulpverlening vooral door gebrek aan kennis en samenwer king. Veel van de hulpverleners die aan het onderzoek meewerkten, 'Opvang jeugd in internaten onder de maat' DEN HAAG (ANP) - De hulp aan jongeren die in tehuizen of interna ten terecht komen, is beneden de maat. De tienduizend plaatsen die er nu zijn. mogen niet op voorhand worden verminderd omdat de leef tijdsgrens voor meerderjarigheid met ingang van 1 januari van 21 naar 18 jaar gaat. Het aantal plaat sen voor zeer jonge kinderen moet bovendien worden uitgebreid, ook om erger te voorkomen. Er dient een onafhankelijke inspectie te ko men die zorgvuldig de kwaliteit van de hulp bewaakt. Dit blijkt uit het rapport 'Resi dentiële Jeugdhulpverlening, voorwerp van aanhoudende zorg' dat minister Brinkman van welzijn en staatssecretaris Korte-Van He mel van justitie gisteren is aange boden. Het werd op verzoek van de Tweede Kamer opgesteld door een commissie van vier deskundigen onder voorzitterschap van prof. dr. P.A. de Ruyter. Knelpunt in het rapport wordt genoemd dat de zogenaamde leef groepen in de tehuizen steeds te groot zijn om iedere jongere doel treffend te kunnen behandelen. Het geld dat de leefgroepen ter be schikking wordt gesteld, acht de commissie erg beperkt. Er is ver der onvoldoende personeel om uit te maken hoe een jongere moet worden behandeld. De commissie spreekt van onvoldoende vakman schap bij alle soorten hulpverle- Vliegtuigbom zeiden niet te weten hoe ze een slachtoffer van incest moeten op vangen of hoe ze de incest-situatie moeten beëindigen. Vaak sluit het gezin na inciden teel contact met de hulpverlening zich weer van de buitenwereld af en gaat de incest gewoon door. Op vallend daarbij is, volgens de on derzoekers, dat mensen met een "zekere macht en prestige" (dok ters, politiemensen) er eerder in slagen het misbruik te stoppen dan andere hulpverleners. Veel vrouwen voelen zich door de hulpverleners van het kastje naar de muur gestuurd. Gemiddeld komt een slachtoffer bij vier ver schillende hulpverleners terecht. Soms worden zelfs negen of meer hulpverleners "afgewerkt", aldus de onderzoekers. De onderzoekers noteerden ook veel klachten over de inhoudelijke opvang: hulpverle ners trekken te weinig tijd uit, psy chiaters schrijven vaak alleen maar medicijnen voor, klachten worden niet serieus genomen. Ook wordt de zaak nogal eens goed gepraat of krijgt het slachtof fer de schuld. Vijf van de vijftig on dervraagde meisjes of vrouwen zei den seksueel misbruikt te zijn door een hulpverlener. Volgens Fren ken gebeurt dat vaak onder het mom van therapie: een psychiater die een naakt meisje op de divan wil ondervragen, een arts die het meisje wil leren dat "aanraken lek ker kan zijn". Incest komt volgens de onder zoekers overigens in alle lagen van de bevolking voor. Er is geen derscheid te maken komst of sociale status. Wel verto nen gezinnen waar zich incest voordoet vaak dezelfde kenmer ken. Zo is het geestelijk contact tussen de gezinsleden vaak opper vlakkig, is de vader nogal autoritair en hebben de ouders meestal een slechte seksuele verhouding. In het onderzoek wordt aange drongen op meer onderzoek naar dit probleem. Ook zouden de mo gelijkheden tot bijscholing moeten worden uitgebreid en zou de hulp verlening anders moeten worden georganiseerd door bijvoorbeeld minder instanties erbij te betrek ken. Alleen degenen die zich werk- lijk bij incest betrokken voelen zouden hulp moeten verlenen. ALCOHOLRECLAME - - Er komt vooralsnog geen verbod op alco holreclame op radio en televisie. Een kamermeerderheid van CDA, WD en D66 heeft zich geschaard achter een motie inzake alcoholma tiging en bestrijding van misbruik, i vliegtuigbom uit de Twee- die minister Korthals Altes (justi- TWEEDE-KAMER ONVERSTAANBAAR de Wereldoorlog, die mogelijk ligt in de tuin van een woning. Als de bom wordt gevonden zullen bijna zevenduizend mensen worden geë vacueerd. Daarna zal de EOD het projectiel onschadelijk maken. Een straatbewoonster maakte de gemeente Rotterdam begin mei van dit jaar opmerkzaam op de mo gelijke aanwezigheid van het pro jectiel. Winkeldiefstal Het plan van de PvdA om een landelijk registratiesysteem op te zetten voor de aangifte van winkel diefstallen heeft het gisteren niet gehaald in de Tweede Kamer. Een motie van de sociaal-democraten Kosto en Schaefer werd door een overgrote meerderheid in de Twee de Kamer weggestemd. Het voor stel werd slechts gesteund door de SGP en RPF. Kunstroof Vijf werken van schilders van de Haagse School zijn in de nacht van zondag op maandag gestolen uit een woning aan de Tarwekamp in Den Haag. Het gaat om schilderijen van Bochman, Knikker, Viegers en De Bock. De waarde van de schil derijen wordt geschat op ongeveer twee ton. Eerder deze maand wer den in de residentie ook al dertien schilderijen ontvreemd met een ge- driehon- een der- AMSTERDAM (ANP) - Het ont moedigingsbeleid voor buiten landse druggebruikers dat de ge meente Amsterdam sinds 1983 voert, werkt niet. Het aantal bui tenlandse verslaafden in de hoofd stad is in die tijd niet afgenomen. Daarentegen heeft het beleid wel negatieve effecten: het aantal cri minele gebruikers is toegenomen en de situatie van de buitenlandse gebruikers is ernstig verslechterd. Dit blijkt uit een onderzoek naar ADVERTENTIE Mijnafval De aanwezigheid van ten minste 150 miljoen ton mijnafval in de oos telijke mijnstreek in Limburg heeft geen schadelijke gevolgen voor de volksgezondheid. Dit blijkt uit een onderzoek van de vakgroep fysi sche geografie van de rijksuniver siteit van Utrecht en een projectbu reau in Sittard. Het mijnafval, on der andere gebruikt in de woning bouw, loogt volgens de onderzoe kers niet zo snel uit door regenwa ter dat de in het afval aanwezige sulfaat en zware metalen snel in het grondwater terecht komen. buitenlandse druggebruikers dat drs. D. Korf van de Universiteit van Amsterdam in opdracht van de ge meente heeft uitgevoerd. Hij pre senteerde de resultaten gisteren tij dens een gezamenlijke persconfe rentie met de hulpverleningsorga nisatie voor Westduitse gebruikers Amoc/DHV in Amsterdam. Dit is ook één van de organisaties die in de praktijk met de gevolgen van het ontmoedigingsbeleid wordt ge confronteerd. En dat zijn volgens Amoc bepaald geen hoopgevende ervaringen. "Integendeel, het ontmoedi gingsbeleid werkt hooguit ontmoe digend voor de hulpverlening. Sinds de uitvoering van dit beleid is de hulpverlening een stuk moei lijker geworden", vertelt I. Schlu- semann, coordinator van Amoc. En op de hulpverlening ten aanzien van de aids-problematiek, zo con stateert ze, heeft het ontmoedi gingsbeleid zelfs een averechtse werking. De buitenlandse drugge bruikers kunnen bijna niet meer terecht bij artsen en in het zieken huis. "Daardoor blijven de ver slaafden heel lang met hun ziekten - en dus ook aids - doorlopen. Dat is niet alleen voor henzelf een pro bleem, het is ook voor de volksge zondheid een bedreiging", aldus Schlusemann. Door het ontmoedigingsbeleid is de hulpverlening volgens Schluse mann niet meer zo bereikbaar voor de verslaafden. En als ze eenmaal contact hebben is het moeilijk dat te behouden. De hulpverlening voor buitenlandse druggebruikers beschikt niet over opvangmoge lijkheden, kan geen methadon ver strekken en heeft geen medische voorzieningen. Gevolg is dat de druggebruikers in de drugsscene blijven hangen of daarin steeds noodgedwongen terugvallen en verloederen. Schlusemann: „Voor 1986 waren onder de drugsdoden nooit men sen met wie wij contact hadden. Sindsdien zijn er al diverse mensen uit onze cliéntenkring overleden. Ook blijken er veel ernstig ziek te zijn. Pas in een eindstadium ko men ze bij ons. Dan kunnen we echter niet veel meer voor ze doen. Bovendien worden de verslaafden, als ze dan uiteindelijk in het zie kenhuis terecht komen, vaak in een ambulance teruggebracht naar het land van herkomst". Amsterdam telde in de zomers van 1985 en 1986 zo'n 1500 tot 2000 heroïnetoeristen. Daarvan komt het grootste deel uit West-Europa: ongeveer een derde had de West duitse nationaliteit, enkele honder den de Italiaanse en circa tweehon derd gebruikers de Britse. niet dat kranten, tv en radio de af gelopen weken berichten ver spreidden over de wijze waarop er contact zou zijn met de ontvoer ders en over de hoogte van het los geld. Gemeld werd bij voorbeeld, dat het losgeld - anders dan bij vorige ontvoeringen - in delen betaald zou moeten worden. Een ochtendblad berichtte onlangs dat de ontvoer ders ook diamanten eisten. Ge heimzinnige boodschappen in en kele dagbladen (net als bij de ont voering van Heineken en diens chauffeur) bleven ook niet onopge merkt. Voor zover bekend vier cryptische boodschappen werden tot nu toe uitgewisseld tussen aan de ene kant 'Johan' en aan de ande re kant 'Maria'. Het beleidsteam en Ahold rea geerden niet op al deze berichten. "Die verhalen zijn uitsluitend voor de verantwoordelijkheid van dege nen die ze verspreiden", was stee vast het antwoord. De familie Heijn plaatste vorige week op de voorpagina's van enkele dagbla den wel een advertentie waarin on der andere werd gewaarschuwd te gen "minder verantwoorde en spe culatieve berichten". In de adver tentie werd van de zijde van de fa milie overigens voor het eerst toe gegeven dat de 56-jarige G.J. Heijn was ontvoerd. De broer van Albert Heijn ver dween op 9 september. Hij kwam die woensdagmorgen niet opdagen bij zijn tandarts in Koog aan de Zaan. Zijn auto werd later op de dag leeg en afgesloten teruggevon den op enkele honderden meters van zijn huis in Bloemendaal. Heijn's vermissing werd twee da gen later bekend. Een technicus van Philips kijkt zorgelijk naar zijn geluidsmeter, die hij in de Tweede Kamer heeft geplaatst. Er geloof, af- zijn sinds de installatie van nieuwe apparatuur klachten over de verstaanbaarheid van de parlementariërs. Ontmoedigingsbeleid Amsterdam werkt averechts DEN HAAG (GPD) - Het inkomen van koningin Beatrix is tussen 1981 en 1986 minder gestegen dan de minimum-uitkeringen. Premier Lubbers heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd in een reactie op het voorstel van PSP-fractievoorzitster Van Es om het inkomen van de Koningin volgend jaar te bevriezen. Van Es noemde een stij ging van de uitkering aan leden van het Koninklijk Huis 'oneigenlijk en onterecht' omdat in 1988 de minimum-uitkeringen ook niet om hoog gaan. Het PSP-voorstel die uitkering te bevriezen, is overigens kansloos. Tussen 1981 en 1986 namen de minimum-uitkeringen in guldens met 7,5 procent toe, aldus Lubbers, terwijl de uitkering aan de Konin gin slechts anderhalf procent steeg. Dat komt omdat voor de koningin dezelfde normen worden gehanterd als voor hoge ambtenaren en die zijn er in de afgelopen jaren vrijwel niet op vooruitgegaan. Volgend jaar is dat anders en neemt de uitkering aan de Koningin volgens bere keningen van de PSP ten opzichte van 1986 met 2000 gulden per maand toe. Een fors deel van het vermogen van Koning Beatrix is onderge bracht in vier aparte stichtingen, die geen vermogens-belasting hoe ven te betalen, zo antwoordde Lubbers op vragen van Van Es over de belastingverplichtingen van de Koningin. In de Grondwet staat dat er geen vermogensbelastig betaald hoeft te worden over dat deel van de Koninklijke bezittingen dat dienstbaar is aan de functie. Het Konink lijk archief, de rijtuigen als de gouden koets, de kroonjuwelen en de scepter zijn in dergelijke stichtingen ondergebracht, terwijl de vier belangrijkste paleizen staatseigendom zijn. Over welk deel van haar vermogen, door het Amerikaanse blad For tune onlangs geschat op ruwweg 10 miljard gulden, Koning Beatrix zo geen vermogensbelasting hoeft te betalen, is niet na te gaan, aldus Lubbers. Hij moest het antwoord schuldig blijven op de vraag of le den van het Koninklijk Huis gebruik maken van de regeling dat men niet meer dan 80 procent van het inkomen aan belasting hoeft te beta len. Vorige week werd bekend dat Lubbers zelf wel gebruik maakt van die, oorspronkelijk voor boeren in het leven geroepen maar voor iedereen geldende, regeling. y yy.y Koningin Beatrix. Uit hoofde van haar functie staatshoofd) ontving zij gisteren de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Alois Mock, die een tweedaags bezoek aan Nederland aflegt. (foto anpi Fysieke klachten psychiatrische patiënt worden vaak genegeerd UTRECHT (ANP) - Veel patiënten die zijn opgenomen voor psychia trische behandeling blijken ernsti ge lichamelijk aandoeningen te hebben, die niet eerder ontdekt jn. Hierdoor lopen zij het risico dat hun behandelaars lichamelijke klachten ten onrechte wijten aan psychische problemen. Dat blijkt uit een onderzoek onder ongeveer 300 patiënten van de psychiatri sche afdeling (PAAZ) van het Rei- nier de Graaf Gasthuis in Delft. Na lichamelijk onderzoek bleek dat bijna een kwart van de patiën ten die op de PAAZ verbleven min of meer ernstige aandoeningen on der de leden had. In totaal vonden de onderzoekers 93 nog niet eerder ontdekte ziekten, variërend van doofheid tot hartinfarct en borst kanker. Vaak hadden de betrokken patiënten wel klachten, maar was de juiste diagnose nooit gesteld. Van de 60-plussers had zelfs meer dan de helft niet eerder herkende ziekten. De onderzoekers vrezen dat me dici de neiging hebben het licha melijk onderzoek bij een patiënt met psychiatrische klachten te ver waarlozen. Zij pleiten dan ook voor routine-lichamelijk onderzoek bij alle patiënten die worden opgeno men voor psychiatrische behande ling. Beleggingsraad misleid met 'winstgevende' projecten Opsluiting De Amsterdamse rechtbank heeft een 29-jarige man veroor deeld tot een jaar cel wegens mede plichtigheid aan mishandeling en de gedwongen opsluiting van een vrouw. Zij werd in maart van dit jaar vier dagen vastgehouden door drie mannen, die haar bedreigden met vuurwapens en het toedienen van een overdosis heroine. Helemaal terug van weggeweest: de cowboylaars. Ofwel het Wilde Westen aan uw voeten. Sterk suède afgewerkt met fraaie stiksels. Zo lekker lopend, dat u ze niet QC1QO meer uit wilt doen. De prijs: Mt.40 t/m 46 slechts CjJL MAASTRICHT (ANP/GPD) - Bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) werden rappor ten over beleggingsprojecten re gelmatig positief gekleurd om deze goedgekeurd te krijgen door de centrale beleggingsraad bij het ABP. Het kon dan gebeuren dat aanvankelijk negatieve rapporta ges veranderd werden in rooskleu rige verhalen. Dit bleek gisteren uit het verhoor van een 64-jarige medewerker van het ABP, het vorig jaar geschorste hoofd van het bureau marktonder zoek van het ABP. De man stond in Maastricht terecht wegens het aan nemen van geld en goederen van het Rotterdamse aannemingsbe drijf Kruithof, hetgeen hem als ambtenaar verboden is. Bovendien wordt de man er van verdacht een ondergeschikte van zijn bureau marktrapportage onder druk te hebben gezet om een negatief marktrapport over premiehuurwo ningen in Roermond in positieve zin te veranderen. Het betrof de financiering van de bouw van 290 woningen en een aantal kantoren in Roermond. Het ABP stak er 42 miljoen gulden in. Van een in de marktrapporten in het vooruitzicht gesteld rendement van 6,88 procent is niets terecht ge komen. Dat betekent een jaarlijks oplopend miljoenenverlies dat nauwelijks meer goed gemaakt kan worden. Het hoofd afdeling marktonder zoek van het ABP krijgt er de volle schuld van. Hij zou aan onderge schikt personeel opdracht gegeven hebben om het het resultaat van het marktonderzoek voor het Roer- mondse Ursulaproject mooier voor te stellen dan het was. Misbruik van gezag stond in de dagvaarding die de ABP-man gisteren voor de rechtbank in Maastricht bracht. Goudrandje Gerardus Romgens (36) uit Huls berg voerde het marktonderzoek voor het Roermondse Ursulapro ject uit. Op basis van zijn bevindin gen zou het Roermondse project niet eens aan de centrale beleg- gings-Raad (CBR) kunnen worden voorgelegd. Hij kreeg het rapport van zijn chef terug met de opdracht 'het van een een goudrandje te voorzien'. Een 'blinkend' rapport heette dat in ABP-termen. De door Romgens becijferde uurprijzen moesten omhoog wor den getild. Ook moest hij de con clusie in zijn rapport bijstellen dat de lokatie in Roermond ongeschikt was voor kantoorunits in combina tie met woningen. De marktonderzoeker was toen nog maar net aan het werk bij het ABP en ervoer het gesjoemel met zijn werk en de beschuldiging dat hij te weinig flexibel zou zijn als erg frustrerend. "Ik was er onderstebo- Het werd Romgens te gortig, toen hij twee jaar later moest rap porteren over het niet gehaalde in het vooruitzicht gestelde rende ment. Hij stapte naar enkele ABP- kopstukken om zijn beklag te doen en droeg daarmee niet onaanzien lijk bij aan het toen net ingestelde omvangrijke ABP-fraude-onder- zoek. Hij vertelde er meteen bij soortgelijke ervaringen ook te heb ben opgedaan bij marktonderzoe ken voor drie projecten in Maas tricht. Romgens bleek achteraf gelijk te hebben gehad: 90 procent van de kantoren in Roermond staat nog leeg en de huren moesten sterk worden verlaagd om de woningen te kunnen verhuren. Het ABP kocht zich voor 42 miljoen gulden duidelijk een kat in de zak. De terecht staande ABP-mede- werker ontkende het onder druk zetten van Romgens. Hij had hem alleen geadviseerd als "oudere en meer ervaren collega die wist dat beleggen ondernemen was. Rom gens was nog veel meer ambtenaar dan bedrijfsman. Hij had die huren duidelijk te laag ingecalculeerd in het Ursula-project. Die moesten trouwens omhoog om het project er bij de CBR door te krijgen", al dus de ABP'er. De ABP'er wijt de 'blinkende' rapporten voor de beleggingsraad aan de kloof tussen de officiële ambtenarenstand en koopman schap. "Bij het ABP moet je als ambtenaar ook ondernemer zijn. Dat gaat maar heel moeilijk sa men.", zei hij. Het aannemen van steekpennin gen van 2000 gulden, een koelkast en restaurantbonnen waarvan de ABP'er wordt verdacht werd giste ren niet behandeld. Kroongetuige in deze zaak, aannemer Kruithof uit Rotterdam, meldde zich op het laatste nippertje ziek. Deze zaken komen 6 november aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3