"Het zal daar wel los lopen" Centrum wil hart- longtransplantaties verrichten Nederlandse katholieken bij voorbereiding wereldconferentie Bemanning mijnenjagers nog optimistisch PAGINA 2 WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 Terwijl de commandant met hu mor en in zeeliedenjargon uiteen zet hoe het een en ander verder zal verlopen, vermaken de matrozen zich op het achterdek op geheel Hollandse wijze. Speels proberen zij jeugdige Egyptische handelaren te belazeren die vanuit langs het schip afgemeerde roeiboten zich uitrekken om souveniers te verko pen. Het is een soort ruilhandel waarbij de matrozen heel goed we ten wat ze als tegenwaarde aanbie den en de naïeve Egyptenaren soms geen idee hebben wat ze in de handen gedrukt krijgen. Op nepmarmer geschroefde borst- beeldjes van bekende farao's ver wisselen van eigenaar voor Noorse kronen, bij geen bank in te wisse len ponden van het eiland Yersey, enkele belanstingvrije pakjes siga retten, of soms voor slechs voor een flesje cola. "Ze hebben soms zo'n dorst van het ons aanpraten van die handel", zegt machinist Rob Haket uit Ijsselstein Utrecht) breed grijzend, "dat ze voor zo'n beeldje met een flesje drank genoe gen nemen" Trein De mijnenjagers Hellevoetsluis en Maassluis zijn nu drie weken onderweg en aan boord is bij een vluchtige observatie van de be manningen nauwelijks iets te mer- Ken van spanning. Dat is in de eer ste week wel anders geweest, zegt commandant Miltenburg. "De mannen waren de eerste dagen be hoorlijk van slag af. Het was een gevolg van de door de korte voor bereidingstijd veroorzaakte over vermoeidheid en onwennigheid met het reisdoel. Voor het vertrek was het geen plezierige periode. Er moest worden overgewerkt om de schepen voor de missie klaar te maken en daardoor kwam de ver werking bij de mannen zelf en bij degenen die ze voor lange tijd moesten achterlaten in het ge drang. Maar na een dag of drie wa ren de grootste problemen voorbij en ik verzeker u dat nu alles als een trein loopt". De vergelijking met het spoor gaat wat de snelheid betreft - de schepen varen nog geen 19 kilome ter per uur - mank. maar Milten burg doelt dan ook op de onophou delijke oefening onderweg Niet zozeer het mijnenjagen, maar voor al de persoonlijke veiligheidproce dures en die van het schip worden tot in den treure getest. Branden zijn nagebootst met zoveel rook dat de mannen bijna stikten. Vol gens Miltenburg is dat bittere noodzaak: de mijnenjagers en -ve gers van de Belgen houden zich weliswaar ver van het slagveld, maar tegen een onverhoopte lucht aanval van Bagdad of Teheran kan het flottielje zich bijna niet verde digen. "Dit is geen cruisetocht", zegt de commandant. En de manier waar op hij die vergelijking maakt geeft aan dat hij zijn mannen daarvan menig maal heeft doordrongen. "Maar we hebben een defensieve taak, een vredesmissie met de be doeling de internationale scheep vaartroutes in het ons toegewezen door Taco Slagter gebied van de Golf van mijnen vrij te houden. Voor bescherming zijn we aangewezen op onze Engelse vrienden. Maar ook al zouden we bij een luchtaanval worden geraakt dan zijn de mannen zo getraind dat ze branden en andere averij van een inslag in een verdomd snel tempo de baas kunnen". Op de Hellevoetsluis bestaan geen illusies. Op de voorplechts is voor deze speciale gelegenheid een mitrailleur van het kaliber punt Commandant Miltenburg van de Hellevoetsluis: "Alles loopt als een trein" (foto anpi vijftig gemonteerd waarmee kami kaze-aanvallen van Iraniërs in speedbootjes kunnen worden ge weerd, maar meer ook niet. Voor luchtaanvallen beschikken de bei de schepen alleen over een aantal Stinger-luchtdoelraketten, die de meevarende mariniers vanaf de schouder kunnen afvuren. Nieuws Het nieuws uit het oorlogsgebied wordt dagelijk gevolgd via nieuws brieven die uit Nederland via de te lex naar de schepen worden ver zonden. "Ach", zegt kwartiermees- ter-duiker Dick Harting (22) uit Groote Keeten (bij Den Helder), "over al die berichten maak ik me nu nog geen zorgen. In het achter hoofd houd je er rekening mee dat het misschien gevaarlijk kan wor den. het is ten slotte geen oefening meer, maar menens. Aan de andere kant wil je eens in de praktijk bren gen wat je hebt geleerd". Het gesprek vindt plaats in het korporaals verblijf. Rood licht in deze kleine ruimte en de Panorama met een juffrouw met grote bor sten op tafel moeten enige sfeer brengen. Die was er even niet toen een week geleden naar zeggen van Harting de Nederlandse media voor enige verontrusting aan boord van beide schepen veroor zaakte. Het Nederlands-Belgisch flottiel je zou de Engelse mijnbestrijdings- schepen in het veel gevaarlijker noordelijk deel van de Golf gaan vervangen. "Onzin", zegt Edwald Venema (24) uit Haarlem. "Volgens onze commandant gaan we buiten de territoriale wateren van de Ver enigde Arabische Emiraten (VAE) op mijnen jagen. Dat is een veel i de eerste dagen wel i rustiger bericht. Maar dat op niets gebaseerde bericht moet wel enige paniek bij onze familie in Holland hebben veroorzaakt. Toen we in Gibralter en Kreta even van boord mochten hebben we als de bliksem naar huis gebeld om dat even recht te zetten. Het is wel verdomd lullig dat er op die manier voor onnodige onrust aan het thuisfront wordt ge- zorgd". Commandant Miltenburg beves tigt de onwaarheid in dat bericht. "Dergelijke geruchten is het laat ste waar we om verlegen zitten. De mannnen zich toch nog veel in hun gedachen met wat ze hebben ach tergelaten bezig en maken zich druk over dergelijke verontrustin gen. Maar aan de andere kant is het een goede zaak dat we het nieuws van de Nederlandse pers hier onge censureerd binnen krijgen" Beroep Michel Holtkamp (20) uit Nijver dal zit als elektromonteur tweeën half jaar bij de marine en heeft er bij de beroepskeuze ooit echt bij stil gestaan in een oorlogssituatie terecht te kunnen komen. Terwijl hij op het achterdek het beeldje be kijkt dat een maat zojuist na lang afdingen voor een habbekrats voor hem heeft gekocht, zegt hij daar over: "Het is de consequentie van mijn beroep. Daarvoor weglopen zou laf zijn. Maar ik geloof dat alles wel zal loslopen. Ik heb het volste vertrouwen in de capaciteiten van ons schip en de bemanning. We zijn op alles voorbereid". Er wordt hard gelachen. Een van de matrozen probeert een van de Egyptenaren gekochte 'kafiya' op het hoofd te bevestigen. Maar het traditionele Arabische hoofddek sel, dat met een kralenkoord op het haar moeten worden gedrukt, valt als een sluier voor de ogen. Het ge bulder om dit komische tafereel verwijdert de Golfoorlog nog ver van het groepje met Hollandse koopmansgeest. Ze erkennen het allemaal: bij een oorlog kunnen zich zich weinig voorstellen. Peter Noord uit Hoge- veên (21) zegt nuchter: "De kans dat we er in terecht komen is heel klein". Voor Robertino Nissen (25) uit Muidenberg is de situatie gelijk aan de Nederlandse soldaten die destijds Unifil in Zuid-Libanon dienden. ",Het was er soms gevaar lijk, maar te overzien", is zijn com mentaar, op de vraag of de angst niet zal opdoemen bij de nadering van de Straat van Hormoes. De Haarlemmer Edwald Venema ana lyseert met boerenwijsheid: "Ik heb nog nooit een oorlog meege maakt. En dat is maar goed ook Dan kun je geen angsten oproepen die je niet kent Als bet zo ver is. dan zien we wel. Ik ben er niet bang voor. Daarvoor hebben de jongens teveel zelfvertrouwen". Haven Maar dat vertrouwen is wat de lo gistieke kant van de operatie nog gebaseerd op een onzekere toe komst. Marinevoorlichter Wim Geneste wil er niet zo veel over kwijt, maar nog steeds staat niet vast wat de ondersteuningshaven nabij de Golf van het flottielje zal zijn. "Voorlopig gaan we in Djibou ti langs de Rode Zee bunkeren. Maar er zijn nog intensieve diplo matieke onderhandelingen met Arabische staatjes aan de Golf van Oman gaande om te bepalen of we dichterbij en haven kunnen vin den" Geneste wil niet zeggen op welke havens Nederland opties heeft. Dat ligt politiek gevoelig. Het heeft alles te maken met de verkrampte houding van de Golf staten met betrekking tot de niet bestaande, maar wel met de lippen beleden neutraliteit in' het conflict. Het is echter duidelijk dat het om de haven van het emiraat Fujayrah gaat. Zo is het ook nog onzeker wat er precies moet gebeuren als het flot tielje wordt aangevallen. Milten burg en Geneste spreken over de Engelse paraplu. Zou een van de mijnenjagers door een raket wor den geraakt en zouden daarbij ge wonden vallen, dan moeten de Britten te hulp komen. Maar hoe dat allemaal in detail zal verlopen, willen of kunnen de Nederlandse marineofficieren niet zeggen. Hoe de nabije toekomst er ook uitziet, commandant Miltenburg vindt het een 'zinnige zaak' dat Nederland en België een bijdrage leveren aan een de olieaanvoer uit de Golf. Het Nederlandse vlagvertoon in Egypte is over twee dagen voorbij Dan is de Rode Zee bereikt. Maar voor de Egyptische marine is de aanwezigheid van de mijnenjagers van de Alkmaar klasse iri Port Said toch even een pijnlijk moment. Egypte zou de Hellevoetsluis aan vankelijk voor 90 miljoen gulden hebben gekocht, als het regime in Cairo een bankgarantie had kun nen geven. Maar bij gebrek daar aan ging de koop niet door. Nu mag Nederland in een poli tiek en militair omtreden gebied de klasse van deze elektronisch oor logsbodems. De opgestoken dui men van commandant en beman ning die bij het verlaten van het schip op de verslaggevers worden gericht zeggen daarover voldoen de. Of het voor hen werkelijk een behouden vaart wordt, is pas in fe bruari te bepalen. Dan zit voor de ze bemanning hun taak er op. UTRECHT - Nog in de jaren tachtig zal het Harttransplanta- tiecentrum Utrecht-Gromngen de overheid toestemming vragen om in het Academisch Zieken huis in Utrecht de eerste hart- longtransplantatie in Nederland te mogen verrichten. door Caelo Nagel Over de hele wereld zijn tot nu toe niet meer dan driehonderd hart-longtransplantaties ver richt. In ongeveer de helft van het aantal keren was de operatie een succes en leefden de patiën ten drie maanden na de trans plantatie nog. Bij harttransplan taties ligt dat percentage al bo ven de tachtig procent. Niet alleen is een hart-long- transplantatie technisch moeilij ker, ook is het ontdekken van af stotingsverschijnselen in de lon gen minder eenvoudig dan het vaststellen van afstotingsver schijnselen van het hart. Een derde oorzaak die een hart-longtransplantatie gecom pliceerder maakt, is dat infecties bij transplantaties zich meestal voordoen in de longen. Zo'n in fectie is extra gevaarlijk in een getransplanteerd orgaan. Overigens is het harttransplan tatieteam van de academische ziekenhuizen in Utrecht en Gro ningen technisch zeer wel tot hart-longtransplantaties in staat. Het probleem is de financiering ervan, ook al is een hart-long transplantatie niet duurder dan een harttransplantatie. "We zouden wel een keer een hart-longtransplantatie kunnen verrichten, zoals destijds in het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotter dam is gebeurd met de eerste harttransplantatie. Maar dat zou opnieuw een omstreden zaak zijn. Wij bewandelen de formele weg, via een verzoek aan WVC, omdat het beter is de financie ring structureel te regelen", zegt de Utrechtse cardioloog drs. G. Jambroes. Harttransplantatie Het Harttransplantatiecen trum Utrecht-Groningen heeft sedert oktober 1985 zeveptien harttransplantaties verricht. Twee patiënten zijn overleden, eën aan een complicatie die zich bij een andere operatie ook had kunnen voordoen, de ander wat later aan een infectie. De vijftien anderen verkeren allemaal in goede conditie. "Over de resultaten zijn we zeer tevreden", zegt Jambroes. "We hadden er alleen op gere kend in die twee jaar wat meer harttransplantaties te kunnen uitvoeren. Het aanbod van ge schikte patiënten is kleiner dan we hadden gedacht" Donorproblemen hebben zich in het algemeen niet voorgedaan. Patiënten die voor een eventuele harttransplantatie naar het sa- menwerkingsteam van de acade misch ziekenhuizen in Utrecht en Groningen worden verwezen, komen soms nog niet voor de in greep in aanmerking. Hij denkt dat in de toekomst ongeveer evenveel mensen voor hart-longtransplantaties in aan merking zullen komen als nu voor harttransplantaties. "Een patiënt van ons ligt nu in Londen te wachten tot daar een hart- longtransplantatie kan worden verricht", zegt Jam broes. "Wij hebben het geld er niet voor. Als je aan hart-longtransplantatie begint, moet je een organisatie bieden waarin dat gestructu reerd kan plaatsvinden". Over recente ontwikkelingen op het gebied van orgaantrans plantatie houdt het Harttrans plantatiecentrum in Utrecht vier minisymposia. Ze zijn bestemd voor internisten, cardiologen, kinderartsen, chirurgen, immu- nologen, huisartsen en andere geïnteresseerden. Onzekerheid Het eerste symposium is op donderdag 15 oktober. Het gaat dan om psychosociale aspecten rond harttransplantatie. "Wantje hebt te maken met mensen die al bezig zijn met hun doodgaan", zegt P. van Keulen, maatschap pelijk werker in het AZU. "De meesten hebben hun testament al opgemaakt. Wij proberen ze te helpen de transplantatieperiode' zo goed mogelijk door te ko- Wachten duurt altijd lang. Wachten op een donorhart is een hoogst onzekere periode. Patiën ten komen soms op vreemde fan tasieën aan de vooraVond van een harttransplantatie. Een man nelijke patiënt vroeg Van Keulen eens of zijn stem niet zou veran deren als hij het donorhart van een vrouw zou krijgen ingeplant. Niet alleen de patient zelfheeft steun nodig. In een gezin waar de vader of moeder zo'n zware in greep wacht, lopen de schoolre sultaten van de kinderen soms onrustbarend terug. Na de hart transplantatie "moeten de rollen in de relatie met de partner op nieuw worden ingevuld. Op de eerste van de vier mini symposia zullen de vele gevol gen van de wedergeboorte na de transplantatie worden belicht. Op donderdag 26 november ko men hart-longtransplantaties aan de orde, op donderdag 25 fe bruari de mechanische onder steuning van de hartfunktie en op donderdag 19 mei het gebruik van ciclosporine, het medicijn dat tegen afstotingsverschijnse len en bij de behandeling van an dere auto-immuunziekten wordt gebruikt. PORT SAID - In een vlekkeloos wit uniform vraagt commandant Bertus Miltenburg van de mijnenjager Hellevoetsluis in het officiersverblijf om een 'sappie'. Het wordt een koud pilsje. Dat kan nu. Want een uur geleden is het Nederlands-Belgisch mijnenbestriidings- flottielje in de Egyptische haven Port Said voor anker gegaan. Voor slechts zeven uur, om daarna de reis via het Suezkanaal en Rode zee naar het oorlogsgebied in de Perzische Golf voort te zetten. Miltenburg praat rap. Het gaat hem en de bemanning goed, bena drukt hij, vooral om het in de haast achtergelaten thuisfront via de media gerust te stellen. Het blijft naar zijn zeggen nog wennen dat 'onze Jannen' zich mogelijkerwijs in gevaar gaan begeven. De Nederlandse rooms-katho- weging' (vernieuwingsgezinde lieke bisschoppen besloten gis teren op hun vergadering in Amersfoort, mee te werken aar de voorbereiding in ons land van i wereldwijd proces ;-katholieken) zal haar v de landelijke manifestatie vol gend jaar wijden aan twee the ma's: het proces voor gerechtig heid, vrede en behoud rechtigheid, vrede en behoud schepping (zie boven) en de be van de schepping, waartoe de hartiging van de mensenrechten Wereldraad van Kerken heeftop- binnen de kerk. De manifestatie geroepen. Dat proces moet in 1990 uitmonden in een wereld conferentie. Een stuurgroep van de Raad van Kerken heeft voor Nederland programma opgesteld met onder andere een 'thematisch jaar' in 1988 en 1989 en een Kerkendag in september 1989. Het Vaticaan heeft nog geen officieel besluit genomen deelneming aan raad. Kardinaal Willebrands. voorzitter van het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid der christenen, zei onlangs dat het Vaticaan wel wil meedoen maar zich intern nog beraadt over de aard van de wereldconferentie in 1990 en de manier waarop die zou worden gehouden. Het be stuur van de Wereldraad heeft het Vaticaan in januari van dit jaar gevraagd medeverantwoor delijkheid voor dit proces te wil len dragen. Acht Mei. De 'Acht Mei-be- op 7 i markthallen. Volgens 'Acht Mei' bestaat tus sen beide thema's een nauw ver- voorbereidings- band. "De geloofwaardigheid van christenen in kerk en samen leving staat hier op het spel". ('Acht Mei' ontstond in 1985 naar aanleiding van hpt pausbe zoek aan Nederland. De bewe ging kwam toen met een eigen dit^wereldbe- programma. Ze omvat nu onge veer 90 organisaties en instellin gen. De laatste manifestatie (Zwolle) trok 12.000 belangstel lenden. Moslims De stichting 'Cura Migrato- rum' in Tilburg krijgt bisschop pelijke erkenning als contactor gaan van de Rooms-Katholieke Kerk voor de moslims in Neder land. Haar doel is het geestelijk en maatschappelijk welzijn van allochtonen (migranten) in de Nederlandse samenleving, zaj gaat nu fungeren als adviescolle ge van de bisschoppen. Die be sloten dat gisteren op hun verga dering in Amersfoort. - Een ander besluit van de bis schoppen was. dat aan het stu diesecretariaat van deze kerk binnenkort een vrouwelijke theoloog wordt toegevoegd, een studiesecretaris ter ondersteu ning van de bisschoppelijke con tactcommissie 'Vrouw en kerk' Zij wordt de vijfde studiesecreta ris in deze kerk en krijgt een deeltijdbaan. (Vorig jaar besloot de Rooms- Katholieke Kerk, evenals de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken, haar bijdrage aan de afdeling 'Vrouw in kerk en samenleving' van de Raad van Kerken stop te zetten. De drie kerken vonden hun eigen aan dacht voor vrouwenzaken vol doende. Dankzij bijdragen van kleine kerken en een gift uit een fonds kon deze sectie van de Raad van Kerken toch voortbe staan. Naar het zich laat aanzien in elk geval tot 1990). In juni van dit jaar nam het Europese parlement een resolu tie aan waarin de moord op het Armeense volk in Turkije wordt veroordeeld. Boze reacties van Turkse kant waren het gevolg Men dreigde het Nato-lidmaat- schap te herzien of zelfs opv te zeggen. Over het lijden van Armeense christenen (begin deze eeuw) is veel geschreven. Maar de berich ten over aard en omvang van de ze slachting bevatten veel tegen strijdigheden. Wat is er nu pre cies gebeurd? Zijn het histori sche gegevens of zijn de feiten verdraaid om aan de oeroude mythe van de islam als vijand van het christendom nieuw voedsel te geven? Deze vraag staat op de achter grond van de brochure 'De Arm eense kwestie - Turken vragen onze mening', geschreven door ds. P. Reedijk en uitgegeven door de Nederlandse Zendings raad in Amsterdam (Prins Hen- dnklaan 37, 1075 BA, telefoon 020-717654). (De brochure is te bestellen door f. 6 over te maken op giro 493248 ten name van de Nederlandse Zendingsraad in Vmsterdam, onder vermelding van 'Allerwegen: de Armeense kwestie'). Ds. Reedijk werkt bij het pas toraat 'Oude Wijken' in Rotter dam en doet veel aan de relatie met moslim-migranten. Van 1970 tot 1976 was hij gemeentep redikant in Voorschoten. Een reis naar Turkije gaf hem de gelegenheid zich ter plaatse in de relatie tussen moslims en christenen te verdiepen. Om na te gaan hoe deze verhouding nog wordt beïnvloed door de drama tische ondergang van grote groe pen christenen maakte hij studie van deze gebeurtenissen aan de hand van het beschikbare bron nenmateriaal. Zijn studie is een trektocht ge worden door een veelheid histo rische documenten. Reedijk kon daardoor een evenwichtig beeld geven van een uiterst gecompli ceerde geschiedenis. Dat maakt de brochure ook geschikt om de ze gevoelige kwestie zowel bij Armeniërs als Turken in Neder land ter sprake te brengen. Hervormde Kerk: beroepen te Rouveen H. Vermeer Achter berg. Gereformeerde Kerken aan genomen naar Den Haag-West (gevangenispastoraat) kandidaat J. D. W. Eerbeek; benoemd tot geestelijk verzorger van het Talmahuis en het Menno Lutter- huis te Groningen-Zuid (deel- erk) G. de Ruiter, emeritus-pre dikant te Roden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Harden- berg A. de Snoo Harderwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Den Haag- Scheveningen A. van Heteren Werkendam. Baptistengemeenten: beroe pen te Groningen-Zuid O. Olden- burger Hengelo (Ov.). Wassenaar. Volgende week dinsdag, 20 oktober, om kwart over 8 zal professor dr. G. H. M. Posthumus Meyjes. hoogleraar kerkgeschiedenis in Leiden, voor de Nederlandse Protestan tenbond in Wassenaar (Lange Kerkdam 46) een lezing houden over het eerste theologische ge schrift van Hugo de Groot. Na langdurig speurwerk herontdek te Posthumus Meyjes het hand schrift van dit tractaat over ver draagzaamheid. Over deze 'ont dekkingsreis' en de inhoud van het geschrift van Hugo de Groot zal hij aan de hand van dia's ver tellen. Iedereen is welkom. Franse kerken De Franse monumentenzorg en de Rooms-Katholieke Kerk zijn zeer bezorgd over de toe stand van oude kerken en kapel len. Meer dan 40.000 kerkelijke gebouwen lopen gevaar, vooral de oudste, zo heeft een groot scheeps onderzoek aangetoond. De kerk moet uit financiële overwegingen talrijke gebouwen van de hand doen. Die krijgen vaak een heel andere bestem ming. Veel kerken, vooral in klei ne dorpen waar geen priester is, vervallen omdat niemand zich verantwoordelijk meer voelt voor het onderhoud. De onderzoekers vrezen, dat een groot deel van het histori sche cultuurgoed verloren gaat als er niet direct maatregelen worden genomen tegen verder verval. Ruim 30 procent van de Franse kerken is vóór 1800 ge bouwd. Eén op de 5 kerken stamt uit de 16de eeuw.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2