'Dit dubbelalbum is minder zelfbewust' 'Bakeliet' verzuipt in gebrek aan samenhang WOENSDAG 14 OKTOBER 1 'Bakeliet', toneelscript van Gerdjan Rijnders naar 'Savage Grace' van N. Robins en S. Aronson. Met: Marjon Brandsma, Catherine ten Bruggen- cate, Ingeborg Elzevier, Ann Hase- kamp, Trudy de Jong, Sigrid Koetse, Petra Laseur, Ingeborg Loedeman, Alexandra van Marken, Annet Nieu- wenhuijzen, Celia Nufaar, Louise Vi ne en Arlette Weygers. Muziek: Paul Koek en Boudewijn Tarenskeen. Re gie: Gerardjan Rijnders. Gezien op 13 oktober in de Stadsschouwburg, Amsterdam. AMSTERDAM - "Deze voorstel ling wordt slechts twee weken in Amsterdam en vijf dagfen in Utrecht gespeeld", zo meldt het persbericht over 'Bakeliet'. Het beleid van de nieuwe Toneel groep Amsterdam wordt steeds ondoorzichtiger. Eerst werd de als visitekaartje bedoelde pro- duktie 'Boom uit de tropen' ij lings van het repertoire geno men, toen gezaghebbende krin gen een (overigens onbegrijpe lijk) vernietigend oordeel hier over uitspraken. Daarna schoof men de korte produktie 'Ismene' ter vervanging snel naar voren. En nu zijn we toe aan de derde produktie, waarvoor om niet na der aangegeven redenen een zeer korte speelperiode is gepland. Is dit derhalve slechts een ex perimenteel tussendoortje of zou 'Bakeliet' nou wel als het visite kaartje van de nieuwe groep op gevat mogen worden? Dat laat ste is waarachtig niet te hopen, want dan vervalt de veelbespro ken toneelcrisis van het Leidse- plein werkelijk tot een diepe ma laise. Als 'Bakeliet' al emoties op roept, dan is het hooguit: een twee uur durende verbijstering, hoe de gebeurtenissen tijdens dit spektakel met elkaar te rijmen vallen. Gebrek aan samenhang schijnt hier tot structuurprincipe verheven. Mocht iemand zo'n ef fect een prestatie op zich vinden, gaat in dat geval alle eer naar Ge rardjan Rijnders. In toonaange vende kringen geldt trouwens toch al als stelregel: wat Gerard jan doet, is welgedaan. Kritiek op de soms dolgedraaide zucht naar extravagantie van deze re gisseur/auteur/acteur kan alleen op straffe van excommunicatie uit de selecte groep fijnproevers. Het gegeven van 'Bakeliet' is gebaseerd op een boek over de familie Baekeland. Het begint met Leo Hendrik Baekeland, die in 1905 het bakeliet, de eerste vorm van plastic, uitvond. Cen traal in de voorstelling staat diens achterkleinzoon Tony, die uiteindelijk zelfmoord pleegt met een plastic zak over zijn hoofd. Deze Tony vermoordt zijn moeder en onderneemt een moordpoging op zijn grootmoe der: een verhaal over rijkdom, waanzin, incest en drugs. Het ge heel wordt gepresenteerd als een muziekstuk voor dertien actri ces en twee muzikanten. Paul Koek speelt af en toe de rol van Tony. Verder gaat deze befaam de slagwerker regelmatig be hoorlijk tekeer op een omvang rijk instrumentarium. Deels als een bizarre revue, deels als een cabareteske docu mentaire en deels als Dynasty- parodie presenteren de dertien vrouwen in voortdurende rolver wisselingen flarden van het ver haalgegeven. Er wordt verklaad, gezongen, gedanst, gehuppeld en gesproken. De meesten van deze actrices behoren tot de top van de Nederlandse toneelwe reld, zodat je door hun spelkwali- teit toch nog blijft kijken. Al is het gênant om te zien, hoe deze gerenommeerde actrices zich soms met hun optreden geen raad weten en bijna dilettanterig maar wat aanrommelen. Als applaus een betrouwbare graadmeter is, dan was de pre mière-voorstelling van gister avond een groot succes. Onbe grijpelijk! WIJNAND ZEILSTRA Petra Laseur, Sigrid Koetse en Catherine ten Bruggencate (v.l.n.r.) in'Bakeliet'. lfoto Kees dc Graafn Sting over tweede solo-elpee: Twee jaar nadat de Britse popster Sting met de elpee 'The dream of the blue turtles' zijn eerste solosucces vierde, komt de ex-voorman van The Police met de opvolger. '...Nothing like the sun' is een 62 minuten durend dubbelalbum, dat elf nieuwe Sting-composities en één cover bevat, 'Little wing' van Jimi Hendrix. Ofschoon de speelduur voor twee elpees gering is, heeft Sting er geen moment aan gedacht meer composities voor zijn nieuwste creatie af te geven. „Een uur is de limiet", vindt hij. „Je kunt best een tachtig minuten durend dubbelalbum maken, maar dan verliest de luisteraar na een uur toch zijn aandacht". De Brit heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij niet staat te springen om interviews te geven. Maar de verschijning van een nieuw produkt, zeker als dat van een muzikaal belangrijk man als Sting is, vraagt om uitleg en nadere toelichting. Sting vond dat degenen die hem zo graag wilden spreken, maar naar hem moesten komen. Hij bleef waar hij zat, in Londen. Vandaar dat een deel van de Europese muziekpers zich deze week in de druilerige Engelse hoofdstad verzamelde om eerst naar de elpee te luisteren en vervolgens gedurende drie kwartier vragen op de maker af te vuren. LONDEN (GPD) - Veel nationali teiten waren in het gebouw van de ,-City Trust Federation of British Ar tists, vlakbij Trafalgar Square, bij een gekomen. Voor enkele Spaan se verslaggevers was de trip waar schijnlijk te vermoeiend geweest. Sting - die bij elk vraag telkens recht op zijn doel afging en trachtte de steller ervan zo veel mogelijk in formatie te verschaffen - probeerde de persconferentie zo serieus mo gelijk te nemen. De Spanjaarden sloten echter de ogen om die bij het afslaan van de talrijke recorders verschrikt te openen. Camera's van Super en Sky Channel zoemden. Ook de Italiaan se televisie had een ploeg naar Lon den gestuurd. Daarvan waarschijn lijk zo onder de indruk, maakte Sting na het officiële gedeelte, dat van manager Miles. Copeland nog niet eens drie kwartier mocht, du ren, tijd vrij om de Italianen een 'privé-behandeling' te geven. Ofschoon een produkt na eén keer beluisteren niet echt is te be oordelen, maakte de luistersessie duidelijk dat Sting een weliswaar door Ruud Ramler op 'Blue turtles' lijkende, maar per fecte plaat heeft afgeleverd. Van de begeleiders op zijn solodebuut zijn alleen toetsenman Kenny Kirkland en saxofonist Branford Marsalis nog van de partij. Bassist Darryl Jones heeft het veld geruimd. Sting heeft de bas zelf weer ter hand genomen. In plaats van Omar Hakim zit Manu Katché achter de drums^ Het album bevat vooral in 'Sister Moon' (deel twee van 'Moon over Bourbon Street') en de single 'We'll be together', (dat te veel op 'Set me free', de eerste single van 'Blue Turtles', lijkt) materiaal, dat opval lend vergelijkbaar is met het vori ge. Het opmerkelijkste stuk is 'Lit tle wing', waarop Sting wordt be geleid door het orkest van Gil Evans en waarop Hiram Bullock (onder meer van de David San- born-band) een fantastische gitaar solo voor zijn rekening neemt. An- AMSTERDAM (GPD) - 'I played Wimbledon '87' staat er onder een afbeelding van twee tennisrackets op zijn t-shirt te lezen. Heeft hij daar werkelijk gespeeld? „Jaze ker", antwoordt de nog immer goed geconserveerde Cliff Richard zonder een spoor van ironie. „Ik heb daar afgelopen week zelfs drie concerten gegeven". Deze maand wordt hij zevenen veertig. De platenoogst omvat tien tallen albums en honderd singles, waarvan er in zijn moederland En geland tot op de dag van vandaag meer dan negentig een hit werden. door Peter Bruyn In Nederland haalde hij ruim vijf enzeventig keer de hit- of tippara- de. De zanger uit wiens mond nim mer een vloek op te tekenen is, trad begin deze week twee maal in de Rotterdamse Doelen op. Vorige week was hij even in Amsterdam. Cliff Richard de, eh...? „De rock'n 'roll zanger", zegt hij zonder blik ken of blozen. - Je hebt een aantal schitterende platen gemaakt, maar met rock'n 'roll heeft jouw muziek toch weinig te maken. De veteraan die binnenkort zijn jubileum van dertig jaar artiest viert, gaat er eens voor zitten. „Dat hangt van je definitie af', zegt hij met zachte, bijna overdreven vrien delijke stem. „Rock'n'roll is een muzikale cultuur die begonnen is met Elvis Presley, Little Richard, Buddy Holly en Jerry Lee Lewis. Dat is de enige bron en daar stam ik vanaf. En binnen die rock'n'roll- cultuur is ook ruimte voor bal lads". - Maar volgens mij is rock'n'roll méér. Heeft het ook te maken met opwinding, spanning, gevaar. Een levensstijl. „Nee helemaal niet. Voor mij is het de ongevaarlijkste muziek die er bestaat. Kijk, rock'n'roll is als muzieksoort al opwindend, en sommige mensen verzinnen daar een bepaalde levenswijze bij. Maar vergeet niet dat rock'n'roll in de kerk begonnen is, als gospel. Dus dat van die lifestyle heeft geen en kele historische basis. Ik doe daar niet aan mee". - Dat is qngetwijfeld ook de re den waarom jij door jonge rockar tiesten zelden als bron van inspira tie genoemd wordt. Ze noemen Chuck Berry, Elvis, Jimi Hendrix, maar nooit Cliff. „Wat?" De lichte stemverheffing verraadt enige verontwaardiging. „Vraag Fleetwood Mac, vraag Eric Clapton, Stephen Stills. Die zullen allemaal zeggen dat ze door The Shadows beïnvloed zijn". - Maar dat is nog niet Cliff. „In die tijd waren we onafschei delijk. Maar dat is verder niet be langrijk. De meeste mensen zeggen gewoon niet graag dat ik iets of ie mand beïnvloed heb, omdat ik be sloten heb om de rechte weg te vol gen. Mensen zoeken graag een ex cuus voor de fouten die ze in hun leven maken. Zeggen dat je beïn vloed bent door Cliff Richard moet een jonge rock'n'roll zanger net zo'n gevoel geven als ik had toen ik voor het eerst zei 'Ik hou van Je zus'. Toen voelde ik ook die angst in mij. Die angst over wat de men sen wel zullen denken". „Maar terugkijkend is het de bes te stap geweest die ik ooit genomen heb. Want kijk, ik ben de enige wa re rock'n'roll zanger die er nog over is in de wereld. Alle anderen zijn precies zo geworden als het 'sex, drugs rock'n'roll'-cliché wil". - Dat kan best zo zijn, maar toch spreken mensen als Presley en Hen drix veel meer tot de verbeelding dan jouw persoon, ondanks al je hits. „Hun leven was misschien ook wel belangrijker dan hun muziek". En terwijl er een vieze uitdrukking op het rimpelloze gelaat verschijnt, vervolgt Cliff:„Maar je noemt nu wel allemaal mensen die aan exces sen zijn gestorven. Drugs, ziekte. „Je moet die opvatting over mijn persoon niet zo generaliseren. Er was onlangs een poll in Engeland. De vraag was: aan wie denk je het eerst bij het woord Christendom. En ik heb gewonnen, vóór Moeder Theresa en de paus. En dat doet me deugd. Daarom ben ik trots op m'n carrière en daarom ben ik de ware rock'n'roller. Ik kom er voor uit dat Cliff Richard tijdens zijn optreden gisteravond in de Rotterdamse Doelen. (foto anp». ik christen ben en tegelijk een pop ster. „We hebben gevaarlijke voet stukken voor mensen als Elvis en Hendrix gemaakt, zonder hun fou ten te zien. Elvis-fans weigeren te erkennen dat hun idool aan drugs en overgewicht stierf. Maar ik, ik heb alles aan Elvis te danken en toch zal ik hem niet op zo'n voet stuk zetten. Zijn muziek was goed, maar zijn leven was een zooitje. „Mijn image is dat ik er geen heb. Daarmee sla je de spijker op z'n kop. Maar dat is even mooi als elk ander image. Er is geen enkel mys terie rond mijn persoon". - Waarom roept jouw persoon dan telkens weer vragen op, zoals: Is Cliff nu een oprecht christen, of alleen maar een zakkenvuller? Is Cliff nu wel of geen homo? Is Cliff nu vóór of tegen apartheid? Hij gaat rechtop zitten en wordt voor het eerst echt fel. Bijtend bij- na:„Ik ben niet homoseksueel en ik ben tegen apartheid. Dat moet duidelijk zijn". - Je zegt het duidelijk, maar de mensen blijven het vragen. Er is iets in jouw optreden dat dat ant woord tegenspreekt. „Veel journalisten zouden mij graag pro-apartheid zien. Dat geeft ze een verhaal, zeker omdat ik mij als christen presenteer. De pers is net als de rock'n'roll wereld, vol lis ten, bedrog en jacht op het snelle succes. En daar heb ik geen contro le over. „Ik heb een vriendelijke brief van de VN gekregen, waarin ze ver klaren dat het een vergissing was om mij op de zwarte lijst te zetten. De journalisten proberen mij niet omlaag te halen als artiest, maar als En weer heeft hij een kapstok ge vonden om zijn positieve babbel aan op te hangen. Terwijl Cliff het bekende verhaal vertelt over zijn benefietconcerten voor derde we reld-projecten en de maatschappe lijke rol van de mens achter de ar tiest, komt de plaat Living Doll te voorschijn. De recente hitversie waarop Cliff vooral als decorstuk en kop-van-jut voor de Young On es figureert. „De opbrengst is naar een goed doel gegaan", zegt hij ter wijl hij de plaat signeert. „Zo kan ik als artiest een maatschappelijke rol spelen". 1 1 Never gonna give you up Rick Aslley 2 2 Bad Michael Jackson 3 3 Causing a commotion Madonna 4 11 Pump up the volume Marrs 5 5 Boys Summertime love) Sabrina 6 8 Amore BZN 7 10 It's over Level 42 8 9 You win again (Fade) Bee Gees 9 6 Let 's work Mick Jagger 10 4 Wishing well Terence Trent d'Arby 11 13 Wipeout Fat Boys and the Beach Boys 12 22 I need love L L Cool J 13 16 Waterfall Wendy and Lisa 14 19 Some people Cliff Ri chard 15 17 Brilliant disguise Bru ce Springsteen 16 7 What have I done to deser ve this Pet shop boys 17 27 Wonderful life Black 18 31 Stars on Frankie Stars on 45 19 26 Welkom in Utopia 2 Frank Boeijen Groep 20 25 Smoking gun Robert Cray Band 21 18 Whenever you're ready Five Star 22 12 La Bamba Los Lobos 23 15 Bridge to your heart Wax 24 The night you murdered love ABC 25 14 Where the streets have no name - U2 26 29 All out of love Sandra Reemer 27 38 Little lies Fleetwood Mac 28 20 City lights William Pitt 29 39 Loving you again Chris Rea 30 37 Paper hi fire JC Mellen- ccimp 31 The Opera House Jack e Makossa 32 When you gonna Rick and Lisa 33 23 Joe le Taxi Vanessa Pa radis 34 32 Tomorrow Commu nards 35 Dance little lady dance Tina Charles 36 24 Roadblock Stock, Ait- ken en Waterman 37 Toy boy Sinitta 38 Maybe tomorrow UB 40 39 21 I just can't stop loving you Michael Jackson 40 33 Let me in Colinda dere gastmusici zijn Mark Knop- fler en Eric Clapton, die beiden meedoen in het politiek getinte 'They dance alone'. Het album is geproduceerd door Neil Dorfsman, bekend van onder meer 'Brothers in arms' van Dire Straits. Amnesty In de twee jaar tussen beide el pees hield Sting zich onder meer bezig met Amnesty International. Hij werkte mee aan het Conspiracy of Hope-project, dat al een miljoen gulden en 25.000 nieuwe 'schrij vers' opleverde. „Tijdens de Ame rikaanse Conspiracy-tournee was er een ontmoeting met politieke gevangenen, die mede door de in zet van Amnesty waren vrijgeko men. Koreanen, Brazilianen, Ar gentijnen en Russen. Allemaal mensen die een tijd lang waren ge marteld. Het was heel beangsti gend". „Ik schreef een nummer om ze te portretteren. Een lied over hun angst. Dat werd 'They dance alo ne', over de gueca, een Chileense dans. Die werd gedanst door vrou wen van verdwenen mannen. Met in hun handen foto's en kleren van hun onvindbare echtgenoten zorg den de vrouwen voor een ontroe rend protest tegen de regering van Pinochet". Het is de bedoeling dat de Amnesty-tour, waaraan naast Sting onder meer U2 en Peter Gabriel meewerken, vanaf augus tus 1988 door Europa trekt. De Brit over zijn filosofie over muziek: „Rock 'n roll, beat, funk, jazz of folk. Ik geef er niet om. Ik geef om muziek als geheel. Muziek kent geen barrières of onderscheid. Dat is slechts schijn". Sting vindt dat er een duidelijk verschil is tus sen de nieuweling en 'The dream of the blue turtles'. „Dit dubbelalbum is minder zelfbewust. Het klinkt natuurlijker. De songs en de mu ziek sluiten daarop aan. 'Blue turt les' was jazzy. Deze is dat slechts bij vlagen". Op de vraag waarom hij niet met dezelfde begeleiders is doorge gaan, zegt Sting: „Het is nooit mijn bedoeling geweest een vaste band te creëren. Daarvan had ik na tien jaar met The Police wel genoeg. Ik wil flexibeler zijn. Ik speel zo veel mogelijk soorten muziek en ge bruik daarbij zo veel mogelijk mu zikanten. Musici, die niet alleen spelen waar ze goed in zijn. Manu Katché bij voorbeeld had nog nooit jazz gespeeld. De basis stond op pa pier. Door gebruik te maken van goede muzikanten is het resultaat alleen maar beter geworden". Dagboek Volgens Sting kunnen zijn door de jaren heen geschreven songs als een soort dagboek worden gezien. „Daaruit kun je opmaken wat mijn Sting: 'Ik ben geen preker, ik heb geen boodschap'. (foto anp» interesses waren en zijn. Ook wat ik gedurende enkele periodes heb gedaan, is uit de nummers te halen. Ik ben geen preker, ik heb geen boodschap. Ik stel in mijn teksten wel vragen, maar je moet bij mij niet om antwoorden komen. Ik heb wel een eigen mening, maar die uit ik niet. Mijn eerste taak is de luiste raar te onderhouderf. Ik ben er niet om antwoorden op problemen te geven. Mijn nummers kunnen wel het begin van een debat zijn. De teksten van 'Russians' en 'Work the black steam' (over mijnwer kers) zijn op scholen gebruikt in de Engelse les. Daarin werden ze ont leed en uitgelegd. De woorden no digen immers uit tot het voeren van een discussie". Gevraagd waar hij de inspiratie vandaan haalt voor het schrijven van zijn stukken, die in de ontwik keling van de moderne muziek toch geen onbelangrijke rol heb ben gespeeld, antwoordt Sting: „De totstandkoming van songs is een vreemde zaak. Je hebt een idee. Zie het als een zaadje dat be gint te groeien en groeien. Ineens zit er de muziek aan, vervolgens komen de woorden. Er zijn mo menten dat mijn hoofd vol ideeën zit. Het gebeurt ook dat ik niet weet waar ik ze vandaan moet halen". Afschuw Veel van de nummers voor "...No thing like the sun' zijn geschreven in New York. 'Rock steady' is in muzikaal opzicht bedoeld als grap je, maar in de tekst geeft de Brit zijn afschuw weer over evangelis ten, die vaak op de Amerikaanse te levisie verschijnen. „Ze roepen de mensen op geld voor 'de Heer' te geven. Die evangelisten fascineer den me. Ik ben gaan lezen over hun filosofie. Daarvan ben ik geschrok ken. Die is kwaad en gevaarlijk. Ze voorspellen een kernoorlog die be gint in het Midden-Oosten". „Met als resultaat, dat de Vere nigde Staten de Sovjetunie met atoomwapens aanvallen en anders om. In de visie van de evangelisten 'overleeft' alleen de VS. Dat is na tuurlijk klinklare onzin. Niemand blijft leven na een kernaanval. De evangelisten wensen een nucleaire holocaust om hun geloof te kunnen bewijzen. Die jongens maken een gigantisch publiek bang en onze ker. Ze proberen mensen over te halen geld te geven en hen te vol gen opdat ze dan ook 'behouden zouden blijven'. Hoe fout dat is, heb ik met 'Rock steady' proberen aan te geven"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25