Reizen door het lichaam BF jH 'Cursus brommer rijden bittere noodzaak' Werk van Annie M.G. in lespakket Eerste stripveiling in Nederland Minister wil verplicht examen invoeren Vlietschans bezoekt Wetenschapsweek in Utrecht Politiek drama B^j Degelijke Britse pop Stickertocht door het museum Julie B.: vijftien en verslaafd WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 PAGINA 21 Ben je zestien jaar dan kun je 'zo maar' een brommer kopen, zon der enige vorm van voorberei ding. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat vindt dat onjuist. Op zijn minst zouden toekomstige bromfietsers een soort vrijwillige schriftelijke cur sus moeten volgen. Als daar geen belangstelling voor is dan wil de minister een verplicht examen invoeren. De ambtenaren op het ministe rie van verkeer en waterstaat zijn nu bezig met een onderzoek naar de haalbaarheid van zo'n exa men. Aan verschillende organi saties op het gebied van verkeer, zoals bijvoorbeeld de ANWB, is gevraagd of zij een cursus voor bromfietsers willen maken. Uit onderzoeken blijkt dat jon geren vaak niet voldoende op de hoogte zijn van de verkeersre gels die voor bromfietsers gelden en dat ook hun kennis over de werking van dit vervoermiddel vrij beperkt is. Ongeveer een kwart (12.000) van alle gewonden die jaarlijks in het Nederlandse verkeer val len (50.000) is met een bromfiets bij een verkeersongeval betrok ken geweest. Een aanzienlijk aantal, dat onder meer wordt ver oorzaakt door de kewetsbaar- heid van deze groep verkeers deelnemers (600.000 in totaal, 75 procent jongeren). Wat vinden de organisaties die zich met de veiligheid in verkeer bezighouden van 2 J. van Kleij, onderwijskundig medewerker van Veilig Verkeer Nederland (WN) vertelt dat zij sinds 1983 al cursussen voor aan staande bromfietsers organise ren. "Het loopt niet echt storm voor die cursus", zegt Van Kleij. "Je kunt zoiets daarom beter ver plicht stellen. Wij zijn dus voor zo'n brombewijs". De cursus die WN heeft opge zet bestaat uit drie delen. Al- leerst is er een schriftelijk deel waarin de nodige verkeerskennis moet worden opgedaan, dan volgt het onderdeel techniek en als laatste moeten de cursisten een stukje parcours rijden. "Een opleiding 'verkeersvor- ming voor bromfietsers' is bitte re noodzaak", zegt de heer Van Schalk van de ANWB, "maar te gen een verplicht examen maak ik bezwaar. Dat gaat te veel geld kosten". Collega J. van Tongeren stipt aan dat de plaats van bromfiet sers in het verkeer nogal inge wikkeld is. Er zijn speciale fiets paden en autowegen; brommers moeten overal maar tussendoor. De kwetsbaarheid van de brom fietsers is groot. Ze rijden hard en als er iets misgaat is de ver plichte helm hun enige bescher ming. Van Tongeren: "Steeds meer mensen gaan brommer rij den. Afstanden naar middelbare scholen worden groter want veel kleine scholen verdwijnen". Slachtoffers Het aantal slachtoffers onder 'brommende jongeren' is vrij groot. Een voorbeeld uit de re gio. Vorig jaar vielen In Alphen aan den Rijn 22 slachtoffers on der bromfietsers van 16 en 17 jaar. Onder de iets ouderen (18 tot en met 22 jaar) waren dat 11. Bij elkaar opgeteld zijn dat er 33. Het totaal aantal ongelukken waarbij gewonden vielen onder bromfietsers bedroeg 43. In 1986 gebeurden in Alphen totaal 1093 verkeersongevallen, waarvan in 97 gevallen bromfietsers bij be trokken waren. Een simpel rekensommetje leert ons dus dat bij ongeve tien procent van alle ongelukken brommers waren betrokken. Als je weet dat bromfietsen maar procent van alle vervoermidde len in Nederland uitmaken dan is dat natuurlijk vrij veel. Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 LEIDEN - Twee vier atheneum klassen van De Vlietschans uit Leiden gingen gisteren naar de eerste dag van de Wetenschaps week in Utrecht. Samen met 44 andere klassen uit het voortgezet onderwijs konden ze een kijkje nemen in de wereld van de we tenschap, op het terrein van de Rijksuniversiteit Utrecht. 'We tenschap als ontdekkingsreis' is dit jaar het thema van de voor de tweede keer gehouden Weten schapsweek. De eerste dag werd een korte reis gemaakt 'door li chaam en geest'. Wat doen wetenschappers nu eigenlijk en wat merken we van hun ontdekkingen in het dage lijks leven? De leerlingen van De Vliet schans kregen als voorbeeld van het wetenschappelijke werk op medisch gebied allereerst een le zing over sportblessures. Hoe ontstaan ze en wat is er aan te doen? Een medisch fysioloog van de Utrechtse universiteit vertelde dat in Nederland per jaar ongeveer een miljoen sport blessures worden geregistreerd, waarvan bij een kwart medische behandeling vereist is. Daarna demonstreerde een fysiothera peut hoe een meisje met ge scheurde enkelbanden behan deld moet worden. Maijolein van Enk, leerlinge ^an De Vlietschans, heeft dit eer ste programmaonderdeel niet helemaal gevolgd. "Het was in die zaal waar we zaten heel erg warm, en terwijl die man zo'n beetje aan de enkel van dat meis je zat te trekken voelde ik me wat slapjes worden. Voor me zat zelfs een meisje dat flauw viel. Daar om ben ik eerder weggegaan". Mark van Bel heeft wel de hele demonstratie gezien en vond het erg interessant. "Het lijkt me wel leuk om later gymleraar te wor den, dus daarom trok het me wel aan". Last van de warmte had hij niet maar het was wel erg druk. "We zaten in een grote zaal met ongeveer 200 mensen. Aan beide kanten van de zaal stonden tele visietoestellen opgesteld zodat iedereen het goed kon zien". Peter Peters zat in een andere groep. Hij begon de dag met een lezing over slakkenhersenen. Wetenschappers onderzoeken de hersenen van deze dieren om het gedrag van mensen, zoals bij voorbeeld seksualiteit, beter te leren kennen. "Het ging nogal snel, het onderwerp was vrij in gewikkeld en het werd al snel langdradig", zegt Peter over de lezing. Hoe het nou precies zit met de verschillen en overeen komsten tussen de hersenen van een mens en een slak w^et hij dus ook niet na te vertellen. Pillen maken Tussen de middag konden de Vlietschans-leerlingen kiezen uit een aantal tentoonstellingen (on der meer over gezichtsbedrog), films ('kijkje in de baarmoeder van een zwangere vrouw', 'bewe gen, hoe gaat dat' en 'verhoudin gen in het heelal') of optredens in een tent. Voor Marjolein van Enk en Mark van Bel stond 's middags de 'reis van een prikkel' op het programma. Aan de hand van een film werd het een en ander verteld over het reactievermo gen van mensen. Iemand trapt op een kwal, trekt snel zijn been omhoog en controleert daarna de onderkant van zijn voet. Al deze handelingen zijn het gevolg van prikkels die ons lichaam door stuurt naar het zenuwstelsel. Mark: "Een nogal ingewikkeld onderwerp, en de termen die ze gebruikten waren soms wel wat moeilijk om het goed te kunnen begrijpen". Peter Peters mocht met zijn groep 's middags pillen maken. "Met de hulp van studenten heb ben we zelf vitaminepoeders ge maakt, en een middel tegen koorts. Dat was heel leuk". Ondanks de drukte en de vrij moeilijke onderwerpen vonden de drie Vlietschans-leerlingen hun dagje wetenschap heel ge slaagd. Mark: Het is heel leer zaam en leuk om te zien watje la ter misschien zelf kunt doen". Publieksdag De belangstelling voor de We tenschapsweek is dit jaar zo groot dat van alle scholen die zich hebben aangemeld maar de helft kon worden ingeschreven. De avondprogramma's zijn ech ter voor iedereen toegankelijk en op zaterdag wordt (12.00 16.30 uur) een Publieksdag gehouden, met daarin een aantal hoogte punten uit de week. Tijdens de vorig jaar gehouden Wetenschapsweek testen leerlingen uit het voortgezel onderwijs zichzelf bij Sportgeneeskunde. De leerlingen van De Vlietschans uit Leiden kregen gisteren een lezing en demonstratie over sportblessures. (foto pr) AMSTERDAM (GPD) - Het werk van de schrijfster Annie M.G. Schmidt is onderwerp van een onderwijsproject voor scho lieren van het middelbaar onder wijs. Het Landelijk Ondersteu ningsinstituut Kunstzinnige Vorming (LOKV) heeft, samen met de schrijvers Jan Boerstoel, Willem Wilmink en Drs. P, een lesboek en werkschrift samenge steld, waarin het werk van me vrouw Schmidt aan de orde komt. Tegelijk is voor de scholen ook een tentoonstelling beschik baar, die het Nederlands Theater Instituut in Amsterdam heeft ge maakt. Met de dood van de 43-jarige Uwe Barschel is voorlopig een nieuw triest hoofdstuk toege voegd aan het politieke schan daal dat al een maand de ge moederen in West-Duitsland be zighoudt. Barschel was tot voor kort de premier van de deel staat Schleswig Holstein. Hij was een succesvolle politicus van de christen-democratische partij CDU die snel carrière had gemaakt. In de aanloop naar de deel staatverkiezingen van vorige maand kwam zijn CDU er in de opiniepeilingen echter niet zo best vanaf. De sociaal-democra tische SPD met de goed overko mende Björn Engholm als lijst trekker dreigde de macht in Schleswig Holstein over te ne men. Een dag voor de verkiezingen kwam de voormalige perschef van Barschel, Reiner Pfeiffer, met enkele opzienbarende ont hullingen in het weekblad Der Spiegel op de proppen. Barschel zou de belastingaangiften van zijn concurrent Engholm heb ben laten controleren op even tuele fouten, hij zou een privé- detective de seksuele gewoon ten van Engholm hebben laten nagaan en hij zou van plan zijn geweest een afluisterapparaat op zijn telefoon te laten monte ren om vervolgens valselijk de SPD van oneerlijke praktijken te kunnen betichten. De onthullingen ontketenden hevige reacties. Barschel ont kende in alle toonaarden, Eng holm toonde zich geschokt en Der Spiegel werd van onverant- ACHTERGROND woorde kiezersbeïnvloeding be schuldigd. De positie van Bar schel wankelde, vooral ook na dat de CDU het slecht had ge daan in de verkiezingen. Met steun van de liberale FDP kan momenteel slechts over de helft van de 74 zetels in het deelstaat parlement worden beschikt. Omdat de SPD van Engholm maar liefst 36 zetels behaalde en ook de ene vertegenwoordiger van een Deense minderheids- partij zich na enige tijd aan SPD-zijde schaarde staan er dus nu twee even grote blokken van 37 parlementariërs tegenover elkaar, hetgeen waarschijnlijk zal leiden tot nieuwe verkiezin gen. Omdat er in de afgelopen we ken steeds meer aanwijzingen kwamen dat de mededelingen van Pfeiffer wel degelijk een grond van waarheid bevatten werd een parlementaire onder zoekscommissie ingesteld. Bar schel, die inmiddels was afge treden als premier van Schles- wig-Holstein, zou deze week voor die commissie hebben moeten verschijnen. Bij zijn partijgenoten had hij al niet bar veel krediet meer. Het afgelopen weekeinde werd openlijk aangedrongen op zijn totale terugtreden uit de poli tiek. Zaterdag vloog Barschel naar het Zwitserse Genève waar hij iemand zou ontmoeten die een voor hem ontlastende verklaring zou kunnen afleg gen. Althans, dat is wat familie genoten van Barschel beweren. De politie is op zoek naar die persoon die mogelijk ook wat meer helderheid kan verschaf fen over de omstandigheden waaronder Barschel in zijn ho telkamer in Genève om het le ven is gekomen. Een verslagge ver van het weekblad Der Stern trof de ex-premier levenloos aan, volledig gekleed, voorover gebogen in een volle badkuip. Een eerste medische onder zoek heeft uitgewezen dat Bar schel is overleden aan een hart verlamming. In West-Duitsland is de verbijstering over de hele affaire tamelijk groot. In veel commentaren klinkt, al dan niet terecht, weerzin door je gens het politieke bedrijf dat kennelijk zo hard is dat het tot het verlies van een mensenle ven kan leiden. BERT PAAUW Carol Decker, zangeres van de Brite popgroep T'Pau. (foto Pr T'Pau: De wat merkwaardige naam van de groep, T'Pau, schijnt iets te ma ken te hebben met een priesteres uit de televisieserie Star Trek. De 26-jarige roodharige zangeres Carol Decker is zo'n beetje het belang rijkste bandlid van deze uit zes personen bestaande Britse popgroep. Samen met haar vriendje Ron Rogers richtte ze T'Pau op en schreef de muziek en teksten voor het debuutalbum 'Bridge of Spies'. Met hun debuutsingle 'Heart and Soul' wilde het in Engeland eerst niet zo lukken. Tot grote verbazing van de band werd de plaat in de Verenigde staten wel een hit. Pas daarna begon het publiek in Enge land en de rest van Europa belangstelling voor T'Pau te krijgen. De elpee 'Bridge of Spies' bevat veel stevige rock a la 'Heart and Soul'. Zo te horen is er na de opnamen nog flink gesleuteld om het gewenste geluid te bereiken, maar het resultaat is prima. Binnen het LOKV is Annelies Roodnat coördinatrice geweest van het project. De schrijver Jan Boerstoel werd gevraagd iets te vertellen over de mens en schrijf ster Annie M.G. Schmidt. Willem Wilmink verdiepte zich in de sprookjes, liedjes en gedichten van de schrijfster en Drs. P. gaf college over door haar geschre ven liedjesteksten. Driekwart jaar hebben ze er aan gewerkt. Het resultaat is een verrassend boekwerkje dat niet alleen een heel breed beeld geeft van het werk van de schrijfster maar ook gebruikt kan worden voor to neel. Annelies Roodnat: "In het voortgezet onderwijs is steeds minder plaats voor dramatische vakken. Het aantal docenten dat drama als zelfstandig vak geeft, is op dit moment gedaald tot zes tig in het hele land. Juist daarom is het zo belangrijk dat er projec ten komen die aansluiten op ge schiedenis of andere vakken, LEIDEN - Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie houdt in de herfstvakantie een speciale actie voor kinderen. Tussen zon dag 18 oktober en zondag 25 ok tober kun je in stickertjestocht maken» Bij de ingang van zijn tekeningen en stickertjes verkrijgbaar. Ze dienen als 'gid sen' voor een rondgang door de diverse zalen. Op die tekeningen staan in totaal zestien lege rond jes afgebeeld. Dat zijn de plaat sen waarop een stickertje moet worden geplakt met een afbeel ding van een of ander voorwerp, dat in het museum te vinden is Al plakkend maak je zo een tocht langs bijvoorbeeld kristallen, mi neralen, vulkanen, schelpen en geraamtes van dieren. Het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie (aan de Hoog landse Kerkgracht 17) is van maandag tot en met vrijdag ge opend van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags en op zon dagmiddag van twee uur tot vijf AMSTERDAM - Stapels stripboeken heeft een Amsterdamse stripfan in de loop der jaren verza meld. Zoveel - het gaat om 12.000 stuks - dat het huis van de verzamelaarster te klein werd om al de strips te bewaren. Ze besloot de hele collectie, die tot een van de belangrijkste van Nederland be hoort, te laten veilen. Dat gebeurt op maandag 26 en dinsdag 27 oktober op de veiling Sotheby's in Amsterdam. Het is de eerste keer dat in Nederland een open bare stripveiling wordt gehouden. De strips zijn verschenen in de periode 1946-medio jaren tachtig. Er zijn hele reeksen bij, eerste uitgaven van strips en veel werk dat niet meer in winkels te koop is. Voor fanatieke stripverzamelaars zijn in de col lectie bijzondere uitgaven te vinden. Een topper op de veiling is bij voorbeeld het allereerste album uit de Kuifjereeks; Kuifje in Congo uit 1947. Een ande re belangrijke bundel is Wereldoorlog bij de dieren uit 1946, dat door striptekenaar Calvo werd ge maakt. Er is zelfs een strip bij uit 1935 met de titel Jachtavonturen van Slimme Piet. De organisatie van de stripveiling verwacht dat deze exemplaren een paar duizend gulden opbrengen. De eerste strips kwamen in de jaren dertig vanuit België naar Nederland. Stripboeken werden in die tijd niet gewaardeerd. Jarenlang waren leerkrach ten en opvoedkundigen van mening dat stripboe ken een slechte invloed op het leesgedrag van jon geren zouden hebben. Maar het lezen van strips is heel populair geworden. Er zijn stripwinkels ge opend en er worden ruilbeurzen gehouden. Met de ze veiling komt het stripboek weer een stapje ver der op de weg naar volwassenheid. Aan de veiling gaan vier kijkdagen vooraf. Van 22 tot en met 25 oktober is de collectie te zien in de Nes 75-87 in Amsterdam. Daar wordt ook de veiling gehouden. waarbij het drama, of noem het spel, een rol kan spelen". Het totale lespakket omvat het rijk geïllustreerde lesboek "Zie zo, hé hé, de eerste regel staat er", een bijbehorend werk schrift, een geluidscassette met liedjes die ook in het boek be handeld worden en eventueel de tentoonstelling van het Neder lands Theater Instituut, die bij voorbeeld in de plaatselijke bi bliotheek ingericht zou kunnen worden. Het lespakket kan je leraar be stellen bij het LOKV, Ganzen markt 6 in Utrecht, tel. 030- 332328. Tegelijk is bij de Bijen korf een heruitgave verschenen van Annie M.G. Schmidt's boek 'Tom Tippelaar', met tekeningen van Jan Marinus Verburg. Boeken over jonge meisjes die verslaafd zijn aan heroïne blijken nogal populair te zijn. Na 'Het onkruid en de bloem' en 'Chris- tiane F.' is nu het levensverhaal van het Franse meisje Julie B. op papier verschenen: 'Ik was vijf- tien...en verslaafd'. Het waar gebeurde levensver haal van een junkie. Het begint (in dit geval) bij een ongelukkige jeugd en eindigt met een zelf moordpoging. Tijdens de zieken huisopname die daar op volgt wordt Julie verliefd op de psy- choanalist die haar behandelt. Om bij te komen van alle door stane ellende mag Julie bij zijn grootmoeder logeren. Daar be sluit ze haar geschiedenis op te schrijven om zo 'van haar verle den verlost te worden'. In dagboekvorm doet Julie verslag van de gebeurtenissen. Hoe ze als vijftienjarige na een ruzie met haar ouders het huis ontvlucht. Wat er gebeurt als ze met Jean-Marie, een ouder vriendje, in een kraakpand in Pa rijs gaat wonen. En hoe ze lang zaam maar zeker steeds verder afzakt. Na verslaafd te zijn ge raakt moet Julie met tippelen en stelen aan haar geld zien te ko- Waar gebeurde verhalen over verslaafde jongeren zijn, zoals gezegd, niet nieuw. 'Ik was vijf tien...en verslaafd' voegt eigen lijk niets nieuws toe aan eerder verschenen werken over dit on derwerp. De stijl waarin dit ver haal is geschreven, is af en toe een beetje boeketreeks-achtig. Vooral het eind van het verhaal, waarin alles toch nog goed komt, is daardoor wat overdreven ERNA STRAATSMA 'Ik was vijftien...en verslaafd' door Julie B.; uitgeverij Van Hol- kema Warendorf; prijs 24,90 Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21