'Ik heb een naam hoog te houden' 'Deel twee van het leerproces' Te kleine zege voor Jong Oranje Nieuw hoogtepunt in omkoopschandaal SPOoTTV Kecskemethy opgelucht na vertrek Alphenaar mogelijk de opvolger van Jan Persoon Interland tegen Polen nieuw begin voor Van Basten Vijftien ploegen in LD Cup korfbal WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 17 1-0 tegen Luxemburg MIDDELBURG (ANP) - Het draai boek voor het duel Jong Oranje - Jong Luxemburg, geschreven door assistent-bondscoach Bert van Lingen, is gisteravond in Mid delburg slechts voor de helft wer kelijkheid geworden. Zoals te voorzien was, won de selectie van Nederland talent. Jong Oranje nam zelfs de leiding in groep 8 van de voorronde van de Europese titel strijd. De zege (1-0, vroege treffer van Juul Ellerman) was echter te schraal voor de Nederlanders tot 21 jaar om zich favoriet te mogen noe men voor de kwalificatie. Jong Oranje had in zijn vierde wedstrijd het doelsaldo een heel wat rooskleuriger aanzien moeten geven. Bij de afrekening op 15 de cember, als Jong Oranje zijn laatste wedstrijd speelt tegen mede-kop loper Bulgarije, zal het gelegen heidsteam van Van Lingen moge lijk met weemoed terugdenken aan die regenachtige avond in oktober. Bij de ontmoeting in het stadion van zondag-tweedeklasser Middel burg werd voor de zoveelste keer de vinger op de zere plek gelegd. Opnieuw bleek dat Jong Oranje slechts een samenraapsel is. Bo vendien werd duidelijk dat de ver rassende overwinning (3-1) in de groepswedstrijd tegen West-Duits- land, in april, een incident was. Jong Oranje mocht zich het mati ge resultaat tegen Luxemburg eens te meer aantrekken, omdat het al vroeg aan de leiding kwam. Het du el voor tweeduizend toeschouwers was elf minuten oud, toen Eller man zijn in Rotterdam gevestigde reputatie als goaltjesdief mocht be vestigen. Meerdere treffers leken slechts een kwestie van tijd, maar Jeroen Boere van De Graafschap (invaller voor MW'er Vander- FC Den Haag gaat verder in beker DEN HAAG - Het duurde heel lang voordat een geschikte lokatie was gevonden, maar gisteren in het Haagse £uiderpark werd uiteinde lijk toch de wedstrijd FC Den Haag-Valleivogels (5-1) afgewerkt. Volgens de loting moest de wed strijd uit de eerste ronde van de KNVB-beker in Scherpenzeel wor den gespeeld. De 'politiemacht' had echter weinig vertrouwen in de komst van de Haagse aanhang. Re den waarom wekenlang i geschikt veld moest worden ge- broeck) en Hans Gillhaus kregen goede kansen, maar zij misten de juiste richting. Vlak voor tijd pas seerde Fraser (hij kreeg net als de Luxemburger Morocutti geel van de Noordierse scheidsrechter Snoddy) nog bijna zijn eigen doel man De Goey van Sparta, maar een gelijkspel zou teveel van het goede zijn geweest voor de Luxembur gers, die hun vijfde achtereenvol gende nederlaag leden. De stand in groep 8 van de kwalifica- tieronde om het Europees kampioen schap voor elftallen met spelers onder 21 jaar is: Nederland 4 6 6-2 Bulgarije 4 6 3-2 Spelersbus als spookrijder ZABRZE (ANP) - Het Neder lands elftal blijkt maandag avond na aankomst in Polen al spookrijdend aan een ongeluk te zijn ontsnapt. De bus met de selectie van bondscoach Mi- chels kwam in volslagen duis ternis op de verkeerde baan van de snelweg tussen Krakow en Katowice terecht. Aanvoer der Ruud Gullit zag op een ge geven moment de vangrail van de middenberm aan zijn rech terhand. Dat had niets te bete kenen, verzekerde de reisgids, toen plotseling een bus aan de verkeerde kant passeerde. Na de spookrit van enkele kilome ters werd snel koers gezet naar de andere baan, dwars door de middenberm heen. VOORHOUT - Jan Kecskemethy heeft voor zichzelf de enig juiste beslissing genomen. Volgens de 51-jarige tot Hollander genaturaliseerde trainer heeft de houding van het Ne derlands Handbal Verbond hem gedwongen zijn vertrek aan te kondigen bij het nationale vrouwenteam. reholte uit Voorhout. "Het was ei genlijk een opeenhoping van ver velende zaken. Ten eerste vond ik het al raar dat de bond mij geen langdurig contract wilde geven. In zijn voetspoor besloot overigens ook sponsor Datateam de verbinte nis, die aan het einde van het vol gend jaar afloopt, niet te verlengen. Kecskemethy is van mening dat het bondsbestuur er na de verdien stelijke tiende plaats op het A-we reldkampioenschap nauwelijks iets aan heeft gedaan om de op gaande lijn door te trekken. "Daarom was het voor mij niet zo'n moeilijke beslissing om er mee te stoppen", zegt de geboren Tsjechoslowaak, die momenteel in dienst is van eerste divisionist Fo- ALPHEN AAN DEN RIJN - Diederik van der Veen Meer- stadt wordt genoemd als kandi daat-opvolger van Jan Persoon als voorzitter van de voetbalaf deling Leiden van de KNVB. Het Alphense gemeenteraads lid voor de WD, lid van de voetbalclub Alphen, zal echter nog niet op de najaarsvergade ring van 2 november in Noord- wijkerhout naar voren gescho ven worden. "Ik ben gebeld door het be stuur van de Afdeling Leiden met het verzoek om over een bestuursfunctie te praten. Nu Jan Persoon bekend heeft ge maakt te willen aftreden, is het een klare zaak dat dat gesprek in de richting van zijn opvol ging zal gaan. Maar op 3 decem ber gaan we pas praten. Dus voor die tijd kan er nog niets De Alphenaar zegt het over nemen van de voorzittersha mer "wel in overweging" te wil len nemen. "Ik heb me open ge steld voor dat gesprek. Maar ik ga alleen akkoord met een kan didaatstelling wanneer dat una niem gesteund wordt door de verenigingen uit Alphen en' omgeving. Is er een tegen, dan doe ik het zeker niet. De berich ten zijn dan ook zeer prema tuur. Voorlopig heb ik nog twee jaar raadslidmaatschap voor de boeg. Alleen in het laat ste jaar kan er van een combi natie met de sport sprake zijn". Het werd steeds met een half jaar verlengd. Op die manier kun je moeilijk naar een groot toernooi toewerken", doelt de in Roermond woonachtige handbaltrainer op het wereldkampioenschap voor B-lan den, dat over twee maanden in Bul garije wordt gehouden. door Fred Segaar "Daar kunnen we nu niet anders dan een slecht figuur slaan. Maar dat is natuurlijk niet zo vreemd. We hebben per slot van rekening in een periode van tien maanden geen enkele interland gespeeld. Het NHV heeft gewoon niet in de gaten wat ik de afgelopen jaren heb ge daan. Die tiende plaats op het WK was iets bijzonders. Verder hebben we voor het eerst van West-Duits- land gewonnen en hebben we zelfs Oosteuropese ploegen verslagen". In plaats van de prestaties te be lonen, heeft de bond het vrouwen team keihard laten vallen. Althans, volgens Kesckemethy, die voorlo pig wordt opgevolgd door Ton van Linder, de technisch coördinator en coach van de mannenploeg. Kecskemethy is van mening dat Van Linder onevenredig veel geld beschikbaar heeft voor zijn team. KATOWICE (GPD) - Terwijl bij de een, Berry van Aerle, 6C- zenuwen door de keel gieren omdat Polen-Nederland zocht voor het düek^atuitendeltjk vandaag zijn Oranje-debuut zou kunnen betekenen, zien een thuiswedstrijd werd voor Den anderen de kwalificatiewedstrtijd in Zabrze als een welko ms- me afwisseling. Met name de in het buitenland opererende overigens5 n^lhjkrieïns^ireeï voetbalprofs snakken naar de ontmoeting. Al is het maar de team van Pim van de Meent. Remco Boere (2x), Frans Danen (strafschop), Heinni Otto en John ny van den Hoogenband scoorden. Harry Valkenburg doelpuntte te gen. om weer eens met een andere voetbalcultuur in aanraking te komen. Marco van Basten is een van hen. „Polen kan een verandering zijn, een ommekeer betekenen", zegt de spitsspeler van AC Milan. Van Bas- LEIDEN - Vijftien ploegen nemen deel aan het toernooi om de Leidscli Dagblad Cnp korfbal, dat dit jaar van 10-14 november in de Apollohal in Oegstgeest, de 3 Octoberhal en de 5 Meihal in Leiden wordt gehouden. Van de korfbalverenigingen uit Leiden en omge ving ontbreekt alleen Fiks uit Oegstgeest. Deze vereniging heeft laten weten dat het toernooi haar op dit tijdstip slecht uitkomt. De commissie van de Leidsc Korfbal Federatie (Thea v.d. Kaay, Joop Cornelissen en Jan de Haas), die het evenement organiseert, heeft gisteren na loting de poule-indeling vastgesteld. Deze luidt als volgt: Poule A (dinsdagavond 10 november, Apollohal in Oegstgeest): TOP, De Danaiden, Madjoe, Crescendo, LKF-prominenten team. Aanvang wedstrijden: 18.30 uur. Poule B (woensdagavond 11 november, 3 Octoberhal, Leiden): Fides Pacta, Velocitas, KNS, Tempo, Fluks. Aanvang wedstrijden: 19.00 uur. Poule C (donderdagavond 12 november, 5 Meihal, LeidenPer- nix, De Algemene, Ons Eiland, Vriendenschaar, Zuiderkwartier. Aanvang wedstrijden: 18.30 uur. De nummers 1 van elke poule gaan over naar de winnaarsronde die op zaterdag 14 november wordt afgewerkt in de 5-Meihal. Zij spelen om de plaatsen 1 t/m 3. De winnaar krijgt voor een jaar de wisselprijs plus een geldbedrag van 700 gulden. De nrs. 2 van elke poule spelen op 14 november, eveneens in de 5 Meihal, om de plaat sen 4 tot en met 6. De wedstrijden beginnen die dag om kwart over drie. ADVERTENTIE Het nieuwe Canon talent Vroom Dreesmann biedt de nieuwste Canon S-80 portable elektronische schrijfmachine aan voor een i speciale prijs. Met 2 ingebouwde lettertypes, 2 kleuren afdruk, corrigeren vanaf papier, automatische papierinvoer, centreren, tabuleren en uitvullen. Met kofferdeksel Adapter 49.95 ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON ten doelt daarbij minder op het in ternationale aanzien dat fiks zal worden opgepoetst bij eventuele kwalificatie voor de EK-eindronde, maar wijst veel meer in de richting van zijn eigen netelige positie bij de Noorditaliaanse miljoenenfor matie. Aanvankelijk kon het niet stuk bij AC Milan, maar het nog prille seizoen in Italië heeft al en kele haperingen in Berlusconi's „speelgoed" te zien gegeven. In de figuur van Van Basten krijgt die hapering gestalte. „Het loopt mo menteel van geen kant", geeft de ex-Ajacied volmondig toe. „Ik krijg te weinig ballen; ik heb geen aandeel in het spel en kom amper in de wedstrijd. Daardoor blijven doelpunten uit. En als ik niet scoor, dan faal ik. Want het scoren is mijn handelsmerk, daarvoor ben ik door de club aangetrokken". De toeters en bellen in de aan loop naar de competitie zijn stiller geworden. Niet alleen haalt trainer Arigo Sacchi niet het optimale ren dement uit Van Basten, maar de gloednieuwe formatie is zeker nog geen op elkaar ingespeelde een heid. „Ik wist dat er een tegenslag zou komen", aldus Van Basten. „Maar de formidabele start en de hele voetbalambiance in Milaan heeft mijn ogen voor de werkelijk heid waarschijnlijk gesloten. Nu sta ik weer met beide benen in de realiteit. Zeg maar dat ik begin aan deel twee van het leerproces". De realiteitszin siert de 22-jarige. „De Italiaanse kranten lees ik niet meer. De flauwekul die daar breed uitgemeten ter sprake komt, dat hoeft voor mij echt niet meer". Het enthousiasme en de wil om via de interland een hernieuwde zet in de rug voor de Italiaanse competitie te krijgen, bleek gisteravond in het krakkemikkige stadion van Gor- nik Zabrze. Een hernieuwde zet, want de vorige confrontatie tussen de formaties van de bondscoachen Michels en Lazarek betekende voor het duo van Basten/Gullit het begin van het grote avontuur. Na de nul-nul uitslag vervoegden Gul lit en Van Basten zich in het Am sterdamse Amstel Hotel voor het eerste gesprek met Milan-eigenaar Berlusconi. Het grote avontuur is nu, bijna een jaar geleden, reeds gewone voetbal-alledag. Vooral voor Marco van Basten: „Ik wist dat de dek king in Italië zeer kort zou zijn. Maar tussen weten en ermee te ma ken krijgen ligt een groot verschil. Dat heb ik onderkend. In Neder land kon ik volstaan met het bewe gen in de spits of het staan in de puntpositie. In Italië moet ik naar de spits toebewegen. Dus een gro ter gebied bestrijken om me op die manier beter aan de dekking te onttrekken". Hoewel Marco van Basten in Italië niet kan imponeren, wordt hij in Polen als de ster v balelftal gezien. De oud-Ajacied ontkomt er niet aan handtekeningenjagers Hoger niveau "Het budget is niet eerlijk ver deeld. Het NHV kijkt veel te weinig naar prestaties. Ze moeten willen inzien dat wij op een veel hoger ni veau spelen dan de mannen. Maar ze krijgen wel meer geld dan de vrouwen. Wij konden voor veertien dagen naar Canada. Daar hadden we een paar wedstrijden kunnen spelen. Héél belangrijk met het oog op het wereldkampioenschap. Dat ging weer niet door omdat de bond geen geld had. Maar de de mannen ging wel lekker naar Israël". Maar niet alleen in het geval van buitenlandse stages voelt Kecske methy zich achtergesteld. "Hij", doelt de ex-bondscoach op Van Linder, "mocht een tijdje terug Jan-Willem Hamers in Parijs gaan bekijken. Die luxe gun ik hem van harte, maar ik heb niet eens geld om mijn speelsters in Nederland te bekijken. Toen ik pas in Nederland was, reed ik 80.000 kilometer per jaar. De laatste tijd kwam ik de deur bijna niet meer uit omdat het NHV mijn reiskosten niet kan ver goeden". "De eerste wedstrijd op het we reldkampioenschap speelt Neder land tegen Denemarken. Ik ben in Wenen gaan kijken naar Denemar- ken-Bulgarije. Als trainer ben je verplicht je op de hoogte te stellen van de kracht van je tegenstanders. Bij terugkeer hoorde ik dat ik de reiskosten zelf moest betalen. Dat is toch vreemd? Hoe kunnen ze dan van mij verwachten dat de ploeg straks goed voor de dag komt. De andere deelnemers aan het WK hebben allemaal tien tot vijftien interlands gespeeld. Dus kun je daar alleen maar af gaan. Dat maak ik dus liever niet mee. Ik heb ook nog een naam hoog te hou den". Dat heeft hij ook in Voorhout, waar hij een vier-jarig contract on dertekende bij Foreholte. Het was de bedoeling dat de ploeg aanzien lijk versterkt zou worden door de aanwezigheid van Kecskemethy, maar de aantrekkingskracht valt tot nu toe tegen. Toch is het vol gens de coach hard nodig dat er nieuwe speelsters komen. Zoals het volgens hem ook noodzakelijk is dat er een handbalschool in Voorhout komt. "Ik heb precies op papier gezet hoe die school er uit moet gaan zien. Het is nu aan het bestuur om het financiële en organisatorische deel in orde te maken. Het is inder daad ook belangrijk dat er nieuwe meisjes komen. Het bestuur wil kampioen worden, maar dit mate riaal is niet geschikt voor de eredi visie, al zet je de beste trainer van de wereld neer. Het gaat steeds be ter, je ziet ze vooruit gaan. Maar er moet wat bijkomen. Zo niet, dan ben ik mischien ook hier straks weg". Proces tegen oud-Anderleeht-speler Jef Jurion BRUSSEL (GPD) - De Brusselse rechtbank heeft gisteren beslist dat de 64-voudige Belgische oud- voetbalinternational Jef Jurion (50) terecht zal moeten staan. Hij wordt beschuldigd van fraude en valsheid in geschrifte. Het proces tegen Jurion wordt een nieuw hoogtepunt in een al bijna vier jaar slepende zaak. De zaak tegen de vroegere voor zitter van de Belgische voetbal bond, Louis Wouters, KBVB-se- cretaris Albert Roosens, bestuur ders van Anderlecht en RWDM werd voorlopig opgeschort. En die tegen de voorzitter en penning meester van FC Antwerp werd naar het Antwerpse gerecht verwe- Begin 1984 stond de Belgische voetbalwereld op zijn kop toen een groot omkoopschandaal aan het licht kwam. Dat gebeurde nadat een actieve onderzoeksrechter, Guy Bellemans, de vele geruchten over een zwart-geldcircuit in het betaalde voetbal eens nader onder de loep had genomen. Eerst arresteerde Bellemans Jef Jurion - die 14 jaar voor Ander lecht speelde - en de voorzitter van FC Antwerp Eddy Wauters. Ook Anderlecht-baas Constant Van- denstock, en de secretaris en pen ningmeester van de Brusselse club werden aangehouden. Anderlecht zou spelers zwart geld betaald heb ben. De bestuurders gaven toe en betaalden de fiscus meer dan 2,5 miljoen gulden. Inmiddels was ook bij Standard Luik een omkoopschandaal ont dekt. Eric Gerets, toen Standard- aanvoerder en nu spelend bij PSV, werd opgepakt terwijl hij trainde met het Belgische nationale elftal. Gerets bekende spelers van Water schei in juni 1982 ongeveer 25.000 gulden betaald te hebben om van Standard te verliezen. Vanderaerden loopt acht mille mis PARIJS (GPD) - Eric Vanderaerden is gisteren achtduizend gulden prijzengeld misgelopen. De Belgische sprinter uit de ploeg van Peter Post moest in Parijs een cheque komen afhalen, die hij van de hoofd sponsor van de Tour de France tegoed had. Maar in Parijs kwam, net als de avond tevoren toen alle ritwinnaars van de afgelopen Tour een auto in ontvangst moesten komen nemen, niemand van de formatie opdagen. Zelfs een vertegenwoordiger van Panasonic Frankrijk liet verstrek gaan, waarmee de prijs van Vanderaerden reglementair ver viel. De andere Nederlandse ploegen waren wel present in Parijs. Voor de ploeg van Jan Raas trad Joop Zoetemelk voor het eerst op in zijn nieuwe functie van public reriationman. Dankzij die omkoping - met me deweten van Standard-voorzitter Roger Petit en trainer Raymond Goethals, kon Standard kampioen worden. De club werd uit de Belgi sche eerste klasse gedegradeerd. Gerets en andere spelers, zoals de Nederlander Simon Tahamata, lie pen langdurige schorsingen op. Bij de KBVB. Anderlecht, Ant werp en RWDM ging het niet om omkoping, maar om het betalen van premies aan spelers die niet aan de fiscus werden opgegeven. Ook andere clubs, als AA Gent, Lo keren, Lierse SK en Seraing waren bij zwart-geldaffaires betrokken. En de KBVB zou de Rode Duivels, die in 1982 in Spanje aan het we reldkampioenschap deelnamen, een zwarte premie van 70000 frank (4000 gulden) hebben betaald. Bellemans was bij zijn onderzoe kingen ook gestuit op de naam van Jef Jurion. De beroemde oud-in ternational zou als trainer van La Louvière een poging hebben ge daan spelers van de club Berchem Sport om te kopen. Jurion zat daar voor zelfs 21 dagen in de gevange- De KBVB schorste hem voor het leven, maar verleende hem vorig jaar gratie. Volgens Jurion, die nu in Knokke als makelaar de kost verdient, kan ook de justitie haar beschuldigingen niet hard maken. De beweringen dat hij zwart zou hebben verdiend aan het bemidde len bij de transfers van spelers als Enzo Scifo en Alex Czerniatynsky zijn volgens hem onjuist. WOENSDAG 15.00-16.45 BRT 2. Rechtstreeks d verslag van de EK-kwalificatiewed- 9 strijd Ierland-Bulgarije. 16.40-17.00 BBC 2: Under Sail: zeil- i magazine. 17.00-18.45 Ned 2: Voetbal: Polen- Nederland, rechtstreekse reportage 1 van de EK-kwalificatiewedstrijd. I 17.46-18.08 Ned 1. Veronica Sport met sport-kort, waterskiën vanuit de Verenigde Staten, kickboksen, strandvolleybal en een onderwerp 20.00-Tl°45 BRT 2: Rechtstreeks verslag van de EK-kwalificatiewed- 1 strijd Schotland-België. 20 10-22.00 Did 1 ARD-Sport extra: rechtstreeks verslag van de vriend schappelijke voetbalinterland in Gelsenkirchen: West-Duitsland- Zweden met in de rust beelden van de EK-kwalificatiewedstrijd Dene- i terugblik op Polen-Nederland, een samenvatting van Hongarije- Griekenland, en een verslag van de basketbalwedstrijd uit de tweede ronde van de Europa Cup 1 tussen Den Bosch en Sbrojovka uit Tsje- choslowakiie. 22.20-24.00 BBC 1: Sportsnight: re portage van de voetbalwedstrijd Engeland-Turkiie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17