Geluidswal langs S-4 en isolatie woningen 'Een gruwelijke hekel aan regels' Vertrek burgemeester is zegen voor Ter Aar' Schillenboer overspoeld met reacties Verzekeringsfraude: eis twee jaar cel PAGINA 16 W III REGIO WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 Beperking geluidsoverlast nieuwe weg Leiden-Katwijk VALKENBURG - Langs een groot deel van de begin volgend jaar aan te leggen omleidingsweg S-4 tus sen Leiden en Katwijk wordt een geluidswal van een halve meter aangelegd. Desondanks zal het ver keerslawaai bij 64 woningen in Val kenburg de maximale waarde van 60 decibel overschrijden. Afhanke lijk van het type woning zullen op kosten van de overheid extra isola tiemaatregelen worden genomen. "Na een twintig jaar durende procedure zal de S-4 dan toch ein delijk volgend jaar worden aange legd", opende burgemeester C. Sinke gisteravond de hoorzitting in De Terp. De geluidsoverlast van het verkeer op de omleidingsweg stond daarbij ter discussie. Vol gens wettelijke normen mag vlak voor de woningen niet meer lawaai worden gemeten dan 50 decibel. Bij deze grenswaarde is al rekening gehouden met de verwachting dat auto's in de komende jaren 'stiller' zullen worden. Om het verkeerslawaai tegen te gaan was in de oorspronkelijke plannen uitgegaan van de aanleg van een geluidswal met geluids scherm, welke ruim drie meter hoog zou worden. Met name bewo ners van Duinzicht en omgeving maakten in december 1983 be zwaar tegen deze muur die het uit zicht op de polder en de duinen zou ontnemen. Besloten werd de nieuwe weg over het hele traject in te graven. Het verdiept aanleggen van de weg was toch al nodig ter hoogte van de aanvliegroute bij het vliegveld Val kenburg. Bij de presentatie van de definitieve plannen gisteravond bleek tot verbazing van de bewo ners dat alsnog een geluidswal in de tekeningen is opgenomen. Volgens Kusters van het provin ciaal bureau geluidshinder, zal de geluidswal het uitzicht niet ontne men omdat de aarde wal slechts een halve meter hoog zal worden. "Ondanks de verdiepte aanleg van de weg, de geluidswal en het aan brengen van geluidsarm asfalt zal het verkeerslawaai bij een aantal woningen de maximale toegestane belasting overschrijden. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zullen de minister van VROM dan ook voorstellen een hogere grens waarde toe te staan", verduidelijk te Kusters de aanleiding tot de hoorzitting. Isolatie Bij 64 woningen in Valkenburg zal volgens de berekeningen een overschrijding met enkele decibel len plaatsvinden. Zo zal voor de 38 woningen aan het Duinzicht de grens worden opgetrokken tot 52 decibel. Twee decibel meer zullen de woningen Zwammerveld 11 tot en met 21 te verwerken krijgen. Nog voordat de. nieuwe weg in 1991 wordt opengesteld wordt on- derzocht of extra geluidsisolatie aan de woningen nodig is. Volgens projeotleider Arkestein is het niet zo dat automatisch bij elke woning voorzieningen worden getroffen. Dat wordt afhankelijk gesteld van het type woning. Kusters gaat ervan uit dat de be woners in zullen stemmen met de overschrijding van de geluids- grens. "Anders moeten we het la waai aan de bron verder aanpak ken. Dat betekent een verhoging van de geluidswal. Bij eerdere hoorzittingen is al duidelijk geble ken dat de bevolking van Valken burg daar niets voor voelt", memo reerde Arkestein. Kassen De aanwezige bewoners beaam den dat zij geen hoge geluidswal willen. "Met het ingraven van de weg wordt door de gemeente en de provincie het belang van het land schappelijke karakter van het ge bied onderstreept", merkten de be woners van het Duinzicht en de Meanderlaan op. Voor de betref fende Valkenburgers is het dan ook onbegrijpelijk dat de gemeen teraad vorige maand instemde met de bouw van een 120 meter lang en vierenhalve meter hoog kassen complex. De Valkenburgse firma H. van der Nagel mag tussgn de basis school de Valkenhorst en de Co- hortendreef in 't Joght de kassen bouwen. Aangezien de 'glazen muur' in het weiland pal vóór de Duinzicht komt te staan, wordt het uitzicht van die bewoners op het vliegveld en de duinen geheel ont- ALPHEN AAN DEN RIJN - Bert Baerends krijgt z'n belangenvere niging wel bij elkaar. De Alphense schillenboer die twee weken gele den een oproep deed aan al zijn col lega's om een belangenvereniging op te richten, wordt sinds een weèk overspoeld met reacties. "Ik heb het er maar druk mee", aldus Baerends. In een week tijd werd hij gebeld door enige schillenboeren, sympa thisanten en de stichting bedrijfs voorlichting Kringloopbedrijvig heid. De laatste heeft zijn actie overgenomen en is driftig op zoek naar collega's van Baerends. Daar bij had ook de media belangstel ling. Maandag was de schillenboer onder meer te horen bij de Veroni- ca-radio. Aanleiding voor de oproep van Baerends is het idee van het minis terie van landbouw en visserij om het verbod op het voederen van etensresten (swill) uit te breiden tot rundvee. Als dat gebeurt, raken de schillenboeren in ons land hun af zetmogelijkheid voor swill kwijt. In april vorig jaar werd het voeren van etensresten aan varkens en pluimvee al verboden. TER AAR - Ex-wethouder van welzijnszaken in Ter Aar V. Born (WD) heeft gisteravond in niet mis te verstane bewoordingen aan het adres van burgemeester P. Verhoef haar besluit om af te treden toege licht. "Politiek bedrijven is leuk, inaar dat moet wel gebéuren door de mensen die daartoe zijn aange wezen door de bevolking. Be noemd worden is niet altijd een ze gen voor de bevolking èn", zo ver volgde zij cryptisch, "als ik het dan toch als een zegen zou moeten be schouwen, dan is er slechts één plaats die leeg hoort te zijn in ons dorp Ter Aar". "Het hoogste orgaan is de ge meenteraad. Het is niet het college dat bestuurt. Ik ben gekozen om het liberale WD-gezicht naar bui ten te brengen. Ik draag mijn prin cipes, vrijheid en democratie, hoog in het vaandel en vooral ook goede intermenselijke verhoudingen. Be slist géén dictatuur", zo keerde Born zich duidelijk tegen Verhoef. Laatstgenoemde ging niet op de aantijgingen in. Bom bedankte enkele weken ge leden als wethouder, omdat zij haar taken in het college van B en W niet zelfstandig genoeg kon uitoefenen. Ze voelde zich overvleugeld door burgemeester Verhoef en zich door hem sinds december van het vorig jaar in het openbaar, via de media, voor schut gezet. Tussen de twee zouden ook onvriendelijke dingen zijn gebeurd tijdens een perso- neelsavond. De bouw van een sporthal was een van de twistpun ten. Gisteravond noemde zij dat een prestige-object. Bovendien sprak zij de verwachting uit dat het project 'een financieel lachertje' zal worden. Born memoreerde in haar toe spraak nog even wat onder haar lei ding op welzijnsgebied in Ter Aar is gebeurd. "De afdeling welzijns zaken was mijn troetelkind. We hebben gefoeterd, geruzied en ge lachen, maar vooral hard gewerkt. Als ik de ruimte zou hebben gekre gen, was ik echt wel doorgegaan. Maar een mens is geen rots in de branding. Ieder mens dient te wor den gewaardeerd en gerespec teerd. Ik hoop dat u van mij respec teert", zo sprak zij tot de raad, "dat ik als wethouder vertrek". "Bij aankoop van onze nieuw bouwwoningen en de planning voor de S-4 is op voorkomende ge legenheden als informatie-avon den nooit door de gemeente ge sproken over mogelijke bouw te genover onze woningen", licht be woonster G. Vegt-Snel de kritiek toe. Vorige week zijn bij de ge meente 54 afzonderlijke bezwaar schriften van bewoners ingediend tegen de bouwvergunning aan Van der Nagel. De bezwaarmakers wil len dat de gemeente een andere bouwplaats zoekt voor de noodza kelijke uitbreiding van de bollen- firma. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Dit gezicht op Koudekerk aan den Rijn komt maandagochtend 2 no vember onder de hamer bij Sothe by's Amsterdam tijdens een veiling van Tekeningen van Oude Mees ters. De tekening is omstreeks 1770 gemaakt door Dirk Verrijk. Naar verwachting wordt er 1800 tot 2400 gulden voor geboden. Dirk Verrijk was een bekend te kenaar van Hollandse stadsgezich ten. Hij was veelvuldig actiefin de Rijnstreek, maar ook wel in België. In het Rijksprentenkabinet en in de gemeentelijke archieven van onder meer Den Haag, Haarlem, Rotter dam en Utrecht zijn werken van hem te vinden. Het is niet bekend waar Verrijk vandaan kwam. Het enige dat in naslagwerken is terug te vinden, is dat op 3 mei 1786 in Den Haag op 52-jarige leeftijd Thedorus Verrijk overleed, eveneens tekenaar van stads- en dorpsgezichten. Volgens geschiedschrijver P.A. Scheen is die Verrijk mogelijk identiek aan Dirk Verrijk. Daarover bestaat echter geen zekerheid. Topattractie tijdens de traditio nele najaarsveiling bij Sotheby's, gevestigd aan het Rokin, is de teke ning 'Mozes slaat water uit de rots' door Peter Paul Rubens. Die heeft een richtprijs van 350.000 tot 500.000 gulden. DEN HAAG/KATWIJK - Tegen een 49-jarige Katwij- ker is gisteren voor de Haagse rechtbank twee jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf geeist. De man wordt verdacht van een aantal gevallen van oplichting en van diefstallen. Bovendien was officier van justitie mr. R. Hansma ervan overtuigd dat de Katwijker zijn eigen huis in de brand heeft gestoken om de verzekerings penningen op te strijken, maar omdat het bewijs in de ze zaak erg mager is, werd de brandstichting hem niet ten laste gelegd. De Katwijker ontkent alle feiten. "Als ik hem moet karakteriseren dan zie ik iemand die snel geld wil verdienen, die andere mensen bena deelt", zo schetste mr. Hansma, de officier van justitie, de verdachte. Hij beschuldigde de Katwijker van vijf zaken in de aanklacht. Allereerst was daar de valse aangifte die de Katwijker had gedaan. Hij zou een en veloppe met tienduizend gulden hebben verloren, zo vertelde hij de politie. In werkelijkheid had hij het geld niet verloren, zo meende de officier, maar wilde hij met de aangifte de verzekering oplichten. Verder zou de Katwijker een dure, gouden broche hebben gestolen, een portemonnee met zesduizend gulden erin en een inbraak hebben gepleegd in het Ca sino te Noordwijk. De vijfde zaak betrof wederom een verzekeringskwestie. De Katwijker liet op een avond in Heemstede zijn auto met een waarde van 17.500 gul den achter op een spoorwegovergang. Omdat de trein machinist de wagen net' op tijd zag en hard remde, bleef de schade beperkt. Deze zaken kwamen aan het licht omdat de Katwij ker zelf bij de politie meldde dat zijn kluis was gesto len. Tijdens dat onderzoek stuitte de politie op de an dere feiten, waarmee een totaalbedrag van een half miljoen is gemoeid (inclusief de 350.000 gulden schade aan het uitgebrande huis). Samen met de Katwijker werden nog vier Noord wij kers en een inwoner van Voorhout aangehouden. Zij bekenden de feiten, maar de Katwijker niet. Overigens was de inbraak gepleegd door de handlangers van de man. Hij zou hun voor hun hulp bij zijn criminele activiteiten onvoldoende heb ben betaald. De raadsvrouw van de verdachte, mr. J.W. Wladimi- roff-Nater, vroeg om vrijspraak omdat de verklaringen van de andere betrokkenen volgens haar onbetrouw baar en vol tegenstrijdigheden zitten. Haar cliënt zou in feite alleen worden beschuldigd op basis van één ge- tuigeverklaring, de anderen getuigenverklaringen zouden daarvan zijn afgeleid. Ze wees erop dat een deel van de gestolen spullen bij een andere verdachte thuis waren aangetroffen, of door die verdachte waren verkocht. De Katwijker verklaarde zelf dat hij zijn auto niet met opzet op de spoorwegovergang zou hebben gezet. De wagen zou zijn afgeslagen, waarna hij met de ande re inzittenden (waaronder de andere verdachten in de ze zaak) de auto in paniek verliet. De andere verdach ten zouden deze verzekeringsoplichting hebben ver zonnen om hun maat een loer te draaien, aldus mr. Wladimiroff-Nater. Haar verzoek om de Katwijker onmiddellijk in vrij heid te stellen - de andere verdachten zijn na hun be kentenis voorlopig op vrije voeten - werd door de rechtbank na kort beraad afgewezen. "Voorshands", zei rechtbankpresident mr. Kootte, "zijn wij er niet van overtuigd dat hij volmaakt onschuldig is". Uitspraak over twee weken. Koudekerker Hans de Wit Rotterdams popdiehter Penningmeester vult eigen kas ALPHEN AAN DEN RIJN - De penningmeester van de Al phense buurtvereniging De Ridder aan de Concertweg heeft de afgelopen twee jaar 36.000 gulden uit de kas ge haald. De man, een 46-jarige Al- phenaar, is gisteren door de po litie aangehouden. Eerder op de dag hadden mede-bestuur ders aangifte gedaan. De Al- phenaar heeft de diefstal in middels toegegeven. Van het geld is niets meer over. Volgens een woordvoerder van de poli tie heeft de penningmeester twee jaar zijn gang kunnen gaan omdat tot enkele dagen geleden van kascontrole geen sprake was. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een buitenbeentje uit Koudekerk solliciteert naar de rol van nachtse cretaris in Rotterdam waar hij sinds een half jaar woont. Behalve de welbekende nachtburgemees ter Jules Deelder struint een 23-ja- rige Koudekerkse popdichter het Maasstedelijke uitgaansleven af. Hans de Wit, behorend tot de 'out cast' van z'n geboortedorp, heeft vorige week zijn doop gehad als voordragende dichter in kunste naarscafé Anna aan de Nieuwe Binnenweg. door Mark van Dijk "Ik kan niets anders. Het logi sche gevolg van mijn bestaan is dat ik schrijf. Het enige wat ik in dit le ven werkelijk moet, is schrijven. Ademen komt voor mij op hetzelf de neer", zegt De Wit. Over het be gin van zijn dichtersbestaan zegt hij weinig te weten: "Zodra ik kon schrijven. En de echte poëzie kwam op mijn elfde, twaalfde jaar. Het is veel interessanter wanneer ik ermee zal ophouden". Hans de Wit publiceert in het un dergroundblad Stof, dat in kleine oplage in Rotterdam wordt ver spreid. Het is een blaadje dóór en voor de scene, zoals het groepje 'youngsters' door De Wit wordt omschreven. Na een half jaar op een zolderkamer in de Maasstad te hebbén gewoond, is reeds de eerste performance een feit: de geboren Koudekerker mocht vorige week zondag de opening van een exposi tie van de Rotterdamse dichter en beeldend kunstenaar Cor Vaandra ger met een voordracht opluiste- Het neemt zoveel wendingen niet meer, er veranderen enkel nog; steden, dorpen, gezichten die het zelfde in zich dragen. Een enkele eeuwigheid houdt nog stand, verplaatsbaar als we zijn, de angst voor het ontwaken, terug naar een eerder moment. Verwondering en gemengde gevoe lens bij het feit; toch nog te kunnen verdwa- De popdichter: "Rotterdam is een snelle stad. De verhuizing daar heen is een noodsprong geweest. Wat er nu met me gebeurt is alleen om van de heroïne verwijderd te blijven. Ik kan het tegenwoordig zonder problemen voorbij laten gaan. Daarom heb ik ook gekozen voor Rotterdam; die stad kénde ik niet. Ik wist niet eens waar de Lijn baan was. Met de andere grote ste den had ik minder plezierige erva ringen. Ik nam de trein en zocht een kamer. Ik woon nu drie hoog achter op de 's-Gravendijkwal. Zelfs de duiven zakken er bijna door het dak". De eerste ontmoeting met Het Grote Voorbeeld, vnachtburge- meester Jules Deelder, liep uit op een regelrechte ruzie. De Wit: "Ik keek nogal tegen hem op, toen ik hem 's nachts tegenkwam. Om zijn aandacht te trekken, dacht ik hem te kunnen opnaaien met een nare opmerking over zijn club Sparta. Werd ik daar op een ongelofelijke manier de mantel uitgeveegd. Het is alleen nog maar met een sisser af- Bankovervallers snel opgepakt weggooiden. Onder bedreiging van een vuurwapen werd een greep in de kas gedaan. Met ruim een ton vluchtte het duo in een gereed staande wagen. De auto werd later in Badhoevedorp teruggevonden. Het gewapende tweetal stapte drie keer over in een andere wagen. Dankzij goede beschrijvingen van de overvallers werden zij in de De Clerqsteaat in Amsterdam toch klemgereden. De politie heeft de buit en twee pistolen teruggevon den. BADHOEVEDORP - De Amster damse politie heeft gistermorgen twee overvallers aangehouden die korte tijd daarvoor bijna een ton hadden buitgemaakt bij een bank aan de Sloterweg in Badhoeve dorp. De twee Amsterdammers zijn 21 en 28 jaar oud. De overvallers kwamen om 9.45 uur het bankgebouw in Badhoeve- dorp binnen. De rovers droegen bij de overval vrouwenpruiken die zij tijdens hun vlucht in de hoofdstad Verdachten reeks inbraken opgepakt ABBENES - Met de aanhouding van twee 'onbekende' mannen heeft de politie tot op heden drie inbraken in woningen in Abbenes en één inbraak in Alphen aan de Rijn opgelost. De twee mannen hebben geen vaste woon- of verblijfplaats en zijn Nederland binnengekomen met valse pas poorten. De mannen van 33 en 35 jaar werden vorige week vrijdag in alle vroegte betrapt bij een inbraak in een woning in Abbenes. Tevens hadden zij goe deren bij zich van twee andere inbraken in het dorp. De twee mannen ont kennen echter te hebben ingebroken. Tegenover de politie werden valse namen opgegeven en later bleek ook dat de paspoorten vals zijn. Een van de mannen bediende zich zelfs van negen verschillende identiteiten. Het duo is gisteren voorgeleid aan de Officier van Justitie en wordt voorlopig nog vastgehouden. gelopen omdat we allebei enorme fans zijn van Charlie Parker en Bil- lie Holiday. Dat heeft me gered". Voordat Hans de Wit zich ont popte als vaste inleveraar van poë zie en foto's voor het blad Stof, heeft hij een blauwe maandag ge werkt bij het nachtcafé Thelonius onder het Lijnbaanplein, een jazzpodium. Door ook het café An na aan de Binnenweg te frequente ren ontmoette hij andere jonge dichters als Vogel, Sleutelaar, Ei bers en Wasko. Behalve de naaste familie maakte een iets groter pu bliek kennis met het werk van de Koudekerker. Groeten uit Nijmegen Schreeuw door een weide van de einder af met in gedachten; hoe ik toen ook dauwdoordrenkt was en de eerste treinen hoorde denderen. Zo vroeg is het al tijden niet meer geweest, bij Utrecht in het gras geslapen tussen autowegen in. Nadat ik je stomverbaasd weer zag en even later bleek het niet geheel en al onmogelijk, het besef dat het nooit meer over zou gaan J.A. de Wit De ruige jaren heeft de popdichter achter zich gelaten. Op zijn vijftien de jaar van de Alphense lts Bos- park getrapt; anderhalf jaar niets gedaan en in Koudekerk de hippie uitgehangen terwijl hij wel leer plichtig was; vijf maanden op het Alphense Ashram College ("Leuke school, kan ik iedereen aanraden") rondgestapt en een jaar lang van het ene naar het andere kraakpand in Alphen getrokken ("Compleet uitgefreakt"). De maat was vol ("Ik ben hier uitgespuugd") toen hij vijftien kilo lichter terugkwam van een reis naar India ("Ik leek wel tachtig"). Aan het verblijf van bijna een half jaar in India heeft de dichter ook zijn boeddhistische gods dienst overgehouden. "Ik ben nog al religieus van aard, maar ik heb altijd een gruwelijke hekel aan re gels gehad. Het Tibetaans boed dhisme is in wezen een atheïstische godsdienst, dus dat kwam mij goed uit. Zo trek ik me ook helemaal niets aan van stromingen. Drie bij bels op elkaar zijn ook poëzie en de soli in de Vier Jaargetijden van Vi valdi zijn voor mij ook jazz". Voor Mathildë Bevallige luchten trekken over (de Maas, richting zuid) het leven verbleekt, airconditio ning. Niemand is de enige niet maar toch, schijnt het zo te zijn dat ik voor eeuwig aanbid, vol secure hoop en twijfel en wachtend op het keren van het getij. J.A. de Wit WOENSDAG 14 0KT. Alphen orgelconcert in de Oudshoorn- sekerk, aanvang 20.00 uur. Leiden films: 'Boudu sauvé des eaux' van Jean Renoir, 20.00 uur; 'Par- tie de Campagne' van Jean Re noir, 22.15 uur, LVC. Breestraat. Dansgroep Compagnie la Pied .uit Frankrijk, aanvang 20.30 uur, Lak-Theater. Cleveringaplaats. bijeenkomst van de afdeling Leiden van de Jonge Socialisten onder het motto 'Pop en politiek' mmv cabaretier Ton van Heemst, aanvang 20.00 uur, Morsstraat 62 (vlakbij de poort). informatiepunt gemeenschap pelijk wonen. 20.00 tot 22.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, Ge* restraat 20. Katwijk sch.'ijfavond Amnesty Interna tional in de Vredeskerk aan de Voorstraat, van 19.00 tot 21.00 DONDERDAG 15 0KT. Hazerswoude wereldvoedsel-avond in het te ken van Burkina Faso, aanvang 19.45 uur, restaurant Groenen dijk, Rijndijk. Leiden optreden van The Chris Hinze Combination met African-Indian and world fusion, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. film- The Mission' van Roland Joffé, aanvang 21.15 uur, LVC, Breestraat. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Stationsweg 32. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht van de WDM, 19.00 tot 22.00 uur, Bree- huys, Breestraat. twee films over het vakantie land Tunesië in de Kapelzaal van K&OOude Vest, aanvang 20.15 Spoortje, Bernhardkade. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij buurtvereniging De Buitengewo nen, aanvang 20.00 uur, Muzen- hof, Cor Gordijnsingel. VRIJDAG 16 0KT. Alphen expositie Anneke Timmerman bij Kunstuitleen, Sint Jorisstraat 4, tot 6/11. Lelden spreekbeurt over 'Adem en energie', door Aalt Alten in Cen- oordhallen, 9.00 tot 24.00 i film: The Mission' van Roland Joffé, 21.15 uur, LVC, Breestraat. theaterstuk The Family'. Mi crotheater Imperium, aanvang 20.30 uur. 'De lente is onnozel' door De Omweg, Lak-theater, Cleve ringaplaats, aanvang 20.30 uur. 'Brasil Tropical", aanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg. Leiderdorp openingsfeest volksdansin- stuif met levende muziek en volksdansgroep, aanvang 20.15 uur. Muzenhof. Cor Gordijnsin gel. Usse nationale Bloembollenmarkt, CNB-Hal, Grachtweg, 19.00 tot 21.00 uur. ZATERDAG 17 0KT, Hazerswoude (Rijndijk) optreden Popgroep Ten Sharp' in Pleyn '68, aanavng 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16