'Oude wiskunde-onderwijs is veel te abstract' Bewoners moesten huizen tot twee keer toe verlaten Wegens branden Willem de Zwijgerlaan Kort geding: paaltje bij Morsweg hoeft niet weg Kampeerbus gestolen op Garemnarkt Meisje (13) bij oversteken aangereden Jan de Lange ontwikkelt wiskunde voor gewone leerlingen' Filiaal-van Giraffe in oude vestiging van C&A Bromfietser door auto aangereden 'Meer parkeer plaatsen in Oude Mors' 'Historische haven naar Zijlsingel Kledingdief ontsnapt lii'iiiiNi'Wa'.'HM WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 LEIDEN LEIDEN - Tot twee keer toe is de brandweer gisternacht uitgerukt om een brand in een woning op de derde verdieping van een flatge bouw aan de Willem de Zwijger laan te blussen. Bijna drie kwartier nadat de brandweer was vertrok ken, laaide het vuur opnieuw op en verliet een aantal omwonenden voor de tweede keer hun huizen. De woning brandde geheel uit en aangrenzende panden liepen rook- en waterschade op. De schade loopt in de tienzuiden guldens. Bewoner Paul den Uyl is boos en vindt dat de brandweer die nacht te snel is teruggekeerd naar de ga rage. Hij verwijt de brandweer ook laks optreden en het stoort hem dat niemand ook maar met één woord heeft geroerd over het feit dat twee keer brand is geweest in dezelfde woning en dat een aantal bewoners tot twee keer toe de LEIDEN - Vanaf het parkeerter rein aan de Garenmarkt is gisteren een kampeerbus met complete vakantie-uitrusting en fotospullen gestolen. De bus behoort aan een 23-jarige Duitser. Het kenteken van de VW-bus is HS-BD-925. Een Duitse toerist, die gistermid dag zijn auto in de parkeergarage aan de Langegracht had neergezet, constateerde bij terugkomst dat het tochtraampje was opengebro ken. Uit de auto zijn een radio-cas setterecorder, twee geluidboxen, twee fototoestellen, drie lenzen, een flitser en een tennisracket ge stolen. LEIDEN - Bij een controle in een koffieshop aan het Noordeinde heeft dë politie gistermiddag 51 gram hasj, 190 gram weed en 20 joints in beslag genomen. Tegen de 27-jarige beheerder is proces-ver- baal opgemaakt. straat op moest. Volgens de brand weer komt het enkele keer meer voor dat een brand opnieuw op laait. "Alles is goed doorzocht. Maar soms komt het voor dat het vuur in de balken is ingebrand en ondanks het blussen weer op vlamt", aldus een woordvoerder. In deze krant van gisteren stond ten onrechte vermeld dat in de nacht van maandag op dinsdag een flatwoning aan de Vondcllaan was uitgebrand. Dat betrof een woning aan de Willem de Zwijgerla. "Als je ze zag, die oudjes die met vogelkooitjes en honden en katten hun huizen moesten verlaten...", aldus Paul den Uyl die vindt dat het met één brandweérwagen wel erg lang duurde voordat die inzet baar was. De tweede wagen ging wel direct aan de slag. Den Uyl was al eerder die avond opgeschrikt. Omstreeks elf uur maandagavond hoorde hij een flin ke klap. "Ik ging kijken wat er aan de hand was en zag dat er ruiten van de betreffende flatwoning wa ren ingegooid. Dat moet van bin nen naar buiten zijn gebeurd, want het raam zit te hoog om van de straatkant te worden ingegooid", aldus Den Uyl die een echtelijke ruzie vermoedde - "dat komt in de beste families voor" - en daarop weer naar binnen ging. Die versie stemt overeen met het verhaal van de politie die melding maakte van een televisie-apparaaat dat door het venster zou zijn gegooid. Brandgeur Zo tegen één uur, hij wilde juist naar bed gaan. nam Paul een brandgeur waar. Hij ging eerst op zoek in zijn eigen huis en stapte vervolgens naar buiten. Aan de voorzijde van het flatgebouw was niets te zien en hij liep daarom naar de achterzijde Op dat moment sloegen de vlammen al uit het kapptte raam. "Ik heb de politie gebeld die op haar beurt de brand weer heeft ingeschakeld. Bij aan komst van de politie werden alle bewoners van het flatgebouw uit hun huizen gehaald. Dat gebeurde met behulp van onder meer een megafoon. Ik heb daarbij zelf ook nog geholpen". Vlak daarna arriveerde de brand weer met onder meer een ladder wagen. Maar die wagen kon kenne lijk niet onmiddellijk met blussen beginnen. "Bij aankomst moest er eerst een soort bak worden gemon teerd. Er werden slangen uitgerold en naar boven gebracht. Maar nog steeds geen water. Ik ging aan de andere kant van de brandweerwa gen kijken en zag dat de slangen nergens op waren aangesloten. Ze lagen daar gewoon op de grond. Op dat moment was het al bijna half twee, een half uur later dus. De vlammen sloegen inmiddels ook al uit de voorzijde van de woning", vertelt Paul den Uyl. De andere wagen was wel direct paraat. Een gevoel van machteloosheid bekroop volgens hem de bewo ners. Ze zagen dat er maar geen water kwam, terwijl de brandhaard zich steeds verder uitbreidde. "De mensen waren natuurlijk bang dat ook hun eigen hachje er aan zou gaan. Maar het lukte de brand meester te worden met de andere spuitwagen. De brand werd daarna snel ge blust. Nadat daarvoor het groene licht was gegeven, betrokken de bewoners weer hun huizen. "Ook ik ben naar bed gegaan. Maar - ik denk dat het tegen drieën - hoorde ik wat vallen. Ook mijn buurvrouw was daarvan wakker geworden en we hoorden knetteren. Daarop is opnieuw de brandweer gebeld". Klap Volgens Paul was het de tweede keer erger dan de eerste keer. De brand ging ook met veel meer rookontwikkeling gepaard. "Het vuur was opnieuw opgelaaid. Het was blijven smeulen in de balken die het dak dragen. De klap die ik hoorde werd veroorzaakt door het instorten van die balken". Op nieuw verlieten bewoners van het flagebouw hun huizen. "En daar DEN HAAG/LEIDEN - Een paal tje op een pad naar de achterzijde van een aantal woningen aan de Morsweg hoeft niet te worden ver wijderd. De Haagse rechtbankpre sident mr. Portheine heeft de eis tot verwijdering afgewezen die de bloemenhandelaren Van der Voort in kort geding hadden gesteld. De bloemenhandelaren Van der Voort wilden het paaltje weg hebben om het pad met hun bestelbusje op te kunnen om te laden en lossen. De eigenaar van het pad, C. Wouterse, heeft echter dat paaltje neergezet om juist te voorkomen dat de be stelbus erop komt te staan. Volgens mr. Lever, advocaat van Van der Voort, is in een akte uit 1920 al het recht op de uitweg vast gelegd. Hij benadrukte een week geleden ter zitting dat de gebroe ders Van der Voort al jaren gebruik maken van het pad voor het laden en lossen van allerlei goederen. Het vervoeren van de spullen door de winkel zou op onoverkomelijke problemen stuiten. Volgens mr. Sluiter, advocaat van Wouterse, kan in 1920 nooit zijn bedoeld dat auto's van het pad gebruik zouden maken. Toen was er ook nog geen bloemenzaak ge vestigd, maar een gewoon woon huis. stonden al die oude mensjes weer in het perkje voor de flat. De bewo ners hebben een verschrikkelijke nacht gehad. Dat zoiets één keer gebeurt, is tot daar aan toe. Maar twee keer in één nacht je huis uit, dat gaat je niet in je kouwe kleren zitten" Volgens woordvoerder van de brandweer zijn erbij het blussen geen problemen geweest. Hij wijst de kritiek dan ook van de hand. "De ladderwagen is alleen ingezet om de situatie eventueel vanaf het dak te controleren en niet voor blussingswerkzamheden. De ande re brandweerwagen kon direct blussen. We hebben altijd 2000 liter water bij ons en dat is in de meeste gevallen voldoende". Hij erkent dat de brandweer 40 minuten na vertrek opnieuw is gealarmeerd. Maar dat daarbij mensen weer hun huizen verlaten is hem onbekend. LEIDEN - Een 13-jarig meisje uit Leiden is gisterochtend aangere den, toen zij bij het scholencom plex aan het Lammenschanspark de weg overstak en daarbij het ro de verkeerslicht negeerde. Een automobiliste, die vanaf Voorschoten aankwam en op dat moment juist een veegwagen van de reinigingsdienst inhaalde, kon ondanks haar rempogingen het meisje niet ontwijken. Met een her senschudding is het kind naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De automobiliste liep bij het onge luk snijwonden aan haar rechter hand op. De voorruit, motorkap en dak van haar auto werden bescha digd. LEIDEN - "In een land staat in het jaar 1980 op de begroting voor de fensie 30 miljoen. De totale begro ting omvat 500 miljoen. Een jaar la ter staat er voor defensie 35 mil joen op de begroting, op een totaal van 605 miljoen. De inflatie in de periode tussen de twee begrotin gen is tien procent". Vraag: "Je houdt een lezing voor een pacifistisch gezelschap en wilt uitleggen dat de defensie-uitgaven toch maar mooi zijn gedaald het laatste jaar. Hoe?" Vraag: "Je houdt een toespraak op de Koninklijk Militaire Acade mie en vertelt ze vol trots dat de defensie-inspanningen aanmerke lijk zijn toegenomen. Hoe?" door Willem Spierdijk Dit is geen onderdeel van een pr- opleiding voor militair kader, noch maakt deze opgave deel uit van de cursus 'demagogie voor beginnen de politici'. Deze vraag is te vinden in een wiskunde-boek. De opgaven in het hedendaagse wiskunde-on derwijs hebben dan ook weinig meer van doen met het droog toe passen van formules en het oplos sen van sommetjes. De tijd dat in de schoolbanken 'goniometrie' en 'stereometrie' werd onderwezen ligt al weer lang achter ons. Ook het tijdvak van de 'moderne wis kunde', met het onderscheid tus sen 'wiskunde I en II' is al weer voorbij. Sinds 1985 wordt in de hoogste klassen van het vwo onderricht ge geven in 'wiskunde A en B'. De verandering houdt meer in dan een simpele wijziging van de bena ming. Want, het onderwijs is met de invoering van wiskunde A - zie ook bovenstaand voorbeeld - revo- lutonair veranderd. i op dingen uit het dagelijks leven, laten zien wat Experiment In Utrecht verdedigt vandaag Leidenaar drs. Jan de Lange (44) zijn proefschrift 'Mathematics, in sight and meaning', waarin hij het experiment dat twee jaar geleden leidde tot de invoering van wis kunde A in de hoogste klassen van het vwo, beschrijft en evalueert. De ontwikkeling naar een wis kunde die meer inzicht vraagt dan het simpel toepassen van regeltjes, begon in het begin van de jaren '70 bij het Instituut Ontwikkeling Wis kunde Onderwijs (IOWO) onder leiding van prof. H. Freudenthal. Hij stelde zich het wiskunde-on derwijs voor als 'wiskunde als menselijke activiteit'. De Lange: "Daarmee bedoelde hij wiskunde die je zelf kan ontdekken, die er gens over gaat". Bij het IOWO in Utrecht was vol gens deze ideeën lesmateriaal ont wikkeld voor lagere scholen. Toen De Lange in 1976 bij het instituut in dienst kwam, kreeg hij als op dracht wiskunde te ontwikkelen voor het voortgezet onderwijs. "Het probleem is dat het oude wis kunde I een veel te abstract vak is. Leraren werden daardoor gecon fronteerd met leeilingen die in de vierde klas afhaakten en met een groepje dat wiskunde nodig heeft voor een universitaire studie, maar voor wie het eigenlijk ongeschikt Behalve bij een aantal leraren be stond er eveneens bij de universi teiten onvrede over het wiskunde onderwijs. Voor de sociale vakken moest de student wel over wiskun dige kennis beschikken, maar het op de middelbare scholen onder wezen wiskunde I was voor nogal wat leerlingen te moeilijk. Univer siteiten moesten daarom zelf extra wiskunde-onderwijs verzorgen. Met zijn collega Martin Kindt ging De Lange aan de slag en kwam tot een andere splitsing van het onderwijs dan het bestaande LEIDEN - Het filiaalbedrijf Giraf fe vestigt zich op 11 november in de Breestraat. De dochter van Blokker betrekt het voormalige pand van C&A (Breestraat 130- 136). Giraffe verkoopt naast huis houdelijke artikelen onder meer ook bijouterieën, fietsaccessoires, naaigerei en huishoudtextiel. Giraffe is twee jaar geleden met 12 filialen in het land gestart. Tot eind november opent het winkel bedrijf nog vier zaken in het land. In het filaal in de Breestraat komen in totaal tien personen te werken. Volgens een woordvoerster ging de voorkeur van het bedrijf eigen lijk uit naar de Haarlemmerstraat. "Daar was echter geen geschikte ruimte beschikbaar". De woord voerster vindt de uiteindelijke ves tiging aan de Breestraat "niet eens zo ongunstig" liggen. "Op de Haar lemmerstraat is er nogal wat con currentie van Blokker en Xenos. Zeker nu auto's niet worden toege laten, is de Breestraat een aantrek kelijke vestigingsplaats". EHBO De Eerste Leidse EHBO en de Lotus-brigade geven vanaf don derdag 15 oktober weer een cur sus die opleidt voor het diploma Eerste Hulp Bij Ongelukken. De cursus wordt gegeven in de Be vrijdingskerk aan de Arenl Bruunstraat in Zuid-West. Voor informatie tel. 415307, 120649 of 315588. Klaverjassen In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 wordt za terdag 17 oktober een klaverjas- avond gehouden. Aanvang 20.15 Rommelmarkt Wijkvereniging Muiderslot houdt vrijdag 30 en zaterdag 31 oktober een rommelmarkt in clubhuis Morskwartier aan de Lage Morsweg 14. Vrijdagavond begint de rommelmarkt om 19.00 uur, zaterdag om 10.00 uur. Vrouwen De werkgrep politieke scho lingscursussen van de Leidse Vrouwenraad houdt op 27 okto ber, 3 en 10 november een cursus onder de titel 'Arbeidsrecht, ar beidsplicht. Alle vrouwen aan het Werk?' De cursus wordt gege ven in het gebouw aan de Caecili- astraat 18. Voor informatie tel. 890812 of 131335. onderscheid tussen wiskunde I en II. De scheiding kwam simpelweg neer op wiskunde voor leerlingen met een 'wiskundeknobbel' en wiskunde voor 'gewone leerlin gen'. Voor de laatste categorie zocht De Lange zoveel mogelijk aansluiting bij dingen uit het dage lijks leven, kortom de wiskunde 'die ergens over gaat'. "De opgaven sluiten nauw aan op dingen uit het dagelijks leven, laten zien watje met wiskunde kan doen. Van leerlingen wordt niet meer het domweg toepassen van trucjes verwacht. Het antwoord op een vraag is ook niet meer belang rijk, maar de methode van dénken die is gevolgd om tot het antwoord te komen. Er wordt geleerd om een probleem kritisch te benaderen, om niet alle informatie die je be reikt, voor zoete koek aan te ne- Enthousiast De Lange - inmiddels niet meer werkend onder de vlag van het IO WO, maar binnen de vakgroep 'on derzoek wiskunde onderwijs' van de Rijksuniversiteit Utrecht - test te de methode op een aantal scho len en de nieuwe wiskunde werd door de meeste docenten daar en thousiast ontvangen. Er werd door het ministerie van onderwijs in 1981 dan ook een proef op poten gezet die in 1985 moest leiden tot definitieve invoering van wiskun de A en B. De Lange: "Daarmee werd in 1981 al bepaald dat de proef vier jaar later geslaagd zou zijn". Bij de definitieve invoering van wiskunde A waren de kinderziek ten eigenlijk nog niet overwonnen. De nieuwe onderwijsmethode werd eigenlijk zonder enige vorm van begeleiding op de scholen los gelaten. Terwij], volgens De Lange, de 'nieuwe' wiskunde juist hoge ei sen stelt aan de docenten. "Voor hen bestaat de zekerheid van het enig juiste antwoord niet meer. De wiskunde gaat ergens over; dat be tekent dat datgene waar het over gaat een rol gaat meespelen. Je kan in de opgaven dus tot verschillen de antwoorden komen. Dat is fnui kend voor de meeste leraren die juist gewend zijn aan één juist ant woord". Een andere moeilijkheid voor docenten is het maken van proef werken. De Lange: "Dat vergt tijd en de nodige creativiteit. Het kwam nogal eens voor dat docen ten in een proefwerk stomweg op gaven uit het boek wijzigden. Kwam er in het boek een vraag over zeehonden voor, dan ging het tijdens het proefwerk over katten. Dan testje niet of de leerlingen iets hebben geleerd, maar of ze iets hebben onthouden". Testen Behalve het maken van toetsen, vormde ook het nakijken van de door leerlingen gemaakte testen een probleem. "Het is niet zo datje proefwerken in het vak wiskunde A even door de computer haalt en vervolgens de uitslag beschikbaar hebt. Het kost dus meer tijd en - wat de examens betreft - meer geld. Daarbij is het, omdat er naar inzicht wordt gevraagd, moeilijk om tot objectieve criteria te komen bij de beoordeling", stelt de Leide- Onderzoek heeft echter geleerd dat de verschillen in beoordeling meevallen. Vijf werkstukken van leerlingen werden ter beoordeling aan 15 docenten voorgelegd. On danks het feit dat de leraren niet beschikten over een antwoordmo del, verschilden de becijfering van de werkstukken niet veeL De Lan ge: "Natuurlijk boet je iets in aan objectiviteit met het toetsen van denkvaardigheden. Daar staat te genover dat er wel op een manier wordt getest die aansluit op de on- derwijs-filosofie. Eindexamens Grootste zorg voor De Lange is momenteel dat de kwaliteit van de eindexamens omhoog gaat. Terwijl degenen die de onderwijsmethode ontwikkelden, juist inzicht en crea tiviteit bij de leerlingen willen sti muleren, kwamen die aspecten in het eindexamen niet terug. "Het examen voldoet in vrijwel geen en kel opzicht aan de principes die wij ons bij het ontwikkelen van goede toetsen voor wiskunde A hebben gesteld", schrijft De Lange in zijn proefschrift. Hij voegt er aan toe dat "als het eindexamen niet snel verbetert, het vak wiskunde A bin nen de kortste keren weer op z'n gat ligt". Ook staatssecretaris van onder wijs, N.J. Ginjaar Maas. onderkent dit gevaar. Binnen een dag na het uitkomen van zijn dissertatie no digde zij hem uit om gezamenlijk de problemen op te lossen. De Lan ge denkt dan ook dat de kwaliteit van de examens zal verbeteren. "Wij zijn intussen bezig met het. ontwikkelen van wiskunde A voor havo, daarnaast moet er een pro gramma komen voor de 12- tot 16- jarigen. Het probleem moet wel worden opgelost". LEIDEN - Een 16-jange Leidse bromfietser is gistermiddag op het fietspad langs de Schipholweg aangereden en met een pijnlijke knie naar het Diaconessenzieken- huis gebracht. De jongen reed in de richting Oegstgeest, toen een auto, be stuurd door een 25-jarige man uit Hoogvliet, vanaf het parkeerter rein bij het postkantoor rechtsaf de weg wilde opdraaien. De automo bilist zag de bromfietser over het hoofd en kon een aanrijding niet voorkomen. Mr. Sluiter betoogde dat de be stelbus regelmatig het pad blok keerde, waardoor zijn cliënt niet op eigen terrein kon parkeren. "Dat hoeft hij niet te dulden", aldus mr. Sluiter. Wouterse moet wel, zo bepaalde mr. Portheine, het onkruid op een pad achter de huizen aan de Mors weg verwijderen zodat er weer een doorgang is van een meter breed. LEIDEN - Buurtvereniging d'Ou- de Morsch wil meer parkeerplaat sen in de buurt. In een brief aan het gemeentebestuur pleit voorzitter V. Guillen er ook voor d'Oude Morsch onder te brengen in het parkeerrestrictiegebied. Zij stelt dat de schaarse parkeerplaatsen in de buurt nu worden bezet door mensen die het parkeerrestrictie gebied ontvluchten. De buurtvereniging stelt verder voor om meer parkeergelegenheid te scheppen langs de muur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. "Ook zouden er meer parkeerplaat sen kunnen worden aangelegd op de hoek van de Morsweg en de Morssingel, bijvoorbeeld door langs de rand van het speelveld haaks parkeren mogelijk te ma ken", schrijft de buurtvereniging. Ook staat d'Oude Morsch niet af wijzend tegen bebouwing van dit speelveld met een parkeergarage. De buurt wil dan wel dat bewoners tegen een redelijke prijs hun auto in de garage kunnen stallen. Ook eist de buurtvereniging dat wan neer het speelveld wordt bebouwd, er op een andere plaats een plant soen wordt gerealiseerd. LEIDEN - Buurtvereniging d'Ou de Morsch stelt het gemeentebe stuur voor de 'historische haven' naar de Zijlsingel bij de meelfa briek te verplaatsen. Volgens de buurt passen daar 'zolang het nog duurt' bedrijfsvaartuigen in het stadsbeeld en kan bovendien een relatie met de passantenhaven in de Haven worden gelegd. Al sinds de komst van de histori sche schepen naar het Kort Galge water maken de bewoners bezwaar tegen de haven. Het college van B en W wil de plannen echter toch doorzetten. LEIDEN - Uit een lederwarenzaak aan de Pelikaanstraat heeft een on geveer 35-jarige man gistermiddag vijf lederen jasjes trachten te ont vreemden. Toen hij door het perso neel werd betrapt, zette hij het op een lopen. Tijdens de vlucht het hij de jasjes op straat vallen. Van de dief ontbreekt nog elk spoor. De commissie voor cultuur, volksgezondheid en groenvoor zieningen vergadert woensdag 14 oktober (vandaag) in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 op kamer 23/24. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de begroting van de open bare bibliotheek. Voorts wordt er een nota besproken over de 24-uurs-bereikbaarheid van het maatschappelijk werk in Lei den. De commissie voor volks huisvesting en sport vergadert donderdag 15 oktober in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 in kamer 23/24. Aanvang 20.00 uur. De leden van de commissie spreken onder meer over de re gels die door B en W zijn opge steld ten aanzien van de tijdelij ke verhuur van woningen. Als eerste agendapunt staat de pre sentatie van een drie bouw plannen vermeld die gestalte moeten krijgen in de Stevens hof (vlekken 18, 20 en 21). In een woning op de derde verdieping van een flatgebouw aan de Wil lem de Zwijgerlaan brak in de nacht van maandag op dinsdag twee keer brand uit. Een aantal bewoners moest tot twee keer toe hun huizen verla ten. (foto Henk Bouwman»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15