Leiderdorp wil nog 1300 huizen bouwen Voorschotense sticht alternatieve kleuterklas Weer vrachtauto vast onder viaduct op Rijksstraatweg Ruim miljoen voor centrum Boschgeest Bezwaarschrift Leefbaar Leiderdorp' tegen stort 'Gevolgen personeel eerst op tafel' perfekte tips om uw huis in te richten! 14) IDe Haarlemmerstraat: méér dan een kilometer winkelplezier PAGINA 14 WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 Prognose tot het jaar 1996 LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp denkt binnen nu en negen jaar zo'n 1300 wo ningen neer te zetten. Het grootste deel daarvan (ongeveer 1200) komt in de wijk Buiten hof midden/west. LEIDERDORP - De Stichting Leefbaar Leiderdorp heeft bij het bestuur van de provincie Zuid-Hol land bezwaar aangetekend tegen de komst van een stortplaats in het Leiderdorpse Does-gebied. De stichting acht de gekozen lo catie "uiterst ongelukkig en achter haald". De hoogte van de stort- restaurant AC, het Meubelplein en, naar men verwacht, een High Tech Center. De stortplaats zal ook de nodige geluid- en stofoverlast met zich meebrengen, verwachten de be zwaarmakers. "De naastgelegen rijksweg zou ernstige hinder kun- ondervinden bij door opwaai- plaats zal volgens haar een "onaan- ende vuilresten, stof en stank. Be houdens een afschuwelijke aan blik voor toeristen of buitenlandse parlementariërs, zal in het herfst- en winterseizoen bij mistvorming voor de omgeving in al haar aspec- tevens een extra r vaardbaar contrast gaan met de huidige omgeving. Daar naast vormt de ligging - naast rijks weg A4 - een dermate belasting ten dat vestiging smog-vorming ontstaan", al- plaats ontoelaatbaar kan worden dus het bezwaarschrift. Andere be- geacht", zo schrijft de stichting i richten zich op de horizon- haar bezwaarschrift. Er is te weinig vervuiling ("het karakteristieke gezocht naar eventuele andere lo caties voor de stortplaats, voert de stichting verder aan. Weliswaar is het plan om de stortplaats bij de Does te situeren al heel oud, maar dat betekent vol gens de stichting niet dat van een geschikte locatie sprake is. De hui dige plannen zouden verouderd zijn omdat inmiddels in de directe het gemeentehuis, omgeving nieuwe woonwijken zijn Burgemeester ontstaan, een verblijf voor gehan dicapten is gekomen alsmede het Elisabeth ziekenhuis, een kinder dagverblijf, het Ibis Hotel, het weg- landschap is gedoemd te verdwij nen") en het feit dat de stortplaats dicht bij de bebouwde kom komt te liggen. LEIDERDORP - Tussen de Stich ting Leefbaar Leiderdorp en de ge meente is onenigheid ontstaan over het gebruik van stukken Werkwijzer In de week van 26 oktober start bij de Stichting de Werkwijzer Leiderdorp de cursus toeleiding tot gebruik van computers bij be drijven en instellingen. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Ook voor de cursussen Nederland se taalbeheersing en Engels zijn er nog mogelijkheden. De cursussen zijn bedoeld voor werkzoekenden in Leiderdorp en zijn, op een klei ne bijdrage voor administratie kosten na, gratis. Voor informa tie: Bernhardstraat 3, telefoon 891426, vragen naar Aad Dunne- wind. Koffieconcert In de reeks koffieconcerten van het Voorschotens Ambachts- en Baljuwhuis treedt zondag 18 okto ber het Giuliani Duo op. Dit duo bestaat uit Kees Buskes (fluit) en Erik Pullens (gitaar). Het heeft zich toegelegd op het uitvoeren van impressionistische en moder ne werken. Zondag worden er werken gespeeld van Villa-Lobos, Giuliani, Gossec, Handel, Mar- gola en Locatelli. Aanvang half één in het pand aan de Voorstraat 12 in Voorschoten. Toegang gra tis. Volksdansinstuif Voor de volksdansliefhebbers wordt vrijdag, 16 oktober, de eer ste volksdansinstuif van het sei zoen georganiseerd in de Muzen- hof aan de Gordijnsingel 4 in Lei derdorp. De instuif staat onder leiding van Ella Schinkel en Joke Scholma. De folkloristische dans groep 'Nipah' verzorgt een demon stratie. Aanvang kwart over acht 's avonds. Hans Liberg Onder auspiciën van het NUT wordt aanstaande vrijdag een op treden plaats van solo-entertai ner Hans Liberg. Hij brengt 'Wor tel Bach Live', een programma met (zelfgeschreven) teksten en veel muziek.Volgens het NUT zijn de kritieken op de programma's van Liberg vanaf het begin bui tengewoon lovend geweest. "Bi zar, eigenzinnig, geestig, uniek en hoogst muzikaal", waren de ter men die hem ten deel vielen. Libe rg begint om half negen in het Cul tureel Centrum van Voorschoten, Marijkelaan 4. Kaarten zijn vanaf kwart voor acht verkrijgbaar aan de zaal. Landzicht De Boskoopse rhythm blues band 'Weenie and the Jugs' treedt komende vrijdag op in het Zoeter- wouds café Landzicht (Verlaat- weg). De band bestaat uit tien mensen en speelt in de stijl van de Blues Brothers. Vrijdagavond wordt een swingend programma van voornamelijk covers ge bracht. Het optreden begint rond half tien 's avonds. wethouders hebben de Stichting een brief-op- poten geschreven omdat twee be stuursleden volgens hen officieel ter inzage liggende stukken over stortplaats de Does hebben mee genomen. "U hebt kennelijk het volstrekt onaanvaardbare van dit gedrag niet in overweging genomen", al dus het college, dat meldt het een volgende keer niet bij een brief te laten. "Wanneer wij nog eens stukken uit het informatiecen trum missen, zullen wij niet aar zelen aangifte te doen bij de poli tie", zo besluiten burgemeester en wethouders de brief. De Stichting op haar beurt neemt hier geen genoegen mee. Ze heeft een klaagschrift over de kwestie ingediend bij Gedepu teerde Staten, het provinciebe stuur. Volgens de stichting bleek op de avond dat de stukken kon den worden ingezien niemand op het gemeentehuis aanwezig en bij een hernieuwde poging op vrij dagmiddag kreeg men wederom geen gehoor. Daarnaast worden er nu of in de na bije toekomst huizen neergezet aan de Mauritssingel (37 appartemen ten, waarvan de laatste 12 dit najaar worden opgeleverd) en Elisa- bethhof (39 vrije sectorwoningen, bijna gereed). Op het terrein van het voormalige tuincentrum aan de Hoogmadeseweg zijn nog eens 16 vrije sectorwoningen in aanbouw, terwijl daar binnenkort wordt ge start met de bouw van 25 andere woningen. Aldus meldt de ge meente in de prognose woningbou w/inwonertal 1987-1996. Hoeveel huizen Leiderdorp vol gend jaar in nieuwbouwwijk Bui tenhof zal neerzetten, is nog niet bekend. De provincie meldt elk jaar pas medio december de wo ningcontingenten (subsidie) en daarvan is Leiderdorp afhankelijk. Leiderdorp streeft ernaar volgend jaar in Buitenhof circa 200 huizen in aanbouw te nemen. Daarna zal de produktie, zoals deze opgelegd door het Streekplan Zuid-Holland West, teruggaan naar zo'n 100 hui zen per jaar. Vast staat ook dat er in totaal ruimte is voor 1500 tot 1800 wonin gen. Daarvoor is een bruto opper vlakte van zo'n 35 hectare beschik baar. Met de bouw van de eerste wo ningen in Buitenhof midden/west is in het najaar van 1986 een begin gemaakt. In het tweede kwartaal van dit jaar werd begonnen met de oplevering van de woningen. In de eerste fase, de deelgebieden A tot en met D, worden 334 woningen gebouwd. Het grootste deel daar van wordt nog dit jaar opgeleverd. In de tweede fase, deelgebied E, zullen naar schatting 160 woningen worden gebouwd, waarvan het grootste deel volgend jaar gereed komt. Overigens zijn de huizen in Bui tenhof midden/west, waarvoor vol gende maand de eerste paal de grond in gaat, al bijna uitverkocht. Alleen Panagro heeft premie C- huizen in de aanbieding. Inwoners De gemeente verwacht rond het jaar 2000 23166 inwoners te heb ben. Momenteel kunnen 21340 mensen zich Leiderdorper noemen en rond 1990 kunnen 22606 mensen zich dat. Gemiddeld wonen er mo menteel 2,64 mensen in één huis. Dat aantal daalt al jaren en die da ling zal zich, zo verwacht de ge meente, nog wel voortzetten. Anno 2000 zal het op 2,34 mensen zitten. Het huidige onderkomen van de nieuwe kinderopvang. Tot nu toe maken slechts twee kleuters er gebruik v Wellicht worden dat er na morgen meer. «foto Henk b»uwi Na veel vijven en zessen VOORSCHOTEN - Nu bijna alle Voorschotense basisscholen vier jarigen nog maar vier ochtenden in de week opvangen, heeft mevrouw I. Remmelzwaal een alternatieve kleuterklas gesticht voor de overi ge dagdelen. Aanvankelijk zou ze aan het be gin van het schooljaar al van start gaan in een leegstaand kleuterlo kaal in Noord-Hofland. Burge meester en wethouders waren ak koord, maar het schoolbestureno- verleg stak er een stokje voor. "De opvang mag niet geïdentificeerd worden met een bepaalde school vorm", oordeelde de instantie. Het bewuste lokaal was 'openbaar' en mevrouw Remmelzwaal van kin deropvang Bibelebon legt de zwar te piet dan ook bij het protestants- christelijk en katholiek onderwijs. Volgens een woordvoerder van de gemeente is dat onjuist. Alle schoolbesturen hadden in het ver leden al een dergelijk beleid uitge stippeld en in dit geval zaten ze we derom op één lijn. Wethouder J. Visser (PvdA/PPR), die samen met enkele raadsleden het Bestuur Openbaar Basisonderwijs vormt, was dus tegen een voorziening waar burgemeester en wethouders voor hadden gestemd. In een ver gadering van wethouder L. Marse lis (CDA) werd dat duidelijk en ver volgens trokken burgemeester en wethouders hun goedkeuring in. Remmelzwaal kon haar affiches wel weggooien en moest op zoek naar een nieuwe ruimte. Vanaf 1 oktober kon ze terecht in het clubgebouw van de volkstuin ders, 't Praethuys. Het gebouwtje ligt niet zo centraal, vlak naast het afgelegen zwembad, en de huur is twee maal zo hoog als die van het afgewezen lokaal. Bovendien wordt het door anderen gebruikt, op momenten dat de vieijarigen de hielen hebben gelicht. De materia len moeten dus iedere dag worden opgeborgen in de kleine berging en het plaatsen van kleine tafels en stoelen is helemaal uit den boze. Fataal wil mevrouw Remmelzwaal dat niet noemen ("We zijn ervan uitgegaan dat kinderen thuis ook al aan een grote tafel zitten"). Tegenover deze nadelen staan ook grote voordelen, meldt de or ganisatrice wervend. De ruimte is groter en liéhter dan een klaslo kaal, keuken en garderobe zijn 'ple zierig'. De opvang wordt gerund door een kleuterleidster die al geruime tijd werkloos is en meermalen in viel in het commerciële kinderte huis Bibelebon aan de Leidseweg. WASSENAAR/DEN HAAG - Voor de derde keer in een maand heeft gistermiddag een chauffeur zijn vrachtauto vastgezet onder het witte viaduct over de Rijksstraatweg. Persoonlijke ongevallen deden zich dit keer niet voor, wel legde de vrachtauto een deel van de bewape ning bloot. Nadat de brandweer het gevaarte, met lege banden, had losgetrokken stelde Rijkswaterstaat direct een onderzoek in. Rijksstraatweg is eigenaar van het bouwsel naast restaurant 'De Bijhorst' Zowel de Rijksstraatweg als de Landscheidingsweg, de weg boven het viaduct, zijn namelijk rijkswegen. De dienst beseft dat de situatie "niet ideaal en optimaal is", zoals P. Dorhout Mees van de regionale hoofdafdeling nieuwe wegen het noemt. Zijn dienst bouwt tegenwoordig dan ook geen viaducten met een ronde onderdoorgang meer. Of de situatie met doorrijhoogtes van 3,40 en 3,90 meter echt gevaarlijk is, kan hij niet zeggen Het viaduct heeft de aandacht, maar de mogelijkheden zijn be perkt. "We kunnen moeilijk een nieuw viaduct bouwen zolang we geen definitieve plannen hebben voor het doortrekken van de Land scheidingsweg", zegt de woordvoerder. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en gemeenten als Wassenaar en Leidschendam zijn enorm voor de nieuwe verbinding tussen Scheveningen en de rijks weg Amsterdam-Rotterdam. Maar Voorburg en Den Haag hebben zich tegen de plannen gekeerd. Voorburg wil niet doorsneden worden en Den Haag 'heeft weinig baat bij nieuwe randwegen' stelde het nieuwe, linkse college in zijn beleidsprogramma. De minister was daar aanvankelijk een beetje boos over, maar heeft de gemeenten tot begin volgend jaar de tijd gegeven om tot een standpunt te komen in de Stuurgroep Haagse Agglommeratie. "Al blijft het voorlopige uitgangspunt dat er aan een Landscheidingsweg niet te ontkomen valt, er is nog niets beslist", aldus een woordvoerder van de minister. De Wassenaarse chef kabinet H. Versluys beseft dat "het viaduct in feite onze zaak niet is: het ligt op het grondgebied van Den Haag en is in handen van rijkswaterstaat". De gemeente heeft dan ook nog nooit geprotesteerd. Toch merkt hij op dat "het knap vervelend is voor het Wassenaarse verkeer". Het omstreden viaduct is begin deze eeuw gebouwd, toen de weg smaller was en ook de tram er nog onderdoor ging. Een halve kilome ter voor het bouwwerk wordt het verkeer gewezen op de beperkte doorrijhoogte. De meeste hoge jongens reageren alert en nemen een kleine omweg, anderen wisselen op een laat moment van rijbaan of komen pas in actie wanneer ze al klem zitten. Volgens de Wassenaar se politie, die vaak bij het viaduct assisteert, hebben zich hierbij nooit persoonlijke ongevallen voorgedaan. De Haagse politie heeft andere ervaringen. Een vastgeklemde vrachtwagen heeft het witte viaduct o Rijksstraatweg een nieuwe, diepgaande beschadiging bezorgd, laat deze foto (Bouwman) duidelijk zien. Ze wil haar 'lessen' laten aansluiten op de lessen van de gewone scho len en hoopt op een nauw contact met officiële onderwijzers. Resultaatgedreven als ze is, wil ze dat de kinderen in principe iede re middag van half twee tot half vier komen en vrijdagochtend tus sen kwart voor negen en kwart voor twaalf 't Praethuys bezoeken. Omdat de kinderen nog niet leer plichtig zijfi, is van dwang geen sprake. Twee kinderen Net als op een gewone basis school wil de leidster maximaal 30 leerlingen opvangen, een achtste van alle Voorschotense vierjarigen. Volgens de Voorschotense is dat een reëel getal en hebben verschil lende ouders al laten doorscheme ren langs te komen zodra de kleine vier wordt. In de beginfase heeft het aantal van dertig- nog iets on werkelijks. 't Praethuys herbergt twee kleine kleutertjes, het zoontje van mevrouw Remmelzwaal mee gerekend. De organisatrice wijt dit aan de trammelant rond de^ huisvesting. Ze kon pas laat reclame maken en toen ze eindelijk nieuwe affiches had, duurde het een tijdje voor de scholen ze wilden verspreiden: "Daar schijnt een soort verbod op te zijn". Ondertussen zouden veel ouders tussenoplossingen hebben gezocht en hoopt mevrouw Rem melzwaal die tijdens een open mid dag, morgen, om te praten. Daarnaast is de commerciële voorziening aan de prijzige kant. Mensen met een laag inkomen be talen 140 gulden per kind per maand en mensen met een hoog sa laris zijn 300 gulden per maand kwijt. Volgens de Voorschotense kan ze niet anders: "Ik moet de zaalhuur en een leidster betalen, materiaal aanschaffen en krijg geen gemeentelijke subsidie". De gemeente is op dit moment bezig met het uitstippelen van een algeheel kinderdagbeleid en houdt aanvragen vast tot de discussie is afgerond. Dat gebeurt mogelijk nog volgende maand. Overigens gingen burgemeester en wethou ders er in juli, in een voorlopige no ta, nog vanuit dat initiatieven als van mevrouw Remmelzwaal volle dig kostendekkend moeten zijn. "Ik heb dus niet eens om centen aangeklopt", zegt de dame in kwes tie. Bezuinigingen Muziekschool: LEIDERDORP - De leden van de raadscommissie welzijn onder steunen de bezuiniging die de streekmuziekschool wordt opge legd. Tot een definitief advies kwam het gisteravond echter niet. Zoals bekend moet de Leider- dorpse streekmuziekschool 'Rijn akkoord' de komende jaren 120.000 gulden op de begroting inslikken. Een aantal commissieleden had er moeite mee om definitief 'ja' tegen het voorstel te zeggen omdat in dit stadium nog niet bekend is wat de gevolgen zullen zijn voor het perso neel van 'Rijnakkoord'. Eerst moet het sociale plaatje duidelijker in beeld komen en dient duidelijk te worden hoe burgemeester en wet houders de beoogde privélessen willèn invullen. De bezuinigingsoperatie zou vol gend jaar al moeten ingaan. De be groting van de muziekschool zou in 1988 van 470.000 naar 412.000 gul den moeten zakken. Vanaf de pu blieke tribune sprak bestuurslid mevrouw I. Gehner van de muziek school er gisteravond daar haar twijfel over uit. In de praktijk komt daar volgens haar niets van terecht omdat de planning daar niet op af gestemd is. De school zou dan mo gelijk docenten ontslag moeten aanzeggen. Hetgeen nog niet ge beurd is, afgezien van het gegeven dat het algemeen bestuur de uit spraak heeft gedaan dat de bezuini gingen niet gepaard mogen gaan met gedwongen ontslagen. Boven dien is men al druk doende met de werving van nieuwe leerlingen en daarbij gaat men nog van de oude tarieven uit. Het hele programma is, kortom, gebaseerd op de oude situatie. Wethouder Huigen stelt dat er nu snel duidelijkheid kan komen, mits de muziekschool de financiële consequenties van de bezuinigin gen nu eens op tafel legt. Ze zegt er bij het bestuur op te hebben aange drongen dat die gegevens op tafel komen. Aan de hand daarvan moet de gemeente een zogeheten ge meenschappelijke regeling voor de muziekschool gaan maken en is het 'bezuinigingsbeeld' ineens veel duidelijker. Die regeling moet eind volgend jaar klaar zijn. De wethou der hoopt dat de muziekschool vol gende week met de nodige gege vens komt. Keet artsen gaat naar boogschutters OEGSTGEEST - De houten keet die in het Oegstgeester Haaswijk dienst deed als artsenpraktijk- ruimte zal van eigenaar verwisse len. De nieuwe eigenaar is de plaat selijke vereniging van hand boogschutters, 'Atilla'. De huisart sen zitten momenteel in een 'echt' stenen gebouw in de nieuwbouw wijk. De keet zal worden overgeplaatst naar het schietdomein van de handboogschutters in sportpark de Voscuyl. De veertig leden zullen daar zelf zorg voor dragen. De keet wordt clubhuis, geen schietruimte. De schutters betalen er 15.000 gul den voor. VOORSCHOTEN - De overgrote meerderheid van dê Voorscho tense gemeenteraad wil eind de ze maand 1.125.150 gulden opzij leggen voor de bouw van een multi-functioneel gebouw in de wijk Boschgeest. Alleen de WD is tegen de voorziening voor kin derspeelzaal 'De Boschfluiters', buurthuis 'Boschgeest/Bloe- menwijk' en jeu-de-boulesvere- niging 'De six prèt'. De partij vindt het plan te duur en zet vraagtekens bij het draag vlak. Vooral de continuïteit van het buurthuis BB, een van de hoofgebruikers, houdt de libera len erg bezig. Dit bleek gister avond tijdens een gecombineer de commissievergadering. CDA, D66 en PvdA/PPR toon den zich daar tamelijk enthousi ast. Zij hadden hooguit wat mit sen en maren. Het 440 vierkante meter grote gebouw moet veel gebruikers krijgen, weinig lege momenten en een strikte be heersovereenkomst, stelden zij. Wanneer de gemeenteraad woord houdt en ook de provincie akkoord gaat, hopen ambtena ren dat januari begonnen kan worden met de bouw van het vierkante gebouw tegenover de vierkante piramide van de Moe der Godskerk. y

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14