TAD LEIDEN Spoorloze Leidenaar voor miljoen gulden verzekerd Onderwijzer verdacht van ontucht LEIDSCH m DAGBLAD Gemeente wil garantie voor Trek va art plein' s WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 Politie vermoedt poging tot oplichting LEIDEN - De rijkspolitie te water in Vlissingen heeft het sterke vermoeden dat een 47-jarige Leidenaar zich bewust schuilhoudt en niet - zoals tot voor kort werd aangenomen - door verdrin king op zee om het leven is gekomen. door Jan Westerlaken Het incasseren van twee levensver zekeringspolissen, ter waarde van rond een miljoen gulden, lijkt hier bij een belangrijke rol te spelen. Hoewel de politie aarzelend toe geeft over aanwijzingen te beschik ken die in deze richting kunnen wijzen, is zij uiterst terughoudend in het verstrekken van informatie. Bij de Leidse politie is de man in elk geval geen onbekende, zo liet adjudant Peet weten. Een feit is dat de verzekerings maatschappijen Stad Rotterdam en Helvetia het Haagse expertise bureau Fides opdracht hebben ver strekt een onderzoek in te stellen naar de als vermist opgegeven Lei denaar. Onderzoeker J.P.W. Schef- fer is met de zaak belast. Hij zegt: "De zaak heeft onze spe ciale aandacht, maar tot op heden hebben we nog geen bewijzen in handen dat er wat fout zit. Ons bu reau stelt op dit moment alleen een onderzoek in naar de vermissing en niet naar de vraag of er sprake is van fraude. Er is inderdaad een claim ingediend, dat ontken ik niet. Zoiets als dit komt heel spora disch voor. Maar als er over enkele weken een doodsverklaring zou worden afgegeven waaruit blijkt dat er niets fout zit, dan worden de verzekeringspenningen vermoede lijk gewoon uitbetaald". Premie Scheffer werkt al enige tijd aan het onderzoek. Normaal gesproken moet hij de verzekeringsmaat schappijen binnen tien dagen over zijn bevindingen rapporteren. Zo ver is hij nog niet gekomen, omdat hij nog niet zo bar veel te melden heeft. De Leidenaar sloot de levensver zekeringen acht jaar geleden - in 1979 - al af. Of het bedrag dat bij overlijden moet worden uitge keerd toen al rond een miljoen gul den bedroeg, weet Scheffer niet. De premie voor een verzekering van dit kaliber ligt, aldus de onder zoeker, tussen de duizend en twee duizend gulden per drie maanden. De Leidenaar is al sinds 26 au gustus van dit jaar spoorloos. Op de middag van die dag werd het door hem gehuurde motorjacht 'Rietpieper' totaal vernield op het strand van Vlissingen aangetrof fen. In de schroef van de boot, ei gendom van jachtwerf De Bolder in Oegstgeest, zat een stalen kabel gedraaid. Drie reddingsboten en een helikopter van het Marine- vliepkamp in Valkenburg hebben, zonder enig resultaat, een ochtend de monding van de Westerschelde afgezocht. Aan boord van het jacht werden geen persoonlijke bezittingen van de Leidenaar teruggevonden. En dat is één van de aanwijzingen waarop de politie haar gedachte ba seert dat het wel eens geen ongeluk zou kunnen zijn. Zij vindt het een vreemde zaak dat er niets van de man zelf is aangetroffen. De politie acht het zelfs onmogelijk dat ie mand die in een noodsituatie ver keert, erin slaagt zijn persoonlijke bezittingen mee te nemen. Dat die persoonlijke eigendommen over boord zouden zijn geslagen, noemt zij eveneens onwaarschijnlijk, om dat deze zaken meestal in kastjes worden opgeborgen. Vriendin Aanvankelijk dacht men dat de Leidenaar samen met zijn vriendin op vakantie naar Zeeland was ge varen. Buren bevestigden die ge dachte. Bovendien waren er van het verongelukte jacht twee red dingsvesten verdwenen. Navraag bij de familie bracht echter aan het licht dat de vrouw gewoon thuis was gebleven en niet was meege gaan naar Zeeland. Omdat ze zich niet lekker voelde, aldus de Leidse politie. Uit het onderzoek van de politie is eveneens naar voren gekomen dat de Leidenaar heel stipt was. De man is oud-varensgezel en moet dus bekend zijn geweest met de scheepvaart. "Mede daarom", zegt rechercheur S. Cracau van de rijks politie te water in Vlissingen, "den ken wij ook al dat het bootje niet is verongelukt. Over bewijzen be schikken we (nog) niet, maar we hebben het vermoeden dat deze man niet om het leven is geko- De politie heeft, na een oproep tot opsporing, een aantal tips nage trokken. Tips die uiteindelijk niet tot het gewenste resultaat hebben geleid. Eén van de tipgevers meld de dat hij rond het tijdstip waarop het ongeluk zou hebben plaatsge had, aan de boulevard een man in een taxi had zien stappen. Cracau: "Helaas is daar niets uit gekomen. We hebben met alle taxichauffeurs die deze nacht dienst hadden, con tact gezocht. Niemand kon zich iets herinneren. De rittenboeken heb ben we minutieus doorgenomen, maar niet één rit kwam in aanmer king om extra te worden nagetrok ken. In dit geval is het jammer dat taxichauffeurs geen namen van hun klanten noteren". Schade Jachtwerf De Bolder ziet zich voorlopig wel geplaatst voor een schade van zo'n 30.000 gulden. Ph. Begemann, eigenaar van de werf: "Die man is met dat jacht op zee gaan varen terwijl het daarvoor niet was verzekerd. Het schip was daarop niet berekend. En als je bij Vlissingen naar buiten gaat, moet je hulpmiddelen aan boord heb ben. Iedereen die op zee vaart weet dat. Er waren reddingsvesten aan boord, maar geen vuurpijlen en geen navigatie-apparatuur. Zonder die apparatuur is het onmogelijk om op zee te varen". Volgens Begemann had de Lei denaar al in maart aan hem laten weten dat hij in augustus een week het jacht wilde huren. Hij zou er mee naar Zeeland varen om aan een afspraak met enige kennissen gehoor te geven. De eigenaar van de jachtwerf verlangde alleen een legitimatiebewijs en maakte ver volgens een proefvaart met hem om na te gaan of hij in staat was het jacht naar behoren te bedienen. "Mensen die geen ervaring heb ben", licht Begemann toe. "geven we vaarles alvorens wij met hen in zee gaan". Begemann kreeg op de dag van het ongeluk twee telefoontjes met de mededeling dat de boot totaal vernield op het strand was aange spoeld. "Ik dacht eerst dat het om een grap ging", vertelt hij, "maar al gauw bleek dat hiervan helemaal geen sprake was. Zelf ben ik toen naar Vlissingen gegaan om op de plek van het ongeluk een kijkje te nemen. In de loods van een kraan- bedrijf is het jacht opgeslagen. Het enige dat ik erin aantrof waren wat slaapzakken. Meer niet. De benzi netank was nog helemaal vol en het anker was niet gebruikt". Meer dan zeven weken is de Lei denaar inmiddels spoorloos. Of hij DEN HAAG/LEIDEN - "Ik heb die handelingen niet met seksuele bedoelingen gedaan. Het was lou ter een gevoel van tederheid, van aanhankelijkheid voor de kinde ren". De 39-jarige Leidenaar, on derwijzer aan een basisschool in Zoetermeer, erkende dat hij gedu rende ruim acht jaar ontucht had gepleegd met ten minste acht meis jes in leeftijd variérend van acht tot tien jaar. "Maar het is aannemelijk dat het er nog meer zijn geweest", inderdaad om het leven is geko men? De politie te water heeft haar twijfels. Er woei die ochtend een westelijke wind (uit zee) met een kracht van vijf tot zes. Normaal ge sproken moet iets dat in zee ligt dan op het strand worden gewor pen, zegt rechercheur Cracau. Het jacht lag op het strand, maar het stoffelijk overschot niet. Wanneer iemand op zee verdr inkt kunnen nabestaanden na drie maanden bij de rechtbank in Den Haag een verzoek indienen tot het verstrekken van een verklaring van overlijden. Met die verklaring zo zei officier van justitie mr. Van der Horst, die tien maanden gevan genisstraf waarvan zes voorwaar delijk eiste. De verdediger van de Leidenaar, mr. Pit, vroeg zijn cliënt een geheel voorwaardelijke straf op te leggen en hem bovendien te verplichten 200 uur dienstverlening te verrich ten. Verder zou de man een psyhia- trische behandeling moeten onder gaan. Mr. Pit kwam tot deze con clusie op basis van het rapport van kunnen de nabestaanden naar een verzekeringsmaatschappij om de penningen van een levensverzeke ring te incasseren. "Maar", zegt J. Kriense van de extra juridiciële afdeling van de Haagse rechtbank, "met het afge ven van zo'n verklaring zijn we heel voorzichtig. Er moet een scheepsverklaring van de kapitein bij zijn. Als er maar één man aan boord van het schip was, worden alle omstandigheden nauwkeurig nagegaan. We informeren altijd nog even bij het ministerie van bui tenlandse zaken of er onlangs een de psychiater, die "dringénd" een onvoorwaardelijke gevangenis straf ontraadde. De Leidenaar pleegde de on tucht vanaf 1978. Diverse keren ha- den ouders geklaagd bij de toen malige schoolhoofden. Die hadden echter geen gevolg gegeven aan de klachten van ouders. Integendeel, één van de hoofden deed de klacht af als "aanstellerij" en noemde het "overtrokken". "Maar nu is duide lijk dat het helemaal geen aanstel lerij was en zeker niet overtrokken. Het is een zeer ernstige zaak", al dus mr. Van der Horst, die impli ciet de toenmalige schoolleiding kapittelde. "Schoolhoofden moe ten als er klachten komen over on derwijzers een diepgaand onder zoek instellen. Als dat in Zoeter meer tijdig was gebeurd, stonden we hier vandaag niet". Niet alleen de voormalige schoolhoofden hadden verzuimd actie te ondernemen, ook een Zoe- termeerse gemeente-ambtenaar liet het bij een gesprek nadat hij klachten had ontvangen. Pas toen een moeder, op aandrang overi gens van de gemeente-ambtenaar, zich tot de politie wendde met de mededeling dat de onderwijzer on tucht pleegde met de kinderen, werd er een onderzoek in gang ge zet. Het onderzoek leidde tot acht aangiften van meisjes en hun ou ders. Daaruit bleek dat de meisjes er erg onder hebben geleden. Ou ders vertelden dat hun kinderen agressief werden, hun leerpresta- landgenoot bij de één van de con sulaten heeft aangeklopt om een paspoort te verlengen. Eén keer is het voorgekomen dat er een verkla ring van overlijden was afgegeven terwijl de betrokkene springle vend in Egypte rondliep. Is er maar enige twijfel, dan gaan we over tot een rechtsvermoeden van overlij den. De betrokkene wordt dan drie keer opgeroepen. Daar gaat wel een jaar of anderhalf mee heen". Kriense wilde niet vertellen of er voor de 47-jarige Leidenaar een verzoek om een verklaring van overlijden is ingediend. ties gingen achteruit, ze sliepen slecht. Deze klachten gingen over toen hun ouders ze van school haal den. Maar of een en ander blijven de gevolgen heeft voor de meisjes, is onbekend. Uit het psychiatrisch rapport kwam het beeld naar voren van een "uiterst zachtmoedig mens, die graag zijn genegenheid wil tonen", aldus verdediger mr. Pit. Hij be klemtoonde dat er geen enkele sprake was geweest van dwang of geweld. "Hij ziet nu in dat hij veel te ver is gegaan, maar vaststaat dat hij dat toen niet heeft beseft", aldus mr. Pit. Hij zei dat zijn cliënt al erg zwaar is gestraft door het feit dat hij zijn baan verliest en vrijwel zeker nooit meer aan het werk komt in het on derwijs. "Dat is de allergrootste straf die hij kan krijgen", vond mr. Pit, die dan ook aan de rechtbank vroeg hem een geheel voorwaarde lijke straf op te leggen met daarbij de voorwaarde dat hij 200 uur moet werken bij een instelling die aan volwassenen onderwijs geven. Bo vendien zou de psychiatrische be handeling die inmiddels is begon nen, moeten worden voortgezet. Maar officier van justitie mr. Van der Horst weigerde daarmee in te stemmen. "Voor dienstverlening is dit een te ernstige zaak", aldus de officier, die daarom tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voor waardelijk, eiste en verder behan deling door een psychiater onder toezicht van de reclassering. De rechtbank wijst over twee weken vonnis. Bos (1) De boom, klinkt het aan de ande re kant van de lijn. Educatief me dewerkster Stans van der Veen van de Hortus Botanicus weet nog voor we het woord hebben kunnen uitspreken, waarover het gaat. Ze is niet helderziend, we zijn alleen niet bepaald de eerste die deze morgen in ver band met de boom het telefoon nummer van de botanische tuin hebben gedraaid. Wat een tienre- gelig berichtje op de voorpagina van De Telegraaf al niet te weeg kan brengen. In dat gisteren verschenen be richtje, dat de kop 'Boom ge zocht...' droeg, werd gemeld dat de medewerkers van de Leidse Hortus op zoek zijn naar een eer volle vervanger van de doodzie ke, 29 meter hoge en ongeveer 215 jaar oude bruine beuk op het voorplein in de tuin. Op zich is dat juist, want er moet inderdaad een anderé boom in de plaats van de monumentale reus komen. Nogal wat mensen hebben uit het bericht evenwel begrepen dat de staf van de Hortus een min of meer wanhopige en vruchtelo ze speurtocht naar een mooie boom heeft ondernomen en nu een beroep op het publiek doet te helpen. Met als gevolg dat de bot anische tuin nu zo ongeveer een bos kan aanleggen, want wat de den deze meelevende lieden: ze boden de Hortus gisteren hun bomen aan. "Een paar bruine beuken, een gewone beuk, een paar eiken, een Atlasceder en een tien meter hoge Metasequoia, een familielid van die grote bomen in Amerika waar ze tunnels doorheen ma ken", doet Van der Veen een greep uit het volgens haar flinke aantal aanbiedingen van mensen die omwille van de botanische tuin van hun grote groene vrien den afwillen. Bos (2) niet te wachten. "We zijn alleen bezig na te denken over wat voor soort boom er moet komen", legt Van der Veen uit dat er wat dat betreft helemaal niets aan de hand is. De gedachten van de staf gaan onder meer uit naar een Li- banonceder van enige afmeting. De aangemelde bomen mogen dan ook blijven staan waar ze staan, want de Hortus gaat niet op de aanbiedingen in. Van der Veen noemt het tamelijk bizar dat het feit dat er een nieuwe boom moet komen, op die ma nier op een landelijke voorpagi na is beland. Het nieuws dat de bruine beuk langzaamaan het le ven laat en daarom zal worden geveld en vervangen, is daarbij al tamelijk belegen. De imposante, hoogbejaarde zieke rest inmiddels nog èen le ven van slechts luttele weken. De Hortus heeft na twee jaar strijd tegen een gestaag voortwoe kerende reuzengaatjeszwam het hoofd in de schoot gelegd. Zo on geveer alle methoden die voor handen zijn, heeft de bruine beuk ondergaan. De ene diepte behandeling na de andere mocht niet baten, evenmin als het om wikkelen van de stam en de dik ke takken met 3 kilometer jute- band teneinde uitdroging van de bast te voorkomen. De Hortus restte uiteindelijk niets anders dan het doodvonnis over de beuk uit te spreken, temeer omdat de boom zo ernstig verzwakt is dat het risico bestaat dat hij omvalt. Bos (3) De gulle giften vielen de Hortus nogal rauw op het dak, want op bomen zitten ze daar eigenlijk Volgens Van der Veen vindt de executie eind november, begin december plaats. Dat neemt wel enkele dagen in beslag want de Hortus heeft immers niet met een zielig iepje van doen. "Het is niet zo dat er iemand met een zaag onder de beuk gaat staan en hem dan 'even omhakt'. Dat gaat heel minutieus: eerst worden de kleine takken verwijderd en daarna is de stam aan de beurt". Vervolgens zal er een grote hoog werker of kraan aan te pas moe ten komen. De nieuwe boom komt waarschijnlijk volgend Voor de ten dode opgeschreven bruine beuk heeft de Hortus Botanicus een flink aantal plaatsvervangers c geboden gekregen. De botanische tuin kiest er evenwel voor zelf voor een eervolle opvolger zorg te dragen jaar, als de hele voortuin wordt herbeplant. De tuin heeft, nadat bekend werd dat de boom het veld moet ruimen, veel reacties gekregen vertelt Van der Veen. "We heb ben veel telefoontjes gehad. Mensen willen weten wanneer dat gaat gebeuren en of ze zich kunnen opgeven voor een stuk hout van de beuk. En in een van de plaatselijke krantjes heeft een mooi gedichtje gestaan". Het plan is om schijven van de boom bij de ingang te verkopen. Maar misschien is het zo gek niet als de Hortus zelf een goede doorsnee houdt, bedenkt Van der Veen als haar wordt ge vraagd of de tuin de beuk na zijn verscheiden niet op enigerlei wij ze wil memoreren: "Met zo'n doorsnee kun je aan de hand van de ringen laten zien wanneer de boom zo en zo oud was en daarbij aangeven wat er in een bepaald jaar in Leiden is gebeurd". Met meisjes op lagere school m Zoetermeer LEIDEN - De gemeente Leiden wil een hardere garantie van het rijk dat het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein na 1990 kan blijven bestaan. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft maandag aan gede puteerde Stolker duidelijk gemaakt dat de gemeente de komende twee jaar eerst twee nieuwe kampjes moet aanleggen en het grote kamp moet terugbrengen van 78 naar 40 standplaatsen. Daarna wil Heerma bezien of die 40 standplaatsen aan het Trekvaartplein gehandhaafd kunnen bln- ven. J Hans van Wirdum, bestuursmedewerker voor woonwagenzaken meent echter dat de gemeente dan het risico loopt verstrikt te raken in haar eigen 'slimmigheden'. "Met de aanleg van twee nieuwe kampjes neemt de gemeente de verplichting op zich om 70 woonwagenbewoners in Leiden op te vangen. Als Heerma vervolgens zou besluiten om het kamp aan het Trekvaartplein op te heffen, dan zou Leiden nog eens drie kampjes moeten aanleggen. Dat is niet de bedoeling van de gemeente Ook de bewoners willen dat trouwens niet", aldus Van Wirdum Hij maakt duidelijk dat de gemeente niet gehoopt had op een dergelijke uit spraak van de staatssecretaris. "Al hadden we eerlijk gezegd wel zoiets verwacht". Volgens Van Wirdum is het nu de bedoeling dat wethouder De la Mar van woonwagenzaken op korte termijn om de tafel gaat zitten met de pro vincie. Het provinciebestuur steunt de plannen van de gemeente om het centrum aan het Trekvaartplein in verkleinde vorm te handhaven. We willen nu samen met de provincie bekijken wat ons te doen staat Zo n gesprek is hoe dan ook noodzakelijk omdat de provincie haar woon wagenplan moet aanpassen om de aanleg van nieuwe kampjes te kunnen verwezenlijken. Maar bovendien wil De la Mar uitzoeken hoe de opstel ling van Heerma nu precies is geweest tijdens het gesprek met Stolker. lot dusver hebben we daarover slechts een korte, telefonische reactie ge had van de provincie". Overigens wil de gemeente ook leden van de vaste Kamercommissie voor woonwagenzaken benaderen. De afgelopen maanden hebben ver schillende Kamerleden een bezoek gebracht aan het Leidse woonwagen kamp. En we kregen de indruk dat een aantal van hen positief stond te genover de plannen van de gemeente", aldus Van Wirdum STAD LEIDEN STAD LEID E~Kf STAD LEIDEN STAD LEIDEN STADTEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13