Vervolging steunfraude niet soepeler' Gewonnen milieuproces helpt Staat Deetman: meebetalen ouder aan studie via de wet regelen Ook ministerie rommelde met kosten Provincie klaagt over dumpen offshore-afval Vader en zoon pleegden overval 'na bedreiging' DINSDAG 13 OKTOBER 1987 Verzet SVR tegen plan Justitie ZOETERMEER (ANP) - De Sociale Verzekeringsraad (SVR) voelt niets voor het plan van het Openbaar Ministe rie om fraudes met de sociale zekerheid pas te vervolgen wanneer het om meer dan 10.000 gulden gaat. Dat leidt tot normvervaging, vreest de SVR, die wil dat de huidige ver volgingsnorm op 1000 gulden blijft staan. De Raad schrijft dat in een advies aan staatssecretaris De Graaf (sociale za ken). Minister Deetman (rechts), sameti met directeur Studiefinanciering Van Schoten. Geen sprake van een chao (foto Gl Justitie hoopt door een verhoging van de normen de overbelasting van het Openbaar Ministerie en de rechters wat te verminderen. Bo- f| vendien kunnen de Gemeenschap- i pelijke Administratiekantoren i (GAK), die voor de bedrijfsvereni gingen de uitkeringen regelen, zelf de normen handhaven door betere controle, terugvordering en het op leggen van strafkortingen, vindt het Openbaar Ministerie. Nu is het i zo dat iemand met Justitie te ma- I ken krijgt wanneer hij of zij naast een uitkering een verzwegen inko men heeft van meer dan 1000 gul den. De SVR ziet echter grote nadelen aan het plan. Behalve normverva ging betekent de nieuwe regeling een verschuiving een grotere werk druk bij de bedrijfsverenigingen Geldboetes Minister Korthals Altes (justitie) denkt aan de instelling van een lan delijk incassobureau voor de in ning van geldboetes. De minister zei in de Tweede Kamer dat vier procent van de boetes niet. wordt geïnd. „Niet buitensporig veel, maar wel te veel". Volgens Kort hals Altes doet het probleem zich met name in de grote steden voor en bij bekeuringen aan buitenlan ders. Lege cellen Van de 5.805 plaatsen in gevan genissen zijn er gemiddeld 207 on bezet. Dat zei staatssecretaris Kor- te-van Hemel gisteren in de Twee de Kamer. Dat komt neer op een bezettingspercentage van 95,7. De bezetting in Huizen van Bewaring bedraagt echter 99,2 procent en in gesloten gevangenissen zelfs 99,6 procent. „Daar doet zich het cellen tekort voor en het drama van het wegsturen van zware criminelen", aldus Korte-van Hemel. Ontucht De rechtbank in Den Bosch heeft een 24-jarige vrouw uit Sprang-Capelle veroordeeld tot 300 gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf omdat ze ongeveer een jaar gele den enige malen ontucht heeft ge pleegd met een 13-jarige buurjon gen. De vrouw wachtte de jongen op bij zijn school en had in een na bijgelegen plantsoen gemeen schap met hem. Immigratie In de eerste zes maanden van 1987 hebben zich 43.000 mensen vanuit het buitenland in Nederland gevestigd. Vergeleken met het eer ste halfjaar van 1986 betekent dit een stijging van 17 procent, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Voor geheel 1987 raamt het CBS de totale immigratie op 97.500. Naar verwachting zullen dit jaar 52.500 personen emigreren. Daardoor zal het immigratiesaldo 45.000 gaan bedragen tegen 33.000 in 1986. Overval Bij een overval op een vertegen woordiger in sieraden hebben drie gewapende mannen gisteravond een hoeveelheid juwelen buitge maakt ter waarde van 700.000 gul den. Het drietal is spoorloos. De 41- jarige vertegenwoordiger verbleef samen met zijn vrouw in een cara van op een camping in Eindhoven. en zal een groter aantal fraudes on bestraft blijven, aldus de SVR. Vol gens de huidige wetgeving kunnen de GAK's namelijk bij bepaalde vormen van fraude geen sanctie opleggen. Dat is bijvoorbeeld bij het geven van onjuiste inlichtingen in geval van een WAO- of ziekte wetuitkering. Bovendien heeft de betrokkene minder waarborgen wanneer het uitvoeringsorgaan een sanctie oplegt dan in het straf proces. PENNING - De beeldenaar van Vincent van Gogh prijkt op de eer ste penning die aan een Nederland se kunstenaar is gewijd in de reeks verzamelvoorwerpen die 's Rijks Munt slaat. Het eerste exemplaar wordt 22 oktober in het Van Gogh Documentatiecentrum in Nuenen uitgereikt. DEN HAAG (GPD) - De Staat der Nederlanden heeft inmiddels 44 ci viele procedures aangespannen te gen bedrijven die de bodem in Ne derland hebben verontreinigd. Het rijk wil de kosten van de schoon maak van de grond terug hebben. Alle tot nu toe ingediende eisen tot schadevergoeding belopen een be drag van 300 miljoen gulden. In totaal zal de reiniging van 1600 gevallen van bodemverontreini ging rond de drie miljard gulden kosten. Op het ministerie van mil- door Weert Schenk ieubeheer staat vast dat niet alle schoonmaakkosten op de vervui lers kunnen worden verhaald. In' veel gevallen is niet duidelijk wie voor het dumpen van de chemicali ën verantwoordelijk is. Zodra wel duidelijk is welk be drijf giftroep heeft gestort, wordt een juridische machine in werking gezet. Eén zaak is al door de Staat gewonnen. Dat betrof een vervui ling door Nostra Chemie, een on derneming in het Gelderse Gendt. Het bedrijf bestaat niet meer, maar de rechter stelde de directeur per soonlijk verantwoordelijk en ver- DEN HAAG (GPD/ANP) - Tussen de 10.000 en 20.000 ouders weige ren te betalen voor de studie van hun kinderen. Dat heeft minister Deetman (onderwijs) gisteren mee gedeeld in een toelichting op een brief aan de Tweede Kamer, waar in hij de balans opmaakt over de problemen met het nieuwe stelsel van studiefinanciering. Hij verde digt daarin nog eens het nieuwe stelsel, dat volgens hem 'voor het merendeel' goed werkt. Deetman wil via een wetswijzi ging ouders dwingen hun deel van de studiekosten op tafel te leggen. Hij is niet van plan zelf bij te sprin gen. Daarmee zou ouders die wel over de brug komen, tekort gedaan worden, aldus Deetman. Bij de in voering van het stelsel is ervoor ge kozen de basisbeurs niet afhanke lijk te maken van het inkomen van de ouders en de aanvullende finan ciering wel. Deetman is niet van plan dat principe aan te tasten, maar wil wel voorkomen dat stude- oordeelde hem tot het betalen van 400.000 gulden. Het ministerie van milieubeheer verwacht niet het geld te kunnen innen. De directeur van Nostra Chemie is nu wao'er. Het ministerie kan wel de kassa horen rinkelen bij een eventuele veroordeling van multinational Shell. Die kans is sedert afgelopen weekeinde erg groot, gezien het tussenvonnis van de rechtbank in Rotterdam in de procedure tegen Shell over de bodemverontreini ging in de Zellingwijk in het Zuid hollandse Gouderak. De hele wijk moest worden afge broken, nadat bekend was gewor den dat Shell in de jaren vijftig de grond had verontreinigd met aller lei soorten landbouwbestrijdings- middelen. De voorlopige kosten van de bodemsanering, 60 miljoen gulden, kunnen oplopen tot 120 miljoen gulden. De civiele rechter verwierp alle principiële verweren van de bo demvervuiler. Hij concludeerde dat ook al in de jaren vijftig vol doende besef bestond dat het stor ten van chemicaliën in de bodem gevaar kan opleveren. Shell heeft steeds beweerd dat er ondanks de aanwezigheid van het chemisch af val geen ernstig gevaar bestond verblijfplaats van een inmiddels uit het oog verloren ouder te vin den. Tot 1 oktober hebben 410 stu derenden een beroep gedaan op de zogenoemde hardheidsclausule en in ongeveer 115 gevallen is geld be schikbaar gesteld, aldus Deetman in zijn brief aan de Tweede Kamer. Ervaring De minister noemde het systeem uitdrukkelijk een goed stelsel: "Het computergprogramma is goed, het merendeel van de men sen krijgt maandelijks zijn toelage en de laatste maanden is er veel post afgehandeld". Hij ontkende opnieuw dat het bij de centrale di rectie studiefinanciering in Gro ningen een chaos is. Er wordt inte gendeel een 'schat aan ervaring op gedaan', aldus de beewindsman. Om een eind te maken aan het welles-nietes-spel laat de minister een onafhankelijke commissie on derzoek doen. Niet alleen de wet, voor de volksgezondheid of het milieu. Minister Nijpels (milieubeheer) is uitermate tevreden over het tus senvonnis. De rechtbank heeft vastgesteld dat het mogelijk is om een bedrijf op grond van de Inte- rimwet Bodemsanering te vervol gen voor handelen in de jaren vijf tig. Deze principiële uitspraak maakt de positie van de Staat in an dere civiele procedures sterker. De Rotterdamse rechtbank meent dat Shell in de jaren vijftig uitvoerig onderzoek had moeten doen naar de mogelijke schadelijke gevolgen voor mens en milieu, al vorens het gif in Gouderak neer te gooien. Deskundigen moeten uit maken of deze veronderstelling van de rechter juist is. Duphar Als het deskundigenonderzoek de mening van de rechter beves tigt, staat meteen vast dat Shell on rechtmatig heeft gehandeld. Op grond van wat het ministerie van milieubeheer zelf al heeft laten uit zoeken, bestaat alle reden om aan te nemen dat het op een veroorde ling van Shell zal uitdraaien. Daar mee is echter niet gezegd dat Shell ook meteen de volledige schade, ook de apparatuur, de program ma's en de administratie in Gronin gen worden doorgelicht. De nood maatregel, waarbij studenten die nog steeds geen beurs hebben ge had een renteloze lening kunnen krijgen, blijft wat Deetman betreft maar tot het eind van dit jaar van kracht. Volgende maand bekijkt het ministerie of handhaving van de regeling noodzakelijk is. Mo menteel is afhandelingstijd van post zes tot acht weken. Onderwijs wil proberen die termijn terug te brengen tot maximaal vier weken. WD-onderwijsspecialist Frans- sen toonde zich geïrriteerd over de uitlatingen van Deetman. Die moet eindelijk eens toegeven dat bij het nieuwe stelsel fouten zijn gemaakt. "Dagelijks bellen ons vele mensen met problemen die nodig moeten worden opgelost, de minister moet ophouden met ontkennen dat er problemen zijn", aldus Franssen gisteren voor de NOS-televisie. Het departement was er immer sterk op gespitst dat voor dezelfde woningen in den lande ook dezelf de huur werd gevraagd. Als het in het belang van de volkshuisvesting werd gevonden, werd het huurni veau van woningen verlaagd en in sommige gevallen zelfs verhoogd. Om dan toch een kloppende subsi dieberekening te krijgen, corri geerde de technische afdeling van het departement eventueel de stichtingskosten. Volgens Cocheret de la Moriniè- re zijn er indertijd "tientallen ar rangementen" gemaakt met beleg gers met betrekking tot aftrek van posten (voorbereidingskosten en toedelen kosten van gemengde projecten, ofwel verschuivingen) om de woningwetsector betaalbaar te houden, wat weer ten koste ging van de premiehuurwoningen en bij voorbeeld winkels. In een dergelijke handelwijze zoals de Staat die heeft geformu leerd, zal moeten betalen. De gifaffaire van Gouderak is een van de grootste van ons land, waarover momenteel een civiele procedure loopt. Andere grote za ken zijn de Volgermeerpolder in Noord-Holland, waarvoor van Du phar 70 miljoen gulden wordt ge- eist, de affaire rond Aagrunol in Groningen, waar het gaat om 32 miljoen gulden en de vervuilingen door Akzo Hengelo in Overijssel, waarbij de Staat een schadevergoe ding heeft geclaimd van 75 miljoen gulden. Behalve nu in zaak-Gouderak heeft de rechter ook in een andere, kleinere zaak tussenvonnis gewe zen. Dat betrof de cadmiumlozin gen op het oppervlaktewater door Philips-Stadskanaal. Philips moet bewijzen dat de gemeente Stadska naal op de hoogte is gebracht van het voorkomen van cadmium in het afvalwater. Het ministerie van milieubeheer denkt dat Philips daartoe niet in staat is. Na een strijd met het ministerie van financien heeft minister Nij pels de toezegging gekregen dat het geld uit de gewonnen procedu res in deze kabinetsperiode ge bruikt zal worden voor de bodem sanering. Minister Ruding (financi ën) wilde in eerste instantie dat de AMSTERDAM (ANP) - Offshore bedrijven gaan vaak onzorgvuldig om met de verwerking van hun af valstoffen. Dat blijkt uit een onder zoek van de Regionale Inspectie voor de Volksgezondheid Milieu hygiëne in Noord-Holland. Vol gens H. Copier van die dienst krij gen deze bedrijven binnenkort een schrijven waarin de regels voor af valverwerking vermeld staan. "Be gin volgend jaar houden we op nieuw controle. Zijn er dan nog za ken mis dan sluiten we strafrechte lijk optreden niet uit". Volgens het onderzoek heeft het bedrijf Reym Charters geprobeerd tonnen chemisch afval te dumpen op een stortplaats waar dat niet mag. "Het bedrijf had 600 ton che misch afval overgenomen van de NAM. Reym Charters kreeg daar 405 gulden per ton voor. Maar toen er gestort werd voor 5 gulden per ton in de stortplaats Nauerna (N-H) kreeg de beheerder argwaan en liet het afval controleren. Toen bleek dat het om illegale storting ging. Reym Charters heeft het afval ver volgens laten verwerken door Af valverwerking Rijnmond, voor 400 gulden per ton", aldus Copier. Volgens directeur A.C. de Bloois van Reym Charters in Veendam was het dumpen op de stortplaats een vergissing. Het bedrijf zou de ze vergissing zelf hebben ontdekt en de pers op de hoogte hebben ge steld. De Bloois wijst zijn bedrijfs leider in Beverwijk de enige ver- Justitie zoekt lek bij belastingdienst ROTTERDAM (ANP) - Het Open baar Ministerie in Rotterdam stelt een onderzoek in naar het lek op het belastingkantoor in Rotterdam in verband met een publikatie vori ge week in de het blad Nieuwe Re- vu over bepaalde belastingzaken van minister-president Lubbers. Dit heeft officier van justitie mr. M. Samson-Geerlings van het OM in Rotterdam bevestigd. Het onderzoek wordt volgens Samson-Geerlings ingesteld op verzoek van het ministerie van fi nanciën en zal naar verwachting geruime tijd in beslag nemen. In dit verband merkte de officier van justitie op dat dit soort onderzoe ken vaak "nogal moeilijk is". Cocheret de laMorinière. steekt in zijn ogen geen kwaad, om dat toch al vrijwel onmogelijk exact valt te zeggen welke kosten tot de stichtingskosten van wonin gen behoren: "Als een bouwer uit een vorig project enige duizenden keukens heeft overgehouden of be paalde grond reeds in bezit had, welke prijs moet je dan bereke- geinde schadevergoedingen zou den verdwijnen in de algemene middelen. De wet Bodembescherming moet er voor zorgen dat zich geen nieuwe gevallen van bodemveront reiniging kunnen voordoen. Niet temin kunnen er nog altijd onge lukken gebeuren. Die gevallen zijn sinds kort te verzekeren. De scha deverzekeraars dekken zowel de schade van een per ongeluk ont snapte gaswolk als die van een langzame verontreiniging die pas na lange tijd wordt ontdekt. Uiter aard moeten de bedrijven wel voor zorgsmaatregelen hebben geno men om ongelukken te voorko- antwoordelijke. „Ons bedrijf maakt een moeilijke periode door en hij heeft geprobeerd op deze on geoorloofde wijze ons een beter be drijfsresultaat voor te spiegelen. Hij is in juni ontslagen". NAM- voorlichter F. Duut bevestigt deze lezing. „Reym heeft de gestorte stof weer afgegraven en alsnog naar de AVR gebracht". Voor de Inspectie voor de Volks gezondheid is de kous daarmee echter nog niet af. "Ook bij enkele transporten van Reym Charters voor de mudleverancier Baroid zijn vragen gerezen die door de be trokken bedrijven onvoldoende beantwoord konden worden. Mo gelijk wordt er op grote schaal ge knoeid", aldus het rapport. Werking nieuwe aids-bestrijder nog onduidelijk' UTRECHT (ANP) - De fabrikant van het antibioticum Fucidin. Leo Pharmaceutical Products bv in Weesp, heeft gewaarschuwd voor overspannen verwachtingen van de werkzaamheid van dit middel tegen aids. Buitenlandse persbu reaus maakten vrijdag melding van uitspraken van Deense en Britse virologen over de behandeling van aids-patiénten met Fucidin. Het middel zou dezelfde werking hebben als de aids-remmer AZT, maar minder ernstige bijwerkin gen veroorzaken. Fucidin bestaat al 25 jaar. Onderzoek naar mogelij ke toepassing voor aids-patiënten is gestart toen bleek dat de algeme ne gezondheidstoestand van een aids-patiënt, die het antibioticum toegediend kreeg vanwege een tu- berculosebesmetting, verbeterde. Nadat er laboratorium onder zoek is verricht is begonnen met een klinisch onderzoek bij aids-pa- tiënten. Dat kan waarschijnlijk in december worden afgerond. Maar op dit ogenblik is het volgens het bedrijf niet gerechtvaardigd om al wetenschappelijk verantwoorde uitspraken te doen over de werk zaamheid van het middel tegen het aids-virus. Het voegt hieraan toe dat de gegevens die het klinisch onderzoek oplevert „wellicht een bijdrage kunnen leveren aan een verdere beoordeling". In verband met zijn voormalige functie als hoofd van de juridische afdeling ondervroeg de commissie Cocheret ook over de opvatting van oud-minister Gruijters, die in zijn verhoor vertelde dat hij als mi nister de bevoegdheid had regelin gen naar eigen goeddunken toe te passen. Deze opvatting over minis teriële bevoegdheden lijkt op dit moment een van de belangrijkste punten van de enquête te gaan worden. De commissie heeft dui delijk laten merken dat ze de han delwijze van Gruijters afkeurt. Cocheret steunde het standpunt van de minister. Volgens hem wa ren de regelingen niet meer dan een signaal naar de buitenwereld dat men onder bepaalde voorwaar den kon bouwen: "Het was geen al gemeen verbindend voorschrift maar een beleidslijn". Handenvol geld Het subsidiesysteem dat in 1975 werd ingevoerd, kost de overheid werkelijk handenvol geld. Dat bleek uit het verhoor van ing. A. Damhoff, directeur van Delta Lloyd Vastgoed. Volgens hem loopt de subsidie voor sommige premiehuurprojecten onder deze regeling zover op, dat de ontvanger na vijftig jaar meer premie heeft ge kregen dan hij aan stichtingskos ten heeft uitgegeven. Volgens Damhoff zou de overheid toe moe ten naar een eenmalige subsidie, die, om niet te zwaar op de begro ting van het departement te druk ken, in tien jaar wordt uitbetaald. Ook de derde getuige, directeur F. A. M. de Vilder van Ballast Ne- dam, tevens voorzitter van het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf, pleitte voor een simpeler en over zichtelijker subsidiesysteem. Dat is volgens hem zowel in het belang van de bouwers als van de contro leurs op het ministerie. Bij de lap pendeken van subsidies die nu be staat, is controle volgens hem nau welijks mogelijk. DEN BOSCH (ANP) - Mag je een roofoverval plegen als je denkt daar mee het leven van jezelf en je vrouw te redden? Voor die vraag staat het gerechtshof in Den Bosch in een strafzaak tegen de 47-jarige man uit Eindhoven en zijn 24-jarige zoon. Zij staan terecht wegens het ple gen een overval 'op een video-groothandel in Best vorig jaar oktober, waarbij een bediende gekneveld in het toilet werd achtergelaten. De buit was 15.000 gulden en zevenhonderd videobanden. Vader en zoon werden eerder door de rechtbank conform de eis veroordeeld tot vier jaar cel. De vader heeft steeds gezegd dat de overval een noodsprong was omdat hij door criminelen werd bedreigd. Hij zou be middeld hebben bij een hasjtransactie, die uiteindelijk niet goed ver liep. De criminelen wilden daarom 50.000 gulden van hem hebben, waarbij hij op steeds grovere manier werd bedreigd. Uit een verklaring van de Eindhovense recherche blijkt dat de man in die tijd al eens doodsbenauwd bij hen is geweest. Hij durfde echter geen aangifte te doen. De politie, die de criminelen kent, zegt in een rapportage aan het hof dat zij ervan overtuigd is dat het plan uit nood is geboren. De zoon zegt dat hij zich verplicht voelde om zijn vader uit de puree te helpen. Advocaat-generaal J. Hulleman vindt dat de verdachten zich ten on rechte op overmacht beroepen. "Je mag nooit je toevlucht nemen tot zo'n domme noodsprong", zei hij, en eiste opnieuw vier jaar cel. Advo caat J. van Dijk vindt dat een overval soms goedgepraat kan worden als daarmee een erger misdrijf zoals bij voorbeeld moord kan worden voorkomen. Hij noemde vier jaar een buitensporig hoge straf waarbij geen rekening is gehouden met de omstandigheden. Uitspraak 26 oktober. renden tussen wal en schip vallen. Vorige week oordeelde de Haag se rechtbank al dat de Centrale Dienst Studiefinanciering niet hoeft bij te springen wanneer na een echtscheiding de rechter heeft besloten dat de vader geen alimen tatie hoeft te betalen. Het ging in dit geval om een jongen die geen aanvullende beurs kreeg omdat het ministerie oordeelde dat zijn ou ders daarvoor te veel verdienden. Bij de scheiding van zijn ouders, zeven jaar daarvoor, had de rechter besloten dat de vader geen alimen tatie hoefde te betalen. Die weiger de ook om mee te betalen aan de studie van zijn zoon. In ongeveer 5500 gevallen heeft het ministerie pogingen gedaan de Topambtenaar Volkshuisvesting over beleid huurwoningen: DEN HAAG (GPD/ANP) - Behalve de beleggers heeft ook het ministe rie van volkshuisvesting zelfbij de subsidieregeling uit 1975 naar be lieven stichtingskosten voor parti culiere huurwoningen naar boven of beneden 'gecorrigeerd' om tot een gewenste huur te komen. Dit onthulde topambtenaar mr. A.F. Cocheret de la Moriniêre van ADVERTENTIE Volkshuisvesting gisteren tegen over de enquêtecommissie bouw- subsidies. Cocheret, tevens wethouder Volkshuisvesting in Wassenaar, was tot 1979 hoofd van de afdeling financiering woningbouw, sinds 1980 hoofd afdeling staatstoezicht en juridische aangelegenheden van het bureau van de inspecteur- generaal van de volkshuisvesting, en sinds 1986 adviseur van dat laatste bureau. Memeu, oUè ex, ujof u&v dfcoete**- h&ddjta, t/ml opuur |l ^{jüIüE VAN doox. 4e <p6j lc Dól- tyvo dl /elcLevbte JOCÖ - óigeicevu. luAJèLkihfaxèèt u/f löwAfet-v Langesetioritas 10stuks 6,50.Sani-wildepanatclla 10stuks 5,50. Cigarillo 20stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3