TAD LEIDEN Topfuncties voortgezet onderwijs voor vrouwen Heerma: pas na 1990 besluit over woonwagencentrum LEIDSCH m DAGBLAD Slaaghwijk'is het zat' van terrein Bleijs Raad stemt in met beleid Van Dongen AbvaKabo wilEHD onderbrengen bij brandweer Sleutels gestolen Provincie onderzoekt mate van vervuiling Drie maanden cel wegens bedreiging College van EBR draagt oplossing aan s DINSDAG 13 OKTOBER 1987 Redactie. Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, lelefoon 144941. toestel 217 of 222. Tekenen (1) "Kunst? Nee, kunst is het abso luut niet", zegt mevrouw J. W. Wetselaar-Whittaker. "Het is een vak. Ons werk staat geheel in de dienst van de wetenschap". "Er is misschien sprake van een vleugje artisticiteit, maar daar blijft het dan ook bij", vult haar man aan. Zijn vrouw weer: "Het zijn niet zomaar mooie plaatjes die we maken: een tekening kan nog zo mooi zijn, als hij niet we tenschappelijk juist is, is zij ge woon waardeloos". Het echtpaar Wetselaar be hoort tot de tamelijk selecte groep medisch tekenaars in Ne derland. Mevrouw Wetselaar schat heel voorzichtig dat ons land misschien tien aan universi teiten verbonden en evenzoveel particuliere medisch tekenaars telt. Twee ervan, de Wetselaars, zijn aan de Leidse universiteit verbonden. Hun beroep is er één dat niet tot de meest bekende behoort, maar mevrouw Wetselaar laat op dit moment zien wat het vak in houdt met een expositie van een aantal tekeningen in het Sylvius Laboratorium. De echte keuken bevindt zich aan de Wassenaar- seweg, in het Anatomisch Labo ratorium van de faculteit Ge neeskunde van de universiteit. En bij wie de werkruimten van het echtpaar betreedt, dringt zich ondanks de bewering dat ze niet kunstzinnig bezig zijn, on middellijk de vergelijking met een kunstenaarsatelier op. Al zul je daarin doorgaans minder snel een skelet of een embryo op sterk water aantreffen. Mevrouw Wetselaar en haar echtgenoot vervaardigen teke ningen die worden gebruikt vbor onder meer wetenschappelijk colleges, boeken, dissertaties en voordrachten. Voor tekeningen die de inwendige mens betref fen, zoals delen van organen, ba seren ze zich op preparaten die onder de microscoop worden be keken, maar vaak ook is hun eni ge handvat dat wat een weten schapper hun vertelt. Mevrouw Wetselaar: "Er is vaak sprake van abstract werk, je moet soms dingen tekenen die niet bestaan. Ik vind dat soort tekeningen tel kens weer puzzelen: hoe krijg ik op papier wat de wetenschapper wil duidelijk maken? Wat laat ik weg en wat accentueer ik?" Waarmee ze ook een van de voor delen van het gebruik van een te kening boven een foto aangeeft: "Op een tekening kun je overbo dige dingen weglaten en bepaal de dingen juist benadrukken". Ander voordeel: het is fotogra fisch niet mogelijk om bijvoor beeld de hartvaten van een klein embryo zodanig te vergroten, dat de details waarom het gaat op A4-formaat nog haarzuiver zicht baar zijn. Tekenen (2) Medisch tekenaar is niet bepaald een voor de hand liggend beroep. Een opleiding is er in Nederland ook niet voor. Mevrouw Wetse laar, Engelse van oorsprong, rol de erin toen ze op de tekening academie in Manchester zat. Ze leerde een vrouw kennen die me disch tekenaar was en die heeft haar in twee jaar de kneepjes bij gebracht. "Het is ook het beste om het van iemand te leren die het al kan", meent ze. Hoe lang ze met een tekening bezig is, verschilt per op- dracht."Soms moet iets in één dag af, over een andere tekening doe ik twee weken. We weten van tevoren ook niet wat er aan opdrachten binnenkomt". Een tekening doorloopt, alvorens zij af wordt verklaard, een aantal LEIDEN - In de grote zaal van het buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt morgen een vergadering voor de bewoners van de Slaaghwijk belegd. Motto van de avond is "Ik ben het zat. Ik wens zelf te beslissen over mijn woon wijk. U ook?" Gesproken wordt over de problemen met de wonin gen zoals de te hoge stookkosten, onderhoudsklachten, geluidsover last en de te trage afhandeling van storingen. Daarnaast hebben de bewoners van de Slaaghwijk te kampen met klachten buiten de woning. Daar om wordt er gezocht naar een op lossing voor het huis- en straatvuil, graffiti, hondepoep en overlast van winkelwagentjes. In de derde plaats willen de organisatoren wat doen aan de leefbaarheid van de wijk. Er moet wat worden gedaan aan het vandalisme, drugsgebruik en prostitutie. Op deze eerste bij eenkomst kunnen bewoners hun klachten aanmelden. Aanvang 20.00 uur. maken hoe ernstig de vervuiling is. Het bedrijf Bleijs werd enkele ja ren geleden opgeheven, er werden onder meer insekticiden en brand werende middelen geproduceerd. Uit het onderzoek van de ge meente is duidelijk geworden dat er olie en tolueen in de bodem zit. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het nagenoeg zeker dat de verontreinigde grond moet worden afgegraven. Uit de studie van de provincie moet blijken of er haast gemaakt moet worden met deze bodemsanering. Dat hangt met name af van het gevaar voor de volksgezondheid die de verontrei niging met zich meebrengt. Voor het bodemonderzoek wor den peilbuizen in de grond ge plaatst waaruit monsters van het grondwater worden genomen. Om een indruk te krijgen van de ver spreiding van de verontreiniging heeft zintuigelijk onderzoek plaats: een deskundige beoordeelt de grond op geur en kleur. Wanneer het terrein is gesa neerd, wil de gemeente er wonin gen bouwen. Toen de gemeente de fabriek destijds aankocht, werd reeds rekening gehouden met het feit dat de bodem vervuild zou zijn. De geschatte kosten van de bo demsanering werden in de aan koopprijs verwerkt. fasen. Een eerste schets en één of meer verder uitgewerkte schet sen gaan vooraf aan de uiteinde lijke prent. Geduld hebben, is volgens de Wetselaars dan ook één van de voorwaarden waar aan een medisch tekenaar moet voldoen. En: "Redelijk goed kunnen tekenen, liefde voor het vak hebben en niet op een uurtje kijken". Woorden schieten Wetselaar naar eigen zeggen tekort als hem wordt gevraagd wat er zo boei end aan het vak is. "Mensen zijn zo mooi van binnen, ontroerend mooi. Je blijft je verbazen. Ik doe dit werk al 25 jaar en er is nog geen dag geweest dat het me ver veelt". Mevrouw Wetselaar: "Wat ik zo leuk vind is dat er in het he le lichaam geen enkele rechte lijn is te vinden. Alles is gebogen en gekronkeld". Ze wijst op het skelet dat in een hoek staat: "Geen enkele rechte lijn te zien. Niets is recht. En wat ik vreselijk mooi vind is een menselijk em bryo. Dat is niet een mens in het klein, dat is iets wat groeit en groeit". Terras Aan Leidse Plein-afmetingen moeten we niet denken en zoveel ruimte is er nou ook weer niet, maar mogelijk dat op het Ge recht volgende zomer een terras wordt ingericht. Bij de gemeente leeft volgens ambtenaar R.D.M.B. Verplancke al langere tijd de gedachte dat met dat mooie stukje Leiden 'iets leuks' moet worden gedaan. "Als je daar nu loopt, dan mis je toch iets", zegt hij. Een terras zou die leemte mooi kunnen opvolgen. Het zal volgens Verplancke om een proef gaan, maar wat daaron der concreet moet worden ver staan, is nog niet duidelijk. Wel is zeker dat de gemeente met het terras zelf niet meer van doen zal hebben dan dat ambtenaren er bij tijd en wijle wellicht ook wat zon komen meepikken. Het is de bedoeling dat één van de in de nabijheid gevestigde horecabe drijven de exploitatie op zich neemt. "Maar zover is het nog niet. Je moet zoiets ook niet for ceren", aldus Verplancke, met de protesten van enkele Gerecht- bewoners over vermeende illega le terras-uitbreiding door het na bijgelegen Belgisch café Het Ge recht aan de Lokhorststraat nog in het achterhoofd. Vandaar dat het ook nog wel eens vólgend vol gend jaar zou kunnen worden. LEIDEN - De ambtenarenbond AbvaKabo vindt dat de Eerste Hulpdienst (EHD) moet worden ondergebracht by de brandweer. De bond steunt hiermee het perso neel van de dienst. Dat wijst de plannen af van de gemeente Lei den om de EHD bij het ambulance- bedrijf gebr. De Jong onder te brengen. De gemeente heeft toegezegd dat de EHD-medewerkers ambtenaar kunnen blijven. De AbvaKabo wijst er op dit problemen kan ge ven, omdat De Jong een particulier bedrijf is. De bond stelt verder dat, wanneer de dienst wordt onderge bracht bij de brandweer, de poli tiek invloed kan blijven uitoefe nen. De kwaliteit en de controle daarop, en de toezicht op het mana gement blijven zodoende beter ge waarborgd. De bond meent ook dat, als de EHD onder de brandweer komt te vallen, de identiteit van de dienst bij het publiek beter in stand kan worden gehouden. Bovendien blij ven op deze manier de vergunnin gen voor het ziekenvervoer in ge meentelijke handen en kunnen de 24-uursdiensten blijven bestaan. De bezuinigingen die de gemeente hoopt te verwezenlijken, zouden ook op deze wijze voor een belang rijk deel en mogelijk zelfs volledig, kunnen worden binnengehaald. LEIDEN - Uit zestien auto's die stonden geparkeerd op het terrein van een garagebedrijf aan de Von dellaan zijn afgelopen weekeinde de sleutels gestolen. Uit een zeven tiende auto verdween een tacho graaf. Het echtpaar Wetselaar-Whittaker exposeert medische tekeningen in het Sylvius Laboratorium, (foto Jan LEIDEN - Mannen zijn niet langer welkom in een aantal hogere func ties in het onderwijs in Leiden. Waar vrouwen ondervertegen woordigd zijn, worden uitsluitend zij gevraagd om te solliciteren op vacatures. Dat heeft de gemeente raad gisteravond besloten. Op deze wijze wordt getracht meer vrou wen voor leidinggevende functies aan te trekken. Gebleken is dat vooral in het voortgezet onderwijs mannen de dienst uitmaken. De fracties van CDA en SP en vier leden van de WD stemden te gen het voorstel. Voor hen ging de ze vorm van positieve discrimina tie te ver. Voor onderwijs-wethou der Van Dongen betekende de steun die zij van de gemeenteraad kreeg een politiek succesje en een doorbraak in het vrouwvriendelijk beleid dat de gemeente Leiden al enkele jaren hoog houdt. Sinds 1980 staat in de gemeente lijke personeelsadvertenties de tekst dat 'vrouwen nadrukkelijk worden verzocht te solliciteren'. Deze zin blijft staan voor banen waarin vrouwen al redelijk (meer dan 50 procent) vertegenwoordigd zijn. In personeelsadvertenties voor scholen waar minder dan de helft vrouwen werken, wordt de tekst toegevoegd dat 'vrouwen voorrang genieten'. Voor de eerste sollicitatiegesprekken worden dan alleen vrouwen uitgenodigd. Gaat het echter om hogere functies in het onderwijs dan worden uitslui tend vrouwen gevraagd te sollicite- Volgens Van Dongen is dit de enige manier om een evenwicht tussen mannen en vrouwen te scheppen. Eerder sprak de ge meenteraad van Amsterdam zich voor deze vorm van positieve dis criminatie uit, dit onder protest van belangenorganisaties uit het onderwijs. Een kort geding dat te gen het besluit werd aangespan nen, viel echter in het voordeel van het Amsterdamse stadsbestuur uit. Van Dongen zei gisteravond dan ook eventuele juridische pogingen om haar beleid onderuit te halen 'met een gerust hart af te wachten'. De tegenstanders in de gemeen teraad betoogden dat het besluit in schril contrast staat tot het begin sel van gelijke kansen voor man nen en vrouwen. "De carrière van mannen wordt op deze wijze afge sneden. Het effect zal zijn dat zij uit het onderwijs stappen", aldus het CDA-raadslid Hettinga. SP-raads- lid Vergeer noemde het beleid van Van Dongen 'in strijd met het uit gangspunt dat de beste kandidaat wordt aangenomen'. Volgens de wethouder gaat het er echter niet om 'de beste' maar 'een geschikte' kandidaat te benoemen. Zij wierp de oppositie voor de voeten geen alternatieven voor haar beleid aan te dragen. "Ik ben er van overtuigd dat er voldoende vrouwen zijn die kwali teiten hebben om op hoge posities te komen. Zij vallen nu in de selec tieprocedure echter automatisch af omdat leidinggevende capacitei ten eerder aan mannen worden toe bedeeld", aldus van Dongen. Over het totale openbaar onder wijs bezien zijn vrouwen veruit in de meerderheid. Zo'n 69 procent van het aantal onderwijskrachten is van het vrouwelijk geslacht. Vooral in het basisonderwijs zijn vrouwen beter vertegenwoordigd dan mannen, de leidinggevende functies worden er voor 46 procent door vrouwen bezet. In het voort gezet en speciaal onderwijs zitten vrouwen echter nauwelijks op ho gere posities. Zo zijn alle rectoren in Leiden van het mannelijk ge slacht. Onder de 13 conrectoren be vindt zich slechts één vrouw. Op een terrein achter deze huizen aan de Narmstraat begint de provincie binnenkort met een onderzoek naar de mate waarin het indertijd is vervuild door chemische fabriek Bleijs. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De provincie start bin nenkort een onderzoek naar de bo demverontreiniging van het ter rein van de voormalige chemische fabriek Bleijs tussen Morsstraat en Narmstraat. Een eerder onderzoek van de gemeente wees uit dat de bodem vervuild is, het onderzoek dat nu van start gaat moet duidelijk DEN HAAG/LEIDEN - Een 19-ja- rige Leidenaar is tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, veroordeeld om dat hij in de nacht van 1 juli veertig mensen onder schot zou hebben gehouden met een pistool bij de disco De Koets-o-theek. Tegen hem was tien maanden geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. Het pistool dat hij heeft gebruikt, is verbeurd verklaard. Twee dissidenten binnen de WD-fractie: Van der Nat (links) en Geertsema. Ook de liberale dames Wijnbergen en Driessen stemden tegen het voorstel om mannen van sollicitaties uit te sluiten. (foto Loek zuydcrduin) LEIDEN - Staatssecretaris Heer- ma van volkshuisvesting heeft een beslissing over het eventueel hand haven van het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein uitgesteld tot na 1990. Heerma wil eerst bekij ken hoe serieus de plannen zijn van de gemeente Leiden om twee nieu we woonwagenkampjes aan te leg gen. De staatssecretaris heeft dit gisteren bekendgemaakt tijdens een gesprek met provinciebestuur der Stolker over onder meer de toe komst van het Leidse kamp. Het rijk heeft steeds op het standpunt gestaan dat het woon wagenkamp aan het Trekvaart- plein - dat nu nog 78 standplaat sen telt - moet verdwijnen. Het vindt namelijk dat het kamp slecht is gelegen. Het is te ver verwijderd van de 'normale' woningen en voorzieningen in de stad. Na de op heffing van het centrum, zou het merendeel van de bewoners moe ten verhuizen naar kleinere kamp jes in de regio. De bewoners van het Trekvaart- plein voelen er echter niets voor om het Leidse kamp te verlaten. Ze willen dat het centrum in zijn hui dige omvang gehandhaafd blijft. Wethouder De la Mar Van woonwa genzaken steunt de bewoners hier in. Hij vreest echter dat een volledi ge handhaving van het kamp niet is te verwezenlijken. Bij wijze van compromis heeft hij daarom voorgesteld om in Lei den twee nieuwe kampjes aan te leggen met in totaal 30 standplaat sen en op het Trekvaartplein veer tig plaatsen in stand te houden. De provincie en het college van burge meester en wethouders hebben het plan van De la Mar inmiddels over genomen. Heerma vertelde Stolker giste ren dat hij het Leidse woonwagen kamp nog steeds slecht gelegen vindt. Hij wees het voorstel van De la Mar echter niet op voorhand af. De staatssecretaris vindt dat de gemeente Leiden nu eerst haar goede wil moet tonen door voor 1990 twee nieuwe woonwagen kampjes aan te leggen. Tegelijker tijd zou het centrum aan het Trek vaartpleinmoeten worden terug gebracht tot 40 standplaatsen. Als dat is gebeurd, wil hij in 1990 bekijken of die 40 standplaatsen gehandhaafd kunnen blijven of dat ze alsnog moeten verdwijnen. In elk geval stelt het rijk voor 1990 geen subsidie beschikbaar voor de - hoognodige - renovatie van het kamp. Of het grote woonwagencentrum in stand kan worden gehouden, is ook afhankelijk van de plannen van de gemeente om in de buurt van het kamp woningen te bou wen. Als die woningen er komen, vervalt namelijk het bezwaar dat het centrum te geïsoleerd is gele- gen. LEIDEN - Het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) denkt een oplossing te heb ben gevonden voor het conflict tus sen de medezeggenschapscommis sie en de directie. Hoe die oplos sing eruit ziet wil de voorzitter van het college van beheer, de Leidse wethouder mevrouw Fase, nog niet zeggen. Het plan wordt deze week besproken met de directie en de meddezeggenschapscommissie. De medezeggenschapscommis sie heeft vorige maand het vertrou wen opgezegd in de directie. De commissie, die de belangen van het personeel behartigt, vindt dat de directie niet serieus met haar overlegde. Een eerdere oproep van het college van beheer - het dage lijks bestuur van het EBR - om weer met de leiding van het ener giebedrijf om de tafel te gaan zit ten, legde de commissie naast zich STAD LbIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13