'Oegstgeest verdient gigantisch veel aan bouw van Haaswijk' Stratenbeeld Boschgeest gewijzigd Bouw in Voorschoten-centrum stilgelegd Bestuur vereniging nieuwbouwwijk: Vacaturestop voor sociaal- cultureel werk Leiderdorp 'Antonins* winnaar Turfrace Warmond lphens The Young Amadeus én The Young Messiah nu als concert MAANDAG 12 OKTOBER 1987 REGIO LEIOEN VOORSCHOTEN - Om een multi functioneel gebouw te kunnen neerzetten tegenover de Voorscho- tense Moeder Godskerk, willen B en W flink sleutelen aan het stra- tenbeeld in de wijk Boschgeest. De Douw van der Kraplaan loopt niet langer door tot de Sixlaan, maar buigt af vóór de nieuwe lokatie. De Sixlaan, nu nog een iel verbin dingsweggetje, gaat de nieuwe wijk tussen Boschgeest. Papelaan. Veurseweg en Woelwijklaan ont sluiten. Moeten de woningbouwplannen nog worden ontwikkeld, de plan nen voor het verenigingsgebouw zijn inmiddels uitgewerkt door een ambtelijke werkgroep en goedge keurd door B en W. Het gebouw, dat bestemd is voor buurthuis Boschgeest/Bloemenwijk, kinder speelzaal 'De Boschfluiters' en jeu- de-boulesvereniging 'De six prèt', krijgt vier grote ruimten, een keu ken/magazijn, bergingen, een kleedkamer, toiletten en een 'circu latieruimte'. De grootste ruimte meet 96 vier kante meter en is geschikt voor het houden van vergaderingen en cur sussen. Ook kan de kinderspeel- Om multifunctioneel gebouw te kunnen neerzetten zaal haar gebruiken. De apart be reikbare kinderspeelzaal wordt 64 vierkante meter groot, evenals de ontmoetingsruimte die als hart van het buurthuis gaat dienen. 'De ruimte krijgt vaste hoeken ten be hoeve van sociale contacten', meldt de werkgroep over het lo kaal. 'Tevens is een buffet aanwe zig'. De creativiteitsruimte krijgt een oppervlakte van 44 meter en is heel geschikt voor houtbewerken en boetseren. Pleinen De entree van het verenigingsge bouw is gepland aan de Baron Schimmelpennick van der Oye- laan en het is de bedoeling dat ge bruikers hun auto parkeren op plaatsen van de kerk. Naast het ge bouw, dat 440 vierkante meter telt, komen twee pleinen. Een plein voor de kleuters en een plein voor de boulers. De kleuters krijgen 200 vierkante meter, de boulers 315 vierkante meter. Op hun lapje kun nen ze zes banen aanleggen en op piekdagen krijgen ze de mogelijk heid alternatieve baantjes te trek ken op het peuterplein. Overigens bestaat de kans dat dit peuterplein verhuist naar de ach terkant van het gebouw, zodra de gemeente gebruikers gevonden heeft voor het lapje grond tussen speelplein en Sixlaan. 'Het lijkt in eerste instantie geschikt voor prak tijkruimte of kantoren, maar is ook te gebruiken voor de bouw van twee patiowoningen', schrijven burgemeester en wethouders. Achter het verenigingsgebouw, ongeveer op de plek van het huidi ge buurthuis, willen B en W 21 ge stapelde woningwetwoningen la ten bouwen. Dat moet kunnen om dat het verenigingsgebouw op vol doende afstand ligt en gescheiden wordt door bomenrijen en een par- keerhof. Grond, gebouw, speelplein en jeu-de-boulesbanen kosten de ge meente 1.112.150 gulden en B en W vragen de gemeenteraad dit bedrag deze maand beschikbaar te stellen. Ze hopen echter dat de gebruikers de prijs kunnen drukken door wat zelfwerkzaamheid. Vooral de bou les vereniging 'kan een belangrijke inbreng hebben in de aanleg'. Het bestuur van het buurthuis heeft al laten weten over zelfwerkzaam heid te willen praten, afhankelijk van de beheersopzet. De kinder speelzaal kan bij de inrichting veel doen en houdt hopelijk wat over van het 'verhuisfonds'. Plezierig Wanneer deze steun aanzienlijk is en de verzekeringsmaatschappij 140.000 gulden neertelt voor de brand in het oude buurthuis, ko men de exploitatielasten voor het complex - zónder de boulesbanen - onder de 60.000 gulden die in de prioriteitenlijst voor dit jaar zijn genoemd. Het plaatje wordt nog plezieriger wanneer de gemeente nalaat om 240.000 gulden grond- kosten in rekening te brengen en de aanlegkosten van de boules- baan uit de pot actieve recreatie haalt. De zogeheten budgettaire last komt dan op 47.644 gulden per jaar. Onduidelijk is nog hoe het ge bouw beheerd gaat worden, het da gelijks beheer kontf in handen van de clubs. Nadat in 1984 een groot deel van het toenmalige buurthuis afbrand de, moest het buurthuis meerma len verhuizen en kreeg ze uiteinde lijk de te slopen 'Bosschop BLoe- menwijk' Bekkerskleuterschool toegewezen. Marselis had al snel twee alternatieven in zijn hoofd en het buurthuis liet de Rotterdamse Stichting Ruimte een plan opstel len waarin de verschillende instel lingen een gebouw delen, maar aparte ruimten hebben. In september vorig jaar schaar den B en W zich aanvankelijk ach ter een aangeklede opzet. Het werd ze echter steeds duidelijker dat nieuwbouw duur is en ten koste gaat van profijtelijke nieuwbouw- plannen. En twee maanden gele den presenteerden ze een alterna tief: het buurthuis kon in een oude bollenschuur van Eggink terecht. Het bestuur voelde daar niets voor en de gemeenteraad reageerde stomverbaasd. OEGSTGEEST - Volgens het bestuur van de Vereniging Haaswijk (VH) houdt de gemeen te Oegstgeest aan de gelijknamige nieuwbouwwijk 6.000.000 gulden over. Het bestuur komt deze week in het blad Haaswijknieuws met deze spectaculaire cijfers bij zijn lezers. Die zullen wel flink opschrikken, denkt het bestuur. Het herinnert eraan dat de VH onlangs nog ge sprekken met de gemeente heeft gevoerd over de wijze waarop het kruispunt Haas wij klaan/Kleyn Proffijtlaan verkeersveiliger kon worden gemaakt. De VH denkt aan verkeerslichten. "Onze voorstellen hadden instemming en begrip maar waren niet uitvoerbaar om fi nanciële redenen", schimpt het VH-bestuur. Dat de gemeente zou overhou den op Haaswijk, was al bekend Niet voor niets is afgesproken dat overschotten aan de nieuwbouw wijk ten goede moeten komen. Dat die overschotten zo gigantisch zou den zijn, was echter geen bekend gegeven. Haaswijk-ambtenaar Van de Loo ontkent overigens dat de Haaswijkwinst zo groot zal zijn. Frank Dane, secretaris van VH. blijkt het rekenwonder te zijn. Het opzienbarende artikel is onderte kend met "het bestuur". Dane heeft voor zijn rekenwerk cijfers gebruikt uit de grondexploitatie van de wijk. Dat is geen openbaar stuk omdat anders projectontwik kelaars grondprijzen te weten zou den kunnen komen. En dat tast de onderhandelingspositie van de ge meente aan. De grondexploitatie toont de inkomsten en uitgaven van Haaswijk. De inkomsten zijn onder meer de opbrengsten van de grondverkopen, de uitgaven be treffen de aanleg van wegen, groen enzovoorts. B en W hebben on langs enkele cijfers prijsgegeven in een nota voor de raadscommissie openbare werken. Van die cijfers is Dane uitgegaan. De VH-secretaris heeft gezien dat de inkomsten tot vooijaar 1987 een dikke 41 miljoen bedragen. Die 41 miljoen zouden betrekking heb ben op 1572 woningen, die toen (voorjaar '87) nog niet allemaal wa ren gebouwd. Per woning komt er gemiddeld ruim 26.000 gulden bin- Tot op heden bedragen de lasten 31,7 miljoen gulden. Er is bijna een miljoen gulden aan rente bespaard. Blijft er aan de uitgavenkant een bedrag van 30,7 miljoen gulden staan. Dane rekent verder: "Er zijn in middels 1336 woningen opgele verd tot en met deelgebied X (zon der de deelgebieden VI, XII, XIII en XIV). De gemiddelde uitgave per woning bedraagt 23.009,44 gul den. Men houdt dus 3104,28 gulden per woning over!". In Haaswijk komen volgens planning 2079 woningen te staan. Auto uitgebrand VOORSCHOTEN - Een auto die geparkeerd stond aan het Jan van Goyenplantsoen in Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag totaal uitgebrand. Ook de brand weer die er aan te pas moest ko men, kon dat niet verhinderen. Niemand raakte bij de brand ge wond. De wagen had een inge bouwde LPG-gastank die hele maal vol was. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Dane heeft dat aantal met die ruim 3.000 gulden vermenigvuldigd en koipt zo aan bijna 6,5 miljoen gul den. Hij zegt erbij dat in zijn "plaat je" de kosten voor de fiets- en voet gangersbrug over het Oegstgeester kanaal en het geld voor het multi functionele gebouw al zijn opgeno- Volgens Dane zou de winst wel eens nog groter kunnen uitvallen want in het volkshuisvestingsplan 1986-1990 staan lagere aantallen woningen dan die 2079 van zojuist. Zes miljoen Dane heeft de cijfers ook vanuit een andere invalshoek bekeken. Telkens kwam hij uit op die zes miljoen. Haaswijk-Ambtenaar Van de Loo reageert: "Hij is wel erg simpel bezig geweest, te cijferma tig. Weetje hoe wij dat noemen, zo als Dane nu doet? Extrapoleren". Van de Loo vervolgt: "Dane is er zonder meer van uitgegaan dat dat geen wat er in het verladen is ge beurd, ook in de toekomst wel zal gebeuren. Hij gaat uit van het mo ment van opleveren van een wo ning. Maar dan ligt de straat er nog niet, zijn er nog geen pleintjes, is er nog geen groen. Je kunt ook niet bepalen welk bedrag naar een wo ning moet worden toegeschoven. Ik weet niet welk deeltje van de Haaswijklaan naar welke Haaswijkhuizen moet worden toe gerekend. Eén ding is zeker en dat is dat het kostenbedrag per woning (die 23.000 van Dane, red.) met een groot bedrag moet worden ver hoogd. Nee, ik vind die zes miljoen een farce". Staat wel vast dat de gemeente aan Haaswijk overhoudt? Van de Loo: "Eh, dat wordt steeds minder de vraag, da's waar. Maar elke berekening, elke schat ting, is er één ins blaue hinein". Dane geeft zonder meer toe dat hij 'geëxtrapoliseerd' heeft. Hij re deneert dat als een huis en dus de grond is verkocht meestal een jaar later de woning wordt opgeleverd "en er dus kosten ziin die voor de baten uitgaan en die er na komen". En: "Ik ben het ook met Van de Loo eens dat veel kosten na de ba ten worden gemaakt maar ik weet toch heel zeker dat we het over éen miljoenenkwestie hebben". Opmerkelijk is het vervolg van Dane's betoog. "De gemeente is daar zelf ook van overtuigd. Hoe ik dat weet? Dat zie ik aan de acties. De laatste maanden komen de ver schillende fracties in raad of com missie met tal van plannetjes voor Haaswijk: de één wil dat er alvast gemeentelijk geld in de scholen wordt gestoken, de ander heeft het over de brug naar het recreatiege bied bij de Haarlemmertrekvaart, weer een ander wil meer sociale woningbouw in de wijk en er is een sportzaal genoemd. Ik mag het ei genlijk niet vertellen maar ik doe het toch: er zijn de laatste tijd al twee fracties bij me geweest ,ik zeg niet welke, om te vragen hoe de VH staat tegenover de aanwending van Haaswijkoverschotten voor andere dan Haaswijkdoeleinden. Ze den ken daarbij aan investeringen ten behoeve van het verkeerscircula tieplan en een fietspad aan de Ken- nedylaan. Dat geeft aan dat men er steeds meer van overtuigd is dat het Haaswijkgeld niet eens alle maal aan Haaswijk kan worden op gemaakt". Voorwaarde Hoewel de grondexploitatiepot is gevuld met geld van Haaswij- kers, legt Dane uit, heeft het be stuur van de VH zich op het stand punt gesteld dat de gemeente het geld ook buiten Haaswijk mag be steden. "Wij hebben per slot van re kening ook profijt van een 'by pass' (een extra route voor het doorgaan de verkeer in Oegstgeest, red.) of van dat fietspad aan de Kennedy- laan. Wel hebben wij als voorwaar de gesteld dat van Haaswijk eerst een volwaardige wijk moet worden gemaakt alvorens er Haaswijkgeld aan andere dingen dan aan Haaswijk wordt besteed. En ik denk nu vooral aan scholen, ja" ZOETERWOUDE - De Zoeter - woudse teken- en schildervereni ging 'Kameleon' heeft afgelopen zaterdag haar nieuwe onderko men officieel in gebruik geno men. Wethouder Graniewski ver richtte de openingshandeling, die bestond uit het wegtrekken van een papieren 'gevel'. De vereniging heeft veel werk verzet om het voormalige biblio theekgebouw aan de Van Alke madestraat om te vormen tot te ken- en schilderatelier. Zo werd de buitenkant opnieuw geschil derd, werd er flink schoonge maakt en gewit. Leden van de vereniging maakten voorts een bergruimte voor de tekenattribu ten en een podium voor het mo deltekenen (foto Henk Bouwman) LEIDERDORP - Vacatures bij sociaal-culturele instellingen in Leider dorp worden volgend jaar niet meer vervuld. Burgemeester en wethou ders kondigen in het Welzijnsprogramma voor 1988 een vacaturestop af. Aanleiding daarvoor is, hoe kan het anders, de bezuinigingen van het rijk. Overigens kondigt het gemeentebestuur aan dat instellingen die ondanks de te verkrijgen subsidie met begrotingstekorten kampen, deze uit eigen middelen moeten dekken. Ze dienen bijvoorbeeld de entree- of lidmaat schapsgelden te verhogen of de kas te spekken door middel van een actie. Het Meldpunt Discriminatie Leiderdorp, de Stichting Welzijn Surina- mers en Antillianen Leiderdorp, de Stichting Verzetsherdenking, speel tuin Achthoven en de Stichting Basiseducatie. Dat zijn in Leiderdorp de nieuwe sociaal-culturele instellingen, die volgend jaar in aanmerking ko men voor subsidie van de gemeente. Daar tegenover staat een aantal instellingen dat volgend jaar geen be roep meer op subsidie zal doen. Zoals de Stichting Ontwikkelingssamen werking. WARMOND - De derde Turfrace Warmond-Vinkeveen-War- mond), een zeilwedstrijd voor zeilschepen van het type West landers. is gisteren gewonnen door 'Antonlus' van de Loosduin- ense gebroeders Persoon. De Persoons kwamen zondagoch tend om één minuut voor tien als eerste teruggezeild vanuit Vin- keveen. Hun zeiltijd bedroeg 15 uur en 45 minuten. Vrijdagmiddag was het start schot gegeven voor de twaalf deelnemende schepen. Op de val reep had de veertienjarige Mar cel Juffermans met een uit louter tieners bestaande bemanning zich laten inschrijven. De jongste deelnemers werden uiteindelijk negende. De winnaar van vorig jaar. Klaas Persoon uit Loosduinen, was dit keer de grote pechvogel van de race. Op de Drecht brak zijn mast. Toch heeft Persoon de race afgemaakt. Hij heeft zijn wegboom als mast gebruikt. Tweede is Poeldijker Nico v.d. Loos met zijn Oude Praam ge worden. Loos kwam zo'n veertig minuten na de winnaar binnen. Drie tot en met vijf werden Koos Persoon uit Loosduinen met 'Nieuwe Zorg', Nico v.d. Zeijl met 'Drie Gebroeders' uit Honseler- dijk en Warmonder Aad Juffer- mans met 'Nostalgie'. Volgens H. Tromp van de Stich ting Zeilvaart Warmond, de orga nisator van de Turfrace, heeft de Turfrace op de Warmondse wal len tussen de twee- en driedui zend mensen getrokken. Ook in Vinkeveen was de belangstelling groot. De Turfrace moest dit jaar voor het eerst met wind van bete kenis worden afgewerkt. Bij de start bereikte de harde zuidwes tenwind windkracht acht. Emblemen van auto's gehaald LEIDERDORP Vier emble men zijn het afgelopen week einde van auto's afgesloopt in Leiderdorp. De politie van het forensendorp vermoedt dat zich het hardnekkige gerucht heeft vastgezet, dat emblemen van de auto's van het merk Mer cedes, gebruikt kunnen wor den als werpster. Lening en vergunning rond, ministeriële bescliikking ontbreekt VOORSCHOTEN - Twee dagen voordat de vloeren voor de eerste verdieping zouden arriveren, is de bouw van 27 Voorschotense wo ningwetwoningen stilgelegd. Le ningen en bouwvergunningen ren inmiddels rond, maar Hoofdingenieur-directeur van ministerie van VROM wijst erop schatting gebleken", zegt hij dat de ministeriële beschikking ontbreekt. project pas beginnen wanneer alles is zoals het hoort. Tijdens verschillende gesprek ken had hij echter de indruk gekre gen dat de HID er niet zo sterk aan wa- zou trekken dat het bij het dieren- de weide-lokatie een beetje anders is het gelopen. "Het is een verkeerde in- Aannemer Niersman, die zo gauw geen ander werk heeft voor de zeven bouwers, heeft het over een "onmogelijke situatie". Hij heeft zoiets nog nooit meegemaakt. Volgens wethouder J. Visser van woningbouwbeleid staat de Hoofd ingenieur-directeur in zijn recht. Sinds enige maanden worden er geen voorlopige vergunningen meer afgegeven en mag een bouw- LEIDERDORP - De Leiderdorp- se politie heeft vanochtend op de provinciale weg 5, bij het via duct, een veewetcontröle gehou den. De politie werd daarbij on der meer geassisteerd door doua nefunctionarissen. De 'vangst' viel mee. Volgens een betrokken politieman is er sprake van een duidelijke "verbetering". "Schrijnende toestanden" zoals hij die uit het verleden kent, doen zich tegenwoordig niet Geen te dicht op elkaar gepr opte varkens dus. Wel trof de po litie bij de 53 gecontroleerde wa gens verlopen kentekenbewijzen en ondeugdelijke verlichting aan. Ook hadden enige chauf feurs bepaalde verplichte formu lieren niet bij zich. Visser wil de Haagse brief, die woensdag is binnengekomen, zo snel mogelijk beantwoorden en heeft hiervoor al informatie inge wonnen bij de Algemene Woning bouwvereniging Voorschoten (AB- WV). Deze opdrachtgever wil, op haar beurt, zo snel mogelijk met archi tect en aannemer bespreken wat er nu moet gebeuren. Als alles meezit, komt de benodigde beschikking nog deze week af. Andere moge lijkheid is dat de beschikking hele maal niet afkomt en "er een andere wijze van financiering gevonden moet worden", zoals de wethouder dat formuleert. Schuld Om de schuldvraag lopen de ver schillende betrokkenen nog een beetje heen. Zo "studeert de ge meente nog op die vraag" en laat ze onder meer nagaan of ze de bouw van tevoren had kunnen tegenhou den. In dit geval hielp ze de betrok kenen bij het zoeken naar oplossin gen toen op 19 augustus, een dag voor het slaan van de eerste paal, een bank niet langer bereid was een klimlening te verstrekken en het ministerie de beschikking niet Door een brief uit Den Haag mogen deze mannen van Niersman niet langer bouwen aan 27 woningwetwonin gen op het voormalige dierenweitje in hartje Voorschoten. (foto Holvast), man wordt zeer direct getroffen nog geen enkele betaling ontvan- de bouwers. "En dat gaat niet een, door de misère. Hij heeft, hoe ge- gen. Bovendien moet hij waar- twee, drie. We zijn best flexibel. Een ding is wel duidelijk: Niers- bruikelijk dat ook is in de bouw, schijnlijk ander werk zoeken voor maar zó flexibel..." Op 28 oktober as. zal in de Groenoordhallen in Leiden een bijzondere muzikale manifestatie plaatsvinden. The New London Chorale die in ons land zoveel succes heeft met de Ip's The Young Messiah en The Young Amadeus, welke laatste dit jaar de Edison kreeg, geeft dan voor het eerst in Leiden een live concert van deze werken. Het wordt een groots opgezette show waaraan tweehonderd personen meewerken, met als solisten Vicki Brown, Madeline Bell en Gordon Neville. Toegangsprijs: 39,-. Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun kaarten halen bij het hoofdkantoor van deze krant, Witte Singel 1 in Leiden genieten tegen inlevering van de bon een korting van 3,- per kaart. Plaats.. Abonnee Leidsch/Alphens Dagblad

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9