'Nieuw verpleeghuis nodig' Verboden toegang voor mannen Muziekconcours trekt duizenden CDA-er neemt plaats in van vertrokken WD-wethouder Management-cursus van tuinbouwschool Werk PAGINA 8 W III MAANDAG 12 OKTOBER 1987 Alphense poppenbeurs trekt vrijwel uitsluitend vrouwen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het lijkt wel of er op deze zaterdag in het Alphense gebouw 'Nabij' een bordje 'verboden toegang voor mannen' is opgehangen. Op een enkele uitzondering na worden de poppenbeurs en de expositie van poppenmaaksters door de zich sterk noemende kunne genegeerd. Of ze nu gemaakt zijn van klei, stro, gips, kunststof of papier, alle pop pen leven kennelijk alleen in de droomwereld Ans Oosterbaan toont haarfigur Duin- en bollenstreek staat echter op geen enkele planninglij st BOLLENSTREEK - Er is in de duin- en bollenstreek een dringende behoefte aan een nieuw verpleeghuis voor bejaarden. Dat signale ren J. Hendriks en P. Heij- nen, die beiden zitting heb ben in het functionarissen en bestuurders overleg (FBO) van de samenwer kende stichtingen voor ge coördineerd ouderenwerk in de duin- en bollenstreek en de Leidse regio. Het gebrek aan voldoende opvang mogelijkheden voor ouderen met lichamelijke gebreken (somatische patiënten) en psycho-geriatrische (demente) patiënten in met name de noordelijke bollenstreek, speelt al jaren. Vooralsnog komt de bouw van verpleeghuizen in de bollen streek op geen enkele plannings- lijst voor. Dat betekent dat in dit gebied voor 1990 niet op de bouw van nieuw verpleeghuis hoeft te worden gerekend. Het FBO, dat het beddentekort bij verpleeghuizen mede door een toenemende vergrijzing alleen maar verder ziet toenemen, heeft intussen contact gezocht mèt ver tegenwoordigers van de provincia le raad voor de volksgezondheid en de in deze regio opererende dis- tictscommissie in de hoop een lans te kunnen breken voor het stichten van een nieuw verpleeghuis.- Doorstroming Bejaarden in de bollenstreek die moeten worden opgenomen in een verpleeghuis zijn vooral aangewe zen op De Wildert en Overduin in Katwijk en St. Bernardus in Sas- senheim. In Hillegom is in De Willi- genberg voor ouderen uit de bol lenstreek slechts beperkte ruimte. Hillegom dient namelijk in eerste instantie voor de opvang van be jaarden uit Kennermerland zorg te dragen. Heijnen, tevens coördinatrice van het bejaarden werk in Rijns burg en Valkenburg, stelt vast dat veel patiënten door het tekort aan verpleeghuizen noodgedwongen langer thuis blijven wonen. Het komt bovendien veelvuldig voor, zo vertelt zij, dat veel ouderen die eigenlijk in een verpleeghuis horen door het gebrek aan bedden lang durig in bejaardenhuizen verblij ven. "Van een goede doorstroming is geen sprake meer, de zaak raakt helemaal verstopt", aldus Heijnen. RIJNSBURG - Het Mu ziekconcours Rijnsburg heeft vrijdagavond en za terdag tussen de 2000 en 2500 bezoekers getrok ken. In de veiling Flora traden in totaal vijftig muziekkorpsen en majo- rettegroepen op, waaron der een groot aantal vere nigingen uit de duin- en bollenstreek. Volgens H. Oudwater van de organiserende Floraband was het niveau van de deelnemende korpsen dit jaar ontzet tend hoog. "We hadden erg veel verenigingen die uitkomen in de eredivisie en er werd dan ook uitste kend gemusiceerd". De vijftig verenigingen ver zorgden honderd optre dens, zowel mars- als showwedstrijden, en werden beoordeeld door een jury. behaalden de Klinkertjes en de Flying Stars uit Katwijk een eerste prijs en in de tweede divisie eindigde de Florinettes uit Rijnsburg bovenaan de ranglijst. Bij de mars wedstrijden waren er eer ste prijzen voor de Jong Floraband (jeugddivisie), Tamarco uit Leiderdorp (derde divisie), St. Sicilia uit Voorhout (tweede di visie) en voor DVS-Kat-. wijk in de ere-divisie. Het onderdeel werd uiteinde lijk gewonnen door de Rijnmond-band uit Leer dam. Bij de showwedstrij den behaalde onder meer Jong DVS uit Katwijk een eerste prijs. De over winning in dit onderdeel ging naar het Kamper Trompetterkorps en De Bazuin uit Leerdam. Het Muziekconcours Rijnsburg werd voor de twaalfde keer door Flora- band georganiseerd. De emancipatie is weer eens ver knipt tot de vaste gedragspatro nen, zonder dat iemand zich daar over drukt maakt. Dat geldt ook voor Max Wolters, die als vreemde sprekende pop in de bijt de organi satie heeft overgenomen van zijn moeder. "Mannen vinden het ma ken van poppen nog altijd verwijfd. Als ze hier al komen, dan komen ze met hun vrouw of doch ters mee, maar verder interesseert het hun niet. Zelf vind ik het best leuk wat hier gebeurt". "Nee, ik maak geen poppen. Ik zorg alleen dat de vrouwen alles voor hun hobby kunnen krijgen. Van kleertjes tot complete poppen. Voor die vrouwen is het hier een waar eldorado. In Nederland hou den ongeveer honderdduizend vrouwen zich met het maken van poppen bezig. Dat verklaart ook waarom hier zelfs mensen uit Texel en Brabant zijn", zo prijst Wolters zijn popperige waar aan. Speelgoed Vóór de jaartelling was het ver vaardigen van poppen nog een mannenaangelegenheid. Poppen dienden toen vooral als speelgoed. Pas veel later werd de pop een sie raad en een pronkstuk voor in de huiskamer. Volgens de Alphense José Huisman zijn er "nog altijd 'poppen van mannen'. In welk re servaat die verblijven, is haar ech ter niet bekend. Ze zijn in ieder ge val niet 'Nabij'. "Hoe je het ook be kijkt, het blijft toch een zaak voor meisjes en vrouwen. Voor hen ver tegenwoordigen poppen een we reld, waarin ze nog graag zouden willen leven. Je zou het kunnen vergelijken met de oldtimerdag die een £aar weken geleden in Alphen is gehouden. Daar zag ik toen voor namelijk mannen. Meisjes zijn met poppen bezig, auto's zijn voor man- Voor de poppenbeurs zijn overi gens ook veel oldtimers van stal, of liever gezegd uit de wieg, gehaald. Poppen, waarvan sommige zo oud en moe zijn geworden dat ze zich op het spreekuur van de poppen dokter hebben gemeld. De wacht kamer zit stampvol, zodat de arts geen tijd heeft om te kijken naar 'koppen met schoonheidsfoutjes', die vermoedelijk in de strijd om de gunst van de koper zijn gaan rollen. De 'klerenkinderen' van José Huisman wekken eveneens de in druk dat zij hun tijd ver achteruit zijn. Niets is echter minder waar. De Marie Antoinette uit 1750, de in een zeebadkostuum uit 1880 gehul de dame en de charlestonpop uit 1920 zijn pas kortgeleden geboren. "Enkele jaren geleden was er ook zo'n beurs in Avifauna. Ik heb daar een boekje gekocht en ik heb me in het maken van poppen verdiept. Opeens was ik helemaal verloren. Het sprak me geweldig aan. Thuis had ik helemaal geen poppen. Wat wil je als je alleen maar zoons hebt? Onderzoek Marie Antoinette had in de acht tiende eeuw al veel aandacht no dig. Twee eeuwen later zo mogelijk nog meer. "Ik heb een halfjaar ge zocht in bibliotheken en musea om na te gaan hoe ze er precies uitzag. Pas toen ik alle gegevens bij elkaar had, kon ik aan de slag. Op zo'n mo ment ben ik niet meer te houden. Dan moét ik zo'n pop maken. Ik ben dan eerst bezig met het hoofd, dan met de handen en de voeten, vervolgens met het lijf en dan pas met de pruik. Anders raakt die he lemaal verfomfaaid. Maar daarmee ben ik er nog niet. Het moeilijkste komt dan nog: de kleding. Daar voor maak ik zelf de patronen en daarbij zoek ik dan de stof. Als dat allemaal achter de rug is, maak ik een passende standaard om het ge heel af te maken", zo gaat José Huisman terug in de tijd. Huisman behoort tot de hobbyis ten onder de ontwerpsters. De eveneens uit Alphan afkomstige Ans Oosterbaan heeft het poppen- maken in haar 'professionalisme' inmiddels echter verheven tot kunst. Zelf ziet zij dat overigens an ders: "Ik vind dat begrip kunste naar een groot woord. Noem me maar gewoon Ans Oosterbaan. Zo kennen de mensen me". Terwijl Huisman een doe-het-zelfster is, heeft Oosterbaan een opleiding van drie jaar gevolgd in Engeland. Het resultaat van die 'uit de hand gelopen hobby' is een grote collec tie 'oogstsymbolen', gemaakt van tarwestro. Oosterbaan heeft zich laten in spireren door de feesten en cere- die bij het binnenhalen van de oogst overal ter wereld wer den gehouden: "De meeste hadden betrekking op vruchtbaarheidsri ten en de aanbidding van de graan godin. Vroeger wist men nauwe lijks iets van zaadkieming af en daarom geloofde men dat het de gr aangodin was, die de kracht bezat om voor een goede of slechte oogst te zorgen. Men bracht haar offers en maakte haar beeltenis naar het primitieve begrip dat men zich van zo'n graangodin vormde. Meestal was dit de laatste schoof en van de mooiste halmen uit deze schoof werd dan een symbool gemaakt". Fotootje De door Ans Oosterbaan uit stro opgetrokken poppen en andere fi guren vinden tijdens de goed be zochte beurs gretig aftrek. Haar voorraad is ook heel wat groter dan die van José Huisman, die er niet over denkt om haar poppen in de verkoop te doen. Of zoals ze zelf op merkt: "Eerst dacht ik, wat moet ik er mee, laat ik ze maar wegdoen. Maar dan heb je niets meer. Alleen nog een fotootje. In die poppen zit erg veel van mezelf. Dat doe je niet zo maar weg. Ik denk dat als ik zo'n pop'zou verkopen, dat ik er dan vierhonderd gulden voor zou krij gen. Dan heb je geld, maar geen pop meer". TER AAR - CDA'er H. Schouten (53) wordt de nieuwe wethouder van Ter Aar. Hij volgt V. Bom (WD) op, die tien dagen geleden na de 'nodige aanvaringen' met burgemeester P. Verhoef aftrad. De stemming die morgenavond plaatsheeft tijdens de raadvergade ring, is niet meer dan een formali teit. Schouten, die vrijdag overi gens op vakantie is gegaan, wordt niet alleen door zijn eigen partij ge steund, maar ook door de WD en Gemeente Belang. Het PAK hand haaft daarentegen de kandidatuur van E. Kraak. Deze partij heeft ech ter slechts twee zetels in de raad. Met de komst van Schouten krijgt Ter Aar een minderheidscol lege van het CDA. De andere wet houder is P. van Rijn. Fractievoor zitter van de christen-democraten, A. van der Vliet, gaat er vanuit dat de WD en Gemeente Belang het college 'niet bij de eerste de beste kwestie' zullen wegstemmen. "Na tuurlijk is het niet zo dat die twee partijen het CDA een vrijbrief ge ven. Aan de andere kant zullen ze zich niet al te hard opstellen. Zij hebben het CDA immers gevraagd om een wethouder te leveren, om dat ze die zelf niet hadden. Dan ga je toch niet meteen dwarsliggen als iets niet naar je zin is?", aldus Van der Vliet. Het CDA had twee kandidaten voor de opvolging van Bom: Schouten en A. Otto. Laatstge noemde viel af wegens 'gebrek aan ervaring'. Van der Vliet: "Als wij ie mand anders zouden betichten van te weinig routine, dan is het vreemd als we zelf een persoon naar voren schuiven die pas ander half jaar in de gemeenteraad zit". Burgemeester P. Verhoef, die het afgelopen weekeinde is teruge- keerd van een werkvakantie in Ita lië: "Ik heb te accepteren wat de ge meenteraad het beste vindt. Ik hoop alleen op een werksfeer bin nen het college waarin ieder zich naar eigen verantwoordelijkheid kan vinden". Van Verhoef zijn is in elk geval geen nieuw voorstel voor de portefeuilleverdeling te ver wachten. "Ik vind het een juiste zaak wanneer de leden van het col lege elkaar kunnen vervangen en aanvullen". "Ondernemers in de tuin bouw die te weinig aan dacht besteden aan het management op het be drijf, vallen vroeg of laat uit de boot. Een tuin bouwbedrijf leiden is een moeilijke klus. Elke dag opnieuw moeten er vele beslissingen worden ge nomen. Dat vraagt de no dige kennis en vaardig heid van de ondernemer". H. Meijers, docent op de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Lisse. is ervan overtuigd dat de tuinbouwondernemer van deze tijd méér nodig heeft dan een middelbare beroepsopleiding. Daarom heeft hij het initiatief ge nomen voor een management- cursus voor tuinders. "Een on dernemer met een te lage oplei ding kan lang in het peloton blij ven meefietsen, maar op een ge geven moment valt er een gat tussen hem en de beter opgelei de tuinders". De tuinbouw kenmerkt zich van oudsher door een snelle ont wikkeling op technisch vlak. Toch is dat volgens Meijers niet de enige reden voor bijscholing van de tuinders. De bollen- en bloemensector bijvoorbeeld is sterk afhankelijk van de export. Ontwikkelingen in het buiten land hebben grote gevolgen voor de opbrengsten op de Neder landse tuinderijen. "De tuinders moeten leren in een heel vroeg stadium op de ontwikkelingen in te spelen. Het is belangrijk dat een ondernemer veranderingen in de prijs van brandstoffen, de overheidssubsi dies of andere kostprijsbepalen- de factoren tijdig signaleert. Hij moet zijn teeltplan kunnen bij stellen voor het te laat is". Het verzamelen van gegevens, het rangschikken daarvan ep op grond van de beschikbare kenge tallen besluiten nemen, is een kunst apart. De nieuwe cursus Management voor Tuinbouw- produktiebedrijven heeft onder meer tot doel de ondernemers deze vaardigheden bij te bren gen. De cursus is, zo vertelt Meij ers, bedoeld voor ondernemers die een tuinbouwbedrijf leiden en bovendien na hun middelbare beroepsopleiding al de cursus Economische Vorming Toekom stig Ondernemers (EVTO) heb ben gevolgd. 'Management' is alles waar het in de cursus om draait. Tijdens zeven bijeenkomsten wordt de tuinders geleerd hoe zij gegevens die hen via de pers en hun vakge noten bereiken, kunnen gebrui ken bij het nemen van beslissin gen. Meijers: "Het onderling con tact tussen de ondernemers is daarbij heel belangrijk. Van el- kaars ervaringen en fouten kun je immers heel wat wijzer wor den". De cursus wordt gegeven on der auspiciën van de scholings commissie. In deze commissie zitten vertegenwoordigers van de RMTuS, het Consulentschap voor de Tuinbquw, het Laborato rium voor Bloembollen Onder zoek en het bedrijfsleven. De commissie heeft in onderling overleg besloten welke onder werpen in de cursus aan de órde worden gesteld. De coördinator Meijers hier over: "Het bedrijfsleven kwam met de uitdrukkelijke wens om niet alleen de managementkwa liteiten, maar ook de sociale vaardigheden van de tuinders bij te spijkeren. Daarmee is niet ge zegd dat tuinders in sociaal op zicht kneusjes zijn, maar het is niet eenvoudig om bijvoorbeeld op de juiste manier met perso neel om te gaan. Alleen als een ondernemer zijn personeel weet te motiveren, is dit bereid zich volledig in te zetten. Dat heeft dan weer tot gevolg dat het ren dement van de arbeid veel hoger komt te liggen". De zeven bijeenkomsten waar uit de cursus bestaat, worden ge houden op de tuinbouwschool in Lisse. Er kunnen dit jaar (de cur sus begint in november) 16 tuin ders deelnemen. Meijers denkt dat het aantal aanmeldingen het aantal beschikbare plaatsen fors zal overschrijden: "Vooral tuin ders die al eerder bijscholings cursussen hebben gevolgd, zien het nut van deze management opleiding wel in. Het is een be kend fenomeen dat onderne mers die het al goed doen, bereid zijn zich nog verder te bekwa men. Het is heel moeilijk de mid denmoot of de wat minder goede ondernemers te bewegen zich bij te scholen". Een goede opleiding is onont beerlijk, daarvan is Meijers over tuigd. Een matig opgeleide on dernemer kan lange tijd zijn tuinderij draaiende houden, maar wanneer het op overname door een zoon of dochter aan komt gaat het in de ogen van Meijers vaak mis. "De tuinder is onvoldoende ingespeeld op de fi nanciële perikelen die overname met zich meebrengt. Heel vaak zie je een bedrijf vlak voor de overname ter ziele gaan". Voor de coördinator is niet al leen de leerstof die tijdens de bij eenkomsten wordt aangedragen, van groot belang. "Iedere onder nemer die elke dag alleen maar met de opkweek en verkoop van bloemen of planten bezig is, krijgt last van bedrijfsblindheid. De tuinder neemt bovendien niet de tijd om zijn eigen bedrijf eens kritisch te bekijken. Gesprekken met vakgenoten kunen hem de ogen openen. Een tuinbouwbe drijf runnen is niet iets wat je op een achternamiddag onder de knie krijgt". Zomerbloeiende bol- en knolge wassen zoals dahlia, gladiool, knolbegonia, Canna en Acidan- thera moeten de komende dagen worden gerooid. Om te voorko men dat de bollen en knollen ge durende de wintermaanden be schimmelen, moet het plantgoed eerst goed winddroog zijn voor het naar de vorstvrije overwinte ringsplaats wordt overgebracht. Regelmatige controle in de win ter is noodzakelijk. Aangetaste exemplaren moeten worden ver wijderd. Kruipplanten, zoals bijvoor beeld Agave, oleander en laurier moeten voor de nachtvorst weer toeslaat, naar binnen worden ge haald. Deze planten kunnen heel goed worden overgehouden door ze gedurende de winter maanden op een lichte en vrij H. Meijers: "Het leiden van een tuinbouwbedrijf is bepaald niet eenvoudig. Onvoldoende opgeleide o dernemers vallen vroeg of laat uit de boot". (foto Wim Dijkm; koele (5 graden) plaats neer te zetten. Eind oktober is het de tijd om het gazon voor de laatste keer' te maaien. Houd een maaihoogte van 3 tot 4 cm aan en hark het af gemaaide gras, samen met de ge vallen bladeren weg. Omdat heesters extra voeding nodig hebben, is het raadzaam wat compost aan de voet van deze planten aan te brengen. Zo'n or ganische laag geeft bovendien een goede bescherming tegen al te strenge vorst. Zaaien Bospeen kan in de loop van ok tober in een platte bak worden gezaaid voor een vroege oogst. Het zaad kiemt langzaam. Laat het daarom 24 uur in water we ken en daarna in vochtig zand voorkiemen. Breedwerpig uit zaaien, voorzichtig aanharken en licht aandrukken met een plank- 'je. Strooi een dun laagje rivier zand over de grond, om het groen worden te voorkomen. Na opkomst moet er goed wor den gelucht. Peen is weinig vorstgevoelig, maar tijdens vorst moeten toch de ramen dichtge houden worden. De peen eventu eel afdekken met rietmatten. Ge schikte rassen zijn Amsterdam Bak en Mokum. Als stikstofmeststof kan het best een langzaamwerkend mid del zoals bloedmeel worden ge bruikt. Het is ook de tijd voor het plan ten van framboosstruiken. Deze fruitsoort stelt weinig eisen aan de grond mits deze niet te kalk- rijk is. Frambozen moeten wor den aangebonden. Span tussen palen een draad op 75 en 150 cen timeter hoogte. De uitlopers moeten aan deze draden worden vastgebonden. Rode biet wordt, evenals win terpeen, bij voorkeur in de loop van oktober geoogst. Al het blad moet van de knol worden ge draaid in verband met de bewa ring. De bladstompen kunnen dan geen broei en rot veroorza ken en het groeipunt kan tijdens de bewaring iets uitlopen. Een 'groeiende' kroot laat zich beter bewaren. Wortelgroenten kunnen het best in de tuin worden opge- kuild. In een ondiepe kuil wor den de groenten opgestapeld en afgedekt met stro of riet en een dun laagje grond. Als er echte vorst wordt verwacht, dan moe ten de produkten worden bin nengehaald en bewaard worden in een kist met zand. Is er binnen geen ruimte, dan kunnen de groenten in de tuin blijven met een extra winterdek van stro en plastic folie. MAANDAG 12 0KT Leiden klavierconcert door Nelleke Geesmk, werken van Mozart, Schubert en Schumann, aanvang 20.15 uur. Kapelzaal K&O, Haze- windsteeg. forum over het station en om- geveing georganiseerd door de EBNF. aanvang 20.15 uur, buurt huis 't Spoortje. bijeenkomst ter voorbereiding i de a de vereniging De Postzegelvrienden, aanvang 19.30 uur, De Posthof, Wasse- naarseweg. DINDSDAG 13 0KT Leiden films: 'Caravaggio' van Derek Jarman, 20.00 uur; 'Letter to Bre zhnev" van Chris Barnard, 22 00 uur, Lak-cinema. Cieve- ringaplaats. rens van Rooyen, aanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg. Engelse lezing over ruïne in de Jordaan vallei, aanvang 20.00 uur, Rijksmuseum van Oudhe den, Papengracht 29 open dag in het Centrum voor Beroepsoriéntatie en Beroepsoe fening voor werkzoekenden tus sen de 16 en 45 jaar met weinig of geen opleiding, aanvang 14 00 uur, Kanaal weg 141. oecumenisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-katholieke kerk aan de Zoe- terwoudse singel. Noordwjk schrijversavond met Hermmt de Graaft, aanvang 19.30 uur, Bi bliotheek. Weteringkade. WOENSDAG 14 0KT. Alphen spelmiddag voor bejaarden it films. 'Boudu sauve des eaux an Jean Renoir, 20 00 uur; 'Par- le de Campagne' van Jean Re- loir, 22.15 uur, LVC, Breestraat. Dansgroep Compagnie la Pied uit Frankrijk, aanvang 20.30 uur, Lak-Theater, Cleveringaplaats. Katwijk schrijfavond Amnesty Interna tional in de Vredeskerk aan de Voorstraat, van 19.00 tot 21.00 Valkenburg bezichtiging Romeinse opgra vingen buiten de Dorpskerk, DONDERDAG 15 OKT. optreden van The Chris Hinze Combination met African-Indian and world fusion, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. n Roland Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij buurtvereniging Oe Buitengewo- nen, aanvang 20.00 uur. Muzen- hof, Cor Gordijnsingel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8