gTAD LEIDEN 'Vrouwengeschiedenis straks onderdeel van eindexamen' LEIDSCH DAGBLAD actief in vrije tijd 'Stadhuis door afsluiting Breestraat onbereikbaar voor veel gehandicapten' Polikliniek AZL en TNO onderzoeken bijwerking pil Regek verhuur tijdelijk leegstaande huizen AIDS-FONDS Activiteiten Nicaragua Komitee LEIDEN - Het Leids Nicaragua Komitee organiseert eind oktober en begin november in samenwer king met een aantal andere organi saties activiteiten ten behoeve van de gezondsheidszorg in Nicaragua. Nicaragua kampt als gevolg van de burgeroorlog met een tekort aan medische materiaal als verband middelen en uitrustingen voor ope raties. Het land heeft een beroep gedaan op onder meer Nederland om te hulp te schieten. De medi sche werkgroep van het Nicaragua Komitee voert daarom dit jaar een landelijke actie voor medische hulp. Het streefbedrag is 300.000 gulden. Het Leidse Nicaragua Komitee draagt ook een steentje aan de actie bij. In de week van 19 tot 23 okto ber wordt een huis-aan-huis-collec- te en op 24 oktober een straatcol lecte gehouden. Dinsdag 3 novem ber is er een discussie-avond iri het gebouw van de Diaconie (De Bak- kerije) aan de Oude Rijn 44c. De discussie wordt waarschijnlijk uit gezonden door de IKON-radio. Zaterdag 7 november worden de activiteiten afgesloten met een ma nifestatiedag in De Waag. Overdag worden kunstvoorwerpen en pro- dukten uit Nicaragua verkocht, er zijn een tentoonstelling en video films te zien en er wordt informatie over Nicaragua gegeven, 's Avonds treden twee Latijnsamerikaanse muziekgroepen op. Voorts wordt een loterij georganiseerd. De loten, te koop bij een aantal winkels en buurthuizen, geven recht op kor ting op de toegang van de avond. Politie vindt bij overval op postagentschap gebruikt pistool LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdagavond de derde overvaller van het postagentschap aan de Jo- han de Wittstraat aangehouden. De 16-jarige knaap heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. In het weekeinde is ook het pistool teruggevonden dat de overvallers hadden achtergelaten in de Leidse Hout. De politie heeft het wapen, van een zwaar kaliber, na diverse vergeefse pogingen met een me taaldetector kunnen opsporen. Jongeman aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 19-jarige Leidenaar aangehou den die op de Pieterskerkgracht bezig was aan auto's te rommelen. De jongen bleek in het bezit van een plastic pistool dat zo echt lijkt dat het volgens de politie 'onder de vuurwapenwet valt. Daarnaast had de knaap ook een bivakmuts en een mes bij zich. Aangifte van aanranding LEIDEN - Een 29-jarige Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. De vrouw zegt zaterdagavond door een onge veer 30-jarige onbekende man te zijn beetgepakt en betast in de hal van een flatgebouw aan de Marep- oortskade. Toen zij op een aantal bellen begon te drukken, sloeg de onbekende op de vlucht. Ginjaar-Maas op onderwijsdag in Leiden: Kinderfiets voorzien van snelle motor LEIDEN - Een surveillerende mo toragent zag zaterdagmiddag tot zijn grote verbazing een jongen op een kinderfietsje met zeer hoge snelheid over het fietspad van de Wassenaarseweg scheuren. Bij aanhouding van de knaap bleek dat er een bromfietsmotor op het fietsje was gemonteerd. Remmen ontbraken echter aan het opmerke lijke voertuig, dat door de politie in beslag is genomen. De bromfietser was een 14-jarige Leidenaar die aan een technische school voor auto monteur leert. LEIDEN - Onderwerpen als vrou wengeschiedenis en feminisme gaan over enkele jarën een belang rijk deel uit maken van het eind examenpakket op scholen voor voortgezet onderwijs. Deze aan kondiging deed staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) zaterdag bij de opening van een onderwijs- dag over emancipatie die door de gemeente was georganiseerd. De staatssecretaris voorspelde dat haar plan in de onderwijswereld de nodige commotie op gaat roepen. "De eerste klachten hebben we al binnen", aldus Ginjaar. Ginjaar sprak nadrukkelijk haar steun uit voor plannen van de ge meente om in het onderwijs meer aandacht aan emancipatie te beste den: "Maar dat mag niet dwangma tig van bovenaf opgelegd worden. De betrokkenen moeten zelf kun nen kiezen". De gemeente Leiden heeft voor de komende jaren geld uitgetrokken om dergelijk projec ten te stimuleren. "Op scholen krijgen meisjes bij gelijke prestaties nog altijd andere adviezen over het vakkenpakket dat zij moeten nemen dan jon gens", aldus Ginjaar: "Het is te gek om los te lopen". Zij kondigde aan dat de voorlichtingsactie om meis jes voor exacte vakken te laten kie zen voorlopig doorgaat. Bovendien wil de staatssecreatris laten onder zoeken hoe het komt dat meisjes andere vakken kiezen dan jongens. Ginjaar stelde dat doorbreking van het rolpatroon op scholen niet al leen afhankelijk is van de leerlin gen maar ook van leerkrachten en ouders. Zij drong er ook op aan die bij emancipatie-activiteiten te be trekken. Zij constateerde boven dien dat het onderwijs door vooral mannelijke leerkrachten wordt verzorgd, maar sprak zich niet over plannen van bijvoorbeeld de ge meenten Amsterdam en Leiden om vrouwen nadrukkelijk voor rang te geven bij het vervullen van vacatures. De ónderwijsdag over emncipa- tie, die werd gehouden in het ge bouw van de Rembrandt-scholen- gemeenschap, was een succes. Meer dan 100 leerkrachten uit Lei den offerden hun vrije zaterdag op om deel te nemen aan diverse workshops waar zij kregen voorge schoteld hoe emancipatie op school gestalte kan krijgen. De onderwij sdag van de gemeente Leiden werd druk bezocht. Gewonden bij botsing op rijksweg Lezers schrijven LEIDEN - De jaarlijkse fancy-fair van de manege Moedig voorwaarts '.en bedrag van 6200 gulden opgebracht. Het geld is bedoeld voor de ruiterkampen LEIDEN - Organisaties van gehan dicapten en minder-validen menen dat het stadhuis door de afsluiting van de Breestraat ontoegankelijk is geworden voor mensen die slecht ter been zijn. De organisatie noemt dit 'maatschappelijk onverant woord'. Ze dringt erop aan dat het gemeentebestuur maatregelen neemt om het stadhuis beter be reikbaar te maken. De organisaties stellen voor dat de gemeente de rijrichting op de Nieuwe Rijn omdraait en de Koornbeursbrug toegankelijk maakt voor autoverkeer. Alleen op die manier kunnen de invaliden parkeerplaatsen bij het stadhuis nog gebruikt worden. De gehandi capten-organisaties hebben dit punt al eens eerder onder de aan dacht gebracht van de werkgroep de Wassenaarseweg heeft gisteren verkeer en vervoer eb de raad van ontheffingen, omdat dat de inte gratie van de gehandicapten in het verkeer niet bevordert. Bovendien ontstaat daardoor de kans op inci denten, zoals het klemrijden van een burgerauto van de politie door een bus, aldus de organisaties. De gehandicapten-organisaties hebben becijferd dat door de maat regelen van de gemeente een grote groep inwoners is gedupeerd. Bij na tien procent van de bevolking is in meer of mindere mate invalide. Ruw geschat komt het erop neer dat bijna 10.000 Leidenaren min- der-valide is en bijna 300 inwoners van een rolstoel gebruik maken. LEIDEN - Bij een botsing op Rijks weg 4 (Amsterdam-Rotterdam) zijn ter hoogte van de Rijnbrug zondag middag vijf personenauto's en twee motorfietsen betrokken ge raakt. Drie personen raakten ge wond. Twee automobilisten stopten voor de brug omdat zij meenden dat de verkeerslichten op rood stonden. D^t leek zo omdat de zon in het glas scheen. Een derde auto mobiliste reed door en klapte op een van de stilstaande auto's. Een motorijder die dacht dat de auto's in een file stonden wilde tussen de stilstaande auto's doorrijden maar klapte daarbij op een auto die ach ter de andere was gestopt. Een tweede motorrijder lette even niet op en kwam ook ten val. De motorrijders moesten met respectievelijk een beenfractuur en een sleutelbeenfractuur in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. Een 21-jarige auomo- biliste hield aan het ongeval nek- klachten over. De verschillende voertuigen liepen veel blikschade op. r gehandicapten die vol- advies x r verkeer e voor gehandicapten zonder subsidies fancy fair heeft de verwachtingen rui de Brabantse bossen worden gehouden. 'Moedig voorwaarts' organiseert al 17 jaar vakanties 0p heden hebben 40 gehandicapten aan deel. De opbrengst van de Vergunning voor maximaal drie jaar LEIDEN - De gemeente wil moge lijk maken dat leegstaande woon ruimte onder strenge voorwaarden tijdelijk wordt verhuurd. Op deze wijze denkt de gemeente woon ruimte die anders leeg zou blijven staan, een nuttige functie te geven. Een vergunning voor tijdelijke be woning wordt slechts verleend voor maximaal drie jaar. De huur der die van deze regeling gebruik merking die in afwachting maakt, kan geen aanspraak maken koop leegstaan of op huurbescherming, maar moet de woning verlaten wanneer de vergunning is verlopen. De ge- het de bedoeling is deze na verloop van tijd te slopen of te verbouwen. De eigenaar moet in die gevallen meenteraad moet zich nog uitspre- tonen dat de leegstand slechts tij ken c r dit voorstel van het colle- delijk is en dat het onmogelijk woning op de gebruikelijke wijze te verhuren. Bovendien mag de huurprijs niet meer bedragen dan het zogenaamde puntenstelsel toe laat. Voor tijdelijke verhuur is een vergunning van B en W vereist. Een dergelijke vergunning kost 60,45 gulden. Van de tijdelijke huurders wordt geëist dat zij als woningzoekende ingeschreven staan bij de gemeen te en dat hun inkomen en gezins grootte bij de woning passen. Wan neer zij hieraan voldoen, krijgen zij een 'gedoogverklaring'. De in schrijving als woningzoekende, die normaal vervalt wanneer een huis is gevonden, blijft in deze gevallen gehandhaafd. Wanneer huurder en verhuurder na verloop van tijd be sluiten tot een definitieve huur overeenkomst moet een woonver gunning worden aangevraagd. Overigens is de ervaring van de ge meente dat de belangstelling van huizenbezitters voor tijdelijke ver huur gering is. LEIDEN - Het Gaubius Instituut TNO en de polikliniek voor geboor teregeling van het Academisch Ziekenhuis Leiden zullen de bij werkingen van de pil gaan onder zoeken en zoeken daartoe vrijwilli gers. Deelnemers aan het onder zoek zullen gedurende een jaar nor maal de pil innemen en gevraagd worden vijf keer bloed af te staan. Hoewel het gebruik van de pil een veilige manier is om zwanger schap te voorkomen, wordt nog steeds geprobeerd om de pil nog veiliger te maken. In het onderzoek zullen twee moderne pillen met el kaar worden vergeleken. Door middel van bloedonderzoek zullen de voor- en nadelen worden beke ken, waarbij onder meer wordt ge let op cholesterol. Voor deelname aan het onder zoek moet aan een aantal criteria worden voldaan: leeftijd tussen 18 en 40 jaar (voor rokers is de leeftijdsgrens 34); ge zond zijn en een niet te onregemati- ge cyclus hebben; een zwanger schap of pilgebruik moet drie maanden geleden zijn. Aanmelding voor het ondezoek moet gebeuren bij de polikliniek geboorteregeling van het AZL, ge bouw 35a, tussen half negen en tien uur. Voor telefonische inlichtingen kan met op dinsdag, woensdagoch tend en donderdagochtend terecht op 071-262960, bij geen geheer op 262870. Voor deelname krijgt men voor de duur van het onderzoek gratis de pil en een financiële ver goeding van 50 gulden per bezoek. Postzegels In de Posthof aan de Wasse naarseweg 1 wordt maandag 12 oktober een ruilavond gehouden door vereniging De Postzegel vrienden. Aanvang 19.30 uur. CBB Het Centrum voor Beroepsori ëntatie en Beroepsoefening aan de Kanaalweg 141 houdt open dag. Het centrum geeft onderwijs aan werkzoekenden, die tussen de 16 en 45 jaar oud zijn en die geen of weinig opleiding hebben Dinsdag 13 oktober bestaat gele genheid kennis te maken met de activiteiten van het centrum. De open dag begint Om 14.00 uur. Anti-racisme In het BOA-kantoor (Boycot Outspan Aktie) wordt maandag 12 oktober een bijeenkomst ge houden ter voorbereiding van de anti-racismeweek die volgend jaar maart wordt gehouden. Het kantoor is gevestigd aan de Oude Vest 79 (ingang Mirakelsteeg). Aanvang 20.00 uur. Ouderen Het Dienstencentrum Meren- wijk aan de Rosmolen 6 houdt de komende maanden verschillende cursussen voor ouderen: schaken vanaf vanaf woensdag 14 okto ber; haken en breien vanaf 18 no vember; kerstkaarten maken vanaf 14 oktober. Voor informa tie tel. 214808, mevrouw Den Hee- Dienstencentrum. Het Dienstencentrum binnen stad zoekt vrijwilligers die zich willen inzetten voor ouderen, on der wie ook gehandicapten. Zij die met ouderen willen wande len, ze willen bezoeken en bood schappen willen doen, kunnen contact opnemen met het Dien stencentrum, tel. 145303. JAC Het JAC gaat maandag 12 ok tober weer open op het nieuwe adres aan de Breestraat 15. Het Jongeren Advies Centrum is eni ge tijd gesloten geweest wegens verbouwing. Het JAC is voorlo pig bereikbaar op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. In novem ber is het JAC ook 's avonds open. Wie problemen heeft kan ook bel len: tel. 126052. Station De afdeling Leiden en omstre ken van de Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) organi seert op 12 oktober een forum over het station en omgeving. Het forum wordt na afloop van de al gemene ledenvergadering in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 gehouden en begint om 20.15 uur. Het station staat door de nieuwbouwplan- nen van de NS midden in de actu aliteit. De ENFB hoopt door dit forum goed op de ontwikkelingen in te spelen. In het forum zullen vier orga nisaties zijn vertegenwoordigd: de gemeente, de NZH, de Kamer van Koophandel en de ENFB zelf. Na de pauze is er gelegen heid voor het publiek om vragen te stellen. Meer informatie is te verkrijgen bij de ENFB, afdeling Leiden, Postbus 80, 2300 AB Lei den, of telefonisch bij Victor van der Kloet. 143693. 'Fortuinwijk' Als bewoner van de Bachstraat wil ik even reageren op het artikel 'Stadsbeheer kan verval Fortuin- wijk stoppen' in deze krant van en kele weken geleden. Hoewel de huizen de afgelopen jaren in waarde zijn ge stegen, is het woon- en leefklimaat in de 'Fortuinwijk' flink .gedaald. Oorzaak daarvan is de overbelaste, met teveel zijwegen toegeruste, Churchilllaan. De weg wordt ge bruik als verbindingsweg met an dere steden (richting Utrecht), als ontlasting van de binnenstad en 's zomers als belangrijke toevoerweg voor het strand. Vrachtverkeer moet bij gebrek aan een zogenaamde 'groene golf bij elk stoplicht afremmen, wach ten en vervolgens weer optrekken. Het in beweging brengen van die kolossen betekent veel lawaaiover last en luchtvervuiling. Dat als zoethoudertje voor deze overlast wat voorzieningen worden getrof fen, zal toch Halfwerk blijken te zijn. J. Blansjaar, Bachstraat 540, Leiden. LEIDEN - De benefietavond voor hel Aids-fonds van de Leidse Werkgroep voorHomosexualiteit(LWH) heeft een bedrag van circa 1300 gulden opgebracht. De coördinator van het Leidse AicLs-overleg, J. Merkelbach, onthulde zaterdagavond de zogenaamde aidszuil in het gebouw van de LWH. De zuil is een twee meter hoge collectebus waarvan de inhoud bestemd is voor het landelijk aidsfonds waaruit onderzoek en bestrijding van deze gevreesde ziekte wordt gefinancierd. Op een groot aantal plaatsen in het land staan dergelijke zuilen en Merkelbach sprak de wens uit dat er ook in Leiden meer zuilen geplaatst worden. De zuil van het Aids-fonds blijft voorlopig nog bij de LWH siaan. Naar ver wachting worden er de komende maanden diverse activiteiten aeoraanisserd om de collectebus vol te krijgen. (foto Henk Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7