Leger India doodt ruim 120 Tamils Turkse premier tegen uitstel verkiezingen Manilla in greep van staking Fel offensief tegen rebellen Jesse Jackson officieel presidentskandidaat VS Iran zegt Stingerraket zelf te produceren SLAG OP TEMPELBERG Regering Polen zwijgt over prijsstijgingen MAANDAG 12 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 SINGAPORE - Indische vredestroepen en Tamil Tijgers zijn op het schiereiland Jaffna verwikkeld geraakt in een felle strijd. In de afgelopen nacht werden Indische parachutis ten neergelaten in de stad Jaffna om de posities van de Tamils af te snijden, zo meldde van ochtend de Indische radio die een verslaggever ter plaatste heeft. Hij is de enige journalist in het oorlogsgebied. Buitenlandse correspondenten worden niet toegelaten. In het weekeinde doodden de Indi sche troepen tijdens een groot scheeps offensief tegen bolwerken van de Tamils in noordelijk en oos telijk Sri Lanka tenminste 120 Ta- mil-rebellen. Negen Indische sol- Tamil";posities, daten sneuvelden bij deze omvang rijke militaire operaties, waarbij tanks van Sovjet-makelij, mortie ren en 76 mm machinegeweren werden ingezet. Er zouden in totaal 200 rebellen zijn gearresteerd. de burgers te beschermen. Zij spre ken de berichten van de Tamils te gen dat onder de burgerbevolking vele slachtoffers zijn gevallen als gevolg van de beschietingen op de door Bob Mantiri Een oud Hollands fort in de stad Jaffna was het toneel van de felle strijd tussen de Indische troepen en de Tijgers die de militairen van uit een hinderlaag beschoten. Dui zenden mensen in Jaffna, waar een uitgaansverbod geldt, zijn inmid dels op de vlucht geslagen De Indische ambassadeur in Co lombo, J.N. Dixit, verklaarde dat het doel van de militaire operatie is om de Tamil Tijgers 'te dwingen zich te onderwerpen aan het poli tieke proces'. Indische commandotroepen hebben ook opleidingskampen in de Indische staat Tamil Nadu, van waaruit de Tijgers in Sri Lanka worden bevoorraad, overvallen. Bij een eerdere actie hadden de In dische troepen een mobiele radio en televisiezenders onklaar ge maakt en het technisch personeel gearresteerd. Ook twee kranten van de Tamil Tijgers werden geslo ten. Prabhakaran, die niet is gearres teerd zoals eerdere berichten meld den, heeft in een brief een dringend beroep gedaan op premier Gandhi om het offensief te stoppen. Hij be schuldigde India ervan het vredes akkoord te hebben geschonden en waarschuwde voor de gevolgen er van. Maar New Delhi verklaarde dat de campagne tegen de Tijgers net zo lang zal doorgaan, totdat de rebellen 'een duidelijk signaal ge ven dat zij het vredesproces willen volgen'. RALEIGH - De Amerikaanse zwar te leider Jesse Jackson heeft zich zaterdag, tijdens een door 5000 sup porters bezochte bijeenkomst in Raleigh (Noord-Carolina), officieel kandidaat gesteld voor de presi dentsverkiezingen van volgend jaar. Jackson wil de komende maan den, tijdens een lange reeks voor verkiezingen, proberen de nomina tie van de Democratische partij te winnen. Hij is daarmee de zesde Democraat die meedoet aan de ra ce naar het Witte Huis. doör Henk Dam Jackson staat, sinds Gary Hart zich in mei als kandidaat moest te rugtrekken, met 20 tot 25 procent van de stemmen van de Democrati sche kiezers, in de peilingen ver voor op alle andere Democratische presidentskandidaten. Kandidaat Dukakis bijvoorbeeld heeft slechts 13 procent van de stemmen ver gaard. Maar uit de peilingen blijkt ook dat 42 procent van de Amerika nen meent dat Jackson niet ge schikt is voor het presidentschap. Dat wordt over het algemeen toe geschreven aan Jackson's naambe kendheid. Alle andere vijf kandida ten zijn namelijk hooguit in hun ei gen staten bekend, tot dusver geen rol Jesse Jackson dankt met opgeheven handen voor het applaus dat hem, in Raleigh ten deel viel nadat hij had meegedeeld zich opnieuw kandidaat te stellen voor het presidentsschap. (foto epa» op het landelijke toneel gespeeld. Jackson stelde die uitleg giste ren enigszins bij toen hij zijn uiter mate enthousiaste fans zei: ..Het is waar dat ik naambekendheid heb. Maar daarmee werd ik niet gebo ren. Die bekendheid heb ik ver diend". De toespraak van Jackson stipte alle hoofdthema's aan die hij in zijn campagne wil benadrukken. Hij vroeg om meer aandacht voor de hebben armsten in de samenleving, en betekenis steun voor de arme boeren en slecht draaiende bedrijfstakken. Ook zei hij het gevecht tegen drugs keihard te willen aanpakken, de operaties van internationaal opererende ondernemingen nauw keurig te willen nagaan, en veel minder aan defensie te willen uit geven, vooral ook nucleaire defen- Het is mede door dit voor Ameri ka zeer vooruistrevende program ma, dat de meeste politieke waar nemers Jackson weinig kans geven de Democratische nominatie te Tekort aan organisatie en aan fondsen spelen hem ook par ten. Maar het belangrijkste dat Jack son tegen heeft, is zijn huidskleur. „Amerika is gewoon niet rijp voor een zwarte president", zei een oud senator gisteren voor de tv. Niettemin kan de dominee-poli ticus een belangrijke rol spelen. Tijdens de presidentsverkiezingen van 1984 haalde Jackson, die laat van start ging en heel slecht in z'n financien zat, 19 procent van de De mocratische stemmen. Dat zal deze keer zeker meer worden. Een van de redenen daarvoor is, dat Jackson zich niet langer, zoals in 1984, voornamelijk tot de zwarte kiezers richt. In de door hem opge richte 'Regenboog coalitie', zijn electorale basis, zitten niet alleen zwarten, maar ook Aziaten, joden, arme boeren, vredesactivisten, ho moseksuelen en alle andere groe pen die zich in het Amerika van vandaag een minderheid voelen. Een tweede reden is, dat al vroeg in de presidentscampagne in vrij wel alle zuidelijke staten tegelijker tijd voorverkiezingen zullen wor den gehouden, en wel op 8 maart aanstaande. De verwachting is dat Jackson op deze „super dinsdag" heel goed uit de bus zal komen, al was het al leen maar vanwege het relatief gro te aantal zwarte stemmers in de be trokken staten. Het effect van zo'n overwinning zou Jackson ook in andere staten kunnen helpen. die zijn achtergebleven hib- Ambassadeur Dixit zei dat tot ben het advies gekregen een toe- de2e.stap 15 besloten omdat propa- vlucht te zoeken in kloosters en tempels. Naar verluidt hebben de rebellen hun kampen omringd met ganda werd bedreven tegen het In disch- Srilankaanse akkoord, waarmee het proces van de vrede mënsendiï'zijïïsïevendVcffild'ge- zou ziJn gedwarsboomd. bruiken. In een verklaring die vanochtend werd uitgegeven in Madras, be schuldigen de Tamil Tijgers de In dische troepen ervan meer dan 150 burgers te hebben gedood. In de verklaring wordt ontkend dat er zestig rebellen zijn omgekomen bij de acties van de Indische soldaten. De Indische troepen zeggen echter dat hun acties juist zijn bedoeld om President Jayawardene van Sri Lanka zei gisteren in een toespraak voorde televisie, dat premier Rajiv Gandhi zijn troepen de opdracht had gegeven om 'alle wapens in be slag te nemen en de Tamil Tijgers te vernietigen'. Er wordt jacht ge maakt op Tijger-leider, Prabhaka ran, nadat de Indische autoriteiten een radioboodschap van hem had den onderschept, waarin hij zijn NICOSIA (AP/Rtr/AFP) - Iran pro duceert momenteel zijn eigen luchtafweerraketten van het type Stinger, een type dat geldt als een van de belangrijkste Amerikaanse luchtafweerwapens van het ogen blik. Dit heeft de opperbevelheb ber van de Iraanse Revolutionaire Garde, Mohsen Rezaei, zaterdag gezegd. De bekendmaking van Rezaei werd verspreid door radio Tehe ran. Volgens de opperbevelhebber produceert Iran de raketten al een hele tijd". Rezaei suggereerde dat Iraanse revolutionaire gardis ten donderdag, tijdens het incident met de Amerikaanse gevechtsheli kopters in de Perzische Golf, wel licht een Stinger-raket hadden ge bruikt om een Amerikaanse heli kopter neer te halen. De VS heb ben tot nu toe ontkend dat zij bij het incident één van hun helikop ters hebben verloren. Eerder al wezen functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie erop dat de Iraniërs „behoorlijk wat problemen kun nen veroorzaken", wanneer zij in het bezit mochten zijn van Stinger- raketten. De VS hebben de Stinger-raket- ten slechts aan een klein aantal lan den geleverd. Ook de islamitische rebellen in Afghanistan werden on langs door Washington van dit type raketten voorzien. Naar verluidt heeft Teheran van hen een aantal Stinger-raketten gekregen in ruil voor steun en het gebruik van ba ses in het noordoosten van Iran. Rezaei zei voorts dat de Iraanse wapenproduktie het afgelopen jaar sterk is toegenomen. Hij leek de wereld hiermee duidelijk te willen maken dat een eventueel wape nembargo van de VN zijn land niet al te hard zal treffen. De Iraakse hoofdstad Baghdad is zaterdag getroffen door een Iraan se raket. Hierbij zou een onbekend aantal burgers zijn gedood dan wel verwond, zo meldde een Iraakse militaire zegsman. Volgens Iran werd de belangrijke kazerne al- Rashid geraakt. Iraq liet evenwel weten dat de raket in een woonwijk is terechtgekomen. Iraq meldde dat het zaterdag met succes twee schepen voor de Iraan se kust heeft bestookt. Volgens scheepvaartkringen is er een Iraans tankschip op weg naar het olie-eiland Kharg geraakt. Twee bemanningsleden kwamen daarbij om en vier worden er nog vermist. JERUZALEM - Enkele Palestijnen voeren een gewonde kameraad af na actiSvan de Israëlische politie bij de Tempelberg in Jeruzalem. De politie greep gisteren in nadat het tot botsingen was gekomen tussen honderden Pa lestijnse moslims en joden. De moslims gooiden met stenen en riepen islamitische leuzen toen joodse fundamenta listen de Tempelberg wilden opkomen. Duizenden joden en toeristen vluchtten in paniek weg bij de klaagmuur aan de voet van de berg toen de politie met traangas tegen de moslims optrad. Volgens de politie werd een jood door een steen aan het hoofd gewond. Islamitische geestelijken verklaarden dat er minstens 50 Palestijnen naar het ziekenhuis moesten nadat de politie traangasgranaten had afgeschoten. De onrust op de Tempelberg, die voor zowel joden als moslims een heilige plaats is. brak uit nadat de politie een kleine joodse fundamentalistische groep toestemming had gegeven de berg te bezoeken voor het joodse Sukkot- BUDAPEST (GPD) - De Poolse bevolking heeft dit weekeinde nog geen antwoord gehad op een bran dende vraag: hoeveel gaan de prij zen omhoog nu de regering een programma van economische her vormingen aan het parlement heeft gepresenteerd. In de bijzondere zit ting van het parlement, afgelopen zaterdag, kondigden premier Mes- sner en vice-premier Sadowisci aan dat als gevolg van beknotting van overheidsuitgaven (onder meer door het schrappen van sub sidies op eerste levensbehoeften) een koopkrachtdaling zal optre den. Maar zij noemden geen cijfers. Integendeel, de indruk werd ge wekt dat de hogere prijzen voor een flink deel zullen worden ge compenseerd door hogere lonen. Tegelijk echter wil de Poolse rege ring in drie jaar tijd de inflatie van bijna 20 procent met meer dan de helft terugbrengen. Prijsstijgingen hebben in de Poolse naoorlogse geschiedenis herhaaldelijk tot volksoproeren ge leid. Eind jaren '70 vertaalde het protest tegen de stijgende kosten van levensonderhoud zich in poli tieke eisen en de oprichting van de vrije vakbeweging Solidariteit. Een Poolse krant heeft dit week einde al becijferd dat onmiddellij ke uitvoering van het regeringspro gramma de prijzen met meer dan 50 procent zou doen stijgen, een analyse die van officiële zijde niet is tegengesproken. De Poolse regering opereert be hoedzaam, Op 29 oktober wordt een referendum gehouden om de bevolking zich te laten uitspreken over het nieuwe programma. Sado wisci, de architect van de hervor mingen, zei zaterdag dat zonder steun van de bevolking het onmo gelijk zal zijn om de economie in een andere richting te sturen. Een van de belangrijkste punten uit het programma is de omvorming van zestien vakministeries naar acht, waardoor 3500 overheidsbanen zullen verdwijnen. Daartoe horen 100 topposities. Het oogmerk van de regering is de invloed van de bureaucratie op de econmomische bedrijvigheid drastisch te beperken. Algemeen wordt in Warschau onderschreven dat vanuit het bureaucratische overheidsapparaat al jarenlang de pogingen om economische hervor mingen door te voeren worden ge saboteerd. Het 200 pagina's tellende rege ringsprogram bevat een bijlage waarin- 129 maatregelen worden aangekondigd die de komende 3.5 jaar moeten worden uitgevoerd. Dat zijn vrijwel allemaal economi sche en technocratische maatrege len, zoals de invoering van inkom- v stenbelasting en btw, versoepeling van wetgeving voor oprichting van nieuwe bedrijven en handel met het buitenland, schrappen van sub sidies aan verlieslijdende onderne mingen, grotere zelfstandigheid van bedrijven, stimuleren van loon verschillen enzovoorts, enzo voorts. In het programma en ook in de regeringsverklaring die Messner zaterdag aflegde wordt niet gespro ken over eerder aangekondigde po litieke hervormingen. Afgelopen donderdag, toen het Centraal Co mité van de Communistische partij het programma goedkeurde, werd door Polens sterke man generaal Jaruzelski gezegd dat de economi sche hervormingen vergezeld zou den gaan van politieke vernieu wing, zoals versoepeling van de wetgeving die oprichting van vere nigingen regelt, directe verkiezin gen van een nieuw te vormen Tweede Kamer en meer vrijheid van meningsuiting. ADVERTENTIE ATHENE - Turkije is in een con stitutionele crisis gedompeld nu premier Özal vasthoudt aan de da tum 1 november voor vervroegde parlementsverkiezingen. De oppo sitiepartijen van rechts tot links hebben gedreigd deze verkiezin gen te zullen boycotten als „oncon stitutioneel". De grootste linkse oppositiepar tij, de Sociaal-Democratische Po pulistische Partij (SDPP) onder professor Inonu, had bij het Con stitutionele Hof vijf bezwaren inge diend tegen de vorige maand door het parlement aangenomen Kies wet. Buitenland kort Godsdienstles De Italiaanse regering is bij de kamerstemming over het gods dienstonderwijs op het laatste mo ment gered door een tussenoplos sing, die zowel de christen-demo craten als hun vier regeringspart ners tevreden stelde. Leerlingen van de openbare scholen zijn voor taan niet verplicht het kathoüeke godsdienstonderwijs te volgen. Rassenhaat Eén onverwachte explosie van rassenhaat tussen groepen blan ken en zwarten, in het centrum van de Zuidafrikaanse stad Johanne sburg, heeft aan twee personen het leven gekost. Negen anderen raak ten gewond, waarvan één ernstig. De slachtoffers zijn allen blank. door Fraris van Hasselt Daaronder waren de te vroege datum, die een voldoende voorbe reiding in de weg stond, de te hoge kiesdrempel in districten met meer dan één afgevaardigde, en het feit dat de kandidatenlijsten niet, zoals de grondwet eist, in de districten waren opgesteld, maar door de par tijleidingen. Het Constitutionele Hof ver klaarde met zes tegen vijf stemmen eind vorige week alleen dit laatste bezwaar geldig. Dat betekent dus dat de reeds opgestelde kandida tenlijsten ongrondwettig zijn. Vol gens de oppositie maakt dit het houden van de verkiezingen op 1 november onmogelijk. Premier Özal echter verkondigt dat artikel 18 van de Kieswet, waarbij de da tum van de verkiezingen op 1 no vember wordt gesteld, grondwet tig is verklaard en dat de verkiezin gen dus kunnen plaatsvinden. Hij is zijn campagne al begonnen van uit zijn geboortestad Malatya. De drie oppositieleiders hebben elkaar gisteren ontmoet, iets wat nog niet eerder was gebeurd. De rechtse oppositiepartij van het Juiste Pad, onder oud-premier De- mirel, en de linkse Partij van De mocratisch Links onder oud-pre mier Ecevit - beiden kregen bij het referendum van 6 september hun politieke rechten terug - hebben reeds aangekondigd verkiezingen op 1 november te zullen boycotten. De SDPP zal zich hierover van daag uitspreken, maar professor Inonu heeft reeds verklaard dat er in ieder geval nog een zitting van het oude (eigenlijk al ontbonden) parlement moet worden gehouden om een nieuwe Kieswet op te stel len. De oppositiepartijen vlassen op zulk een extra parlementszitting. De regerende Moederlandpartij van özal heeft een meerderheid van 249 op de 400, maar 81 van de huidige fractieleden hebben alle reden boos te zijn op de premier, omdat ze niet op de nieuwe kandi datenlijsten zijn gezet. Samen met de oppositie zouden ze de regering ten val kunnen brengen. De voor zitter van het 'ontbonden' parle ment heeft al driemaal geweigerd het college opnieuw bijeen te roe pen. Het is in Ozals belang dat de ver kiezingen worden gehouden vóór 6 november. Dat is de datum waarop vijf jaar geleden het referendum werd gehouden, waarbij de nieuwe Grondwet werd aangenomen met 92 procent. Ongeveer twee miljoen burgers hebben, ondanks de stem plicht, toen niet aan dit referen dum deelgenomen en zijn daar door voof vijf jaar hun stemrecht kwijtgeraakt. De meesten van hen zouden vermoedelijk nu tégen özal stemmen, als de verkiezingen op 8 november zouden plaatsvinden. Volgens opiniepeilingen heeft de premier momenteel een enorme meerderheid, die de 50 procent van de stemmen benadert. Uitstel van de verkiezingen tot het voorjaar (in de winter worden in Turkije nooit verkiezingen gehouden) zou Özal alleen maar problemen kunnen be zorgen, vooral omdat de nu afge kondigde prijsstop moeilijk maan denlang zal kunnen worden ge handhaafd. Volgens sommigen is het moge lijk dat president Evren zal probe ren de impasse te doorbreken door het bijeenbrengen van de leiders van de vier grootste partijen aan een ronde-tafelconferentie. HOMO-MANIFESTATIE - Door het centrum van Washington trok ken gisteren ongeveer 200.000 Amerikaanse homoseksuelen om te protesteren tegen discriminatie en te pleiten voor hogere voorrang voor het aids-onderzoek. Steven Ault, een van de organisatoren, meende dat deze demonstratie ver gelijkbaar was met de actie voor gelijke burgerrechten in 1963. "We willen het Amerikaanse volk laten zien dat homo's en lesbiennes ook het recht hebben om niet gediscri mineerd te worden". De stoet werd aangevoerd door aids-patienten in rolstoelen. Oppositiebeweging Opnieuw hebben drie vooraan staande leden van de Zuidafrikaan se liberale partij PFP hun functie neergelegd om toe te treden tot een nieuwe oppositiebeweging. Samen met het onafhankelijke parle mentslid Wynand Malan, een over loper uit president Botha's Nasio- nale Party, gaan ze een nieuwe op positiebeweging oprichten, de Na tionale Democratische Beweging. Malan zei dat de nieuwe partij zal streven naar een eerlijker verde ling van de aanwezige rijkdommen en opheffing van de noodtoestand. Sportief ingepakt Lang sportief jack. 100% Katoen. Met dubbele col. Kleuren: wo/w/'t, aqua, emerald, kobalt en zwart Maten 36 t/m 42. VROOMlwlDREESMANN 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON SINGAPORE (GPD) - Veiligheids troepen in de Filipijnse hoofdstad Manila zijn vanochtend in staat van paraatheid gebracht in verband met een door militante linkse vak bonden uitgeroepen nationale sta king voor hogere lonen in de fa brieken en de dienstensector. De stakers eisen, dat hun mini mum-dagloon van drie dollar (on geveer zes gulden) wordt verhoogd met vijftig dollarcent. De vakbon den zeggen dat zij sinds president Aquino negentien maanden gele den aan de macht is gekomen, niet hebben geprofiteerd van het her stel van de Filipijnse economie. Vorige maand hebben zij president Aquino gewaarschuwd, dat als hun eisen niet worden ingewilligd, zij massaal in staking zouden gaan. Militaire autoriteiten houden er rekening mee dat communistische rebellen en de militairen van de voortvluchtige kolonel Honasan van de situatie gebruik zullen ma ken. Honosan pleegde de mislukte staatsgreep in augustus kort na de stakingsacties van linkse vakbon den. Buschauffeurs, fabrieksarbei ders, onderwijzers, bankpersoneel en arbeiders in vijf provincies zou den aan de stakingen deelnemen. Ook ambtenaren zouden een dag het werk neerleggen om te protes teren tegen de bezuinigingsmaat regelen van de regering. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het land dat de ambtenaren hun werk neerleggen. De nationale staking is de grootste waarmee president Aquino wordt geconfronteerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5