Incest gaat na melding vaak door DAAR STAAT U. MET UW PAKJE DAT NAAR ZWEDEN MOET. VOOR HET LOKET IN EEN LAAAANGE RIJ. CDA tegen euthanasiepil voor jongeren met kanker Kissinger twijfelt aan NAVO-strategie Nestlé en bonden nader tot elkaar Rapport schokt kamerleden Ronde-tafelconferentie in Den Haag levert weinig op Omstreden archeoloog Vermaning overleden ER IS 'N SNEUERE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 MAANDAG 12 OKTOBER 1987 DEN HAAG (GPD) - Het aantal slachtoffers van incest dat zich aanmeldt bij hulpverleners, neemt snel toe. De afgelo pen anderhalfjaar verdubbelde het zich. Maar tevens blijkt dat incest ook na de melding in twee op de drie gevallen ge woon doorgaat. Beide conclusies staan in een rapport dat morgen wordt aangeboden aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid). 'Een onthullend rapport', meent het WD-kamerlid Franssen. Hij had namens zijn fractie, met steun van de rest van de Kamer, aan het ministerie van WVC om een onder zoek naar incest gevraagd. Het on derzoek, uitgevoerd voor het Ne derlands Instituut voor Sociaal en Seksuologisch Onderzoek, is voor hem aanleiding meer geld te vra gen voor hulpverlening. Franssen zei gisteravond daarbij te denken aan uitbreiding en betere scholing van het personeel van de bureaus van vertrouwensartsen en meer op vang voor de slachtoffers. Volgens Franssen moet daarmee worden bereikt dat de hulpverle ners er vaker in slagen incest te stoppen. Nu worden de ongewenst seksuele relaties vaak gewoon Heroïnevangst na schietpartij AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft dit week einde na een schietpartij'vier man nen en een vrouw aangehouden en ruim een kilo heroïne en twee vuurwapens in beslag genomen. De politie ging na een melding van een schietparij naar een bistro-res taurant aan de Sloterkade. Op het moment dat de politie ter plaatse aankwam vertrok daar juist een personenauto. Enige tijd later werd de auto in Amsterdam-noord te ruggevonden en werden een 21-ja- rige en een 34-jarige man aange houden. Intussen had de politie bij de bis tro een pak heroïne aangetroffen, waarop de politie nog een man van 18, een vrouw van 21 en de 33-jarige eigenaar van de bistro aanhield. De schietpartij was het gevolg van een mislukte heroïnetransactie. Lek Bij de Esso-raffïnaderij in Botlek is zaterdagmorgen 400.000 liter olie weggelekt, waarschijnlijk door een kapotte afsluiter. De bedrijfs brandweer heeft de afsluiter gere pareerd en over de olie werd on middellijk een schuimlaag gelegd. Volgen een Esso-woordvoerder wordt de olie opgezogen, schooh- gemaakt en weer opgeslagen. DNA De technische universiteit Eind hoven is erin geslaagd een DNA- molecuul te maken met een vol strekt nieuwe ruimtelijke struc tuur. Het DNA is de drager van er felijke eigenschappen en komt in alle levende cellen voor. Het is de derde soort DNA die sinds de jaren 50 is ontdekt. Het feitelijk belang van de ontdekking gaat de TU sa men met de Leidse universiteit on derzoeken. Amok De secretaris van het Anti-Milita ristisch Onderzoekskollektief (AMOK) in Utrecht wordt niet ver volgd. Een inval in 1985 bij Amok, waarbij gestolen documenten van de inlichtingendienst van de land macht werden' gevonden, werd zonder huiszoekingsbevel uitge voerd. De rechter zou vanwege de ze fout tot vrijspraak moeten be slissen, aldus Justitie. De Amok- medewerker heeft 15 dagen in voorarrest gezeten en is van plan daarvoor schadevergoeding te ei- Kraakster Een kraakster heeft vrijdag twee Utrechtse straten in het donker ge zet. Ze had korstluiting veroor zaakt door geknoei aan de meter kast. De storing die ze had veroor zaakt bleek zo ingrijpend, dat de monteur van het gemeentelijk energiebedrijf bij reparatie nog eens drie steekvlammen veroor zaakte. Hij sloot de kast toen maar af. Brand Een brand heeft zaterdagmiddag een autoverhuurbedrijf in de Haar lemse binnenstad grotendeels in de as gelegd. De politie sluit brand stichting niet uit. Het vuur woedde voornamelijk in het achterdeel van het garagecomplex en een daarbo ven gelegen ruimte van de padvin derij. Personeelsleden wisten een aantal huurauto's nog tijdig in vei ligheid te brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. voortgezet. Ze nemen veel ernsti ger vormen aan en duren ook lan ger dan tot nog toe werd beseft. De incestdeskundige Jonker zei gisteravond voor de VARA-tv dat de hulpverlening ern stig tekort schiet. Zij werkt zelf voor verscheidene bureaus van vertrouwensartsen en constateert dat het personeel vaak 'niet capa bel is en niet met het onderwerp seksualiteit durft om te gaan'. Ze pleitte voor de oprichting van een 'netwerk' van hulpverlening, poli tie en justitie, dat in actie komt na iedere aangifte. Zowel met het slachtoffer als met de dader moet worden gesproken, zodat de situa tie snel duidelijk wordt en er niet hoeft te worden gewacht op een eventueel gerechtelijk vonnis. Daders van incest moeten tot therapie worden gedwongen. Daarbij moeten ze worden gecon fronteerd met de gevolgen van hun daden en hun verantwoordelijk heid daarvoor. Volgens mevrouw Jonker zal dat in veel gevallen ver hinderen dat zij zich opnieuw schuldig maken aan incest. Politie vindt lijk LELYSTAD (ANP) - Passanten hebben gistermiddag bij het na tuurgebied de Oostvaardersplas- sen in Lelystad het stoffelijk over schot gevonden van een vrouw. De politie houdt er rekening mee het lijk gevonden te hebben van de sinds 14 september vermiste 31-ja- rige Farid Mohammedjoesoef uit Lelystad. In het belang van het .on derzoek wil de politie geen verdere mededeling doen. De vrouw verdween op 14 sep tember uit haar woning in het Gal joen. Omwonenden troffen haar dochtertje de volgende dag alleen i de woning. Al vanaf het mo ment van haar verdwijning hield de politie er ernstig rekening mee dat de vrouw door een misdrijf om het leven was gekomen. Op 18 september hield de politie een 40-jarige man uit Lelystad aan, die ervan verdacht werd betrokken te zijn bij de verdwijning van de vrouw. Bij gebrek aan bewijs werd de man later vrijgelaten. UTRECHT - Ruim 350.000 mensen hebben zaterdag van de open dag van de Nederlandse Spoorwegen ge bruik gemaakt om ritjes te maken met bijzondere trei nen, NS-werkplaatsen, een kijkje te nemen bij de ver keersleiding of, zoals op de foto, een rangeerterrein te bezoeken. "Een grandioos succes", aldus een woord voerder van NS aan het eind van de middag. Uitschieters onder de vijftien over het land versprei de stations die open huis hielden waren Tilburg (35.000 mensen), Utrecht (ruim 30.000), Maastricht (30.000) en Amsterdam (25.000). De grootste belangstelling van de bezoekers ging uit naar ritjes in stoomtreinen, dubbel dekkers en andere ongewone treinen, en bezoeken aan de verkeersleiding. Maar ook met de gewone treinen liep alles uitste kend, ondanks de extra drukte, doordat zaterdag voor een retourtje slechts de prijs van een enkele reis betaald DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Brinkman (WVC) is 'geschrok ken' van de mededeling van de Amsterdamse kinderarts Voute dat hij in de afgelopen jaren kan kerpatiënten tussen de 15 en 18 jaar op hun verzoek dodelijke medicij nen heeft meegegeven, zodat zij zelf konden bepalen wanneer zij wilden sterven. Brinkman, die dat zaterdagmiddag zei voor de VARA- radio, wilde niet inhoudelijk reage ren. "Ik wil hier niet de rechtbank spelen", zo zei hij. De minister wil eerst het onderzoek van de inspec teur van de volksgezondheid in Noord-Holland afwachten. Brink man zei niet aan de integriteit van de arts te twijfelen. Voute zelf zei in dezelfde uitzen ding verbaasd te zijn over de golf van publiciteit die nu over zijn han delwijze is losgebroken. Ook zei hij er van uit te gaan dat het niet zal ko men tot een verbod op zijn handel wijze of tot strafbaarstelling daar van. Hij zei een een eventueel ver bod naast zich neer te zullen leg gen. Zijn optreden noemde Voute 'een onderdeel van goed medisch handelen'. Het CDA-kamerlid Borgman heeft in vragen aan de ministers Brinkman en Korthals Altes (justi tie) zijn verontwaardiging over de zaak geuit. "Het einde is zoek als kankerpatiëntjes met een pil van een arts zelf een einde aan hun le ven kunnen maken", aldus Borg man. De coalitiepartner van het CDA, de WD, vindt daarentegen dat ook kinderen recht hebben op een vorm van euthanasie. Volgens het liberale kamerlid Hermans moet bij euthanasie de vrijwilligheid en de eigen keuze van de persoon cen traal staan. "In het geval van eutha nasie bij kinderen is het vereist dat de ouders toestemming verlenen", aldus Hermans. Arts en patiënt zul len de ouders van de beste oplos sing moeten overtuigen, als zij zich ertegen verzetten, zei hij voor de NCRV-radio. Zonder toestemming van de ouders mag euthanasie niet plaatsvinden, meent de WD. Huisartsvrouw krijgt erkenning UTRECHT (ANP) - Najaren onderhandelen zijn de ziekenfondsen (VNZ) en de huisartsen (LHV) het eens geworden over een vergoeding van 4000 gulden voor de partner (achterwacht) van de huisarts die thuis (telefoon tjes van) patiënten opvangt als de dokter op pad is. Dat bleek zaterdag in Utrecht op een bijeenkomst van de vorig jaar opgerichte, 600 leden tellen de, vereniging Huisarts Achterwacht. De LHV had aanvankelijk 15.000 gulden gevraagd. De overheid moet het totale kostenpakket nog goed keuren. Voorzitster Neomagus van de vereniging zei dat maar al te vanzelfspre kend wordt aangenomen dat de partner van de huisarts bij diens afwezig heid en buiten de uren waarop de assistente aanwezig is de deur open doet, de telefoon aanneemt, hechtmateriaal schoonmaakt, bebloede handdoeken uitwast en optreedt in panieksituaties. In de taakomschrijving van de huisarts staat dat hij altijd bereikbaar moet zijn. Zonder achterwacht is dat volgens de vereniging niet mogelijk. Tot nu toe deden de achterwachten braaf hun werk, omdat onenigheid met de werkgever ruzie betekent met de echtgenoot, aldus Neomagus. De vereniging wil behalve plichten ook rechten voor de partners. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Kissinger vindt dat de NAVO zich meer moet verdiepen in de geloofwaardigheid van de strategie van het aangepaste antwoord. Deze strategie gaat uit van een reeks van soepele en even wichtige, conventionele en nucle aire, reacties op alle vormen van agressie of dreiging met agressie. Zij is volgens Kissinger niet te rechtvaardigen omdat de uiterste consequentie een atoomoorlog is, en daarom ook niet geloofwaardig. Kissinger sprak zaterdagochtend in een studiebijeenkomst van de Atlantische Commissie in de Rid derzaal in Den Haag. Een akkoord over het uitbannen van de kernwapens voor middel lange afstand - de Russische SS-20 en de Amerikaanse kruis- en Pers- hing II raketten - zal volgens Kis singer militair weinig, maar poli tiek en psychologisch heel veel ver anderen. De SS-20, die ten tijde van het NAVO-dubbelbesluit van de cember '79 werd genoemd ais argu ment voor de plaatsing van 572 nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa 'is nooit echt een punt geweest', aldus Kissinger. Het INF-akkoord stelt de Duitsers voor een dilemma: de wapens die het grondgebied van een agressor kun nen treffen verdwijnen, maar de korte dracht-wapens (tot 500 km) die Duitsers kunnen doden, moe ten worden gemoderniseerd. Welles-nietes Bevatte het pleidooi van Kissin ger voor een herbezinning op de taktiek van het aangepaste ant woord al weinig nieuws, ook de an dere sprekers wisten weinig op merkelijks te berde te brenge. De lijst van sprekers was indrukwek kend, met onder meer secretaris generaal Carrington van de NAVO, president Reagans ontwapenings adviseur Adelman, oud-minister Kissinger, de Amerikaanse onder minister van defensie Gaffney, mi nister Van den Broek van buiten landse zaken, de Westduitse staats secretaris van defensie Rühl en ex- Philips-topman Wisse Dekker. Niet gehinderd door de zwakke voorzitters, hield bijna geen van hen zich aan het onderwerp: 'De Oost-West verhouding in de jaren negentig'. In plaats daarvan weer klonken lange, weinig nieuws be vattende verhandelingen over het aanstaande INF-akkoord (over middellange-afstandswapcns) en over de hervormingen van partijl eider' Gorbatsjov (de laatste door Kissinger afgedaan met een sne rend: 'In mijn jonge jaren was ik mateloos geboeid door dat soort reisverhalen'). De Amerikaanse topman Mense van de SDI-organi- satie begon zelfs een uitleg van wat 'Star Wars' behelst. Voor leken ui terst leerzaam, maar in dit gezel schap misplaatst. Ook degenen die waren uitgeno digd om aan te zitten aan de 'ronde' tafel, slaagden er in de discussie ronden niet in om de sprekers naar het onderwerp te voeren. In plaats daarvan begon IKV-secretaris Fa- ber met Carrington een 'welles-nie- tes' over de bijdrage van de vredes beweging aan de totstandkoming van het INF-verdrag. Toekomst hoefde te worden. NS beschouwt deze open dag als een voorproefje voor de viering van het 150-jarig bestaan van de spoorwegen in 1989. NS-directeur Wansink reikte zaterdag in Arnhem de éénmiljoenste railrunner uitgereikt aan de 7-jarige Martijn Lochtmeijer, die met zijn ouders en twee broer tjes van 11 en 10 gebruik maakte van deze goedkope reismogelijkheid voor kinderen. Het gezin kreeg een reisje naar Londen en cadeautjes aangeboden. Iedere volwassene mag sinds 1 april maximaal drie kinderen onder de twaalf jaar voor één gulden per kind mee laten reizen. Volgens een woordvoerder van NS is van deze mogelijkheid volop gebruik gemaakt: het aantal kinderen in de trein lag het afgelopen half jaar 65 procent boven dat van de overeenkomstige pe riode in 1986. Ook het aantal volwassen treinreizigers is door de actie gestegen. (foto anpi. UTRECHT (ANP) Nestlé Neder land en de bonden zijn dit weekein de wat nader tot elkaar gekomen over het herstructureringsplan van de directie. Na bijna 25 uur onder handelen (van vrijdagochtend half tien tot zaterdagmorgen half elf) werden ze het eéns over het zoeken naar alternatieven om bij de afslan king gedwongen ontslagen te ver mijden. Vanmorgen hebben de sta kende werknemers in de Rotter damse vestiging besloten hun ac ties op te schorten tot 10 december. Dan moeten die alternatieven op tafel liggen. Nestlé maakte onlangs bekend dat er voor 1 april 1989 ruim 600 van de 2000 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, onder meer door slui ting van de poedermelk- en oplos- koffiefabriek in Rotterdam en door vermindering van het personeels bestand in de vestigingen Bols- ward, Scharsterbrug, Nunspeet, Venray en Amsterdam en bij het hoofdkantoor in Diemen. De direc tie ging er van uit dat er 300 ge dwongen ontslagen nodig zouden zijn. In Rotterdam wordt al vanaf 2 oktober tegen dit plan gestaakt, in andere vestigingen hebben 'zich werkonderbrekingen voorgedaan. Tijdens het marathonoverleg met de bonden heeft Nestlé zich nu bereid verklaard tot een beleid dat is gericht op het voorkomen van gedwongen ontslagen. Volgens^ een gezamenlijke verklaring zijn* de partijen het er over eens dat dit alleen mogelijk is als wordt ge zocht naar alternatieve produktie- mogelijkheden, waardoor ook in de regio Rotterdam arbeidsplaat sen van Nestlé gehandhaafd blij ven. Nestlé gaat dergelijke moge lijkheden onderzoeken en bespre ken met de bonden. De fabriek in Rotterdam heeft ongeveer 300 werknemers. Over twee maanden gaan bonden en di rectie opnieuw rond de tafel zitten. Voor die tijd wordt onderzocht welke alternatieven er mogelijk zijn in welke vorm en op welke plaats. Het gaat daarbij om de regio Rotterdam, maar een woordvoer der van de Voedingsbond FNV zei dat de inspanning van zijn bond er op gericht zal zijn met name in Rot terdam zelf arbeidsplaatsen te be houden. Gorcum wordt niet tot de regio Rotterdam gerekend. Dit om te voorkomen dat deze vestiging wordt betrokken bij de Rotterdam se problemen. Een deel van de 614 arbeidsplaat sen die bij Nestlé Nederland wor den geschrapt verdwijnt doordat Nestlé werknemers van 57,5 jaar en ouder een aanvulling op de werk loosheidsuitkering aanbiedt (daar voor komen 60 personeelsleden in aanmerking), doordat 44 vacatures niet worden vervuld en doordat 66 personeelsleden van Nestlé-Nun- speet overstappen naar Coberco. Verder wordt erop gerekend dat 106 werknemers zullen verdwijnen via natuurlijk verloop. ASSEN (GPD) - Op 58-jarige leef tijd is gistermorgen in het Acade misch Ziekenhuis in Groningen overleden de veelbesproken ama teur-archeoloog Tjerk Vermaning uit Assen. Hij wordt donderdag in zijn woonplaats gecremeerd. Hij overleed in zijn slaap. De directe doodsoorzaak moest gisteren nog worden vastgesteld, maar bekend was wel dat Vermaning al jaren zwaar hartpatiënt was. De laatste tijd verslechterde zijn toestand zienderogen en moest hij regelma tig in het ziekenhuis worden opge- Met de dood van Vermaning is een einde gekomen aan het turbu lente leven van Nederlands meest besproken amateur-archeoloog. Hij werd de hoofdpersoon in een vervalsingsaffaire, die tot over de lands grenzen bekendheid kreeg. Halverwege de jaren '70 verklaar den medewerkers van het Biolo gisch Archeologisch Instituut (BAI) in Groningen dat Verma- nings opzienbarende vondsten uit de prehistorie bij Hijken en Hoog- ersmilde falsificaties waren. Na een tweetal rechtszittingen werd Vermaning uiteindelijk niet ver oordeeld. Zijn wetenschappelijke tegenstrevers van weleer zijn er tot op de dag van vandaag van over tuigd dat er met de omstreden vondsten is geknoeid. Vermaning zelf echter heeft tot aan zijn dood volgehouden dat hij onschuldig is. De laatste jaren was hij niet meer actief binnen de archeologie. In kringen van amateur-archeo logen is met verslagenheid kennis genomen van de dood van Tjerk Vermaning. "Hij was ons aller leer meester", zegt voorzitter Bé Hoek- sema uit Emmen van de stichting Archeologie en Monument (SAM). Tjerk Vermaning. Volgens secretaris Jan Evert Mus- ch uit Anloo van de vereniging Ac tieve Praktijk Archeologie Neder land (APAN) moet Vermaning worden gezien als een van de be langrijkste archeologen van de laatste tijd. "Hij blijft de ontdekker van diverse cultuurtradities, ook al worden die door sommigen als om streden beschouwd", aldus Musch, doelend op de vervalsingszaak rond Vermaning. Vermaning was de laatste jaren al niet meer actief binnen de ar cheologie. Zijn omvangrijke verza meling deed hij in de uitverkoop. Wel volgde hij met grote belang stelling een aantal nieuwe ontwik kelingen. Zo werden er pogingen in het werk gesteld bij het Drentse plaatsje Eemster een omstreden vindplaats van de nu overleden As senaar opnieuw te openen. Deze pogingen leden schipbreuk. ADVERTENTIE duitse SPD-politicus von Dohna- nyi voorspelde dat de VS en de Sovjetunie in de komende vijftien jaar meer in zichzelf gekeerd zullen raken. De VS door economische problemen en Moskou vanwege Gorbatsjovs hervormingen. West en Oost-Europa zullen volgens hem daardoor meer op zich zelf aangewezen raken en mogelijk naar elkaar toe groeien. Henry Kissinger was de andere spreker die wel het onderwerp aan sneed. Hij voerde als een van de laatsten het woord. En velen uit het publiek waren kennelijk alleen om hem gebleven, getuige de massale uittocht na zijn rede. Hij toonde zich erg ongerust over de komende jaren. De NAVO dreigt volgens hem 'het slachtoffer te worden van haar eigen slogans". Hij noemde als voorbeeld de veelgeroemde ve rificatie (controle op naleving) die nu voor het eerst gedetailleerd wordt vastgelegd in een ontwape ningsakkoord. "De kwestie is niet hoe die verifi catie wordt geregeld, maar de kwestie is, watje als strafmaatrege len achter de hand hebt als Moskou het akkoord schendt. Stel dat de Sovjets stiekum een SS-20 bewa ren en die over een aantal jaren voor iedereen zichtbaar onder de Brandenburger Tor (poort in de Berlijnse muur, red.) neerzetten. Dan moet het Westen weten wat het'daar tegen doet. Weer middel- lange-afstandswapens plaatsen? Nee, die optie hebben we al ver speeld". WORLDWIDE EXPRESS. DAGJE SPOOR

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3