'Monopoliepositie eist van overheid grote zeKkritiek' Monster Loch Ness komt niet bovenwater Nationale Ombudsman Marten Oosting Krammer-Volkerak: huwelijk tussen natuur en scheepvaart Homofielen nu voor onbepaalde tijd niet aan avondmaal PAGINA 2 MAANDAG 12 OKTOBER 19? W DEN HAAG "Je ziet het wel eens op bordjes in win kels staan: 'Bent u tevreden, zeg het anderen. Hebt u klachten, zeg het ons'. Je moet je klachten dus niet voor je houden. Dat is voor een winkelier niet in het belang voor het floreren van zijn bedrijf. Voor de overheid, en dus voor de burgers, is het ook niet goed". Ziedaar de vi sie van de nieuwe Nationale Ombudsman, mr. drs. Mar ten Oosting (43), op zijn eigen functie. mag zich (nog) niet bezig houden met de (vele) klachten over het op treden van ambtenaren van ge meenten en, in mindere mate, pro- door Jan van Dijk Gelijk een winkelier is Oosting, voormalig hoogleraar bestuurs kunde en bestuursrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen, op zoek naar klanten. Hij acht het "van vitaal belang" dat zijn insti tuut een zo groot mogelijke be kendheid krijgt en dringt er ver scheidene keren op aan het tele- foonnumer te publiceren (070- 898989). "Vanmorgen dreigde onze telefooncentrale overbelast te ra ken, nadat een krant het telefoon- numer had gepubliceerd. Maar ik vind het prima dat de mensen bel len". Toch hoeft de opvolger van dr. A.J. Rang zich geen grote zorgen over de bekendheid van zijn insti tuut te maken. De Nationale Om budsman heeft zich in de zes jaar van zijn bestaan een redelijke be kendheid verworven. Uit een vori ge week gepubliceerd onderzoek bleek dat 82,6 procent van de be volking van het bestaan van de Na tionale Ombudsman af weet. Al leen Frits Bom, de Consumenten bond en Konsumentenkontakt scoorden hoger. Wat Oosting echter dwars zit, is dat veel mensen die klachten heb ben over de overheid, die klacht niet uiten omdat ze het gevoel heb ben dat het toch allemaal niets uit haalt. "Daar spreekt moedeloos heid uit. Maar als je je als burger berustend opstelt, zo van: ze doen maar. het helpt toch niets, dan weet je zeker dat er niets gebeurt. Ik vind dat mensen die klachten heb ben ons altijd moeten bellen. Ook al kunnen we ze niet helpen, dan weten we in ieder geval wie dat wel kan". Dienstbetoon De vorige ombudsman, dr. Rang, heeft onlangs de cijfertjes over de aard van de klachten op een rijtje gezet. Hij constateerde dat het aan tal klachten over de toepassing van voorschriften is afgenomen, maar dat klachten over de vaak lange tijd die de overheid nodig heeft om een voor de burger belangrijke zaak af te wikkelen, in aantal zijn toegeno men. Dat geldt ook voor klachten over het dienstbetoon van ambte naren. Het zijn klachten die ook echt bij de Nationale Ombudsman thuisho ren. Oosting: „Die klachten laten zich samenvatten onder het hoofd stuk omgangsvormen. Als je als overheid klantgericht werken be langrijk vindt - en de overheid vindt dat - dan moet je beter je best doen. De KLM doet dat ook. Daarbij moet je niet dramatisch doen als er wat misgaat. Dat moet je pas gaan doen als je er niet van wilt leren en er niets aan doet". Bij de Nationale Ombudsman komen jaarlijks zo'n 3000 klachten binnen. Daarvan kunnen rond 1000 in behandeling worden genomen; de rest valt af omdat er voor de be handeling van de klacht andere in stanties zijn of omdat de ombuds man er zich niet mee mag bemoei en. Want de Ombudsman behan delt alleen klachten die betrekking hebben op rijksambtenaren. Hij Oosting: „Door de werkdruk in de eerste jaren en het beperkte budget heeft het kabinet gezegd: in deze kabinetsperiode laten we de gemeenten buiten beschouwing. Dat wil niet niet zeggen dat dat zo blijft. Als dat nodig is, zal ik niet schromen om de slag voor uitbrei ding van de bevoegdheden aan te gaan. Belangrijker voor dit mo ment vind ik dat de gemeenten, zo als dat in sommige gevallen al is ge beurd, zelf een klachten-instantie in het leven roepen. Maar dat mag niet betekenen dat daardoor de weg naar de Nationale Ombuds man wordt afgesneden". Kritiek Het instituut Nationale Ombuds man is in de afgelopen jaren ook aan kritiek blootgesteld geweest. Gek genoeg had veel van die kri tiek betrekking op een klacht die de Ombudsman moet bestrijden: traagheid in het afwerken van za ken. Binnen het ruim 50 perso neelsleden omvattende bureau van de Nationale Ombudsman was een parafen-cultuur tot ontwikkeling gekomen, waarbij de ene ambte naar het werk van. een andere moest goedkeuren voordat het een stapje verder kon. Al voordat Oosting kwam is flink het mes gezet in die soms omslach tige procedures. Oosting: „Er is heel kritisch gekeken naar de ma nier waarop een klacht zo snel mo gelijk kan worden afgehandeld. Vanuit het perspectief van een kla gende burger is één week al lang, maar we proberen alle klachten binnen zes maanden af te hande len. En waar het korter kan zullen we dat niet laten. Maar we zijn vaak wel afhankelijk van de medewer king van de minister of een staats secretaris". Het werk bij de ombudsman be gint altijd met het formuleren van de klacht van een burger. Daarna gaat één van de 35 medewerkers die klacht onderzoeken. Hij hoort beide partijen en legt zijn bevin dingen vast in een rapport. Dat rap port kan worden aangevuld door één of beide partijen, waarna de ombudsman zelf zijn oordeel velt en eventueel aanbevelingen doet. Anders dan een rechter kan de om budsman geen uitspraken doen waar de overheid beslist gevolg aan moet geven. Oosting: „Des te uitdagender is het dat de producten die dit ge bouw verlaten van zo'n hoge kwali teit zijn dat de overheidsinstantie waarop de klachten betrekking hebben er niet meer omheen kan om er wat mee te doen. Het bete kent ook dat ik extra geïnteres seerd ben in de effecten van ons werk. Als veel klachten op dezelfde problemen betrekking hebben, zou je die beter structureel kunnen oplossen. Op die manier kan de overheid aan ons instituut een goedkoop organisatie-instituut hebben' Monopolie In zijn vorige functie van hoogle- Oosting: "Overheid is ook raar bestuurskunde en bestuurs recht heeft Oosting al het belang van een goed klachteninstituut on derkend. „Het is bekend dat er nogal wat mensen problemen heb ben in de omgang met de overheid, maar die door onvoldoende oplei ding of maatschappelijke ervaring niet in staat zijn om met een inge wikkeld overheidsapparaat om te gaan. Maar de overheid is er niet al leen vóór. maar ook van de bur gers. de burgers". 1,010 ANP> Dat vraagt van de overheid extra kritische aandacht omdat de over heid op veel terreinen een monopo lie heeft; de burger kan niet uitwij ken naar een concurrent. Dat schept verantwoordelijkheden voor de overheid waar het gaat om het zorgvuldig omgaan met bur gers. Dat is het terrein waarop de ombudsman zich begeeft, dat hij mensen die klachten hebben over rijksoverheid of politie verder kan helpen". Krammer-Volkerak: de belangrijkste verbinding tussen de Zeeuwse eilanden en de rest van het Neder lands watergebied:maar ook een gebied met drooggevallen slikken en schorren, waar scholeksters, plevie ren en straiidlopers naar hartelust rondlopen. DEN HAAG (GPD) - Het in de nabije toekomst 'zoete' Krammer-Volkerak zal worden gedeeld door ganzen, eenden en binnenvaartschepen. De ministers Braks (landbouw) en Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) on dertekenden onlangs een beleidsplan over de inrich ting en het beheer van dit gebied. Centraal daarin staat het vaarwater voor het scheepvaartverkeer tussen Rijn en Schelde én de bescherming van flora en fauna. Het Krammer-Volkerak vormt de waterscheiding tussen het Brabantse vaste land, het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland en het Zuidhollandse eiland Voorne-Putten. Gelegen tussen het Hollandsch Diep en het Schelde-Rijnkanaal vormt het Krammer-Vol kerak een onderdeel van de zeer druk bevaren scheep vaartverbinding tussen Rijn en Schelde. Het is ook de belangrijkste verbinding tussen de Zeeuwse eilanden en de rest van het Nederlands watergebied. In 1985 passeerden zo'n 118.000 beroepsvaartuigen de Volkeraksluizen, waarvan circa 15.000 beladen wa ren met gevaarlijke stoffen. Tel daarbij op de 43.000 plezierjachten die afgelopen jaar het Krammer-Vol- kerak passeerden op weg naar het Grevelingenmeer. Het aantal passerende waterliefhebbers zal in de ko mendejaren nog toenemen door de groeiende popula riteit van het Deltagebied voor waterrecreatie. Surfers, sportvissers en andere watersportliefheb bers, maar ook boeren en fabrikanten, toonden be langstelling voor het Krammer-Volkerak. De zand- en kleigronden die na het wegvallen van de getijdenbe weging droogvielen, vormden goede (landbouw grond. Maar de overheid heeft nu gekozen voor be scherming van de flora en fauna. Bij een boottocht over het meer dringt een vergelij king met het Waddengebied zich op. Vele drooggeval len slikken en schorren, waar scholeksters, plevieren en strandlopers naar hartelust rondlopen. Het Kram- mer-Volkerak was tot dusver van internationaal be lang als doortrek- en overwinteringsgebied voor zeld zame vogelsoorten, zoals de rietgans en de zilverple vier. Minister Braks zal dan ook 130 hectare van de drooggevallen gronden als beschermd natuurmonu ment aanwijzen. Uitbreiding van het aantal ligplaatsen in de havens of van het aantal recreatiegebieden ligt niet voor de hand. Liever wordt de reeds aanwezige capaciteit op timaal gebruikt. De dagrecreatie wordt zoveel moge lijk doorgeschoven naar de reeds bestaande centra in de Grevelingen en nabij het Hellegatsplein. Slechts aan de randen van het Krammer-Volkerak, bij de Vol kerak- en Philipsdam, mogen recreanten hun tenten opslaan en hun surfplanken te water laten. Toch is de toekomst van flora en fauna in het gebied nog onduidelijk. Door de Philipsdam wordt het Kram mer-Volkerak afgesloten van het zoute Noordzee-wa ter. Het meer zal gevuld worden met zoet en niet altijd even schoon Rijnwater (al zal door Rijkswaterstaat streng worden gecontroleerd op de kwaliteit van het water), waardoor de vegetatie in de ondiepe oeverge- bieden en drooggelegen gebieden zal veranderen. De kleine zwaan zal naar het gebied gelokt worden door de aanwezigheid van zoetminnende waterplan ten. Op de drooggevallen gronden zullen over enkele jaren diverse grassoorten groeien als distels en beemdgras, die eenden en diverse soorten weidevo gels aantrekken. Populieren en elzen zullen het beeld langs de oevers langzaam maar zeker weer verande ren. De bruine kiekendief en de velduil zullen zich te- samen met aalscholvers en reigers in dit bosrijk ge bied vestigen. De verwachting is dat vele nieuwe diersoorten zich in het Krammer-Volkerak zullen vestigen. Het gebied zal bovendien zijn functie als tussenstation of overwinteringsplaats voor de trekvogels behouden. In de komende jaren zal blijken hoe de natuur zich hier ontwikkelt, temidden van rijnaken en een be perkt aantal recreanten. DRUMNADROCHIT/LOCH NESS - Ook een armada van vier entwintig bootjes is er niet in ge slaagd Nessie, het 'Monster van Loch Ness' in Schotland, uit zijn schuilplaats te verdrijven. Twee gedegen expedities over het 37 ki lometer lange meer leverden niet meer op dan twee sonar-registra- ties van iets dat groter was dan een vis, maar toch zeker kleiner dan een dinosaurus. door Henny de Vos De registraties, op het beeld scherm in de vorm van een nog geen twee centimeter groot weer- haakje. deden expeditieleider Adrian Shine de conclusie trekken dat er iets groots in Loch Ness leeft: „Iets groots dat beweegt". De Schotse bioloog sloot derhal ve niet uit dat er 'n Nessie in het meer leefde. Waarschijnlijker is, dat hij (maar al te graag, dat wel) door een verdwaalde zeehond of een uit de kluiten gewassen zalm op een dwaalspoor is gezet. Indien er een monster in Loch Ness leeft, wat al vanaf 565 na Christus het geval zou zijn toen St. Columba het beest twee keer ont moette (en jokt een heilige?), kon het niet anders of het moest in het afgelopen weekeinde worden ge vonden. Uitgerust met ultra-moderne so- nar-apparatuur zou het 37 kilome ter lange, anderhalve kilometer brede en 220 meter diepe meer me ter voor meter worden uitgekamd door 24 omgebouwde plezierjach ten. En dat twee keer: van west naar oost en vice-versa. Doel van de expeditie, die de naam 'Operation Deepscan' mee kreeg, was de mythe rond Nessie uit de wereld te helpen. Dat kon door hem op de sporen of te bewij zen dat het meer monstervrij is. Nadat de eerste speurtocht, vrij dag, een teken van groot en log le ven had opgeleverd, waren de ver wachtingen voor de expeditie van zaterdag hooggespannen. Er moest nog nauwkeuriger gezocht worden nar 'het contact', nog oplettender hadden de bemanningen hun ver antwoordelijke werk te doen. Meest aannemelijke plek voor zo'n onderwaterontmoeting was het diepzwarte water nabij de ruïne van het 14de-eeuwse kasteel Ur- quhart. Daar had 'iets groots' (Nes sie?) zich vrijdag gemeld; daar wa ren in '82 meerdere sonarcontacten geweest. Na een saaie tocht van twee uur over het rimpel- en ogenschijnlijk levenloze water, begonnen de har ten na exact 11.17 uur sneller te lo pen. Op deze plek was het gisteren allemaal begonnen. Hier moest het gebeuren. Nu kon Nessie tevoor schijn komen. Adrian Shine en zijn team waren er klaar voor. De uren verstreken. Urquhart Castle werd voorbijgeva ren door het Deepscan-flottielje. Geen Nessie op het sonarbeeld- scherm, geen groot of log zwem- ding. Slechts vissen verstoorden af en toe het rikketikkende ritme van de sonarregistratie. op het Loch Ness. De communicatie via de ma rifoon werd minder en meliger. De bemanning van de scheepjes voel de de vermoeidheid, veroorzaakt- door vier dagen proefdraaien en twee dagen nutteloos over een veel te groot meer varen, als een Schot se mist in de botten optrekken. Het werd moeilijk om de 24 scheepjes op één rij te houden. Het werd lastig om de expeditie, die het predikaat wetenschappe lijk waarschijnlijk verdiend heeft omdat een afgestudeerde bioloog ingewikkelde apparatuur gebruik te nemen. Wat een tri omfvaart moest worden, werd 'n trieste afvaart. Groot was de verbazing bij de be manning van de vloot, toen Adrian Shine 's avonds meldde dat er een tweede contact.had plaatsgevon den. En wel zo'n vijftien kilometer van het eerste, dat trouwens ook al met enige terughoudendheid was ontvangen door de opvarenden. Beide contacten waren niet via de 1 marifoon gemeld aan de expeditie leider. Wat toch wel de uitdrukke lijke afspraak was. De 3,5 miljoen gulden die voor de expedities werden uitgegeven, lij ken achteraf in het water gesme ten. Ook dat is 'schijn. De speur tocht naar Nessie is drie dagen we reldnieuws geweest. Kassa voor de sponsors, die op goedkope manier reclame konden i maken en prima voor de Schotse VW, die de hele wereld kon laten zien hoe wondermooi het Schotse landschap is. Twee samenwonende homo- sexuele leden van de Schotse Kerk van Rotterdam - een kerk die, net als de Waalse gemeenten, ressorteert onder de Nederland se Hervormde Kerk - mogen van hun kerkeraad voor onbepaalde tijd niet deelnemen aan het avondmaal. In januari van dit jaar werden zij al voor negen maanden daarvan uitgesloten. Aanleiding tot het vervolgbesluit was het feit dat de twee kerkle den hun samenwoning en leven spraktijk niet willen opgeven. Tegen deze uitspraak is beroep mogelijk, maar de betrokkenen hebben daarvan afgezien omdat de landelijke commissie voor het opzicht in de Hervormde Kerk - het hoogste tuchtcollege - in mei van dit jaar oordeelde, dat een hervormnde kerkeraad in princi pe het recht heeft samenwonen de homosexuelen van het avond maal te weren. Dat deelde de raadsman van de twee, de Rotter damse predikant A. Polhuis, mee. Wel krijgt de hervormde syno de deze week een brief van bei den waarin haar wordt gevraagd haast te maken met de toegezeg de bezinning op deze kwestie. In haar vergadering van iuni be sloot de synode zich 'met voort varendheid' te zullen bezighou den met het onderwerp 'homo- sexualiteit en de bijbelse beoor deling daarvan'. Eind augustus had de Schotse kerkeraad de twee uitgenodigd voor 'een constructieve discussie over hun kerklidmaatschap en levensstijl'. Zij gingen op die uit nodiging niet in. Op de geplande datum, 15 september, kwamen alleen de predikant en kerkeraad bijeen. Hun conclusie was, dat het tweetal geen 'berouw' of 'een an dere wijziging van zijn gedrag' had getoond. Dat was de reden hen voor onbepaalde tijd uit te sluiten. Bezorgdheid De maatregel, die 1 november van kracht wordt, is genomen 'uit diepe bezorgdheid over het geestelijk welzijn van de twee kerkleden en de hele plaatselijke kerkgmeenschap', zo schrijft de kerkeraad. De twee kerkleden mogen weer naar het avondmaal "als zij hun zonden belijden en/of kunnen laten zien dat hun leven is veranderd en in overeenstem ming gebracht met de bijbel en de normen van de kerk". Juist vorige week is de com missie samengesteld die het syn odebesluit van juni moet gaan uitvoeren, zo deelde de hervorm de secretaris-generaal dr. K. Blei desgevraagd mee. "Het kostte moeite mensen te vinden die in de commissie zitting wilden ne men". De commissie bestaat uit tien leden, komend uit de ver schillende richtingen in de kerk. Hun opdracht is een vervolg te geven op het rapport 'Verwar ring en herkenning' uit 1984. Daarin zijn de verschillende vi sies in de kerk op homosexuali- teit naast elkaar gezet. Dat rap port was bedoeld als handleiding voor gesprek. 'Maar", gaf Blei toe, "het functioneerde niet echt bevredigend". "Veel meer dan een commissie instellen kan de Hervormde Kerk niet, omdat de ze kerk nog geen eenduidig standpunt heeft ingenomen". Samen op weg "Onze kracht ligt niet aller eerst in een nee tegenover 'Sa men op weg', maar in een ja aan de belijdenis. Een onvruchtbaar, want in hoofdzaak organisato risch proces mag niet worden be naderd met een even onvrucht baar, want eveneens organisato risch proces waarbij het vaandel wordt geheven en de vuist ge bald". Dat zei secretaris ir. J. van der Graaf van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk za terdag in Barneveld op een ambtsdragersvergadering met ruim 800 belangstellenden. Van der Graaf sprak daar over het sa mengaan van hervormden en ge reformeerden in dit land. Hij pleitte voor een loslaten van elke organisatorische macht en elk geweld van actie. "Elke or ganisatie loopt gevaar, op macht uit te zijn. Maar geen enkele or ganisatie, ook de Gereformeerde Bond niet, is plaatsvervangend voor de vaderlandse kerk". (Met 'vaderlandse kerk' bedoelt Van der Graaf altijd de Hervormde Kerk als de kerk van de Refor matie in ons land). Wat Van der Graaf wél voor ogen heeft, is een 'brede gerefor meerde beweging', "die mis schien ook nog vanuit andere kerken van gerefomeerde belij denis zou kunnen aanzwellen". "De tijd is te ernstig om nog ver der verdeeld te zijn". Hij consta teerde allerwegen een tendens om groepen te vormen waarbin nen men het redelijk eens is. "Dat zal op den duur de dood in de pot blijken". Tegelijk was Van der Graaf be zorgd over de 'federatiegedach te' in het Samen op weg-proces. Niet-gefedereerde gemeenten in een gefedereerde classis (regio) kunnen in grote nood komen. "Juist omdat men liefde voor de vaderlandse kerk niet zomaar kan overplanten naar een Samen op weg-kerk, zou de classis, als deze federeert, wel eens aan functie kunnen inboeten". De ambtsdragersvergadering nam later op de dag een 'mani fest' aan, waarin de synode wordt gevraagd af te zien van gefeder eerde 'meerdere' (hogere) verga deringen, met name van gefeder eerde classes. "Wij vragen u te voorkomen, dat gemeenten door druk van bovenaf in een dwang positie raken, zich geïsoleerd gaan voelen en hun verantwoor delijkheid ten aanzien van deze kerkelijke vergaderingen niet meer zullen verstaan". Een spe ciale regeling voor de nu onge veer 100 gemeenten - verspreid over het hele land - die tot een fe deratie hebben besloten, leek de in Barneveld verzamelde ambts dragers meer verantwoord dan het geheel van de kerk afhanke lijk te maken van een deelproces. Leken Hulpbisschop Lescrauwaet van Haarlem heeft de bisschop pensynode in Rome gevraagd, toe te geven dat de waardering van de kerkleiding voor de bij dragen van de leek aan de kerk 'in te veel gevallen' onvoldoende is geweest. "De synode zou moe ten uitspreken, dat clericaal so lisme (drang om dingen alleen te doen) aanleiding heeft gegeven tot bepaalde vormen van anti- clericalisme". Lescrauwaet (afgevaardigde van de Nederlandse bisschop pen op deze synode over roeping en zending van de leek): "Laten wij met dankbaarheid erkennen wat de leken in het verleden heb ben gedaan en nu nog steeds doen om het christelijk geloof le vend te houden, het aan de nieu we generatie door te geven en het te vertalen in naastenliefde, op voeding, ziekenzorg, sociale rechtvaardigheid en culturele ontwikkeling". Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Beijerland G. Schaap Poederoijen, te Wijk bij Duurste de en Schalkwijk P. L. Tolhoek Jaarsveld, te Kootstertille-Twij- zel (Fr.) H. Strubbe Ballum-Hol- lum (Ameland); aangenoman naar Staphorst S. de Jong Kat wijk aan Zee, naar Katwijk aan Zee J. R. Volk Veenendaal, die bedankte voor Ede en voor Nij- kerkerveen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Fijnaart kandi daat J. Massier Kampen, naar Roden Th. A. van Beijeren Ber gen Henegouwen Wieringerwerf. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Assen A. de Snoo Harderwijk; aangeno men naar Mariënberg H. K. Bouwkamp Hardinxveld. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Spijkenisse T. M. Hofman Ouderkerk aan de Amstel; bedankt voor Nunspeet R. van Beek Veenendaal, voor Middelburg J. Plantinga Leeuw arden. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Hoogvliet en voor Naaldwijk J. Mijnders Veenen daal, voor Rotterdam-centrum L, Blok Nunspeet, voor 's Graven- zande en voor Rotterdam-IJssel- monde M. Mondria Waarden burg, voor Middelburg C. J. Meeuse Rotterdam-Zuid. Baptistengemeenten: aange nomen naar Noordbergum (Fr.) J. Paas Nieuw-Weerdinge; be dankt voor Groningen A. de Vries Emmen. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Arnhem me vrouw E. H. de Clercq Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2