Woedende reacties op kunstenplan Brinkman Alleen gesnik en de geur van boldoot ontbraken Don Carlos: langdurig en langdradig Herkenbare uitstraling in 'Rita en Frank' 'Exultate Deo' doet naam eer aan PAGINA 20 KUNST MAANDAG 12 OKTOBER 1987 'Filmscenario paskamermoord onsympathiek' ZAANDAM (GPD) - De Zaandam- se paskamermoord is verwerkt in een filmscènario. De schrijvers, Guus Luijters en regisseur Theo van Gogh, hebben het script inge diend bij producent Matthijs van Heijningen in Maarssen. Die voelt er op voorhand („we hebben het script nog niet gelezen") weinig voor het verhaal te verfilmen. „We vinden het nogal onsympathiek", aldus Van Heijningens vrouw Geurtje van Heijningen. Het filmverhaal van Luijters en Van Gogh draait om een moord, die voortvloeit uit een sado-maso chistische verhouding van de da der en het slachtoffer. De moord gebeurt in een paskamer, er wordt iemand gearresteerd tegen wie ei genlijk geen overtuigend bewijs voorhanden lijkt. Tot zover zou het script overeen stemmen met de Zaandamse pas kamermoord, waarbij de 21-jarige kledingverkoopster Sandra van Raalten op 30 november 1984 werd doodgestoken in de paskamer van boetiek Manouk in de Zaandamse Westzijde. Zaandammer Rob van Z. is voot die moord in maart van dit jaar tot 12 jaar gevangenis ver oordeeld. Hij zou Sandra van Raal ten hebben gedood tijdens een uit de hand gelopen SM-spelletje. Van Z. heeft altijd ontkend. Het Am sterdamse hof heeft het onderzoek inmiddels laten heropenen. „Het scénario ligt er. maar het moet nog worden gelezen", zei Geurtje van Heijningen vanmor gen. „In principe voelen we er toch al niet voor zo'n verhaal te verfil- Theo van Gogh verwierf bekend heid als regisseur van een aantal korte televisiefilms en de verfil- Frank Koenegracht. ming van Heere Heeresma's boek 'Een dagje naar het strand'. In zijn films toont Van Gogh zijn belang stelling voor de gruwelijke kanten van het bestaan. WESTERKERKPENNINGEN - De verkoop van speciale Wester- kerk-penningen waarmee de res tauratie van deze kerk in het hartje van Amsterdam mede wordt be taald. loopt goed. Volgens de stich ting Restauratie Westerkerk be draagt de opbrengst uit de verkoop van de penningen 132.500 gulden. Het bedrijfsleven, verenigingen en stichtingen hebben sinds eind augustus 160.000, gulden gedo neerd. Samen met de opbrengsten uit de publieksactie bedragen de totale inkomsten sinds het begin van de actie op 19 augustus bijna een half miljoen gulden. De Westerkerk-penningen zijn verkrijgbaar in brons, zilver en goud. Daarvan zijn er ruim 1750 verkocht sinds begin september. 'Rita en Frank' (Educating Rita) van Willy Russell. Met: Carolien van den Berg en Jules Hamel. Regie: Frans Boelen. Vertaling: Coot van Does- burgh. Decor: Herman van Elteren/ Jaap Nauta. Gezien op 10 oktober in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - 'Wat is assonantie?' vraagt Rita aan haar leraar Frank. Aan de hand van een standaardvoorbeeld (zwanen - water) maakt hij duidelijk, dat het hier om klinkerrijm gaat. Ri ta's conclusie luidt: assonantie is dus 'fout rijmen'. Dat ongecom pliceerde antwoord treft Frank dusdanig, dat hij het een keer in zijn colleges zal gebruiken. Als Frank dat later aan Rita vertelt, keurt zij die opmerking af - in middels heeft zij immers de offi ciële omschrijving geleerd. De onbevangen Rita van toen is er dan niet meer. Het stemt haar le raar blij en droef tegelijk. Zelfs van jaloeziegevoelens is sprake, als hij ziet, hoe Rita voor zich zelf een aantal keuzemogelijkheden heeft bevochten. Een prestatie, waaraan Frank met al zijn moge lijkheden niet toegekomen is. 'Rita en Frank' is een lichtvoe tig stuk, dat toch ook de nodige diepgang heeft. Het gaat over twee mensen, die een belangrij ke rol in eikaars leven gaan spe len. Rita is kapster, die zich door een letterenstudie wil ontwikke len. Als studente aan de Open Universiteit wordt zij toegewe zen aan Frank, die hier les geeft om wat bij te verdienen. In een aantal scènes toont het stuk ver schillende stadia van deze relatie vanaf de eerste kennismaking. Dat gebeurt op een subtiele ma nier, wordt niet oppervlakkig of voorspelbaar en laat aan de fan tasie van de toeschouwer ever, hoe deze hechte band tussen Ri ta en Frank zich verder ontwik kelt. De lichte toets met diepere ondergrond van dit stuk hebben Jules Hamel en Carolien van den Berg in hun spel overtuigend in gevuld. Carolien van den Berg slaagt er goed in om de sympathieke on bevangenheid van Rita zo te spe len, dat geloofwaardig blijft dat dit meisje meer wil èn kan berei ken. Dat is een moeilijke rol, om dat je snel in weinigzeggende stereotypen kunt vervallen. Evenals Rita maakt ook Frank een ontwikkeling door. Hij be gint met tegenzin aan zijn bij baan, maar raakt al gauw door Rita geboeid. Aanvankelijk voelt hij zich gesterkt door haar afhan kelijkheid van hem. Met kleine nuances in zijn spel laat Jules Hamel dat merken. Na de pauze krijgt zijn optreden nog meer kansen. Frank speelt hij dan als ven triest man, die met zich zelf overhoop ligt. In die situatie ver liest hij nóg een zekerheid, als hij beseft dat Rita zich onafhankelij ker van hem opstelt. Steeds begint een scène met de binnenkomst van Rita. Is de scè ne afgelopen, gaat het licht uit en verschijnt er aan weerskanten een diaprojectie, die gebeurte nissen (vooral leeservaringen) uit de leefwereld van Rita en die van Frank samenvattend of vooruit wijzend in beeld brengt. Op deze manier heeft regisseur Frans Boelen bereikt, dat de scène- overgangen gelijkmatiger verlo pen. en dat in de voorstelling als geheel consequent hetzelfde rit me wordt aangehouden. Literatuur als middel tot zelf ontplooiing: dat educatieve ide aalbeeld wordt hier met humor en zonder al te veel nadruk be handeld. Voorop staat in de aanpak van regisseur Boelen de herkenbaarheid in deze hechte relatie van twee mensen, die me de door het sfeervolle decor (Franks werkkamer vol boeken en paperassen) haar uitstraling niet mist. Na afloop van de druk bezochte première, zaterdag avond in de Leidse Schouwburg, vielen in elk geval enthousiaste reacties te beluisteren. WIJNAND ZEILSTRA LEIDEN - Waarom heerst er toch vaak zo'n gewijde sfeer op die poëzieavonden in de Waag? Is het het monumentale ge bouw zélf? Of zijn het de ge dichten die er worden voorge lezen? Wie het weet, mag het zeggen. Hoe het ook zij: wie door zijn wim pers heen naar het podium keek, kreeg al gauw het gevoel zich te be vinden in de aula van een cremato rium, waarin weldra de kist onder een dreunend 'Nader tot u. mijn God' in de grond zou verdwijnen. Alleen het gesnik en de geur van boldoot ontbraken. Gelukkig maar, want dat had maar afgeleid van het werk van de dichters Rogi Wieg, Wim Brands, Frans Budé, B. Zwaai, en Frank Koenegracht. Als eerste betrad 'coming man' Rogi Wieg het podium. Met een wat vermoeide stem las hij zijn hoogst romantische verzen voor. Verzen die welluidend zijn, maar waarin jammer genoeg de clichés niet wor den geschuwd. Woorden als 'teder heid' en 'gruwelijkheid' - ze zouden voor dichters onder hoogspanning moeten worden gezet. Het zijn 'ver orden'. woorden die een scala van gevoelens en indrukken herbergen. Het gaat er in de poëzie nu juist om deze gevoelens en in drukken nader te omschrijven. De taak van de dichter bestaat eruit ze met treffende beelden en beschrij vingen op te roepen. Dat gebeurt bij Wieg helaas niet. Wim Brands, de tweede dichter in de reeks, had wat dat betreft meer te bieden. Ook hij mag tot de neo-romantici worden gerekend, maar het 'daar waar je niet bent, is het geluk'-idee wordt door hem heel wat scherper geformuleerd dan door Wieg. Een van zijn aardig ste gedichten is het vers 'Inslag'. Hoorspelkern Het beschrijft de plek waar eens een vliegtuig is neergestort. Daar bij is de piloot om het leven geko men. De tijd heeft de krater die na deze 'inslag' is ontstaan voorzien van gras en klaprozen. De bomen om de plek heen 'buigen naar de pi loot'. Zo'n beeld - het heeft een ei genaardige spanning, het stopt de hemel even onder de aarde. Jam mer was alleen dat Brands zijn ge dichten te snel achter elkaar las, zo dat een sterke eindregel de begin regel van een ander vers nogal eens om zeep hielp. Wie wel zeer goed voorlas was B. Zwaai. Hij werd door presentator Theo de looy als Ben Zwaai aange kondigd, iets dat de dichter te fami liair vond, zo gaf hij aan het begin van zijn voordracht te kennen. Zwaai heeft een voordrachtstech niek waarvoor een lid van de hoor spelkern zich niet zou hoeven te schamen. Hij is bovendien een dichter die het ritme van zijn vers regels perfect weet af te stemmen op de inhoud ervan. Daar waar een oude dame in haar droom naar zee wordt gesleept om de 'nachtharen' te bevaren is het ritme jagend, tui melen de woorden bijna over el kaar heen; wanneer zij later op de boulevard wordt neergeplant als standbeeld maakt dat ritme bijna een 'sur place'. Ondanks zijn voor- drachtkwaliteiten blijft Zwaai ech ter een dichter die je maar het beste kunt lezen. Zijn verzen zijn te her metisch. Wie er alleen maar naar luistert mist veel. Dat geldt eigenlijk ook voor het werk van Frans Budé. Theo de Looy vertelde dat de dichter zijn nieuwe bundel al in de etalage van een Leidse boekhandel had zien liggen, terwijl hij die zelf nog niet in zijn bezit had. Een Tantalus kwelling moet zoiets zijn. Budé's werk is zeker intigrerend, maar laat zich pas na intensief lezen door gronden. Zijn lezer, zo heeft hij in een interview eens gezegd, moet ei genlijk een soort detective zijn. Of er veel dergelijke speurneuzen in de zaal zaten, waag ik te betwijfe len. Mij lukte het 'combineren en deduceren' maar in een enkel ge val, bij een mooi gedicht over de dood van Georg Trakl bijvoor beeld. De laatste in de reeks was Frank Koenegracht. Hij is een dichter die met regels als 'Het vrolijke van de vuilniszakken wordt wel eens ver geten' en 'Wat ben ik toch een oude vlieg' het publiek onmiddellijk voor zich weet te winnen. Zijn werk is een ontkenning van de nog al eens gehoorde uitspraak dat de moderne poëzie niet meer memori- seerbaar zou zijn. 'Een jongen die zijn meisje kwijtraakt/davert niet. En de wereld niet van zijn gedich ten./ En de nacht niet van zijn stap'. Zulke versregels eisen meteen een plaats op in het geheugen. Ze ont roeren door de eenvoud van de taal. maar tegelijkertijd gaat er door de geraffineerde herhalingen van dat 'en' een zeer. dramatische werking uit. Entousiast Koenegracht schrijft moderne poëzie die, paradoxaal genoeg, ook iets klassieks heeft. In al hun cynis me bieden zijn verzen de lezer - in dit geval de toehoorder - ook troost. Je beluisert er deernis in met de on volmaakte mens en dat gevoel ligt zeer dicht tegen de liefde aan. Een apart woord van waardering moet naar de presentator. Worden dichters over het algemeen belab berd voorgesteld aan het publiek De Looy had zich vooraf in zijn gas ten verdiept. Ja, hij bleek zelfs hun poëzie te hebben geiezen. Kom daar eens om tegenwoordig. Al met al een geslaagde poezie- avond dus. 'En na afloop was er fij ne muziek van Het Leger' zou ik Gerard Reve bijna nazeggen, maar dat was niet zo. Er was wel muziek, maar dan van een ongehoord en thousiast spelend jazzgezelschap dat luisterde naar de naam 'Vaal bleek Vokaal'. Door dit gezelschap werd de lichte rouwstemming in een oogwenk aan flarden geblazen. Zelfs de dichters werden er vrolijk van. Nou ja, een beetje dan. CEES VAN HOORE 'Deze minister is op rooftocht' Minister Brinkman. kunstenplan fel verzet oproept. DEN HAAG (GPD) - De kunste naarswereld heeft verontwaardigd tot woedend gereageerd op het Kunstenplan van minister Brink man (cultuur), dat 'dwaas, onuit voerbaar en bedrieglijk' wordt ge noemd. De Kunstenbond FNV overweegt een 'totaal verzet' tegen de plannen van de minister. De Ne derlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) wil een 'breed maatschappe lijk protest' tegen het ingrijpende pakket voorstellen organiseren en de rechter inschakelen. Provincies Jubileumconcert met Sander van Marion Jubileumconcert onder leiding van Sander van Marion, met de C.O.V. Exultate Deo, Jorine Samson, sopraan, Mieke Doeschot, mezzo-sopraan, Corrie Pronk, alt, Jos van der Lans, tenor, Henk van den Brink, bas, Addie de Jong orgel en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Psalm 42 van Handel, Dixit Dominus van J.Chr. Bach en delen uit Samson van Handel, het Weihpachtsoratorium van Bach, Die Schöpfung van Haydn, het requiem van Cherubini, Messe solennelle van Gounod, een mis van Diabelli, het Oratorio de Noël van Saint-Saèns en Lobge- sang van Mendelssohn. Gehoord op 10 oktober in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - In 1962, dus 25 jaar geleden, maakte de Voorschotense Christelijke Gemengde Zangver eniging 'De Lofstem' een moeilijke tijd door. Wei nig leden, weinig geld en muzikaal niet geweldig. Als beginnend dirigent wist Sander van Marion de koorleden te overreden de repetities trouwer te be zoeken en gaandeweg ging het weer bergopwaarts. Het van oorsprong gereformeerde koor kreeg een bredere basis en de naam werd veranderd in 'Exul tate Deo'. De betekenis van deze naam 'juicht Gode toe' bleek ook in de meeste werken die zaterdag avond in de Stadsgehoorzaal werden uitgevoerd en die een staalkaart vormden van het repertoire waarmee het koor de afgelopen kwart eeuw mee bezig is geweest. Het is altijd de kunst voor een dirigent om een afwisselend programma te maken dat past bij de mogelijkheden van het koor. Een originele vondst had Van Marion gedaan in een bibliotheek in Zwit serland, waar hij de cantate 'Dixit Dominus' van Johann Christian Bach onder het stof vandaan haalde en weer geschikt maakte voor uitvoering. Deze première had al eerder plaats met 'Exultate Deo' en zaterdag werd dit charmante werk op nieuw ten gehore gebracht. Het zorgeloze karakter doet denken aan de symfonieën van dezelfde com ponist. De meeste werken hadden, wat reeds bleek uit de titels, een feestelijk karakter. Toch waren er contrasten zoals in de cantate over psalm 42 van Handel 'So wie der Hirsch (herder) nach Wasser schreit'. Dit smachtende karakter kwam uit in de gevoelig gespeelde vioolsolo's en in de aria's. In totaal vijf solisten werkten mee: Jorine SanVson, Mieke Doeschot, Corrie Pronk, Jos van der Laan en Henk van den Brink. Hun uitvoering sloot goed op elkaar en op het koor aan. Indrukwekkend was het duet tussen sopraan en tenor 'Was betrübst du dich, mein Seel' met zijn klaaglijk aangehouden to nen, voorafgegaan door viool- en hobosoli. Vermeldenswaard is nog het 'Dies Irae' uit het Requiem van Cherubini. De canons tussen man nen- en vrouwenstemmen zijn opzwepend tot het 'Mors Stupebit' inzet met zijn grillige rustpauzes. In het Lacrymosa wist het koor de lange noten met suggestieve accenten te zingen. Ook de in de min derheid zijnde mannenstemmen kwamen fors voor de dag deze avond. Het Randstedelijk Begelei dingsorkest, steunend op jarenlange ervaring, speelde alert mee en groeide ook in aantal naarma te het programma romantischer werd. Organist Ad- die de Jong was een betrouwbare steunfiguur in de orgelsolo.'s van het Oratorio de Noël van Saint- Saëns. Maar de meeste aandacht ging uit naar de jubilerende dirigent, die zo te zien onopvallend be zig was maar die in de afgelopen jaren een stempel op het Voorschotense muziekleven heeft gedrukt. Voor hem was er nog een toegift: In een donkere Stadsgehoorzaal kwam een enorme taart binnen met brandende kaarsen en erbovenop een grote pop die een bekend iemand voorstelde met bril, sik en dirigeerstokje! Dirigent Sander van Marion vertelde tot slot hoe hij al deze jaren tegen de muziek aankeek: "Als je het niet met woorden kunt zeggen, zing het dan samen met je hart, zoals de laatste klanken van dit concert waren uit het slotkoor van Mendelssohn: Alles wat adem heeft, love de Heer". FRANK DEN HERDER en gemeenten voelen zich in de steek gelaten. Gedupeerde instel lingen (Internationaal Folkloris tisch Danstheater, toneelgroepen Globe en Theater, Hoofdstad Ope rette, Forums symfonieorkest, twee noordelijke orkesten) verwij ten de minister dat hij zich niet aan beloften houdt en een onaanvaard baar beleid voert. 'Deze minister is op rooftocht', aldus algemeen coördinator Wil lem Wanrooy van de Kunstenbond FNV in een voorlopige reactie op het plan van Brinkman voor de ja ren 1988 tot '92, dat afgelopen vrij dag naar de Tweede Kamer is ge gaan en een aanzienlijke herschik king van subsidies naar de diverse culturele voorzieningen in ons land inhoudt. Daarbij worden vele mil joenen bij de symfonische muziek en het repertoiretoneel wegge haald en 'doorgesluisd' naar de sec toren film, letteren, kleine dansge zelschappen en jeugdtheater. Volgens Wanrooy betekent de operatie het 'leegzuigen van de provincie'. Versluierd gaat er op basis van het Kunstenplan circa 5 miljoen gulden richting Randstad. 'Er is sprake van een ontoelaatbare cultuurconcentratie in het westen van het land waar de voorzienin gen verder versterkt worden. Ook het nieuwe kunstaanbod dat meer geld krijgt, bevindt zich in de Randstad'. De Toonkunstenaars- bond noemt de inkrimping van zes tot drie regionale symfonieorkes ten 'het summum van culturele discriminatie van de regio buiten de Randstad'. De Kunstenbond FNV, die heeft uitgerekend dat door de plannen minstens 200 arbeidsplaatsen van 'produktieve' kunstenaars verlo ren gaan, verwijt de minister dat hij steeds minder oog heeft voor de so- ciaal-ecnomische positie van de kunstenaars. 'Er gaat zo'n 10 mil joen naar instellingen, zoals het Nederlands Filmmuseum (2,4 mil joen extra), maar dat gaat ten koste van werkgelegenheid voor schep pende of uitvoerende kunste- Wanrooy legt er de nadruk op dat de Kunstenbond, ondanks diep gravende operaties in het orkesten- toneel- en beeldende kunst-bestel, altijd bereid is geweest tot overleg en het aanreiken van alternatieve plannen. 'Maar die tijd is nu defini tief voorbij. Met alle andere betrok- Onderbrekingen doen afbreuk aan dramatische kracht Don Carlos van Verdi, uitgevoerd door de Nederlandse Opera, het Ne derlands Operakoor en het Neder lands Philharmonisch Orkest. Muzi kale leiding: Hartmut Haenchen. Re gie: Alberto Fassini naar Luchino Visconti. Decors en kostuums: Lu chino Visconti. Première op 8 okto ber in het Muziektheater in Amster dam. Volgende voorstellingen al daar op 14, 17, 20, 23, 27 en 30 okto- AMSTERDAM - Verdi's Don Carlos, gebaseerd op het gelijk namige drama van Schiller, werd in opdracht van de Parijse Opéra geschreven met het oog op de grote wereldtentoonstelling van 1867. Het moest een echte 'grand'opéra' zijn, het genre dat beantwoordde aan de zucht naar pracht en praal van het verwen de operapubliek; decors en kos tuums waren er op berekend het publiek te overdonderen, massa scènes waren een must, evenals verbluffende toneeleffecten. Ook de lengte van de opera, de karak ters en hun hevige emoties vie len onder de noemer groots. Ver di wist de grand'opéra, die in hoofdzaak een pompeus kijkspel was geworden, op een hoger plan te brengen. Zijn grote kracht lag in de uitwerking van de karak ters, waardoor zijn figuren, hoe romantisch de vormgeving ook mag zijn, méér worden dan kap stokken voor prachtige kos tuums, geloofwaardige mensen. In een met inbegrip van alle pauzes en changementen bijna zes uur durende voorstelling bracht de Nederlandse opera dit drama in de oorspronkelijke franstalige versie ten tonele. Het inleidende bedrijf van deze ver sie legt de basis voor het verloop van het drama: bij hun eerste ontmoeting vatten Carlos en Eli sabeth een hartstochtelijke lief de voor elkaar op; om politieke redenen ziet Elisabeth zich ech ter genoodzaakt de hand van Carlos' vader, Filips II te aan vaarden. Verdi schrapte in de tweede en Italiaanse versie dit bedrijf omdat de opera zelfs voor Parijse begrippen te lang was. Hoe psychologisch verantwoord' het weer toevoegen van dit be drijf ook moge zijn, de voorstel ling, die toch al een uitermate statisch karakter had, werd er even langdurig als op den duur langdradig door. Zelfs de oogver blindende, het hele toneel vul lende, decors, die Luchino Vis conti voor de Opera van Rome ontwierp, konden dit niet verhel pen. Alberto Fassini heeft in zijn regie gestreefd naar een recon- structie-naar-de-geest van Vis- conti's aanwijzingen, die hij als toenmalig regie-assisten nauw keurig genoteerd had. Opvallend in deze regie waren de stereotype gebaren en houdingen van de hoofdpersonen waardoor de voorstelling een ouderwets stem pel droeg. Ook het koor en de tal rijke figuranten stonden er bij alsof men lijm onder de zolen had. Het ten tonele voeren van jachthonden en een heus rij paard kon daar weinig aan veran deren. Ook vocaal gezien kwam de voorstelling niet uit boven de middelmaat, enkele scènes daar gelaten. Harry Peeters heeft ze ker een goede stem, maar als Fi lips II, de koning van Spanje, schoot hij tekort in kracht en au toriteit. Susan Marie Pierson als Elisabeth kwam in een matig ge zongen rol zeer ongeloofwaardig over als de vrouw waar het dra ma om draait. Pas in het duet waarin Elisabeth geconfronteerd wordt met het verraad van de eveneens op Carlos verliefde Prinses Eboli, een moeilijk rol goed gezongen door Mimi Ler- ner, is van een dramatische wis selwerking sprake. In de kleine re rollen zijn enkele mooie stem men te beluisteren: William Sto ne die steeds meer in zijn rol leek te groeien zong een expressieve hartstochtelijke Rodrigue, de trouwe vriend van Carlos met wie hij in het tweede en vierde bedrijf een duet met grote span ning zingt; Pieter van den Berg leent zijn prachtbas aan de mon nik in de kathedraal-scène - en wat voor kathedraal was daar op het toneel gezet! - Ineke Berends is een uitstekende page Thibault. Alleen Neil Rosenshein in de ti telrol is werkelijk berekend voor zijn partij. Met een volle krachti ge stem, maar zich nooit force rend of overschreeuwend zet hij op in drukwekkende wijze de door zijn gevoelens van liefde en loyaliteit verscheurde Carlos neer. Hartmut Haenchen is de in spirerende spil van het muzikale gebeuren op het toneel en in de orkestbak, waar het Nederlands Philharminisch Orkest meer als goede begeleider dan als orke strale tegenspeler zit. Aan deze conventionele voorstelling is vooral visueel nog het meeste plezier te beleven. MIES ALBARDA ken organisaties in de cultuurwe reld, met werkgevers en werkne mers, met de lagere overheden, gaan we op de barricaden'. De voorgenomen bezuiniging op het Folkloristisch Danstheater en de Hoofdstad Operette van 2,4 mil joen betekent volgens de besturen het einde voor de groepen. Het Danstheater noemt het voornemen van de minister 'onbegrijpelijk', omdat het nog maar drie jaar gele den mét subsidie van de minister een splinternieuw pand betrok. De Hoofdstad Operette is 'verbijsterd', omdat ze 160 voorstellingen per jaar geeft in het hele land en daar mee 80.000 bezoekers bereikt, waarmee toch duidelijk is aange toond dat ze aan de spreidingsei- sen voldoet en talloze mensen die niet dadelijk tot 'moeilijke kunst' zijn over te halen een plezier doet. Het orkest van het oostelijke operagezelschap Forum is woe dend dat het zijn concertpraktijk wordt ontnomen, terwijl de minis ter drie maanden geleden nog in een brief toezegde dat beide taken - begeleiding opera én symfonische concerten geven - gewaarborgd waren tot 1992. De Kunstenbond FNV vindt bovendien dat de plan nen voor 50 extra operavoorstellin gen in het zuiden van het land (van uit 'steunpunt' Venlo) 'een onge looflijk vage structuur hebben'. Voorzitter J. Sjoerdsma van het Frysk Orkest heeft het plan van Brinkman een 'ordinaire bezuini ging' genoemd. Ook het Brabants Orkest is onge lukkig over het Kunstenplan, waarin staat dat het aantal volledi ge banen wordt teruggebracht van 90 tot 75. De eis van de minister dat de drie grote orkesten in de Randstad ten minste 20 tot 30 concerten per jaar daarbuiten moeten geven, heeft al thans bij het Concertgebouwor kest ook al geen juichende ont vangst gekregen. Volgens een woordvoerder zullen deze ver plichte speelbeurten ten koste van het aantal concerten in de hoofd stad gaan,'waardoor niet moet wor den uitgesloten dat de gemeente Amsterdam minder subsidie gaat geven. Het Residentie Orkest in Den Haag daarentegen heeft min der kritiek: het ziet aantrekkelijke kanten aan het vaker spelen van eenmaal ingestudeerde concerten op andere plaatsen dan alleen in de Randstad. De leiding van dansgezelschap Scapino is weinig hoopvol ge stemd over de toekomst. Hoewel het nergens in de nota ter sprake komt, betekent volgens Scapino de toezegging van de bewindsman dat het 3 miljoen rijkssubsidie verliest. Het is nog maar de vraag wat de ge meente Rotterdam, waar het gezel schap zich gaat vestigen, op tafel wil leggen. Scapino houdt er reke ning mee dat het einde in zicht is. Sonny Rollins naar Den Haag DEN HAAG (ANP) - Het kwintet van de Amerikaanse saxofonist Sonny Rollins komt na een jaren lange afwezigheid weer naar Ne derland voor een optreden in het Haagse Muziektheater aan het Spui. Daar wordt op 6, 7 en 8 no vember het eerste Inter Jazz Week end gehouden, een initiatief van or ganisator Paul Acket. In totaal ko men vijf groepen en big bands naar Den Haag die volledige concerten verzorgen. Het is Acket de laatste jaren niet gelukt Sonny Rollins voor het jaar lijkse North Sea Jazz Festival te in teresseren omdat de saxofonist niet graag op festivals wenst te spe len. Rollins heeft nu toegezegd wel naar het Muziektheater te willen komen. Rollins geeft op zaterdag 7 november in Den Haag een nacht- concert (24.00 uur) met Clifton An derson (trombone), Thomas Camp bell (slagwerk), Mark Soskin (key boards) en Jerome Haris (bas).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20