Mini-drama rond Joop Piket nekt Phüidor Derde uurrecord Moser Titanenstrij d op hoogste niveau Goede afsluiting vanVan der Poel Wereldbeker voor Post Eerste overwinning van René Guyt Joep Steur overleden MAANDAG 12 OKTOBER 1987 PAGINA J7 LEIDEN - Het eerste schaaktiental van Philidor lijkt dit seizoen in de landelijke competitie moeizaam op gang te komen. De Piket-brigade opende in de hoofd klasse al wat magertjes met een 5-5 ge lijkspel tegen SMB en diende vervolgens tijdens de zaterdag verspeelde tweede ronde genoegen te nemen met een 6-4 ne derlaag bij Amstelveen. Volmac 1 zag het duel bij Groningen wegens internationa le bekerverplichtingen uitgesteld, maar nam wel in vooruitgepeelde winstpartij en van Carlier en Marcel Piket alvast een 0-2 voorsprong. Het debuterende tweede tiental van Volmac toonde met een 4-6 winst bij Utrecht aan dat de ploeg een volwaardig hoofdklasser is. LSG 1 be werkstelligde in de eerste klasse B een koppositie dankzij een voorlopige 51/2- 31/2 zege tegen Desisco 2. De grote boosdoener in de wedstrijd tegen Amstelveen was zaterdag captain Joop Piket zelf. De Philidor-aanvoerder bewerkstelligde tegen Bierenbroodspot, na het plaatsen van een stukoffer, een winnende positie en kon voor open doel scoren. Een plotselinge black-out deed Piket echter twee crucialè zetten met el kaar verwisselen. De gevolgen waren rampzalig. Niet de Leidenaar, maar de Amstelvener kon nu dankbaar een winstpunt incasseren. Bovendien kwam daardoor niet een 5-5gelijkspel, maar een 6-4 zege voor Amstelveen op het score bord. Eerder al diende Philidor een vroeg opgelopen achterstand ongedaan te ma ken. Piet Peelen overrompelde RAG de Graaff volledig in de opening, een lot dat ook Hans Kuijf tegen Bosboom was be schoren. Al wist de Leidse kopman zich dan nog wel wat langer staande te hou den. In de tussentijd zorgde broer Nico Kuijf na een evenwichtig duel voor remi se tegen Vingerling. Henk van Maaren scoorde dankzij secuur en geduldig te genspel een punt ten koste van Volman, waar echter weer een vrij kansloos ver lies van Peter Gelpke tegen Pieterse te genover stond: 31/2-11/2. Piet Bakker verzilverde vervolgens een goede aan- valspartij op Los, maar Heieen de Greef diende anderzijds haar meerdere te er kennen in Bottema: 41/2-21/2. De overige posities boden Philidor op dat moment nog volop hoop. Totdat het mini-drama van Joop Piket zich voltrok en de nederlaag prompt een feit was: 51/2-21/2. Als mostert na de maaltijd volgden toen de verwachte zege van Leo Hofland tegen Van de Oudeweetering, terwijl Hein-Piet van der Spek en Kortis een grillige partij met een remise beklon ken: 6-4 verlies en daarmee de hoogste tijd voor de Leidenaren om de slagvaar digheid en openingstheoretische kennis bij te schaven. LSG 1 lijkt zich in de eerste klasse be ter thuis te voelen, dan voorgaande jaren een divisie lager het geval was. Na een nog wat moeizame 41/2-51/2 openings winst bij BSG 2, liepen de Parlement-be- ditmaal vrij gemakkelijk naar een voorlopige 51/2-31/2 voorsprong te gen de Desisco-reserves uit. Vier partijen waren daarbij vrij snel beklonken. Aad van Moorsel tekende voor een soepele winstpartij, Leon Konings zag zich ech ter na een incorrect offer in hoog tempo van het bord gezet. In het duel van Dirk Sikkel werd het evenwicht nimmer ver broken (1/2-1/2). Dat kon daarentegen niet van Jan Tolenaar's treffen worden gezegd, die zijn opponent fout op fout zag stapelen. Een vlotte winst was het lo gische gevolg: 21/2-1/1/2. Kees van Zijp en Folkert Geertsma brachten LSG daarna vrijwel in veilige haven. Van Zijp zette een theoretische zeeslang op het bord, maar sloeg toen de ze paden eenmaal waren verlaten hard toe: 1-0. Geertsma wist zijn tegenstander in dusdanige tijdnood te brengen, dat de ze wel een verliezende fout moest ma ken: 41/2-11/2. Remises van Adriaan Cle mens en Theun van der Vorm deden daarna de rest. Clemens speelde een rus tige pot, terwijl kopman Van der Vorm zich met hand en tand diende te verdedi gen tegen oud nationaal jeugdkampioen Roy Dieks. Hij volbracht deze taak uit stekend, waarna Dieks nog maar juist met een remise wist te ontsnappen: 51/2- 21/2. Charles Kuypers en Henk van Put ten lijken in afgebroken stellingen met respectievelijk een pion in de plus en een pion in de min, beiden met remise vrede te zu-llen hebben. De einduitslag wordt daardoor vermoedelijk 61/2-31/2. LSG 2 maakte in 2C de pijnlijke 6-2 openingsnederlaag bij Overschie met een knappe 41/2-31/2 winst op Dordrecht aardig goed. Na remises van Ruud Mie- remet, Ada van der Giessen en Kees de Groot zag het er aanvankelijk door ne derlagen van Simon Duindam en kop man Theo Piket (die zich in riante positie tegen van 't Hoff volledig vergaloppeer de) toch wat somber voor de Leidenaars uit. Leo Huijsdens voerde zijn offensief vervolgens echter winnend door, terwijl Annemarie Benschop haar tegenstander in tijdnood overtroefde. Toen ook nog Christiaan Mannién zich in een pluseind spel een stuk geroutineerder betoonde dan good-old Van Donk en gedecideerd won, was een LSG-zege a-snog een feit: 41/2-31/2. Philidor 2 behaalde zijn eerste punt ten koste van nieuwkomer Zeist: 3-4 voorlopig. De afgebroken partij van Wim Vriend lijikt weinig perspectief op meer te bieden, maar in geval van de juiste af gegeven zet is een remise toch niet ge heel uitgesloten. Ton Kohlbeck en Henk van Loon gingen vrij regelmatig onder uit, waar echter goede winstpartijen van Michiel Vergeer en Herman van Halde ren tegenover stonden. Invaller Pim Braggaar liet zich in tijdnood onnodig flessen: 3-2. Omdat Henriëtte de Greef en Ab Smit voordelige posities tot winst uit bouwden, zag Philidor 2 zich alvast van één punt verzekerd: 3-4. RUUD DOBBELAAR Zege in Grote Herfstprijs CHAVILLE (GPD) - In de nada gen van het wielerseizoen zette Adri van der Poel orde op zaken. De klassieker-kopman van de Ne derlandse PDM-formatie van Jan Gisbers constateerde met de laatste grote wedstrijden van het wielerseizoen voor de deur een groeiend wantrouwen binnen de ploeg. Dus verhief de zachtaardige Westbrabander een paar keer zijn stem en zette hij een aantal werk schuwe jongeren voor het front van de troepen op hun Gisteren in de Franse najaarsklas- sieker Créteil-Chaville bleek de donderpreek van Van der Poel te hebben geholpen. De ploeg haalde na de zege van sprinter Wim Arras in Parijs-Brus sel de tweede najaarsklassieker van deze herfst binnen. Van der Poel maakte in één klap een eind aan de laatste twijfels die er in de boezem van de formatie nog moch ten leven. Voor de opnieuw bijzon der sterk rijdende Teun van Vliet was hij na de 255 kilometer lange omweg tussen de twee Parijse voorsteden de sterkste van een kopgroep van vijf renners. Met het Nederlands kampioenschap, een rit in de Tour de France en nu deze klassieker heeft hij de herinnering aan zijn kwakkelige voorseizoen naar de vergetelheid gefietst. Het uitermate zwakke voorjaar legde wel de kiem voor een gebrek aan discipline in de equipe. Zo voorbeeldig als er in de Tour de France werd geopereerd, zo wanor delijk gedroegen met name enkele jongere renners zich tegen het slot van het seizoen. Van der Poel: "Ik WIELRENNEN, KLUNDERT (ANP) - Tom Cordes heeft zaterdag in Klundert een wielercriterium voor amateurs gewonnen. De uit slag is: 1. Tom Cordes (Wilnis) de 100 kilometer in 2 uur, 19 minuten en 50 seconden, 2. Theo Akker- mans (Nieuw-Vossemeer), 3. Bert Broekhuizen (Amersfoort). ben niet iemand die snel iets zal zeggen en ik moet ook honderd procent zeker weten dat ik in mijn recht sta voordat ik mijn mond opentrek. Maar iedereen kon het verschil in de wedstrijden zien. Als er van Post of Raas iemand in een ontsnapping mee was, verscheen gelijk de hele ploeg aan de kop van het pelqton om de wedstrijd af te grendelen. Bij ons waren er een paar die op zulke momenten toch nog aan hun eigen prijsje dachten". Zo kon het gebeuren dat Van der Peel een paar keer onverwacht een gepeperde tafelrede hield en de boosdoeners daarbij zeer indrin gend toesprak. "We hebben een goede ploeg en als iedereen zijn werk doet kun je veel plezier heb ben. Ze hebben allemaal gezien hoe ik in Parijs-Brussel mijn werk deed voor Arras en dan kan ik het niet hebben dat anderen dat voor mij niet doen, omdat ze bang zijn dat ze gelost worden. Zodra de een- dagskoersen er aankwamen, kwam dat vraagteken weer. Dat moest voorbij zijn". Er was, betoogde Van der Poel, geen enkele reden voor dat gebrek aan vertrouwen. Natuurlijk is het voorseizoen een ramp geworden, maar de oorzaak daarvan is be kend. Na zijn vette contract bij PDM vertikte hij het eenvoudig te luisteren naar zijn lichaam to°n dat tijd nodig had om te herstellen van ziekte. "Mijn grote folit is geweest dat ik mezelf in de winter slecht verzorgd heb. Ik moet vooral goed op mijn eten letten. Ik was tien kilo zwaarder geworden en heb zo hard moeten trainen om het er af te krij gen dat de weerstand te sterk was afgenomen. Toen ik rust had geno men was ik beter dan ooit. Ik rij al goed vanaf mei. Zo lang ben ik nog nooit achter elkaar in topconditie geweest". In het Nederlands kampioen schap demonstreerde hij dat sur plus aan kracht en in de Tour de France onderstreepte hij die vorm. Gisteren deed hij waarvoor Gis bers hem had aangetrokken: een klassieker winnen. En opnieuw keek het peloton op van de kracht die hij uitstraalde. Geen seconde was hij uit de spits weg te slaan, de winst hing in de lucht. "Ik heb er geen seconde aan getwijfeld toen we eenmaal met zijn vijven voorop waren", stelde hij resoluut. Het was lang rustig gebleven in de groep, die in Créteil vertrok zon- Adri van der Poel zet orde op zaken in de Grote Herfstprijs en gaat in Chaville als eerste over de finish. (foto der wereldkampioen Stephen Ro che. Hij had ploegleider David Boifava de avond te voren laten weten zijn seizoen als afgesloten te willen beschouwen, omdat hij "op" is. De rust in het peloton werd veer tig kilometer voor het slot ver stoord toen Maarten Ducrot uit de ploeg van Jan Raas het sein voor de aanval gaf en met Harings, Piccolo en Rogiers aan de haal ging. Een vlucht die strandde, maar in de heuvels van de Chevreuse ont brandde de strijd vervolgens wel in alle hevigheid. Met nog twintig kilometer voor de boeg luidde de noodklok toen Charly Mottet en Bruno Leali er sa men op uit trokken. De twee tijdrij- ders van formaat (Mottet won de Grote Landenprijs in Cannes en Leali schreef in eigen land met Ghirotto de koppeltijdrit Trofeo Baracchi op zijn naam) ontwikkel den een moordend tempo en sloe gen snel zo'n groot gat dat het op een duel leek uit te draaien. Tot Adri van der Poel met een impo sante jump in één keer de kloof dichtte. Zo adembenemend mooi dat het peloton toen de winnaar al kende. Hennie Kuiper: "Als je zo iets ziet weten alle renners hoe het er voor staat". Ook nadat Teun van Vliet - de dinsdag geëindigde zesdaagse van Antwerpen nog in de benen - met de evenzeer snelle Italiaan Mauri- zio Fondriest het trio achterhaalde. In Chaville leek Mottet de snelle beentjes met een aanval te verras sen, maar Van der Poel bewaarde zijn kalmte en sloeg onverbiddelijk toe toen de Fransman vlak voor de streep stil viel. Ook Teun van Vliet kon hem niet bedreigen: "Ik was met mijn vorm op de goede weg. Maar deze wedstrijd komt eigenlijk twee dagen te vroeg". Dus rest hem alleen nog de Ronde van Lombar- dije aanstaande zaterdag. Maar zelfs als hij daarin geen hoofdrol kan spelen heeft de tweevoudig klassieker-winnaar van dit jaar (Omloop Het Volk en Gent-We- velgem) van dit seizoen nu al de slotsom gemaakt dat "ik bevestigd heb in de ééndagswedstrijden tot de top te behoren". Net als Van der Poel, waardoor het wielerjaar voor Nederland een zeer positief slot kreeg. CHAVILLE (ANP) - In de Grote Herfstprijs is de ploeg van Peter Post definitief winnaar geworden van de wereldbeker voor merken ploegen. Door de tweede plaats van Teun van Vliet en de zesde voor Eric Vanderaerden werd de formatie onbereikbaar in het klas sement. Volgende week zaterdag zijn in de Ronde van Lombardije de laatste punten te verdienen. Het wereldbekerklassement is: 1. Panasonic 110 punten, 2. PDM 54, 3. SuperConfex 53, 4. Carrera 51, 5. Hitachi 45, 6. Ecoflam 35. In het Super-Prestige-klasse- ment, reeds lang zeker voor we reldkampioen Stephen Roche, schoof Eric Vanderaerden naar de derde plaats. Teun van Vliet steeg naar de gedeelde zesde stelling. Het Super-Prestigeklassement is: 1. Stephen Roche (Ier) 800 pun ten, 2. Sean Kelly (Ier) 550, 3. Eric Vanderaerden (Bel) 455, 4. Claude Criquielion 440, 5. Charly Mottet (Fra) 420,6. Teun van Vliet (Ned) en Laurent Fignon (Fra) 375. BOBSLEE. MONTE CARLO (SID) - Prins Albert van Monaco heeft in Monte Carlo 1 aangekon digd, dat hij zijn land (je) tijdens de Olympische Winterspelen van Cal gary zal vertegenwoordigen in het onderdeel tweepersoons bobben. Als dat inderdaad doorgaat zal Prins Albert (29) het eerste IOC-lfd zijn, dat in die functie als actief sporter aan de Spelen deelneemt. MOSKOU (ANP) - Francesco Mo ser is zaterdag in het bezit geko men van een derde werelduurre cord. De 36-jarige Italiaanse be roepswielrenner snelde in het vélo- drome Krylastskoe ✓an Moskou in zestig minuten naa de beste tijd voor professionals op overdekte banen: 48,637 kiloi ieter, tegen de 47,227 van de Aust iliër Neil Step hens (3 april in Lai ïcestown). Moser was op onoverdekte baan al houder van het werelduur record op zeeniveau (49,801 kilo meter) en van de beste tijd boven de zeshonderd meter (51,151 kilo meter). Hij werd echter niet de ab solute heerser van de werelduurre cords. De Russische amateur Vjatsjeslav Ekimov kwam 2 okto ber vorig jaar op de Krylastskoe- baan uit op 49,672 kilometer. Het uurrecord op de overdekte baan is bij beroepsrenners nooit in trek geweest. In zijn afscheidsjaar was Moser de derde prof, die de beste prestatie leverde. De ont troonde recordhouder Stephen werd voorafgegaan door de West duitser Siegfried Adler, die 2 au gustus 1968 in Zürich tot 46,847 ki lometer kwam. Moser had echter de ambitie Eki mov het record af te pakken en zo op alle fronten de baas te zijn in het uur. De uit Trentro afkomstige tijd- rijder had 12 september afscheid genomen van de wegwedstrijden in de Trofeo Baracchi. Met een ui terst professionele aanpak toog Moser vervolgens naar Moskou. Op zijn fiets van 7,9 kilo en met een verzet van 48x13 ondervond de Noorditaliaan veel hinder van de hoge luchtvochtigheid (56 procent) en temperatuur (23,7 graden). On derweg klokte Moser de beste we reldtijden voor profs op de tien ki lometer (12 minuten en 5,596 se conden) en twintig kilometer (24.20,306). In die fase zat Moser echter al onder de tussentijden van Ekimov (respectievelijk 11.51,493 en 23.52,098). „De lucht was mijn HILVERSUM - Met het wielercros- seizoen nog maar juist op gang, heeft René Guyt zijn eerste zege in middels binnen. De Katwijker won gisteren op overtuigende wijze de B-veldrit van Hilversum. Een slechte start leek de kansen van de Swifter aanvankelijk niet ten goede te komen. Guyt slaagde er echter in om binnen een ronde Weer Kasparov-Karpov SEVILLA (GPD) - Voor de vierde keer binnen een perio de van ruim twee jaar beginnen wereldkampioen Gary Kasparov (24) en uitdager Anatoly Karpov (36) aan een tweekamp om de hoogste titel. De schaakwereld be schouwt de beide grootmeesters onbetwist als de sterkste spelers van onze tijd en verwacht een titanenstrijd op het hoogste niveau. een vroegtijdig ontstane kopgroep alsnog te achterhalen en liet deze vervolgens gelijk ter plekke. Soe peitjes draaiend bouwde Guyt ver volgens een grote voorsprong op de concurrentie uit, waarna hij on bedreigd won. Die winst mag een leuke opwaremer voor de Katwij ker heten, die de confrontatie in de komende A-crosses met de profes sionals nu met vertrouwen tege moet kan zien. De tweede plaats was in Hilversum op 45 seconden achterstand van Guyt voor Rinie Pley. Guyt's clubgenoot John Kuy- venhoven kende eveneens een slechte start. Ook de Leidenaar wist zich echter nog naar voren te werken, om tenslotte nog als ze vende te finishen. grootste tegenstander", vertelde Moser na zijn avontuur op de Mos- kouse baan. VOLENDAM (ANP) - Voetbaltrai ner Bruin Steur, in Volendam be kend als Joep, is zaterdagmiddag op 53-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Steur voetbalde zelf jaren als aanvaller voor de betaald-voet balorganisatie uit het vissersdorp, waarna de karaktervolle Bruin Steur zich op het trainersvak en het onderwijs wierp. De timmerman werkte zich op tot gymnastiekle raar aan de LTS te Edam en kwam drie keer als hoofd-verantwoorde- lijke in de technische staf van FC Volendam terecht. In 1971 nam hij de zaak tussen tijds over van Hans Croon. Steur bleef tot 1975. Hij keerde in 1981 te rug bij Volendam, waar hij samen werkte met Dick Maurer. Het sei zoen daarna assisteerde hij Fritz Korbach. In de winterstop van het seizoen 1983/1984 volgde hij tijde lijk Cor van der Hart op. Het was de enige keer, dat Steur met Volen dam op eredivisie-niveau werk zaam was. Tussendoor trainde Steur de amateurclubs AFC'34, Hollandia en HRC, zijn laatste club. Een duel Kasparov - Karpov is meer dan een partij met bord en stukken. Het is een strijd tussen twee sterke, meedogenloze per soonlijkheden, die elkaar haten en die elkaar wederkerig vrezen. door Hans Bouwmeester Voor de wereldkampioen is Kar pov de man, die jarenlang al het mogelijke heeft gedaan om de ont wikkeling van zijn jonge rivaal te remmen of zelfs te blokkeren. Wat is er waar van alle beschuldigin gen, die men in de interviews van Kasparov kan lezen? Naar buiten is Anatoly Karpov een rustige, vriendelijke diplo maat. Hij onderhandelt koelbloe dig en zakelijk. Zijn afspraken komt hij nauwkeurig en correct na en daarom geniet hij een voortref felijke reputatie bij de organisato ren van belangrijke wedstrijden. Maar wat gaat er schuil achter deze koude vriendelijkheid? Daarover zijn de meningen verdeeld. In de Sovjetunie is een wereld kampioen een machtig man. Zijn invloed kan bepaalde mensen ma ken of breken. De schaakgeschie denis kent voorbeelden. Heeft Kar pov ooit zijn positie misbruikt en in een samenspel met FIDE-presi- dent Campomanes ontoelaatbare dingen gedaan? Voor zover ik Kar pov persoonlijk ken, kan ik dat niet zonder meer geloven. Van zijn karaktereigenschappen vinden we een en ander in zijn speelstijl terug. Karpov is een rus tig en uitermate scherpzinnig strateeg en heeft daarbij een bij zonder talent voor de 'petite com- binaison'. Hij werkt met eenvoudi ge, doch zeer doeltreffende midde len. In veel opzichten doet hij aan de grote Cubaan Capablanca den ken, die in de jaren twintig de we reldtitel beheerde. Met zijn 36 jaar moet Karpov in staat worden ge acht de hoogste titel te heroveren, maar dan zal hij wel in topvorm moeten zijn. Zelfs dan is enig geluk onontbeerlijk. Wereldkampioen Kasparov is duidelijk favoriet, zowel bij de ken ners als bij het schaakpubliek. Hij is volledig de antipode van Karpov. Wie hem ziet aankomen als één brok samengebalde energie gaat onbewust een pasje opzij. Wie hem hoort argumenteren schrikt soms van zijn overdonderende logica. Kasparov stelt zich onafhanke lijk op en hij kan zich dat in de 'nieuwe' USSR kennelijk permitte ren, vermoedelijk omdat hij zijn bewondering voor Gorbatsjov niet onder stoelen of banken steekt. Binnenkort zullen we hierover meer vernemen als zijn autobiogra fie in een Nederlandse vertaling van de persen komt. Zijn spel heeft veel van de fel heid van een Aljechin in zijn beste tijd. Moed en taktische slagvaar digheid zijn Kasparov's sterkste wapens. Bovendien is zijn kennis van de moderne openingstheorie ongeëvenaard groot. Beide spelers komen uit de school van Botwin- nik. Volgens deze, inmiddels 76-ja- rige, grote meester is Kasparov de sterkste. „Hij heeft maar één we zenlijk gevaarlijke vijand", zo zei Botwinnik onlangs, „en dat is de Kasparov die de neiging heeft zich zelf te overschatten". Met deze waarschuwing kan de wereldkam pioen zijn voordeel doen Bij vorige matches om de we reldtitel zijn de conflicten aan de orde van de dag geweest. In enkele gevallen waren de toestanden zelfs beschamend. Veel hangt af van de bekwaamheid en het gezag van de hoofdarbiter. Deze rol is in Sevilla in handen van de Nederlander Geurt Gijssen. Opmerkelijk is, dat beide spelers hem op hun voor keurslijst hadden geplaatst. Voor president Campomanes, die in de schaakwereld overigens een du bieuze reputatie geniet, was de keuze dus eenvoudig. Gijssen heeft in korte tijd zijn sporen als arbiter verdiend. Zijn optreden is rustgevend, integer en gedecideerd. Hij kent de spelers door en door en ongetwijfeld zal hij rekening houden met ieders per soonlijke gevoeligheden. Hij moet alles zien, alles controleren en zo weinig mogelijk zeggen. Dit moet hij maximaal tien weken volhou den. De match omvat 24 partijen; er wordt gespeeld op maandag, woensdag en vrijdag, de eventuele afgebroken partijen steeds een dag later. Beide spelers hebben drie maal het recht van uitstel Als Kasparov 12 punten heeft verzameld, is zijn troon weer voor drie jaar veilig. Karpov heeft 12,5 punt nodig om opnieuw wereld kampioen te worden. Prognoses hebben weinig zin. Veel hangt af van de vorm en van het uithou dingsvermogen van de beide schaakreuzen. Het publiek is veelal op de hand van de jongere man. Het vergeet daarbij wel eens ge makkelijk, dat de oudere, zoals hier Karpov, een waarachtig groot kampioen is geweest met een in drukwekkende staat van dienst. Vooral Kasparov is met de keuze van Sevilla tevreden. De stad ligt ongeveer even zuidelijk als zijn ge boorteplaats Bakoe. Over de orga nisatie in Sevilla is nog weinig be kend. Tot dusver was GijSsen niet optimaal tevreden. De stad heeft overigens nog iets goed te maken. Jaren geleden liep de Westduitse grootmeester Hübner er weg, om dat het verkeerslawaai zodanig doordrong tot de speelzaal, dat hij zich niet kon concentreren. Zijn toenmalige tegenstander Petrosjan had er weinig hinder van; hij was praktisch doof! Vanmiddag zet Geurt Gijssen de schaakklok in werking. Daarmee neemt de 97e onderlinge ontmoe ting en tevens de eerste partij van de match een aanvang. Goede rentree Noah in Basel BASEL (AFP) - De terugkeer van de Fransman Yannick Noah in het internationale tennis is een succes geworden. De 27-jarige Noah, die mede door huwelijksproblemen tien weken rust had genomen, won gisteren het Grand Prix-toernooi van Basel. In de eindstrijd van het met 231.00 dollar gedoteerde eve nement versloeg de als eerste ge plaatste Noah de Haitiaan Ronald Agenor in drie sets: 7-6, 6-4, 6-4. Voor de Fransman was het de tweede keer dat hij het toernooi in Basel won. De eerste won hij in 1982. De twee edities daarna be haalde hij eveneens de eindstrijd maar toen was beide malen de Zweed Stefan Edberg te sterk. On danks de eindzege was het de num mer Len van de wereldranglijst aan te zien dat hij een gebrek aan wed strijdritme had. In de halve finales was Noah te sterk geweest voor zijn landgenoot Guy Forget, Age nor versloeg zaterdag de Ameri kaan Andre Agassi. Brad Gilbert heeft gisteren het Grand Prix-tennistoernooi in de Amerikaanse stad Scottsdale ge wonnen. In de eindstrijd versloeg de nummer drie van de plaatsings lijst zijn Amerikaanse landgenoot Eliot Teltscher eenvoudig in twee sets: 6-2, 6-2. Gilbert bereikte de fi nale van het met bijna 300.000 dol lar gedoteerde toernooi door de verrassing van de week, Michael Chang, in de halve eindstrijd uit te schakelen. De vijftien-jarige ama teur, die voor Scottsdale nog de 483e plaats op de wereldranglijst innam, kwam zover door onder meer de Mexicaan Lozano en zijn landgenoot Ben Testerman te ver slaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17