Fides Pacta kan de korf nog niet vinden Strijdend BV Iisse schokt Leiderdorp Foreholte na pauze langs reserves osc Ten Velde bedankt voor handbalteam 'We zijn verslagen door een echt team' Basketballers MSV boeken eerste winst Paulides kost club veel geld Van Linder vult vacature Kecskemethy Anquetil stabiel MAANDAG 12 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - De absolute korfbal- top is nog niet binnen bereik van TOP. Maar met een 16-14 neder laag bij DOS'46, de nieuwe leider in de hoofdklasse B, kon de En gel-equipe toch met geheven hoofd uit Nijeveen vertrekken. Nederlagen waren er in het zesde competitieweekeinde ook voor De Danaïden, dat met 5-7 van mede-koploper Luto verloor, en Fides Pacta, dat met 8-6 tenon- der ging bij SDO. In de tweede klasse is Fiks duidelijk op weg naar promotie, terwijl derdeklas sers KNS en Fluks nu al voorbe stemd lijken voor degradatie. „TOP mag met opgeheven hoofd Nijeveen verlaten", hield coach Jasper Engel zijn ploeg na afloop voor. „We hebben ons goed kunnen meten met DOS'46. Alleen omdat DOS in de perio den dat het wat sterker was ook makkelijker scoorde heeft het de wedstrijd kunnen Waarbij overigens niet mag worden gesteld, dat de Sassen- heimers in produktiviteit veel onderdeden. De einduitslag 16- 14 was de hoogste van het zesde competitieweekeinde. DOS'46 ging wel voortdurend aan de lei ding en alleen bij 2-3 en direct na rust (5-5) had TOP voordeel. Met name de laatste goal kenmerkte de frisheid waarmee TOP het du el met de Nijeveners aanging. Een getructe uitbal bracht Aad Wiegerink vrij voor de korf en tien seconden na de hervatting was het 5-6. Voor diens directe tegenstander Albert Lucas, ex- international en al twaalf jaar spelend in de hoofdklasse, een wel uiterst pijnlijke verrassing. Toch luidde juist deze treffer een periode in, waarin TOP door veelvuldig balverlies achterop raakte. Na tien minuten was het verschil tot 9-6 opgelopen, waar bij de inbreng van de totaal vier maal scorende international Alie Sok groot was: TOP kwam door Ron van der Willik en aanvoer der Wiegerink nog eenmaal op gelijke hoogte, maar moest ver volgens toezien hoe DOS nog maals accelereerde. Bij 14-11 miste Anne van der Zaag, die vrij onzichtbaar speel de, een strafworp en toen kort daarop aan de andere kant 15-11 viel, was de strijd gestreden. Het feit dat TOP, inmiddels met de wegens studie verlate Karin Wes terbeek weer in de gelederen, te- rugknokte en ophaalde tot 16-14 tekent eens te meer hoe snel de Sassenheimers zich aan het hoofdklasse niveau hebben aan gepast. Verschil Het grote verschil tussen De Danaïden en Luto, tot gisteren de koplopers in de overgangs klasse C, heette Peter Schallen- berg. Deze twee jaar geleden van Rohda overgekomen ex-interna tional was met zijn routine en vooral scorende inbreng de grote motor van de Amsterdammers. Zonder zich ogenschijnlijk over matig in te spannen schakelde hij een Leids aanvalsvak uit, ter wijl hij aanvallend door Heiko Locher noch door Frans Brand aan de ketting kon worden ge legd. Zijn drie treffers waren meer dan het uiteindelijke ver schil: 5-7. Voor coach René Versloot een duidelijk teken, dat De Danaïden er nog niet is. Met name de agres sie, die Luto op beslissende mo menten aan de dag legde bleek teveel voor de Leidse debutant. „Het gebeurt steeds meer en dat weet je. Alleen het resultaat telt. De Danaïden is daar nog niet te gen opgewassen en het is goed dat dit nu een keer gebeurd". De Danaïden kwam ondanks fel tegenspel eigenlijk nauwe lijks in het stuk voor. Na een kwartier had Schallenberg een scheiding teweeggebracht (1-3). Omdat daarna in derde opstel ling de beide ploegen machte loos bleken, duurde het bijna veertig minuten (rust 2-3) eer bij 2-4 opnieuw van vak gewisseld werd. Een identieke situatie trad op na 4-7 en ook invaller Marco Mud had nog ruim tien minuten nog voor de verlossende 5-7. Scoren Opnieuw was het scoren voor Fides Pacta het grote probleem. In het duel tegen SDO duurde het tot de veertigste minuut eer Ronald van der Velden de score opende voor de Leidse twaalf. Ook de thuisclub kon de korf maar met moeite vinden, want Fides ging bij rust door een goal van René van der Vooren zelfs nog met 1-2 aan de leiding. Tot de twintigste minuut van de tweede helft bleef SDO op een punt staan, terwijl Fides nog tweemaal scoorde. Concentratie verlies, treffend geïllustreerd door het iinleveren van de bal bij de uitworp, luidde de ommekeer in. Via 3-5 (Ronald van der Vel den) en 5-6 (Janneke Halvemaan) werd het 6-6 en tenslotte bij het spelbevriezen ook 7-6 en 8-6 in het voordeel van de ploeg uit Veldhoven. Beslissing In een uur tijds had koploper Fiks bij KVR de klus al geklaard. Theo Vreeken (3), Diederik van Veen (2), Ciska de Best, Tanja Reitsma en Robert van der Kraan hadden inmiddels voor een 1-10 voorsprong gezorgd. Hekkesluiter KVR kon de stand nog tot 4-10 ophalen toen de Oegstgeester teugels in de slotfa se wat gevierd werden. Aangezien Velocitas in dezelf de tweede klasse F met 11-7 ver loor van De Bermen en nu vijf punten achterstaat op het leiden de duo, lijkt de strijd om de twee promotieplaatsen nu al beslist. De Leiderdorpers waren duide lijk de mindere, ook werd na rust een 7-4 achterstand opgehaald tot 9-7. Jan Scheffers was met drie goals topscorer, terwijl Bert van Osnabrugge wegens trappen geel zag. „Geen grandioos korfbal, maar de belangen waren groot", luid de het verontschuldigende com mentaar van ZKW-coach Wim van Huis op de derby Crescendo - Zuiderkwartier. Uiterst moei zaam liep Zuiderkwartier, met Wil de Wit (2) en Dirk Jan de Kreek (2) als topscorers, weg naar 1-3 om na rust het duel toch nog vrij snel te beslissen: 1-6. Pas in de slotfase kon Crescendo, dat zich al bij voorbaat bij de neder laag leek te hebben neergelegd, wat terugdoen door goals van Ilone Lepelaar en Alphons Cor- nelissen: 3-8. De vlam sloeg bij De Algeme ne - ODO(D) in de slotfase alsnog in de pan. Niet alleen forceerden de Dordtenaren de beslissing (5- 7), De Algemene verloor boven dien Ton Beij, die na geweigerd te hebben zijn naam op te geven toen hij een gele kaart kreeg voorgehouden, direct al kon ver trekken. Voor die tumultueuze periode ging het duel, waarin Al fred Lambooy zich met twee goals onderscheidde, volstrekt gelijk op. „Wel sterker veldspel, mac het scorend vermogen is er niet' verzuchtte Peter Zitman na d 10-8 nederlaag van KNS bij HSV Zitman, ooit een van de top schutters, ging voor nul aan d kant en ook de inbreng vai win van Leeuwen en Edwin Koo len (beiden tweemaal) was onvol doende om de zesde nederlaag af te wenden. Waarmee de toe komst van KNS er heel sombe: uitziet. Hetzelfde geldt ook voor Fluks, dat tegen SEV zelfs coach Kees van Vliet binnen de lijnen had, omdat reserves ontbraken. Met zijn ploeg moest hij toezien hoe de Leidschendammers met een punt verschil wonnen: 7-6. BRAM VAN GENT AMSTERDAM - Foreholte heeft gisteren in Amsterdam de tweede overwinning behaald in de eerste divisie A van da zaalhandbalcom petitie. Halverwege de wedstrijd tegen OSC 2 was de marge nog be scheiden (7-6), maar de eindstand liet niets te wensen over: 17-9. De thuisploeg nam de openings fase voor zijn rekening (2-0, 6-4). Foreholte hanteerde tot die stand de 4-2 defensie, maar daar schakel de coach Kecskemethy over op het 6-0 systeem. Dat gaf de Amster damse aanval meer problemen en Karina Bruins kon de uit de tweede lijn afgevuurde schoten makkelijk verwerken. In nauwelijks tien mi nuten boog Foreholte de achter stand om in een 6-7 voorsprong. In de tweede helft brandde de Voorhoutse titelpretendent los. Pas toen Foreholte een 6-12 voor sprong had bereikt en Kecskeme thy zijn wisselspeelsters in het veld bracht, kon OSC wat terug doen. Foreholte doorstond de fase waar in het maar vier veldspeelsters had prima (7-14) en won uiteindelijk ge decideerd met 9-17. HW '70 uit Voorschoten zorgden er gisteren voor dat de Leidse ploegen in de landelijke competitie niet hele maal afgingen. In Voorschoten troefden de pupillen van Kees Lamboo het Haagse Hermes af, rust 5-3, eindstand 7-6. In de slot fase van de wedstrijd in de tweede klasse moesten de Voorschotense handbalsters wel afzien. Het trai- ningsweekeinde zat er juist op en de benen wilden nog wel maar kon den gewoon niet meer. Keepster Bettina Lamboo die Aimee Visser knap verving, bleef de Haagse storm de baas. Verder dan 7-6 kon LISSE - Een staande ovatie van het uitgelaten thuispubliek was zaterdagavond de ver diende beloning voor de verrassende basketbalploeg van Lisse. Streekrivaal Leiderdorp werd door de mede-debutant in de eerste divisie in een meer spannend dan fraai duel de eerste nederlaag van het seizoen toegebracht (73-72) en moest geschokt vaststellen dat de 'weg naar het kampioenschap nog heel lang is. Het sierde het falende Leiderdorp dat er na afloop niet naar excuses werd gezocht voor de nederlaag te gen het beter geprepareerde Lisse. Center Marcel Huybens bleef nuchter: „We draaien al vier weken niet goed. Het zat er gewoon in dat we een keer zouden verliezen. Voor hetzelfde geld was dat vorige week al gebeurd tegen DSS". Ook coach Peter Paulides leek niet onderste boven van het verlies, dat Early Bird alleen op kop bracht: „Laten zij de kar maar een tijdje trekken, dat neemt de druk van de ketel". De onderkoelde reactie in het kamp van de titelkandidaat doet niets af aan het sueces van het strijdbare Lisse. „Dit is een van de mooiste overwinningen uit mijn loopbaan", bekende coach Frans Broekhof openhartig. Een mogelij ke verklaring voor het verlies van Leiderdorp had hij ook: „Hun sterkte, tien gelijkwaardige spe lers, is levens hun zwakte, want Paulides blijft iedereen doorwisse len en haalt ook spelers die goed draaien naar de kant". Paulides doet dat om iedereen sfeer te laten proeven en klaar te stomen voor het in zijn ogen beslis sende deel van de competitie. Lei derdorper Leon Zaal sloeg de spij ker op zijn kop: „Pas als we een team zijn en niet tien individuen, die voor een deel voor zichzelf spe len, kunnen we wat verwachten. Lisse speelde vandaag als een team, we zijn door een echt team verslagen". Het doorwisselen van Paulides LISSE - Het vrouwenteam van Lisse kon zaterdagavond in de pro motiedivisie de opvallende prestatie van het mannenteam niet evena ren, al zag het er even naar uit dat koploper Tonego het bijzonder moeilijk zou krijgen. De mannen van MSV walsten na rust over Ahoy'RZ (88-71). Grasshoppers wacht nog steeds op de eerste winst. Lisse hield in de eerste helft gelijke tred met de Twentse formatie (17-17, 30-30), maar toen de Amerikaanse spelmaakster Chrystal Cole man haar stevige schouders onder het karwei zette was het verzet van Lisse binnen twee minuten gebroken (36-36, 40-53). Coleman om speelde de verdediging van de thuisploeg op solide, maar simpele wij ze, daarbij links en rechts fouten uitlokkend, die middels de bonus vrije worp werden verzilverd. Tonego incasseerde bij 51-75 de vierde zege op rij. MSV wist zich tegen hekkesluiter Racing Amsterdam na vijf minu ten spelen al verzekerd van de winst: 9-1. De Noordwijksen bouwden de voorsprong gestadig uit (rust 42-26), terwijl Racing zich in de eind fase .gelukkig prees dat er nog vijf speelsters in het veld stonden. Drie zaten al met de maximale foutenlast aan de kant. MSV won met 83-58. In de promotiedivisie bij de mannen verrastte BVO Alphen in Go- rinchem met een ruime 81-69 overwinning op Groeneveld/Goba. Kop loper Voorburg beleefde benauwde ogenblikken bij Gunco. Chris Jonker bezorgde zijn ploeg acht seconden voor tijd de zege (87-89, 39- 29), in een wedstrijd waarin ex-MSV center Bart Driessen andermaal een hoofdrol vervulde. De mannen van MSV boekten tegen Ahoy'/RZ 2 de eerste winst in de rayoncompetitie: 88-71 (50-47). Onder aanvoering van Ron Becht- um (21) en gebruik makend van het surplus aan lengte wisten de Noordwijkers na rust, mede dankzij een goede start van Jan Koek, door te drukken tegen het incomplete Rotterdam. Volgens trainer Rick Driessen zit er nu duidelijk vooruitgang in de prestaties van zijn gehavende ploeg. Grasshoppers ging thuis hard onderuit tegen Binnenland: 79-98. Een tweetal technische fouten bezorgde de Barendrechters na rust de gewenste doorbraak, nadat de thuisploeg in de eerste helft goed in het spoor was gebleven (39-43). Huig van der Meij van was met 26 punten topscorer. In de tweede klasse tekende Leiderdorp-2 protest aan in de verlo ren uitwedstrijd tegen New Stars (82-79). Leiderdorp vindt dat de arbi ters New Stars een technische fout hadden moeten geven toen coach Knijff zijn derde time-out aanvroeg (en ook kreeg, al duurde die maar vijf seconden). Luba/Zoeterwoude bleef in de titelrace door BC Utrecht 2 met 89-66 te verslaan. had zaterdagavond in sporthal Meerzicht nog een andere reden. Met uitzondering van de altijd hard werkende Leon Zaal en de vooral in de beginfase goed acterende Marcel Sommeling, waren er geen spelers die constant op hun norma le niveau zaten. Boris Monkhorst bijvoorbeeld, halverwege de eerste helft in het veld gebracht voor Mar cel Huybens (14), kon na anderhal ve minuut alweer in het trainings pak omdat hij met zijn hoofd niet bij de les was. Henk Jan Piket was een van die spelers die meer oog had voor de eigen prestaties dan die van het team, om door nadruk kelijk zijn visitekaartje af te willen geven, vergat hij keer op keer zijn ploeggenoten, terwijl het verdedi gen steeds misdrukken opleverde. Met name dat laatste werkte frustrerend voor zijn langere team genoten. Paulides: „De lange men sen deden onder het bord hun werk, maar omdat de guards niet uitblokten en hun man lieten gaan vielen er gaten. Lisse wist daarvan goed te profiteren". Slecht gekleed Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Leiderdorp startte over donderend en Lisse toonde op nieuw aan tegen een felle press niet uit de voeten te kunnen (0-6, 6-13), maar de in een samenraapsel van blauwe tenues (Monkhorst en Zaal droegen hun oude Etonic-shirts van Leiden Trotters) slecht ge- kleedde Leiderdorpers konden de druk niet op de ketel houden. Toen Frans Broekhof zijn mannen een maal had kunnen overtuigen dat de tegenstanders ook maar gewone stervelingen waren, viel de schroom weg en werd het weer een wedstrijd (15-17. 29-32). Het hysterisch krijsen van Pauli des ten spijt („Ze zijn al de hele week niet vooruit te branden. Ik moest wel. Ze moeten nu maar eens voelen dat ze fouten maken"), liep Leiderdorp in de eerste minu ten na de rust (36-38) te slapen, ter wijl het gouden trio van Lisse op volle toeren begon te draaien. Erik van Zelm (25 pnt), Jürgen Gouds waard (10) en Ronald Sporken wis ten elkaar blindelings te vinden en passten en schoten de gammele de fensie van Leiderdorp uiteen: 52- 46. Lisse, in eigen hal al anderhalf jaar ongeslagen, kreeg dankzij buf felaar Franck Wessels (12 pnt) en Ferry Huurman ook vat op de re bound, maar de voorsprong kon niet verder worden uitgebouwd. Leon Zaal (11), die de hard werken de Erik Huybens verving, kreeg sa men met de wèl scorende Robert Jan Rijsbergen (11) weer wat con trole over de wedstrijd en Leider dorp zette de tergend langzame in haalrace in. Vanaf de vrije worplijn kregen beide ploegen legio kansen Leon Zaal is de verdediging van Lisse u. keii. De Leiderdorper speelde overigens i kleding heeft. om te scoren, maar eensgezind ga ven Lisse (10 uit 20) en Leiderdorp (11 uit 19) niet thuis. Koomen Monkhorst (10) zorgde twee mi nuten voor tijd dan toch voor de aansluiting (67-66) en direct daarna zette Rijsbergen de bezoekers zelfs op winst (67-68). Lisse had echter nog een verrassing in petto in de persoon van Theo Koomen. De twee meter lange reserve-center ac teerde alleen in de slotminuten, en wist daarin met twee scores (69-68, 73-72) de verdiende overwinning veilig te stellen. Toen Monkhorst LISSE - Coach Peter Paulides is een dure kracht voor Leider dorp. Iedere wedstrijd die de ex-speler van Parker Leiden bij de eerste divisie-debutant op de bank zit, kost de vereniging 25 gulden aan boete. Paulides beschikt namelijk niet over de vereiste trainerslicentie en mag formeel Leiderdorp niet coa chen. De Leidenaar heeft de trainerscursus niet gevolgd: „Ik had ook geen tijd toen ik zelf speelde, vier keer in de week trainde en daarnaast nog studeerde. Daarna heb ik mijn eigen praktijk opgezet en had ik mijn gezin. Het is er nooit van gekomen". ARNHEM (GPD) - Vandaag krijgt het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond een brief van re cord-international Carla ten Velde waarin de keepster bedankt voor Oranje. De oorzaken die ten grond slag liggen aan het het vertrek van bondscoach Kecskemethy, bege leidster An Plug en fysiotherapeut Peter Holtkamp, brachten haar tot deze beslissing. Carla ten Velde, die 116 inter lands achter haar naam heeft, heeft gisteren al de door het NHV aange stelde interim-bondscoach voor de vrouwen, Ton van Linder van haar beslissing op de hoogte gesteld. De keepster van het Arnhemse Swift is de eerste speelster die naar aan leiding van de vorige week ontsta ne problematiek rond Kecskeme- thy's vertrek afhaakt. „Door de jaren heen hebben Kecskemethy, An Plug en Peter Holtkamp enorm veel voor de ploeg gedaan. Kecskemethy dien de zelf zijn ontslag in, maar daar aan lag ten grondslag dat hij op de ze manier niet meer verantwoord kon werken. Heel erg heb ik gevon den dat An Plug en Peter Holt kamp van het NHV al een telegram in huis hadden waarin gesteld werd dat het verbond er begrip voor had, dat zij zich solidair met Kecskemethy verklaarden. Op dat moment had geen van tweeën het NHV officieel laten weten met Kecskemethy te vertrekken", al dus Ten Velde, die woensdag al zal ontbreken tijdens het Holland- toernooi. r te snel af. Paul Ruigrok (13) en Franck Wessels (10) hebben het nakij ken van Trotters 'geleend' tenue, omdat zijn club niet genoeg reserve- (foto Pieters Van Diest) vervolgens in de baan van Zaal stapte en de drie secondenregel overtrad, viel, ondanks een laatste vertwijfelde poging, voorlopig het doek voor Leiderdorp. HANS JACOBS Hermes niet komen. Vooral Ria Looyesteyn, Linda Hendriks en Ni- na Kröschell vielen in het bewege lijke aanvalsspel op. In de landelijke eerste klasse ver loor Oase royaal van Quintus, rust 11-5, eindstand 20-11. De neder laag, ook Gerri Hoogenboom kon geen acte de presence geven in de toch wel uitgedunde gelederen van de handbalsters uit Oud Ade, was tevoren ingecalculeerd. Sonja van Seggelen, coach van Oase: "we spelen met een op vier plaatsen ge wijzigde formatie. Keepster Moni que van der Meer is ermee gestopt, Ella van der Poel eveneens en ver der kun je een ervaren speelster als Roos van der Poel gewoon niet ver vangen terwijl Ina van Disseldorp vooral defensief ook sterk presteer de. Maar als je kijkt naar wat de ploeg hier vandaag heeft gedaan mag je niet ontevreden zijn. De marge is zonder meer geflatteerd. We hebben vijf breakout kansen la ten liggen en twee strafworpen ge mist, dus..."! Lichtpuntje voor Oa se was dat junior Karin Pennings gisteren weer tekende voor een treffer van afstand. De mannen van HW '70 verlo ren in Den Haag van Wings, rust 6-10, eindstand 13-18. De stugge 6-0 defensie van Wings dwong de Voorschotense aanval om van af stand te scoren en dat is niet hun sterke punt. De eerste lijn van HW '70 liep wel, maar dat gebeurde niet steeds even oordeelkundig. De Haagse keeper, Martin Loof, had er gisteren heel goed kijk op. Wat de cirkelspelers bij HW '70 niet luk te, lukte de Haagse cirkel wel. Want dat was een ander punt waarop Wings gisteren HW '70 de baas Saturnus, afge lopen donderdag in Leiden nog royaal in de meerderheid tegen het Haagse Kwiek Sport in de beker- competitie van het NHV 19-10, waren gisteren niet opgewassen te gen het Rotterdamse de Meeuwen. De Leidse 4-2 defensie, die Kwiek Sport nog voor onoplosbare pro blemen stelde, werd door de Meeu wen via individuele acties herhaal delijk omzeild. Van 4-2 bij de rust haalde de Meeuwen een verdiende 10-5 winst binnen. FRANK BONTE DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Handbal Verbond heeft Ton van Linder tijdelijk aangesteld als coach van de Nederlandse vrou- wenploeg. Hij is de opvolger van Jan Kecskemethy, die maandag op staande voet ontslag nam. Van Lin der is al technisch coördinator en coach van de herenselectie. Het bestuur van het NHV koos zaterdagochtend in een speciale vergadering na overleg met de be trokkenen voor Van Linder. Hij zal de vrouwen tot en met de wereldti telstrijd voor B-landen in decem ber in Bulgarije begeleiden. „Die termijn geeft ons de tijd een opvol ger voor langere tijd te vinden. In enkele weken vind je geen nieuwe coach", verklaarde vice-voorzitter Bosma. Van Linder heeft sinds 1 augus tus een volledige baan bij het hand- balverbond. Op de momenten dat het werk voor het mannen- en vrouwenteam niet te combineren is, zal de oud-leraar uit Zevenaar de vrouwenploeg laten prevaleren. De mannen worden dan geleid door George van Noessel. De interim- coach zal dinsdag, aan de voor avond van het Holland-toernooi, een bespreking houden met de vrouwenploeg. Monique Grond is de enige nieu weling in de selectie van het Neder lands handbalteam voor het Hol land-toernooi, dat woensdag be gint. De 20-jarige Grond speelt in de competitie voor het Limburgse IASON. Aan het vijfdaagse toernooi doen verder België, Oost-Duitsland en Polen mee. De Nederlandse selec tie telt vijftien vrouwen. De volgen de speelsters werden opgeroepen: doel: Carla ten Velde, Laura Rob ben en Karina Bruins; veld: Han- neke van Eyl, Karin de Gooyer, Monique Grond, Cecile Leenen, Monique Geitz, Mirjam Collart, Ur sula Dekeling, Petra Jordens, Mie- ke Leenen, Esther Hageman, Mari anne Bult en Wendy Kerssens. ROUEN (AFP) - De gezondheids toestand van de oud-wielrenner Jacques Anquetil is stabiel. Dit heeft een woordvoerder van het ziekenhuis van Rouen, waar de vijfvoudige Tour de France-win- naar zaterdag werd opgenomen, gisteren meegedeeld. Anquetil on derging in augustus een operatie wegens kanker in de maag. Hij was reeds enige tijd uit het ziekenhuis ontslagen. Vorige week ging zijn toestand plotseling hard achteruit.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15