PORT Eenvoudig klusje voor Ajax De Zijl/LGB rekent op de halve finale SpoopTV 'Niets' gebeurd op Nieuw-Zuid Leon Vonk spant kort geding aan MAANDAG 12 OKTOBER 1987 PAGINA 11 Kleine nederlaag in Duisburg Teleurstelling bij Quick Boys 'Leg neer die bal' Motorcoureur omgekomen BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD KATWIJK - Hij werd aanvankelijk voor gek versleten. Hoe hoofdinspecteur Roelevink van de Katwijkse politie het in zijn hoofd had kunnen halen om een peloton ME'ers af te bestellen. Want, zo werd er geredeneerd, bij Quick Boys-Ajax-zou er vast wel iets buiten de lijnen gebeuren en moest uiteraard politie ter plekke zijn om de eventuele on ruststokers in te rekenen. In de Zuidafrikaanse plaats Welkom ging na afloop van de vijfde etap pe van de zogenaamde Rapport-Tour de Portugees Fernandes de Italiaan Rabuschi met een wiel te lijf Fernandes beschuldigde zijn tegenstrever er van hem in de sprint aan zijn broek te hebben getrokken. Vlak na het ne men van de foto bedacht de Portugees zich. Hij smeet het wiel neer en be werkte Rabuschi vervolgens met zijn vuisten. Welkom in Zuid-Afrika (foto KATWIJK - Een nederlaag oké, daar hadden ze in Kat wijk wel zo ongeveer rekening mee gehouden. Maar de uit slag (het werd 0-7) en meer nog de wijze waarop zich het vonnis voltrok, verschilde als dag en nacht met de bespie gelingen voorafgaande aan de ontmoeting tegen Ajax. Vol gens die prognoses had Quick Boys normaal gesproken geen serieuze kans, of er moest een klein wonder geschie den in de zuidduinen. r de zoveelste maal Hans van der Plas het bos in. Het talrijke publiek Nu had de Katwijkse politie aan vankelijk om assistentie van de mobiele eenheid gevraagd. Maar nadat hoofdinspecteur Roelevink de wedstrijd Quick Boys-Rijns- burgse Boys had aanschouwd, meldde hij korpschef De Jong dat de ME niet naar Katwijk behoefde te komen. Roelevink had vertrou wen in een ordelijk verloop van de bekerkraker. En hij kreeg gelijk. Voor, tijdens en na de wedstrijd op het bomvolle Nieuw-Zuid gebeur de er niets. Voorzitter Arie Guyt glom van trots. Goed, over de uitslag was de praeses minder tevreden, maar dat 'zijn' Quick Boys probleemloos 6000 toeschouwers op bezoek had gehad, deed Guyt goed. Missie 'Ajax' geslaagd, iedereen tevreden. Hij en zo'n 125 vrijwilligers hadden er heel wat vrije uurtjes ingesto ken, voordat er op de gerenoveerde grasmat in Katwijk kon worden af getrapt. Quick Boys had zijn huiswerk goed gedaan. Er werd zelfs een heus draaiboek samengesteld om de wedstrijd in goede banen te lei den. Tot tevredenheid van Guyt werd het 'boekwerk' door de Kat wijkse politie goed ontvangen. "Ze hebben het voor 99 procent overge nomen", meldde Guyt met een grijns op zijn gezicht. Onopvallendheid was zaterdag het ei van Columbus op Nieuw- Zuid. "Het mocht geen dierentuin worden", verwoordde Guyt op ei gen wijze de Katwijkse aanpak. "We wilden weliswaar politie op het park, maar dan alleen in bur ger". Veiligheidscoördinator Rob de Bakker was zaterdagmiddag inge nomen over de handelwijze van Quick Boys. "Het kan dus wel de gelijk, een bekerwedstrijden op het veld van een amateurclub", complimenteerde De Bakker de Katwijkse zaterdageersteklasser. "Quick Boys heeft geen overdre ven maatregelen genomen en dat is een goede zaak. Hoe minder over dreven, hoe beter". Naast zeven politieagenten in burger posteerde Quick Boys een aantal "mannetjesputters" van sportschool Olympia op de tribu nes. Voorts werd de Katwijkse hondenvereniging verzocht met een aantal viervoeters naar het voetbalveld te komen. Van de maatregelen ging een preventieve werking uit. Voorzitter Guyt: "Dat we het goed hebben gedaan, leid ik af uit het volgende. Een Ajax-sup- porter vroeg aan een lid van Quick Boys waar de politie was. 'Die is hier niet', kreeg-ie te horen, waar op die Ajacied zei: 'nou, dan is hier voor ons niks te beleven". In tegenstelling tot het bestuur van Quick Boys durfde Valleivo- LEIDEN - Leon Vonk heeft een kort geding aangespannen tegen de KNVB. De Afdeling Leiden van de voetbalbond verleende .de ex- betaald voetballer aan het 'het be gin van dit seizoen geen overschrij ving van FC,Den Haag naar Rijns- burgse Boys. De tegenwoordig in Rijnsburg woonachtige voetballer nam daarop Mr. Eric Vilé in de ar men, de raadsman die als oud voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB zéér goed be kend is in de voetballerij. Het kort geding dient op 27 oktober in Utrecht. De bond wordt vertegen woordigd door advocaat Mr. Uter- mark. Het dagelijks bestuur van de Af deling Leiden, onder voorzitter schap van Jan Persoon, maakte een maand geleden geen gebruik van de zogenaamde dispensatiere geling. Voetballers die te laat heb ben overgeschreven (dus na 31 mei) kunnen zich in sommige ge vallen op dit reglement beroepen. Volgens het afdelingsbestuur was daar in het geval van Vonk. die vo rig seizoen op huurbasis bij eerste divisionist Emmen speelde, geen sprake van. gels het niet aan om op eigen veld tegen FC Den Haag te spelen. De zaterdageersteklasser uit Scher- penzeel klopte zelfs nog bij Quick Boys aan om het bekerduel in Kat wijk af te mogen werken. Na veel geharrewar wordt die wedstrijd morgen uiteindelijk in het Zuiderpark gespeeld. Geen moment was het in de Kat wijkse hoofden opgekomen om het bekerduel in Amsterdam te spelen. Overigens verleende ook Ajax za terdag zijn medewerking aan de wensen van voorzitter Guyt. Quick Boys had de Amsterdamse eredivi- sionist gevraagd geen supporters- reis te organiseren. "Ajacieden wa ren welkom", benadrukte Guyt, "maar we wilden ze graag ver spreid binnen de poorten hebben. Dat is gelukt". Net als Guyt keek het Katwijkse bestuurslid Bram Haasnoot met een voldaan gevoel terug, 's Mor gens om zes uur had de veilig heidscoördinator, de Katwijkse Rob de Bakker dus, zich al op Nieuw Zuid gemeld. Ruim dertien uur later was Haasnoot, zij het enigszins vermoeid, nog goed ge humeurd. "Of ik er bij een volgen de gelegenheid weer meedoe? Na tuurlijk, alleen moet je geen vijf van deze wedstrijden per seizoen hebben. Want dan kun je me afvoe- ROB ONDERWATER Maar waarom, zo vroegen ze zich in de kustplaats af, zou Quick Boys het tobbende Ajax niet een héél moeilijke middag kunnen bezor gen, precies zoals de meeste eredi- visieploegen dat de laatste weken hadden gedaan? Dat moest tegen de vorig seizoen nog zo trotse, maar momenteel in zak en as zittende Amsterdammers toch zeker niet voor onmogelijk worden gehou den? Het verschil tussen theorie en werkelijkheid ofwel tussen ama teurs en professionals bleek zater dag op het volgepakte en sfeerrijke Nieuw Zuid (er waren ruim 6000 bezoekers) toch 'gewoon' zeven treffers. Op de eerste twintig minu ten van de alleen in die periode boeiende bekerwedstrijd na gaf het duel uit de eerste ronde een uiterst eenzijdig beeld te zien. Aanvanke lijk leek het er even op alsof er daadwerkelijk een volksfeestje in de maak was (Leen van der Plas "Het bestuur van Rijnsburgse Boys heeft daarna nog een gesprek aangevraagd met ons", aldus afde lingsvoorzitter Jan Persoon. "Maar daarin zijn geen nieuwe argumen ten aangedragen. We hebben beslo ten geen gebruik te maken van die dispensatieregeling". "Volgens het huidige reglement hebben we gewoon juist gehan deld. Het is een goede zaak dat het eens wordt getoetst. Stel dat de heer Vonk gelijk krijgt, waar we overigens niet van uitgaan. Je mag je dan afvragen of een dergelijke dispensatieregeling nog zin heeft. Als de heer Vonk het kort geding wint, dan kan in principe iedereen na 31 mei overstappen", aldus Per soon. "Er zal dan een wijziging in het reglement moeten worden aan gebracht". Rijnsburgse Boys-secretaris Van Zuylen wilde het besluit om een kort geding aan te spannen niet toelichten. "Het is een delicate kwestie", hult hij zich in nevelen. "We doen er als bestuur van Rijns burgse Boys niet verstandig aan er nu al iets over te zeggen. Het ligt al lemaal een beetje gevoelig". kreeg in de beginperiode een goe de kans), maar voor het overige was er van éénrichtingsverkeer sprake. Teleurstelling Natuurlijk viel er voor de neutra le liefhebber toen nog wel wat te genieten, bijvoorbeeld van de pas- seeracties van de als linkerspits ge posteerde Sörensen (in de ploeg bij afwezigheid van de geblesseerde Wouters) en Van 't Schip en de fraaie goal van Ronald Spelbos. Maar daar waren de meeste bezoe kers niet voor gekomen en dus was er naderhand van enige teleurstel ling sprake over het verloop van de 'wedstrijd van het jaar'. Al had hun ploeg nou alleen maar de eer gered, dat zou tenminste nog wat zijn ge weest. Dat had dan in de eerste twintig minuten moeten gebeuren, want toen verscheen Leen van Plas na goed voorbereidend werk van Floor van Duyn en Mart van der Plas alleen voor Menzo, die de bal gemakkelijk kon pakken. Mart van der Plas en Gerè Aandewiel (in de tweede helft vervangen door An- dré de Best, de op de bank begon nen Jaap van Duyn kwam nog vóór de pauze in het veld voor de gebles seerde Dennis-Jan Mieras) kregen daarna nog wel bijna-kansen. Maar het verhaal was voor Quick Boys toen al afgelopen, de onreglemen taire actie van Blind tegen Mart van der Plas in het strafschopge- beid (vlak na de pauze) en een kop bal van Johan Jonker tegen de paal daargelaten, kwam de thuisclub er niet meer aan. Strafschop Bosman, Spelbos, die scoorde uit een strafschop nadat Floor van Duyn hands had gemaakt (arbiter Bakker bestrafte de speler nogal overdreven ook nog eens met een gele kaart), Meyer met een fraaie lob nadat Tom van der Niet ver keerd had uitgetrapt en weer Bos man bepaalden de ruststand al op 0-4. Daarna was het vooral een spel letje van kat en muis, niet leuk om te zien dus en vooral vervelend voor de Katwijkse voetballers, die natuurlijk niets verweten kond worden. "Want die gasten hebben natuurlijk fantastisch hun best ge daan", was Cruijff opgevallen, "maar als de instelling bij ons in or de is, dan blijkt tegen amateurs duidelijk het kwaliteitsverschil". Dat kwam vooral tot uiting in de Ajax-voorhoede en dus in de Quick Boys-verdediging, waar de Katwij- kers hun tegenstrevers met teveel eerbied tegemoet traden. "Maar die jongens die moeten woensdag weer aan de bak", grapte Hans van der Plas die het héél moeilijk had tegen gelegenheids aanvoerder John van 't Schip. "Van der Zee (de trainer) had ge zegd dat hij uit vorm was, maar daar heb ik weinig van gemerkt. Ik heb nou nog pijn in mijn kuiten van het heen en weer lopen". Het zelfde overkwam middenvelder DUISBURG - Frits Welling werd zaterdagmiddag op zijn wenken bediend. Voor het Europa Cup duel voor bekerwinnaars in en te gen Duisburg hoopte de trainer van de waterpoloploeg van De Zijl/ LGB op een uitslag die perspectief zou bieden thuiswedstrijd. De Leidse 'bekerwinnaar' voldeed aan de wens van Welling, want in de Bondsrepubliek leed De Zijl in de tweede ronde een alleszins aan vaardbare 11-9 nederlaag en kan de thuiswedstrijd komende zaterdag in Katwijk derhalve met vertrou wen tegemoet zien. De immer optimistische Welling is er rotsvast van overtuigd dat De Zijl als enig overgebleven Neder landse vertegenwoordiger in de EC-strijd voor een kunststukje gaat zorgen. "Ik ga ervan uit dat we in de halve Finales komen", sprak Welling vol vertrouwen over zijn zevental. "De ploeg heeft ondanks de nederlaag beheerst en rustig ge speeld. Dat geeft moed voor de thuiswedstrijd". Welling was vooral te spreken over de verrichtingen van doelman Martin Nederlof. De 18-jarige Lei- denaar staat officieel als sluitpost van het reserveteam te boek, maar door de militaire dienstplicht van Reyer Holtmans moest Welling noodgedwongen Nederlof oproe pen. Tijdens de eerste EC-ronde in Leiden maakte de 'reservegoalie' al furore met veel goede reddingen. Zaterdagmiddag pakte de boom- Arie van Duyn, de Katwijkse 'ga- tendiehter'. "Je loopt in zo'n wedstrijd zó veel. Op een gegeven moment komt dan die meneer met die ha mer. Die had voor mij wel een heel zware slag in gedachten. Op het laatst kon ik bijna niet meer lopen. We hebben ze op deze manier lek ker klaargestoomd voor woens dag". Entourage Dat ging niet op voor de Deen Jan Sörensen, die aan Teun van der Plas was gekoppeld. "Ik had ge dacht die Roy of misschien Wit- sche (die linksback was) tegenover me te krijgen. Toen ik hoorde dat lange Nederlof de internationale draad op. Duisburg-De Zijl 11-9 (2-2, 3-2, 3-3, 3-2). Doelpunten voor De Zijl: Hans Nieuwen- burg 3, Paul Belt 2, Mark van Belkum 2, Edwin Redegeld en Alex van Belkum. Duisburg'98: Hoppe 6, Rungenberg 2, Ste- tyk 2 en Nett. "Die jongen heeft een wereldpar tij gespeeld", stak Welling de lof trompet. "In het laatste part heeft Martin ons in feite gered. Hij haal de de onmogelijkste ballen uit het doel". Overigens staat het nu al vast dat Nederlof komend seizoen het doel van de Leidse hoofdmacht verdedigd. "Niet omdat mijn eer ste doelman minder is", verklaarde Welling zijn keuze, "maar Reyer kan vanwege zijn dienstplicht niet altijd trainen en spelen. Straks moet hij bijvoorbeeld zes weken naar West-Duitsland op oefening". Niet alleen Nederlof, maar ook Alex van Belkum, Paul Belt en Hans Nieuwenburg namen De Zijl op sleeptouw. Dat drietal vormde in het Duitse bassin in feite het ver lengstuk van trainer Welling. De oefenmeester had zijn formatie de opdracht meegegeven om vooral "het geduld te bewaren". Elke Leidse aanval moest worden uitge smeerd over de beschikbare tijd van 35 seconden. Een noodzakelij ke handeling tijdens uitwedstrij den bij het internationale polo. De bezoekende ploeg duikt immers het Sörensen was, vond ik dat best. Maar hij bleek toch erg goed. We kwamen er na de rust niet meer aan. Jammer, als dat balletje van onze Leen erin was gegaan, was het misschien nog leuk gewórden. Maar al met al is het leuk om het een keer mee te maken. De entou rage was geweldig. Nee, dat heeft me niet nerveus gemaakt. Daar heb ik trouwens nooit last van". Hel anders dan Johan Jonker, die "s morgens wel vier keer naar de wc was geweest. "Ik was blij dat die scheidsrechter uiteindelijk floot voor het beginsignaal". De voorstopper, die met een kopbal te gen de paal na de rust als enige dicht bij een treffer was, stond aan vankelijk tegen Meyer, maar werd later in het duel aan Bosman ge koppeld. De bekritseerde midden velder scoorde zelf uit een straf schop (na een overtreding van die zelfde Jonker tegen Sörensen) 0-7, Spelbos en Sörensen scoorden de resterende doelpunten. Meyer imponeerde de Katwijkse verdediger met zijn sprintsnelheid. "Door de lucht gaat het wel, maar over de grond is hij heel moeijlijk te bestrijden. Voordatje het weet is hij van je weggedraaid. Na die 0-3 was het feitelijk gebeurd. We zijn er nadien niet meer aan geweest. Ik vind het toch wel een beetje teleur stellend dat het zo is gelopen". FRED SEGAAR het water in met de intentie de schade zo beperkt mogelijk te hou den. Welling gebruikte de videobeel den van de vorige maand gespeel de krachtmeting tegen Jug Du- brovnik in het Zijl-bad als voor beeld. "De beelden van die wed strijd hebben ons geleerd wat we wél en wat we niet moesten doen tegen Duisburg", verduidelijkte Welling, die zich bewust was van de kracht van de tegenstander. De Duitse ploeg had immers als enige in de Westduitse competitie de veelvoudige Europa Cup-winnaar Spandau Berlijn enige oppositie van betekenis kunnen bieden. De Zijl startte voortvarend. Via 2-2 in de eerste periode stoomde de Leidse ploeg op naar een hoopge vende 2-4 voorsprong. Die zelfs naar 2-5 uitgebouwd had kunnen worden, maar de opgelegde kans werd niet op juiste waarde geschat. Duisburg nam daarop het initiatief in de wedstrijd. De Westduitsers bogen de achterstand om in een 6-4 voorsprong en het ergste moest op dat moment voor de Leidenaars worden gevreesd. Tijdig kwam De Zijl de inzinking te boven. Tot 7-7 hield de formatie van Welling gelijke tred, om in de slotfase enigszins de grip op de wedstrijd te verliezen. Met name international Rainer Hoppe was voor de Leidse verdedigers on grijpbaar. De Westduitser schoot liefst zesmaal raak. Het was echter aan het goede keeperswerk van Martin Nederlof te danken dat de schade tot 11-9 beperkt bleef. TWEED HEADS (Reuter) - De Australische golfer Bob Shearer bracht zaterdag een vrouwelij ke toeschouwer in verlegenheid door een greep in haar hand tasje te doen. De dame bleek de golfbal van Shearer van de baan te hebben gegrist, in een poging een souvenir over te houden aan de „Queensland Open". Shearer was furieus toen hij bij de laatste hole zijn bal ver loor. Na de drive bleek het speel tuig onvindbaar. Shearer kreeg argwaan toen een van de om- standsters wegliep. Hij achter volgde de vrouw honderd meter en vroeg haar de bal terug te ge ven. De vrouw liep rood aan. Zij beschuldigde de speler van ongemanierdheid nadat hij haar had gevraagd de tas te openen. Mevrouw, ik speel om mijn brood te verdienen", ant woordde Shearer, die in 1985 zijn laatste toernooi won. „Ik zal mij verontschuldigen als blijkt dat ik het bij het verkeer de einde heb." De intuïtie van Shearer bleek juist. De dievegge diepte tussen haar toiletspulletjes de bal op en bezorgde het begeerde voor werp terug. MAANDAG 15.03-15.50 BBC 2: Amerikaans bas ketbal. 18 35-19.30 BBC 2 World Cup Cric ket: Engeland-Pakistan. 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanorama. Met bekervoetbal Geldrop-Veen- dam, een portret van Djahankir Khan (meervoudig squashkampi- oen) en het doelpunt van de week met Mario Been. 19.27-20.20 Ned 2: Zeil Surf. afle- [1 vering uit een serie programma's !j voor surfers en zeilers. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 20.50-21.15 BRT 2: ECC Tennis Ij Toernooi '86: samenvatting. 21.25-22.00 SKY: Motorsport News. j 22.00-23.00 SKY: European Footb all: reportage. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Brits voetbal. 23.00-24.00 SKY: Spaans competi tievoetbal. DINSDAG 10 30-11 00 SCH: Play Golf: golfles- 18.15-18.30 Ned 1: Sport extra: re portage over de 200 km. skeelerrace in Friesland. 21.30-22.30 SKY: Golf on Sky: re portage van het Duitse Masters Golftoernooi, dat van 8 tot en met 11 okt. gehouden werd op het terrein van de Stuttgarter golfclub. 22.30-23.30 SKY: Dutch Footbal Nederlands competitievoetbal met 1 o.a. de wedstrijd van de dag. i, 22.30-23.35 SCH: Super Sport. TUNIS (AFP) - Het stoffelijk overschot van de Nederlandse motorcoureur Rini Peeters is za terdag door een legerpatrouille gevonden in de woestijn bij Zar- zis in Tunesie. De rijder, die deel nam aan de motorrally Djerba 500, werd sinds zondag 4 oktober na een zandstorm vermist. Dit maakte de organisatie van de ral ly zaterdagmiddag bekend. Peeters was het derde slachtof fer van de rally, die ruim twee duizend kilometer door de woes tijn voerde. De lichamen van de Fransen Patrice Leclerc en Jean- Pierre Hubeaux, die eveneens niet meer waren gezien na de storm, werden donderdag ont dekt. Peeters nam, in gezelschap van twee vrienden, voor het tweede achtereenvolgende jaar deel aan Djerba 500. De metge zellen waren na een dwaaltocht door de woestijn gevonden door het leger.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11