MIAMI A» fr r- IHnr Het 'evangelie' volgens Mexx «O 30% korting 1 POTTERS i JEUGDMODE iSCHIET DE PRIJZEN AAN FLARDEN! Mexx Collectie wordt 07r-~214411 ge ge STUDENT/SCHOUER M/V PAGINA 10 MAANDAG 12 OKTOBER 1987 EXTRA op maandag door Dirk-Jan Roeleven en Bart Reterink De merknaam Mexx roept het beeld op van jonge, heel modieuze kleding. 'Mexx' is op 1 augustus vorig jaar ingevoerd. Tot die datum droeg de kleding de merknamen Emanuelle (voor vrouwen) en Moustache (voor mannen) en de overkoepelende maatschaapij Amex. De naam Mexx is ontstaan door de koppeling van de letters M en E van Moustache en Emanuelle aan twee zoenen. M E XX Mexx. De opmars van Mexx in Nederland gaat gestaag door. Na het gereedkomen van'de opmerkelijke kantoorgebouwen in Leiden en Voorschoten is onlangs het paradepaardje van de winkels in de sjieke Amsterdamse P.C. Hooftstraat geopend. Bij het bedrijf werken wereldwijd zo'n 1000 mensen. De omzet ligt rond de 250 miljoen Amerikaanse dollar per jaar. In de toekomst wil het bedrijf zijn collectie uitbreiden met parfum, cosmetica, schoenenmode en een afdeling voor sportkleding. Ook het kledingconcern Fooks maakt onderdeel uit van Mexx. Een gesprek met een van de zes Mexx- managers Horatio Ho. Horatio Ho: "Je grote familie kunnen noemen.' Zo opzienbarend als de onder komens van Mexx in Neder land zijn, zo onopvallend is de vestiging in Hongkong. Het ge bouw dat een jaar geleden ver rees op de plek van de voorma lige schrijfmachinefabriek van Adler aan de Rooseveltstraat in Leiden Zuidwest is op zijn minst extravagant te noemen. De gekantelde kubussen die uit het blauw getinte spiegelen de glas steken zijn althans niet alledaags. Ook het andere stuk onroerend goed van het kledingbedrijf is in de Leidse regio niet onbekend. Eind 1984 vestigde de kleding-multina- tional Mexx International (met ver koopkantoren in veertien landen) zich in het historische pand van de voormalige Voorschotense Zilver- fabriek van Van Kempen en Be geer. In Hongkong staan veel ge bouwen waarbij het futuristische gebouw van Mexx in Leiden ver bleekt. Hoge, spiegelende wol kenkrabbers in alle vormen en ma ten. In geen van die gebouwen is echter de andere kant van de lijn Voorschoten/Leiden-Hongkong gevestigd. Integendeel, het Hong- kongse kantoor van Mexx bevindt zich in een deel van de miljoenen stad, waar voor de vuilnisophaal dienst een schone taak is wegge legd. Het ligt ver buiten het zake lijk hart van de Britse kroonkolo nie op het schiereiland Kowloon. Om de afspraak met Mexx-top- man Horatio Ho na te kunnen ko men, zou een lange speurtocht noodzakelijk zijn, ware het niet dat het bedrijf een glimmende Merce- des-met-chauffeur stuurt die de be zoekers in een uithoek van Hong kong oppikt. De tocht naar de wijk Tokwawan verloopt zodoende ge smeerd. De in Mexx-kleding gesto ken chauffeur stuurt de wagen be hendig door de middagspits. De glanzende wolkenkrabbers laat hij achter zich, oude volksbuurten doemen op. Nadat de parkeergarage is be reikt, volgen we de chauffeur naar de ingang van een verveloos ge bouw. Een gammele lift brengt het buitenlandse bezoek naar de tien de verdieping waar de kledingfir- ma zetelt. Met horten en stoten komt het hokje boven. Welk een contrast met de prestigieuze ge bouwen in Leiden en Voorschoten en Amsterdam. We zullen toch wel goed zitten? Viva Bij het betreden van de tiende verdieping verandert het decor echter abrupt. Een grote, lichte ruimte met veel plantenbakken, knalrode meubels en lange rijen rekken met daaraan kleurige 1de- ding maakt duidelijk dat we op het goede adres zijn. Dat gevoel wordt onderstreept door de links en rechts hangende reclamefoto's van vrolijke, jonge mensen die in flit sende kleding capriolen uithalen op straat. De foto's waren onder deel van een campagne die geen le zer van Viva of Cosmo kan zijn ont gaan. In de ruimte waar alle tussenmu ren zijn geslecht, liggen her en der stapels sweaters, broeken, jasjes en rollen stof. De tientallen 'werkne mers van Hongkong-Chinese ma kelij zijn ijverig aan de slag. De kantoortjes van het manage ment kijken direct op de werkvloer uit. De ruimte waarin Horatio Ho werkt, is keurig opgeruimd en blin kend wit. De manager van midden in de dertig is zelf ook in smette loos wit gekleed. Het eerste waar naar hij informeert is het weer in Nederland. Het verbaast hem niet dat het antwoord 'regen' luidt. Ho, één van de vijf top-managers van Mexx, is bekend met Neder land en de Leidse regio. Vier keer per jaar vliegt hij naar ons land om in Leiden te vergaderen over de collectie voor het naderende sei zoen. Tijdens die werkbezoeken probeert Ho tijd te vinden voor een wandeling langs het Wassenaarse strand. "Ik ben gek op de duinen, de zee en die prachtige huizen in Wassenaar". De data van deze bezoeken aan het Leidse hoofdkwartier zijn al zeer ver tevoren vastgesteld. Er zal iets heel ingrijpends moeten ge beuren voordat van deze data wordt afgeweken. De planning bin nen het concern is namelijk uiterst strak. Ho toont een draaiboek waarin tot op de dag nauwkeurig staat aangegeven wanneer welk schip waarvandaan moet vertrek ken, op welke dag de ontwerpers vergaderen en wanneer de produk- tie in Hongkong moet zijn afge rond. Deze zeer strakke organisatie is volgens Ho een van de oorzaken van het succes van Mexx. Radikaal De grondleggers van het bedrijf, de Indiërs Rattan Chadha en P.K. Sen Sharma, hebben duidelijk ge leerd van eerdere, negatieve erva ringen in de kleding-industrie. In de periode 1971-1979 importeerden de jonge bedrijfskundigen Indiase kleding naar Nederland. Dat liep aanvankelijk goed, maar toen de jeugdige ondernemers door late le veringen het vertrouwen van de warenhuizen verloren, was het snel gedaan met de handel. Grote voor raden bleven onverkocht in de ma gazijnen liggen. In 1979 conclu deerde het duo noodgedwongen dat het roer radikaal om moest Betrouwbaarheid in de levering aan de klanten kwam voorop te staan. De vorming van grote voor raden zou moeten worden voorko men. Een geheel nieuwe markt strategie moest het nieuwe bedrijf vanaf het begin een sterke positie geven. In 1980 begon aan de Lam- menschansweg in Leiden onder de naam Amex Fashion B.V. Neder land de opmars van een kleding-gi- gant. Het Indiase katoen had zijn lang ste tijd gehad en werd vervangen door meer sportieve en modieuze kleding. Bovendien wilden Chadha en Sharma sinds die nieu we start een strakke bedrijfsvoe ring verwezenlijken. Alle activitei ten binnen het bedrijf zouden van uur tot uur te volgen moeten zijn. Een ver gaande automatisering was hiervoor noodzakelijk. Door een druk op de knop zou voortaan te zien moeten zijn hoe het staat met de verscheping vanuit Hong kong of hoever de produktie in Tai- Grote voorraden zouden voor taan taboe zijn omdat er alleen wordt geleverd wat de klant heeft besteld. Dat gaat als volgt: de nieu we collectie wordt in Voorschoten getoond aan de internationale ver koopkantoren van Mexx. Zij ma ken uit het aanbod een keuze die wordt bepaald door de trend in het land dat ze vertegenwoordigen. Deze verkoopkantoren ontvangen op hun beurt in eigen land de win kels die Mexx-artikelen verkopen. De textiel-fabrieken in onder meer Hongkong, Taiwan en India gaan aan de slag nadat de internationale verkoopkantoren hun bestelling in Voorschoten hebben geplaatst. Mochten ze later meer willen heb ben, dan zijn ze bij het moederbe drijf aan het verkeerde adres. Op is op. Naaimachines Dat het Leidse bedrijf Hongkong als produktieplaats koos, lag vol gens Horatio Ho voor de hand: "Hongkong is de grootste textiel- exporteur ter wereld en bovendien een vrijhandelszone. De lonen zijn relatief laag en de douane werkt snel. Verder beschikt Hongkong over goed opgeleid personeel in de textielindustrie dat bereid is kei hard te werken. Dat moet ook wel want de concurrentie is enorm groot". Wie denkt dat bij Mexx in Hong kong duizenden Chinezen achter de naaimachines zitten om kleding voor Europese en Amerikaanse twintigers en dertigers te maken, heeft het mis. Alleen de kwaliteits controle en het merken van de kle dingstukken gebeurt in Hongkong door mensen van Mexx. De ver vaardiging van de kleren is uitbe steed aan zo'n honderd textielbe drijven die ver van het centrum van de kolonie zijn gevestigd in de zogeheten New Territories. Elk jaar selecteert Mexx een aan tal bedrijven waarmee in zee wordt gegaan. De zaken die de beste kwa liteit voor het minste geld leveren krijgen de opdrachten. Terwijl de produktie in volle gang is, letten controleurs op de handhaving van de kwaliteit, de kleuren en het mo del. Per maand verscheept Mexx een miljoen kledingstukken. Hoewel het kledingbedrijf in het Verre Oosten geen verkooppunten heeft, kan het personeel tegen ge reduceerd tarief kleding aanschaf fen. Toch gaan in de kantoorruimte weinig medewerkers gekleed in de kleurige Mexx-kleding. Gewone witte boorden met stropdassen hebben de overhand. Horatio Ho over dit verschijnsel: "Jij draagt je mooiste kleren toch ook niet als je onder de auto ligt te sleutelen"? Sekte "Het maakt niet uit hoe oud de kopers van Mexx-kleding zijn of welk beroep ze hebben. Iedereen die energiek, vol levensvreugde en jong van hart is, kan zich in de Mexx-lifestyle vinden. Als je het belangrijk vindt hoe je eruit ziet, ben je in principe aangetrokken tot Mexx. Draag je eenmaal Mexx dan voel je je ook een beetje Mexx". De manier waarop de Hongkong- se manager Horatio Ho over het kledingmerk spreekt, heeft iets verhevens en robot-achtigs. Alsof hij de gedachte achter het produkt van buiten heeft geleerd. Zijn ant woorden zijn kort, helder en volle dig. Hij spreekt ze volgens een vast stramien uit met de blik op onein dig. Zijn bureau is leeg en geor dend. Op een kast staat een bordje met daarop de kreet 'THINK'. Slechts als we vragen naar de betekenis van dat bordje, rolt het antwoord niet automatisch uit zijn mond. Het is even stil. Het woord blijkt hij tot levensmotto te hebben verheven. Het is ook een pleidooi voor initia tief en creativiteit bij de medewer kers: "De mensen maken het be drijf en niet andersom. We stimule ren iedereen om mee te denken. Van hoog tot laag. Want hoewel dit bedrijf erg strak wordt geleid en ie dereen zijn functie volledig moet waarmaken, is er ruimte voor crea tieve inbreng. Als de postjongen met een goed idee komt, krijgt hij de ruimte om het uit te voeren". De filosofie achter de kleding en accessoires van Mexx is strak om schreven. Ho lepelt hem op, maar hij staat ook in tien talen zwart-op- wit in het zeer fraai vormgegeven Mexx-boek. Een citaat uit 'het evangelie volgens Mexx': "De Mexx-collecties zijn jong, leuk en heel goed betaalbaar. De doelgroep is iedereen die het belangrijk vindt hoe hij/zij eruit ziet. Het Mexx-ima- ge is een visuele uitdrukking van onze filosofie en biedt ons de mo gelijkheid om op te vallen temid den van de ontelbare concurrenten zonder eigen gezicht doordat we de klant een produkt bieden met een eigen identiteit. Bij ons geen sprake van een identiteitscrisis! Onze klanten hebben dezelfde jon ge, moderne levenshouding als wij en ze zijn in de ware zin van het woord Internationaal, net als wij". Het heeft iets van een sekte. Je bent niets, komt in contact met Mexx en je hoort er helemaal bij. Nog een citaat: "...ja, eigenlijk wer den we Mexx en de nieuwe levens stijl volgde vanzelf, met zijn duide lijke eigen identiteit". Hallelujah. familie Het 'Mexx-istisch manifest' gaat in (post)modern massa-psycholo gisch jargon verder: "Mexx-leven is flitsend leven, is straatleven. Stadsbewoners die hartstochtelijk op zoek zijn naar plezier en mode. Het heeft alles te maken met jon gen ontmoet meisje in de grote slechte stad, waar ook ter wereld en ze voelen zich er echt thuis. Mexx-leven is jong, gelukkig en optimistisch. Onze jongens en meisjes weten donders goed hoe ze zich moeten vermaken! De kleren die ze dragen weerspiegelen hun levensstijl en daarom is Mexx meer dan alleen kleding". Mexx verkondigt deze blijde boodschap in dergelijke huivering wekkende kretologie in een eigen publicatie, het Mexx-Magazine. Zo blijkt dat aan alles is gedacht en niets aan het toeval wordt overge laten. Alles staat ten dienste van het ideaal om het Mexx-gezin de hoeksteen van de jeugdige maat schappij te laten worden. Ook in het eigen bedrijf wordt gehamerd op het familie-ideaal. Voor de laatste keer Horatio Ho: "Je zou Mexx een grote familie kunnen noemen. Na het werk doen onze medewerkers ook nog veel dingen samen. Dat schept de eens gezinde sfeer die ons bedrijf zo sterk maakt". POINTER, LEMMI, BTB, ANCOLUX, BARBERA FARBER, g 0 -O 5 Ook voor MEXX junior kunt u 13 bij ons terecht cc Z S et Voor de smaak 2 5 die staat! s H Princestraat 29 1 Katwijk Zee 01718-15813 s I- 5 2 DIXI-MIXr, CHICCO, ABSORBA, CLAYEUX, LEVIS RECTIFICATIE TEKSTVERWERKER In de advertentie van zaterdag 10 oktober j.l. van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden/Lisse over cursussen tekstverwerker is een foutje geslopen. Er staat nu dat de cursist 2 WEKEN nodig heeft om opgeleid te worden in de tekstverwerkingsprogramma's Wordstar en WordPerfect. Dit moet zijn 6 weken. ALUMINIUM profiel en plaat leveren wij op maat I zirkzee b.v. leiden i I flevoweg 37. Ind.terr. merenwijk.071-213311 I Kilo dikke vleeskrabjes Kilo paardebiefstuk 25,- nu Kilo paarderiblappen - En 9,-nui ,3U Kilo magere pekelspek na Kilo verse worst of saucijsjes 7,58 nu BOLLE SOMS HEB JE El,KAAK ECHT X0H1G BLOEDDONOR* GROTE FRUITVERKOOP A.s. dinsdag 13 okt. in de Groenoordhallen Leiden tij dens de veemarkt van 8-1 uur bij Sira. Verkoop hoofdin gang v.d. hal. Aardappelen. Eigenheimers bloemlg extra voordelig p. 10 kg en p. zak inh. 20 kilo voor bintjes geen afkokers 20 kg Let op dit zijn afhaalprijzen Grote zoete stoofappelen p. 2 kilo 2 kg Elstar4,50 2 kg Cox Orange 3 kg Odin app5,00 20 w. gr. fruit's Doyenne du Comlce handperen 3 kg 40handsinaas10,00 50 pers slnaas 1 doos 144 pers sinaasappelen 1 doos 113 hand sinaasappelen 6 kiwi's2,50 2 kg grote peen Verkoop iedere maandag en dinsdag. Bestellingen worden gratis thuisbezorgd. W.J. SIRA Lage Rijndijk 68b Leiden. De grootste kollektie van de Randstad en uit voorraad leverbaar. Vraag naar onze bruidslijsten. HAARLEMMERSTRAAT 165 LEIDEN - TEL. 14 08 92 NOG MOOIER DAN ER OVER LEZEN IS HET ZIEN VAN DE MEXX COLLECTIE BIJ Winkelhof Leiderdorp SERVIEZEN Driehoek Goebel Thomas Johnson Friesland Wedgwood Arzberg Melittc Villeroy Boch Midwinter Ter Steege KOOKSETS Lagostina Spring Demeyere BESTEK Keltum W.M.F. Wilkens B.S.F. Robbe Berking Sola Gero cassettes met 25 tot 50% korting. GLASSERVIEZEN Zwiesel Christinenhütte Leerdam Cristal d'Arques Thomas Bohemia Royal Albert Villeroy Boch Gevraagd Voor diverse kantoorwerkzaamheden (plm. 12 uur per week) Werktijden zijn in overleg te bepalen ma. t/m vr. tussen 9.00-17.00 u.) Leeftijd 17-21 jr. Inlichtingen: Uitgeverij Educatief, Sir Winston Churchillweg 2 2251 cx voorschoten. Uitgeverij Telefoon 01717-7842 EcluC3tK?T SNELKOOKPANNEN Fissier W.M.F. Tefal Sigg Lagostina Marke Tischfein Hoofdstr. 26, Noordwijk aan Zee, tel. 01719-16701 De best gesorteerde speciaalzaak voor mode van o.a. Mexx, Esprit, Sandwich natuurlijk bij: in de Leidse regio,

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10