TAD LEIDEN Door uitblijven nieuwe wet kleine verschuivingen in huizenbelasting Leiden financieel op de goede weg? LEIDSCH DAGBLAD Ruimte in begroting voor nieuwe plannen Gedwongen ontslagen bij gemeente niet uit te sluiten Gemeente presenteert begroting 1988 Opinie Tekort 7 miljoen gedekt uit winsten en reserves Onderzoek brandbommen levert nog niets op Drie Leiderdorpers opgepakt voor overval op postagentschap Italiaans eredoctoraat voorFeenstra Mevrouw Treur krijgt eremedaille Gesprek Shell deze maand s ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 LEIDEN - Zoals gebruikelijk geeft Louise' het gemeentebestuur in de begro- staan, ting een overzicht van projecten die ter hand zijn genomen of wor den nieuwe plannen voor de ko mende jaren ontvouwd. Door geld gebrek blijft het in 1988 voorname lijk bij voortzetting van reeds eer der in gang gezette projecten. On derstaand een overzicht van enkele nieuwe plannen. Leiderdorp blijft be- MAROKKANEN WINKELSTRATEN De gemeente wil in overleg met winkeliers beheersplannen voor winkelstraten opstellen. Het gaat hierbij vooral om winkelstraten en centra buiten het stadscentrum. In deze beheersplannen wordt aan dacht besteed aan groenvoorzie ningen, vandalisme, rolluiken en het onderhoud van de straat. Bo vendien is het de bedoeling het koopgedrag in de kleine winkel centra te inventariseren. Op deze wijze hoopt het gemeentebestuur tijdig maatregelen te nemen om sluiting van deze kleine centra te gen te gaan. BINNENSTAD Wanneer de afsluiting van de Bree- straat definitief doorgaat moet een nieuw structuurplan voor de bin nenstad gemaakt worden. Hierin wordt ook een relatie gelegd met plannen voor de omgeving van het station. Onderdeel van het nieuwe binnenstadsplan is de uitbreiding van het voetgangersgebied rond het stadhuis. Overwogen wordt na een eventuele afsluiting van de Breestraat de woensdagmarkt uit te breiden naar de Botermarkt. Het plaatsen van kraampjes op de ge restaureerde Visbrug wordt verbo den. WONINGEN Leiden gaat de komende jaren 5 procent minder woningen bouwen dan het rijk toestaat. Met het geld dat hiermee wordt bespaard, wil de gemeente de kwaliteit en de groot te van de woningen op peil houden. Het college vindt de subsidies die het rijk voor de woningbouw ter beschikking stelt, veel te laag. SCHADEBEMIDDELING Het project 'schadebemiddeling' moet nog een jaar worden voortge zet, vindt het gemeentebestuur. Hiervoor is een subsidie aange vraagd van 40.000 gulden. Het pro ject maakt deel uit van de crimina liteitsbestrijding en beoogt vanda len de door hen aangebrachte scha de te laten herstellen. LOUISE' Een deel van de Louise de Coligny- scholengemeenschap verhuist ver moedelijk naar Noordwijk. Deze gemeente probeert al enkele jaren een school voor voortgezet onder wijs aan te trekken. Het is de be doeling de scholengemeenschap te splitsen zodat een deel van het per soneel bij de gemeente Noordwijk kan worden ondergebracht. Voor waarde van het Leidse stadsbe stuur is dat de dependance van 'het Op de openbare basisschool De Noorderkring gaat een experiment van start om de onderwijskansen van Marrokaanse kleuters te ver groten. Voor Marrokaanse jonge ren en vrouwen in het algemeen, worden ervaringsprojecten in de bouw overwogen. LEIDEN - Wethouder Bordewijk sluit niet uit dat er de komende ja ren gedwongen ontslagen vallen bij de gemeente. De vakbonden van het gemeentepersoneel heb ben het stadsbestuur om een toe zegging gevraagd dat gedwongen ontslagen uit zullen blijven. Borde wijk wil dit echter niet garanderen. "Al doen we er alles aan om ontsla gen te voorkomen", zo zei hij gis termiddag. Eventuele gedwongen ontslagen hebben volgens Bordewijk niets te maken met de bezuinigingsopera tie waartoe eerder dit jaar werd be sloten. Wat er mogelijk wel de oor zaak van kan zijn, is de sluiting van de vuilverbranding in Leiden waar 15 mensen werken. 'Ook loopt het aantal arbeidsplaatsen bij de ge- meente terug omdat er de komen de jaren minder infrastructurele werken (wegen, rioleringen, e.d.) worden uitgevoerd. Deels komt dit omdat het bedrag dat beschikbaar is voor de stadsvernieuwing als ge volg van de bezuinigingen bij de rijksoverheid is verminderd. Maar ook het feit dat de Stevenshof na genoeg is volgebouwd en dat het Leiden ontbreekt aan andere grote woningbouwlokaties, leidt tot min der werk. Het gemeentebestuur heeft de vakbonden de komende jaren wei nig te bieden, zo wordt uit de be groting duidelijk. "In de sfeer van arbeidsvoorwaarden zijn nauwe lijks financiële middelen beschik baar voor verbeteringen", zo stelt het college vast. Ook voor uitbrei ding van de atv is geen geld aanwe zig. Bordewijk heeft desalniette min goede hoop met de bonden een meerjarenovereenkomst af te kunnen sluiten. De huidige over eenkomst loopt aan het einde van dit jaar af. "Zij weten natuurlijk ook heel goed wat er bij de gemeen ten momenteel aan de hand is", al dus Bordewijk. Leiden gaat minder woningen bouwen dan het rijk toestaat. Met het geld dat daarmee overblijft wil de gemeente de grootte en kwaliteit van de hui zen op peil houden. (archieffo LEIDEN - Geen nieuws is goed nieuws. Dat is de prettige bood schap van de gemeentebegroting voor 1988 die het college gisteren presenteerde. De laatste jaren werd Leiden geconfronteerd met een voortdurende stroom van be zuinigingsmaatregelen uit Den Haag. Het was zelfs geen uitzon dering dat de maatregelen van de regering op het Leidse stadhuis werden bezorgd terwijl de ge meentebegroting al zo goed als geschreven was. Niet het ge meentebestuur, maar de rege ring bepaalde de contouren van het financieel beleid in Leiden. door Gert Visser Voor de gemeenteraad bleef wei nig meer over dan puin ruimen en armoe verdelen, jaar na jaar. Dit voorjaar besloot de Leidse gemeenteraad schoon schip te maken. Een ingrijpende en voor velen pijnlijke bezuiningsopera- tie ging van start die tot doel had het tekort op de begroting in 1993 weg te werken. Zo trachtte de gemeenteraad financiële dui delijkheid te scheppen voor een reeks van jaren. Die operatie heeft vruchten afgeworpen. Met het uitblijven van tussentijdse maatregelen van het rijk kunnen nieuwe bezuinigingen en belas tingverhogingen volgend jaar achterwege blijven. Het gemeerv tebestuur kan zijn karwei voorlo pig in alle rust afmaken. Voor zolang het rustig blijft, want aankondigingen van minis ter Deetman om scholen en uni versiteiten vrij te stellen van het betalen van onroerend-goedbe- lasting doen het ergste vrezen voor de gemeentebegroting. Ook een tegenvallende beslissing over de extra steun waarop Lei den rekent, heeft desastreuse ge volgen voor het gemeentelijk huishoudboekje. Of de taakstel ling die de Leidse gemeenteraad zich heeft opgelegd om een einde te maken aan het armlastige ima go van de sleutelstad kan worden volbracht, valt daarom te betwij felen. Voor het college van PvdA, WD en Links Leiden is de druk voorlopig van de ketel. De lasten verdeling, één van de belangrijk ste geschilpunten tussen PvdA, WD en Links Leiden, is voorlo pig van het politieke toneel ver dwenen. Dat wil echter nog niet zeggen dat de coalitie de rit onge stoord kan uitzitten. In zaken als de verkeersafwikkeling op de Breestraat, hulp aan de minima en de grondpolitiek in Leiden krijgt dit college het komende jaar nog alle gelegenheid om zijn bestaansrecht te bewijzen. LEIDEN - De laagste inkomens moeten het volgend jaar meer on- roerend-goedbelasting (ogb) beta len dan werd verwacht. Dat blijkt uit de gemeentebegroting voor jaar. "Het is alleen ietsafgezwakt". Volgens wethouder Bordewijk (financiën) komt het pakket aan belastingmaatregelen grotendeels met dat van juni die het college gisteren pre senteerde. De gemeenteraad wordt gevraagd eerder genomen beslis singen over de hoogte van de ogb te Bordewijk gistermiddag. De voorstellen hebben dan ook niet veel discussie in het colle ge losgemaakt. Dat was dit voor- herzien omdat de noodzakelijke jaar wel het geval toen WD i Links Leiden ruzieden over de las tenverdeling. De lijn die toen werd uitgezet, is nu doorgetrokken. De begroting van de gemeente Leiden voor volgend jaar is nage noeg een afspiegeling van de bezui nigingsoperatie waartoe in juni werd besloten. Omdat zich de afge lopen maanden vrijwel geen tegen vallers hebben voorgedaan, zijn vooralsnog geen extra bezuinigin gen noodzakelijk. Toch beklaagt het college zich, evenals in de voorgaande jaren, over de bezuinigingswoede bij het rijk die 'het voeren van een verant woord financieel beleid door de ge meenten bijna onmogelijk maakt'. Volgens het nieuwe voorstel moeten alle huurders meer gaan betalen dan bij de bezuinigings operatie in juni was afgesproken. Maar zowel huurders als eigenaren van.goedkope woningen gaan er in vergelijking met dit jaar nog steeds een beetje op vooruit. Ook de woningbouwverenigin gen ondervinden nadeel van de bij stelling van de ogb. Zij gaan er vol gend jaar extra op achteruit. Alleen de eigenaren van de duurdere wo ningen kunnen blij zijn met de her ziening. Zij behoeven enkele tien tjes minder te betalen dan werd verwacht. Als voorbeeld wordt genoemd de voorstellen van minister Deetman om scholen en universiteiten vrij te stellen van ogb. Een dergelijke maatregel leidt tot een nieuw te kort op de Leidse begroting van circa 4 miljoen gulden. De wethou der sluit niet uit dat dit er toe leidt dat Leiden nog voor een lange reeks van jaren gebruik moet ma ken van extra steun van het rijk. Het was juist de bedoeling van de gemeenteraad het begrotingste kort in het begin van de jaren ne gentig weggewerkt te hebben. Bor dewijk houdt er echter ook reke ning mee dat een eventueel tekort van 4 miljoen gulden ook opgevan gen kan worden door nieuwe be zuinigingen. Al met al komt het college tot de conclusie dat de financiële positie van Leiden nog steeds zorgelijk is. "Door de vier grote bezuinigings operaties van in het totaal circa 40 miljoen gulden is de dienstverle ning tot een minimum terugge bracht en schiet deze op een aantal fronten zelfs tekort", stelt het colle ge vast. Zo is er onvoldoende geld voor het aanpakken van de bodem verontreiniging, de vervanging van rioleringen, bestrijding van het vandalisme, welzijnsinstellingen en kinderopvang. Een schrale troost is volgens het college dat an dere gemeenten er net zo slecht aan toe zijn. LEIDEN - De begroting van de ge meente over het jaar 1986 vertoont een tekort van circa zeven miljoen LEIDEN - Het onderzoek naar de drie brandbommen die in de nacht van maandag op dinsdag verschil lende panden zijn ingegooid, heeft vooralsnog niets opgeleverd. De politie heeft getuigen gevraagd zich te melden. Maar op dit verzoek zijn nog geen reacties gekomen. Evenmin hebben organisaties zich verantwoordelijk gesteld. Ook het onderzoek naar de nep- bom, die woensdagmiddag bij het gemeentehuis is neergelegd, heeft nog geen resultaat gehad. Ook hier voor heeft geen enkele groepering zich verantwoordelijk gesteld. Overigens sluit de politie vrijwel volledig uit dat het leggen van de nepbom en de brandstichtingen iets met elkaar hebben te maken. gulden. Het tekort is ontstaan door een aantal onvoorziene tegenval lers en uitgaven. De gemeente denkt dit tekort weg te werken door de reserves aan te spreken. Bovendien heeft de gemeente nog een deel van de winst van de LDM tegoed. Gevolg hiervan is dat de re serves van de gemeente een onaan vaardbaar laag niveau naderen. Nieuwe tekorten kunnen niet meer door de reserves worden opgevan gen, zo staat in de begroting. Wet houder Bordewijk verwacht dat een mogelijk tekort op de begro ting van 1987 aanmerkelijk lager uitvalt dan voor '86 het geval was. De inmiddels opgeheven ge meentelijke accountantsdienst en de fractie van het CDA hadden over 1986 een tekort van circa tien miljoen gulden voorspeld. Dat blijkt achteraf te zijn meegevallen. LEIDEN/LEIDERDORP Leidse politie heeft i king met de rijkspolitie te Leider dorp gisteren twee Leiderdorpse jongens van 17 en 18 jaar opgepakt. Zij worden ervan verdacht donder dagochtend een overval te hebben gepleegd op de sigarenzaak annex postagentschap aan de Johan de Wittstraat in Leiden. De vermoede lijke derde dader zou in de loop van LEIDEN - Prof. mr. R. Feenstra (67), emeritus hoogleraar in het Ro meinse recht aan de Leidse univer siteit, is door de universiteit van Bologna tot eredoctor benoemd. De onderscheiding wordt hem op 16 november verleend ter gelegen heid van het negende eeuwfeest van de Italiaanse universiteit. Een groot deel van Feenstra's on derzoekingen betreft de middel eeuwse beoefenaars van het Ro meinse recht, vooral die van Bolog na. Aan de universiteit van Bolog na begon in de twaalfde eeuw de hernieuwde beoefening van het Romeinse recht, waarmee de grondslag voor de moderne wester se rechtswetenschap werd gelegd, aldus de universiteit van Leiden. gisteravond worden aangehouden. Dat de politie zo snel tot aanhou dingen heeft kunnen overgaan is voornamelijk het gevolg van het feit dat een van de daders zo kleu rig gekleed ging. Een van hen droeg namelijk een kanariegeel re genjack. De daders waren lopend op de vlucht geslagen nadat oud- beheerder D. Spoor (80) een pistool trok. Hoewel een van de jonge overvallers ook zelf een vuurwa pen had, kozen zij ijlings het haze- pad toen de heer Spoor zijn wapen trok. Maar omwonenden en mensen in de straat konden kennelijk een re delijk signalement geven van ten minste een van de daders. De eer ste verdachte werd vrijdagochtend thuis opgepakt. De tweede jongen werd op straat aangehouden. Vol gens de politie gaat het om beken- Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt zondag 11 oktober de film 'Mensen tussen himal en aarde'. Het gaat over de cultuur en be volking van Nepal. Aanvang 15.00 uur. den die al meer op hun kerfstok hebben en van wie er één is veroor deeld wegens openlijk geweldple ging. Overigens is het wapen waarmee is gedreigd nog niet gevonden. Met de aanhouding van de vermoedelij ke daders houdt de Leidse politie een traditie hoog dat vrijwel alle overvallen op postagentschappen in de sleutelstad, die gedurende de laatste jaren zijn gepleegd, zijn op gelost. LEIDEN - Wethouder J. Fase (eco nomische zaken) heeft gistermid dag een koninklijke onderschei ding uitgereikt aan mevrouw J. Treur. Mevrouw Treur kreeg de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau vanwege haar veertigjarig jubile um bij de eier- en boterhandel de Eryen, J. Treur. Zij begon daar op 17 september 1947 op de boekhou ding. Thans is zij administratice bij genoemd bedrijf. Ook zingt mevrouw Treur al 46 jaar in de christelijke oratorium- vereniging Ex Animo. Van dit koor was zij bovendien tien jaar lang penningmeesteres. LEIDEN - Wethouder Kuijers (volksgezondheid) reikte gistermiddag aan prof.dr. G.J. Tammeling de versierse len behorende bij het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw uit. Tammeling nam gisteren afscheid als dekaan van de medische faculteit van de Leidse universiteit. Sinds 1971 was hij aan de Leidse univesiteit verbonden als hoogleraar fysiologie. Daarvoor is hij lange tijd aan de universi teit van Groningen werkzaam geweest. Vanaf 1979 vervulde profTammeling het dekanaat van de faculteit der geneeskunde, waar hij al snel te maken kreeg met grote en ingrijpende bezuinigingsoperaties. Daarnaast heeft hij zich bijzonder ingespannen voor de in- midels tot stand gekomen vernieuwing van het onderwijs en de nieuwe studierichting gezondheidswetenschap pen. Voorts heeft hij belangrijke bestuurlijke functies vervuld bij onder meer TNO en de stichting voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek. Ook als voorzitter van het dekanenoverleg geneeskunde en het overlegorgaan medische wetenschappen van de Verenigde Samenwerkende Nederlandse Universiteiten heeft hij een grote rol gespeeld. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het gesprek dat verte genwoordigers van 46 gemeenten in september zouden hebben met Shell, is verplaatst naar deze maand. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden, die het initiatief tot het gesprek heeft ge nomen, bleek het organisatorisch niet mogelijk de bijeenkomst in september te laten plaatsvinden. Shell heeft als een van de voor waarden aan het gesprek gesteld dat de datum niet bekend mag wor den en de woordvoerder wil der halve niet meer kwijt dan dat een en ander zich "in de loop van okto ber" zal afspelen. Onder leiding van de Leidse wet houders Van Dongen en Borde wijk zullen vier van de 46 gemeen ten met een delegatie van de direc tie-van Shell discussiëren over de apartheid en de rol van de multina tional in Zuid-Afrika. Die vier ge meenten zijn Utrecht, Zoetermeer, Wormer en Zaanstad. Zaanstad is in de plaats gekomen van Ensche de: burgemeester en wethouders van die gemeente hebben het in ok tober te druk met aangelegenhe den binnenshuis. Shell heeft aan het gesprek een tweede voorwaarde verbonden en wel dat het achter gesloten deuren plaatsheeft. Besloten is wel dat de stenografische dienst van de Twee de Kamer een integraal verslag zal maken dat na goedkeuring door Shell aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. De gemeenten zijn er volgens de woordvoerder van de gemeente Leiden evenwel ook voorstander van dat direct na af loop van het gesprek een persbericht wordt uitgegeven. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9