Deetman moet banenplan snel aanpassen Burad helpt u Toenemende onrust door rentestijging Drukgigant VBB: los van Elsevier meer zicht op uitbreiding Volgens onderwijsbonden Thuiswerkers spuien kritiek op baan in Leids onderzoek Groeicijfers Van Dijk blijft bij bod Masson weer vervolgd Salarisadministratie een probleem? PvdA-voorzitter Sint: Werk scheppen is de beste bezuiniging ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De onderwijsbonden KOV, PCO en Abop willen dat minister Deetman van onderwijs zijn plan om zieke leerkrachten te vervangen en tegelijkertijd 2200 leerkrachten aan werk te helpen, snel aanpast. De organi saties zijn bang dat de werkgelegenheid voor de 2200 on derwijzers in het water valt omdat de schoolbesturen toe passing van de regeling te omslachtig vinden. Toen minister Deetman van onder wijs zijn plan presenteerde, maak ten de bonden er al bezwaar tegen. Ze voorzagen dat scholen niet uit de voeten konden met de vervan gers omdat alleen groepen van cir ca acht scholen over een vervanger kunnen beschikken. In de praktijk reizen invallers van de ene school naar de andere, aldus de onderwijs bonden. Vooral gebieden met kleine ver spreid liggende schooltjes kunnen niet met de regeling uit de voeten. In grotere plaatsen speelt de identi teit van de scholen een rol. Het komt voor dat één leerkracht niet tegelijkertijd aan de katholieke, de openbare en de protestantse school mag invallen. De woordvoerder van de KOV BRUSSEL (ANP) - De economie in ons land zal volgend jaar met 1,2 procent groeien. Die raming komt uit een „bijgesteld" cijferoverzicht dat de EG-commissie gisteren in Brussel heeft gepubliceerd. De ra ming voor dit jaar is 1,7 procent groei. De inflatie in ons land, die volgens de EG-voorspellers dit jaar op min 1 procent zal uitkomen, zal volgend jaar stijgen tot plus 0,5 procent. Het aantal werklozen in Nederland zal afnemen van 11,4 procent van de beroepsbevolking dit jaar tot 10,9 procent volgend jaar. PvdA-voorzitter Sint zei dit van daag in een rede ter afsluiting van de jaarlijkse bijeenkomst van PvdA-bestuurders op lokaal en provinciaal niveau. Sint citeerde met instemming CDA-fractieleider De Vries, die had gezegd dat de sa menleving niet automatisch beter gaat functioneren als de overheid kleiner wordt. „Vanzelfsprekend dient de over heid zo zuinig mogelijk om te gaan met de portemonnee van haar bur gers, maar dat betekent niet dat ze Samenwerking Fokker en de Westduitse vlieg tuigfabrikant Messerschmitt-Boel- kow-Blohm Gmbh, zullen de mo gelijkheden tot verdergaande sa menwerking onderzoeken. Hiertoe is in gisteren Amsterdam een over eenkomst getekend. Tot nu toe werd alleen bij bepaalde projecten samengewerkt. Voorlopig zullen de beide fabrikanten hun eigen projecten en plannen voortzetten. Wel zullen zij elkaar „waar nodig" assistentie verlenen. Jeugdwerk De ministerraad heeft gisteren ingestemd met de beleidsnotitie over het Jeugdwerkgarantieplan die minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) binnen kort zal toezenden aan de Tweede Kamer. Het is een uitwerking van de voornemens die zijn doorgespro ken met de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Stichting van de Arbeid. Het is de bedoeling dat het plan op 1 juli 1988 in wer king zal treden. Marktberichten LEIDEN - Groenteveiling van 9 okto ber 1987. Aardappelen 28-56, andijvie 28-44, pronkbonen 240, snijbonen 510-580, stambonen 310-340, spitskool 95-120, prei 49-93, spinazie 90-160, ijsbergsla 59- 120. broccoli 300-360, spruiten A 84-87, B 91, C 50. uien 22-80, winterpeen 13-38, witlof 380-650, bloemkool 6.per bak 320- 330, 8 per bak 290, knolselderij 75, sla 13- 34, bleekselderij 25-69, bospeen 65-110, peterselie 55-66, selderij 21-41, paprika 80-100, st. 30-49, paksoi 30-52. Komkommers 190/98,76/105,60/104-105, 50/91-93. 40/85, 35/68-73, 30/58-69, 25/40, krom 127. Tomaten II A 1810-1860, B 1750-1760, C 1570, CC 990. Ar II 1830- 1890, BR 1770, CR 1560-1580, CCR 990- 1040. kritiseert de schoolbesturen hier om. Hij meent dat sommige de identiteit van de school misbrui ken om te ontsnappen aan de orga nisatorische rompslomp die de re geling met zich brengt. Hij betreurt het omdat ze daarmee de werkgele genheid in het onderwijs schade toebrengen. Abop-woordvoerder Aat Slied- recht wijst erop dat scholen die geen zin hebben om mee te doen, gewoon zelf vervangers zoeken en zo de organisatorische moeilijkhe den van Deetmans plan omzeilen. De regeling is ook onaantrekkelijk omdat de betreffende leerkrachten uitsluitend invallen als de klasse- onderwijzer er niet is. Ze worden niet ingezet voor structurele taken als het inrichten van documenta tiecentra of het beginnen van een leesproject, waar meer scholen profijt van hebben. De tijd dat deze onderwijzers invallen, moet wor den begrensd en scholen moeten verplicht meedoen, aldus Slied- recht. Hoeveel leerkrachten er inmid dels dank zij dit plan een baan heb ben, is niet duidelijk. Volgens het ministerie van onderwijs is er tijd nodig om de samenwerking tussen dé scholen onderling te regelen. Pas als er 'pools' van acht scholen zijn gevormd, kunnen de extra krachten worden aangevraagd. „Wij kunnen het overleg tussen de scholen niet forceren", aldus de woordvoerder van het ministerie, "maar het geld ligt klaar." zonder meer haar verantwoorde lijkheden ter zijde kan stellen", al dus Sint. Het bestrijden van werkloosheid en criminaliteit, de zorg voor een goed woningbestand, het saneren van verontreinigde grond, de ge volgen van vergrijzing, de toe komst van jongeren, de plaats van etnische groepen in onze maat schappij: het zijn en blijven vol gens Sint verantwoordelijkheden van de overheid. Waar er spanning bestaat - aldus Sint - tussen bescheiden financiële middelen en groeiende behoeften aan wezenlijke collectieve voorzie ningen dient het antwoord te lig gen in het orde op zaken stellen in het overheidshuis en niet in het als maar terugtreden van die overheid. Sint nodigde de christen-demo cratische fractieleider De Vries uit voor de volgende bijeenkomst van lokale PvdA-bestuurders. Zij ging in op de uitspraak van De Vries dat constructieve socialisten zo schaars zijn. „Bij deze nodig ik hem uit om te horen met hoeveel WEESP - Staatssecretaris van economische zaken mevrouw Van Rooij (midden) opende gisteren de eerste compactdisc-fabriek in Ne derland. Het gaat om een vestiging van Dureco in Weesp. Mevrouw Van Rooy werd bij de openings handeling bijgestaan door alge meen directeur Tonino (links naast haar) en technisch directeur Ridde- rukhoff, rechts op de achtergrond. kunst en vliegwerk, maar ook voortvarendheid en sociale bewo genheid PvdA-bestuurders op lo kaal en provinciaal niveau pogen de kwaliteit van het bestuur te handhaven". Zij verdedigde het plan van de gemeente Den Haag om de koop kracht van de minima te bescher men. „Bestuurders die proberen mensen hun vertrouwen in de poli tiek te doen behouden, behoren te worden geprezen in plaats van ge gispt", aldus Sint. DEN HAAG (ANP) - Werknemers en werkneemsters zijn slecht te spreken over flexibele arbeidsvor- men als afroepwerk en thuiswerk. De flexibiliteit is vaak ver te zoe ken. De stuklonen die in het thuis werk gelden, jagen hen zonder par don op. Met werken op afroepcon- tract wordt de zeggenschap over ei gen tijd verloren in plaats van dat het voor de betrokkene flexibel is. Dit blijkt uit een onderzoek van drs W.A. Trommel van de Leidse universiteit, die hiertoe diepgaan de gesprekken voerde met ver schillende categorieën flexibele werkers en met een aantal regulie re werkers. Hij deed dat in op dracht van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid (WRR). Flexibilisering van de arbeid is volgens veel werkgevers en hun or ganisaties onontbeerlijk om de ver hevigde concurrentie uit het bui tenland te kunnen weerstaan. Zij veronderstellen dat ook werkne mers behoefte hebben aan meer flexibele vormen van werken. Die veronderstelling is niet geheel juist, zo blijkt uit het onderzoek. Aan de rechtspositie van de flexibele werknemers ontbreekt veel. Voor hen gelden vaak ondui delijke of slechte regelingen. Ook komen zij nauwelijks verder in de arbeidsorganisatie. Het is boven dien geen opstapje naar vast werk. Integendeel, een langdurige te werkstelling als flexibele arbeids kracht lijkt juist de kansen op een vaste baan te verminderen. In plaats van deze vormen pleit Trommel voor verdergaande deel tijdbanen op alle niveaus. Daar naast wil hij arbeidsovereenkom sten die een periodiek terugkeren de afwijking toelaten op het gang bare arbeidspatroon: bijvoorbeeld iedere laatste week van de maand wordt niet gewerkt. Ook is de ont wikkeling mogelijk van groei- en krimpcontracten: bij voorbaat af spraken maken over het toe- of af nemen van de arbeidsduur in de toekomst. UTRECHT - Utrechts grootste in dustriële bedrijf, de drukkerij Van Boekhoven Bosch (VBB), heeft zich losgemaakt van het Elsevier- concem en zal op eigen benen ver der gaan. "Het is overdreven om te stellen dat Elsevier een blok aan ons been was", zegt directeur J.C. van Eek. "We zien echter meer mo gelijkheden om verder te groeien als zelfstandig onderneming". door Ad Moerman VBB is niet alleen Utrechts grootste industrie, het is met 472 werknemers één van de tien groot ste drukkerijen in Nederland. Het bekendste produkt dat bij VBB wordt gedrukt, is de Veronica-gids. In een wekelijkse oplage van één miljoen stuks is dit één van de grootste orders van het bedrijf. VBB heeft een jaaromzet van 110 miljoen gulden. Daarvan komt 20 procent uit export-activiteiten. Het voormalige moederconcern Elsevier staat erom bekend dat de leiding weinig brood ziet in de drukkerij-activiteiten. Die zouden te weinig rendement geven en te hoge investeringen vergen. En dit laatste zou de groei van het con cern in de weg. staan. ben m het Amerikaanse grafische concern Donnelley uit Chicago Vanaf half 1985 werd er met deze grootste drukker ter wereld (omzet twee miljard dollar) onderhandeld Van Eek: "Donnelley wilde een goed startpunt in Europa om de markt hier te penetreren. Hun oog viel op VBB. Die onderhandelin gen verliepen heel moeizaam maar kwamen desondanks in de con tractfase. Toch is het er niet van ge komen". Terug bij af "Begin dit jaar was men bij VBB dus weer terug op af. En toen kwa men er vanuit de ondernemings raad geluiden als: waarom kopen we het niet zelf. Na een aantal ge sprekken met de Elsevier-top zijn we aan de slag gegaan om dat ook te doen", zegt Van Eek. Over het bedrag dat Van Eek op tafel heeft moeten leggen om zich los te ma ken van Elsevier, wil hij niets kwijt, evenmin over de winstge vendheid van VBB. Uiteindelijk zijn de Nederlandse Participatiemaatschappij en de Al gemene Participatiemaatschappij bereid gevonden de transactie te fi nancieren. Het Elsevier-concern houdt een klein minderheidsbe lang. De werknemers van VBB hebben vijf procent van de aande len in handen. In eerste instantie DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk is niet bereid zijn eindbod aan de ambtenarencentrales aan te passen. Dat blijkt uit zijn antwoord aan CFO- voorzitter De Jong, die in een open brief had verzocht de loonsverhoging gelijkmatiger over alle ambtenaren te verdelen. In het bod van Van Dijk gaan de salarissen van lagere ambtenaren met 0,3 procent omhoog en die van de hogere met 1,3 procent. Van Dijk zegt al tegen zijn zin een concessie te hebben gedaan door een hoger totaalbedrag uit te trekken voor de inkomensverbetering van de ambtenaren. Verder wil hij niet gaan. AMSTERDAM - Deze week nam de onrust op het internationale effectenbeurswezen weer sterk toe. Wall Street nam de leiding en bereikte vrijwel overal de voorpagina's van de media met een duik van bijna 92 punten, de grootste uit zijn roemruchte ge schiedenis. door C.Wagenaar Door zo'n geforceerde koers daling wordt natuurlijk heel wat overhoop gehaald. Het gevolg was angst, verrassing en pessi misme, maar ook hoop en opti misme. Nu staat de Newyorkse effectenbeurs erg hoog, zodat een krachtige reactie in punten- aantal snel flink aantikt. De daling van 92 punten was in procenten niet groter dan 3 pro cent en was op zich geen zeld zaamheid: een maand geleden trad er een terugslag op van 87 punten. Toch kan zo'n klap de andere grote effectenbeurzen niet onbewogen passeren. Alom trad een koersval op, zij het meestal aanzienlijk minder ge prononceerd. Op onze beurs bij voorbeeld moest het algemene beurscijfer ruim vier punten in leveren, of nog geen procent. Toch had het Damrak de scherpe reactie van Wall Street al voorvoeld, want onze beurs was al flauw toen Wall Street nog moest beginnen. Zo ging er in Amsterdam in twee dagen bijna 7 punten op de algemene index verloren. De internationals wa ren in twee dagen bijna 8punten kwijt. In ons land, waar ook al enige tijd duidelijk sprake is van rente stijging, ligt de zaak op de geld markt toch wat anders. Daar viel vorige week onverwacht de rente fors terug, van 4 procent op 1 pro cent door plotseling optredende overheidsliquiditeit. De Neder- landsche Bank handhaafde deze week dan ook haar minimum- rente op de speciale voor banken bestemde leningen op 5,1 pro cent, het percentage dat nu al ve le maanden geldt. Maar wat de Nederlandsche Bank volgende week gaat doen is niet duidelijk. Minister Ruding kon deze week op basis van couponrente van 7 procent en niet langer dan zes jaar een beroep op de kapi taalmarkt doen, een procent meer dan de voorgaande staat slening van 1 september dit jaar en een jaar kortere looptijd. En dan hangt het nog maar helemaal af van de renteontwikkeling in de komende dagen of deze lening slaagt. Ondertussen zakte de obligatie-index dit jaar van 117,5 tot 110 tot vrijwel dagelijks een nieuw dieptepunt. Een weinig opbeurende ontwikkeling, met een nogal duister perspectief. Toch zijn er lichtpuntjes. Ve len in Amerika houden bijvoor beeld hun kruit droog tot de bin nenkort bekend wordende winstcijfers over het derde kwar taal en vooral de volgende week woensdag bekend te maken han delscijfers over de augustus maand. Als de laatste meevallen - die kans lijkt niet gering - zou dat de situatie op Wall Street enorm kunnen doen opklaren en vooral de dollar flink steunen. De deze week opgetreden koersontwikkeling van de Ame rikaanse munt gaf door de af brokkeling echter aan dat er in geldmarkt-kringen weinig ver trouwen op een gunstige afloop bestaat. Ondanks de terugslag bleef Amsterdam in zijn onder grond toch redelijk vast. Later in de week werd zelfs enig herstel geboekt. De internationals bleven per saldo dicht bij huis. Van de hoofdfondsen verloor Océ-Van der Grinten echter 10 procent van de beurswaarde door lagere winstverwachtingen voor het lo pende boekjaar. Ook Riva moest 10 procent inleveren en Palthe was 5 procent in reactie. Daaren tegen kon Grasso 5 procent in beurswaarde stijgen. De Europese Optiebeurs had het flink druk, maar dat kwam mede door de stijging van de puts, die voor veel aandelen op sommige dagen de calls behoor lijk overtroffen. Dat was onder meer het geval voor de ABN, Hoogovens, een keer voor Else vier en voor de index-opties. De laatste stond eenmaal op de plaats van het grootst aantal dag omzetten, waar ook ABN weer meer malen prijkte. De totale weekomzet kwam op 179.000 contracten tegen 168.000 in de voorgaande werkperiode. AMSTERDAM (ANP) - Mr.drs. A. Masson, de ontslagen directeur beleg gingen van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP) en éen van de hoofdschuldigen in de zogenoemde ABP-affaire, zal opnieuw worden vervolgd, dit keer vanwege het aannemen van steekpenningen in de vorm van twee huizen. Masson zou daarmee zijn plicht als ambtenaar hebben geschonden. Het bezwaarschrift dat Masson aantekende-tegen zijn dag vaarding is door de Hoge Raad afgewezen. Masson werd in mei dit jaar veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en teruggave van 108.000 gulden aan steekpenningen die hij ten onrechte zou hebben ontvangen. De officier van justitie eiste indertijd 4,5 jaar ge vangenisstraf, een ton boete en teruggave van ruim twee ton steekpennin gen. De rechtbank in Maastricht achtte toen echter niet bewezen dat Mas son die steekpenningen zou hebben ontvangen. De nieuwe dagvaarding tegen Masson betreft het aannemen van steek penningen in de vorm van twee huizen. Die huizen waren onderdeel van een transactie tussen de Westland-Utrecht Hypotheekbank (WUH) en het ABP waarbij het pensioenfonds de huizen voor de WUH zou doorverko pen. Twee van die huizen verkocht echter Masson voor minder geld aan een medewerker van het ABP en zijn schoonzoon, aldus de dagvaarding. Wanneer Masson hiervoor terecht zal is nog niet bekend. "Ik verwacht dat dit redelijk snel kan gebeuren", aldus officier van justitie mr. H. Lau- men "In ieder geval zou het mooi zijn als de zaak in Maastricht zou kun nen dienen vóór het gerechtshof in Den Bosch het hoger beroep van Mas son tegen de uitspraak van de rechtbank behandelt. Dit gebeurt begin volgend jaar". In de jaarverslagen van het con cern werd jarenlang gesproken van een 'technische overcapaciteit'. Ongeveer vier jaar geleden stootte het concern al een aantal verlieslij dende drukkerijen af. "De leiding van Elsevier bestaat uit bankiers en niet uit ondernemers. Ze zien zichzelf als uitgever. Uitbreidings- investeringen in drukkerijen heb ben geen voorrang. Investeren in ijzer doen we niet, zeggen ze op het hoofdkantoor", aldus Van Eek. "Onze verzelfstandiging is abso luut niet uit nood geboren", ver klaart Van Eek. "VBB is een gezon de, winstgevende onderneming en het initiatief is geheel van ons uit gegaan. Elsevier heeft ontzettend meegewerkt, met het idee: als er een goede koper is dan zeggen we geen nee". Tot eind vorig jaar dacht Elsevier een goede koper voor VBB te heb- zijn deze aandelen gekocht door de Werknemers Participatiemaat schappij. die is opgericht door een aantal vakbonden Van Eek ziet een uiterst roos kleurige toekomst voor VBB: een omzetstijigng tot 140 miljoen gul den in driejaar. Op langere termijn wil hij zelfs een beursnotering aan vragen. Van Eek: "Dit zijn geen dagdromen. De concrete plannen om die omzet te bereiken bestaan Ik kan er nu nog niets over zeggen omdat die contracten nog niet gete kend zijn". Wat wel werd getekend, is een contract met de Staatsdrukkeri j/Uitgeverij (SDU), die op 1 januari aanstaande aan particulieren wordt verkocht. Met de SDU is een 50/50 samenwerking aangegaan voor de produktie van telefoonboe ken. VBB heeft daarin al 25 jaar er varing. Op het ogenblik wordt er bij VBB druk gebouwd aan de hal len waar vanaf volgend jaar juni de telefoonboeken worden gedrukt. Met deze nieuwbouw is een inves tering van 20 miljoen gulden ge moeid. "Dit wordt één van de modernste telefoonboekfabrieken van Euro pa", zegt Van Eek. "We hebben ook al enkele langlopende orders met buitenlandse telefoonmaatschap pijen afgesloten. Volgend jaar zul len we zo'n vèertig nieuwe mensen nodig hebben. Dat zal nog een heel probleem worden omdat er te wei nig gekwalificeerde grafici zijn" Van Eek is echter niet voor één gat te vangen. Enkele jaren geleden haalde hij alle landelijke en enkele buitenlandse media, omdat hij een ballon boven Oudenrijn had laten hangen met daarop een oproep om personeel. "Ik kwam toen zelfs ze ven seconden op tv", aldus Van Eek. "Maar de actie had wel resul taat, er kwamen 142 sollicitaties binnen. Toch denk ik niet dat zo iets nog een keer zal lukken" ADVERTENTIE Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s, alsmede het R.B.S.-systeem, hebben voor ons geen gehei men. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze spe cialisten. Bel voor een gratis proefrun. Burad Computerservice Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN AAN DEN RIJN Telefoon: 01720-44301 Lammenschansweg 15b Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon: 071-317171 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep EDE (ANP) - De beste manier om het beslag van de collectieve sector op het nationaal in komen te verkleinen is nog altijd een goed en slagvaardig werkgelegenheidsbeleid. Dat verhoogt de inkomsten en doet de uitgaven voor met name sociale uitkeringen en voorzie ningen dalen. Het doet merkwaardig aan dat die centrale doelstelling bij de algemene be schouwingen zo weinig aandacht van Lubbers kreeg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7