yVatoKis betreft Hebben we een feestje. Veilplicht voor vissers vervalt Student kent weg naar rechter niet f- Center force '/-.V; Landelijke campagne 'Kennis tegen kanker Boek Bakker Schut uit winkels gehaald Klachten over studiegeld bereiken beroepscommissie zelden y V y, ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Braks gaat in op bezwaren DEN HAAG (GPD) - Minister Braks van Landbouw ziet af van de invoering van een veilp licht voor vissers. In plaats daarvan zal de controle op de hoeveelheid gevangen vis ge beuren bij het uitladen in de 14 daarvoor aangewezen Neder landse aanvoerhavens. Hiermee komt Braks tegemoet aan de bezwaren uit visserijkringen te gen een verplichte veiling ter plaat se, waardoor de omzet van andere visafslagen aanzienlijk zou dalen. Vooral de visafslag in Urk zou zwaar worden getroffen orpdat die haven niet of nauwelijks bereik baar is vanaf zee. Grote boosheid op Brinkman AMSTERDAM (ANP) - De voor stellen van minister Brinkman (wvc) voor het kunstbeleid in de komende jaren, hebben al veel ne gatieve reacties opgeleverd. Volgens zakelijk leider Kommer 't Mannetje van Globe is de beslis sing van minister Brinkman om het gezelschap niet langer te subsi diëren „stevig aangekomen". Com mentaar wilde hij nog niet geven omdat het bestuur nog een stand punt moet bepalen. Van belang is ook hoe de gemeente Eindhoven en de provincie zich opstellen. Drs. H. van Werkhoven van het Brabants Orkest is teleurgesteld over de plannen van Brinkman met betrekking tot zijn orkest. Dat telt nu 90 leden. Brinkman vindt een symfonisch orkest met maximaal 75 volledige banen voldoende. Dat DEN HAAG (GPD) - 'Kennis helpt tegen kanker'. Dat is de slagzin waarmee het KWF en het ministe rie van wvc een campagne zijn be gonnen. Daarbij ligt de nadruk op het voorkomen. Nog te weinig is bekend over preventie van kanker. Ook blijkt dat nog meer dan de helft der bevolking denkt dat kan ker niet te genezen is. Meer voor lichting is dus voortdurend nood zakelijk en die wordt nu in Euro pees verband gegeven. Deze actie maakt namelijk deel uit van de campagne 'Europa tegen kanker'. De Europese Commissie heeft daartoe dit jaar de stoot gege ven. Het is een actie van twee jaar *n 12 EG-landen, waarvoor voor- hurTcontrolerende loPig tien miljoen beschikbaar is In de nieuwe opzet zullen ambte naren van de Algemene Inspectie Dienst onmiddellijk bij het uitla den vai taak uitoefenen, waardoor de con trole op het vervoer van kade naar visafslag overbodig wordt. Voor een efficiënte controle handhaaft Braks zijn beslissing om het aantal aanvoerhavens (waar de vis mag worden gelost) te beperken. Het lossen van de vis is bovendien aan bepaalde tijden gebonden. Die los tijden zullen aansluiten op de ge bruikelijke aanvoerdagen van de gesteld. 'Kennis helpt tegen kanker' gaat uit van drie belangrijke adviezen: leef verstandig, eet verstandig en wees verstandig. Verstandig leven wil dan zeggen: niet roken, weinig alcohol en niet te veel zon. Verstan dig eten betekent: variatie, vers, vetarm en vezelrijk. En 'verstandig wezen' houdt in: vergroot de kans op genezing, ga bij klachten op tijd naar de dokter. Wie daarover meer wil weten kan nu bij apotheken, huisartsen, ge neeskundige diensten en kruisge- bouwen een folder meenemen. Daar staat ook de dit jaar i de Europese Kankercode tien aanbevelingen over wat ieder een zelf kan doen om het risico op kanker te beperken. Bij vrouwen zou driekwart van de sterfgevallen aan baarmoeder halskanker kunnen worden voor komen door regelmatig onderzoek met behulp van een zogeheten uit- strijkje. Via regelmatig onderzoek van de borsten zou een derde van de sterfte aan borstkanker kunnen worden voorkomen. Voor beide vormen van kanker bepleitten des kundigen van de Europese Com missie de invoering van bevol kingsonderzoek. Algemeen komt uit het onder zoek in de 12 EG-landen naar voren dat vier van de tien ondervraagden te weinig weten over de mogelijk heden om kanker te voorkomen. Zo wordt de rol van voeding daar bij onderschat. Niet-roken is al de bekendste regel van de Europese Kankercode geworden. Maar tege lijkertijd blijkt die heel moeilijk toe te passen. Zo blijkt de schadelijke invloed van zogeheten passief ro ken behalve in ons land in Portug al, Spanje en West-Duitsland te worden genegeerd. Voorschriften over matiging van alcoholgebruik zijn het meest bekend in Engeland, West-Duitsland en Nederland. Met uitzondering van Denemarken zijn voedingsadviezen juist weinig be kend. De schadelijke invloed van langdurig zonnebaden is slechts bekend in Spanje, Portugal, West- Duitsland en België. Het controle-systeem vormt een onderdeel van een reeks maatrege- Braks de Nederland- wil dwingen het in EG- verband voor Nederland vastge stelde vangstquotum na te leven. Braks schrijft de kamer verder dat scherp zal worden gecontroleerd of vissers niet buiten de aangewezen lostijden of in andere havens zullen aanmeren. De minister overweegt overigens de feitelijke controle aan een particuliere organisatie uit te besteden. De verantwoordelijk heid blijft echter bij de Algemene Inspectie Dienst. Braks denkt het controle-sys teem te kunnen financieren door veranderingen binnen het budget van de Algemene Inspectiedienst en door te putten uit de 20 miljoen, die voor volgend jaar beschikbaar zijn voor sanering van de vissers vloot en versterking van de Alge mene Inspectiedienst. Koeriersdienst DHL in de clinch met PTT DEN HAAG/ZOETERWOUDE (GPD) - De internationaal werken de koeriersdienst DHL uit Zoeter- betekent voor het Brabants Orkest woude heeft een kort geding dus een vermindering van het aan tal musici. Ook het operagezel schap Forum heeft verontwaar digd gereageerd op de rol die mi nister Brinkman aan het orkest heeft toebedeeld. Volgens zijn plan zal Forum als orkest vooral een be geleidende taak krijgen. Als de plannen van Brinkman doorgaan verliest het orkest de symfonische taak. Boos is ook het Frysk Orkest dat, als het aan Brinkman ligt, wordt opgeheven en vervangen dodr een Noordelijk Symfonie Orkest. Voor zitter Sjoerdsma: "Zo wil Brink man bereiken dat we toch worden opgeheven". De bewindsman lan ceerde die gedachte een paar jaar geleden al. gespannen tegen de PTT omdat die onjuiste en misleidende reclame maakt over de eigen bezorgdienst Express Mail Service (EMS). Bo vendien beschuldigt DHL de PTT ervan dat het beeldmerk van de EMS vrijwel een kopie is van het embleem van het Zoeterwoudse bedrijf. In het kort geding, dat maandag dient bij de Haagse rechtbank, eist DHL een verbod op het gebruik van het beeldmerk door EMS en dat de misleidende reclamecam pagne wordt stopgezet. Verder zou er in een groot aantal dagbladen een advertentie moeten worden ge plaatst, waarin een en ander wordt rechtgezet. Ten slotte eist DHL van EMS dat alle mensen die ooit door het bedrijf zijn aangeschreven van de beslissing van de rechtbankpre sident in kennis worden gesteld. Mocht EMS hiertoe worden ver oordeeld en ondanks dat toch door gaan, dan zou voor elke dag een to tale dwangsom van 130.000 gulden moeten worden verbeurd. Tot voor kort was DHL vrijwel als enige actief als internationale post- en pakketdienst. In de meeste landen, zo garandeert DHL, wor den de post en pakketjes binnen 24 uur bezorgd. Maar sinds enige tijd heeft ook de PTT zich hierop ge stort en een eigen bedrijf opgericht onder de naam EMS. Onlangs is de introductie van dit bedrijf begon- DHL vindt dat EMS met zijn lo go plagiaat pleegt en verder stoort DHL zich hevig aan de reclame die EMS maakt. Zo zou het aantal lan den waarin EMS zegt te werken on juist zijn en wordt de suggestie ge wekt dat alleen EMS betrouwbaar SLAGHAREN - Jean Kenne dy Smith (rechts), de jongste zuster van de vroegere Ameri kaanse president John Kenne dy, heeft gistermiddag in Slag haren een borstbeeld onthuld van haar vermoorde broer. Dat gebeurde tijdens een manifesta tie van de stichting Kunst voor Gehandicapten die is opgericht door mevrouw Kennedy Smith. Het borstbeeld, ontworpen door de Nederlandse beeldhouwer Cor Kennedy (links, geen fami lie), krijgt een plaats op de be graafplaats van oorlogsslacht offers in Doorn. (foto ANP) Verbod bepleit integraalhehnen DEN HAAG (ANP) - Er moet een verbod komen op het dragen van bivakmutsen en integraalhelmen door mensen die kennelijk de be doeling hebben de openbare orde te verstoren. De plaatsvervangen de korpschef van de Haagse ge meentepolitie, H. van der Vin, heeft dat bepleit. Hetzelfde was al eerder geopperd door het Haagse gemeenteraadslid L. van Popering (klein rechts). Van der Vin zei dat hij burge meester A. Havermans van Den Haag heeft voorgesteld de Algeme ne Politieverordening zodanig te wijzigen dat het verbod mogelijk wordt. Havermans beraadt zich over de suggestie. Bivakmutsen en integraalhelmen worden vaak door actievoerders en voetbalsuppor ters gedragen om herkenning te voorkomen. Bij de Haagse ge meentepolitie is de dienst Beleids zaken en Onderzoek begonnen met een onderzoek naar het geweld te gen en door de poütie, aldus Van der Vin. Arbeidsmarkt 'onvriendelijk' voor vrouwen DEN HAAG (GPD) - Naar verhou ding zijn er in Nederland weinig werkende vrouwen. Recent onder zoek van de Europese commissie 'Rechten van de vrouw' heeft dat uitgewezen. Van de 12 EG-lidstaten kent Ne derland het grootste aantal vrou wen dat hun baan opzegt na de ge boorte van het eerste kind, terwijl 50 procent van de huisvrouwen graag het gezin met betaald werk zou combineren. Het Europees Parlement vraagt zich af of Neder landse vrouwen wel zo vrijwillig uit het arbeidsproces stappen als wordt verondersteld. Tijdens een vergadering van het parlement volgende week dinsdag komen de resultaten van het onder zoek aan de orde. De commissie vindt dat het EG-beleid zich moet richten op het voorkomen dat vrouwen ophouden met werken. Een Europees actieprogramma zou de volgende uitgangspunten kracht bij kunnen zetten: richtlij nen voor deeltijd, tijdelijk werk en ouderschapsverlof, stimulans voor kinderopvang en aangepaste schooltijden. Parlementslid Jessica Larive (WD) vindt dat Nederland ver achter loopt op andere EG-lidsta ten. Het overheidsbeleid ontmoe digt vrouwen om weer te gaan wer ken. "De voordeurdelers- en de tweeverdienersregeling zorgen er voor dat het financieel weinig voor deel heeft. Er is onvoldoende kin deropvang: 10.000 creches op 14 miljoen Nederlanders, tegenover 68.000 creches voor 5 miljoen De nen. Het zwangerschapsverlof is hier 8 weken korter dan het EG-ge- middelde. In West-Duitsland bij voorbeeld is er een ouderschaps verlofregeling van een jaar waarbij de ouder ongeveer 825 gulden per maand ontvangt, terwijl er nu in Nederland gepraat wordt over zes maanden onbetaald verlof'. FRANKFURT - Westduitse re chercheurs heeft de laatste dagen meer dan 400 boekhandels 'be zocht' om het verboden boek over de RAF van de advocaat Pieter Bakker Schut in beslag te nemen. Dit deelde de advocaat gistermid dag mee op een persconferentie op de Buchmesse in Frankfurt. De Westduitse justitie onder zoekt of in het boek, een bundeling van brieven die de RAF-gevange- GRONINGEN - De problemen rond de studiefinanciering zijn gi gantisch, maar de studenten heb ben de weg naar de rechter nog niet gevonden. Bij de Commissie van Beroep Studiefinanciering - een au ltatut vtu, onafhankelijk rechtsprekend or- wCTkAemers'oo'dë 6aan dat vanuit Groningen alle wemnemers, op ae M h, Nabeschouwing Premier Lubbers is niet teleurge steld over de negatieve reactie werkgevers afloop vari de algemene beschou wingen. Zij van het debat geen reden tot verder klachten op dit gebied uit ons land (n'dépesultaten behandelt - zijn tot nu toe zo'n 0__.i reden tot vercter 1200 beroepszaken binnengeko- onderhandelen met het kabinet men- over werkgelegenheidsafspraken „Voor het overleg is niet bepalend wat er in de Kamer is gebeurd. Wat je ook zou doen, het zou de sociale partners niet anders stemmen", al dus Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. „Toch heb ik door Jan van Dijk "Een verbazingwekkend laag geen gevoel van vertwijfeling. Na 3 3 ze,& mJ' T.J.P. van zo'n debat moet je eerst de stofwol- ^en^ Abeelen,t de voorzitter ken laten optrekken". Os Moord Kortenhoef Het aantal verdachten in de Kor- tenhoefse sluipmoord is tot drie ge stegen. Na de arrestaties van een 24-jarige inwoner van Bussum en een 40-jarige Hilversummer heeft de politie gistermiddag ook de 24- jarige weduwe van het slachtoffer aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de moord. On- danks de drie aanhoudingen zegt Rechters zullen niet zo snel de Weliswaar zijn veel studenten wanhopig, maar ze ken nen de wet en de mogelijkheden niet". Hij heeft de indruk dat stu denten die het niet eens zijn met de beslissing die de Directie Studiefi nanciering in hun geval heeft geno men, zich met hun problemen te veel richten op de dienst zelf, in plaats van naar de rechter te stap pen. "De zaken worden teveel toege spitst op het uitvoeringsorgaan. de politie nog in het duister te tas ten over de toedracht van de moord en de rol van de drie verdachten. Het ziet er echter naar uit dat er sprake is van een 'crime passionel'. De vrouw zou met een van de twee andere verdachten een verhouding hebben. Belastinglek De CDA-kamerleden Vreugden- hil en Van der Burg hebben minis ter Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Koning (financiën) gevraagd maatregelen te nemen wanneer mocht blijken dat er bij de belastingsdienst fouten zijn ge maakt waardoor het tijdschrift Nieuwe Revu gegevens kon publi ceren over belastingaanslagen van premier Lubbers. De kamerleden willen ook weten of een gerechte lijk voóronderzoek is ingesteld op grond van schending van algeme ne wet inzake rijksbelastingen. Ontvoering De maximumstraf voor ontvoe ring wordt op vijftién jaar ge bracht. Thans geldt nog een maxi mumstraf van 12 jaar. Het kabinet heeft hiertoe gisteren besloten. Mi nister Korthals Altes (justitie) hoopt dat deze hogere straf een af schrikwekkend effect heeft. Tot de maatregel is besloten in het licht van de ontvoering van Gerrit-Jan Heyn. het middel van de publiciteit grij pen. Toch denk ik dat de studen tensamenleving erbij gebaat is wanneer de beroepsmogelijkhe den beter bekend zouden zijn", zegt Van Os. Mr. M.C.J.A. Huijgens, één van de onder-voorzitters van de com missie: "De weg naar de commissie kan in veel gevallen verbetering in hun situatie brengen". De Centrale Directie Studiefinanciering neemt jaarlijks rond 600.000 beslissingen. Van Os schat dat vele tienduizen den daarvan aanleiding vormen tot klachten. Dat komt volgens hem ook doordat de wet erg ingewik keld is. Van Os: Ouders "Voor veel beslissingen hanteert de dienst een peildatum van twee jaar geleden, bijvoorbeeld als het de hoogte van de uitkering betreft of het bedrag dat maandelijks moet worden terugbetaald. Dan wordt er bijvoorbeeld gekeken naar wat de ouders toen verdienden. Maar de omstandigheden kunnen in die twee jaar volledig zijn gewijzigd. De ouders verdienen misschien minder, of ze zijn gescheiden". Dat het voor studenten zaak is om in dit soort zaken goed op hun tellen te passen, illustreert Van Os door te wijzen op de termijnen die de Wet op de Studiefinanciering hanteert bij het nemen van beslis singen. Als een student het niet eens is met een beslissing, kan hij bij de dienst om herziening vragen. De wet schrijft voor dat de dienst binnen 60 dagen een beslissing moet nemen over dat herzienings verzoek. Krijgt een student binnen die termijn geen uitsluitsel, dan moet dat worden opgevat als een fictieve weigering. Hij heeft vervol gens 30 dagen de tijd om bij de on afhankelijke rechter, de commissie beroep, aan te kloppen. Laat Van Os: "In de regel is liet als ge volg van uitspraken van de com missie voor studenten soepeler ge worden. Het gaat altijd om mensen die in financiële moeilijkheden zit ten en daardoor in problemen ko rnet de voortgang van hun stu- hij ook die termijn verstrijken, dan die. Ze zijn vaak afhankelijk geen verhaal meer mogelijk. Van Os: "Het probleem is dat je als gevolg van de enorme werk druk bij het uitvoeringsorgaan nooit weet of er negatief beslist is op een herzieningsverzoek of dat men er gewoon niet aan toe is geko men. Maar het is in ieder geval zaak om die termijnen goed in de gaten te houden. Mensen moeten erg kien zijn op hun rechten. Je moet gewoon in je agenda zetten wan neer die termijnen aflopen. Het is al verschillende malen gebeurd dat wij een beroep niet ontvankelijk moesten verklaren omdat de ter mijnen waren verstreken. Terwijl er misschien voor studenten meer had ingezeten, als ze op tijd waren geweest". De commissie van de beroep is nu enkele maanden aan het werk en heeft inmiddels enkele honder den uitspraken gedaan. In veel ge vallen heeft de commissie een voor de klager gunstige uitspraak ge daan. Zo heeft de commissie de mi nister enkele malen gecorrigeerd waar het gaat om het bedrag dat studenten voor oude beurzen maandelijks moeten terugbetalen. i de sociale dienst en zitten zo klem dat het voor hen een kwestie wordt van studeren of niet studeren". De commissie, zo is de indruk van Van Os en Huijgens, houdt va ker dan de dienst rekening met de persoonlijke omstandigheden van de klager. "Bij de behandeling worden zaken vaak ten gunste van de klager opgelost". Dat geldt bij voorbeeld in zaken waarin de kla ger een beroep doet op de zoge noemde hardheidsclausule, een mogelijkheid die de wet biedt om in afwijking van de geldende regels toch ten gunste van de student te beslissen wanneer diens persoon- slijke omstandigheden daar aanlei ding toe geven. Dat is bijvoorbeeld het geval wanneer ouders op grond van hun inkomen hun kinderen fi nancieel moeten bijstaan, maar dat weigeren. Standaardzinnetje Huijgens: "De minister miskent het bestaan van die hardheidsclau sule. Er wordt vaak negatief beslist zonder dat die beslissing adequaat is gemotiveerd. Dan bekijken wij of de minister in redelijkheid tot een bepaalde beslissing had kun nen komen. Vaak blijkt dan dat de dienst niet heeft gekeken naar de persoonlijke omstandigheden van een student en de zaak zonder mo tivering of met een standaardzin- netje wordt afgedaan. De commis sie vindt dat de dienst zich van elk individueel geval rekenschap moet geven". De commissie let er ook op dat de dienst studiefinanciering het vertrouwensbeginsel niet schaadt. Van Os: "In sommige gevallen heeft de dienst eerst vertrouwen gewekt dat in een bepaalde zaak op een voor de student gunstige wijze zou worden beslist. Later blijkt dat de uiteindelijke beslissing anders luidt. Dat zie je vooral bij terugvor dering van oude beurzen, die op het ogenblik op grote schaal aan de orde zijn. Dan kom je aan de aan de beginselen van behoorlijk bestuur. In extreme gevallen heeft de com missie een paar keer gezegd: er moet toch iets aan worden ge daan". door Hans Hoogendijk nen hebben geschreven, wordt op geroepen tot 'werving voor de RAF' of 'ondersteuning van een terroristische beweging'. Hierop staat een maximumstraf van vijf jaar. Inmiddels is vrijwel de hele eerste oplaag van 4000 boeken in beslag genomen alsmede de com puterbanden waarop de tekst staat. Bakker Schut toonde zich in Frankfurt, waar hij de Buchmesse bezoekt, verbijsterd over deze actie van de Duitse justitie. Het nieuws dat er door de hoofdofficier van justitie in Kiel een vooronderzoek tegen hem is ingesteld, moest hij van zijn Duitse uitgever horen. Bakker Schut heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ge vraagd bij zijn Westduitse collega Genscher te informeren wat er nu precies aan de hand is. „Tot dat mo ment kan ik ook geen juridische stappen ondernemen. Maar als ze het boek willen verbieden, dan zul len ze dat moeten legitimeren in een proces en in dat proces ben ik toch wel een van de belangrijkste verdachten". Bakker Schut had voor zijn ver trek naar Frankfurt een arrestatie niet uitgesloten, maar noch de poli tie noch de officier van justitie toonde zichtbare belangstelling voor zijn verklaringen. De rel rond dit verbod begint nu echter wel de Westduitse media bezig te houden. Bakker Schut gaf een aantal inter views aan Duitse journalisten en honderden beursbezoekers onder tekenden een protestlijst. De uitgever van Bakker Schut heeft bezwaar aangetekend tegen de inbeslagname. Directeur Gui- seppe de Siati noemde de hele zaak absurd. Endatmagookwelwantnuishetdanzover: +W ADVERTENTIE Nog nooit hadden we zoveel nieuws voor u in petto als nu, voor 't komende seizoea Want wat kunt u 't komende jaar allemaal verwachten? Noemen we alleen luxe Hotel en al de nieuwe parken De Vossemeren (België) met z'n splinternieuwe li Sherwood Forest Holiday Village (Engeland). Maar er is natuurlijk veel en veel meer. Hebben we het niet eens over de uitbreiding van de bestaande parken. Wilt u echt 't naadje van de kous weten? Vraag dan nu die 76 pagina's dikke Center Parcs-brochure aan met behulp van onderstaande coupon. y TP#~yVT- Nu ben ik toch we'hee' nieuwsgierig naar al hei nieuwe dat Center Pares tip UI YyiN bieden heeft Stuur mij daarom de nieuwste 76 pagina dikke Center Pares brochure. Center Pares. Antwoordnummer 107, 3000 VB ROTTERDAM. Postzegel is niet nodig. En dat mag f DE NIEUWE, EXTRADKKE CENTER PARCS BRÖCHURE LIGT VOOR U KLAAR' f* Woonplaats DE MBJM M<\M VAN SPOKTHUS CENTRUM Voor meer informatie bel kosteloos 06-0300. Of ga langs bij de Rabobank. ANWB,Holland International Reisburo's.de meeste VW kantoren. 7.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3