Het is gewoon bitter nodig, dat leken veel doen' Boeiend beeld van katholieke minderheid (Friesland) Over zuiverekoffie, applaus in kerk enjongeren PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 10 OKTOBER 198/ FRANEKER - Het 350-jarig bestaan van de rooms-ka- tholieke parochie in Frane- ker was voor de plaatselijke uitgeverij Wever aanleiding een bundel bijdragen uit te geven over de Friese rooms- katholieken van na de Re formatie. 'Wat wil Rome met Friesland?' is de uitda gende titel van dit lezens waardige, 95 pagina's tellen de boekje (f. 17,50). Het geeft een boeiend beeld van een 'katholieke minderheid' met eigen karakter, haar ge schiedenis en kerkbouw en besluit met een hedendaag se rondblik. Bij een telling in 1796 gaven ruim 15.000 van de toen dik 150.000 Frie zen op, dat ze 'Roomsch-gesind' waren. In 1971 was 8 proeent van de Friese bevolking katholiek. Sommige onderzoekers noemen dat percentage ook voor de situatie in 1983. In een vrijmoedig tweege sprek in dit boekje met een pastoor over tegenwoordig Fries katholi cisme vertelt dr. Harm Oldenhof dat het bisdom Groningen nu 97 parochies telt met 65 priesters en 10 pastorale werkers. Er is 1 ge huwde diaken. Binnenkort worden er nog 2 gewijd. Of die diakens meer verantwoor delijkheid zullen krijgen? De pas toor: "Verantwoordelijkheid wel, denk ik, want de modale priester in dit bisdom is 57 jaar. Maar het ker kelijk recht stelt grenzen aan zijn mogelijkheden, en dat zal niet gauw veranderen. De druk om wat nu op schrift staat zo beperkt mo gelijk uit te leggen is groot. Maar je zult de gelovigen toch aan hun trekken moeten laten komen. Al leen voor de instandhouding van het apparaat is dat al nodig". Klusjes De pastoor zelf heeft twee paro chies te verzorgen. Hij kan nog wel een paar jaar mee, maar rond de 65 houdt het echt op. "Het zijn maar enkelingen die dan nog een paar jaartjes doorgaan. En over 8 jaar heeft de helft van de geestelijkheid van het bisdom die grens bereikt. Het is helemaal niet zeker, dat de huidige combinatie van twee paro chies dan nog een vrijgestelde pas tor heeft, met of zonder wijding". Daarom is het, volgens de Friese pastor, gewoon bitter nodig dat le ken in de kerk veel doen. "Het is al leen jammer dat wij niet eerder oog hebben gehad voor die mogelijkhe den". In Friesland zelf zijn 35 paro chies met 39 kerken, 25 priesters en 5 pastorale werkers en werksters. Verder 2 ziekenhuispastores en 1 catecheet. Pastoor: "Bij de inzet van leken gaat het dan ook echt niet alleen om klusjes, maar ook om echt pastoraal werk". In beide parochies verzorgen groepen leken gebedsdiensten. Mannen en vrouwen. Ze hebben geen echte opleiding, maar leveren heel goed werk. "We doen veel aan gezamenlijke voorbereiding". En als er op zaterdagavond een woord communieviering is en op zondag eucharistie, dan preekt degene die de vorige avond de meditatie heeft gedaan nóg een keer. Dan hoort de pastoor het zelf ook nog. Deze men sen hebben daartoe geen opdracht van de bisschop gekregen, hoewel er lang over is beraadslaagd. De conclusie was namelijk, dat ook zulke dingen behoren tot het 'ambt van de leek'. "Je mag het ook het algemeen priesterschap van de ge lovigen noemen". Bergruimte Met het verdwijnen van allerlei dingen uit de kerk is de pastor uit Friesland niet zo erg gelukkig. Neem de biechtstoelen. Die wor den nu veelal als bergruimte ge bruikt. "De oude praktijk van vaak biechten en zoeken in de hoeken van je geheugen of ergens iets kwaads te vinden was, dat was overtrokken. Maar in wezen toch niet verkeerd. Ik vind het veel er ger dat veel mensen het niet nodig vinden om zich eens of twee keer per jaar te bezinnen op hun eigen tekortkomingen of erger. Je maakt mij niet wijs dat ze er geen behoefte aan hebben. Mensen zeggen dat nogal eens, maar dan drukken ze zich heel slordig uit. Ze voélen de behoefte niet. Maar dat is wat an ders". Wat vindt de pastoor dan van het verdwijnen van de vastenwet en dergelijke? "Kijk, ik geloof dat in vroeger tijd de leiding van de kerk meer dan eens de fout heeft gemaakt dat ze een goede raad of aanbeveling verzwaarde tot een gebod. Dan tast je de vrijheid van de kinderen Gods aan. Het zal wel met de beste bedoelingen zijn gebeurd, maar misschien ook uit een soort angst. Er werd eigenlijk te veel gekeken naar de praktische dingen en te weinig naar de geest". Is de pastoor pessimistisch? Niet echt, maar hij heeft wel pro blemen. In de weekends ziet hij veel banken tussen de mensen. Als hij op de gezichten zou letten, kan hij na afloop wel een lijstje van af wezigen opmaken. "Ik zal niet zeggen dat ik de pro feet ben waar de wereld op zit te wachten, maar ik dacht wél dat mensen iets aan mij kunnen heb ben. Wie zich afzondert, kon zich zelf wel eens iets onthouden dat hij nodig heeft. Zonder geregeld con tact met elkaar en met wat wij in de kerk proberen te beleven, weet ik niet hoe je je oriëntatie daarop vast houdt. Ik heb verschrikkelijk veel respect voor de mensen die dat 400 jaar geleden hebben klaargespeeld (de pastoor doelde daarmee op de tijd van de Reformatie - redactie), maar ik geloof niet dat zoiets bin nen het bestek van het normale ligt. En wat is wegblijven voor een houding tegenover een gastheer die steeds maar weer zijn deuren voor je openzet?" De pastoor maakt in het verhaal van Oldenhof deel uit van een con vent van predikanten en pastoors. heel ernstig aan de gang zijn en ook echt plezier maken. Het is eigenlijk het meest ontspannen milieu waar ik hier in verkeer. Ideeën die we daar opkweken komen later in de raad van kerken, en daar gaat het veel formeler. Maar zo is de weg nu eenmaal. Op die oecumenische weg patrouilleren altijd wel een paar wegenwachten, die het erf goed willen bewaren zonder dat ze de kern van de zaak helemaal vat ten". "Maar misschien ben ik te onbe scheiden. Kijk, oecumene heeft ook iets van deze fruitschaal. Daar liggen appels op en peren en prui men. Alle drie van de rozenfamilie, hebben we vroeger geleerd. Maar wat is nou genietbaarder: peprap- pelmoes of peren en pruimen en appels afzonderlijk? Een dienst waar ieder z'n inbreng heeft, is vaak wat kleurloos en voor óns vaak nagenoeg zuiver protestants, ondanks alle bereidwilligheid en tegemoetkomendheid". Een mis voor allemaal kan moei lijk. De voorschriften voor deelne ming aan de communie worden weer strakker. Maar een andersoor tige dienst hoeft natuurlijk bij nie mand bezwaren op te roepen. De pastoor vindt het daarom jammer dat men die andere vormen van eredienst eigenlijk heeft laten va ren sinds ook op zaterdagavond eu charistie kan worden gevierd. "Je kunt als kerken niet allerlei dingen C A T E C III S M E S CHRISTELIJKE LEERE, EEX GEZELSCHAP R. C. PKlESTEIlS l\ VIliKSLAXU. Gedrukt tc AMSTERDAM, bij C. L. VA.nr LIAGE\IIUYSE\, Suizel, ill den Lira Tabor. Titelpagina van de Friese catechismus uit 1834. i doen en dan niét s i bid den". Invloed Uit een onderzoek is gebleken dat gereformeerd Friesland aan wijsbare invloed heeft gehad op het gedrag van de andere kerken. Dat betekent bijvoorbeeld dat Frie se katholieken weliswaar minder naar de kerk gaan dan gerefor meerden, maar méér dan kathoLie-j ken in andere provincies. Boven dien zijn ze in vergelijking mgt de rest van Nederland het 'meest gere formeerd'. Hun mentaliteit - nogall puriteins, met een neiging tot ernst en idealisme - is niet alleen calvi nistisch beïnvloed maar zelfs 'Fries-calvinistisch'. Overigens blijft de titelvraag van het boekje - wat Rome met Fries land wil - overeind staan. Trou wens, wat zou Rome nou met Fries land willen? De problemen die daar spelen zijn niet specifiek voor een provinciale kerk ir minderheidspositie. Ook in minder protestantse gebieden moet deze kerk ervaren dat ze een 'heersende' positie moet inruilen voor de rol •van minderheid. De cijfers illustreren wel, dat Friesland de afgelopen jaren be paald niet 'verroomst' is, zoals sommigen vreesden toen onder deren de franciscanen het oog op deze provincie lieten vallen. In 1983 kón 8 procent van de Friese bevolking tot de katholieken wor den gerekend, beweren enkele on derzoekers. Anderen houden het op hooguit 5 procent. Voorzitter L. van den Donker van de protestants-christelijke kostersvereniging lucht in het maandblad 'De Koster' zijn ge moed over de 'dwang' om als kos ter 'zuivere koffie' te gaan schen ken. "Velen van ons zijn de afgelo pen maanden door kerkeraad, di- akonie, werelddiakonaat of wel ke organisatie dan ook met dit verzoek benaderd. Dat verzoek is overigens in sommige kerken ge deponeerd als een bevel. Ken merkend voor dergelijke acties is vaak de dwang die erachter zit. Mij bekruipt het gevoel dat, als ik gewoon de koffie blijf schenken die ik al zoveel jaren tot ieders te vredenheid schenk, ik langza merhand bezig ben met een on christelijke daad". Van den Donker zet zijn vraag tekens achter sommige argu menten van de zuivere hande laars om voortaan uitsluitend de door 'Solidaridad' verhandelde koffie te schenken. Het 'waarom' bijvoorbeeld van de aanzienlijk hogere prijs is hem nog steeds niet duidelijk. "Wanneer in 1985 de wereldhandel uitsluitend door speculatie een enorme prijsverhoging veroorzaakt, zou je je kunnen afvragen waarom dan de prijs van de 'zuivere' kof fie daar niet duidelijk onder blijft" Over de smaak wil Van den Donker niet veel zeggen. Sommi gen vinden de 'zuivere' koffie be ter. anderen proeven geen ver schil en weer anderen vinden het 'niet te zuipen'. "Goed, het staat iedereen vrij zijn mening te heb ben. Maar het staat iedereen ook vrij, welke grondstoffen hij ge bruikt. Dat geldt met name voor de koster en de koffie. Immers, dat is haar of zijn visitekaartje, en zij of hij zal bloedzuinig zijn op de goede naam van de koffie. De koster laat zich dus niet zomaar een andere soort opdringen, en zeker niet op grond van vreemde argumenten". "Als de zogeheten zuivere kof fie dan zó goed is als de voorlich tingsmap ons doet geloven, en de prijs tot normale proporties wordt teruggebracht, dan wil het er bij mij niet in dat voor zo'n produkt geen markt te vinden zou zijn. Dat is de taal die wordt verstaan en alleen dan zullen ar me mensen in die verre landen werkelijk geholpen zijn en kan Solidaridad gestalte geven aan haar nobele doelstellingen". Concertzaal.... De Voorschotense predikant W. G. Meijering (met pensioen) maakte het vorige maand in de (hervormde) Dorpskerk tijdens een eredienst mee dat er werd ge applaudisseerd voor een koor dat het lied Rejoice in the Lord al ways' had gezongen. Dat koor was de cantorij van de Dorps kerk versterkt met het Voorscho- tens Vocaal Ensemble. De ver baasde dominee vroeg zich bij dat applaus af waar hij op dat ogenblik wel was: in de kerk of in de concertzaal. VOORSCHOTEN - Applaus i de Dorpskerk... Applaudisseren omdat het koor zo mooi gezongen heeft? "Maar", zo schrijft hij in het her vormde en gereformeerde kerk blad. "laten wij dan consequent zijn en ook eens klappen voor een goede preek, mooi spel van de organist of een koster die een gillende geluidsinstallatie tot zwijgen weet te brengen". Alleen: wannéér dat applaus, welke maatstaf moetje hanteren en wie geeft het sein? De ouder ling van dienst soms? "Stel u voor dat na een preek de helft van de kerkgangers klapt en de andere helft de handen stevig op elkaar houdt. Maar hoe het ook zij, als we daar eenmaal mee be ginnen, dan betekent applaus een 'voldoende' en geen applaus 'onvoldoende'". Een paar jaar geleden hoorde ds. Meijering tijdens een vakan tie in Engeland in verscheidene kathedralen 'hemelse koormu ziek'. Daar was geen applaus van de kerkgangers bij. "En terecht niet. Een kerkdienst is eredienst. Wij zijn samengekomen om God te loven en te prijzen. En alles wat wij mensen daar doen is dienst aan dat eerbetoon. Daar hoeven, ja nog Sterker, daar wil len wij niet voor bedankt wor den. Wie tijdens de dienst getrof fen is door een preek, koorzang, orgelspel of een solist(e), heeft na de dienst ruimschoots gelegen heid dat te zeggen". In gesprek met M. Benschop van het Oegstgeester Kerkblad reageerden drie jonge mensen (gereformeerd, hervormd en van huis uit belijdend, maar niet meer praktiserend rooms-katho- liek20 tot 26 jaar) op twee arti kelen van de predikant R. da Costa in dat blad over kerk en Een' van hun kanttekeningen was, dat ouderen in de traditie en leer van de kerk houvast vinden bij hun levensvragen, maar dat jongeren al antwoorden krijgen aangereikt via media en scholen. "De kerk zou die actuele levens vragen binnen haar traditie moe ten inpassen". Dat dit een gewel dige uitdaging is, beseften deze jongeren. Toerusting van ouderen zagen zij niet als het belangrijkste. "Als je werkelijk gelooft in wat dan ook, dan kun je vanuit je geloof en levenshouding de vragen van je kinderen beantwoorden. Aan je levenshouding moet je kun nen zien watje gelooft". Ze von den het niet zo belangrijk of iets in de bijbel nu echt waar is of niet, als je de essentie ervan maar begrijpt en die toepast. Een van de drie voelt zich geen christen meer, maar gelooft wel in God. Door studie kwam hij er achter, "dat al die godsdiensten, alleen, via verschillende wegen, hetzelfde nastreven". Na het no dige gewetensonderzoek maakte hij ten slotte voor zichzelf de keuze dat het christendom niet alleenzaligmakend is. Hij pro beert nu gelovig te leven door de- goede dingen van de vele -gods diensten in zijn leven te gebrui ken. "De bijbel is een prachtig boek, maar je kunt ook via de leer van het boeddhisme leven". Een ander van het drietal vindt het te veel werk om zich daar al lemaal in te verdiepen. Zij houdt het daarom maar liever bij het oude vertrouwde: het volgen van Jezus. De derde zat wel met de vraag watje aan moet met de uit spraak dat Jezus de enige weg en waarheid is. Het moet toch wel 'kleinschali ger' in de kerk. Aan de andere kant waren alle drie ervan over tuigd dat je als kerk alleen de jeugd kan bereiken die nadenkt óver het leven en die het geloof van huis uit heeft meegekregen. Overigens zagen zij de welvaarts- en disco-cultuur als een voorbij gaande fase in het leven van een bepaalde leeftijdscategorie. Het gezin is wel degelijk be langrijk voor de geloofsvorming. Ouders hebben het vaak zelf zo druk... "De kerk moet ouderen zeggen dat ook zij verantwoorde lijk zijn voor het vasthouden van de jongeren, en zelf die jongeren ook verantwoordelijkheid dur ven geven, al zal dat misschien gepaard gaan met een botsing hier en daar met het 'gangbare christendom'". Gelukkig kunnen jonge men sen ook relativeren, getuige deze opmerking: "Wie weet, mis schien-zijn wij het in de toekomst wel niet eens toet ónze kinde ren". Het blijft een golfbewe ging. LEIDEN. Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 ds. Meijers, 5 ds. Roetman. Er- melo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer, ha; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9 30 ds. Alblas en pastoor v. Well, 11.15 ds. Alblas; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hemstede, L.dorp, opendeurdienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, ha, 5 ds. Koolstra. ha; Vre- desk. (Burggravenl.) 10 prof. dr. v.d. Beek. Valkenburg: Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevens hof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 hr H. J. van Straalen. O.geest. Endegeest zie Oegstgeest. Ge ref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Pe trak. (Surinamestr 10.30 dovendienst, hr. B Grandadam. zie verder Bethl- .kerk; Oude Vest 10 ds. Koolstra. ha. Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoorn; Meren wijk zie herv. gemeente. Wijk Stevens hof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand mevr. H. J. Buijs. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Slofstra, Noordwijk. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 6.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 pastor H. Delemarre. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr10.30 ds. De Clercq, medew. van kerkkoor. Baptistengetn. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. T. Korff. 10.30 evang. A. Meulenberg. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. Joh. v Wieringen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24). 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) 9.45 mensenwijdings- dienst in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7 installa tie pastoraal medewerker. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensin gel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Lei- den-Stevenshof) zat. 7. zo. 10; Steen- schuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Larrtmenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10 45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES Herv Gem. 9 30 ds. v.d. Staat. Uithoorn, 7 ds. Roos, A.dam, jeugddienst. koor. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaarden, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Witzier, Den Haag. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman. 6.30 zie Mar.kerk; Kruiskerk 10 dr. H. Berk hof, Leiden; Opstandingskerk 10 en 6.30 ds. Ommenng; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, ha. 5 ds. Mulder, ha; De Bron £.15 ds. Taselaar. ha. 10.30 ds. Moll, ha. 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; ziekenhuis 'Rijnoord' 9 voorm. ds. Ommering; Oudshoomse kerk 10 ds. Ter Bals: Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Terlaak, Yerseke, 6.30 ds. Verseput, O.geest, opendeurdienst; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Wilschut. Geref. K Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 leesdienst. Ned. Ge ref. Kerk (school Willemstr.) 10.30 ds. De Lange, 4.30 ds. M. de Jong. Chr Ge ref. Kerk (Grijpensteinstr 9.30 lees dienst, 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr 240) 9.30 en 4. Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. J. Lei dekker, 6.30 ds. F. Lourens. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 hr. Joh. v.d. Steen. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. J. v.d. Brink Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 7. zo 9 en 10.30; De Bron zat, 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Huisman, H.woude. Ge ref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. Terlouw. 6.30 ds. Wieman, Salv.kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl- .kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. De Graaf, Loenen aan de Vecht, 6.30 ds. Terlouw. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. G. Blijdorp. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. -Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek, oogstdienst. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. Hoff, zie ook hen-, gemeente Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 kand. M. Hogenbirk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.JU en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. Knotters, Zoetermeer, jeugddienst. 5ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en HILLEGOM: Herv Gem 10 ds. Muis. Warmond, ha. Geref. Kerk ('Hoeksteen'! 10 ds. Holland. 5 ds. Rothfusz, ha. Park wijk 7 nam. ds. Hofland, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. P. Sierat; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Noorman, Brummen. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 3.30 ds Grutter. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen trum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. J. D Jan- se. Den Haag. Van Wyckerslooth 4 dr. E. Jansen Schoonhoven. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem- OUD-ADE Rk Kerk zat 7. zo. 9 OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, ha. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Wattèl, Hoofd dorp Remonstr Gem. 10 ds G. Bloe- mendaal. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11 30 ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat, 7, zo 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE. Herv. Gem 11; Jozefk. 9.30 ds. Stam, Ter Aar, 7 ds. De Kruyf. R.dam. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2 ds. Beekhuis, R.dam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Smaling, ha, 5 ds. v. Niel, ha; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. 3 ds. Smaling, aangepaste dienst. 'De Kwetterpoel' 10 ds. Cziria, opendeur dienst. 'De Vlietstede' 3 ds. v. Niel, ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Hovingh, Biddinghuizen, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 i 10 30 ds. Ribberink, 5 ds. Hovingh; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Eschbach. Aalsmeer, jeugddienst.,Geref Kerk Vrijg. 10 ds. Heida, 5.15 ds. Grutter. Chr Geref. K 9.30 en 5.15 ds. v Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. H. Mostert, Zoetermeer. Rk Kerk zo. 10.30. dienst, mmv kinderkoor uit Ridder kerk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoud- se. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 ds. J. C ^eekhuis, Haarlem. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR Herv. Gem. 9.30 ds. Poort. Oisterwijk, 6.30 ds. Wiegeraad, De Bilt. Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 kand. H. M. de Bruyn, A.dam Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Velden, 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst. 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Blan ken. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. A. de Kuiper. Hulp cn Heil (Scha- kenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth'. A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. v.d. Velden, Woerden, 4.30 ds. G. H. van DE KAAG- Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. A. J. de Jong. Lei den, 6 ds. Smaling; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Stam, Ter Aar. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. A. Hofman, Amstelveen, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7. zo 10 KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser. 6 ds. Schuurman, O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Guyt, Lunte- ren; Ichthusk. 10 ds. Driebergen. 5 ds. Vroegindeweij; Pniélk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk (Rijnsoe- ver) 10 ds. Christ. 6 ds Hovius Ovc-r- duin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frede- rikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke. Ge ref. Kerk Vr.k'erk 10 ds. Couvée, Ren- kum. 5 ds. Kersten; Tnumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Grutter, 5.30 ds. Heida. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. A. v d Heuvel, 7 ds. H. de Jong. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 4 student Van Dieren, 14 okt. 7.30 ds. Rietdijk. Ge ref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Vuorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gem. 10 ds. Lapré. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, ha, 3 ds. Bovenberg,.met gehandicapten, ha. 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. Bapt.gem (wijkgeb LE1MUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 3 ds. v.d. Kooi, dankdienst tgv opening kerkelijk centrum. Rk Kerk zat. 7, zo 9.30 en 11 15 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, ha; Pauluskerk 10 hr. J. W Hoffenaar. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. De Lange, Aalsmeer. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, met chr. geref. kerk, 5 ds. Vos. Chr. Geref Kerk 10 ds. Vos, 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Hee- reweg 52a) 9.45 hr. J. Diekman. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30: Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Manakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7. zo 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem 9.30 en 6.30 ds. Wegerif, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Remonstr. Gem. 10 ds. Koek, Leiden. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane. jeugddienst, 7 ds. Biewinga, Ka- merik. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP Herv Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. v. Winterswijk, 't Harde Geref. Kerk 9 30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. J. C Maris. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Den Heeten, Hoofddorp, 7 ds. Keijser, Utrecht. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. G. C. de Jong, Zoetermeer; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Pannekoek, Amerongen, 5 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 ds. G. H. van Kooten, Delft. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, 7 ds. v.d. Lee; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam; Sole Mio 9 drs. G. J. Scholte. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk 10 ds. Streefland, Nijkerk. Rk Kerk Vic- tork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. Kooten. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. j 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30, Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN Herv Gem. Brugk. 9.30 ds. Groenendijk, Scheve- ningen, 5 ds.,Exalto. Benthuizen; Hoek steen 9.30 ds. v.d. End. Huizen, 3 ds. Schipaanboord. aangepaste dienst. 6.30 ds. Schipaanboord, Bethelk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Rehobothschool 9.30 ds. Schipaanboord; Imm.kerk 10 ds. v. Houwelingen, 5 ds. v. Houwelin- i gen-Verdonk. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. Bongers, 5 ds. Mondeel. Reeuwijk; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. P. R. Baas. 2.45 ds. J. P v.d Wal. Chr. Afgesch Remonstr. Gem. 10 ds. Lafoi WARMOND Herv. Gem I kaay, Leiden. Rk Kerk zat 10.30, WASSENAAR. Herv. Gcm Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v. Nieuwpoort. Nunspeet; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Schaap, Schoonhoven. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds v.d Woude, 7 ds. Steenstra, opendeurdienst. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6 30 ds. Aalders. ha. Rk Kerk zat. 7. zo.' ZEVENHOVEN: Herv Gom. 9.30 ds. v. Driel, Aarl.veen, 7 ds. Ten Voorde, N.- Vennep, ha. Geref. Kerk 9.30 hr. A. Fluyt, Gouda, 7 ds. Rang, N.-Vennep. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, jongerendienst. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds Eijsenga, zie ook geref. kerk. Geref Kerk 10 ds. Buikema. 6.30 gez. evang- dienst, mmv jongerenkoor, hr. P Noordmans, Benschop. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2