Dan liever de lucht in Chili in de greep van de angst Het vliegtuigspel: een passagier wordt piloot %su&ü ts O V* Kettingbrief 'Een verrijkende ervaring' PILOOT ca-piloot ffnTmAn ie nvr- ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 EXTRA PAGINA 29 Het vliegtuigspel, ook wel aangeduid als het pilotenspel, wordt per ronde ('vlucht') gespeeld met 15 personen ('passagiers') in de volgende rollen: 1 in de volgende rollen: 1 piloot, 2 co- piloten, 4 bemanningsleden en 8 pas sagiers. koopt voor 1000 gulden een passa giersstoel (het 'meevliegen'). Dit be drag komt in handen van de piloot. Wanneer alle acht stoelen verkocht zijn en de piloot zich dus 7000 gulden rijker weet (8000 gulden min de door hem zelf aan het begin van de vlucht geinvesteerde 1000 gulden) is het doel bereikt. Die afsluiting heet in het idioom 'opstijgen'. De piloot vertrekt ('vliegt uit') en achter hem verdeelt de groep zich over twee vliegtuigen: de 2 co- piloten beginnen een eigen ronde als piloot, de bemanning van vier schuift - gesplitst in twee groepen van twee - door naar de plaats van co-piloot, de acht passagiers klimmen - in twee teams van vier personen - op tot be manningsleden en voor de acht vrij gekomen stoelen worden weer passa giers gezocht om 1000 gulden aan de nieuwe piloot te betalen. Hoe sneller de passagiersstoelen vol zijn, hoe vlugger hogerop, hoe eerder in de be geerde positie van piloot. Deelnemers zijn verplicht om als waarborg voor continuïteit in elk ge val één nieuwe passagier binnen te brengen. Dat dient te gebeuren voor men in de rol van co-piloot toe is aan promotie naar de de 8000 gulden op brengende plaats van piloot. Wie op dat moment nog geen nieuwe passa gier heeft gevonden, wórdt terugge zet naar de bemanning binnen welke groep men loot voor het vrijgekomen co-pilootschap. Daarna gaat de gedegradeerde co- piloot bij een volgende vlucht terug naar zijn oude plaats, maar dat mag in in totaal niet meer dan drie keer gebeuren op straffe van uitsluiting ('uit het toestel zetten'). In dat geval ontvangt de deelnemer, met de op brengst van een door die situatie leeggekomen passagiersstoel, zijn 1000 gulden terug. De bijeenkomsten worden gehou den in huiselijke kring (meestal in de woning van een 'piloot', of net 'uitge vlogen piloot') en dat tweemaal per week. Reglementair dienen de deel nemers bij al deze ontmoetingen aan wezig te zijn om elkaar te controle ren en te stimuleren in het zoeken naar passagiers. Het liefst natuurlijk om meegenomen geïnteresseerden te begeleiden en deze relaties te boeken voor het eigen vliegtuig. De nieuwkomer die op de bijeen komst twijfelt en toch enige zeker heid wil, kan 'reserveren'. Daarvoor staat 24 uur; dezelfde termijn geldt voor de betaling aan de piloot met wie men een afspraak maakt voor de volgende dag. Reglementair mogen de 1000 gulden niet tijdens de bijeen komst worden overhandigd, maar daar houden zich maar weinig piloten en passagiers aan. Hebben is hebben. CO-Ft LOOT Dit is het formulier dat als confetti over goklustig Nederland neerdaalde: het boekingspapiertje van de piloten in het vliegtuigspel. In de cirkels en op de stoelleuningen noteren ze de namen van degenen die aan boord zijn. Schuilna men, want de spelers zijn bang voor justitie en belasting. Ten onrechte, zo wijst navraag uit. Pecunia waagde zich aan het vliegtuig spel in de verwachting er een goede tweedehands auto aan over te houden. Van de drie mille (netto dus 2000 gulden) die ze anderhalve week geleden als pilote ontving, is nog maar 300 gulden over. „De kinderen waren aan nieuwe kleren toe. Ach, die auto... Ik ben blij dat ik sep tember kon doorkomen. Anders had ik ergens geld moeten lenen". De kans dat ze de nog vijf lege stoelen (goed voor 5000 gulden) kwijt raakt, acht ze klein. „De vaart is eruit. Te veel men sen met te weinig contacten om nieuwe lingen aan te brengen". Haar vliegtuig dreigt neer te storten en in die val negen mensen mee te sleuren. „Ik zal eens gaan praten of ze over kun nen in een ander toestel". Tijdens de bij eenkomst in de flat, viel zë op door een wat teruggetrokken houding. Niet de fel ste onder de piloten. „Misschien loopt daarom de verkoop van mijn stoelen niet vlot. Ik dacht dat het makkelijk zou gaan, maar je hebt toch een bepaalde zakelijke babbel nodig en die mis ik. Op die bijeen komsten voel ik me doodongelukkig. Ik krijg het er benauwd van. Het is me te grimmig. Te veel hebzucht". Verheven Dus is Pecunia op het verkeerde vlieg veld terechtgekomen. Want de doelstel ling van het spel ligt op een hoog verhe ven niveau, zoals blijkt bij de bron, hoe wel er onduidelijkheid bestaat over de bron. Volgens de één laat Bhagwan de vliegtuigen opstijgen, volgens de ander Boeddha. In elk geval zit er iets thera peutisch aan vast en geen hebzucht. Men spreekt in de handleiding dan ook niet over geld, maar over knikkers. Dé manier van spelen, zegt het begelei dende stenciltje, is To fly from the heart. Het gaat om 'positief denken, om niet horizontaal te denken maar verticaal. Punt 7 van de blijde boodschap: „Wijd je tijd aan gedachten, gevoelens en mensen die succesvol kunnen zijn. Houd je aan dacht op het doel en gebruik hindernis sen als uitdaging". Dan tot slot een artikel waarom niet al le deelnemers moeten lachen: „Over weeg tien procent weg te geven aan een goed doel". De deelneemster die schuil gaat achter 'Aansteker' en in Amsterdam speelt, zegt zich zo in het spel verdiept te hebben dat ze weet waar die aanbeveling vandaan komt. „Van een boeddhist uit Texas die dit spel rond 1980 heeft uitge vonden. Die man wilde niet meer accep teren dat hij arm was". "Hij vond dat geld moet verschuiven. Niet meer alleen geld bij de grootmach ten dus. Daarmee trachtte hij de betrek kelijkheid aan te geven van geld. Met die tien procent wilde hij in elk geval alle minder bedeelden bereiken. De bedoe ling van het vliegtuigspel is zeker niet de hebzucht aan te wakkeren. In Amerika doen ze het vaak zonder persoonlijk winstbejag. Voor Greenpeace en dat soort zaken". Hebzucht Maar eerlijk is eerlijk: „Dat gevoel van hebzucht, dat ken ik". Het stak de kop op, toen 'Aansteker' als gesponsorde deelneemster een bedrag binnenhaalde dat voor haar als bijstandsmoeder die fi nancieel totaal aan de grond zat, een for tuin betekende: 3500 gulden. Daarna stapte ze meteen opnieuw in. Nu zonder hulp. Binnen 4 dagen was ze 7000 gulden rijker. Vervolgens kocht ze met iemand samen tot twee keer toe een stoel van 3000 gulden. Netto winst tussen 24 au gustus en 21 september: 31.500 gulden. Ze is thans sponsor van een paar 3000 gulden-stoelen, enkele van 1000 gulden en een paar van 5000 gulden. Wanneer die vluchten even voorspoedig verlopen zal haar dat zo'n 75.000 gulden opleveren. De vindingrijke boeddhist kan zich wat haar betreft geslaagd weten in zijn opzet. „Toen ik die 3500 gulden kreeg, over heerste de hebzucht. Dat is overgegaan in het goede gevoel van: geld is er niet al leen voor anderen, het is er ook voor mij. Geld geeft energie". "Waarom? Omdat je het kunt laten wapperen. Dat voelt lekker; het laadt je op. De filosofie van de positiviteit die er aan ten grondslag ligt, is fantastisch. Ik geef zo een flap weg. Voor mij zijn het net monopoly-biljetten. Ik strooi maar rond... Dure wijn, luxe kleren voor m'n kinderen, 1000 gulden aan mijn ex zodat die ook eens mee kan doen... Het maakt me allemaal niks". "Beleggen? Beleggen doe ik niet. Dat vind ik een vreselijk negatieve zaak. Daar gaat het bij dit spel helemaal niet om. Deze week was er een feestje van een jongen uit Purmerend die er z'n hele winst van 7000 gulden instak. Voor de lol dus. Dat vind ik prima. Zo hoort het. De flappen moeten wapperen en hoe harder je dat doet, hoe meer je de betrekkelijk heid inziet van geld. Ik vind dat een ver rijkende ervaring. Als het geld straks op is? Ook oké. Ik ben er niet bang voor dat ik dan in een gat val. Er is iets in mij opengebroken dat me het gevoel geeft dat ik niet zo arm verder hoef te leven als ik vroeger was. Dat bedoelde die boed dhist dus. Ik heb nu gezien dat er geld is. Hoe ik daar in de toekomst denk aan te komen? Dat kan ik niet overzien". Als de wiskundigen gelijk hebben, zal dat zeker niet zijn dank zij het vliegtuig spel. Dat maakt niet eens een noodlan ding, volgens de berekeningen. Dat stort met één grote klap neer. „Dan lezen die heren de verkeerde boeken", zegt ze. „Ik heb buitenlandse literatuur waaruit blijkt dat er altijd geld zal zijn voor dit soort ondernemingen. Het geld raakt nooit op, maar het geld gaat uit handen van het kapitalisme. Dat is het". Het risico dat men loopt om geld te ver hezen bij het vliegtuigspelletje is een voudig te bedenken: het aantal mensen dat wil meedoen, is beperkt en de winst van de een is onherroepelijk het verlies van de ander. Als de piloot van acht mensen dui zend gulden heeft gekregen, stapt hij, 7000 gulden rijker, het vliegtuig uit. De twee co-piloten worden beiden piloot, dus het totale vliegtuig wordt gesplitst. Zij moeten alletwee weer zorgen voor 8 mensen, dus samen voor 16 mensen. Als dat gelukt is, worden de vliegtuigen weer gesplitst en moeten vier vliegtui gen de lucht in, waarvoor 32 mensen nodig zijn, enzovoorts, enzovoorts. De geestdriftigen komen twee keer in de week bijeen. Als elke avond slaagt en er dus elke keer een vliegtuig opstijgt, vertrekken er acht vliegtuigen in de maand. Dan zijn er 1.024 mensen ingestapt. Als het spel langs die ideale weg twee maanden oud is, zijn er 524.288 mensen nodig geweest. Een half miljoen, die allemaal duizend gul den hebben gestort. Nog eens vier vol ledig geslaagde weken verder en we zit ten ruim boven de miljard mensen. Het zal duidelijk zijn dat het spelletje spaak loopt door gebrek aan nieuwe passagiers. Wie niet helemaal aan het begin is ingestapt, is daarvan de dupe. En de mensen dan die beweren al 25.000 gulden te hebben verdiend? Mensen kunnen wel zoveel beweren, zeker als zij mensen willen mee lokken omdat ze er dan zelf beter van worden. Belangrijk ten slotte is om in te zien dat het geld in de pot hoe dan ook con stant blijft. Als iemand inderdaad 25.000 gulden heeft gewonnen, zijn er 25 anderen die duizend gulden armer zijn geworden. Die moeten maar zien hoe ze hun geld terugkrijgen. Het is precies als met de kettingbrief: de slimmerds die er mee beginnen, strijken het geld op, de sukkels die er later bijkomen en denken ook nog een graantje te kunnen meepikken, betalen het gelag. Een kaper in het vliegtuigspel. Verslaggever Peter Heerkens waagde zich op één van de introductie-avondjes van het het gokspel dat in korte tijd beroemd en berucht werd. Hij sprak met piloten, passagiers en justitie. En kwam tot de ontdekking dat het vliegtuigspel vooral bij minima heel populair is. door Peter Heerkens Ergens drie-hoog in een flat, klampt een man me aan en zegt priemend: „Met jou wil ik eens praten. De in dringende manier waarop jij de vra gen steldeDat intrigeert me". Zo vleiend als dat klinkt, ervaar ik het niet. Ik voel mijn rug transpireren en daartoe is alle reden. In dit gezelschap worden journalisten ervaren als kapers en daar loopt het bij vliegtuig-incidenten altijd slecht mee af. Zou ik me door mijn manier van vragen (journalistieke nieuwsgierigheid in plaats van financiële hebzucht) ontmaskerd hebben? „Vinden jullie niet dat ze die van de pers met hun negatieve stukkies over het vliegtuig spel, allemaal de nek moeten omdraai en?", heeft iemand op deze avond ge vraagd. Geen mens die „nee" zei. „Volgens mij stelde jij die vragen niet zo maar", dringt de man aan. We hebben eerder die avond samen - met een stuk of twaalf anderen - aan de grote vierkante grenen huiskamertafel gezeten om in structie te ontvangen. Inzet Vóór ons, een onderrichtende gastheer die als piloot zojuist is uitgevlogen (bin nen anderhalve week, zegt-ie) en daarom zijn woorden laat dansen op enthousias me. „Echt jongens, het kan. Als je maar inzet hebt". Duizend gulden dus? „En duizend gulden dus". Het speelt zich niet voor niets af ten huize van ex-piloten, zo stel ik vast. Ze vervullen een voorbeeld functie; levende bewijzen van het onge lijk van de pers. „Maar het is niet zo vreemd dat de pers probeert dit spel de grond in te boren. Het spel loopt te goed. Dus moet de pers daar een eind aan ma ken. Daar is de pers voor". Achter ons, de piloten waarvan er hier vier zijn. Klaar - dat is te zien - om vol gas te geven, zo gauw wij als aspirant-kopers na de voorlichting zullen opstaan. Ik ben nog niet overeind of een blonde pilote vliegt op me af. „Zin om in te stappen?" De vriend die me introduceerde en mijn beweegredenen voor dit bezoek kent, doch merkbaar hoopt dat ik ter plekke mens word en bezwijk voor de verleiding, springt ertussen en roept: „Je bljjft ervan af. Als-ie instapt, stapt-ie bij mij in en bij niemand anders". Terzijde grommend: „Dat soort afpik- kerij, daar kan ik me toch zo gloeiend kwaad over maken. Ze probeerde ge woon om jou uit mijn vliegtuig te hou den. Want denk nou niet dat ze niet wist datje met mij bent meegekomen. Piloten houden dat precies in de gaten". Ik begeef me naar een vijandig vlieg tuig en maak voor de volgende ochtend een afspraak met de piloot, ook al een vrouw. Ze geeft me haar adres, maar niet haar naam. Voorlopig wil ze zich bedie nen van een pseudoniem. „Noem me maar zoals ik op het speelformulier sta. Pecunia N.O". Het is de meest originele onder de schuilnamen die ik tegenkom. Pecunia Non Olet (geld stinkt niet). Ook leuk: Winne-toe. De meesten zijn blijven ste ken in verzinsels als Tijger, Rambo, Muis, Donderstraal, Scheetje, Harpoen, Poes, Ajax, Rakker. Muskiet „Hoe zou jij je willen noemen?", vraagt Pecunia. Wanneer haar de volgende dag duidelijk wordt waarom ik 'Muskiet' zei, is ze op voorwaarde van anonimiteit be reid tot een gesprek. „Van mij mag het geschreven worden". Tweeduizend gul den hebben haar wel rijker gemaakt maar niet gelukkiger. Vandaar. Het gebruik van schuilnamen is inge geven door een algemene angst voor jus titie en belasting. Nodeloze angst. Het vuur is dezer dagen weer opgelaaid nadat de strijdlust in Chili het afgelopen jaar geheel gedoofd was. Hoewel het oproer nu kraait, lijken de Chilenen, in een land waar angst en armoe troef is, de hoop op een spoedige omwenteling te hebben opgegeven. Alleen het referendum volgend jaar zou Pinochet uit het zadel kunnen wippen. Correspondent Rob Sprenkels peilde de stemming. door Rob Sprenkels Zo tegen zes uur 's middags begint de da gelijkse kruistocht van tientallen meisjes van amper een jaar of twaalf. Voor de meesten is het niet de eerste keer dat ze hun lichaam verkopen voor een handje vol pesos, mei ver van de gegoede bur- germanswijken van de Chileense hoofd stad Santiago. Dikke Mèrcedessen en BMW's rijden af en aan. Verderop, aan de zelfkant van Santia go, waar de allerarmsten met hun optrek jes van karton, en brandhout zijn neerge streken, luieren in lompen gehulde tie ners tussen de vuilnishopen op de mod Hoofd-inspecteur P. van Dijk van de In spectie der Rijksbelastingen Haarlem: „Er kan hier geen sprake zijn van belas ting op kansspelen omdat, zoals dat for meel heet, de kans op voor- of nadeel wel door de deelnemers wordt beïnvloed. Wat de inkomstenbelasting betreft: naar interpretatie van de fiscale wet zijn al leen degenen die met zo'n spel beginnen, in overtreding wanneer ze hun winst niet opgeven. Dié ontduiken de belasting. Maar: wie is er begonnen? Ik heb begre pen dat het vliegtuigspel zich als een olievlek over Nederland heeft uitge spreid". In de praktijk hoeft dus nie mand zich zorgen te maken. Ook voor justitie is er geen directe mo gelijkheid om in te grijpen. Toos Faber, hoofd van de voorlichting op dit ministe rie: „De wet bemoeit zich niet met het in privé-kring gokken van mensen. Dat wil zeggen: zo lang er geen klachten zijn. Ko men die wel, dan is het een zaak van de lokale openbare ministeries die onder zoek kunnen instellen". Geen klachten In de drie grote steden, Amsterdam, Den Haag, en Rotterdam, zijn nog geen klachten binnengekomen. Toch gaat het er soms hevig aan toe. Een zich van de schuilnaam 'Aansteker' bedienende speelster die over haar ervaring niet meer kwijt wil dan dat ze die opdeed in „één van de grote steden, maar niet Am sterdam", vertelt er over. „Ik ben eens terecht gekomen op een bijeenkomst waar deelnemers met een pitbull terrier zaten. De zaak escaleerde daar volledig omdat men veel te grof speelde. Mensen die in drie, vier, vlieg tuigen tegelijk stapten. En geen toestel len met 1000 gulden-stoelen, maar met stoelen van drie-, vijf- en tienduizend gulden. Dat gaf een verschrikkelijke spanning door verwijten van deelnemers die vonden dat anderen in hun vliegtuig te weinig deden aan het binnen brengen van nieuwe passagiers". De in het arrondissement Amsterdam werkzame officier van justitie, mr. L. A. J. M. de Wit: „Zonder klachten, valt er te gen het vliegtuigspel in feite niets te on dernemen. Vervolging kan bijna nooit. Want: wie is formeel de verdachte, wie begon, enzovoorts, enzovoorts. Zolang het zich in de privé-sfeer afspeelt zijn de ze mensen ongrijpbaar. Ook met de crite ria die 'privé-sfeer' bepalen, is het inge wikkeld. De grenzen en overtredingen zijn moeilijk aan te geven". In de flat drie-hoog, deelde ik de huiskamer met ongeveer 30 mensen. De Wit laconiek: „Misschien een grote familie". De schuilnaam Pecunia N.O. hoort bij een 40-jarige bijstandsmoeder. In deze groep van de samenleving bestaat grote belangstelling voor het vliegtuigspel, evenals onder de werklozen. Meestal moeten ze de 1000 gulden lenen, vaak profiteren ze van het fenomeen sponso ring dat zelfs tot hier blijkt doorgedron gen. In zo'n geval koopt een uitgevlogen pi loot van zijn 7000 gulden winst een stoel voor een naar deelname hunkerende maar financieel niet draagkrachtige be zoeker van de bijeenkomst. Aan het eind van een goed verlopen vlucht incasseert de ex-piloot - na aftrek van zijn 1000 gul den inzet - de helft, het andere deel is voor degene die hij in staat stelde mee te doen. Allebei 3500 gulden. Ziekenhuislijn Maar het zijn niet alleen de minima en mensen net boven die streep, voor wie het vliegtuigspel een onweerstaanbare uitdaging is. In de Randstad zitten toe stellen vol uit de hogere klassen; vlieg tuigen bijvoorbeeld met louter academi ci. „Ha, daar komt de ziekenhuislijn bin nen". Hier geen sponsoring en ook geen betaling binnen 24 uur. „Breng het maar mee op m'n feestje". Het feestje van het uitvliegen. In de betere kringen viert men dat met een champagne-party. Er zyn nogal wat van die fuifjes want in deze categorie vliegen de deelnemers af-en-aan. Gemid deld zit een speler na een week al op de pilotenstoel. Logisch dat ze in zo'n gezel schap niet spreken van een vliegtuig maar van 'Concordes'. Pecunia (moeder van vijf kinderen) leende de 1000 gulden via het spaarbank boekje van haar 15-jarige zoon die aange stoken door de winst van zijn moeder zelf ook aan het avontuur is begonnen. Hij doet door tussenkomst van een fami lie-lid mee op Schiphol waar de inzet overigens beduidend lager ligt: 100 gul den. derige straten. Ze hebben voor de mak kelijkste uitvlucht gekozen: als het mee zit, is er marihuana, maar meestal blijft het bij het opsnuiven van cement en thinner. Volgens studies van de Chileense kerk is in de sloppenwijken zo'n dertig pro cent van de jongeren aan de drugs. So- ledad Larraine, een vrouwelijke dokter die vorig jaar vanwege haar activiteiten binnen in een protestbeweging een paar weken achter de tralies verdween, ver telt dat er in Santiago steeds meer maag zweren worden ontdekt bij kinderen van zeven, acht jaar oud. Op de particuliere scholen slikt meer dan de helft van de jeugd medicijnen om zich beter te kun nen concentreren. De Chilenen zitten met de handen in het haar. Bijna iedereen voelt zich in ze kere mate schuldig voor wat er gebeurt. Zelfs schuldig omdat ze weer vrij zijn, terwijl duizenden anderen nog regelma tig op 'El Sovietico' worden vastgesjord, het elektrische folterbed van de lugube re politieke politie, de CNI. De praktijk heeft allang bewezen dat de stelreeel van 'hij die niets heeft mis daan, heeft niets te vrezen', in het Chili van Pinochet niet opgaat. Jong zijn of arm, maakt iemand al verdacht. Angst is troef na 14 jaar Pinochet. Angst vooral voor politie en leger, maar ook voor aan slagen van het revolutionair gezinde 'Pa triottische Front Manuel Rodriguez' of voor het verliezen van werk. Angst om in de schrijnende armoede te belanden. Aan defensie wordt tegenwoordig in Chili drie keer meer uitgegeven dan aan onderwijs, tien keer zoveel als aan ge zondheid, twintig keer meer dan aan wo ningbouw. Met 220.000 man onder de wapens vor men de Chileense strijdkrachten het grootste professionele leger van Latijns amerika. En ook één van de meest wrede. Sinds 1973 zijn er zo'n 170.000 slachtoffers geteld: vermoorden, vermis ten, ernstig gefolterden, ontvoerden, ge wonden. In het centrum van Santiago staan de 'Pacos', zoals de gemilitariseerde politie agenten in de volksmond worden ge noemd, elk moment van de dag klaar om een spontaan protest in de kiem te smo ren. Autobussen vol en allemaal uitge dost in hun speciale gevechttenue: een opeenhoping van oproerhelmen, schil den, wapenstokken, mitrailleurs, traan- Bij de winkels met hypermoderne elektronische apparatuur en modieuze kleding wemelt het meestal van de men sen. Maar iedereen staat buiten, met z'n gasgranaten en zelfs spuitbussen met een giftige, verblindende substantie. „Help me jongeman". De even uit zijn roes ontwaakte dronkaard kan zijn spot tende lachje maar amper onderdrukken. „Help me, ik heb nog één peso nodig om weg te komen uit dit land". Behalve drugs doet ook de alcohol wonderen. Ook veel Chilenen die nuchter blijven zouden het liefst vertrekken: 49 procent van de 12 miljoen Chilenen, aldus een on derzoek. Voor bijna iedereen is de dictatuur een ware lijdensweg geworden. De vroegere middenklasse is teruggeworpen tot een proletarisch levensniveau, Zo'n veertig procent van de arbeidsactieve bevolking is geheel of gedeeltelijk werkloos. De sa larissen zijn drie keer minder waard dan in 1972. Eenderde van het Chileense volk, ongeveer 4 miljoen mensen dus, leeft in absolute misère, familie-inko mens van nog geen 50 gulden per maand. Jongetjes die losse sigaretten verko pen, beleven gouden tijden. Bijna nie mand koopt nog een heel pakje. Bede laars en huismoeders houden de wacht bij restaurants, hopend dat er nog wat eetbaars tussen het afval zal zitten. De iets beter gestelde Chileen is in staat om twee uur lang in de rij te staan voor een van de kleine warenhuizen, waar van de 'aanbiedingen van de dag' moet worden geprofiteerd. De groep die nog wel breeduit kan leven, wordt steeds meer gereduceerd tot de militaire top en handlangers van het bewind binnen het nationale zakenleven. 'Hasta cuando', hoelang nog? Die vraag brandt op het gezicht van de mees te Chilenen. Ruim tachtig procent van de bevolking zou de dictator het liefst nog vandaag zien opstappen. Maar Pinochet zelf lijkt vastbesloten om het einde van de eeuw te halen. Na de mislukte moordaanslag van sep tember vorig jaar is hij weer steviger in het zadel komen te zitten. Er is opnieuw een reden om te strijden tegen 'de com munistische dreiging'. En ook Washing ton bemoeit zich sinds eind vorig jaar weer minder met de situatie in Chili. Na het Iran-Contra's-schandaal is er geen behoefte om nog een keer de vingers te branden. En zoiets kan in Chili gauw ge beurd zijn. De politieke oppositie blijft verdeeld en kan tegenover de vuurkracht van het leger geen daadwerkelijk alternatief brengen. Ondanks de groeiende wan hoop bij het volk wordt het steeds moei lijker om de mensen op de been te krij gen. De moedeloosheid neemt toe. Ook in tot voor kort nog uiterst strijdlustige wijken als 'La Victoria' hebben de laatste gewelddadige razzia-golven duidelijk hun sporen achtergelaten. Het inmiddels voor volgend jaar aan gekondigde volksreferendum begint voor de meeste Chilenen zo'n beetje de laatste hoop te worden. De nu 72-jarige Pinochet wil dan zijn ambtstermijn ver lengen tot 1997. Maar het is bekend dat daarover binnen de strijdkrachten nog geen overeenstemming bestaat. Met na me de luchtmacht, de marine en de 'cara- bineros' (de gemilitariseerde politie) wil len liever een andere kandidaat presen teren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29