Voorspelbaar in zijn grilligheid Stoop neemt (wellicht) afscheid van voetballerij ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 EXTRA PAGINA 25 Alleen al zijn verschijning roept bij menigeen weerstanden op. Als Din- geman (Dé) Stoop zijn mond open doet, veroorzaakt hij menigmaal verbale deining. Naar verhouding werd en wordt de Amsterdammer in beperkte kring als voetbalbestuur der gewaardeerd, velen verafschu wen hem. door Gerard van Putten Als voorzitter van FC Den Haag ge draagt Stoop zich als vroeger in dezelfde functie bij FC Amsterdam en als sectie bestuurder bij de KNVB; hij is voorspel baar in zijn grilligheid. Stoop is een man van uitersten. Hij zegt socialist te zijn, maar tevens overtuigd WD-stemmer. Als adviseur van de liftenfabriek Star- lift ("mijn zoon is mij als directeur opge volgd") staat hij garant voor het 'goede verkoopprodukt' dat in zijn bedrijf wordt vervaardigd, maar Stoop zal het niet in zijn hoofd halen in een lift te stap pen als er niemand meer in het gebouw Een ondernemingsraad kan naar zijn zeggen alleen goed functioneren als die niet wordt beïnvloed door de vakbewe gingen. Zo schonk hij al zijn werknemers 25 gulden, toen het kabinet-Den Uyl viel. Ten opzichte van oefenmeesters als Cor van der Hart en Rob Baan stelde hij zich in het verleden bruut op, maar anderen die onder hem hebben gewerkt ken schetsen hem als een potehtaat die kei hard, maar eerlijk pleegt te handelen. Ten slotte verbleef Stoop twaalf dagen in de cel, omdat hij destijds de voetballers van FC Amsterdam zwart geld uitbetaal de. Door de jaren heen is Stoop er derhal ve in geslaagd de aandacht op zich te ves tigen met hem typerende woorden en da den. Waarbij het er minder toe deed wat er over hem werd geschreven, als er maar over hem werd geschreven. Niet voor niets heeft Stoop met zijn aankondiging na dit seizoen het voorzitterschap bij FC Den Haag te zullen neerleggen ander maal de verdenking op zich geladen de aandacht van anderen te willen vangen. Zelf beweert Stoop dat zijn onlangs ge nomen besluit serieus genomen dient te worden. Definitief "Velen zullen het niet geloven dat ik na dit seizoen geen club meer zal voorzitten of besturen, maar het is definitief. Ruim drie jaar geleden werd ik gevraagd om hier voorzitter te worden. Geld had FC Den Haag niet. Er was geen behoorlijke spelersgroep, er kwamen nauwelijks toe schouwers, de club genoot hoegenaamd geen aanzien". "Ik heb op mijn manier mijn verant woording genomen. Dat heeft het bedrijf geld gekost. Vijf ton per jaar. Een verant woorde vorm van reclame, want mijn persoon wordt vereenzelvigd met club en bedrijf. Mede daardoor is de situatie in het Zuiderpark niet meer te vergelij ken met die van drie jaar geleden. We spelen mee in de Europa Cup. Er is nu een goede groep spelers, er is een nieuwe tribune gekomen en straks komt er nog een tribune" "In ruim driejaar tijds is FC Den Haag uitgegroeid tot een goede organisatie. Ik vind het nu tijd worden dat de club on der een andere leiding komt te staan. Over twee weken word ik 68 jaar. FC Den Haag is zo ingesteld op de aanwezigheid van mijn persoon dat er een ongezonde situatie dreigt te ontstaan". Er hebben evenwel - Stoop geeft het ruiterlijk toe - meer èn plausibeler over wegingen meegespeeld in zijn besluit om na dit seizoen zijn voorzittersstoel bij FC Den Haag vacant te stellen. Het ligt nu eenmaal in zijn aard om het beleid dat hem voor ogen staat zonder al te veel te genspraak ten uitvoer te brengen. Of dat nu bij zijn bedrijf is of bij de club waar van Stoop voorzitter is. Van nature is hij niet gecharmeerd van goedgebekte en dominante mensen, die mede hun invloed op het te voeren beleid willen bepalen. Het ging hem dan ook bepaald niet aan het hart dat Herman Choufoer driejaar geleden zijn bestuurs functie neerlegde, zoals Stoop het ook niet betreurde dat Choufoers schoon zoon Piet de Zoete als tweede trainer op stapte. Erg jammer "Politie en overheid laten zich niet wegwerken, nee", beaamt hij zuchtend. "En dat vind ik erg jammer, want het beste functioneer ik als ik met niemand wat te maken heb. In een bedrijf als dit werken 630 mensen. Het is dus een uto pie dat je het hier iedereen naar de zin kunt maken. Vandaar dat ik geen com promissen sluit, dan raak ik van mijn be leidslijn af'. "Maar als voorzitter van FC Den Haag ben ik daartoe wel gedwongen. Het is een modderpoel aan het worden omdat vele buitenstaanders zich met de club menen te moeten bemoeien. Ik word door de politie en overheid overspoeld met een serie maatregelen waarmee ik niet kan werken. Men probeert mij een beleid op te dringen dat geen beleid is". "Hoe meer ik me daaimee inlaat, des te groter mijn gevoel wordt dat ik bezig ben m'n geloofwaardigheid te verliezen. Als voorzitter heb ik de taak de club te lei den. Ik ben een man van het overleg, maar als dat overleg uitmondt in een compromis is dat voor mij onaanvaard baar". Stoop kan het niet verdragen als, wat hij noemt, een gemeente-ambtenaar van de vierde categorie hem opbelt met de mededeling dat de Noord-zittribune met onmiddellijke ingang buiten gebruik moet worden gesteld vanwege de ver bouwingswerkzaamheden aan de zich daaronder bevindende Midden Noord tribune. "Dat kan niet, zei ik tegen die man. Al le beschikbare plaatsen op die zittribune voor de wedstrijd tegen PSV hebben we verkocht. Wij krijgen ook nog de Europa Cup-wedstrijd tegen Ujpest Dosza. Niks mee te maken, zei die man toen. Het eni ge wat we kunnen doen, is een noodtoe gang maken en eên noodtrap aanleggen, dat kost u een ton". "Als voorzitter van FC Den Haag ben ie in een voortdurend gevecht met aller lei onredelijke maatregelen. Die roepen bij mij irritaties op. Ik voel me nu nog ge zond, maar ik ben bang dat ik op den duur mijn gezondheid in de waagschaal stel als ik doorga met het slikken van dergelijke onzin". Laaiend De Haagse politie, meent hij, verwart de handhaving van de openbare orde met handhaving van de openbare orde op en rond het voetbalveld. "En met dat Als mens wordt Dingeman Stoop op velerlei manieren gewaardeerd. Sommigen zien in hem een heer, anderen houden hem voor een heerschap dat het liefst alles naar zijn hand wil zetten. Als directeur van een liftenfabriek in Voorburg voerde hij het beleid door dat volgens hem het enig juiste was voor zijn bedrijf: zijn beleid. Als voetbalbestuurder omgaf en omgeeft hij zich bij voorkeur met mensen die hem niet teveel tegengas geven. Geheel in zijn stijl kondigde hij onlangs met veel pathos aan dat hij na dit seizoen nooit meer een club zal leiden. "Omdat ik als voorzitter van FC Den Haag mijn zelfstandigheid dreig te verliezen en ik functioneer nu eenmaal het best als ik met niemand wat te maken heb". Rellen bij FC Den Haag-Ajax. "De schuld van alle ellende lag bij twee poli tiemensen", oordeelt Stoop achteraf. uoto anpi Dé Stoop in zijn liftenfabriek. "Het is een utopie datje het iedereen naar de 2 compromissen sluit, 'dan raak ik van mijn beleidslijn af'. 1 kunt maken. Vandaar dat ik geen laatste behoort de politie zich helemaal niet mee te bemoeien. Daar moeten ze van afblijven. Dat is een zaak van de club. Het kan niet zo zijn dat de politie zegt: je mag maar 1700 kaarten verkopen, terwijl er 3000 plaatsen beschikbaar zijn op die tribune. Men gaat te ver als sei zoenkaarthouders door een peloton ME'ers worden tegengehouden, zoals laatst bij de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht". "Laaiend ben ik geworden toen ik hoorde dat de politie onze vaste bezoe kers van de Oost-tribune een paar kilo meter lieten omlopen omdat er toevallig een handjevol Utrecht-supporters aan wezig was. De politie heeft die dag pa niekvoetbal gespeeld. Er was een kordon ME op de been, de hele middag cirkelde er ook een helikopter boven het stadion. Dat pakket van belachelijke maatregelen was voor mij de druppel die de emmer deed overlopen. Na die wedstrijd tegen FC Utrecht heb ik burgemeester Haver- mans geschreven: vanaf heden wens ik geen enkele maatregel van de politie meer op te volgen. Als u daarmee niet ak koord kunt gaan, verbied de wedstrijden dan maar". Kanttekeningen Stoop draagt zijn verhaal voor met het air van: zo is het en niet anders. Bij zijn betoog dienen evenwel enkele kritische kanttekeningen te worden geplaatst. Waar hij in eerste instantie met stellig heid beweert dat er de laatste drie jaar "behoudens dan die ene wedstrijd op 1 maart tegen Ajax niets is gebeurd in het Zuiderpark", is het wangedrag van het militante deel van de FC Den Haag-aan hang er toch de oorzaak van geweest dat ruim twee jaar geleden een nacompeti- tiewedstrijd tegen De Graafschap moest worden gestaakt. Bovendien werd de Limburger Huub Smeets, toen die als huurling voor FC Den Haag uitkwam, bedreigd omdat hij naar de zin van zijn 'fans' te weinig scoor de. Er zijn in de afgelopen drie jaren ze ker twee bommen (Stoop: "Vanaf de ere tribune en niet door onze jonge suppor ters") op het veld gegooid. En dan deden zich nog excessen voor tijdens de uit wedstrijden tegen Cambuur, tegen Ajax en tegen Excelsior. Kortom, het komt niet helemaal onwe zenlijk voor dat de Haagse politie bij zo geheten risico-wedstrijden in staat van paraatheid wordt gebracht. Waarbij dan nog de vraag kan worden gesteld of een Dé Stoop (links) in slechtere tijden. Vlak voordat hij zich voor de Amster damse rechtbank moest verantwoorden voor het betalen van zwart geld bij FC Amsterdam. iroto anp> voetbalwedstrijd het waard is twee wijk bureaus te sluiten. Stoop: "Dat laatste is een mooi ver haal. Ik heb daarnaar geïnformeerd. Wat bleek nu? Het ene politiebureau was al gesloten en op dat andere zit normaal maar een agent. De politie gebruikt het voetbalvandalisme om de eigen misorga- nisaiie en de personeelsproblemen te ca moufleren". "De schuld van alle ellende die zich op 1 maart tijdens die wedstrijd tegen Ajax heeft voorgedaan ligt bij een tweetal mensen. Politiemensen, ja. Als ze dat vak, waar die Ajax-supporters rotzooi trapten, meteen hadden schoongeveegd, was er niks aan de hand geweest. Er had na die eerste maart een onderzoek moe ten worden ingesteld. Men had moeten nagaan wie werkelijk schuldig waren aan die rellen, als gevolg waarvan de Midden-Noordtribune moest worden ge sloten en waardoor we tot nu toe ook een strop hebben geleden van vier ton" "Persoonlijk heb ik met burgemeester Havermans en hoofdcommissaris Brand een goed contact. Maar het probleem is dat ze hun mensen niet kunnen laten val len, de politie Is een hiërarchisch insti tuut. In een bedrijf is dat anders. Als hier iemand op een bepaalde afdeling zijn werk niet goed doet, stuur ik hem zacht jes naar een andere afdeling". Fout Stoop erkent een fout te hebben ge maakt. Als voorzitter had hij meer af stand moeten nemen van het wangedrag dat de Midden Noord-clan vorig jaar op weg naar het Olympisch Stadion aan de dag legden met het luidkeels gezongen lied 'We gaan op jodenjacht'. Stoop: "Ik heb dat te licht opgevat, zeg ik achteraf. Zelf heb ik die tv-beelden niet gezien, omdat Den Haag van Ajax had gewonnen, en nu nog heb ik die be wuste beelden niet gezien. Nadat ze wa ren uitgezonden werd mij een microfoon voorgehouden. En ja, dan kun je niet zeg gen: mag ik even over de zaken naden ken, kom over tien minuten maar terug. In elk geval had ik me er meer van moe ten distantiëren, al houd. ik vol dat die jongens niet eens beseften wat ze zon gen". "De voetballerij heeft zijn eigen spelre gels, zijn eigen gewoontes. Het gebeurt nu eenmaal dat er naar een scheidsrech ter hondelul wordt geroepen, ook al is die man dan nog zo'n fatsoenlijke huisvader. Zoals er ook wordt gezongen 'ga maar dood, ga maar dood' als er een speler van de tegenpartij geblesseerd op de grond ligt. Natuurlijk vraag je je af: kan dat wel wat daar wordt gezongen? Aan de andere kant weet ik dat die gasten het niet alle maal menen". Niet alle supporters van FC Den Haag mogen over één kam worden geschoren, is Stoop van mening. Het is een moeilijk beheersbare groep, maar het gaat naar zijn mening niet aan iedereen in een kwaad daglicht te stellen. "De meerder heid van de 3000 jonge aanhangers is van goede wil, ze zijn hondstrouw aan hun club". Speelt FC Den Haag uit, dan laten ze zich massaal per trein vervoeren op basis van de Combi-kaart (de gecombineerde trein- en toegangskaart) die de KNVB in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen in het leven heeft geroepen. "Een onding, die Combi-kaart", vindt Stoop. "Want die gasten worden bij el kaar in de trein gestopt, waardoor ze in een roes worden gebracht. In groep naar de vijand gaan, dat effect ontstaat er dan. En eenmaal aangekomen bij het stadion worden ze dan in rellenvakken gestopt. Ik vraag me af of het niet beter is suppor ters gewoon tussen het andere publiek te stoppen". Bewakingsdiensten Het sectiebestuur Betaald Voetbal van de KNVB pakt de supportersproblema- tiek niet goed aan, meent hij ook. In Zeist zouden ze zo weldenkend moeten zijn om op bepaalde maatregelen van de overheid vooruit te lopen. "Voor alles moet de KNVB het heft in handen hou den. Dat is moeilijk, want de overheid wil zich graag overal mee bemoeien. Maar dan zeg ik: laat de overheid mee praten, maar niet het beleid van de KN VB met betrekking tot deze kwestie be palen". "De KNVB moet de clubs opleggen dat ze in zee moeten gaan met bewa kingsdiensten voor de handhaving van de orde binnen de stadions. Binnenska mers heb ik gezegd dat de pasjesregeling een moordaanslag op het voetbal is. Geen fatsoenlijke vent laat zich toch een pasje in de maag splitsen. Die haakt af, die gaat niet meer naar het stadion. Er wordt aan die pasjesregeling ook geen follow-up gegeven". "In het overleg met politiefunctiona rissen heb ik gevraagd: stel nou dat een van onze pasjesbezitters zich misdraagt, wat gebeurt er dan? Dan moet u als be stuur die persoon aangeven, werd er ge antwoord. Dat is toch je reinste flauwe kul". Eens maakte Dé Stoop, wiens optre den als bestuurder voor een enkele jour nalist aanleiding was hem te omschrij ven als een 'witte boorden-vandaal'. deel uit van het sectie-bestuur Betaald Voet bal van de KNVB. Hoe was hij FC Den Haag als sectie-bestuurder tegemoet ge treden? 'Ik had FC Den Haag als een probleem gezien, maar sectiebestuurders zitten er voor om problemen op te lossen. FC Den Haag kun je vergelijken met een moeilijk kind. Maar ook een moeilijk kind ver dient niet gediscrimineerd te worden en dat gebeurt met Den Haag nu wel. Ik ge loof dat de bond, de overheid en de poli tie niet beseffen dat ze bezig zijn de club met allerlei maatregelen kapot te maken. Een club die meer dan menige andere be taalde voetbal-organisatie levensvat baarheid heeft, want Den Haag is een voetbalstad". De eerste gedachte aan aftreden be kroop hem na de gewraakte thuiswed strijd tegen Ajax. Geconfronteerd met de 'paniekmaatregelen' die de Haagse poli tie voor Het thuisduel met FC Utrecht meende te moeten nemen, stond het voor Stoop vast dat hij na dit seizoen geen club meer zou besturen. "FC Den Haag zal het zonder mij moeilijk krij gen", voorspelt Stoop. "Niet alleen om dat ik een financiële bijdrage lever aan de club, maar ook omdat ik in staat ben leiding te geven". Reclamepost Zijn financiële bemoeienis met FC Den Haag zal Stoop na zijn terugtreden terugschroeven. Mogelijk ook dat be paalde sponsors zullen verdwijnen, naar hij zegt omdat ze FC Den Haag steunen omdat hij er voorzitter is. Hij mag dan koketteren met zijn liefde voor de club, de donatie aan de Haagse FC is niet hele maal geënt op clubliefde alleen. "Het is een reclamepost voor mijn be drijf, die ligt verankerd in mijn voorzit terschap. Ik hoop dat er straks een con sortium van vi jf zakenlieden kan worden geformeerd, die bereid zijn om ieder een ton in te "m engen. Ik zal daar dan één van zijn. Nee, ik beschik nog over geen enke le aanwijzing dat dit consortium er komt, maar het is ook nog pas oktober". Hij is naarstig op zoek naar een opvol ger. Tot dusver heeft Stoop hem niet ge vonden. Naar zijn idee zou het een onder nemer moeten zijn, het liefst met een voetbalachtergrond. Hij weigert te gelo ven dat ondernemers zich wel twee keer zullen bedenken het voorzitterschap bij Den Haag over te nemen uit vrees voor de anti-reclame die de club zou kunnen opleveren. Zelf zegt Stoop nooit enig na deel van FC Den Haag te hebben onder vonden. "Het zou erg droevig zijn gesteld met het leiderschap in dit land als er niemand zou worden gevonden. Of de deur toch weer op een kier komt te staan? Alleen als er dan niemand achter staat, ik wens niet dat er nog langer aan de andere kant wordt geduwd".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25