Twee hongerige scouts in filmland 'Mijn schuld als film flopt' Zoeterwoudse distributeurs stropen de markt af Belgische komiek Urbanus voor het eerst op witte doek EXTRA PAGINA 21 "Films uitbrengen waaraan we zelf lol beleven". Met dat streven zijn Krijn Meerburg en Hans Eksteen twee jaar geleden begonnen met het importeren van buitenlandse films. Onder de naam 'Hungry Eye' heeft het tweetal fiims naar Nederland gebracht die anders wellicht buiten de grenzen waren gebleven. De zaken gaan goed. Omdat hun kantoortje in Rotterdam te krap werd zijn ze anderhalve maand geleden verhuisd naar Zoeterwoude. door Bart Jungmann "We zijn halverwege op weg naar Amsterdam", had Krijn Meerburg zich lachend door de telefoon laten ontvallen. In hun kantoor aan de Zoeterwoudse Energieweg gaat col lega Hans Eksteen serieus in op die suggestie: "Voor dit werk hoef je echt niet per se in Amsterdam te zit ten. Liever niet zelfs. Dat is toch een kringetje waar wij allebei het liefst buiten blijven". Eind augustus heeft filmverhuurder Hungry Eye diens krappe kantoor iri Rotterdam verruild voor een plaatsje op- het industriële terrein van Zoeterwoude, nauwelijks een kilometer van de snel weg Rotterdam-Amsterdam. Een groei tegen de verdrukking in. Toen Eksteen en Meerburg zich bijna twee jaar geleden samen in het film-avontuur stortten, stonden de sterren bepaald niet gunstig: het bioscoopbedrijf leek de strijd tegen televisie en video definitief te verliezen en juist de kleintjes liepen daarbij het meest gevaar. Hans Eksteen: "We zijn er op het dieptepunt in gestapt". En Krijn Meerburg: "Iedereen verklaarde ons voor gek". Tot oktober 1985 werkte Hans Eksteen bij een Nederlandse filmdistributeur en deed Meerburg ervaring op bij Amstel Film, een andere filmverhuurder. Ek steen: "We kenden elkaar daardoor al een tijdje. Krijn en ik waren in die perio de op jacht naar dezelfde film, waarbij we het vervelende gevoel hadden dat we tegen elkaar werden uitgespeeld. Allebei dachten we: wat een onzin is dat eigen lijk, waarom beginnen we zelf niet wat? Eigenlijk meer bedoeld als een grapje. Maar toen we elkaar later nog een keer tegeh het lijf liepen kwam dat idee weer boven. En zo is op een gegeven moment'' de knoop doorgehakt. We hebben alleen nog eventjes gewacht om ermee naar buiten te komen. Gewacht op een film die iets groots en iets moois moest zijn. Met Kiss of the spider woman kregen we die in handen. Daar hebben we natuur lijk wel een beetje geluk mee gehad, want die film draait nog steeds in de film huizen". Lol Maar het is natuurlijk niet alleen geluk dat Hungry Eye twee jaar in leven heeft gehouden. Hans Eksteen: "Zowel Krijn als ik zit al zo'n tien jaar in het vak en we hebben dus kunnen leren van de fouten van anderen". Krijn Meerburg: "Maar ook van de goede dingen van anderen". Eksteen: "Plus dat we er niet aah zijn begonnen uit de behoefte om groot te willen worden of om er rijk van te wor den. We zijn er aan begonnen omdat we films willen uitbrengen waaraan we zelf lol beleven". Dat plezier wordt al verraden door de naam die voor het bedrijf is gekozen. Een idee van Hans Eksteen. "Ik kende een nachtclub in San Francisco waar beken de mensen als Lenny Bruce en Bette Midler ooit zijn begonnen. Die heette Hungry I. Ik vond dat een leuke naam en dacht bij mezelf: als je ik verandert in oog,.krijg je Hungry Eye. Dat woord legt mooi uit hoe groot onze betrokkenheid is bij film". Dank zij hun hongerige oog zijn er films in Nederland gaan draaien die an ders misschien buiten de grenzen waren gebleven. "Ons streven is om betere films in de bioscopen te brengen. Al thans in eerste instantie. Pas in de twee de ronde komen onze films daar te recht", licht Krijn Meerburg iets toe over hun filosofie. "In een stad als Leiden ligt de situatie iets anders. Het is vaak een probleem om een film in Lido te krijgen. Vandaar dat we in Leiden eerder in het Kijkhuis terecht komen, waar Jan Boer goede dingen doet. Maar die situatie is echt een uitzondering". Kentering Veel buitenlandse films (en dat geldt in het bijzonder voor de Amerikaanse) komen in Nederland zonder tussen komst van een aparte verhuurder. De grote produktiemaatschappijen hebben daarvoor hun eigen filiaal. Krijn Meer burg: "Ik schat dat zestig procent van het marktaandeel wordt beheerst door majors". De onafhankelijke verhuurders hebben bij hun speurtochten op de bui tenlandse markt eigenlijk altijd gezocht naar de grootste gemene deler om het ri sico zo klein mogelijk te houden. Maar Krijn Meerburg heeft een kente ring in die politiek bespeurd. De smaak van het bioscooppubliek is veranderd op een manier die Hungry Eye niet onwel gevallig is. Naast de grote publiekstrek kers is de behoefte aan kunstzinnige films gegroeid. Krijn Meerburg: "Er is een verschuiving in de markt merkbaar. Voor films als 'Blue Velvet' en 'In naam van de roos' blijkt er nu ook een publiek te zijn". "De smaak is verlegd en daarin kun nen wij een stimulerende rol spelen. We moeten alleen niet te hoog willen grij pen. De filmmarkt in Nederland is be perkt. In vergelijking met andere Eu ropese landen scoren we wat dat betreft uitgesproken laag. Buitenlandse produ centen vergissen zich daarin nogal eens. Die denken: James Bond trekt zoveel mensen in Nederland, dus voor mij zit er ook wel wat in het vat. Maar zo'n Bond film is natuurlijk een uitzondering. Ons eerste punt is daarom dat er een reële prijs wordt gevraagd". Hans Eksteen: "Nee, ons eerste punt is dat we een film allebei zien zitten. Dat is iets wat we van tevoren hebben afge sproken: we moeten er allebei vertrou wen in hebben. Pas dan gaan we praten over het financiële gedeelte". Meerburg: "Een hoop films ilijven in dat stadium steken. Dan gaat het toch niet door. Als je een film alleen in film huizen kwijt kunt wordt het hangen en wurgen. Dan kun je er beter niet aan be ginnen". Rijstebrij Met dat idee in het achterhoofd heeft Hungry Eye in twee jaar tijds achttien films op de markt gebracht. Hans Ek steen: "Dat is inderdaad niet zoveel. Maar we zijn in die twee jaar wel in het buitenland bekend geworden als een goed alternatief. Daaraan heeft 'Kiss of the spider woman' natuurlijk meege werkt. Maar zeker ook een film als 'Tar get'. Die is overal geflopt, behalve in Ne derland. Vooral daarmee kweek je een goede naam. Dank zij de uitbreiding zijn we nu ook zo ver dat we vêel films aan kunnen". Krijn Meerburg: "En we krijgen ook een hoop aangeboden. Hans vormt de buitendienst. Hij zit zo'n zestig procent van het jaar in het buitenland en loopt al le belangrijke festivals af. Er wordt zo ontzettend veel uitgebracht. Je moet echt door een enorme rijstebrij heen en iedereen is op zoek naar dé film die het gaat doen. Dat kan soms een behoorlijke concurrentieslag zijn. Maar we zullen nooit voor ons ego gaan bieden. Als een film toch wel op de Nederlandse markt komt gaan we echt niet tot het uiterste. Gelukkig is de situatie niet zo slecht als in België. Daar zitten ze elkaar met vijf tien distributeurs echt uit te moorden". Hans Eksteen: "Wat je in Nederland wel hebt is kinnesinne. Het is toch bij voorbeeld heel gek dat de distributeurs onderling geen afspraken kunnen ma ken wanneer ze een film uitbrengen. Zo iets moet toch op elkaar worden afge stemd. En als een film flopt zeggen ze wel dat ze het zo jammer voor je vinden, maar lang niet iedereen meent dat echt. Er zit een hoop jaloezie tussen. Vandaar ook dat we ons een beetje buiten dat we reldje houden. We willen het gewoon op onze eigen manier doen". Hoe een film wordt uitgebracht en hoe die in de publiciteit wordt begeleid, is in principe ook een zaak van Hungry Eye. Krijn Meerburg: "Dat is ook niet meer dan logisch. Wij kennen de situatie hier". Politiek Hans Eksteen: "Voor iedere film vol gen we een verschillende politiek. Zo hebben we bijvoorbeeld 'Nightmare on Elm Street' uitgebracht, een horror-film. Eigenlijk niets voor ons. Maar die film bleef merkwaardig genoeg op de plank liggen hoewel hij in Amerika veel succes had. En hij bleek ook heel aardig te zijn. Zo'n film breng je dus in vier theaters te gelijk uit, met advertenties in De Tele graaf. Maar bij de meeste films doen we het juist heel anders. Dan adverteren we eerder in een blad als de De Volkskrant en komen met één of twee kopieën uit. We moeten het namelijk in principe van een paar steden hebben, de zogenaamde key cities. Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam, dan heb je het wel gehad. In veel gevallen hebben we in die steden ook al een bepaald theater op het oog. Dan heb je voor Amsterdam bij voorbeeld Tuschinski of Calypso in het achterhoofd. Dat betekent dat je alles ruim van tevoren moet regelen, want het is vaak moeilijk om voor een kleine film ruimte te vinden". De meeste filmdistributeurs kampen met met dat probleem. Die hebben een eigen theater. De twee directeuren van Hungry Eye zijn daarop wel een beetje jaloers. Eksteen: "Dan kun je een film, waarin je veel vertrouwen hebt, ook een paar weken laten staan. Sommige films gaan pas langzaam lopen, die moeten het hebben van mond-op-mond-reclame. Ik zou zelf bijvoorbeeld heel graag iets doen met Portugese films. Daar zitten prachti ge dingen tussen, maar niemand kent dat. Die zou je dan in een eigen theater een tijdje kunnen laten rijpen". Zo kan standplaats Zoeterwoude wel in figuurlijke zin als halverwege de rit worden opgevat. Met alleen een eigen theater is Hungry Eye nog niet verza digd. Krijn Meerburg: "We willen in de toekomst ook zelf films produceren en onze eigen video's uitbrengen". Maar alles op zijn tijd. Meerburg: "We moeten dat rustig en zorgvuldig opbou wen". Eksteen: "Want we moeten het wel kunnen behappen". Urbanus: Als 'Hector' een succes wordt, dan stop ik waarschijnlijk een tijdje met live-optredens". (foto gpd» Urbanus, alias Urbain Servranckx, heeft er zijn eerste speelfilm opzitten. Met 'Hector' is voor de Belgische komiek een jarenlange droom in vervulling gegaan. Als de film een commercieel succes wordt, is de kans groot dat Urbanus alle optredens schrapt om meteen aan de voorbereiding van een nieuwe film te beginnen. De film heeft hem zwaar te pakken. Grappenmaker Urbanus verhult ook niet dat het optreden hem langzamerhand begon tegen te staan. door Carlos Alleene - Had je veel van je vroegere tv-film- pjes geleerdt „Zonder die tv-ervaring zou ik waar schijnlijk de eerste dagen zeer onwennig voor de camera hebben gestaan. Ik weet intussen wel hoe ik me voor een camera moet gedragen". -- Het scenario van 'Hector' heb je sa men met twee anderen (Stijn Coninx en Walter van den Broeck) geschreven. Zat dit tweetal meteen op je golflengte? „Het allereerste opstelleke heb ik zelf gechreven. Nadien heb ik contact ge zocht met de Belgische regisseur Domi nique Deruddere. Al vlug bleek dat we in een totaal andere richting dachten. Als hij naar het noorden trok zat ik al in het zuiden. We pasten niet bij elkaar". - Het verhaal gaat dat hij ook een an der personage wou creëren. Iemand die niets meer met Urbanus te maken had. „Hij wilde een humoristische film met allerlei Italiaanse toestanden maken, waarin ik nauwelijks meer herkenbaar was. Maar ik wilde me in deze film ge woon in mijn eigen vel voelen. Later kan ik altijd nog van mijn bekende imago af wijken. Met 'Hector' wil ik aan het ver- wachtingspatroon van het publiek beantwoorden. Ik vind het onterecht met de naam Urbanus duizenden naar de bioscoop te lokken en ze dan iets to taal anders voor te schotelen". „Humor blijft mijn sterkste wapen, waarom moet ik dat in de kast laten lig gen? Uiteindelijk ben ik met Stijn Co ninx in zee gegaan. Hij is talloze keren regie-assistent geweest omdat hij zo goed is. Met 'Hector' wist hij meteen welke richting ik in wilde slaan. Het is mijn overtuiging dat humor die op een trieste bodem wordt gezaaid tien maal meer effect heeft dan grappen in een car navalsstoet. Een komiek in een trieste omgeving scoort altijd dubbel". Tomaten - Je eist de volle verantwoordelijkheid op voor 'Hector'. Als er rotte tomaten worden gegooid wil je dat ze op jouw hoofd terecht komen. „Als de film een flop wordt, zal het mijn schuld zijn. Ik ga me dan niet ach ter de regisseur of wie dan ook verschui len. Ik heb in alles inspraak gekregen". -- Het lijkt erop dat 'Hector' een onaan gepast type is. Iemand die met de samen leving overhoop ligt maar toch grote in vloed uitoefent op zijn onmiddellijke om geving. „Het manneke dat ik speel lijkt na tuurlijk op Urbanus. 'Hector' is geïnspi reerd op iemand die ik ooit heb gekend. Een achterlijk type dat door iedereen werd uitgelachen, een abnormaal ie mand. Iedereen denkt altijd dat een ab normale niet kan wat een normaal indi vidu wel kan. Gekken zijn niet altijd zo gek als ze lijken. Er zijn er zelfs die mak kelijk zes telefoonboeken uit het hoofd kunnen leren. Ik bedoel maar..." „Ik heb een bakkerij als decor geko zen, omdat ik er als jongetje heb ge werkt. Het gegeven is vrij simpel: Ella, de vrouw van de bakker, speelt toneel en de zoon van de bakker is wielrenner. Omdat hij altijd 's nachts moet werken kan hij nooit een wedstrijd winnen. In zo'n milieu kan er best een extra, minder betaalde kracht worden gebruikt. Dus wordt 'Hector' uit het weeshuis ge haald". „De kijker krijgt al gauw sympathie voor die arme 'Hector', die wordt uitge buit. De stunts die hij uithaalt, mochten niet al te erg zijn. Anders zou de bakker Hector meteen de deur uit hebben ge trapt en dan was de film afgelopen. Er zijn scènes waarbij sommige vrouwen misschien naar hun zakdoek zullen grij pen. Toch is er in die scenes net voldoen de humor aanwezig dat ze zullen moeten lachen. Maar, het verhaal is niet zo ab surd dat de mensen na enige tijd niet meer ontroerd kunnen worden". „Idem met mijn liedjes: als het te bur lesk wordt, dan zit ik te ver van het tries te verwijderd en schiet ik aan mijn doel voorbij. Ik wil niet dat de mensen alleen maar lachen met 'Hector'. Ik wil iets meer dan dat. We wilden het publiek amuseren en tegelijk ontroeren. Een an dere bedoeling hadden we niet". „Het grote verschil met Urbanus in de zaal is dat ik het nu van visuele grappen moet hebben. In de hele film vertel ik geen enkele mop. Als er al gelachen wordt komt dat doordat ik iets in een bepaalde context vertel". - Voor de rol van tante Ella viel de keu ze op Sylvia Millecam. Aanvankelijk werd Sylvia Kristel benaderd. Wat is er gebeurd? „Het moest hoe dan ook een Neder landse actrice worden, omwille van de co-produktie. De Hollanders gaan nog liever naar een slechte Nederlandse film dan een uitstekende Belgische. Aanvan kelijk wou ik met Sylvia Kristel od het affiche staan. Kristel is in België nog al tijd een legende. Urbanus, een boeren pummel en Kristel samen op het witte doek. Tof zeg. Iedereen deed daar en thousiast over, maar sommige mensen beweerden dat ze het in Nederland wat verkorven heeft. De Nederlandse co producenten opperden dus bezwaren. Toen werd het Sylvia Millecam, ze is ko misch en heeft een knap kopke". -Na afloop van de opnamen heeft Syl via Millecam over de samenwerking met jou gezegd dat er net genoeg tussen jullie was om een film te maken. Niks meer. „We voelden zeer snel wat we aan el kaar hadden. Ze is goed met het medium film vertrouwd. Voor mij was het de eer ste keer dat ik zo lang met iemand heb samengewerkt. Na de opnamen ga je dan uit elkaar. Dat is normaal: ik heb een vrouw en zij heeft een man. Het is niet zo dat je met ieder meisje waarmee je op de planken staat moet trouwen. Het is normaal dat als je met iemand heel intens samenwerkt, je een beetje verliefd op elkaar wordt". -- Sylvia Millecam is ervan overtuigd dat je je grappen verzint vanuit een diepe ontroering. Volgens haar ben je een geboren clown, iemand die humor put vanuit melancholie. „Niet zo lang geleden bracht het Belgi sche tv-blad Humo een gesprek met mijn moeder. Toen ik het las had ik het gevoel dat de journalist de bron had ont dekt waaruit ik nu al ruim vijftien jaar put. Ik bedoel: ellende, trieste toestan den en toch komisch blijven. De meeste humoristen doen uiteindeüjk niets an der dan pijn en leed afreageren. Er zitten in mijn familie een heleboel lolbroeken, alleen hebben zij daar hun beroep niet van gemaakt. Het komt er vooral op aan een bestaande situatie vanuit een andere invalshoek te bekijken". -Je doorbraak in Nederland schrijf je aan een juiste timing toe. Wat bedoel je daar precies mee? „Ik heb ervoor gezorgd dat ik het vak volledig onder de knie had alvorens Ne derland binnen te trekken. Het succes is daar evenwel zeer snel op me afgeko men. In een oogwenk stond ik in de grootste zalen. Mijn laatste tournee was echt monsterachtig, maar bracht ook de definitieve doorbraak. Dat heeft nu na tuurlijk veel voordelen voor 'Hector'. Dat ik de film wilde maken had ook nog een andere reden: ik zag de talloze optre dens niet meer zo zitten. Ik kon het fy siek niet zo best meer aan. Altijd onder weg zijn naar een of andere zaal wordt op den duur dodelijk vermoeiend. Ten slotte ben ik artiest geworden om me een vrij mens te voelen en niet het slaaf je van de populariteit". „Ik streef er naar om in de toekomst alles zelf te kunnen beslissen. Voor deze film was ik nog min of meer van anderen afhankelijk. Ik voel me alleen maar goed als ik in alle opzichten mijn eigen baas ben. De laatste jaren trad ik alleen nog op in zalen die ik zelf had gehuurd. Het zelfde geldt voor mijn platen. Als ik een elpee opneem, huur ik zelf de opnamen- studio en spreek dan met de platenfirma af tegen welke vergoeding ze mijn elpee willen distribueren. Anders wordt je bij elke nieuwe stap met steeds grotere maf fiabazen geconfronteerd". Populariteit Al die populariteit. Ben je tevreden? Of mik je nog hoger? „Als je uitsluitend maar aan populari teit denkt of naar nog groter succes streeft, ga je aan veel essentiële zaken voorbij. Misschien word ik door de film in het buitenland bekend. Wie weet? Als dat gebeurt, kan ik daar nog altijd plot seling met mijn gitaar onder de arm ver schijnen. Ik heb absoluut de moed niet meer om in Frankrijk of Duitsland weer van nul af aan te beginnen. Ik streef er niet naar om wereldberoemd te wor den". -- Eind volgend jaar staat er weer een tournee door Nederland in je agenda. Ben je al met de voorbereiding van een nieuwe show begonnen? „Normaal zou ik in september 1988 weer in de Nederlandse zalen te zien zijn. Als 'Hector' goed loopt, zal ik wel opnieuw aan de voorbereiding van een nieuwe film beginnen. Dat is veel aan trekkelijker dan avond aan avond op het toneel te staan. Een nieuwe film plannen en tussendoor nog aan een optreden sleutelen is echt onmogelijk. Momenteel kijk ik de kat uit de boom. Als mijn 'Hec tor' een succes wordt, is de kans groot dat ik met live-optredens stop. Dat wil niet zeggen dat ik nooit meer in een zaal wil staan. Het zou best kunnen dat ik die hele filmtoestand na vier jaar kotsbeu ben en weer naar het theater verlang. Af wachten is de boodschap". Krijn Meerburg (links) en Hans Eksteen: "Met een film als 'Kiss of the Sgider Woman'hebben we geluk gehad'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21