'De snelste krant van Nederland' Een perfect huwelijk tussen typografie en elektronica Kabelkrant eist de aandacht voor zich op 'Voor het eerst lokaal nieuws op tv, dat is het sterke punt' In de bus en op de buis. Drie jaar nadat in Zwolle de eerste kabelkrant zich over het tv- scherm ontrolde, is Leiden en een aantal omliggende dorpen ook zo'n medium rijk. "De kabelkrant is heel heet actueel", aldus een bestuurslid van de Nederlandse Kabelkrant Pers. door Henk Houtman Op tijd papier en inkt bestellen, de drukpersen regelmatig smeren en een boterletter met kerst voor het personeel. Na ruim één en een kwart eeuw kranten maken, mag van de uitgeverij Leidsch Dagblad worden verwacht, dat ze het métier aardig onder de knie heeft. De tijd heeft niet stilgestaan. De kroontjespen is vervangen door een beeldscherm en de loodpotten van de zetmachine zijn al lang opzij gezet voor de fotozetter. Toch heeft de voortschrij dende techniek weinig aan de vorm van het eindprodukt veranderd: de krant. Een nieuw tijdperk is ingegaan nu het fenomeen electronic publishing in de gebouwen van het krantenbedrijf aan de Witte Singel is doorgedrongen. De krant niet alleen in de bus, maar ook op de buis: de kabelkrant, 'snelste krant van Nederland', heeft haar intre de gedaan. Kabelkrant is een vrij nieuw medi um. Pas in 1984 verscheen in Zwolle de eerste elektronische krant op de buis. Op basis van de 'Pinksterbeschikking' van minister Brinkman (wvc) werd de uitgave van een commerciële kabel krant mogelijk. Inmiddels kan in ruim een miljoen huiskamers gratis naar de kabelkrant worden gekeken. De ont wikkeling van de kabelkrant lijkt een typisch Nederlandse aangelegenheid te worden. In de Verenigde Staten kent men de kabelkrant wel, maar de techni sche kwaliteit laat veel te wensen over. Aanvankelijk had minister Brink man nog in het hoofd om van kabel krant abonneetelevisie te maken. In middels is het ook de bewindsman wel duidelijk geworden, dat dat een onhaal bare zaak is. Een kabelkrant wordt als aanvulling op het nieuwsaanbod heel aardig gevonden, maar vrijwel geen mens wil ervoor betalen. Paar woorden In pittig tempo lopen de zinnen in frisse kleuren over het televisiescherm. Een korte aanduiding als kop, niet meer dan negen regels per bericht, per regel veertig lettertekens. Kabelkrant- journalistiek: nieuws brengen, dat toch voldoende in formatief is voor de meestal oppervlak kig geïnteresseerde en snel afgeleide televisiekijker. De Leidse wethouder Jos Fase mocht afgelopen woensdag als voorzit ter van de Gemeenschappelijke Rege ling Antenne-energievoorziening bij wijze van officiële start de eerste nieuwspagina intikken. Enkele secon den later was haar tikwerk in 78.000 huiskamers in Leiden, Katwijk, Leider dorp, Voorschoten, Rijnsburg, Zoeter- woude, Warmond en Valkenburg te zien. De snelheid van het medium kabel krant is onovertroffen. Binnen een mi nuut kan een nieuwsbericht op de ka bel worden gezet. Die snelheid moet in journalistiek opzicht optimaal worden benut en daarom is de speciaal gevorm de kabelkrantredactie van het Leidsch Dagblad tussen 's ochtends zes en 's avonds elf uur in touw om de nieuws pagina's aan de actualiteit te kunnen aanpassen. Behoefte De vraag dringt zich op of er wel be hoefte is aan een soort regionale editie van het nieuws voor doven en slechtho renden. Kijkersonderzoeken leren ech ter dat tussen de vijftig (Parool TV) en zeventig (Kabelkrant Typhoon) pro eent van de mensen die een kabelaan sluiting hebben, wel eens naar de ka belkrant kijken. De meeste kijkers (84 procent) zijn zeer enthousiast over het medium, maar slechts 16 procent zegt bereid te zijn er bij voorbeeld een riks per maand voor neer te tellen (Into- paar woorden - mart-enquête). Het meest wordt in de Financieel is voorlopig weinig eer aan het nieuwe medium te behalen. Er moet flink in apparatuur worden geïn vesteerd. Aan de eigenaar van het ka belnet moet voor het gebruik van een kanaal worden betaald en de perso neelslasten zijn niet mis. De inkomsten moeten uit de commercials komen, die tussen de nieuwspagina's door worden vertoond. De adverteerders staan niet in de rij, al wordt hier en daar in den lande een zekere kentering in interesse bespeurd. Slogans Vrijwel alle kabelkranten in Neder land zijn aangesloten bij de Nederland se Kabelkrant Pers (NKP). Deze belan- genclub probeert met wervende fol ders en wervelende slogans de aarze lende adverteerder over de streep te trekken: 'Met kleurige en bliksemsnel le informatie in de huiskamer bieden kabelkrant-uitgevers nieuwe mogelijk heden voor de verwende nieuwsconsu- ment van de tachtiger jaren' en 'Naast de STER biedt kabelkrant de enige mo gelijkheid aan de adverteerder via tele visie zijn publiek te bereiken' zo klin ken enkele strijdliederen van de NKP. Typhoon-directeur J. de Vries is be stuurslid van de NKP. De kabelkrant van De Typhoon in Zaandam is toeval lig - sinds kort - de enige in Nederland, die een klein beetje winst maakt, zo meldt hij trots. jaar e niddag gekeken, maar ook 's och tends vroeg zetten velen de tv even aan om naar het kabelkrantnieuws te kij ken. Luisteren is er niet bij, want tot grote droefenis van veel kabelkrant-exploi tanten weigert minister Brinkman nog steeds om geluid toe te laten op het ka naal van de kabelkrant. Ook in de nieu we Mediawet, die waarschijnlijk op 1 januari 1988 van kracht wordt, blijft ge luid verboden. Van Brinkman mag bij wijze van concessie wel een van de Hil- versumse radiozenders worden door gegeven, maar daarvoor voelen de ex ploitanten niets. Er kleven te veel prak tische bezwaren aan. Stel je voor dat André van Duin net 'Ik heb hele grote bloemkolen' via de radiozender kweelt, als de kabelkrant het overlijdensbe richt van een plaatselijke wethouder brengt. Dan maar liever geen muziek. Zeventig procent van de kijkers zegt trouwens die achtergrondmuziek niet te missen (Intomarkt). De redactie van de LD-kabelkrant in haar werkruimte aan de Witte Singel. De Vries heeft ruim twe ring met zijn kabelkrant. "Voor het eerst krijgen de mensen lokale berich ten op de tv, dat is hèt sterke punt van de kabelkrant. En het nieuws gaat met ongehoorde snelheid op de kabel. De gewone krant is een samenvatting van dq 24 uur die er aan vooraf zijn gegaan. De kabelkrant is heel heet actueel In de meeste gemeenten mogen de traditionele krantenuitgevers de kabel krant opzetten, weet De Vries. Voor ka belexploitanten (meestal gemeentebe sturen of de PTT-dochter Casema) die er alleen maar op uit zijn om zoveel mo gelijk geld binnen te slepen bij het ver huren van een kanaal, heeft de Ty phoon-directeur geen goed woord over. Vooral van Infokab, een bedrijf dat op landelijke basis kabelkranten uit geeft, moet hij niets hebben. "Infokab laat mavo-meisjes artikeltjes uit kran ten knippen, die voor hun kabelkrant worden gebruikt. Het is gewoon jatten. Er zit geen enkele continuïteit in. Je kunt er weinig tegen doen, maar ik vind het maatschappelijk onaanvaardbaar. Een goede uitgever geeft miljoenen uit voor nieuwsgaring. Alleen het Damia- te-concern, waarin Haarlems Dagblad, Nieuwe Noordhollandse Courant, Ty phoon en Leidsch Dagblad samenwer ken, betaalt per jaar al 15 tot 20 miljoen gulden aan persbureaus en salarissen voor journalisten. Nee, ik heb geen waardering voor kabelexploitanten die uitsluitend in geld geïnteresseerd zijn als Infokab met z'n oliedollars aan de deur komt". Advertenties De ervaring leert dat de kijker spon taner reageert op zijn elektronische dan op zijn 'gewone' krant. Staat er iets ver keerd in een kabelkrant-bericht, dan belt hij onmiddellijk op. Op een woord puzzeltje komen honderden inzendin gen binnen. Typhoon-directeur De Vries kan frappante voorbeelden geven van de hoge impact van kabelkrant. "Bij een Zaandams ziekenhuis zou een vrachtwagen met allerlei spullen wor den geladen, bestemd voor Polen. Men had echter vergeten om hiervoor vrij willigers op te roepen. Een berichtje op de kabelkrant leverde binnen een half uur meer dan voldoende helpers op". Een actueel weerbericht wordt verzorgd door de metereologische dienst van het vliegkamp Valkenburg. NKP-bestuurslid J. de Vries: "Voor het eerst krijgen mensen lo kaal nieuws op de tv". Die grote aandacht voor tv kan ook in commercieel opzicht worden uitgebuit. De Vries: "Een advertentie op de kabel krant is bij uitstek geschikt voor prijs- aanbiedingen. Als een benzinepomp houder via de kabel doorgeeft dat de verlaging van de benzineprijs bij hem al is doorgevoerd, dan merkt hij dat meteen in zijn omzet. Zo kan een marktkoopman bij ons met zijn prijzen adverteren, meteen nadat hij vari de veiling komt". De Vries weet ook dat het wel eens fout kan gaan: "Een warenhuis meldde via een advertentie in onze kabelkrant dat er vier tompoezen voor de prijs van drie verkrijgbaar waren. Het liep er bestuur van de Gemeenschappelijke meteen storm, maar het warenhuis had Regeling Antenne-energievoorziening zich een week vergist. Men heeft ons toegewezen aan de Haagse uitgeverij bijna gesmeekt alsjeblieft de adverten- Sijthoff (Leidse Courant). Van 18.00 tot tie snel van de kabel af te halen". 23.00 uur mag Omroep Rijnland het ka- Uitgevers van kranten hebben lang naai gebruiken. Op zaterdag en zondag de vrees gehad dat met het binnenha- neemt de LD-kabelkrant 's middags de len van de kabelkrant de eigen krant uitzenduren van de Leidse Courant zou worden benadeeld. De ervaringen over. Er zal dan vooral veel aandacht overal in het land hebben hen echter in- aan de regionale sport worden besteed. SSK heefUaten Hetaccentvandeu.tzend.ngenopde houden (Damiate/Lapère, 1986), is ge bleken dat de kijkers de streekkrant niet als overbodig zien. De kabelkrant prikkelt eerder de mensen om een streekkrant te gaan lezen. Samenvatting Als verklaring voor dit gegeven noe men de onderzoekers dat de kabelkrant kennelijk fungeert als advanced orga niser, dat wil zeggen: de berichten in de kabelkrant vormen een overzichtelijke, goed begrijpelijke samenvatting waar door de mensen dezelfde, maar uige- breidere berichten in de krant mentaal beter opnemen. De inhoud wordt beter begrepen en onthouden. De andere verklaring is dat door de kabelkrant de mensen meer over hun stad of streek te weten komen en daar door meer geïnteresseerd raken in hun directe woongeving. Dat resulteert in de behoefte aan een abonnement op een plaatselijk dagblad. De kabelkrant van het Leidsch Dag blad is 17 uur per dag te zien. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt de uitzending on derbroken. Die twee uur zijn door het kabelkrant ligt op het stads- en regiona le nieuws. Daarnaast worden sportbe richten en een enkel belangrijk binnen- en buitenlands bericht doorgegeven. Ook voor dringende mededelingen van gemeente, politie en dergelijke in stanties kan de kabelkrant uitkomst bieden. In de periode van proefuitzen- dingen deed zich zo'n situatie vorige week voor, toen de alarmcentrale van de Leidse politie door een telefoonka belbreuk gedurende enkele uren onbe reikbaar was. Op verzoek van de politie werd op de kabelkrant het bericht ge publiceerd, dat men voor dringende ge vallen met de rijkspolitie in Leiderdorp kon bellen. Een processorboard, een videoboard, een Winchester disk en een floppy disk. Voorts twee beeldschermen voor de in voer van tekst en commando's, een mo nitor om de ingevoerde pagina's te con troleren en een bepaald type telefoon lijn naar het kopstation, waar een 'ge stripte' computer de informatie in vaste vorm, wordt opgeslagen. En dan wordt het programma op de kabel gezet. Alles in één pan; een beetje schudden en zie daar: een ovenverse kabelkrant kan van het vuur worden gehaald. Voor de kabelkrant worden de meest geavanceerde technieken toegepast. Zelfs Lts'ers hebben niet voldoende opleiding om de high tech te behappen. Zij hebben bij de krantenbedrijven plaats moeten maken voor hoog opge leide mensen uit de computer-indus trie. De benodigde apparatuur - de hard ware - voor de Leidsch Dagblad Kabel krant is geleverd door Mediasystemen, een dochteronderneming van Damiate, waartoe ook deze krant behoort. Het bedrijf bestaat pas sedert half 1986. Directeur is A.M. Kriens, afkom stig uit de grafische wereld. Hij noemt zijn nieuwe werkterrein dan ook een Voor het doorgeven van een kabel krant kan van enkele internationaal aanvaarde standaards gebruik worden gemaakt. Mediasystemen heeft echter een eigen systeem (protocol) ontwik keld omdat er bij de andere een te groot kwaliteitsverlies optrad tussen het computerbeeld op de monitor en in de huiskamer. "Onze kabelkrant is ook op enige af stand nog goed leesbaar, de tekst die bij voorbeeld door Omroep Rijnland op het tv-scherm wordt gezet, is op drie meter al nauwelijks meer leesbaar", al dus Kriens. "Dat zijn verborgen kwali teiten van ons systeem. Ze vallen niet op, maar zijn er wel". Kabelkrant mag van de wetgever geen bewegende beelden bevatten. Het mag geen film worden, maar er mogen wel allerlei grafische grapjes worden uitgehaald, die beweging suggereren. "We zetten gewoon stilstaande beeldjes achter elkaar", aldus Kriens, "maar net niet zoveel per seconde dat het film wordt". Op die manier wordt de kabel krant toch een 'vlotte meneer'. Directeur Mediasystemen A.M. Kriens: "De kabelkrant is ook op enige afstand goed leesbaar. Eén van de verborgen kwaliteiten". Kriens vindt dat kabelkrant moet worden gezien als een nieuw, specifiek medium met eigen identiteit dat een sterk grafische inslag heeft. In die filo sofie past volgens hem niet om dia's'of foto's in de kabelkrant op te nemen, al zou dat technisch niet moeilijk zijn. "Dia's in de huiskamer geprojecteerd zijn veel mooier. Foto's zijn statisch, de kijkers willen beweging. Maar kabel krant is geen televisie: het is een bele vingsmedium, geen kijkmedium". In de keuken van Mediasystemen is de kabelkrant al voor een groot gedeel te voorgekookt. De vormgeving van de 'pagina's', de achtergrondkleur (er is een keuze uit 4.096 kleuren), de grootte van de letters en afstand van de regels worden vooraf bepaald. De journalist wordt zo min mogelijk met techniek opgezadeld. Hij of zij maakt de berichtjes en bepaalt de volg orde. Met de tekstverwerker in de werkkamer van de kabelkrant-redactie kunnen enkele commando's worden gegeven, waarna de cyclus van berich ten en advertenties naar de computer in het kopstation wordt gestuurd. Het kopstation is ondergebracht in de com municatietoren van Defensie in Oegst- geest. Daar gaat het programma de ka bel op en kunnen de kijkers op de ka belkrant afstemmen. Nieuwe ontwikkelingen staan alweer op stapel. Zo zijn er al kabelkrant-re dacties, die vanuit één centraal punt verschillende edities versturen. De ka belkrant in Katwijk kan dan andere be richten bevatten dan die in bij voor beeld Voorschoten of Rijnsburg. En thousiast is de Mediasystemen-direc- teur verder over de mogelijkheden van lokale teletekst. Kriens vindt dat ty pisch bij de eigen identiteit van de ka belkrant passen. Mensen die een voor teletekst geschikt toestel hebben, kun nen dan op elk gewenst tijdstip lokale informatie oproepen. "Lokale teletekst geeft veel meer commerciële mogelijkheden", aldus Kriens. "Bioscopen kunnen er hun pro gramma's op kwijt en daarin een korte beschrijving van de films geven. Voet balclubs kunnen op donderdag of vrij dag de opstelling van de elftallen via te letekst doorgeven en op het laatste mo ment nog afgelastingen melden. Via een personal computer en een aparte te lefoonlijn kunnen de klanten van tele tekst zelf de pagina's invullen. Voor de kijker blijft deze extra service gratis". Weerbericht Verder bevat het programma een re gionaal weerbericht. De meteorologi sche dienst van het vliegkamp Valken burg levert de gegevens. De dienst is 24 uur per dag bemand en daarom kan het weerbericht op de kabel 's ochtends om 6.00 uur en 's middags om 16.00 uur worden geactualiseerd. Per bericht is de leestijd twintig se conden. Een bericht mag niet te lang staan, want dan vindt de kijker dat al gauw storend. Te kort is ook hinderlijk. De een leest sneller dan de ander en ge kozen is voor de duur van twintig se conden, proefondervindelijk een aan vaardbaar gemiddelde. Eén cyclus van berichten en adver tenties duurt tien tot twaalf minuten Dat is net niet te lang om een uitzen ding helemaal af te kijken. Als de uit zending langer duurt, gaat de kijker wat anders doen of naar een ander pro gramma kijken, zo is uit onderzoek ge bleken. De cyclus wordt steeds her haald, waarbij de kabelkrant-redacteu ren vrij gemakkelijk en snel berichten kunnen wisselen, aanpassen of toevoe gen. In de regel zal dat ook de gehele dag, tussen 6.00 uur 's ochtends en 23.00 uur 's avonds, gebeuren. De LD-kabelkrant is voorlopig alleen in Leiden, Katwijk, Leiderdorp, Voor schoten, Rijnsburg, Zoeterwoude, War mond en Valkenburg te zien. Het aantal aansluitingen bedraagt in deze ge meenten ongeveer 78.000. Er worden nog gesprekken gevoerd om de LD-ka- belkrant ook op de kabel in de duin- en bollenstreek door te geven. Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn heeft de machtiging voor een' kabelkrant aan Infokab gegeven, voor het Casper-kabelnet (Alkemade, Woubrugge, Nieuwkoop, Ter Aar, etc.) is nog geen keuze gemaakt uit de geïn teresseerde uitgevers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19