v1!!! r/it>K:i:iJiFJO Anderson kiest voor contract Van Schilt SPOORPTTV Mandy de Jong grijpt wereldtitel taekwondo TIJD VOOR SCHAATSEN Liebert iu ur».iUtJ£,K iy0/ SPORT PAGINA 15 Swift-Sovjet (6) Het is even stil geweest, maar af gelopen maandagavond kreeg de Swift-story een vervolg. In het clubhuis aan de Bult speelde zich alweer aflevering zes uit de succesvolle vervolgserie af. Voor hen die de vorige afleveringen misten, volgt hieronder een kor te inhoudsopgave van het voor afgaande. 'Hoofdrolspeler' Ruud Dobbe laar kreeg van het bestuur van de Leidse wielervereniging het ver zoek om naar een andere club uit te kijken omdat de wielrenner- /verslaggever het clubbelang niet had gediend. Volgens de be stuursleden had Dobbelaar moe ten voorkomen dat onder meer Gijs Eradus en de veldrijders Hoogkamer en Kuyvenhoven te genover hem als freelance jour nalist uitspraken deden die Swift in een kwaad daglicht stelden. Dobbelaar vergeleek de clubleiding vervolgens in een humoristisch stukje met het Sov jet-regime. Ook dat schoot de be stuursleden in het verkeerde keelgat. Na een aantal gesprek ken tussen beide partijen leek de hele kwestie met een sisser af te lopen, maar afgelopen maandag avond kreeg het verhaal een ver rassende wending. Althans, vol gens Ruud Dobbelaar: "Als ik het goed heb begrepen wil len ze van mij binnen een week weten of ik per 1 januari van het volgend jaar vertrek of niet. Wil ik blijven, dan moeten de leden op een ledenvergadering beslis sen of dat mag. Als zij vinden dat ik moet blij ven, dan treedt het bestuur af. Ja. ze maken er een principe kwestie van. Zo van: als de leden vinden dat wij het niet goed doen, dan treden we af' Dobbelaar drukt het beleid van het bestuur als volgt uit: "Ze zijn op hol geslagen. Het bestuur heeft de club daarbij op sleeptouw genomen en nu stevent Swift rechtstreeks op een mijnen veld af. Ze hebben goede advie zen nodig om dat te voorkomen. Ze verliezen de belangen van de club uit het oog omdat ze vast wil len houden aan hun principes. Het is echt pure koppigheid, ze willen geen duimbreed toegeven. Ik heb me dinsdag gematigd kri tisch opgesteld. Ik zal nog eens goed overwegen wat ik zal doen. Ze hebben natuurlijk het liefst dat ik met stille trom vertrek. De mogelijkheid van 'een eigen club bestaat ook altijd nog". Cock van der Hulst, de voorzit ter van Swift, voelt er aanvanke lijk niet veel voor het bestuurs- besluut toe te lichten. Wel steekt hij een tirade af "Jullie schrijven maar. het kan ons niet schelen. Wat wij doen is toch nooit goed. Alleen als het om negatieve dingen gaat zijn jullie geïnteresseerd. Jullie moeten er eens rekening mee houden dat we allemaal vrijwilligers zijn, die héél veel tijd in de club steken. Nu weer die toestand met Dobbelaar. Als je het als lid niets eens bent, zoek dan lekker een andere club waar je wél je recht vindt". "Wij hebben 120 renners, ne gentig procent daarvan heeft het naar zijn zin. Want wij besteden aan alle renners aandacht en niet alleen aan goede renners. Dat is onze kracht. Wij hoeven niet zo nodig dik op de foto in de krant te staan, De beslissing rond Dobbelaar moeten we nog af wachten. Het is nog niet bekend hoe dat gaat lopen. Nee, zoals ik het nu kan overzien wordt die be slissing niet aan de leden gela ten. We moeten gewoon even af wachten". Wordt dan ook vervolgd. Leidens ontzet Voetballen op 3 oktober. Het zal je als Leidenaar maar overko men. Zaterdagderdeklasser Lei den plus de regionale jeugd van UVS (uit tegen Quick Boys) en Roodenburg (thuis tegen UW) dienden zich zaterdag aan het feestgewoel te onttrekken. De laatste twee clubs hadden er veel voor over om op een andere da tum te spelen, maar vingen bot. Quick Boys wilde wel meewer ken, maar zag uiteindelijk geen mogelijkheid om de wedstrijd op een andere datum dan 3 oktober te laten spelen. De Katwijkers wilden weliswaar uitwijken naar vandaag, maar vanmiddag staat Nieuw Zuid volledig in het teken van de bekerkraker Quick Boys- Ajax. Op de andere velden wordt er dan niet gespeeld. Volgens jeugdtrainer Jan Lo- vink had het duel Roodenburg- UW wèl vanmiddag gespeeld kunnen worden, maar lag de KN VB weer dwars. Zowel UVS als Roodenburg hield een katterig gevoel aan 3 oktober over, want in beide gevallen werd verloren. Derdeklasser Leiden daarente gen kon zijn geluk niet op. Op de Leidse feestdag won de ploeg van trainer Hennie Beerenfenger met 1-3 bij HBSS en werd boven dien de (gedeelde) koppositie veroverd, nu lijstaanvoerder Katwijk thuis van Xerxes ver loor. Fred Bink, vader van de succesvolle broers Rob en Rik en redacteur van het clubblad, toon In het interview in het het blad van het Nederlands Handbal Verbond trekt de praeses van leer. Verslaggever Lduk Braun ontlokte de gedreven Van der Wissel in de laatste uitgave onder meer de volgende uitspraken. Over de degradatie uit de eredivisie: "Andere ploegen hebben Fore- holte laten degraderen. Bepaalde clubs hebben samengespannen om ons te laten degraderen. Een boude uitspraak misschien, maar het is gewoon de waarheid. Zij die het ontkennen, die komen Over scheidsrechters: "We hebben extra trainingen ingelast om ons gebrek aan kwa liteit te compenseren door een be tere conditie, maar het lukte niet doordat we sterk benadeeld zijn door de arbiters. Dat is gebeurd, kijk er de neutrale krantenver slagen maar op na. Het is gewoon kinne sinne omdat je een ploeg hebt van buiten de stad en omdat je grote plannen hebt. Over de houding van andere clubs, die Foreholte van ronse len betichten: "Als wij worden beticht van ronselen en rare praktijken, dan zeg ik: Ze lopen met oogkleppen op en ze zijn schijnheilig. Trai ners. maar ook besturen. Want ie dereen doet er aan mee, alleen wij zeggen het eerlijk. Je ziet co- ninu spelers van clubs verhuizen. Wij hebben een argument om meisjes, die anders misschien wel naar het buitenland zouden gaan. lekker bij ons te laten handballen: Jan Kecskeméthy. Over het tegenvallende aan tal nieuwe speelsters, ondanks dc aanwezigheid van de ex- bondstrainer: "Dat komt doordat onze plan nen te vroeg zijn uitgelekt. De trainers hebben zich en masse te gen ons gekeerd nadat bekend was geworden dat wij Wendy Kerssens en Monique Geitz had den gebeld. Inderdaad, ze komen nu niet, omdat de clubs op hun achterste benen zijn gaan staan. Maar dat komt voort uit pure ja loezie". Arrogante man (2) Met name de beschuldigingen aan het adres van de clubs en de scheidsrechters vragen om een nadere toelichting. Geconfron teerd met de uitspraken in het bondsorgaan reageert Van der Wissel als volgt "Wij zijn bezig geweest met een speelster van SEW. Dat is die club in het verkeerde keelgat gescho ten. Vervolgens verloor SEW dik van PSV, onze concurrent. Het vermoeden bestaat dat ze PSV hebben laten winnen. Wat er staat over scheidsrechters, heb ik zó niet gezegd. Beslissingen vie len nogal eens in ons nadeel uit, maar ik heb niet gezegd dat ze duels hebben beïnvloed" "Wat betreft die beschuldigin gen over ronselen, die slaan ner gens op. wij zijn misschien te open geweest ten opzichte van het gangbare. Wij hebben de naam dat we ronselen en dat we beta len. Onzin, we proberen alleen iets aan maatschappelijke bege leiding te doen. Wat wij doen zou den alle besturen wel willen, al leen hebben ze het lef niet om er voor uit te komen. Alles gebeurt bij ons heel open. We zijn ambiti- eus en daar komen we voor Uit. Als mensen dat verhaal lezen, denken ze: 'Wat is dat voor een arrogante man'. Dat klopt. Ik ben arrogant, daar schaam ik me niet voor". Uitsmijters Jan Tomaszwewski, ex-Pools in ternational, over Stanley Menzo in Voetbal Magazine: Zwarten kunnen niet kee pen". Haarlem-voorzitter Henk Hut in Hand en Hand. blad van de supportersvereniging van Feye- "Feyenoord mag dan fans uit het hele land trekken, wij hebben bezoekers uit het gebied tussen Leiden en Den Helder" Frank Rijkaard in het Haar lems Dagblad van 28 maart 1987 "Na lang nadenken heb ik de knoop doorgehakt: ik ben weer voor twee jaar Ajacied, daar gaat het om. Ik voel me hier pret tig, zeker nu ook Cruijff op enkele details na rond is met het be stuur". Ex-gewichthefkampioen Bram Charité in Sport Interna tional: Als baby moet ik geweldig le lijk zijn geweest". 'Mogelijk ga ik naar Giro en Tour' Cock^van der Hulst als crosser van Swift in vroeger tijden "Wij hoeven niet zo nodig dik op de foto de zich solidair en maakte de reis naar Schiedam mee: "Volgens mij was niet één spe ler op 2 oktober over de streep ge gaan, want hoewel het tempo 111 de wedstrijd aardig gedrukt werd en dan ook niet van hoog staand voetbal kan worden ge sproken, heb ik niemand met bierbenengezien. Klasse!", meldt Bink, die zijn zoons op vrijdagavond uiteraard huisar rest had opgelegd. Aanvoerder Paul Kerkhof daarentegen waag de een stapje op 2 oktober "Daar ben ik toch teveel Leide naar voor. Maar ik heb er na tuurlijk wel rekening mee gehou den, Er zijn ook andere jongens de stad in geweest, maar nie mand heeft het te gek gemaakt. Iedereen wist zijn eigen verant woordelijkheid". Leiden had vorig jaar al enige 'ervaring' opgedaan, toen op 4 oktober gespeeld moest worden. Afgaande op de 3-0 overwinning tegen DSO hadden de volgelin gen van de succesvolle oefen- meester Beerenfenger ook des tijds weinig last van de uitspat tingen op 3 oktober. Kerkhof: "Het was belangrijk dat we za terdag het eerste kwartier onge schonden zouden doorkomen. Want dan voel je het natuurlijk een beetjedat je de avond ervoor op stap bent geweest. Maar we zijn eigenlijk de hele wedstrijd niet in de problemen geweest". De 1-3 overwinning gaf uiter aard een extra tintje aan 'Lei dens' ontzet. Kerkhof: "We hebben 's avonds natuur lijk een biertje extra genomen op de overwinning". Arrogante man Jan van der Wissel, de voorzitter van Foreholte, heeft zijn ambi ties nooit onder stoelen of ban ken gestoken. In nauwe samen werking met geldschieter Data- team, dat de afgelopen week aan kondigde de verbintenis met het NHV aan het einde van 1988 te zullen beëindigen, wil hij de vrouwenhandbalploeg uit Voor hout zou snel mogelijk aan de top brengen. Met het aantrekken van Jan Kecskeméthy, die met directe ingang zijn contract met het nationale vrouwenteam op zegde, zette de voorzitter de eer ste stap. Dc weg naar internationaal handbal is door de degradatie van vorig seizoen met een jaar verlengd. Een streep door de re kening, de afdaling betekende een jaar oponthoud. Het huidige handbalseizoen verkeert Fore holte immers nog in de anonimi teit van de eerste divisie. Geluk kig voor de club is er altijd nog Jan van der Wissel, die zo nu en dan voor de nodige opschudding zorgt. WAREGEM (GPD) - Sinds gisteren wordt ook de vierde Nederlandse profwielerformatie voor vol aangezien. Na maandenlang zoeken en wekenlang onderhandelen contracteerde Transvemij/Van Schilt de 29-jarige Australiër Phil Anderson als kopman. ZATERDAG 12.15-17.05 BBC 1: Grandstand met boksen, voetbal, motorraces, paar- derennen vanuit Ascot, The Horse of the Year Show. en hockey vanuit 14.30-16.15 Did 2 Die Sport-Repor tage: met de Open Duitse golfkam- pioenschappen vanuit Stuttgart- Mönsheim. 14.50-15.50 SKY: World Youth Cup Tennis: verslag van de tenniskampi oenschappen voor juniorenlanden teams, die van 14 tot en met 20 sept. werden gehouden in Freiburg 15.30-17.30 SCH: Super Sport- met o.a. de Britse Grand Prix sidecar ra cen en in het laatste uur Ameri kaans honkbal. 15.50-16.55 SKY: International Mo tor Sports: met o.a. WK rallysport. rally van Nieuwzeeland en de GP van Frankrijk voor 250-cc-motoren. 17.05-17.20 BBC 1: Sportuitslagen 18.05-19.00 Did 1 Sportschau met Bundesliga-voetbal. 20.15-21.00 Did 3: Sport im Westen. 20.50-21.05 BBC 1: Sport.' 22.15-23.30 Did 2Das aktuelle Sport-Studio. 22.20-23.15 SKY Transworld of Sport. 22.35-22.40 BRT 1: Sport op Zater dag. 22.40-23.10 Ned 2: Studio Sport. 23.15-00.10 BBC 1: Horse of the Year Show. ZONDAG 12.45-16.30 Ned 2: Veronica Strand- race 1987: live reportage van de jaar lijkse strandrace in Scheveningen 14.00-14.40 BBC 2: Rugby Special: reportage van de wedstrijden Not tingham-Bath en Swansea-Llaneli. 14.00-15.00 SKY: Transworld of Sport. 14.40-16.30 BBC 2: International Hockey: finale van de Lada Interna tional Hockey Classic vanuit Luton. 15.00-17.05 SKY: Australian VFL Football Live: rechtstreeks verslag van de wedstrijd Carlton-North Melbourne. 15.00-18 00 BRT 2 Stadion met O.a. wielrennen, de Grote Herfstprijs (Creteil-Chaville). 15.30-17.00 SCH Super Sport Met een verslag van de Spaanse formu le-1-races en snooker 16.12-18.10 Did 2 Die Sport-Repor tage met o.a. de finale van de Open Duitse golfkampioenschappen van uit Stuttgart. 16.30-17.00 Ned 2: Studio Sport. Met wielrennen: een samenvatting van de herfstklassieker. de Grote Herfstprijs van Creteil naar Chavtl- le. 18.10-18.40 Did 1; Sportschau 19.00-19.55 Ned 2: Studio Sport. 19.00-20.00 Did 3: Sport im Westen. 19.50-19.57 Did 1: Sportschau-Tele- gramm. 20.05-20.40 BRT 1: Sportweekend. 22.20-22.35 Did 2 Sport am Sonntag 22.20-23.00 SKY: World Youth Cup MAANDAG 12.05-12.55 BBC 1 World Cup Cric ket. 15.03-15.50 BBC 2: Amerikaans bas ketbal. Evenals de andere drie ploegen had ook Transvemij/Van Schilt met het oog op het komende sei zoen miljoenen te besteden. Zake lijk leider Kees van Schilt en toe komstig ploegleider Cees Priem konden de centen op de overvraag de wielermarkt echter maar-moei lijk kwijt. Gisteren in Waregem, in de Bel gische woonplaats ging dat gemak kelijk. Phil Anderson profiteerde van de wanhoop bij Van Schilt, die zo graag volgend jaar de Tour wil rijden maar daar wellicht alleen binnenkomt met een aanspreken de kopman, en ging in op een onge twijfeld financieel aantrekkelijk aanbod. Delgado tekende twee contracten MADRID (ANP) - Het Spaanse wieleridool Pedro Delgado werpt al het gewicht van zijn populariteit in de strijd om een dreigende finan ciële dreun te ontlopen. Delgado, dit seizoen in dienst van PDM tweede geworden in de Tour de France, heeft dit jaar in Spanje a la Frank Rijkaard twee contracten getekend: een principe-overeen komst met Kelme en een officiële verbintenis met Reynolds. Delgado kreeg van Kelme tach tig miljoen peseta's (bijna 1,3 mil joen gulden) geboden. Hij accep teerde het aanbod, tekende een principe-overeenkomst, maar be dong naast een aantal te contracte ren knechten absolute stilte rond zijn persoon. Enkele weken later, tijdens de Tour, lekte het nieuws al uit. De woede van Delgado zorgde ervoor, dat hij zich niet langer aan het voor-contract gebonden voel de. Hij ging in de slag met PDM, dat echter juist de onderhandelin gen met Greg Lemond had ge opend. Kelme hield voet bij stuk, terwijl Delgado ondertussen officieel een federatief contract tekende met zijn oude stal Reynolds. Eén pro ces dreigde, maar nu heet het al een vriendscahppelijk regeling. Delga do heeft ook laten doorschemeren, dat hij in de toekomst misschien nog best eens tot zaken kan komen met Kelme. De uiteindelijke schik king gaat Delgado in ieder geval geld kosten. Van Schilt en Anderson zwegen gisteren over de hoogte van het éénjarige contract. Wel wilde de Australiër kwijt dat het om „aardig wat geld" ging. Phil Anderson: „Maar de prijs die Transvemij voor mij wilde betalen, week niet echt veel af van wat de andere vier, vijf teams die in me geïnteresseerd wa ren, voor me op tafel wilden leg gen." Transvemij hoopt nu dat Phil Anderson deuren opent die nor maal voor de ploeg gesloten zou den blijven. De programma-plan nen voor komend seizoen zijn in elk geval ambitieus. Na de Ronde van Sicilië en de Tirreno Adriatico, zal Transvemij/Van Schilt de voor jaarsklassiekers rijden en zich in elk geval aanmelden voor zowel de Giro als de Tour de France. Beide ronden Anderson is bereid dat allemaal te rijden voor zijn nieuwe sponsor. „Mogelijk ga ik naar de Giro én naar de Tour. Dat wil ik niet uitslui ten. De Giro zal in elk geval wel doorgaan en of we met deze ploeg in de Tour komen, moeten we nog afwachten. Ik weet ook wel dat dat niet voor de volle honderd procent vaststaat. Mocht de Tour niet luk ken, dan is dat jammer, dan con centreer ik me op de andere grote evenementen." Behalve het geld zegt Anderson dat er ook nog sportieve belangen een rol hebben gespeeld bij zijn voor de buitenwereld zo verassend besluit te tekenen voor de ploeg die op den duur geleid zal worden door Cees Priem. „Ik ben nu 29 jaar, heb vier jaar voor Post gereden. Dat is genoeg geweest. Ik kon blijven bij Peter, maar je moet eens iets an ders. Het voordeel van deze ploeg is dat ik nu de onbetwiste kopman ben, dat ik de aandacht met nie mand hoef te delen. Daar ben ik aan toe. Het is een jonge ploeg, ik vind het een uitdaging om te pro beren met deze formatie wat tegen gas aan bijvoorbeeld Jan Raas te kunnen geven. Ik zie het ook als mijn taak het team groot te ma ken." Vriendin Nobele woorden van Anderson, die overigens zijn vriendin Shelly Versies, masseuse bij de Seven Eleven-formatie, niet mee zal ne men naar de Nederlandse ploeg. Het schaatsseizoen is voor de nationale kernploegen na een ontspannende vakantie op de Canarische eilanden weer begonnen. Coach Henk Gemser kijkt toe hoe Gerard Kempers(m) en Yvonne van Gennip zich op de Haarlem se ijsbaaji voorbereidden (foto anp» Anderson glimlachend: „Nee, die trekt haar eigen plan." Zodat de Australiër volgend seizoen zijn aandacht geheel aan de runner-up in het prof-wielerpeloton, Transve mij, kan wijden. Anderson: „En dan reken ik erop dat de oude Phil Anderson weer zal opstaan. Ik ben nog lang niet afgeschreven. Ik heb wel dat eenjarig contract getekend, maar dat kan zo uitgroeien tot een jaar of drie, als het wederzijds be valt." Met het vastleggen van Phil An derson is Kees van Schilt voorlopig in elk geval van een last bevrijd. De Gastelse directeur van een handel in bouwmaterialen reageerde gis teren in Waregem bijna even uit bundig als Anderson. Van Schilt: „Het is een pak van m'n hart, eer lijk waar, je kan het je haast niet voorstellen. Ik heb de hele week met die jongen onderhandeld. Hij is niet goedkoop, maar iedereen heeft zijn prijs. Wij zijn blij met hem. De ploeg begint nu in elk ge val gestalte te krijgen. Ik verwacht ook veel volgend jaar van Ooster bosch en De Keulenaar en van de nieuwe lichting in onze ploeg, met name van Eddy Schürer." Naast de komst van Phil Ander son, diende zich deze week ook die van de Belg Johan Capiot (Skala) aan. Helemaal definitief is die over gang nog niet, omdat Capiot af spraken met Skala heeft gemaakt over een contractverlenging. Veel problemen zal die 'transfer', zo wordt verwacht, echter niet geven. kan invloed hebben op een eventu ele uitzending van De Jong naar de Spelen. De Jong: „Als de acht bes te landen van de wereld worden uitgenodigd, dan maak ik geen kans. Daar hoort Nederland niet bij, maar als de acht besten per ge wichtsklassen gevraagd worden, dan zit ik er natuurlijk wel bij". Hoewel Mandy de Jong formeel onder hoede stond van bonds coach Ben Oudeludikhuis, wist Gerard van der Berg zijn pupil met name in de spannende halve finale tegen de Amerikaanse Jewell van af de kant van bruikbare aan wijzi gingen te voorzien. Jewell was twee jaar geleden in Seoul nog ver liezend finalist. De Jong had daar voor al weinig clementie getoond met Gina Pena (Mexico) en Nicola Huber (Oostenrijk), die in de eerste twee ronden geklopt werden. „In de finale had ze mijn hulp niet no dig. Mandy was tactisch zo sterk en conditioneel zo goed, dat die Chi nese er niet aan te pas kwam", al dus Van der Berg. Hedenmiddag 14.30 uur ROODENBURG S.V.V00RSCH0TEN 3e ronde districtbeker KNVB Deze advertentie wordt u aangeboden door: BARCELONA - Mandy de Jong is gisteren wereldkampioene taek wondo geworden. De Zoetermeer- se, die traint bij de Leidse sportver eniging van Gerard van der Berg. won in de finale zeer overtuigend van de Taiwanese Chya Thun. De Jong maakt nu een goede kans op uitzending naar de Olympische Spelen in Seoul, waar taekwondo volgend jaar een demonstratie- sport is. De in de gewichtsklasse tot 75 ki lo uitkomende Mandy de Jong kreeg gisteravond in Barcelona na het binnenhalen van het wereld goud geen woord over haar lippen. Trainer Gerard van der Berg, die haar met een zestal supporters uit Leiden had gesteund: „Ze kon al leen maar huilen. Dat is niet gek als je drie maanden keihard niets an ders hebt gedaan dan trainen en nog eens trainen". De wereldtitel betekende het enige lichtpuntje voor de Neder landse afvaardiging van 14 taek- wondoka's, die op Mandy de Jong Mandy de Jong goud (archieffoto Lock Zuydcrduin) na, alle al in de eerste of tweede ronde werden uitgeschakeld. Ook titelhouder Henk Snijders uit Al melo moest al direct afhaken. Van der Berg: „De stemming was tot beneden het vriespunt gedaald". De slechte prestatie van Oranje

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15