'Ik wijk niet tot blijkt dat mijn doel onbereikbaar is' 'Wolven' brengen Voorschoten in beroering Wij HEBBEN ZE ALLE VIJF OP 'N RIJTJE! Van Houdt, toekomstig manager Leiderdorps sportcomplex Driegesprek raadslid en ondernemers over de grote jongens die centrum hebben ontdekt ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 REGIO LEIOEN PAGINA 11 LEIDERDORP - Het kan verkeren. Stond Theo van Houdt nog geen jaar geleden op de barricade tegen de komst van een sauna in het nieuwe zwembadcomplex van Leiderdorp, sinds vorige week is bekend dat diezelfde Van Houdt dat complex gaat runnen. "Ik ben van een zeer vervelende naar een riante positie geklommen", lacht de man die traditiege trouw wordt aangeduid als 'de Leiderdorpse sportschoolhouder'. door Miep de Graaft Hij ontkent er moeite mee te heb ben eerst tegen iets te hebben aan geschopt dat hij nu omarmt. Op voorhand zegt Van Houdt altijd te hebben geroepen "hardstikke fel" te zijn, maar: je moet in een kleine gemeenschap als Leiderdorp wél een borrel met elkaar kunnen blij ven drinken. Datzelfde gold voor die andere partij. We hebben altijd wederzijds respect voor elkaar ge had en gehouden. Rancune is er nooit geweest". "En ja, ik heb eerst tegen die sau na in dat zwembadcomplex ge vochten. Voor mezelf, omdat ik vond dat ze daarmee mijn zaak on eerlijke concurrentie aandeden. Maar nu die sauna er komt zonder gemeenschapsgeld heb ik geen probleem meer. Ik heb altijd over eind gehouden dat er op commer ciële basis moet worden gestart, nou, dat gebeurt zometeen". De toekomstig manager van het nieuwe sportcomplex legt uit. In het nieuwe plan - het oude werd vorig jaar door de raad wegge stemd - is afgesproken dat de even tuele tekorten van de bij het com plex behorende sauna niet door de gemeente worden vergoed. Van Houdt: "Dat klinkt nu gek, maar daar heb ik zelf op gestaan. Ik vind dat je niet de ene dag een geloof kunt verkondigen en dat dan een dag later overboord kunt gooien. Zo'n sauna moet echt een particu lier onderdeel van het sportcom plex zijn". Constructie De financiële constructie Van Houdt-sportcomplex gaat er als volgt uitzien. De gemeente betaalt - uiteraard- de kosten van de groot scheepse verbouwing van het zwembad en de bouw van de naast gelegen sporthal. Van Houdt wordt dus manager van het hele spul en krijgt daar een bepaalde vergoe ding voor. Hij komt niet in dienst van de gemeente zelf, maar bij een speciaal op te richten beheer-bv waarin de gemeente en hijzelf par ticiperen. Waarbij geldt dat beide partijen hun eigen verantwoorde lijkheid toebedeeld krijgen. De gebouwen zelf blijven onder direct beheer van de gemeente. Van Houdt huurt of koopt ("ik weet het nog niet precies, maar het zal wel op huren uitdraaien") het sauna- en fitnessgedeelte. Wat de sportschool van Van Houdt zelf betreft: die blijft goed deels bestaan. De fitness-vestiging aan de Hoofdstraat wordt gesloten want verplaatst naar het nieuwe sportcomplex. Het gebeuren aan de Luykendreef draait gewoon door. Kan Van Houdt dan twee 'heren' dienen? "Ja hoor. Ik ben niet van plan om mijn school weg te gooien. Ik zit hier éénentwintig jaar! En bo vendien is het de bedoeling dat mijn zoon de school gaat voortzet ten, dus die investeringen doe ik niet alleen voor mezelf. En ik creër meer tijd door een aantal bestuurs functies op te geven. Verder ont kom ik er niet aan om zelf minder vaak les te geven". Tij gekeerd - Hoe is het tij destijds zo ineens ten goede gekeerd voor Van Houdt? Van Houdt: "In feite is de zaak een beetje aan mijn kant gekomen doordat het oude nieuwbouwplan vorig jaar november met één stem verschil door de raad werd verwor pen. Toen ontstond er een lacune in de hele planvorming. Niemand wist meer waar het naar toe moest met dat zwembad. Toen zijn we gaan praten". - Hebben burgemeester en wet houders Van Houdt benaderd of is hij zelf naar het gemeentehuis toe- gestapt? "Of ik nou of dat zij.... dat weet ik niet precies meer. Houdt het er maar op dat vanuit de politiek is ge zegd: joh Theo, zou jij je schouders er niet onder willen zetten? Toen heb ik gezegd dat ik best wilde pra ten. Ja, meteen. Ik heb er geen nacht over geslapen". "Het plan dat toen op tafel kwam en dat het uiteindelijk is geworden Met algemene stemmen heeft de Leiderdorpse gemeente raad vorige week 'ja' gezegd tegen de komst van een zoge heten recreatie-bad. Een zwembad waar de Leiderdorp se sportschoolhouder Van Houdt de scepter kan gaan zwaaien. Uitgangspunt is dat er een recreatief gedeelte bij het zwembad komt van ongeveer 650 vierkante meter. Binnen- en buitenbad worden gekop peld. Het huidige 50-meterbad dient daardoor wel te verdwij nen. Naast het zwembad ver rijst een sporthal. is eigenlijk een mengsel van gege vens die er toch al waren, de rand voorwaarden waaraan het moest voldoen zoals het maximale tekort van een halve ton per jaar, en dat is samengeklonken in wat er nu is. Daarbij heb ik meteen gezegd die commerciële kar wel te willen trek ken omdat het ook voor mij belang rijk is dat dat sportcomplex gaat lo pen.". "Ik zie het min of meer als een winkelcentrum waarbij alle winke liers erbij gebaat zijn dat er iets wordt georganiseerd om mensen te trekken. In dat sportcomplex moet je met elkaar proberen zoveel mo gelijk activiteiten te ontplooien. Én daarbij zoveel mogelijk betrokke nen zoals scholen, clubs en vereni gingen hun eigen karakter te laten houden. Dat stuk van de markt proberen terug te pakken dat je had. Want het Leiderdorps zwem bad was vroeger wel degelijk een regionale trekker". Van Houdt is in al die jaren ge setteld met zijn sportschool. Heeft in Leiderdorp geen enkele vorm van concurrentie te duchten. Waar begint hij op z'n 53-ste nog aan? Lachend: "Ja, waar begin ik aan hè? Dat zal ik je vertellen. Met mijn sportschool zit ik op het niveau waar ik altijd graag heb willen zit ten. De uitdaging om iets organisa torisch in goede banen te gaan lei den is voor mij verschrikkelijk groot. Waarbij hamvraag is of zo'n complex nou echt zoveel goed moet kosten als het commercieel wordt gerund en alle medewerkers er zich constant van bewust zijn dat de kosten teruggedrongen moeten worden". Doorfilosoferend: "Ik ga er van uit dat alle personeelsleden straks hun eigen verantwoordelijkheid kennen. Eén van de allereerste din gen die ik ga aanpakken is met het huidige personeel proberen een dusdanig team op te bouwen dat zich er constant van bewust is dat bezoekers het naar hun zin moeten hebben. Klantvriendelijk perso neel moet dat complex een heel ei gen gezicht in de regio geven". - Zijn die laatste opmerkingen hints naar het huidige manage ment? "Wat moet ik daarvan zeggen. De personeelsleden moeten met die nieuwe visie in het hoofd aan het werk. Ze zullen zich moeten reali seren dat onder de heersende re gels de tekorten gigantisch zijn op gelopen. Wil je die beteugelen, dan moet je natuurlijk niet diezelfde re gels blijven hanteren". Tijdens de behandeling van het plan spraken sommige raadsleden hun bezorgdheid uit over de eventu ele kans dat Van Houdt het na één, twee jaar voor gezien zou houden aan de Hoogmadeseweg. Kan de toekomstig manager zich die vrees voorstellen? "Totaal niet. Als ik ergens mijn nek voor uitsteek, aanvaard ik het als een opdracht om te laten zien dat ik dat tot tevredenheid van de Leiderdorpse gemeenschap zal doen. Je doet het toch ook uit een zeker soort idealisme. Nee, het is echt waanzin om te denken dat ik er over twee jaar mee zou willen op houden. Iedereen die mij kent, weet dat ik dat niet doe. Ik heb een doel voor ogen en wijk niet totdat blijkt dat dat absoluut onbereik baar is". VOORSCHOTEN - Voorschoten-centrum is in beweging. Trekkers, makelaars en projectontwikkelaars struinen de winkelstraat af en strijden om pandjes. Het 17-jaar oude bestemmingsplan lijkt op het eerste gezicht streng, maar de gemeente is flexibel. Wil Blokker iets groots in de Schoolstraat? De gemeente vindt het opeens niet meer no dig dat het uitstulpende stukje bij het Evenementenplein tje een paar meter wordt teruggelegd en Blokker krijgt ruim 400 vierkante meter verkoopoppervlak. door Paul van der Kooij De winkeliers worden hierin niet gekend en politici krijgen pas be richt op een moment dat B en W de bedrijven al dusdanige toezeggin gen hebben gedaan dat er gete kend kon worden. Zo ziet D66- raadslid J. Aikens dat althans. "Door nee te zeggen, hadden we B en W in een onmogelijke posiiie ge manoeuvreerd", zegt hij. "Ze heb ben het procedureèl gezien duide lijk uit de hand laten lopen". De politicus had en heeft grote moeite met de ontwikkelingen en zijn partij stemde in de gemeente raad als enige tégen de handrei king aan Blokker. Volgens Aikens is in Voorschoten een rare situatie ontstaan: "Wanneer iemand een bou waan vraag indient die in strijd is met het bestemmingsplan-cen trum, past de gemeente vervolgens - hap-snap - haar bestemmingsplan aan. Vooral grote jongens als Blok ker kunnen nogal op hun poot spe len". Kleine jongens Hij weet zeker dat een kleine jon gen als Sikking nooit toestemming had gekregen om zo groot te wor den als Blokker. En W. de Ru, voor zitter van de Centrumwinkeliers, stelde in de middenstandscommis sie dat anderen wél een paar meter terugmoesten toen zij iets aan hun gevel wilden doen. Wethouder Marselis suste de emoties met de mededeling dat 'iedereen gelijk wordt behandeld'. Zijn college wil alleen niet zo'n rechtlijnige straat. En dat was dat. Óok'A.E. Hart- eveld, de penningmeester van de Centrumwinkeliers, hield zich stil. Vantevoren had hij uitgeroepen dat "Marselis achter de ruggen van middenstanders dingen ritselt". "Wanneer ik had geweten dat Blokker zo groot zou worden, was ik daar eerder over begonnen". stelde hij krijgshaftig. Tijdens de vergadering was ook zijn toon wat vriendelijker. "In deze vrije econo mie houd je toch niemand tegen", verklaart De Ru. "Je moet er maar het beste van zien te maken en ho pen dat die jongens in het wat luxe dorp 'de onderlijn invullen' Aikens vindt juist dat de ge meente eerst maar eens moet dis cussiëren over gezicht en functie van de straat: "Wordt het Blok kerstraat of een Neuteboomstraat? Krijgen we een totaalpakket of een situatie waarin de een de ander wegdrukt?" Het bestemmingsplan alleen, is daarvoor niet voldoende. "Dat dateert nog uit de tijd dat we een rondweg wilden door Voor schoten met kantoorflats en zit vol pleisters", zegt de politicus. "Be paalde, ongewenste ontwikkelin gen zijn hierbij inmiddels besten dig beleid geworden En voor we het weten zijn die schattige Kerk- ezaethe-huisjes bij de kerk tegen de vlakte of kopen mensen twee winkelpanden, breken winkeliers de tussenwand door en hebben we weer een gigant". Een bestem mingsplanprocedure geeft consu menten, middenstanders en politi ci alle gelegenheid 'in te spreken'. "Die mogelijkheid hebben ze op dit moment niet. De gemeente pas seert de volksmening", aldus Hart- eveld voor de vergadering van de middenstandscommissie. De Voorschotenaar pleitte toen voor een nieuwe peiling. Bij het opstel len van het CIMK-rapport over 'het functioneren van de Schoolstraat', drie jaar geleden, ging het te veel over auto's en maar heel even over al die andere dingen in het cen trum. B en W hebben de suggestie van de hand gewezen. Het duurt jaren voordat de verschillende menin gen en inzichten tot bestemmings plan zijn verwerkt, voeren zij aan. En tegen die tijd is het al weer ach terhaald door maatschappelijke Door jarenlang schuiven is het aanzicht van de Schoolstraat ma tig, vindt hij: "Het is een raar men gelmoesje van stijlen. Blokkedo- zen, een doorlopende luifel, het aangename pandje. Er zijn steeds aanzetten gegeven, die steeds weer werden verlaten". De functie van de winkelstraat bleef in die jaren onaangetast: "Het was dorps, soci aal en gezellig. Er zijn wel wat grote panden gekomen, zoals Vosmeer, Van Wees en Te Mey. Maar het ble ven dorpse winkels, groter in klein schaligheid. Ondernemers voelden die formule intuïtief aan en kun nen goed gedijen, ondanks het ge bruikelijke gekanker". Burgemeester en wethouders voeren aan dat de Schoolstraat een dorpse straat blijft en 'de bult' bij het Evenementenpleintje heus heel kleinschalige nieuwbouw krijgt. Op de lokatie-Stolk komt geen vet gebouw, maar een twee verdiepingen hoog pand met links een terugspringend dak en rechts een puntgevel. Waar nu nog Tai Koen staat, komt een eveneens twee verdiepingen hoog pand met een stompe puntgevel. Het pand van Sikking tenslotte, blijft zoals het is, terwijl Hij nog geen bouw vergunning heeft aangevraagd voor de winkel van bakker Zuilhof. Aikens, Harteveld en Sikking zien het anders. "Je krijgt een soort eenheidsworst. Of je nu in Leids- chendam, Appelscha of Voorscho ten loopt, je ziet overal dezelfde 20 winkels met dezelfde uitstraling", weet winkelier N. Sikking. "Die grote jongens bouwen vaak niet zo mooi en halen het karakter uit het dorp Het wordt grootschaliger, minder gezellig en winkeliers heb ben geen persoonlijke binding meer met de klanten. En dat moe ten we nu net niet hebben in ons centrum". De politicus Aikens heeft het over "een gedaantewisseling" en vindt dat een gemeente daarvoor niet kan terugvallen op voorberei- dingsbesluiten. "Dergelijke beslui ten neem je voor kleine aanpassin gen, schuurtjes bijvoorbeeld, wan neer je weet dat een nieuw bestem mingsplan dat mogelijk maakt", doceert de gemeente-politicus. "Hier gaat het om ingrijpende ver anderingen en is bovendien ondui delijk of dat in overeenstemming is met het nieuwe bestemmingsplan. Ik ken die visie niet, heb daar in het openbaar althans nooit iets van mogen vernemen". B en W ontkennen dat. In het raadsvoorstel van twee weken te- rug stond niet voor niets dat 'tegen woordig de aantrekkelijkheid inge zien van een zekere historie, een ei gen karakter en eigen herken ningspunten'. Samen met het 'dui delijke bestemmingsplan' geeft dat voldoende houvast, stelt gemeen te-secretaris H. Overbosch. In dat plan staat dat B en W woningen bo ven winkels willen en winkels niet dieper moeten worden dan nu, ge middeld 15 meter dus. Volgens Aikens wijzen de ont wikkelingen een andere richting uit. Als leek vreest hij dat wanneer de trekkers zich aan noordkant van de straat blijven vestigen, het zui den doodbloedt. Daarnaast stipt hij aan dat winkeliers in hun rechtspo sitie worden aangetast: ze ver wachtten slechts kleinschalige concurrentie, maar moeten opeens tegen écht groten opboksen: "En zij kunnen dat duidelijk niet aan". Opdoeken Ook Sikking, handelaar in huis houdelijke artikelen, kon dat niet. Zodra hij hoorde dat Blokker naast hem komt zitten, zocht hij een an der plekje waar hij duurdere en meer exclusieve dingen kan verko pen. Verder heeft de vestiging van 't Kruidvat en de komst van Etos ongetwijfeld gevolgen voor de drie drogisterijen (een van hen wil in middels zijn pand verkopen). Een goedkope speelgoedzaak zou het monopolie van Teddy aantasten en de laatste trekker is nog niet in zicht. Schoenenzaak Van Haren zoekt naarstig naar een pand van 200 vierkante meter en de vertrek kende drogist Verdoom heeft niet te klagen over interesse voor zijn pandje naast de Tramsteeg. "Het dorpscentrum degradeert", stelt Sikking. "Je haalt de wolven bin nen en die wolven vreten alles op. Een aantal winkeliers zal óf ver dwijnen óf het roer moeten om gooien". Nadat het Centraal Instituut voor Midden en Kleinbedrijf per rapport voor trekkers had gepleit, pleitten ook ondernemers voor trekkers. Die konden mooi de gro te geldvlucht stoppen: Voorschote naren kopen hun duurzame 18 pro cent minder vaak in eigen dorp en dagelijkse goederen tien procent minder. Vooral Blokker, Hema en een horeca-vestiging werden vaak genoemd. De eerste komt, de twee de vindt Voorschoten te klein en voor de rest is het vooral "meer van hetzelfde", stelt Harteveld. "De zo begeerde branche-verbreding laat nog op zich wachten", begint hij di plomatiek. Wat later in het gesprek stelt hij dat het niet uit de hand moet lopen en vraagt hij zich af wie er op twee grote drogisterij-ketens zit te wach ten? "Aan de andere kant houd je het toch niet tegen", verzucht hij. De winkeliers moeten er het beste van zien te maken met meer kwali teit en extra dienstbetoon: "Wordt wakker, doe mee. Laat je niet af slachten". Grootste gevaren zijn lijdzaamheid en "de kracht van de remmende nostalgie, waarin iedere winkelier denkt zelf de ster te zijn". Harteveld: "Er heerst hier echt een kleine ondernemersmentali teit die al lang achterhaald is. Een stuk marketing? Nooit van ge hoord! En kijk eens naar het win kelsluitingspatroon. Dat is toch abominabel hier. Ik probeer die discussie een beetje op gang te brengen, maar de helft laat het af weten". Volgens Harteveld "is men nog bezig prijsjes uit te delen en een muziekje te verzorgen. Wil feestjes". "79 van de 80 winkeliers houden zich alleen maar bezig met de vraag hoe ze de klant zo snel en goed mogelijk kunnen helpen. Van een meerjarenplanning hebben ze nog nooit gehoord", vult Sikking "Ondernemers lopen achter de feiten aan en zijn niet in staat een front te vormen", leidt raadslid Ai kens daar uit af. Ze geven pas com mentaar wanneer de eerste paal de grond in gaat. Over bloembakken wordt vergaderingen lang gepraat, maar dit passéërt gewoon". De po liticus vraagt zich zelfs af of de be stuurders als analist zijn aange trokken of als voortrekkers van de belangen van de gezamenlijke win keliers. Echt vreemd vindt hij de afwachtende houding niet. Jaren lang hebben ze gevochten tegen het autovrij maken van de straat en toen ze nog midden in een overwin ningsroes zaten, kwamen de grote jongens. Sikking heeft een minder vleien de verklaring: "Een ondernemer piept alleen wanneer er weer ie mand in zijn eigen branche komt. Over Blokker hoor ik jullie niet, maar wanneer de Slegte of Rovato komt wél", zegt hij richting boe kenverkopers en audio-heren in het het bestuur van de Centrum- winkeliers. Van links naar rechts ondernemer Harteveld, raadslid Aikens en Sik king: 'Je krijgt een soort eenheidsworst...'. (foto Ellen Martens) ontwikkelingen. Het raadslid en de dan tenminste een richting", ver- ondernemers Harteveld en Sik- woordt Aikens de gedachten van king zien dat anders. "We hebben het drietal. Wij zijn geïnteresseerd in al die lezens waardigheden over wereld, land en streek, dus lezen wij niet alleen het Leidsch Dagblad, wij brengen hem ook nog eens bij u thuis. Fijn dat u met ons mee kunt praten. Theo van Houdt, poserend bij het buitenbad van het binnenkort te renoveren Leiderdorps zwembad: 'Ik ben va zen zeer vervelende naar een riante positie geklommen....'. (foto wim Dijkmai

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11