Premier Lubbers in het nauw en ongedaan gemaakt Renteverhoging. POSTBANK Lubbers weigert koopkrachtgarantie Amsterdam zit omhoog met huisvesting 1500 asielzoekers VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 De concessies kosten de schatkist volgend jaar 113 miljoen gulden. Uit de sociale fondsen zal nog eens ongeveer 130 miljoen worden ge put. Premier Lubbers geeft echter niet de garantie dat de koopkracht van alle minima volgend jaar gelijk blijft, zo bleek gisteren aan het slot van de algemene politieke be schouwingen op de plannen voor 1988. Van Agt wilde onwettig kind prins Hendrik stilzwijgen HAARLEM (GPD) - Premier Van Agt heeft in 1979 aan geschied schrijver dr. L. de Jong gevraagd af te zien van een passage in deel 9 waarin De Jong onthult dat prins Hendrik, de echtgenoot van wijlen koningin Wilhelmina, een onwetti ge zoon had. De Jong heeft dat gis teren desgevraagd verklaard in een toelichting op een artikel over zijn seriewerk in het Britse blad The Independent. De Britse krant schreef dat in De Jongs werk nooit een letter is ge-, censureerd, hoewel een poging is gedaan de auteur ervan te overtui gen om de onthulling weg te laten dat de echtgenoot van koningin Wilhelmina een onwettige zoon had. Hij weigerde dat, aldus de krant. Op de vraag van wie dat verzoek afkomstig was, zei De Jong: "Het was premier Van Agt". Bij de pre sentatie van zijn deel 9 heeft hij daar echter geen melding van ge maakt. "Het is me gewoon niet ge vraagd", aldus De Jong. Van Agt heeft het verzoek des tijds mondeling gedaan. "Ik kan me de bewoordingen niet meer precies herinneren, maar ik meen dat hij me vroeg of die passage niet heel wezenlijk kon worden be kort", aldus De Jong. "Ik vond het volkomen normaal en logisch dat hij als premier dat verzoek deed. Maar ik vond het even logisch, dat ik er als historicus geen gevolg aan kon geven. Ik meende dat ik als ge schiedschrijver verplicht was mel ding te maken Wim Polak Oud-wethouder Wim Polak van Amsterdam is afgelopen woensdag tijdens een verblijf in Israël op 69- jarige leeftijd overleden. Wim Po lak heeft een actief politiek leven achter de rug. In 1965 werd hij voor de Partij van de Arbeid lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Hij bleef dat tot 1966, maar keerde in 1971 in de raad terug tot 1982. In die tijd was hij ook driejaar lid van het college van B en W. Na het ver trek van Irene Vorrink uit het col lege nam Wim Polak in 1979 haar plaats in. Hij beheerde de porte feuille van kunstzaken. Post Scheveningen Het (opnieuw) invoeren van een eigen poststempel voor Schevenin gen is veel te duur voor de PTT en belemmert de postverwerking. Dit stelt minister Smit-Kroes naar aan leiding van vragen van het WD- kamerlid De Beer. Vanuit Scheve ningen wordt al enige tijd ge streefd naar zo'n eigen poststem pel en officiële, aparte vermelding van de naam van de badplaats in het postverkeer. Het kamerlid on dersteunde die lobby met een reeks schriftelijke vragen aan de minister. Ski-letsel De aard van de verwondingen die skiërs oplopen verandert. Bra ken mensen vroeger voornamelijk hun benen of armen, tegenwoordig breken ze hun duimen of gebeurt er iets met één van hun knieën. Eén van de grootste boosdoeners is een verkeerd afgestelde ski-bin ding. Het materiaal kan nog zo goed zijn, als de binding te strak is afgesteld, kan het goed fout gaan bij een val. Vandaar de grote aan tallen verdraaide knieën. Gebro ken duimen komen meestal door dat als de mensen vallen zij ver keerd op één van hun stokken te rechtkomen. Rechercheur Een rechercheur van de narco- tiacbrigade in Amsterdam wordt ervan verdacht vertrouwelijke po- litie-informatie te hebben verstrekt aan personen uit de drugswereld in de hoofdstad. De hoofdagent werd vorige week donderdag gearres teerd en is inmiddels voorlopig weer vrijgelaten. De rechercheur is hangende het onderzoek buiten functie gesteld. Oppositieleider Kok (PvdA) zei dat de kabinetsplannen ook na bij stelling daarvan voor honderddui zenden mensen blijven resulteren in "een forse min". "Het is vol strekt ongerechtvaardigd om de al lerzwaksten op die manier te pak ken. Zonder pathos stel ik dat het heel erg is dat de Kamer er niet in is geslaagd mensen meer naar draagkracht te laten bijdragen". Kok noemde het een domper op de debatten dat de discussies over de koopkracht de aandacht heb ben afgeleid van de werkloosheid. "De regeringspartijen hebben dit hoofdthema angstvallig vermeden. Iedere honderd werklozen zouden wij als Kamer moeten beschouwen als een smaad en smet op onze sa menleving. We raken steeds verder af van het doel de werkloosheid te rug te brengen tot 500.000, een aan tal overigens om koud en stil van te worden". De regeringspartijen CDA en WD leggen zich er bij neer dat de werkloosheid volgend jaar met DEN HAAG (ANP) - Bij het Bin nenhof in Den Haag zijn gisteren vier mannen aangehouden wegens het uitdelen van pamfletten die waren uitgegeven door het predi- kersechterpaar Lucas en Jenny Goeree. Het gaat volgens de Haag se politie om een gelegenheidsuit gave. "Nederland is een moorden de natie" staat er op de voorpagina. Hitiers geest is in dit kabinet geva ren, zo beweren de schrijvers van het pamflet verder. Er is in ons niet meer dan 25.000 daalt. De coa litiepartijen en het kabinet hebben hun hoop gesteld op het overleg tussen vakbonden en werkgevers. Wanneer daar loonmatiging en her verdeling van werk afgesproken wordt, kan de werkloosheid wel licht iets verder omlaag. Alle moties die de PvdA, D66 en PPR hadden ingediend werden gisteravond bij de stemming aan het slot van de debatten verwor pen. Dat lot was ook een voorstel van de WD beschoren om een deel van de bezuinigingen op de gezinszorg (50 miljoen) te verhalen op het theaterpubliek door de kaartjes voor opera, theater en mu seum duurder te maken en de sub sidie op podiumkunsten te verla gen. Overigens is de ruzie die dinsdag leek te ontstaan tussen CDA en WD over mogelijke belastingver lagingen na 1988 tijdens de algeme ne beschouwingen niet uitgevoch ten. Beide partijen zwegen gisteren over dat onderwerp. land een "embryonale holocaust" gaande, volgens de auteurs. De vier mannen zijn na verhoor op het hoofdbureau van de Haagse politie heengezonden. De evange list Lucas Goeree is woensdag in Putshoek aangehouden toen hij sa men met zes medewerkers bezig was het blad Evan te verspreiden. Volgens de politie werd premier Lubbers in het blad vergeleken met Hitier. Goeree werd na ver hoor weer in vrijheid gesteld. DEN DUNGEN (ANP) - De ge meenteraad van het Brabantse Den Dungen heeft een van zijn wethou ders naar huis gestuurd wegens een incident van de wethouder met de rijkspolitie. Wethouder F. de Haas wilde op 19 september op de A2 tussen Tilburg en Eindhoven een colonne van 16 politiemotoren inhalen, maar werd daarbij aange houden door enkele agenten. Hij negeerde hun stopteken en er ont stond een achtervolging. Uiteinde lijk werd hij aangehouden, waarbij hij enkele flinke klappen kreeg. Zes van de elf Dungense raadsle den vinden dat die gebeurtenis het politieke functioneren van de wet houder onmogelijk maakt. Er werd een motie van wantrouwen inge diend door het CDA. dat samen AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam wil 1500 asiel zoekers huisvesten, maar weet nog steeds niet waar en hoe. De huis vesting is een gevolg van een lan delijke regeling betreffende de op vang van vluchtelingen die 1 no vember ingaat. De gemeentelijke sociale dienst voert overleg met de Amsterdamse woningbouwvereni gingen, maar verwacht concrete huisvestingsoplossingen pas vol gend voorjaar helemaal rond te hebben, aldus F. van Woerden van de sociale dienst. Amsterdam is een belangrijk toe vluchtsoord voor vluchtelingen wegens de internationale bekend heid van de naam, de nabijheid van Schiphol en de aanwezigheid van eerder aangekomen vluchtelingen. In het kader van de regeling wil de Incident met politie breekt wethouder op met de partij 'De Nieuwe Lijst' van Den Dungen in het college zit. Wethouder De Haas wilde niet uit vrije wil opstappen omdat het naar zijn mening om een privé-ge- beurtenis gaat. Hij verwijt het CDA een politieke lynchpartij. "Ze heb ben een stok gevonden om de hond te slaan," zei hij. Ook de fractie voorzitter van De Nieuwe Lijst ver moedt politieke motieven bij het stad 1500 vluchtelingen herbergen volgens de regels die het rijk eraan stelt. In het totaal zijn er zo'n 5000 asielzoekers in de stad in afwach ting van een definitieve uitspraak over hun verblijf. Volgens de plan nen zouden de 1500 vluchtelingen in groepjes van drie geplaatst moe ten worden in vierkamerwoningen verspreid over de stad. Het HVO, het Leger des Heils en de Vereniging Vluchtelingenwerk moeten voor de sociale opvang en de begeleiding zorg dragen. Maar drie weken voor de invoering van de regeling moeten de contracten met de woningbouwverenigingen nog worden gesloten, zijn er nog geen harde afspraken over de soci ale begeleiding en is het ook nog niet duidelijk hoe de kosten van de CDA. "De Nieuwe Lijst liep waar schijnlijk niet genoeg aan de CDA- leiband," zei hij. In Den Dungen is nu een politie ke patstelling ontstaan. De twee wethouders willen niet meer met elkaar werken, en De Nieuwe Lijst weigert een andere wethouder naar voren te schuiven. Het is de eerste keer dat in Den Dungen een motie van wantrouwen is ingediend, en het heeft in het dorp de tongen goed losgemaakt. Zelfs de pastoor vermaande de kerkgangers in zijn preek niet te snel te oordelen. Onder de aanwe zigen op de publieke tribune ging de sympathie onverdeeld uit naar wethouder De Haas. die ook door het CDA een goede wethouder werd genoemd. opvang gefinancierd moeten wor den. Amsterdam herbergt naar schat ting ongeveer 1150 asielzoekers die onder de regeling vallen. In decem ber loopt dat aantal op naar 1750. "We weten niet hoe we de mensen straks moeten vinden die onder de regeling vallen", aldus een woord voerder van de gemeente. "Zij heb ben zich wel ingeschreven bij de sociale dienst maar meestal onder een ander adres. Veel van die men sen verblijven in kelders, op zol ders of met zijn tienen op een ka mertje. Daarnaast zijn er veel bij die zwerven". Een aantal asielzoekers heeft on derdak gevonden in volle particu liere pensions waar soms brandge vaarlijke situaties ontstaan. Het Amsterdamse beleid om dergelijke pensions te sluiten en de bewoners op verantwoorde wijze aan een wo ning te helpen staat door de toe vloed van nieuwe asielzoekers on der druk. Alle betrokkenen betwijfelen of de stad begin november gereed is voor uitvoering van de regeling. J. Genet van de Vereniging Vluchte lingenwerk acht het uitgesloten dat de datum wordt gehaald. "De besprekingen over het opvangplan verkeren nog in een voorbereiden de fase. Iedereen wordt er eng van, de vluchtelingen niet in het minst". Tips: illegale dumping gif in Temeuzen TERNEUZEN (ANP/GPD) - De Milieudienst van de provincie Zee land heeft gisteren op verschillen de plaatsen in Terneuzen een in ventariserend onderzoek laten in stellen naar vaten chemisch afval, die daar zo'n 25 jaar geleden ille gaal in de grond zouden zijn ge stopt. Met dat onderzoek trekt de provincie de aanwijzingen na van een anonieme tipgever die later door een andere getuige zijn beves tigd. Volgens een anonieme brief aan een raadslid zou het om 1.100 gifvaten gaan. Mr. C. Meijler, hoofd van de mi lieudienst, hoopt dat de tipgevers bereid zijn om samen met de mi lieudienst op zoek te gaan naar de juiste lokaties. Een van hen, een 50-jarige voormalige chauffeur uit Sluiskil, heeft zich daartoe al be reid verklaard. De milieudienst doet een dringend beroep op ieder een die ücht in deze zaak kan ver schaffen, zich toch vooral bij de provincie aan te melden. Er zijn al eerder onderzoeken in Terneuzen geweest naar mogelijke illegale dumping van giftig afval, maar daar is nooit veel uitgeko men. Een onderzoek van anderhalf jaar geleden, waarbij ook alle che mische afvalproducerende bedrij ven en de afnemers in Zeeuws- Vlaanderen werden benaderd, le verde één stortplaats op bij Hoek onder Terneuzen. Daar werden 75 vaten illegaal gedumpt chemisch afval opgegraven. Waterbodems in Brabant verontreinigd DEN BOSCH (ANP) - De bodems van de provinciale wateren in Noord-Brabant zijn behoorlijk ver ontreinigd. Dat blijkt uit een on derzoek waarvan de resultaten gis teren op het Bossche provinciehuis zijn gepresenteerd. Vooral het stroomgebied van het riviertje de Dommel is erg vervuild. Het sane ren van alle vervuilde onderwater bodems in Noord-Brabant gaat minstens 150 miljoen gulden kos ten, verwacht gedeputeerde drs. R. Welschen. Er zijn in Brabant 300 waterbo dems onderzocht. Daarvan bleken er ongeveer 200 redelijk schoon te zijn. In 15 bodems werd een lichte verontreiniging aangetroffen, 70 bodems bleken ernstig te zijn ver vuild en in het slib van 20 bodems werd zoveel verontreiniging aange troffen dat er sprake is van che misch afval. Vooral de waterbo dems in havens, zwaaikommen en zandvangers zijn vervuild. Direct gevaar voor de volksgezondheid is er overigens niet. Noord-Brabant is de eerste provincie waar een derge lijk onderzoek in samenwerking met rijkswaterstaat en de water schappen is verricht. Volgens gedeputeerde Welschen is het volstrekt onduidelijk welk ministerie verantwoordelijk is voor het saneren van onderwater bodems. Daarom heeft de provin cie maar contact opgenomen met drie departementen, verkeer en waterstaat, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer en landbouw en visserij. Een provinciale werkgroep is inmid dels al aan het bekijken waar het vervuilde slib tijdelijk kan worden opgeslagen totdat duidelijk is wat er mee moet gebeuren. Overigens dreigen ook in de Biesbosch grote problemen te ont staan. Door de Deltawerken is de afvoer van het door de grote rivie ren aangevoerde water trager dan vroeger. Dat betekent dat er in de Biesbosch steeds meer slib wordt afgezet en een deel daarvan is be hoorlijk vervuild. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft de afgelopen da gen moeten schipperen tussen zijn partijgenoten De Vries en Ruding. De wensen die beiden op hem afvuurden, waren zo te genstrijdig, dat het menig nach telijk uurtje heeft gekost om een compromis te vinden. De inzet was de koopkracht voor de abso lute minima. door Henri Kruithof Kort na Prinsjesdag, waarop de koningin verklaarde dat koopkrachtbehoud tot de reële mogelijkheden behoorde, becij ferde de PvdA dat dat helemaal niet waar was. Minister De Ko ning (sociale zaken) schutterde wat met cijfers, maar moest uit eindelijk, tot grote woede van de minister van financiën, toegeven dat de helft van de minima er in derdaad op achteruit ging. Dat dat voor de oppositie on aanvaardbaar was, lag voor de hand. Maar ook CDA-fractie- voorzitter Bert de Vxies liet we ten, dat hij de achteruitgang van zo'n grote groep minima niet kon accepteren. Hij kondigde aan met een wensenlijstje te zullen komen, waarvoor hij niet van plan was alternatieve bezuinigin gen aan te dragen. Het financie ringstekort moest maar iets om hoog. Het sociale gezicht van het CDA was in het geding. Minister Ruding heeft daar nooit veel last van, voor hem is alleen interes sant wat er gebeurt met de staats schuld. Maar Bert de Vries heeft zich de laatste jaren opgeworpen als verdediger van het sociale ge zicht van het CDA en hij was vast Lubbers: schipperen, (foto anpi van plan ook dit jaar weer de mi nima in bescherming te nemen. Daarmee kwam premier Lub bers in een lastig parket, vooral omdat hij partij moest kiezen in een conflict tussen twee partijge noten. Uitvoerige discussies voor het begin van de algemene beschouwingen leidden nog niet tot de oplossing. Zelfs op de tweede dag van de algemene be schouwingen (woensdag) zei Lubbers vrijwel niets over de koopkracht van de laagst betaal den. Pas in de nacht van woensdag op donderdag kwam er een be gin van een compromis tot stand. Ruding ging akkoord met enkele maatregelen, die de koopkracht van de minima moeten bescher men. Hij wilde daarvoor echter wel wat terug hebben. De oplossing werd gevonden bij de eenmalige uitkering. Hoe wel er nog geen absolute zeker heid over is, lijkt het mogelijk door de maatregelen die nu ten behoeve van de minima worden genomen, de eenmalige uitke ring voor de meerjarige absolute minima, eindelijk definitief af te schaffen. En dat levert een bezui niging op van zestig miljoen gul den. Na veel hangen en wurgen ging Ruding toen uiteindelijk ak koord met een geringe verhoging van het financieringstekort in 1988. Premier Lubbers had het ove rigens ook nog moeilijk door an dere oorzaken. Precies op de dag dat de algemene beschouwingen begonnen, publiceerde het weekblad Nieuwe Re vu dat Lub bers ongeoorloofd gebruik zou hebben gemaakt van een rege ling in de belastingwetgeving, waardoor hij ruim een half mil joen belastingvoordeel zou heb ben gekregen. Al snel bleek dat de conclusies van Nieuwe Revu onzinnig wa ren, maar Lubbers was duidelijk aangeslagen. Het begin van zijn antwoord, woensdag, ging hak kelend en stotterend. Hij was er duidelijk met zijn gedachten niet bij. En dan had Lubbers het ten slotte nog behoorlijk zwaar om zich staande te houden tegen op positieleider Wim Kok. Deze laatste had duidelijk zijn draai gevonden en leverde in scherpe bewoordingen kritiek op vooral het werkgelegenheidsbeleid van het kabinet. De argumenten die Kok gebruikte, kwamen sterk over en Lubbers kon daar niet veel tegenover stellen. Op een gegeven moment in het debat had Kok Lubbers zo klem gezet, dat de premier niet meer kon uitbrengen dat hij er ver trouwen in heeft dat de werk loosheid toch nog kan dalen tot 500.000 in 1990, "omdat ik er ver trouwen in heb". De werklozen zijn van het de bat in de Tweede Kamer niet veel wijzer geworden. Het kabinet en de regeringsfracties leggen zich erbij neer dat de werkloosheid volgend jaar niet verder daalt dan met 25.000. Ondanks her haald aandringen, was Lubbers niet bereid extra maatregelen te nemen ten behoeve van de werk lozen. Hij vindt dat het kabinet al genoeg doet. Coclusie van het debat kan zijn dat het kabinet nog steeds muur vast in het zadel zit. Bert de Vries ontpopt zich steeds meer als zelf standig leider van de CDA-frac- tie, die bereid is een vuist te ma ken tegenover het kabinet. Lub bers moet meer dan ook reke ning houden met de ideeën van de man, die menigmaal zijn zet baas is genoemd. En Voorhoeve kan gaan nadenken over de libe rale filosofie die hij heeft probe ren te etaleren. £oncreet heeft hij niets voor elkaar gekregen. En over de door hem zo fel bepleite belastingverlaging in de komen de jaren, hebben we tijdens het debat niets meer gehoord. ADVERTENTIE Voor Postbank Rentecertificaten met een looptijd van 5 en 10 jaar gelden per 9 oktober de navolgende verhoogde rentepercentages: Rentecertificaten met een looptijd van 5 jaar. rente-uitbetaling per maand 6% (was 5 v4°/o) rente-uitbetaling per jaar 6 'A% (was 6% rente-uitbetaling einde looptijd 6'/r% (was 6% Rentecertificaten met een looptijd van 10 jaar. rente-uitbetaling per maand 6% (was 5%%) rente-uitbetaling per jaar 6'/')% (was 6% rente-uitbetaling einde looptijd 6% (was 5W/o) Met Rentecertificaten kunt u geld opzij zetten tegen een vaste hoge rente. Wie meer wil weten over Rentecertificaten kan gratis bellen met 06-0400. U krijgt dan de folder thuisgestuurd. "XJ DEN HAAG (GPD/ANP) - De laagste inkomens zullen volgend jaar iets minder lijden onder de bezuinigingen. Het kabinet, dat een bezuinigingspakket van in totaal zo'n zeven miljard gulden op tafel had gelegd, komt tegemoet aan vrijwel alle wensen van CDA en WD om de gevolgen van de bezuinigingen voor de koopkracht te beperken. De belangrijkste wijzigingen van de regeringsplannen voor 1988: - Het minimumjeugdloon voor 16- en 17-jarigen blijft komend jaar be staan indien de jongere tenminste één jaar werkervaring of beroepsge richte vorming heeft voltooid. Recht op het volwassenen-minimum loon blijft bestaan op 23-jarige leeftijd en niet pas bij 24 jaar, zoals de regering had voorgesteld. - De vakantietoeslag voor mensen met een uitkering wordt al met ingang van 1 mei van dit jaar met een half pro cent verhoogd tot acht procent, en niet pas per 1 januari 1988. Dat houdt in dat de uitkeringsgerechtigden het volledige vakantiegeld krijgen. - De bezuinigingen op de kortdurende gezinszorg (tot vier maanden) gaan niet door; wel zal er een hogere eigen bijdrage worden geheven. - Voor het onderwijsvoorrangsbeleid aan schoolkinderen in een achter standssituatie wordt vier tot vijf miljoen meer uitgetrokken dan was begroot. - De kwaliteitskorting op de huursubsidie voor mensen die in een rela tief duur huurhuis zal maar voor de helft doorgaan. Verder wordt de af topping van de huursubsidietabel in drie fasen doorgevoerd. - De subsidie van maximaal duizend gulden voor schoolboeken van kin deren van 16 en 17 jaar uit gezinnen met lagere inkomens wordt niet in één keer afgeschaft; kinderen die dit schooljaar die subsidie krijgen hebben daar ook volgend schooljaar nog recht op. Maar op de subsidie wordt twintig procent beknibbeld omdat de kinderbijslag omhoog gaat; - De eigen bijdrage van 25 gulden voor de verwijskaart naar de specia list die ziekenfondspatiënten moeten gaan betalen wordt per jaar ge bonden aan een maximum van in totaal honderd gulden en zal niet gel den voor de herhalingskaart en doorverwijzing van specialist naar spe cialist. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie en de Explosieven Opruimingsdienst EOD zijn gisteren aan de IJ doornlaan in Amsterdam-Noord uren in de weer geweest met een gestolen autowaarin mogelijk explosieven zaten. De omgeving van het benzinestation werd afgezet en ongeveer 150 omwonenden moesten hun woningen tij delijk verlaten. Scholen in de omgeving hielden uit voorzorg de kinderen binnen. De wagen stond bij een Shell-pomp. Shell ontving 's morgens volgens de politie een telefoontje van iemand die zei te spreken namens de actiegroep Rara. Deze anonieme beller waarschuwde voor de bomauto. Achteraf bleek het loos alarm. De EOD demonteerde de wagen door middel van kleine ontploffinkjes en ontdekte niet meer dan enkele draden in de wagen. De eigenaar van de auto kon niet op tijd worden bereikt. Rara is bekend van de brandstichtingen bij de Makro. De actiegroep was eerder ook al actief tegen Shell wegens de belangen van dit bedrijf in Zuid-Afrika. De politie betwijfelt of het telefoontje afkomstig was van Rara. (foto anp) Uitdelers pamflet aangehouden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3